Close

Jaką szlifierkę kątową wybrać? Ranking kątówek

Remonty i prace domowe często wymagają użycia specjalistycznych narzędzi. Jednym z bardziej przydatnych z nich okazuje się być szlifierka kątowa. Urządzenie to znajdziemy w wielu sklepach budowlanych. Do czego może się ono przydać? Jak wybrać najlepszy dla nas model? Na te i inne pytania odpowiadamy właśnie w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest szlifierka kątowa i do czego służy?

Szlifierka kątowa, popularnie nazywana fleksem lub kątówka, to urządzenie elektryczne (czasem pneumatyczne) służące do cięcia, szlifowania, polerowania czy satynowania różnych powierzchni. Zasłynęło ono swoją rewelacyjną skutecznością i uniwersalnością przy wielu pracach budowlanych oraz majsterkowaniu. Dzięki odpowiednio dobranej szlifierce oraz tarczy z łatwością przetniemy metalowy profil czy beton. Możemy również przedzielić drewno bądź wyszlifować je. Szlifierki kątowej użyjemy do wyczyszczenia różnych powierzchni z rdzy, a także do ich wygładzenia. 

Jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza? Jakie są rodzaje?

Szlifierka kątowa tradycyjna

Klasyczne modele kątówek charakteryzują się całkiem niewielkimi wymiarami. Bez trudu zmieścimy je do mniejszej walizki i zabierzemy ze sobą. Ten typ szlifierek jest zasilany bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Wiąże się z tym konieczność stałego podłączenia urządzenia do prądu podczas używania. Przewód zasilający może ograniczać nasze ruchy podczas pracy, ale przynajmniej gwarantuje nieskończenie długi czas działania. Podstawowe modele fleksów posiadają na swojej obudowie jedynie włącznik.   

Szlifierka kątowa z regulacją obrotów

Nieco bardziej zaawansowane modele kątówek mogą pochwalić się obecnością funkcji regulacji obrotów. Przydaje się ona do obróbki gęstszych lub rzadszych materiałów, a także do wykonywania np. polerki, podczas której potrzebne jest maksymalnie 2-3 tysiące obrotów na minutę, a nie np. 10 tysięcy – jak w przypadku standardowych kątówek. Wyższe obroty przydadzą się natomiast do cięcia metalu. 

Szlifierka kątowa akumulatorowa

Jeśli zamierzamy używać szlifierki poza domem, w miejscach pozbawionych dostępu do prądu, wybierzmy model zasilany akumulatorowo. Dzięki temu urządzenie będzie mogło pracować dosłownie w każdym terenie. Będziemy musieli jednak pamiętać o wcześniejszym naładowaniu ogniw. Modele szlifierek akumulatorowych są ponadto nieco droższe od rozwiązań konkurencyjnych. Czas pracy takiej kątówki będzie oczywiście uzależniony od pojemności akumulatora, a także od obciążenia, jakie zadamy naszej maszynie. 

Szlifierka kątowa jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Podczas wybierania naszej nowej szlifierki kątowej musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z najważniejszych z nich jest moc. Jej wartość przekłada się na maksymalne obciążenie, z jakim nasza szlifierka sobie poradzi. Urządzenia o mocy kilku set watów zwykle sprawdzą się dobrze w pracach domowych. Jeśli jednak poszukujemy szlifierki do cięcia betonu, powinniśmy wybrać model o mocy co najmniej 2000W. Wraz z mocą istotna jest średnica tarczy, jaką założymy na szlifierkę. Jedną z najpopularniejszych jest 125mm.

W tym wymiarze znajdziemy tarcze do praktycznie każdego zastosowania. Są również mniejsze warianty o średnicy 115mm. Również powinny one zdać egzamin w pracach domowych. Wybór tego typu tarcz jest jednak nieco mniejszy. Do najcięższych prac budowalnych warto natomiast wybrać szlifierkę o tarczy 230mm lub 180mm. Spośród modeli szlifierek dostępnych w sprzedaży znajdziemy również takie wyposażone w system antywibracyjny czy blokadę samodzielnego rozruchu. Te dodatki nie mają ogromnego znaczenia, jednak mogą poprawić komfort i bezpieczeństwo pracy. 


