Aktualizacja: Sierpień 2024
Co to jest szlifierka kątowa i do czego służy?
Szlifierka kątowa, popularnie nazywana fleksem lub kątówka, to urządzenie elektryczne (czasem pneumatyczne) służące do cięcia, szlifowania, polerowania czy satynowania różnych powierzchni. Zasłynęło ono swoją rewelacyjną skutecznością i uniwersalnością przy wielu pracach budowlanych oraz majsterkowaniu. Dzięki odpowiednio dobranej szlifierce oraz tarczy z łatwością przetniemy metalowy profil czy beton. Możemy również przedzielić drewno bądź wyszlifować je. Szlifierki kątowej użyjemy do wyczyszczenia różnych powierzchni z rdzy, a także do ich wygładzenia.
Jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza? Jakie są rodzaje?
Szlifierka kątowa tradycyjna
Klasyczne modele kątówek charakteryzują się całkiem niewielkimi wymiarami. Bez trudu zmieścimy je do mniejszej walizki i zabierzemy ze sobą. Ten typ szlifierek jest zasilany bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Wiąże się z tym konieczność stałego podłączenia urządzenia do prądu podczas używania. Przewód zasilający może ograniczać nasze ruchy podczas pracy, ale przynajmniej gwarantuje nieskończenie długi czas działania. Podstawowe modele fleksów posiadają na swojej obudowie jedynie włącznik.
Szlifierka kątowa z regulacją obrotów
Nieco bardziej zaawansowane modele kątówek mogą pochwalić się obecnością funkcji regulacji obrotów. Przydaje się ona do obróbki gęstszych lub rzadszych materiałów, a także do wykonywania np. polerki, podczas której potrzebne jest maksymalnie 2-3 tysiące obrotów na minutę, a nie np. 10 tysięcy – jak w przypadku standardowych kątówek. Wyższe obroty przydadzą się natomiast do cięcia metalu.
Szlifierka kątowa akumulatorowa
Jeśli zamierzamy używać szlifierki poza domem, w miejscach pozbawionych dostępu do prądu, wybierzmy model zasilany akumulatorowo. Dzięki temu urządzenie będzie mogło pracować dosłownie w każdym terenie. Będziemy musieli jednak pamiętać o wcześniejszym naładowaniu ogniw. Modele szlifierek akumulatorowych są ponadto nieco droższe od rozwiązań konkurencyjnych. Czas pracy takiej kątówki będzie oczywiście uzależniony od pojemności akumulatora, a także od obciążenia, jakie zadamy naszej maszynie.
Szlifierka kątowa jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Jej wartość przekłada się na maksymalne obciążenie, z jakim nasza szlifierka sobie poradzi. Urządzenia o mocy kilkuset watów zwykle sprawdzą się dobrze w pracach domowych. Jeśli jednak poszukujemy szlifierki do cięcia betonu, powinniśmy wybrać model o mocy co najmniej 2000W.
Jedną z najpopularniejszych jest 125mm. W tym wymiarze znajdziemy tarcze do praktycznie każdego zastosowania. Są również mniejsze warianty o średnicy 115mm. Również powinny one zdać egzamin w pracach domowych. Wybór tego typu tarcz jest jednak nieco mniejszy. Do najcięższych prac budowalnych warto natomiast wybrać szlifierkę o tarczy 230mm lub 180mm.
Spośród modeli szlifierek dostępnych w sprzedaży znajdziemy również takie wyposażone w system antywibracyjny czy blokadę samodzielnego rozruchu. Te dodatki mogą poprawić komfort i bezpieczeństwo pracy.
Wygodna i stabilna rączka to podstawa bezpiecznej pracy. Często ze szlifierką będziemy spędzali po kilka godzin. Słabej jakości uchwyt będzie wtedy powodował dyskomfort, który finalnie przerodzi się na odciski i bąble na naszych dłoniach.
