Close

Ryżowar – jaki wybrać? Poradnik zakupowy i ranking

Gotowanie ryżu to jedna z często powtarzanych czynności podczas przygotowywania posiłków. Z pozoru jest to zadanie proste. Za każdym razem zaprząta nam to na kilkanaście minut głowę. Chwila nieuwagi może spowodować szybkie przypalenie dania. Konieczne jest także dobranie odpowiedniej ilości wody, w której zanurzamy ryż. Jeśli poszukujemy urządzenia, które zagwarantuje nam idealnie ugotowany ryż oraz zabezpieczy go przed przegotowaniem czy wyparowaniem wody, to koniecznie musimy zwrócić uwagę na ryżowary. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze cechy tych urządzeń, doradzam przy ich wyborze, a także wskazujemy najciekawsze modele ryżowarów w sprzedaży.

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Ryżowar - co to jest i jakie ma zastosowanie?

Ryżowar jest urządzeniem przypominającym garnek, które służy do przygotowywania ryżu. W jego konstrukcji znalazła się grzałka, której pracą sterujemy za pomocą pokręteł lub przycisków umieszczonych na froncie. Ryż wkładamy od góry, zalewamy go wodą, a następnie przykrywamy go pokrywką – jak w typowym garnku. Gotowanie jest bardzo proste i wygodne, gdyż nie musimy obawiać się o przypalenie lub niedogotowanie ryżu. Nie odmierzamy także czasu gotowania. Parametry te ustawiamy na panelu kontrolnym lub wybierane są automatycznie przez urządzenie. Gdy danie będzie gotowe, ryżowar poinformuje nas o tym za pomocą specjalnej lampki.

Ryżowar jaki wybrać? Jakie są rodzaje?

RYŻOWAR PROSTY RYŻOWAR PROSTY
+ prosta i intuicyjna obsługa nawet dla osób starszych
+ wyposażony w diody informujące o stanie pracy
+ są o wiele tańsze od zaawansowanych modeli
+ mogą posiadać dodatkowy wkład do gotowania na parze
- wymaga ręcznego wyłączenia po zakończonej pracy
- nie ma możliwości regulacji temperatury i czasu pracy
RYŻOWAR ELEKTRONICZNY RYŻOWAR ELEKTRONICZNY
+ zaawansowane, elektroniczne urządzenie
+ wyposażone w funkcję automatycznego podgrzewania po zakończonym gotowaniu
+ droższe modele mogą być wyposażone w czasomierz i dodatkowe programy
+ często stanowią połączenie ryżowaru z parowarem
- nie pozwalają na gotowanie potraw mlecznych na ryżu ze względu na dużą szansę przypalenia
- jego cena jest wyższa od klasycznych ryżowarów elektrycznych
RYŻOWAR Z REGULACJĄ TEMPERATURY RYŻOWAR Z REGULACJĄ TEMPERATURY
+ pozwala na idealne dopasowanie temperatury do gatunku ryżu
+ chroni ryż przed sklejeniem ziaren
+ wyposażony w specjalne tryby dostosowane do konkretnych potraw lub w ręczną regulację temperatury
- wyższa cena od ryżowarów bez regulacji temperatury

Ryżowar prosty

To najtańszy wariant urządzenia. Użytkownik po podłączeniu naczynia do prądu nie ma wpływu na parametry pracy takie jak czas czy temperatura. Na obudowie znajduje się zwykle jedynie włącznik i dioda informująca o stanie pracy.

Ryżowar elektroniczny (wielofunkcyjny)

Nieco droższe i bardziej zaawansowane ryżowary posiadają elektroniczne układy monitorujące pracę. Dzięki nim mamy możliwość wprowadzenia zmian parametrów działania grzałki. Niektóre modele wyposażono również w dodatkowe funkcje takie jak czasomierz, utrzymywanie ciepła czy różne programy dostosowane  do innych produktów spożywczych.

Ryżowar z regulacją temperatury

Różne odmiany ryżu najlepiej gotują się w nieco innych temperaturach. Dla idealnego efektu końcowego, najlepsze modele ryżowarów wyposażono w specjalne tryby dostosowane do konkretnych potraw lub w ręczną regulację temperatury. Dzięki temu zabezpieczymy się np. przed sklejeniem ziaren ryżu lub kaszy.