ZOBACZ TEŻ: Jaką wiertarko wkrętarkę kupić? Porady przy wyborze i ranking


Jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza? Ranking

1. Szlifierka kątowa Metabo 125mm 850W

Szlifierka kątowa Metabo 850W to idealny wybór do typowych zastosowań domowych. Niewielkie wymiary, kompatybilność z tarczami 125mm i duża moc to cechy tego modelu. Jej główną zaletą jest dobry stosunek mocy do ceny. Silnik jest odporny na dużą przeciążalność i cechuje się momentem obrotowym 2Nm. Jest on w stanie zakręcić tarcza z prędkością do 11500obr/min bez obciążenia oraz 7000obr/min pod obciążeniem. Szlifierka kątowa Metabo waży 1,8kg. Dzięki dołączonej w zestawie rączce produkt ten jest poręczny i łatwy w manewrowaniu. Poza wspomnianą rączką, w zestawie znajdziemy kołnierz podporowy, nakrętkę z kluczem dwutrzpieniowym oraz osłonę. Dodatkową funkcją podnoszącą bezpieczeństwo tego modelu jest zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem po przerwie w dopływie prądu. Za ten model szlifierki kątowej przyjdzie nam zapłacić ok. 250zł.

Zalety
poręczną
wysoka moc jak na tej klasy szlifierki
dobry stosunek jakości do ceny
Wady
brak regulacji prędkości obrotów

2. Kątówka Bosch GWS 9-125 S Professional 125mm 900W

Kątówka marki Bosch o mocy 900W to rewelacyjny model o wielu zastosowaniach. Urządzenie to może się pochwalić bardzo mocnym silnikiem 900W, który może wygenerować obroty w zakresie od 2800 do 11000 na minutę. Regulacja jest płynna i znacząco podnosi możliwości tego produktu. Kątówka Bosch nada się więc zarówno do cięcia twardych materiałów, jak i do prac polerskich przy wykorzystaniu specjalnych tarcz. Mocne urządzenie jest solidnie wykonane, a wraz z nim otrzymujemy dodatkową rękojeść oraz osłonę ochronną.

Tarczę mocujemy przy użyciu podkładki, nakrętki oraz klucza widełkowego – wszystkie te elementy także stanowią część wyposażenia standardowego. Producent zachwala w swoim produkcie obecność systemu Constant Electronic. Polega on na stałym utrzymywaniu poziomu obrotów także przy największym obciążeniu. Konstrukcja jest odporna na wysokie temperatury. Dodatkową zaletą jest obecność blokady wrzeciona do odkręcania tarczy jednym kciukiem i zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem w przypadku krótkotrwałej utraty zasilania. Cena tej szlifierki kątowej to ok. 300zł.

Zalety
świetne parametry jak na poręczną szlifierkę
system utrzymywania stałych obrotów pod obciążeniem
regulacja obrotów w szerokim zakresie
Wady
słaby zakres możliwości ustawiania osłony tarczy

3. Szlifierka kątowa Niteo 1200W 125mm

Szlifierka kątowa z regulacją obrotów Niteo to budżetowa propozycja to zastosowania domowego. Jej niska cena nie oznacza jednak braku funkcjonalności – jest wręcz przeciwnie. Niteo Tools AG0422-20 oferuje zmianę prędkości obrotowej w zakresie od 0 do aż 12000 obrotów na minutę. Nie ma tu jednak elektronicznej stabilizacji prędkości pod obciążeniem, tak jak w modelu Bosch. Możemy więc oczekiwać, że ilość wykonywanych obrotów na minutę będzie spadać wraz ze zwiększaniem się obciążenia silnika. Niteo Tools wyróżnia się względem konkurencji długim, 6-metrowym przewodem zasilającym. Pozwala on używać urządzenia w dalszej odległości od gniazdka elektrycznego. Wiąże się to jednak z koniecznością przenoszenia większej ilości przewodu, który ma swoje gabaryty. Ogromną zaletą jest z pewnością bardzo niska cena wynosząca ok. 80zł. Za tę kwotę trudno będzie o lepszy produkt. 