Podczas wybierania naszej nowej szlifierki kątowej musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z najważniejszych z nich jest moc. Jej wartość przekłada się na maksymalne obciążenie, z jakim nasza szlifierka sobie poradzi. Urządzenia o mocy kilku set watów zwykle sprawdzą się dobrze w pracach domowych. Jeśli jednak poszukujemy szlifierki do cięcia betonu, powinniśmy wybrać model o mocy co najmniej 2000W. Wraz z mocą istotna jest średnica tarczy, jaką założymy na szlifierkę. Jedną z najpopularniejszych jest 125mm.
W tym wymiarze znajdziemy tarcze do praktycznie każdego zastosowania. Są również mniejsze warianty o średnicy 115mm. Również powinny one zdać egzamin w pracach domowych. Wybór tego typu tarcz jest jednak nieco mniejszy. Do najcięższych prac budowalnych warto natomiast wybrać szlifierkę o tarczy 230mm lub 180mm. Spośród modeli szlifierek dostępnych w sprzedaży znajdziemy również takie wyposażone w system antywibracyjny czy blokadę samodzielnego rozruchu. Te dodatki nie mają ogromnego znaczenia, jednak mogą poprawić komfort i bezpieczeństwo pracy.
ZOBACZ TEŻ: Jaką wiertarko wkrętarkę kupić? Porady przy wyborze i ranking
Jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza? Ranking
Niteo Tools AG0422-20
Doskonały stosunek jakość/cena
Szlifierka kątowa z regulacją obrotów Niteo to budżetowa propozycja to zastosowania domowego. Jej niska cena nie oznacza jednak braku funkcjonalności – jest wręcz przeciwnie. Nie ma tu co prawda elektronicznej stabilizacji prędkości pod obciążeniem, tak jak w niektórych modelach Bosch, ale jest za to ręczna regulacja prędkości obrotowej w zakresie od 0 do aż 12000 obrotów na minutę. Ten parametr w połączeniu ze współpracą z najpopularniejszymi tarczami o średnicy 125mm daje nam ogromna uniwersalność produktu. Kątówka Niteo Tools nada się do cięższych prac budowlanych, jak i do lżejszych zadań majsterkowych. Możemy ją nawet wykorzystać do prac polerskich przy samochodach.
Wszystko w komplecie
Niteo Tools AG0422-20 wyróżnia się względem konkurencji długim, 6-metrowym przewodem zasilającym. Pozwala on używać urządzenia w dalszej odległości od gniazdka elektrycznego. Nie musimy więc ciągle myśleć o zabieraniu ze sobą dodatkowego przedłużacza, który często okazuje się potrzebny przy pracy ze szlifierkami o krótkim kablu. W każdej sytuacji wiąże się to jednak z koniecznością przenoszenia większej ilości przewodu, który ma swoje gabaryty. Ogromną zaletą jest z pewnością bardzo niska cena wynosząca mniej niż 100zł. Za tę kwotę trudno będzie o lepszy produkt.
Bosch GWS 9-125S
Profesjonalny sprzęt
GWS 9-125S to szlifierka firmy Bosch z linii Professional. Zastosowano w niej liczne technologie poprawiające bezpieczeństwo i jakość pracy, a także podzespoły o dobrych parametrach. Mocne urządzenie jest solidnie wykonane. Producent zachwala w swoim produkcie obecność systemu Constant Electronic. Polega on na stałym utrzymywaniu poziomu obrotów także przy największym obciążeniu. Konstrukcja jest odporna na wysokie temperatury. Dodatkową zaletą jest obecność blokady wrzeciona do odkręcania tarczy jednym kciukiem i zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem w przypadku krótkotrwałej utraty zasilania.
Do wielu zadań
Kątówka Bosch GWS 9-125S to rewelacyjny model o wielu zastosowaniach. Urządzenie to może się pochwalić bardzo mocnym silnikiem 900W, który może wygenerować obroty w zakresie od 2800 do 11000 na minutę. Regulacja jest płynna i znacząco podnosi możliwości tego produktu. Kątówka Bosch nada się więc zarówno do cięcia twardych materiałów, jak i do prac polerskich przy wykorzystaniu specjalnych tarcz.