Ryżowar - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Objętość
Objętość

Ten parametr wpływa na maksymalną ilość ryżu, jaką możemy włożyć do ryżowaru. Urządzenia o większej objętości są oczywiście większe. W sprzedaży znajdziemy modele, w których przygotujemy ilość żywności odpowiednią dla jednej osoby lub nawet całej rodziny. Przedział zawiera się od 0,5l do nawet 5l.

Moc
Moc

Im wyższa moc, tym ryżowar szybciej się nagrzeje. Dzięki mocnej grzałce możliwe jest także osiągnięcie wyższych temperatur niż w modelach o niskiej mocy grzałki. Jeśli planujemy gotować duże ilości ryżu, a także zależy nam na szybkim jego przyrządzeniu, zdecydujmy się na zakup droższego, mocniejszego modelu ryżowaru.

Dostępne funkcje
Dostępne funkcje

Nowoczesna urządzenia dysponują dodatkowymi, ułatwiającymi życie funkcjami. Podstawowe z nich to zabezpieczenia przeciw przegrzaniem oraz przed wykipieniem. Użyteczne i zwykle spotykane jest automatyczne wyłączanie po określonym czasie. Czasomierz daje możliwość wybrania czasu pracy ryżowaru. Timer umożliwia natomiast zaplanowanie pracy w najbliższych godzinach. Automatyczne programy gotowania ułatwiają dobranie parametrów do konkretnego rodzaju ryżu, a tryb podtrzymywania ciepła utrzyma natomiast temperaturę ryżu po jego ugotowaniu na określonym poziomie.

Opcja gotowania na parze
Opcja gotowania na parze

Ta funkcja pozwala zamienić nasz ryżowar w parowar. Dzięki niej gotowanie może odbywać się wyłącznie przy użyciu pary. Potrzebne są do tego dwa pojemniki. Do dolnego wlewamy wodę, która jest ogrzewana do temperatury wrzenia. Powstała w ten sposób para wodna przedostaje się specjalnymi otworami do komory górnej, w której ogrzewa i gotuje znajdujące się tam dania.

Opcja podgrzewania i podtrzymywania temperatury
Opcja podgrzewania i podtrzymywania temperatury

Elektronicznie sterowana grzałka może dostosować swoją pracę w taki sposób, aby po ugotowaniu posiłku utrzymać go przez długi czas ciepłym. Możesz wiec ugotować ryż wiele godzin wcześniej przed podaniem na stół.

Wbudowany czasomierz
Wbudowany czasomierz

Ten dodatek daje nam możliwość wprowadzenia pożądanego czasu, przez który ma działać urządzenie. Czasomierz programowany jest zwykle za pomocą pokrętła lub przycisków na panelu frontowym.

Opcja regulacji temperatury
Opcja regulacji temperatury

Dostosowanie wartości temperatury do aktualnie gotowanego rodzaju ryżu pozwoli nam wydobyć w potrawy maksymalną ilość smaku, a także odpowiednie jej walory estetyczne. Dokładnie dostosowana temperatura zabezpiecza nasz ryż przed posklejaniem się.

Materiał wykonania urządzenia
Materiał wykonania urządzenia

Ryżowar jest urządzeniem kupowanym przez nas na lata. Istotna jest zatem jego jakość wykonania. Tworzywo użyte do budowy jego konstrukcji musi być wytrzymałe, a jednocześnie odporne na ścieranie, zarysowania i upadki. Omawiane urządzenia są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego.

Jaki ryżowar wybrać? Ranking ryżowarów

Adler AD 6406 – elektryczny garnek do gotowania ryżu

★★★★★
Adler AD 6406 – elektryczny garnek do gotowania ryżu
SPECYFIKACJA
MOC URZĄDZENIA: 1000 W
WAGA URZĄDZENIA: 2 kg
POJEMNOŚĆ: 1,5 l
AUTOMATYCZNE WYŁĄCZANIE: Nie
PODTRZYMYWANIE TEMPERATURY: Tak
FUNKCJA PAROWARU: Nie
Sprawdź cenę

Intuicyjna obsługa

Użytkownik ma do dyspozycji jedynie włącznik na panelu sterowania. Ryżowar jednak automatycznie decyduje o odpowiednim w danym momencie trybie pracy. Sprawdzi się więc świetnie dla osób, które lubią mieć w kuchni proste i intuicyjne w obsłudze urządzenia.

