Aktualizacja: Październik 2024
Na co zwrócić uwagę kupując kombiwar?
Im wyższa moc urządzenia, tym szybciej będzie się on nagrzewał, a Ty szybciej zrobisz ulubione danie. Warto więc wybrać kombiwar o wysokiej mocy. Współczesne piekarniki halogenowe oferują moc na poziomie od 1200 do 1500 W. Często dają także możliwość jej regulacji.
Każdy kombiwar posiada pojemnik lub misę, w której umieszczasz wszystkie składniki. Pojemność jest więc kluczowa, jeśli chodzi o ilość przygotowanej potrawy. Im większa misa, tym więcej jedzenia możesz przygotować na raz. W zależności od modelu znajdziesz kombiwary o pojemności od 12 do nawet 19 litrów.
Czas i temperatura to kluczowe elementy podczas pieczenia dań. Kombiwary posiadają najczęściej intuicyjne pokrętła, które szybko pozwalają na dostosowanie temperatury i długości pieczenia. Zakres temperatury wynosi od 0°C do nawet 250°C, natomiast czas pracy najczęściej nie przekracza 60 minut.
Kombiwary służą przede wszystkim do pieczenia. gotowania, grillowania, smażenia lub rozmrażania. To standardowe funkcje oferowane przez niemal wszystkie modele. Są jednak dodatkowe funkcje, które posiadają tylko niektóre z nich. Mowa o funkcji auto czyszczenia pojemnika lub zakończenie pieczenia oznajmione sygnałem dźwiękowym.
Jakie dodatkowe wyposażenie znajdziesz w kombiwarach? Mogą to być górne lub dolne kratki do pieczenia, szczypce, a nawet pierścień, z którym zyskasz parę litrów dodatkowej pojemności. Zdarza się, że producenci dodają takie akcesoria jak stojak na pokrywę bądź na chleb.
Dodatkowe zabezpieczenia są niezwykle ważne w przypadku wszystkich urządzeń elektrycznych. Na jakie zabezpieczenia w szczególności zwrócić uwagę? Pamiętaj o wyłączniku bezpieczeństwa, który pozwoli Ci zatrzymać pracę kombiwaru, jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji w kuchni. Zwróć uwagę także na izolowane termicznie uchwyty i wysokiej klasy żaroodporne szkło, które nie pęknie nawet pod wpływem wysokich temperatur.
Jakie wyróżniamy rodzaje kombiwarów?
W przypadku kombiwarów wyróżnia się kombiwar halogenowy i tzw. “zwykły”. Oba rodzaje kombiwarów posiadają grzałkę, która zamienia energię elektryczną na ciepło. Czym różnią się więc kombiwary elektryczne od halogenowych? Otóż posiadają inny rodzaj grzałki. Jak sama nazwa wskazuje piekarniki halogenowe posiadają grzałkę halogenową, natomiast elektryczne - tradycyjną grzałkę elektryczną.
Jaki kombiwar wybrać? Ranking kombiwarów
Pojemny kombiwar halogenowy Lund 67641
Pojemny i niedrogi
Halogenowy kombiwar firmy Lund to popularny model nie tylko ze względu na swoją pojemność, ale także przystępną cenę. Za mniej niż 150 złotych otrzymasz piekarnik halogenowy o maksymalnej pojemności aż 17 l i mocy na poziomie 1400 W. Zakres temperatury tego modelu wynosi od 65°C do 250°C, natomiast jego czas pracy wynosi maksymalnie 60 minut.
Wielofunkcyjność na każdą kieszeń
Kombiwar Lund pozwala na pieczenie z termoobiegiem, gotowanie bez dodatku tłuszczu, gotowanie na parze i grillowanie. Jakie akcesoria znajdziesz w zestawie? Są to m.in. dolny i górny ruszt, pierścień ze stali nierdzewnej oraz stojak na chleb i pokrywę.
Esperanza Quasar - biały kombiwar o dużej pojemności
Wysoki zakres temperatur
Kombiwar od Esperanzy to eleganckie, białe urządzenie o mocy 1200 - 1400 W i cenie niecałych 100 złotych. Ogromną zaletą tego modelu jest jego zakres temperatur, który wynosi od 0°C do 250°C, co daje możliwość nawet pełnego rozmrażania.
Duża pojemność
Posiada także standardowy czas pracy, który nie przekracza 60 minut. Model Quasar wyposażony jest w szklaną misę o maksymalnej pojemności 18 litrów. W zestawie znajdziesz górną i dolną kratkę do pieczenia, szczypce oraz pierścień do powiększania pojemności.
Delimano Multicooker 18 w 1
Urządzenie, które gotuje za Ciebie
Aż 18 funkcji w jednym urządzeniu to rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko zwiększysz możliwości swojej domowej kuchni, ale być może spróbujesz też nowych przepisów i znajdziesz ulubione potrawy, które przygotujesz sprawnie i bez zbędnego brudzenia sprzętów.
Zaplanuj gotowanie
Dzięki możliwości ustawienia czasu rozpoczęcia gotowania możesz cieszyć się ciepłym obiadem po powrocie z pracy lub szybciej zorganizować przyjęcie dla rodziny czy znajomych. Możesz też łatwiej podgrzać posiłek dzieciom, które wracają wcześniej ze szkoły.
Kombiwar Lund 67640
Równomierne pieczenie
Jeśli obawiasz się, że kombiwar nie zastąpi Ci piekarnika przez nierównomierne rozmieszczone grzałki, ten model może Cię pozytywnie zaskoczyć. Dzięki funkcji termoobiegu bezproblemowo upieczesz swoje potrawy w równomierny sposób.
Bogaty zestaw
Dużą zaletą tego modelu są dodatki, które usprawnią i ułatwią Twoje gotowanie. Mamy tu na przykład aluminiowy parowar, stojak do pieczenia grzanek lub zapiekanek, patelnię z odporną na przywieranie powłoką oraz pierścień ze stali nierdzewnej do powiększania litrażu.
Esperanza Multicooker Cooking Mate
Wygodna i prosta obsługa
Ten model pozwoli Ci zapomnieć o niewygodnych pokrętłach czy łatwo brudzących się gałkach. Multicooker Cooking Mate posiada prosty i intuicyjny wyświetlacz LCD oraz łatwe w utrzymaniu w czystości przyciski.
Ciekawe przepisy
Kupując ten model, otrzymasz nie tylko sam sprzęt do gotowania, ale także propozycje przepisów na wiele ciekawych dań. W zestawie znajdują się też miarka z podziałką, chochla, łyżka do ryżu, misa wewnętrzna oraz koszyk do gotowania na parze.
Turbo Tronic Cook Pro 51
Łatwy w utrzymaniu w czystości
Ten model to odpowiedź na problemy wszystkich, których do zakupu kombiwaru zniechęca wizja problematycznego mycia urządzenia. Cook Pro 51 posiada ruchomy zawór pary i funkcję samodzielnego mycia, dwustronną nieprzywierającą powłokę i elementy, które możesz myć w zmywarce.
Zdrowsze przepisy
Z pomocą tego kombiwaru w zdrowy i smaczny sposób przygotujesz ciasta, jogurt, gulasz, ryże, makarony, zupy, owsianki oraz wiele, wiele więcej. Łatwość pracy ze sprzętem zachęca do częstszego stosowania gotowania na parze lub duszenia zamiast smażenia.
Kombiwar Tefal RK8121
Wytrzymały i odporny
Kombiwar marki Tefal jest wyposażony w wytrzymałe, wielowarstwowe naczynie z powłoką ceramiczną, co gwarantuje nie tylko optymalne efekty gotowania, ale też odporność na codzienne użytkowanie czy mycie.
Zaawansowana technologia
Zaletą tego modelu jest funkcja automatycznego podtrzymywania ciepła, dzięki której jedzenie szybko nie wystygnie, a także takie rozwiązania, jak możliwość otwierania urządzenia za pomocą jednego przycisku.
Kombiwar ECG MH178
Zastąpi wiele urządzeń
Jeśli jesteś właścicielem niewielkiej kuchni, z pewnością pokochasz to rozwiązanie. ECG MH178 zastępuje aż 9 urządzeń, w tym grill, rondel, frytkownicę, patelnię, garnek, parowar, brytfannę oraz wolnowar.
Bez szorowania
Garnek można bez problemu wyjąć z obudowy i umyć. Jego ceramiczna powłoka ma wysokiej jakości właściwości nieprzywierające, więc nawet przypalone jedzenie powinno być proste do usunięcia. Wystarczy przetrzeć garnek wilgotną ściereczką lub umyć w wodzie z płynem do naczyń.
Kombiwar SilverCrest SSM 1000 A1
Funkcjonalne rozwiązanie
Produkt SilverCrest to kompleksowe rozwiązanie do szybkiego i wydajnego gotowania. Rondel ze stali nierdzewnej pozwala na szybkie gotowanie czy smażenie, a dodatkowo nadaje się do mycia w zmywarce.
Bezpieczeństwo użytkowania
Zawór i blokada bezpieczeństwa, które zostały zainstalowane w tym modelu, mają zapobiegać niebezpieczeństwom związanym z używaniem wysokiej temperatury. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli w pobliżu urządzenia mogą znaleźć się dzieci.
Co to jest kombiwar? Czy warto go kupić?
Co kryje się za tą tajemniczą nazwą? Z czego składa się klasyczny kombiwar i co da Ci posiadanie go w kuchni? Odpowiedzi na te pytania poznasz już za chwilę.
Kombiwar - co to jest?
Kuchenka halogenowa, czyli inaczej kombiwar, to urządzenie, które pojawiło się w kuchniach jako bardziej zaawansowana wersja prodiża popularnego w latach osiemdziesiątych. Kombiwar to w zasadzie elektryczny piekarnik z funkcją termoobiegu, grillowania, podgrzewania, a nawet smażenia.
Co daje kombiwar?
Kombiwar halogenowy to fantastyczne urządzenie na każdą kieszeń, które z powodzeniem zastąpi w domu piekarnik z termoobiegiem, gdyż działa na podobnej zasadzie. Kombiwar jest wyposażony (z reguły) w halogenową grzałkę oraz wentylator. Grzałka odpowiada za wytworzenie ciepła. Wentylator, natomiast, zajmuje się równomiernym rozprowadzeniem gorącego powietrza wewnątrz całego pojemnika. To właśnie wentylator odpowiada za wykreowanie równomiernego obiegu powietrza, który z każdej strony otula Twoją potrawę i perfekcyjnie ją opieka. Co więcej, wykorzystanie grzałki pozwala na o wiele szybsze nagrzanie, a więc i szybsze przygotowanie potraw niż w klasycznym piekarniku.
Kombiwar składa się takich elementów jak:
- okrągły pojemnik do pieczenia
- pokrywa
- termostat do regulacji temperatury
- minutnik odmierzający czas
- podstawa
Kombiwar może posiadać w zestawie także gadżety, które ułatwiają przygotowywanie konkretnych potrawy. W zależności od modelu natkniesz się na szczypce, niski lub wysoki ruszt, specjalny pierścień zwiększający pojemność naczynia lub stojak na pokrywę czy stojak na chleb.
Czy warto mieć kombiwar w swojej kuchni?
Zdecydowanie warto. Kombiwar to typowe budżetowe urządzenie, które przyrządza potrawy w błyskawicznym tempie. Co więcej, efekt stopnia wypieczenia, jaki daje, jest porównywalny z najlepszymi piekarnikami. Każda potrawa jest równomiernie wypieczona, a to nie jedyna funkcja, jaką daje to urządzenie. To świetny wybór dla małych rodzin, które z różnych względów nie posiadają pełnowymiarowego piekarnika lub po prostu nie chcą go mieć.
Jak używać kombiwaru? Kilka wskazówek dla nowych użytkowników
Używanie halogenowego kombiwaru wcale nie jest takie skomplikowane. Wszystko dlatego, że temperaturę i czas dostosujesz za pomocą dwóch pokręteł - zupełnie jak w tradycyjnym piekarniku. Jednak jak wygląda używanie takiego kombiwara? To bardzo proste, sprawdź!
Kombiwar - jak go używać?
Używanie każdego urządzenia, także kombiwara, powinieneś zacząć od dokładnego przestudiowania instrukcji obsługi. To właśnie w niej znajdziesz wszystkie wskazówki i przeciwwskazania, które pomogą Ci używać go efektywnie i bezpiecznie.
Przed pierwszym użyciem pamiętaj o dokładnym przetarciu wnętrza misy za pomocą wilgotnej ściereczki. Następnie wytrzyj go do sucha za pomocą suchej ściereczki. Umieść wewnątrz misy ruszt:
- wysoki, jeśli pieczesz dużą porcję mięsa np. całego kurczaka lub potrawy w wysokim naczyniu
- niski ruszt, jeśli pieczesz potrawy w niskim naczyniu tj. forma do ciasta lub zależy ci na potrawie jak z grilla
Na ruszcie umieść wszystkie składniki w naczyniu lub na folii aluminiowej posmarowanej niewielką ilością oleju. Jeżeli zależy Ci na efekcie gotowania na parze, pamiętaj o dodaniu wody na dno naczynia. Na koniec ustaw odpowiednią temperaturę i czas pieczenia zgodnie ze wskazówkami z instrukcji.
Do czego służy?
Prawdopodobnie już się zorientowałeś, że kombiwar to niesamowicie wielofunkcyjne urządzenie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zastosowaniu, które znajdzie u Ciebie w kuchni. Czy kombiwar nadaje się tylko do pieczenia? Zdecydowanie nie!
Kombiwar do pieczenia
Kombiwar służy przede wszystkim do pieczenia - z powodzeniem zastępował i nadal zastępuje piekarnik z termoobiegiem. Z jego pomocą możesz przyrządzić zarówno białe i czerwone mięso, jak i pieczywo - chleb, bułki, rogaliki lub świetnie wypieczoną pizzę. Oprócz wytrawnych pieczeni, z powodzeniem zrobisz w nim także słodkości - ciasta, ciasteczka lub wymagającą bezę. Możesz w nim piec przy pomocy rękawa, na ruszcie lub w samym naczyniu dołączonym do zestawu.
Kombiwar do grillowania
Nie masz piekarnika, ale marzą Ci się szaszłyki jak z grilla? Kombiwar sprawdzi się do przygotowywania grillowanych potraw. Szukaj kombiwarów z wysokim rusztem, na którym ułożysz zamarynowane mięso lub warzywa. Temperatura w przypadku grillowania powinna wynosić więcej niż 200°C.
Kombiwar do smażenia
W tym urządzeniu możesz przygotowywać także smażone potrawy z dodatkiem tłuszczu lub całkowicie go pozbawione. Z powodzeniem zrobisz w nim frytki, chrupiący bekon, tradycyjne kotlety mielone lub nowoczesne kotlety z soczewicy.
Kombiwar do rozmrażania
Kombiwary mogą zastąpić mikrofalówkę podczas rozmrażania żywności. Pamiętaj jednak, że rozmrażanie powinno być przeprowadzone w stosunkowo niskiej temperaturze, aby przypadkiem nie ugotować mięsa czy warzyw podczas tego procesu. Wybierz więc ten, który ma możliwość podgrzewania w temperaturze poniżej 60°C.
Kombiwar do podgrzewania
Możesz w nim także podgrzewać jedzenie, zupełnie tak jak w mikrofalówce lub w pełnowymiarowym piekarniku. Jednak kombiwar zrobi to o wiele szybciej i z mniejszym zużyciem energii niż klasyczny piekarnik. Nie musisz już uruchamiać ogromnej kuchenki, aby podgrzać porcję dla jednej, dwóch osób. Sprawdzi się on w tym wypadku o wiele lepiej!
Co można ugotować w kombiwarze? Kilka pomysłów
Zacznijmy od tego, że w kombiwarze możesz ugotować praktycznie wszystko, co normalnie przyrządziłbyś w piekarniku. A to oznacza, że możesz upiec, grillować lub udusić w rękawie warzywa, strączki, wieprzowinę, wołowinę drób oraz ryby. Każdy ze składników możesz przyrządzić na dwa sposoby - w folii aluminiowej, w żaroodpornym naczyniu, we wspomnianym już rękawie lub bezpośrednio na ruszcie.
Na ruszcie najlepiej jest przygotowywać potrawy, które mogą (a nawet muszą) być dobrze wypieczone - grillowane kiełbaski, pieczywo, frytki, pizza, tosty lub szaszłyki. W folii dobrze jest umieścić ryby (np. filet z pstrąga lub łososia z cytryną i ziołami), a także nadziewane kotlety z wieprzowiny i pieczeń rzymską. Nie możesz zapomnieć o słodkościach czyli tartach, babce piaskowej i drożdżówkach. W tym wypadku naprawdę ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!
Kombiwar czy warto? Wady i zalety kombiwarów
Kombiwar, tak jak każde urządzenie, ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed sfinalizowaniem zakupu. Czy warto kupić kombiwar? Sprawdźmy!
Co będzie lepsze - kombiwar czy szybkowar?
Zarówno kombiwar, jak i szybkowar to urządzenia do gotowania. Szybkowar to bohater wszystkich dań jednogarnkowych i zup. Świetnie radzi sobie nawet z wymagającą czasu wołowiną, która z szybkowaru wyjdzie miękka w czasie krótszym niż godzina. Niestety, szybkowar nie daje możliwości upieczenia szaszłyków jak z grilla lub kurczaka z chrupiącą skórką.
Jeżeli szukasz gadżetu do kuchni, który zastąpi Ci przede wszystkim piekarnik - kombiwar będzie lepszym wyborem. Zależy Ci na szybkich i treściwych daniach jednogarnkowych? Szybkowar jest dla Ciebie! A więcej na temat szybkowarów elektrycznych i gazowych dowiesz się z naszego poradnika zakupowego i rankingu szybkowarów.
Co wybrać do kuchni - kombiwar czy parowar?
Parowar to bardzo popularne urządzenie do kuchni. Wszystko dlatego, że najczęściej decydują się na niego osoby odchudzające się oraz osoby będące na lekkostrawnej diecie ze względu na problemy zdrowotne. Parowar do przygotowywania potraw zawsze wykorzystuje parę wodną z podgrzanej wody. Dostępny jest w wersji elektrycznej bądź tradycyjnej - na kuchenkę.
Podobnie jak szybkowar, parowar nie daje możliwości pieczenia ani grillowania, a jedynie gotowania na parze. Jeśli tego szukasz - parowar nie będzie dla Ciebie. Osoby zainteresowane fit daniami o niskiej kaloryczności zdecydowanie powinny zainwestować w dobry parowar. Jaki wybrać? Wszystkiego dowiesz się w naszym poradniku zakupowym o parowarach.
Kombiwar czy multicooker - co powinieneś wybrać?
Multicooker to wielofunkcyjne urządzenie, którego cena potrafi wielokrotnie przewyższyć cenę elektrycznego piekarnika. Jednak wyższa cena związana jest z wieloma funkcjami. Multicooker nie tylko ugotuje za Ciebie potrawę, ale także zajmie się przygotowywaniem większości potrzebnych składników. Dzięki wbudowanym programom, gotowanie staje się proste i nie zajmuje wiele czasu.
Multicooker posiada opcję zarówno pieczenia, duszenia, ale także gotowania na parze i smażenia. Cała obsługa odbywa się za pomocą elektronicznego panelu sterowania, który może być nie lada wyzwaniem dla osób niezaznajomionych z nowinkami technicznymi. Kombiwar jest o wiele prostszy w obsłudze, tańszy, a oferuje sporą ilość funkcji.
Jaki kombiwar wybrać? Podsumowanie
Wybór kombiwara nie jest wcale trudny, a z pewnością teraz stał się o wiele łatwiejszy! Opiekacz halogenowy zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi - to urządzenie, które świetnie sprawdzi się w małych kuchniach. Na pewno docenią go osoby, które nie lubią wieloetapowego gotowania i zbyt skomplikowanych urządzeń do gotowania. Kombiwar łączy w sobie wszystkie cechy, dzięki czemu jest fantastycznym gadżetem do kuchni w niesamowicie niskiej cenie!
w mieszkaniu które wynajmowalismy nie bylo piekarnika
zainwestowalismy w kombiwar i byl to najlepszy wybor!!
Mamy w domu kombiwar botti i lubię z niego korzystać
Cenię sobie mój kombiwar za funkcję samooczyszczenia, bardzo przydatne 😀