Zalety
bardzo niska cena
wysoka moc silnika
3 pozycje do mocowania rączki
Wady
długi przewód zwiększa zakres roboczy kątówki, jednak utrudnia nieco przenoszenie narzędzia.

4. Kątówka RYOBI R18AG-0 18V 115mm

RYOBI R18AG-0 to niewielka i poręczna szlifierka kątowa akumulatorowa kompatybilna z tarczami o średnicy 115mm. Jej zaletą jest oczywiście możliwość używania w całkiem dowolnym miejscu dowolnie oddalonym od źródła prądu. Czas pracy urządzenia jest oczywiście ograniczony pojemnością akumulatora, który musimy dokupić osobno. Do wyboru mamy wiele wariantów akumulatorów o pojemności od 1,3 do aż 9Ah. Ceny wahają się od ok. 170zł za najmniejszy wariant oraz aż ok. 700zł za wariant 9Ah.  Potrzebna będzie także specjalna ładowarka. Dużą zaletą ekosystemu produktów Ryobi jest kompatybilność akumulatorów pomiędzy różnego rodzaju urządzeniami. Omawiana kątówka obsłuży każdy z nich o napięciu roboczym 18V. Maksymalna prędkość obrotowa możliwa do osiągnięcia przez ten model to 7500obr/min. W zestawie z kątówką znajdziemy uchwyt boczny, klucz, osłonę i jedną tarczę (ściernicę). Cena to niecałe 200zł.

Zalety
bardzo wygodna w używaniu
3 pozycje montażu uchwytu bocznego
tarcza w zestawie
Wady
cena wraz z akumulatorem i ładowarką jest wysoka
moc szlifierki jest mniejsza w porównaniu z przewodowymi modelami

5. Szlifierka kątowa Powermat 125mm 1500W PM-SZK-1500T

Fleks Powermat to dobra pozycja, jeśli zależy nam na niedrogim urządzeniu o wysokiej mocy i prędkości obrotowej. Model ten dysponuje mową aż 1500W, a silnik zakręci się do prędkości aż 12000 obrotów na minutę. Średnica mocowanej tarczy to 125mm – mamy więc największy wybór akcesoriów dostępnych na rynku. Mocujemy je do szlifierki w sposób tradycyjny za pomocą klucza do odkręcania tarczy. Szlifierkę wyposażono w osłonę oraz dodatkową rączkę, którą możemy zamocować w 3 pozycjach: po lewej, prawej oraz na górze. Istotną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość regulacji prędkości obrotowej przy użyciu pokrętła. Producent nie podaje niestety minimalnej wartości obrotów na minutę. Urządzenie waży ok. 2,5kg, dzięki czemu trzyma się je pewnie i stabilnie. Cena to jedynie ok. 120zł.

Zalety
wysoka moc
niska cena
regulacja prędkości obrotowej
Wady
brak blokady włącznika

6. Kątówka WUBER 1600W 125mm

Szlifierka kątowa marki Wuber to całkiem niezła pozycja w naszym rankingu, która przy tym jest sprzedawana z bardzo atrakcyjnym zestawem akcesoriów. Samo urządzenie ma maksymalną moc 1600W i może wytworzyć do 12000 obrotów na minutę (na biegu jałowym). Za jej pomocą bez trudu przetnie twarde materiały takie jak metale czy beton, a także wygładza i szlifuje. Zaletą tego modelu jest 6-stopniowa regulacja obrotów w zakresie od 3 do 12 tysięcy na minutę. To szeroki zakres umożliwiający profesjonalne wykonywanie wymienionych wcześniej zadań. Kompatybilność z tarczami 125mm zapewnia najlepszy wybór akcesoriów do naszego urządzenia. Wraz ze szlifierką otrzymujemy aż 6 tarcz do metalu o grubości 1mm, zapasowe szczotki do silnika, osłonę, klucz i oczywiście rączkę. Tę ostatnią zamontujemy w 3 pozycjach: na górze oraz po lewej i prawej stronie. W połączeniu z atrakcyjną ceną wynoszącą ok. 150zł ta kątówka Wuber jest rewelacyjnym wyborem wśród budżetowych propozycji. 