Worcraft AG08-125
Świetny zestaw dla majsterkowicza
Kątówka marki Worcraft to naprawdę niezłe urządzenie, wraz z którym otrzymujemy dwie tarcze do metalu. Dokonując jednego zakupu, mamy już więc dobry zestaw na początek. Producent dodaje także zapasowe szczotki do silnika, których użyjemy, gdy ten zacznie się zużywać. Jest to więc produkt na lata. Ergonomiczna obudowa zapewni dobry chwyt zarówno osobom prawo, jak i leworęcznym. Dodatkowo wspomoże nas w tym drugi uchwyt, który możemy przekręcić po obu stronach narzędzia.
Dobre parametry za małe pieniądze
Kątówka Worcraft rozwija moc 850W. Silnik jest w stanie zakręcić się z prędkością do 12000 obrotów na minutę. To naprawdę dobre parametry, które nie zawiodą nas w pracach domowych. Ponadto producent zapewnia, że mechanizm szlifierki został wzmocniony, a przy tym wszelkie wibracje zostały utrzymane na możliwie niskim poziomie. Zapewni to nam wygodne działanie i dokładne ruchy podczas cięcia metali, tworzyw, usuwania rdzy czy pracy w drewnie.
Wuber WR-AG-1500
Wielka moc
Szlifierka kątowa marki Wuber to całkiem niezła pozycja w naszym rankingu, która przy tym jest często sprzedawana z bardzo atrakcyjnym zestawem akcesoriów. Samo urządzenie ma maksymalną moc 1600W i może wytworzyć do 12000 obrotów na minutę (na biegu jałowym). Z jej pomocą bez trudu przetniemy twarde materiały takie jak metale czy beton, a także wygładzimy i wyszlifujemy praktycznie każdą powierzchnię. W dokładnych ruchach wspomoże nas dobrze zaprojektowana konstrukcja o idealnie wyważonym środku ciężkości. Maszyna świetnie leży w dłoni, a przy tym nie wyślizguje się dzięki gumowanej powierzchni rączki.
Szeroki zakres działań
Zaletą tego modelu jest 6-stopniowa regulacja obrotów w zakresie od 3 do 12 tysięcy na minutę. To szeroki zakres umożliwiający profesjonalne wykonywanie różnych prac. Urządzenie dobrze sprawdzi się w remontach, majsterkowaniu czy polerce. Kompatybilność z tarczami 125mm zapewnia najlepszy wybór akcesoriów do naszego urządzenia. Wraz ze szlifierką otrzymujemy aż 6 tarcz do metalu o grubości 1mm, zapasowe szczotki do silnika, osłonę, klucz i oczywiście rączkę. Tę ostatnią zamontujemy w 3 pozycjach: na górze oraz po lewej i prawej stronie.
Powermat PM-SZK-1500T
Wydajna i wygodna
Fleks Powermat to dobra pozycja, jeśli zależy nam na niedrogim urządzeniu o wysokiej mocy i prędkości obrotowej. Model ten dysponuje mocą aż 1500W, a silnik zakręci się do prędkości aż 12000 obrotów na minutę. Szlifierkę wyposażono w osłonę oraz dodatkową rączkę, którą możemy zamocować w 3 pozycjach: po lewej, prawej oraz na górze. Jej użycie poprawia wyważenie kątówki. Wszelkie prace wykonywane z tym urządzeniem będą więc dokładne i bezproblemowe.
Uniwersalność i wysoka jakość wykonania
Średnica mocowanej tarczy to 125mm – mamy więc największy wybór akcesoriów dostępnych na rynku. Mocujemy je do szlifierki w sposób tradycyjny za pomocą klucza do odkręcania tarczy. Istotną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość regulacji prędkości obrotowej przy użyciu pokrętła. Tarcze rozpędzimy do prędkości 12000 obrotów na minutę. Producent nie zdradza niestety minimalnej wartości tej prędkości.