Funkcja podtrzymywania temperatury

Model AD 6406 pozwala przede wszystkim na szybkie ugotowanie ryżu o idealnej twardości. Co więcej po ugotowaniu ryżu urządzenie utrzymuje optymalną temperaturę ciepła.dzięki czemu w każdym momencie po wyjęciu z garnka danie jest idealnie ciepłe i gotowe do zjedzenia.

ZALETY
WADY
+ wysoki stosunek ceny do jakości
+ duża pojemność, która pozwoli na ugotowanie jednorazowo nawet do 1 kg ryżu
+ wygodna opcja podtrzymywania optymalnej temperatury ryżu
+ prosta i intuicyjna obsługa
- niezbyt elegancki design panelu kontrolnego
- brak możliwości wyboru dokładnej temperatury
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny ryżowar! Długo utrzymuje ciepło, więc mogę z wyprzedzeniem ugotować ryż na obiad.” - Ewelina, Płock
“Ryżowar Adler jest naprawde dobry. Porzadna jakość, szybkie przyrządzanie ryżu i wysoka moc. 10/10” - Paulina, Poznań

Russell Hobbs RH 19750 – pojemny ryżowar

★★★★★
Russell Hobbs RH 19750 – pojemny ryżowar
SPECYFIKACJA
MOC URZĄDZENIA: 700 W
WAGA URZĄDZENIA: Brak informacji
POJEMNOŚĆ: 1,8 l
AUTOMATYCZNE WYŁĄCZANIE: Nie
PODTRZYMYWANIE TEMPERATURY: Tak
FUNKCJA PAROWARU: Tak
Sprawdź cenę

Elegancki design

Ryżowar Russell Hobbs to przede wszystkich wysoka jakość komponentów i elegancki design. Do jego produkcji użyto wysokiej jakości stali nierdzewnej. Dodatkowe szczotkowanie nadaje garnkowi unikalny wygląd i zwiększa jego odporność na uszkodzenia i zarysowania.

Nie tylko do ryżu

W zestawie z ryżowarem Russell Hobbs znajdziesz także specjalną tackę do gotowania na parze. Z jej pomocą przygotujesz w urządzeniu nie tylko idealnie ugotowany ryż. Ugotujesz także warzywa lub inne składniki według swoich preferencji.

ZALETY
WADY
+ wyposażony w funkcję gotowania i podtrzymywania ciepła
+ w zestawie dodatkowe naczynie do gotowania na parze warzyw
+ trwała obudowa z eleganckiej szczotkowanej stali
- brak przycisku wyłączania urządzenia
- z czasem garek zaczyna nieznacznie przypalać się na dnie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny produkt w naprawdę dobrej cenie. Używam go niemal codziennie.” - Beata, Częstochowa
“To mój ulubiony gadżet. Można w nim przygotować i ryż, i warzywa w krótkim czasie.” - Renata, Olecko

Sencor SRM 0600WH – niewielki ryżowar do kuchni

★★★★★
Sencor SRM 0600WH – niewielki ryżowar do kuchni
SPECYFIKACJA
MOC URZĄDZENIA: 300W
WAGA URZĄDZENIA: 1,2 kg
POJEMNOŚĆ: 0,6 l
AUTOMATYCZNE WYŁĄCZANIE: Tak
PODTRZYMYWANIE TEMPERATURY: Tak
FUNKCJA PAROWARU: Nie
Sprawdź cenę

Bezpieczne gotowanie

Producent wyposażył ten model ryżowaru także w pełny zestaw zabezpieczeń, które chronią go przed przegrzaniem czy wygotowaniem wody. Urządzenie automatycznie wyłącza się po zakończonym dogotowywaniu ryżu.

Tryb podtrzymywania ciepła

Ciekawą funkcją jest zautomatyzowane przełączanie trybu pracy. Po ugotowaniu ryżu ryżowar podtrzymuje ciepło w swoim wnętrzu nawet do 6 godzin. O aktualnie wykonywanym działaniu informują nas dwie kontrolki na froncie urządzenia.

