Aktualizacja: Październik 2024
Co to jest maszynka do mięsa?
Maszynka do mielenia mięsa już w kuchniach naszych mam i babć cieszyła się ogromną popularnością. Wszystko dlatego, że kilkadziesiąt lat temu dostęp do zmielonego już mięsa w sklepach był bardzo ograniczony. Czym jest więc dokładnie maszynka do mięsa? To urządzenie napędzane siłą mięśni lub silnikiem elektrycznym, które pozwala na zmielenie mięsa lub innych produktów spożywczych w krótkim czasie.
Jaką maszynkę do mięsa wybrać? Jakie są rodzaje?
Ręczne maszynki do mięsa to nie jedyny wybór na obecnym rynku AGD do kuchni. Jakie rodzaje maszynek do mielenia znajdziesz?
Ręczna maszynka do mięsa
Ten rodzaj maszynek do mięsa do działania wymaga jedynie siły mięśni. Ręczną maszynkę do mielenia mięsa musisz przykręcić stabilnie do stołu przed użyciem. Dopiero potem za pomocą korbki wprawiasz w ruch mechanizm odpowiedzialny za przesuwanie i mielenie mięsa. Niestety używanie ręcznej wersji maszynki do mięs jest czasochłonne i męczące dla rąk.
Elektryczna maszynka do mięsa
Automatyczna maszynka do mielenia mięsa swoją popularnością zdetronizowała modele ręczne. Wszystko z powodu wbudowanego mechanizmu elektrycznego, który zastępuje pracę mięśni i automatycznie wprawia ostrza w ruch pod wpływem zasilania z gniazdka.
Maszynka do mięsa wielofunkcyjna
Jeśli szukasz czegoś więcej niż tradycyjna maszynka do mielenia mięsa, wybierz urządzenie z wieloma funkcjami. Pośród wielofunkcyjnych maszynek do mięsa znajdziesz takie modele jak:
- maszynka do mięsa z szatkownicą
- maszynka do mięsa z szatkownicą i wyciskarką
Jak wybrać maszynkę do mięsa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Na żywotność, funkcjonalność i efektywność pracy każdego urządzenia wpływa szereg parametrów. Nie inaczej jest z maszynkami do mielenia. Jakie cechy musisz wziąć pod uwagę, aby cieszyć się solidnym i praktycznym urządzeniem przez kolejne lata?
Na samym początku zdecyduj, jaki rodzaj maszynki kupisz - ręczną czy elektryczną. W obecnych ręczne maszynki stają się przeżytkiem, czego efektem jest ich mała dostępność w sklepach. Zdecydowanie bardziej polecamy maszynki elektryczne, których używanie jest przyjemniejsze i szybsze, a równie efektywne.
W przypadku urządzeń elektrycznych kluczową rolę odgrywa moc i wydajność. Moc oznaczana jest w watach; na użytek domowy wystarczy maszynka do mielenia już o mocy 500 W. Drugi parametry - wydajność - jest ściśle powiązana z mocą. Wydajność oznaczana jest w kilogramach na minutę i mówi o tym, ile kilogramów mięsa urządzenie jest w stanie zmielić w ciągu minuty. Można więc wysnuć prosty wniosek - im większa moc urządzenia, tym większa jego wydajność.
Kupując maszynkę do mielenia mięsa, warto przyjrzeć się rodzajom i liczbie sitek, które posiada w zestawie. Sitka różnią się od siebie kształtem, a więc i przeznaczeniem. Przykładowo możesz znaleźć sitka do robienia kiełbas, mielenia twarogu, ziemniaków lub warzyw. W podstawowym wyposażeniu maszyny do mielenia mięsa powinny znaleźć się sitko z otworami o średnicy 2,7 mm, sitko z otworami o średnicy 4 mm, sitko z otworami o średnicy 8 mm.
Rodzaj materiału, z którego jest wykonana maszynka do mielenia, nie pozostaje bez znaczenia. Do wykonania obudowy wybiera się najczęściej plastik, który jest schludny i dość wytrzymały. Najważniejsze jednak jest, z jakiego materiału wykonane są wewnętrzne komponenty m.in. ostrza i sitka. Zwróć uwagę, aby były zrobione z wytrzymałej i odpornej na rdzę stali, która szybko nie ulegnie zniekształceniu lub stępieniu.
Duża ilość chrząstek, kostek i tkanki łącznej lub mięso o wyjątkowo zwartej strukturze - wszystko to stanowi wyzwanie dla mechanizmu mielącego. Funkcja rewers pozwala na wycofanie ślimaka odpowiedzialnego za przesuwanie i wyciągnięcie kostek lub chrząstek. Zapobiega to żmudnemu rozkręcaniu całej konstrukcji i zniszczeniu silnika.