Parkside PWS 125 F5
Płynna regulacja obrotów
Jedną z najistotniejszych cech tej szlifierki kątowej jest możliwość regulacji jej prędkości obrotowej w sposób płynny. Daje to najlepsza kontrolę nad ta wartością, gdyż rozwiązanie to przewyższa dokładnością wszelkie skokowe regulacje znajdujące się u konkurencji. Minimalna możliwa do ustawienia wartość to 3000obr/min, a maksymalna to 12000obr/min. Zakres ten jest zatem bardzo duży i zostanie z pewnością wykorzystany w całości przy szlifowaniu i gładzeniu, jak i przy cięciu materiałów.
Wielofunkcyjny uchwyt
Do szlifierki kątowej dołączymy wygodny. Gwinty umożliwiające jego przykręcenie znajdują się po obu stronach, jak i na górze kątówki. Ciekawym rozwiązaniem związanym z uchwytem jest jednak wysuwana z niego kieszonka. Wkładamy do niej klucz do odkręcania tarcz. To proste, ale bardzo praktyczne rozwiązanie uniemożliwia zgubienie tego ważnego akcesorium. Wystarczy pamiętać o jego każdorazowym odłożeniu na miejsce.
Makita 9558
Znana jakość w dobrej cenie
Prawdopodobnie każdy majsterkowicz, jak I profesjonalny mechanik czy budowlaniec zna firmę Makita. Wyroby tego producenta słyną z najwyższej jakości wykonania, doskonałej trwałości i przemyślanej konstrukcji. Nie inaczej jest w tym przypadku. Kątówka 9558 to zwarta i mocna konstrukcja stworzona z myślą o obsłudze jedną ręką. O długa żywotność zadba solidna izolacja silnika przed pyłem szlifierskim, a także możliwość wymiany szczotek z zewnątrz.
Miękki start i duża prędkość obrotowa
Szlifierka kątowa firmy Makita posiada funkcję miękkiego startu. To bardzo przydatna opcja w tego typu urządzeniu. Oznacza ona, że po uruchomieniu kątówki, ta nie szarpie i nie osiąga natychmiast swojej maksymalnej prędkości. Zamiast tego rozruch przebiega łagodnie i płynnie, nie wyrywając przez chwilę maszyny z rąk operatora. Po chwili Makita rozpędzi się do prędkości 11000 obrotów na minutę, co jest spora wartością w pełni wystarczającą do użytku domowego.
Bosch GWS 12V-76
Zapomnij o kablu!
Szlifierka kątowa akumulatorowa marki Bosch to dobre rozwiązanie dla fanów majsterkowania i remontowania z dala od dostępu do prądu. Model ten jest zasilany za pomocą akumulatora (sprzedawanego oddzielnie). Urządzenie jest lekkie i poręczne, a z racji konieczności umieszczenia w obudowie akumulatora silnik został obrócony o 90 stopni i znajduje się w jednej płaszczyźnie z tarczą. Jego bezszczotkowa konstrukcja podniosła ogólną sprawność, co przełożyło się na znacznie dłuższy czas pracy na baterii.
Wysokie bezpieczeństwo i odporność na uszkodzenia.
Firma Bosch bardzo się chwali zastosowaniem obudowy, do której użyto materiału Dura Shield. Chroni wewnętrzne komponenty przed wstrząsami nawet przy upadku z wysokości 2 metrów. Do tego prawdopodobnie jednak w ogóle nie dojdzie, gdyż cała rączka została pokryta miękkim i antypoślizgowym materiałem Softgrip z włącznikiem elektronicznym. Pochwalamy również małe wymiary urządzenia , dzięki którym kątówkę łatwiej zabierzemy w podróż – co jest istotne w przypadku modeli akumulatorowych.