Zalety
świetny stosunek jakości do ceny
zestaw z 6-tarczami
regulacja obrotów
Wady
duża waga

7. Szlifierka kątowa akumulatorowa Bosch GWS 060193A308 125mm 18V

Szlifierka kątowa akumulatorowa marki Bosch to dobre rozwiązanie dla fanów majsterkowania i remontowania z dala od dostępu do prądu. Model ten jest zasilany za pomocą akumulatora (sprzedawanego oddzielnie). Produkt ten dysponuje mocą 700W, jeśli porównamy go z modelami przewodowymi. Dużą zaletą jest zastosowanie bezszczotkowego silnika, który charakteryzuje się lepszą efektywnością energetyczną oraz większa wytrzymałością w porównaniu do tradycyjnych, szczotkowych modeli. Szlifierka akumulatorowa jest wyposażona w blokadę wrzeciona do odkręcania tarczy jednym kciukiem, a także oczywiście w dodatkową rękojeść. Tę zamontujemy z prawej i lewej strony, brakuje więc możliwości mocowania rączki na górze. Maksymalna osiągalna prędkość obrotowa wynosi 11000 obr/min, co jest świetnym wynikiem, jak na urządzenie bezprzewodowe. Nieco gorzej wypada kwestia ceny. Za sam korpus szlifierki kątowej przyjdzie nam zapłacić ok. 450zł. Do tej kwoty musimy doliczyć cenę akumulatora 18V i ładowarki.

Zalety
bezszczotkowy silnik
świetna jakość wykonania
dobre parametry jak na model bezprzewodowy
Wady
brak możliwości montażu rączki u góry
wysoka cena

8. Kątówka Magnum MG-SK-001 125mm 1600W

Ta kątówka marki Magnum sprzedawana jest w bardzo ciekawym zestawie. Zwykle do tego typu produktów musimy doliczyć koszt pokrowca lub walizki oraz cenę tarcz. W tym przypadku walizkę wraz z aż 10 tarczami mamy w zestawie. Ponadto są jeszcze okulary ochronne, które są niezbędnym wyposażeniem każdego operatora tego typu narzędzia. Znajdziemy tu jeszcze rękawice ochronne, które także podniosą bezpieczeństwo pracy. Szlifierka kątowa ma mocny, 1600-watowy silnik oraz całkiem poręczną obudowę. Zamocujemy na niej tarcze o średnicy 125mm, a ich prędkość obrotową wyregulujemy w zakresie od 2 do 12 tysięcy obrotów na minutę. Tak szeroki zakres daje nam ogromne możliwości używania tej szlifierki. Sprawdzi się ona nie tylko do obróbki i cięcia materiałów, ale i polerki lakieru samochodowego (po wyposażeniu jej w specjalną nakładkę). Cena całego zestawu to ok. 140zł. Biorąc pod uwagę świetne wyposażenie , należy ją uznać za wybitnie atrakcyjną. 

Zalety
10 tarcz, walizka i okulary w zestawie
niska cena
szeroki zakres regulacji prędkości obrotowej
Wady
brak możliwości zamocowania rączki u góry szlifierki