Zarówno elektryczne, jak i ręczne maszynki do mielenia mięsa mogą być wyposażone w dodatkowe nasadki i tarcze, które zwiększają funkcjonalność. Są to na przykład nakładki masarskie do wyrobu kiełbasy, do szatkowania i krojenia warzyw, a także wyciskarki czy tarcze do wyrobu makaronów.
Jaka maszynka do mięsa będzie najlepsza? Ranking maszynek do mielenia
Esperanza Meatloaf EKM031 - maszynka do mielenia mięsa i przygotowywania kiełbas
Solidne wykonanie
Maszynka do mielenia mięsa o mocy aż do 2000 W i wydajności 2 kg/min. Dzięki ostrzom ze stali nierdzewnej masz pewność, że maszynka posłuży Ci długo, a ostrza nie ulegną szybkiemu stępieniu.
Wykorzystaj ją na wiele sposobów
Ten model należy do tzw. maszynek wielofunkcyjnych. W zestawie znajdziesz trzy sitka o różnej wielkości otworach (od 2,7 mm do 8 mm), a także nasadkę do kuchni orientalnej i do wyrabiania domowych kiełbas.
Maszynka do mielenia mięsa Lund 67900
Praktyczne rozwiązanie
Maszynka do mielenia mięsa Lund to wielofunkcyjne urządzenie zastępujące 5 innych urządzeń. Oprócz mielenia mięsa mamy tu funkcje szatkowania warzyw, wyciskania soku, napełniania kiełbas czy przygotowywania kebbe.
Wytrzymała konstrukcja
Ten model wyposażony został w wysokiej jakości ostrza ze stali nierdzewnej. Do wyboru mamy 3 sita o zróżnicowanej średnicy otworów, co pozwala na dopasowanie grubości mielenia do rodzaju mielonego produktu czy przepisu.
Esperanza Rissole EKM022 - maszynka do mięs z szatkownicą
Wysoka jakość wykonania
Elektryczna maszynka do mielenia mięsa Esperanza to urządzenie o mocy 800 W i wydajności mielenia 1 kg/min. Maszynka posiada obudowę z tworzywa sztucznego i nóż ze stali szlachetnej. Konstrukcja jest dość łatwa w utrzymaniu w czystości.
Pomoże przygotować cały obiad
W zestawie znajdziesz trzy sitka o różnej średnicy otworów (od 2,7 mm do 8 mm), lejek do wyrabiania kiełbasy oraz leje do kulek kebbe. Ten model nadaje się również do szatkowania, ponieważ posiada zestaw aż trzech nakładek do krojenia warzyw.
Esperanza EKM012G - tania maszynka elektryczna do mielenia mięsa
Idealna do domu
Maszynka do mielenia mięsa o mocy 600 W i wydajności 1 kg/min - w sam raz do użytku domowego. W zestawie posiada trzy sita z oczkami o różnej średnicy (od 2,7 mm do 8 mm), nakładkę do kiełbas i kuchni orientalnej.
Odrobina koloru
Obudowa została wykonana z połączenia elementów plastikowych i metalowych, natomiast ostrza są ze stali szlachetnej. Cechą, która wyróżnia tez model jest na pewno wygląd – obudowa maszynki posiada zielone elementy, co nie jest często spotykane wśród podobnych urządzeń.
Maszynka do mielenia mięsa Zelmer ZMM4045B z szatkownicą i wyciskarką
Dla dużej rodziny
Model ZM4045B od firmy Zelmer to wielofunkcyjna maszyna do mielenia mięsa o maksymalnej mocy 1900 W. Jej wydajność 2,5 kg/min wystarczy na potrzeby nawet dużej rodziny. To świetne rozwiązanie przy organizacji świątecznych dań dla wielu gości.
Wiarygodna marka
W skład zestawu wchodzą trzy sitka o standardowej grubości oczek oraz trzy tarki do różnej grubości wiórek i przecierania. Jednak to nie wszystko, gdyż maszynka do mielenia mięsa Zelmer ma także nasadkę masarską oraz szatkownicę do warzyw.
Ręczna maszynka do mielenia mięsa Edenberg EB-9201
Bez konieczności podłączenia do prądu
Tradycyjna ręczna maszynka do mielenia mięsa jest świetnym rozwiązaniem do domków letniskowych czy kamperów, gdzie trzeba ograniczyć liczbę urządzeń wymagających stałego podłączenia do prądu.
Wieloletnia tradycja
Ten rodzaj maszynki jest nie tylko solidny, ale tez niezwykle funkcjonalny – nie bez powodu jest od wielu lat dostępny na rynku. Z jej pomocą przygotujesz nie tylko mielone mięso, ale także przeciery owocowe czy inne potrawy.