Black 42557
Pełen zestaw do bezprzewodowego działania
Ta kątówka firmy Black to pełnowymiarowa szlifierka kątowa akumulatorowa na tarcze 125mm. Sprzedawana jest w pełnym zestawie wraz z akumulatorem i ładowarką, a nawet walizką na wszystkie elementy. Niektórzy sprzedawcy dodają do zestawu nawet jeszcze dodatkowe tarcze do cięcia. Uzyskujemy w ten sposób pełen komplet elementów potrzebnych do natychmiastowego działania – zaraz po wyjęciu z pudełka. Akumulator ma pojemność 4Ah i ładuje się go ok. 1-1.5h. Istnieje możliwość dokupienia dodatkowych akumulatorów.
Uniwersalny sprzęt na każdą okazję
Szlifierka kątowa akumulatorowa korzysta z najpopularniejszych tarcz o średnicy 125mm. Ich grubość to zwykle 1mm, a otwór ma średnicę 22,5mm. W sprzedaży znajdziemy tarcze do cięcia metali, kształtowania drewna, szlifowania tworzyw czy polerowania. Ta szlifierka kątowa sprawdzi się niemal w każdym z tych zastosowań. Jej prędkość obrotowa wynosi 8500obr/min i wystarczy to do większości zastosowań domowych. Wartość ta jest nieco niższa niż w przypadku modeli zasilanych sieciowo, co jest w pełni normalnym zjawiskiem.
Yato YT-82101
Wysoka moc, regulacja obrotów
Szlifierka kątowa Yato to kolejna propozycja o niezłych parametrach i cenie. Produkt ten rozpoznamy po charakterystycznym dla tego producenta, czarno-pomarańczowym malowaniu. Dysponuje on mocą 1100W oraz możliwością regulacji prędkości obrotowej w zakresie od 3000 do 12000obr/min. Regulacja odbywa się w 6 stopniach za pomocą pokrętła na końcu rączki. To rozwiązanie jest bardzo wygodne i banalne w obsłudze. Rozsądne umiejscowienie pokrętła zapobiega natomiast przypadkowemu jego przekręcaniu.
Miękki start i elektroniczne utrzymywanie obrotów
Niewątpliwą zaletą tej szlifierki kątowej jest utrzymywanie stałej prędkości pracy przy niższych obrotach. Możemy więc zmieniać obciążenie maszyny bez wpływu na prędkość obrotową. Kolejną cechą, o której warto wspomnieć, jest możliwość wybrania funkcji miękkiego startu, co podnosi bezpieczeństwo podczas używania maszyny. Tarcza rozpędza się stopniowo, osiągając ostatecznie zadaną na pokrętle prędkość obrotową. Nie ma więc typowego dla podstawowych modeli kątówek szarpnięcia przy uruchomieniu.
11. Szlifierka kątowa Metabo WEV 850-125 GWS
Szlifierka kątowa Metabo 850W to idealny wybór do typowych zastosowań domowych. Niewielkie wymiary, kompatybilność z tarczami 125mm i duża moc to cechy tego modelu. Jej główną zaletą jest dobry stosunek mocy do ceny. Silnik jest odporny na dużą przeciążalność i cechuje się momentem obrotowym 2Nm. Jest on w stanie zakręcić tarcza z prędkością do 11500obr/min bez obciążenia oraz 7000obr/min pod obciążeniem. Szlifierka kątowa Metabo waży 1,8kg. Dzięki dołączonej w zestawie rączce produkt ten jest poręczny i łatwy w manewrowaniu. Poza wspomnianą rączką, w zestawie znajdziemy kołnierz podporowy, nakrętkę z kluczem dwutrzpieniowym oraz osłonę. Dodatkową funkcją podnoszącą bezpieczeństwo tego modelu jest zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem po przerwie w dopływie prądu. Za ten model szlifierki kątowej przyjdzie nam zapłacić ok. 250zł.
12. Kątówka RYOBI R18AG-0 18V 115mm
RYOBI R18AG-0 to niewielka i poręczna szlifierka kątowa akumulatorowa kompatybilna z tarczami o średnicy 115mm. Jej zaletą jest oczywiście możliwość używania w całkiem dowolnym miejscu dowolnie oddalonym od źródła prądu. Czas pracy urządzenia jest oczywiście ograniczony pojemnością akumulatora, który musimy dokupić osobno. Do wyboru mamy wiele wariantów akumulatorów o pojemności od 1,3 do aż 9Ah. Ceny wahają się od ok. 170zł za najmniejszy wariant oraz aż ok. 700zł za wariant 9Ah. Potrzebna będzie także specjalna ładowarka. Dużą zaletą ekosystemu produktów Ryobi jest kompatybilność akumulatorów pomiędzy różnego rodzaju urządzeniami. Omawiana kątówka obsłuży każdy z nich o napięciu roboczym 18V. Maksymalna prędkość obrotowa możliwa do osiągnięcia przez ten model to 7500obr/min. W zestawie z kątówką znajdziemy uchwyt boczny, klucz, osłonę i jedną tarczę (ściernicę). Cena to niecałe 200zł.
13. Kątówka Magnum MG-SK-001 125mm 1600W
Ta kątówka marki Magnum sprzedawana jest w bardzo ciekawym zestawie. Zwykle do tego typu produktów musimy doliczyć koszt pokrowca lub walizki oraz cenę tarcz. W tym przypadku walizkę wraz z aż 10 tarczami mamy w zestawie. Ponadto są jeszcze okulary ochronne, które są niezbędnym wyposażeniem każdego operatora tego typu narzędzia. Znajdziemy tu jeszcze rękawice ochronne, które także podniosą bezpieczeństwo pracy. Szlifierka kątowa ma mocny, 1600-watowy silnik oraz całkiem poręczną obudowę. Zamocujemy na niej tarcze o średnicy 125mm, a ich prędkość obrotową wyregulujemy w zakresie od 2 do 12 tysięcy obrotów na minutę. Tak szeroki zakres daje nam ogromne możliwości używania tej szlifierki. Sprawdzi się ona nie tylko do obróbki i cięcia materiałów, ale i polerki lakieru samochodowego (po wyposażeniu jej w specjalną nakładkę). Cena całego zestawu to ok. 140zł. Biorąc pod uwagę świetne wyposażenie , należy ją uznać za wybitnie atrakcyjną.
Szlifierka kątowa jak używać? Kilka wskazówek
Przed użyciem szlifierki kątowej powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne ubranie ochronne, o którym więcej piszemy w następnym punkcie. Sama obsługa elektronarzędzia jest natomiast całkiem prosta. Musimy jednak przestrzegać kilku zasad. Niezależnie od wykonywanej pracy (przecinanie, szlifowanie), sprawdźmy kierunek obrotu tarczy kątówki. Urządzenie należy trzymać w taki sposób, aby lecące iskry lub wióry kierowane były w stronę przeciwną do nas.
Przecinając różne powierzchnie musimy ustawić tarczę prostopadle do materiału. Unikamy zbyt głębokiego wchodzenia tarczą w obrabiany przedmiot, gdyż w ten sposób znacznie zwiększamy ryzyko zacięcia się tarczy lub w skrajnym wypadku jej pęknięcia i zranienia użytkownika. Pamiętajmy oczywiście o odpowiednim dobraniu tarczy do danego materiału.
Wykonując prace szlifierskie dobierzmy przeznaczoną do tego zadania tarczę. Poza tym pamiętajmy o bardzo stabilnym trzymaniu maszyny obydwoma rękami i delikatnym jej dociskaniu pod niewielkim kątem do obrabianej powierzchni.
ZOBACZ TEŻ: Jaką wiertarko wkrętarkę kupić? Porady przy wyborze i ranking
W jakie akcesoria warto się zapatrzeć przy użytkowaniu szlifierki kątowej?
- Gogle ochronne/okulary ochronne – ten element jest absolutnie niezbędny do zapewnienia sobie podstawowego bezpieczeństwa podczas pracy z elektronarzędziem. Cięcie, szlifowanie i gładzenie przy użyciu szlifierki generuje ogromne ilości lecących na wszystkie strony iskier bądź drobin materiałów. Nie możemy dopuścić, aby te elementy wpadły nam do oczu, gdyż mogą one podrażnić lub nawet uszkodzić nasz wzrok.
- Rękawice – podczas cięcia metali powstaje strumień gorących iskier, które często docierają do naszych rąk. Cząstki te wprawdzie szybko stygną, jednak przed niewielką odległość naszych dłoni od miejsca cięcia, ich temperatura wciąż jest bardzo wysoka. Kontakt z nimi jest nieprzyjemny i przypomina „ukłucia”. W przypadku obróbki betonu czy drewna tworzymy duże ilości pyłu, który brudzi nasze dłonie i nie jest najłatwiejszy w zmywaniu. Warto więc zabezpieczyć się przed nim dzięki odpowiednim rękawicom.
- Maska przeciwpyłowa – cięcie drewna, betonu czy innych materiałów twardych powoduje powstawanie wszędobylskiego pyłu. Ten rozprzestrzenia się we wszystkie strony i jest zagrożeniem dla naszych dróg oddechowych. W skrajnym wypadku może przyprawić nas o problemy z oddychaniem lub nabawić choroby – pylicy. Wyposażenie się w maskę przeciwpyłową skutecznie zabezpiecza nas przed wystąpieniem tych zagrożeń.
Tarcze do szlifierek kątowych - ważny element każdej kątówki
Różnego rodzaju tarcze do szlifierek oferują inne możliwości. Wybierając tarczę, musimy sprawdzić jej średnicę, aby dopasować ją do posiadanej przez nas kątówki. Ponadto sprawdzamy zastosowanie danej tarczy. Niektóre przeznaczone są do szlifowania, inne do cięcia, a jeszcze inne go polerowania.
Szlifierka kątową do drewna
Wyposażając naszą maszynę w tarczę do drewna, zyskujemy funkcjonalność piły. W sprzedaży znajdziemy tarcze o różnych kształtach. Popularnym i skutecznym rozwiązaniem są modele tarcz posiadające uzębienie na swojej krawędzi. Ich faktura jest całkiem zbliżona do klasycznych pił. Są one idealnym rozwiązaniem do rozcinania drewna. Jeśli natomiast chcemy ten materiał szlifować, wybieramy tarczę gładkiej krawędzi. Mogą być również modele wyposażone w niewiele zębów (np. 3). Będą one dobre do profilowania, szlifowania i nacinania tego materiału.
Szlifierka kątowa do betonu
Tego rodzaju maszyny muszą być wyposażone w niezwykle twarde tarcze diamentowe. Te charakteryzują się niesamowitymi właściwościami tnącymi, wytrzymałością i uniwersalnością. Tarczą diamentową przetniemy nie tylko beton, ale i kamień, gres, marmur, granit czy ceramikę. Tarcze te mogą pracować przy wysokich prędkościach obrotowych, a ich krańcowe powierzchnie mogą być całkiem gładkie lub nacinane. O właściwościach konkretnej tarczy dowiemy się z jej opisu produktu.
Szlifierka kątowa do metalu
Wyposażając naszą kątówkę w tarczę do metalu, poszukujemy dysku wykonanego z mieszanki materiałów ściernych. Krawędzie tarczy są niemal zawsze gładkie. Musimy zwrócić uwagę na dość szybkie zużywanie się tego rodzaju produktów. Na szczęście należą one do jednych z najtańszych.
Jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza? Podsumowanie
Szlifierki kątowe to bardzo przydatne urządzenia, które znajdują zastosowanie w codziennych pracach remontowych czy majsterkowaniu. Urządzenia te są proste w obsłudze, poręczne i stosunkowo atrakcyjne cenowo. W sprzedaży znajdziemy duży wybór różnych modeli kątówek. Mamy nadzieję, że zamieszczone w tym artykule porady ułatwią Wam wybór tej najlepszej dla Waszych potrzeb!