ZALETY
WADY
+ niewielki rozmiar i mała waga
+ automatyczny przechodzenie w tryb podtrzymywania ciepła
+ szereg zabezpieczeń przed przegrzaniem urządzenia i wygotowywaniem wody
+ automatyczne wyłączanie urządzenia
+ intuicyjne kontroli informują o etapie pracy ryżowaru
- mała pojemność, dlatego urządzenie polecane jest dla małych rodzin
- brak możliwości indywidualnego dostosowania temperatury urządzenia
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Urządzenie zajmuje naprawdę mało miejsca i łatwo je schować do szafki. Polecam!” - Gosia, Olsztyn
“Bardzo dobry ryżowar – świetnie trzyma temperaturę i całkiem szybko przygotowuje ryż.” - Monika, Warszawa

Kinghoff KH-1273 – klasyczny wkład do gotowania ryżu

★★★★☆
Kinghoff KH-1273 – klasyczny wkład do gotowania ryżu
SPECYFIKACJA
MOC URZĄDZENIA: Nie dotyczy
WAGA URZĄDZENIA: 0,5 kg
POJEMNOŚĆ: Brak informacji
AUTOMATYCZNE WYŁĄCZANIE: Nie
PODTRZYMYWANIE TEMPERATURY: Nie
FUNKCJA PAROWARU: Nie
Sprawdź cenę

Bez dostępu do prądu

Ten ryżowar nie wymaga podłączenia do prądu, a więc jego użycie nie zużywa energii elektrycznej. Jest energooszczędny i tańszy w użyciu. Co więcej, możemy bez problemu zabrać go ze sobą na biwak.

Gadżet 2w1

Ryżowar Kinghoff na pierwszy rzut oka nie wydaje się wielofunkcyjny. Jednak oprócz możliwości gotowania ryżu, warzyw i mięsa, pełni rolę cedzaka do składników. Niewielkie otwory pozwalają na pozbycie się nadmiaru wody bez wypłukiwania ryżu czy kaszy.

ZALETY
WADY
+ wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dlatego jest odporny na rdzę
+ pozwala na gotowanie warzyw, ryżu i mięsa
+ pozwala na gotowanie bez użycia torebek foliowych
+ pełni funkcję cedzaka
+ dostępny w niskiej cenie
- nie posiada możliwości regulowania temperatury
- wymaga ręcznego wyjęcia z wody
- nie jest wyposażony w automatyczne wyłączanie
- nie ma funkcji podtrzymywania temperatury
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Najlepszy wybór, jeśli nie masz zbyt wiele pieniędzy albo miejsca w kuchni. Warto go mieć.” - Klaudia, Zielona Góra
“Bardzo trwały i odporny na zniekształcenia. Używam niemal codziennie!” - Ula, Ostróda

Concept RE2020 – wielofunkcyjny ryżowar do gotowania

★★★★☆
Concept RE2020 – wielofunkcyjny ryżowar do gotowania
SPECYFIKACJA
MOC URZĄDZENIA: 650 W
WAGA URZĄDZENIA: Brak informacji
POJEMNOŚĆ: 1,5 l
AUTOMATYCZNE WYŁĄCZANIE: Nie
PODTRZYMYWANIE TEMPERATURY: Tak
FUNKCJA PAROWARU: Tak
Sprawdź cenę

Nieprzywierająca powłoka

Nie wszystkie modele mają ochronę przed przypalaniem i przywieraniem ryżu. To jednak nie ryżowar Concept. To urządzenie zostało wyposażone w odpowiednią, nieprzywierającą powłokę, która chroni urządzenie przed powstawaniem trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Kubek z miarką

Idealna proporcja wody do nasion ryżu to klucz do idealnie ugotowanego ryżu. W zestawie znajdziesz kubek wyposażony w miarkę, która pozwala Ci dokładnie dobrać odpowiednią ilość każdego ze składników.

ZALETY
WADY
+ urządzenie do gotowania ryżu i gotowania na parze
+ wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej
+ pozwala na utrzymywanie optymalnej temperatury do 8 godzin
+ praktyczny kubek z miarka ułatwia odmierzanie składników
+ szczelna pokrywa chroni przed przypadkowym poparzeniem
- brak możliwości gotowania więcej niż jednej potrawy jednocześnie
- brak możliwości indywidualnego dostosowania temperatury
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny ryżowar i parowar. Nie muszę już kupować dwóch osobnych urządzeń.” - Jolanta, Radom
“Naprawdę dobry stosunek ceny do jakości. Polecam każdemu kto lubi takie gadżety do kuchni.” - Lidia, Szczecin

Tefal Classic 2 RK103811 – elegancki garnek do gotowania ryżu

★★★★☆
Tefal Classic 2 RK103811 – elegancki garnek do gotowania ryżu
SPECYFIKACJA
MOC URZĄDZENIA: 700 W
WAGA URZĄDZENIA: Brak informacji
POJEMNOŚĆ: 5 l
AUTOMATYCZNE WYŁĄCZANIE: Tak
PODTRZYMYWANIE TEMPERATURY: Tak
FUNKCJA PAROWARU: Tak
Sprawdź cenę

Idealny dla dużej rodziny

Ryżowar od marki Tefal wyróżnia się bardzo dużą pojemnością, która wynosi aż 5 l. Jedno uruchomienie urządzenia pozwala na ugotowanie aż do 1,5 kg ryżu. Jego pojemność sprawia, że ryżowar Tefal to idealny wybór dla dużych rodzin, a nawet do małych gastronomii.

Mycie w zmywarce

Model Classic 2 jest bardzo łatwy w czyszczeniu. W każdej chwili możesz wyjąć część komponentów i umieścić je w zmywarce, jeśli to jest dla Ciebie najwygodniejszy sposób na utrzymanie urządzenia w czystości.

ZALETY
WADY
+ funkcja gotowania na parze oraz ryżu w wodzie naraz
+ elegancki design i wysoka jakość wykonania
+ wyposażony w 3 programy do gotowania ryżu i gotowania na parze
+ możliwość mycia w zmywarce
- jeden z droższych produktów w zestawieniu
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetne urządzenie naprawdę warte swojej ceny. Polecam!” - Agnieszka, Kraków
“Jest niezwykle przydatny i dobrze wykonany. Bez wahania kupiłabym jeszcze raz.” - Regina, Łódź

Severin RK 2425 – ryżowar z możliwością gotowania na parze

★★★★☆
Severin RK 2425 – ryżowar z możliwością gotowania na parze
SPECYFIKACJA
MOC URZĄDZENIA: 650 W
WAGA URZĄDZENIA: 2,74 kg
POJEMNOŚĆ: 3 l
AUTOMATYCZNE WYŁĄCZANIE: Nie
PODTRZYMYWANIE TEMPERATURY: Tak
FUNKCJA PAROWARU: Tak
Sprawdź cenę

Prosta obsługa

Obsługa tego modelu jest niezwykle prosta. Na obudowie znajduje się włącznik, przełącznik funkcji oraz przycisk do otwierania pokrywy. Wystarczy, że wybierzesz umieścisz wewnątrz pojemnik z ryżem w środku, zalejesz go wodą, zamkniesz pokrywę i uruchomisz urządzenie.

Podtrzymywanie ciepła

Jak przystało na nowoczesne urządzenie kuchenne, ryżowar Severin automatycznie przełącza się w tryb podtrzymywania temperatury po wykryciu wyparowania wody. Pozwala to na utrzymanie optymalnej temperatury ugotowanego ryżu, a także chroni przed przypaleniem jedzenia.

ZALETY
WADY
+ możliwość gotowania na parze
+ bardzo dobry stosunek jakości do ceny
+ wewnętrzna kontrola temperatury zwiększa bezpieczeństwo
+ wygodna i intuicyjna obsługa
- brak możliwości ręcznego dostosowania temperatury
- nie jest przeznaczony do mycia w zmywarce
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny ryżowar dla każdego. Uwielbiam go za prostotą i łatwą obsługę.” - Natalia, Sopot
“Długo szukałam ryżowaru z funkcją parowaru. Wreszcie go znalazłam i jestem niesamowicie zadowolona.” - Dominika, Kraków

Tristar RK-6127 – budżetowy ryżowar o dużej pojemności

★★★☆☆
https://cdn.homelook.pl/wp-content/uploads/2021/02/TristarRk-6127-1.png
SPECYFIKACJA
MOC URZĄDZENIA: 500 W
WAGA URZĄDZENIA: 2,36 kg
POJEMNOŚĆ: 1,5 l
AUTOMATYCZNE WYŁĄCZANIE: Tak
PODTRZYMYWANIE TEMPERATURY: Tak
FUNKCJA PAROWARU: Nie
Sprawdź cenę

Łatwa obsługa

Producent chwali się bardzo prostą obsługą. Wystarczy, że wlejesz wodę do urządzenia, wsypiesz odpowiednią ilość ryżu, a następnie uruchomisz urządzenie. Ryżowar wykona całą pracę za Ciebie. Po zakończonym działaniu automatycznie się wyłącza.

Dodatkowe zabezpieczenia

Znajdziemy tu również oczywiście zabezpieczenie chroniące przed przegrzaniem. Dodatkową ochronę zapewnia nieprzywierająca powłoka. Dzięki niej nie musisz martwić się o przypalenie ryżu.

ZALETY
WADY
+ prosty oraz elegancki design
+ łatwa i intuicyjna obsługa
+ automatyczne podtrzymywanie temperatury po wyparowaniu wody
+ miska nadaje się do mycia w zmywarce
- niska moc grzałki zmniejsza efektywność gotowania ryżu
- nie posiada możliwości regulowania temperatury
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Urządzenie świetnie wygląda i jest bardzo solidnie wykonane. Serdecznie polecam!” - Izabela, Rzeszów
“Łatwe w obsłudze i nie zajmuje aż tyle miejsca. To dla mnie najważniejsza – polecam.” - Agata, Lublin

Ryżowar jak działa? Odkrywamy tajemnice

Działanie ryżowaru jest banalnie proste i swoją zasadą przypomina prace wielu innych urządzeń elektrycznych. W podstawie garnka znajduje się grzałka elektryczna, która przemienia energię elektryczną w ciepło. Z tego też powodu ryżowar musi być przez cały czas pracy podłączony do prądu. Wytworzone przez grzałkę ciepło roznosi się po podstawie, a następnie ogrzewa wodę, w której zanurzony jest ryż. Woda wrze i paruje, dzięki czemu możliwe jest realizowanie gotowania na parze, które znajdziemy w droższych modelach ryżowarów.

Ryżowar prosty czy elektroniczny? Porównanie

Praktycznie każdy sprzedawany obecnie ryżowar posiada w sobie odrobinę elektroniki. Wyróżniamy jednak różne warianty tych urządzeń. Najprostsze, nowoczesne ryżowary ogrzewają potrawę, a następnie przechodzą w tryb podtrzymywania temperatury. Użytkownik nie ma możliwości wyboru czasu gotowania czy temperatury. Nieco droższe modele posiadają jednak dodatkowe funkcje, które nie tylko umożliwiają dokładniejszy dobór parametrów, ale i wygodniejszą obsługę. Możemy znaleźć urządzenia wyposażone w timer, który pozwala zaplanować działanie ryżowaru w przyszłości.  Przydatne okazują się także automatyczne programy. Za ich pomocą, jednym naciśnięciem przycisku, aktywujemy działanie ryżowaru z ustawionymi wszystkimi parametrami.

Do czego może przydać się ryżowar w domu?

Jaki ryżowar wybrać?

Przyrządzanie ryżu to częsta czynność w kuchni. Ryżowar pomoże nam to sprawnie wykonać. Przyda się on jednak również w innych zastosowaniach, zwłaszcza jeśli posiada możliwość gotowania na parze.

Ryżowar nie tylko do ryżu - czyli o innych zastosowaniach

Poza przyrządzaniem ryżu często wykonujemy także inne prace w kuchni. Z pewnością nie raz mierzyliśmy się z gotowaniem kaszy czy roślin strączkowych. Jak się okazuje, w tych czynnościach może zastąpić nas ryżowar. Najlepiej, aby nasz model był wtedy wyposażony w automatyczne programy specjalnie do tych czynności. Najlepiej jest natomiast, gdy zakupiliśmy model ryżowaru z funkcją gotowania na parze. Dzięki specjalnym koszom z łatwością przyrządzimy niskokaloryczne mięso, ryby, warzywa czy owoce. 

Ryżowar czy warto? Jakie są zalety i wady ryżowarów?

Z pewnością docenimy nasz ryżowar dzięki jego prostocie obsługi. Urządzenie to pozwala nam zapomnieć o konieczności kontroli gotowania ryżu czy innych potraw, dzięki czemu my możemy zając się innymi czynnościami. W sprzedaży znajdziemy wiele modeli ryżowarów różniących się parametrami i cenami. Dzięki temu każdy powinien dobrać odpowiedni model dla siebie. Należy jednak zwrócić uwagę, że najtańsze modele są ubogie w funkcjonalności. Droższe, elektroniczne produkty oferują więcej funkcji, a także mają więcej zastosowań. Do zalet zaliczymy jeszcze atrakcyjne ceny tych produktów. Wadą będą natomiast ich dość duże wymiary, które utrudniają późniejsze przechowywanie.

Zalety
Prosta obsługa
Wyręcza nas przy gotowaniu
Szeroki wybór modeli
Droższe modele oferują wiele dodatkowych funkcjonalności i mają więcej zastosowań
Atrakcyjne ceny
Wady
Duże wymiary utrudniające przechowywanie
Najtańsze modele są ubogie w funkcjonalności

Jak użytkować ryżowar? Podstawowe wskazówki dla nowych użytkowników

Ryżowar jest jednym z najprostszych w obsłudze urządzeń kuchennych. Na początku otwieramy jego pokrywę. Przesypujemy ryż do odpowiedniego pojemnika, który wstawiamy do wnętrza naczynia. Zalewamy go wodą i przykrywamy pokrywą. Uruchamiamy ryżowar. Działanie urządzenia jest sygnalizowane za pomocą odpowiednich lampek kontrolnych. Naczynie automatycznie ugotuje nasz ryż, a następnie przejdzie w tryb podtrzymywania temperatury. Wtedy ryż nie jest już gotowany, a jedynie pozostaje przy swojej wysokiej temperaturze. Dzięki temu w dowolnym momencie możemy przełożyć go na talerze i rozpocząć konsumpcję. Pamiętajmy o wyczyszczeniu naszego urządzenia po każdym jego użyciu.

Jak długo gotuje się ryż w ryżowarze?

Czas gotowania zależy od ilości włożonego ryżu oraz od mocy grzałki. Im mocniejsza grzałka i mniej ryżu – tym szybciej. Zwykle przyjmuje się jednak, że czas potrzebny na ugotowanie ryżu to ok. 15-20 minut. W przypadku ryżowaru nie bójmy się go jednak przedłużyć. Urządzenie dostosowuje ten czas automatycznie i po jego upływie grzałka przechodzi w tryb podtrzymywania temperatury.


ZOBACZ TEŻ: Jak zaprojektować kuchnię na wymiar?


Czy ryż z ryżowaru jest zdrowy? Obiektywna ocena

Ryż ma bardzo zdrowe właściwości. Jest istotną częścią diety sportowców. Nie zawiera glutenu, więc jest także polecany alergikom. Czy gotowanie ryżu w ryżowarze jest jednak bezpieczne? Okazuje się, że tak. Co więcej, jest to o wiele bezpieczniejsze niż często wykonywane przez nas gotowanie tej potrawy w foliowych woreczkach. Te mogą zawierać szkodliwy Bisfenol, który uwalnia się przy wyższych temperaturach i stanowi dla nas zagrożenie. W przypadku przygotowywania potraw w ryżowarze nie musimy martwić się o pogorszenie ich wartości odżywczych, tak jak ma to miejsce w przypadku mikrofali. Ryżowar nie wpływa na te właściwości.


Ryżowar jaki wybrać? Podsumowanie

Zakup ryżowaru to świetny pomysł. Urządzenie to nie tylko zaoszczędzi nam mnóstwo czasu, ale uprzyjemni przygotowywanie dań. W sprzedaży znajdziemy jednak mnóstwo różnych modeli tych naczyń, przez co wybór jednego z nich może być trudny. Mamy jednak nadzieję, że porady zawarte w niniejszym artykule pomogą w podjęciu odpowiedniej decyzji!

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
3 lat temu

Mam Sencor SRM0650SS i jestem zdziwiony, że jest tak nisko (3) w zestawieniu.
Świetne urządzenie!

sushimaker
sushimaker
3 lat temu

Dobrego sushi bez dobrze ugotowanego ryżu nie da rady zrobić… Ryżowar to niestety mus w domowych warunkach

paula
paula
3 lat temu

czy ktoś posiada tristar i może się wypowiedzieć jak z wytrzymałością urządzenia?

Zamknij