Ręczna maszynka do mielenia mięsa Falcon
Mały rozmiar, wielkie możliwości
Ta maszynka do mielenia doskonale sprawdzi się także do rozdrabniania suchego pieczywa na bułkę tartą lub przygotowywania farszu do pierogów czy innych dań. Wykonana została z aluminium, dzięki czemu jest lekka, a jej zacisk nie powinien odkształcić blatu.
Pracuj, jak Ci wygodnie
Maszynka obsługiwana jest ręcznie, dzięki czemu samodzielnie dostosujesz tempo pracy do swoich możliwości i rodzaju rozdrabnianych produktów. Solidny system mocujący sprawia, że urządzenie jest wygodne w użytkowaniu i bezpieczne.
Maszynka do mielenia mięsa Zeegma Molen Chef
Wysoka jakość detali
Maszynka do mielenie mięsa Zeegma Molen Chef została zaprojektowana tak, aby była w stanie profesjonalnie zmielić czy poszatkować wybrane produkty. Pozwala na to solidne wykonanie – metalowa taca i obudowa oraz nóż i dyski ze stali nierdzewnej.
Bogaty zestaw akcesoriów
Mielenie to nie wszystko, co potrafi to urządzenie. W zestawie znajdziemy wiele dodatkowych akcesoriów do urządzenia, m.in. trzy wymienne dyski o różnej wielkości oczek, akcesoria do szatkowania warzyw, akcesoria masarskie czy nakładkę do kebbe.
Maszynka do mięs Tefal NE108831
Marka godna zaufania
Tefal jest producentem urządzeń do kuchni, które goszczą w polskich domach od wielu lat. Ich maszynka do mięs jest urządzeniem wykonanym z wysoką dokładnością, podobnie jak inne sprzęty od tego producenta.
Szatkownica i maszynka do mięs w jednym
W tym przypadku również mamy do czynienia z urządzeniem wielofunkcyjnym. Dodatkowe tarki do wiórków, plastrów i przecierania pomogą Ci sprawnie utrzeć ziemniaki, przygotować surówkę, zetrzeć ser oraz przygotować wiele efektownych potraw w szybkim tempie.
Maszynka do mielenia mięsa YOER Grindo
Aż 6 w 1
Kupując maszynkę do mielenia mięsa YOER Grindo tak naprawdę staniesz się właścicielem bogatego, aż 26-elementowego wielofunkcyjnego zestawu kuchennego. Dzięki niemu bez problemu zmielisz mięso, zrobisz makaron, poszatkujesz warzywa, nadziejesz kiełbasy, wyciśniesz sok, uformujesz kebbe czy ciasteczka.
Wysoka wydajność
Ten model charakteryzuje się naprawdę dużą mocą 1900W, co przekłada się na wydajność mielenia aż 3 kg/min. Możesz wybrać spośród dwóch poziomów prędkości pracy oraz skorzystać z biegu wstecznego.
Berdsen BM-601 - maszynka do mielenia mięsa z szatkownicą i wyciskarką
Klasyczny wygląd i wytrzymałość
Maszynka do mielenia o maksymalnej mocy 1800 W i wydajności 2 kg/min. Urządzenie wykonano z połączenia tworzywa sztucznego i stali, dzięki czemu jest nie tylko estetyczne, ale i wytrzymałe.
Funkcjonalność dzięki nakładkom
W zestawie znajdziesz nasadkę do kuchni orientalnej, cztery sitka o grubości oczek od 3 mm do 7 mm oraz nasadkę masarską do wyrobu kiełbas. Urządzenie dodatkowo wyposażono w specjalne nakładki do warzyw tj. nakładka tnąca w plastry i paski, sitko do przecierania czy nakładka do tarcia ziemniaków.
Dlaczego maszynka do mielenia mięsa w domu to dobry pomysł?
W obecnych czasach maszynka do mielenia mięsa może wydawać się zbędnym wydatkiem. Przecież w każdym sklepie mięsnym możesz kupić gotowe, już zmielone mięso. Czy aby na pewno maszynka do mielenia jest potrzebna i w Twojej kuchni?
Mięso bez podejrzanych dodatków
Kupowanie zmielonego mięsa w sklepie niesie za sobą ryzyko, że znalazły się w nim dodatki, które mają za zadanie sztucznie wydłużyć zdatność mięsa do spożycia czy poprawić jego smak.
Mięso mielone w opakowaniu jest produktem, który nie daje 100% pewności co do klasy i jakości mięsa użytego do jego produkcji. Niestety, producenci mogą ukryć wiele w formie mielonki. Płazem uchodzi im chociażby używanie mięsa z dużą ilością tkanki łącznej, która normalnie byłaby twarda i zwyczajnie niesmaczna.