9. Szlifierka kątowa Parkside 2269 125mm 1200W

Diax Parkside to dobry wybór wśród kątówek do 150zł. Urządzenie to jest solidne i dobrze wykonane. Waży ok. 2,1kg, dzięki czemu operowanie nim jest stabilne i pewne. Dostarczona w zestawie rączka posiada specjalne profilowanie, dzięki czemu dodatkowo poprawia wygodę użytkowania. Poza rączką, w pudełku znajdziemy także tarczę o średnicy 125mm. Moc znamionowa urządzenia wynosi 1200W, co jest dobrą wartością dla tej klasy produktów, a prędkość obrotowa może być regulowana w zakresie od 3 do 12 tysięcy obrotów na minutę. Wartość zmieniana jest płynnie za pomocą pokrętła na obudowie. Użytkownicy nieco narzekają na duży opór podczas jego obrotu, jednak zabezpiecza to przed przypadkowym zmienieniem wartości tego parametru. Dodatkowym atutem będą dołączone dwie zamienne szczotki węglowe. Ich wymiana będzie niedroga, a z pewnością przedłuży żywotność kątówki. Elektronarzędzie Parkside kupimy za ok. 135zł, co jest całkiem atrakcyjną ceną.

Zalety
solidna obudowa
tarcza i 2 zamienne szczotki węglowe dodane do zestawu
regulacja obrotów
Wady
duży opór pokrętła zmiany prędkości obrotowej może być dla niektórych problemem

10. Kątówka YATO YT-82101 125mm 1100W

Szlifierka kątowa Yato to kolejna propozycja o niezłych parametrach i cenie. Produkt ten rozpoznamy po charakterystycznym dla tego producenta, czarno-pomarańczowym malowaniu. Dysponuje on mocą 1100W oraz możliwością regulacji prędkości obrotowej w zakresie od 3000 do 12000obr/min. Regulacja odbywa się w 6 stopniach za pomocą pokrętła na końcu rączki. Niewątpliwą zaletą jest utrzymywanie stałej prędkości pracy przy niższych obrotach. Możemy więc zmieniać obciążenie maszyny bez wpływu na prędkość obrotową. Urządzenie jest kompatybilne z najpopularniejszymi tarczami 125mm. Cechą, o której warto wspomnieć, jest możliwość wybrania funkcji miękkiego startu, co podnosi bezpieczeństwo podczas używania maszyny. Cena produktu to ok. 180 złotych.

Zalety
regulacja prędkości obrotowej
funkcja miękkiego startu
gruby, gumowy kabel o długości 3m
Wady
niezbyt korzystne miejsce umieszczenia pokrętła prędkości obrotowej

Szlifierka kątowa jak używać – kilka wskazówek

Przed użyciem szlifierki kątowej powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne ubranie ochronne, o którym więcej piszemy w następnym punkcie. Sama obsługa elektronarzędzia jest natomiast całkiem prosta. Musimy jednak przestrzegać kilku zasad. Niezależnie od wykonywanej pracy (przecinanie, szlifowanie), sprawdźmy kierunek obrotu tarczy kątówki. Urządzenie należy trzymać w taki sposób, aby lecące iskry lub wióry kierowane były w stronę przeciwną do nas. 

Przecinając różne powierzchnie musimy ustawić tarczę prostopadle do materiału. Unikamy zbyt głębokiego wchodzenia tarczą w obrabiany przedmiot, gdyż w ten sposób znacznie zwiększamy ryzyko zacięcia się tarczy lub w skrajnym wypadku jej pęknięcia i zranienia użytkownika. Pamiętajmy oczywiście o odpowiednim dobraniu tarczy do danego materiału.

Wykonując prace szlifierskie dobierzmy przeznaczoną do tego zadania tarczę. Poza tym pamiętajmy o bardzo stabilnym trzymaniu maszyny obydwoma rękami i delikatnym jej dociskaniu pod niewielkim kątem do obrabianej powierzchni. 


ZOBACZ TEŻ: Jaką wiertarko wkrętarkę kupić? Porady przy wyborze i ranking


W jakie akcesoria warto się zapatrzeć przy użytkowaniu szlifierki kątowej?