Posiadanie i regularne używanie maszynki do mięsa pozwoli Ci odzyskać kontrolę nad jakością mięsa, z którego robisz klopsy, zapiekanki, kotlety mielone lub gołąbki. Dania, które zaserwujesz swojej rodzinie będą pełnowartościowe, zdrowe i smaczne.
Czy maszynką do mięsa można mielić tylko mięso? O funkcjonalności maszynek do mielenia
Nazwa czasami bywa myląca - podobnie jest w przypadku maszynek do mielenia mięsa. Wszystko dlatego, że to nie jedyna funkcja, jaką tego rodzaju urządzenia oferują. Jakie produkty, poza mięsem, możesz rozdrobnić w maszynce do mielenia?
Maszynka do mięsa i ziemniaków
W polskiej kuchni nie brakuje potraw, które bazują na ziemniakach. Niestety choć są niesamowicie smaczne, to ich przygotowanie wymaga wiele cierpliwości, siły i czasu. Na szczęście z pomocą przychodzą wielofunkcyjne maszynki do mielenia, które poradzą sobie ze zrobienie puree, przygotowaniem ciasta na knedle lub starciem surowych ziemniaków na placki ziemniaczane. Używając maszynki do mielenia, zamiast tradycyjnej tarki lub praski, otrzymasz wstępnie obrobione ziemniaki bez skaleczeń, nadwyrężonych rąk i straconego czasu.
Maszynka do mięsa i warzyw
Domowe przetwory z warzyw, pyszne dżemy owocowe i sosy? I w tym pomoże Ci maszynka do mielenia mięsa! Wielofunkcyjna maszynka to taka, która jest wyposażona w szatkownicę do siekania i krojenia w kostkę warzyw. Zupełnie jak w przypadku żmudnego tarcia ziemniaków, maszynka do mielenia wyręczy Cię całkowicie, jeśli tylko posiada w zestawie nakładki dedykowane warzywom.
Maszynka do mięsa z wyciskarką
Skoro już o warzywach mowa, nie mogło zabraknąć maszynki do mięsa z funkcją wyciskarki. To dzięki niej przygotujesz domowy ketchup, zdrowe i niskokaloryczne sosy czy pozbawione cukru soki.
Inne zastosowania maszynki do mielenia mięsa
Wielofunkcyjność maszynki do mięs nie kończy się wcale na krojeniu warzyw i tarciu ziemniaków. Urządzenia, które posiadają w zestawie dodatki w postaci nakładek masarskich, pomogą w rozpoczęciu domowej produkcji wysokiej jakości kiełbas, kabanosów i kiszek. Natomiast przy użyciu nakładek do makaronów wyczarujesz idealne spaghetti, rigatoni lub fussli.
Maszynka do mięsa z szatkownicą i wyciskarką - zdrowe przetwory z warzyw i owoców dla Twojej rodziny
Dżemy o idealnej, gładkiej konsystencji, klarowne soki i aksamitne sosy - wszystko to uzyskasz przy pomocy maszynki do mięsa wyposażonej w wyciskarkę. Maszynka do mięs z funkcją wyciskarki może z powodzeniem zastąpić Ci pełnowymiarową wyciskarkę do soków. Dzięki urządzeniu 2w1 zaoszczędzisz nie tylko miejsce w kuchni, ale także pieniądze - nie musisz przecież kupować dwóch osobnych (i bardzo drogich) urządzeń!
ZOBACZ TAKŻE: JAKĄ FRYTKOWNICE WYBRAĆ?
Jaka maszynka do mielenia mięsa będzie najlepsza? Podsumowanie
Maszynki do mielenia mięsa straciły nieco na popularności, jednak całkowicie niesłusznie. Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do łatwego dostępu do mielonego mięsa - maszynka do mielenia zdecydowanie przebija gotowe produkty swoją jakością. Koniecznie podzielcie się z nami swoimi opiniami na temat najlepszych maszynek do mielenia mięsa!
- Ranking maszynek do mielenia
- Patelnia granitowa ranking
- Garnki indukcyjne ranking
- Tarka i szatkownica kuchenna
- Ranking desek do krojenia
- Ranking blach do pieczenia
- Ranking garnków granitowych
- Ranking kombiwarów
- Ranking noży kuchennych
- Ryżowar ranking
- Jajowar ranking
- Mikser ręczny ranking
- Waga kuchenna ranking
- Bateria kuchenna ranking
- Ranking młynków do kawy
- Ranking dzbanków filtrujących
- Garnek do gotowania na parze ranking
- Garnek emaliowany ranking
- Ranking chlebaków