  • Gogle ochronne/okulary ochronne – ten element jest absolutnie niezbędny do zapewnienia sobie podstawowego bezpieczeństwa podczas pracy z elektronarzędziem. Cięcie, szlifowanie i gładzenie przy użyciu szlifierki generuje ogromne ilości lecących na wszystkie strony iskier bądź drobin materiałów. Nie możemy dopuścić, aby te elementy wpadły nam do oczu, gdyż mogą one podrażnić lub nawet uszkodzić nasz wzrok.
  • Rękawice – podczas cięcia metali powstaje strumień gorących iskier, które często docierają do naszych rąk. Cząstki te wprawdzie szybko stygną, jednak przed niewielką odległość naszych dłoni od miejsca cięcia, ich temperatura wciąż jest bardzo wysoka. Kontakt z nimi jest nieprzyjemny i przypomina „ukłucia”. W przypadku obróbki betonu czy drewna tworzymy duże ilości pyłu, który brudzi nasze dłonie i nie jest najłatwiejszy w zmywaniu. Warto więc zabezpieczyć się przed nim dzięki odpowiednim rękawicom. 
  • Maska przeciwpyłowa – cięcie drewna, betonu czy innych materiałów twardych powoduje powstawanie wszędobylskiego pyłu. Ten rozprzestrzenia się we wszystkie strony i jest zagrożeniem dla naszych dróg oddechowych. W skrajnym wypadku może przyprawić nas o problemy z oddychaniem lub nabawić choroby – pylicy. Wyposażenie się w maskę przeciwpyłową skutecznie zabezpiecza nas przed wystąpieniem tych zagrożeń.  

Tarcze do szlifierek kątowych – ważny element każdej kątówki

Różnego rodzaju tarcze do szlifierek oferują inne możliwości. Wybierając tarczę, musimy sprawdzić jej średnicę, aby dopasować ją do posiadanej przez nas kątówki. Ponadto sprawdzamy zastosowanie danej tarczy. Niektóre przeznaczone są do szlifowania, inne do cięcia, a jeszcze inne go polerowania. 

Szlifierka kątową do drewna

Wyposażając naszą maszynę w tarczę do drewna, zyskujemy funkcjonalność piły. W sprzedaży znajdziemy tarcze o różnych kształtach. Popularnym i skutecznym rozwiązaniem są modele tarcz posiadające uzębienie na swojej krawędzi. Ich faktura jest całkiem zbliżona do klasycznych pił. Są one idealnym rozwiązaniem do rozcinania drewna. Jeśli natomiast chcemy ten materiał szlifować, wybieramy tarczę gładkiej krawędzi. Mogą być również modele wyposażone w niewiele zębów (np. 3). Będą one dobre do profilowania, szlifowania i nacinania tego materiału.  

Szlifierka kątowa do betonu

Tego rodzaju maszyny muszą być wyposażone w niezwykle twarde tarcze diamentowe. Te charakteryzują się niesamowitymi właściwościami tnącymi, wytrzymałością i uniwersalnością. Tarczą diamentową przetniemy nie tylko beton, ale i kamień, gres, marmur, granit czy ceramikę. Tarcze te mogą pracować przy wysokich prędkościach obrotowych, a ich krańcowe powierzchnie mogą być całkiem gładkie lub nacinane. O właściwościach konkretnej tarczy dowiemy się z jej opisu produktu.   

Szlifierka kątowa do metalu

Wyposażając naszą kątówkę w tarczę do metalu, poszukujemy dysku wykonanego z mieszanki materiałów ściernych. Krawędzie tarczy są niemal zawsze gładkie. Musimy zwrócić uwagę na dość szybkie zużywanie się tego rodzaju produktów. Na szczęście należą one do jednych z najtańszych. 

Jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza? Podsumowanie

Szlifierki kątowe to bardzo przydatne urządzenia, które znajdują zastosowanie w codziennych pracach remontowych czy majsterkowaniu. Urządzenia te są proste w obsłudze, poręczne i stosunkowo atrakcyjne cenowo. W sprzedaży znajdziemy duży wybór różnych modeli kątówek. Mamy nadzieję, że zamieszczone w tym artykule porady ułatwią Wam wybór tej najlepszej dla Waszych potrzeb!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij