Close

Jaki termowentylator elektryczny wybrać? Ranking farelek

Nieszczelne okna, brak ocieplenia na ścianie lub po prostu niespodziewany spadek temperatur – wszystko to sprawia, żejesienne i zimowe wieczory nie należą do najprzyjemniejszych. Jaki termowentylator wybrać? Jak bezpiecznie używać farelki i termowentylatora? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania o termowentylatorach znajdziesz w poniższym artykule.

Termowentylator co to jest? Czym jest farelka elektryczna?

Termowentylator, w Polsce znany pod nazwą farelka elektryczna, to urządzenie, które pozwala błyskawicznie podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Możesz wybierać spośród modeli przenośnych lub przeznaczonych do montażu w jednym miejscu. Farelka elektryczna działa w oparciu o system grzejny, który pod wpływem prądu elektrycznego, zaczyna generować ciepło i rozprowadzać je po pomieszczeniu.

Termowentylator jaki wybrać? Jakie są rodzaje farelek elektrycznych?

Chociaż łączy je wspólny cel, wybór termowentylatorów jest naprawdę szeroki. Farelki mogą różnić się nie tylko kształtem, ale i przeznaczeniem czy sposobami montażu. Jakie rodzaje termowentylatorów znajdziesz na rynku?

Podział ze względu na przeznaczenie zastosowania

 • Termowentylator pokojowy – czyli farelka, która jest wybierana z myślą ogrzania salonu, sypialni lub innego pokoju. Znajdziesz tu niemal wszystkie modele o rozmaitych kształtach i dodatkowych funkcjach.
 • Farelka do łazienki – na problem z nadmierną wilgocią i niską temperaturą po wyjściu spod prysznica rozwiązanie jest tylko jedno. Termowentylator łazienkowy może być zarówno mobilny, jak i montowany na stałe.
 • Termowentylator na biurko – najbardziej poręczna i kompaktowa wersja farelki, która bez problemu zmieści się na biurku, na stole czy na szafce nocnej.

Podział ze względu na rodzaj montażu

 • Termowentylator wolnostojący – ten model nie wymaga żadnego montażu, dlatego miażdży konkurencję swoją mobilnością. Wolnostojąca farelka nadaje się praktycznie do każdego pomieszczenia.
 • Farelka bezprzewodowa – urządzenie, które znajduje najczęściej zastosowanie w samochodach jako nagrzewnica. Farelka na baterie (w tym wypadku na akumulator) nie ma jednak takiej mocy i wydajności, jak tradycyjny termowentylator, dlatego w domu nie znajdzie zastosowania.
 • Termowentylator montowany na stałe – czyli farelki przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Z oczywistego powodu, są trudniejsze w przenoszeniu, jednak są o wiele bezpieczniejszym wyborem przykładowo do łazienki.

Podział ze względu na dodatkowe funkcjonalności termowentylatorów

 • Termowentylator z pilotem – urządzenie wyposażone w pilot jest najwygodniejsze do sterowania z niemal każdego miejsca w pomieszczeniu. Z łatwością włączysz, wyłączysz farelkę lub ustawisz odpowiednią temperaturę na termostacie.
 • Termowentylator z oscylacją – funkcja oscylacji w farelkach pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu.
 • Termowentylator z termostatem (farelka z czujnikiem temperatury) – termostat powoli staje się standardem i nic dziwnego, bo czujnik temperatury pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i oszczędność podczas korzystania z farelki. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, termostat automatycznie wyłącza farelkę, a gdy temperatura spadnie – włącza ją.

Podział ze względu na kształt

 • Termowentylator pionowy
 • Termowentylator płaski

Jak wybrać farelkę elektryczną? Na co zwrócić uwagę przy zakupie termowentylatora?

Zakup nowego termowentylatora może być albo niewypałem, albo strzałem w dziesiątkę. Weź pod uwagę poniższe parametry, a będziesz mieć pewność, że nie wyrzucisz pieniędzy w błoto! Zatem co musisz wziąć pod uwagę kupując termowentylator?

Moc

Najważniejszym parametrem, który decyduje o potencjale urządzenia, jest moc. Podobnie jak w innych urządzeniach elektrycznych, moc określona jest w watach. W przypadku termowentylatorów jej wartość waha się pomiędzy 600 – 2500 W. Im wyższa moc farelki elektrycznej, tym bardziej efektowne są jej możliwości ogrzewania pomieszczeń. Niestety, z drugiej strony oznacza to też większy pobór prądu.

Wydajność

W przypadku wydajności termowentylatorów, jest ona niestety mniejsza niż wydajność chociażby grzejników konwektorowych. Oznacza to w praktyce, że farelki nie są tak efektowne w ogrzewaniu dużych pomieszczeń, a sprawdzają się wyłącznie w przypadku niewielkich pokojów. Musisz jednak wiedzieć, że na wydajność grzewczą ma bezpośredni wpływ moc urządzenia – im wyższa, tym efektowniej farelka będzie grzała.

Możliwość regulacji temperatury i mocy

Regulacja zarówno temperatury, jak i mocy pozwala na dostosowanie ustawień termowentylatora do Twoich bieżących potrzeb. Nie zawsze będziesz potrzebował maksymalnej temperatury termowentylatora – czasami wystarczy jedynie pół mocy, aby nieco ogrzać swoje mieszkanie. Dodatkowo regulacja mocy pozwala na większą kontrolę nad poborem mocy farelki, a tym samym zaoszczędzenie pieniędzy na dodatkowym ogrzewaniu.

Sposób montażu

Farelki elektryczne mogą być przenośne, bądź montowane na stałe. Wybór oczywiście zależy od Ciebie i Twoich wymagań. Termowentylator montowany na ścianie to wyśmienity wybór do łazienki, w której jest mało miejsca.

Rozmiar

Nie każdy dysponuje dużą ilością miejsca w mieszkaniu, stąd też warto wziąć pod uwagę, czy rozmiar termowentylatora jest odpowiedni do posiadanych warunków. Pamiętaj, że farelka nie może się znajdować w bliskim sąsiedztwie z innymi elementami wyposażenia.

Tryby pracy a zużycie energii elektrycznej

Farelki mają określoną moc maksymalną, jednak nie zawsze jest ona w całości konieczna do optymalnego ogrzania pomieszczenia. Aby zmniejszyć pobór prądu, a tym samym koszty, warto wybrać urządzenie, które oferuje co najmniej trzy tryby pracy. 

Długość przewodu zasilającego

Termowentylator do pracy potrzebuje energii z gniazdka elektrycznego. Długość przewodu zasilającego musi być więc optymalna, aby wygodnie podłączyć urządzenie do prądu. Nie powinien być zbyt krótki, gdyż może to spowodować niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu sytuacje. Zdecydowanie lepiej jest wybrać model z dłuższym przewodem.

Opcja zdalnego sterowania pilotem

Najnowsze termowentylatory mogą posiadać funkcję sterowania pilotem, która stanowi wygodną alternatywę dla sterowania manualnego. Pozwala to na obsługiwanie farelki z dystansu bez konieczności nieustannego fatygowania się do urządzenia w tę i z powrotem.


ZOBACZ TEŻ: Grzejnik – jak dobrać najlepszy? Rodzaje, różnice i RANKING


Jaką farelkę wybrać? Ranking najpopularniejszych termowentylatorów

1. Esperanza Sahara – kompaktowa farelka z termostatem

Esperanza Sahara - kompaktowa farelka z termostatem

Termowentylator, który zmieści się na niemal każde biurko, dzięki swoim niewielkim rozmiarom. Jego maksymalna moc grzania to 2000 W. Ponadto posiada dwa tryby grzania oraz trzy stopnie regulacji nawiewu, a wygodny uchwyt pozwala na bezpieczne przeniesienie farelki w inne miejsce. Warto zwrócić też uwagę na niską głośność pracy urządzenia poniżej 50 dB, czy ponad metrowy kabel zasilający.

Zalety
może pełnić funkcje zarówno wentylatora, jak i farelki, zależnie od pory roku
automatyczny termostat wyłącza się po osiągnięciu wybranej temperatury
wyposażona w trzy tryby pracy oraz regulację mocy
idealna jako termowentylator na biurko
Wady
ten model nie sprawdzi się do ogrzewania średnich i dużych pomieszczeń
brak funkcji oscylacji.

2. Esperanza Gobi – termowentylator na biurko

Esperanza Gobi - termowentylator na biurko

Kolejny model od firmy Esperanza to kompaktowe urządzenie do małych mieszkań i na biurko. Podobnie jak swoja poprzedniczka, farelka jest wyposażona w dwa tryby grzania oraz trzy poziomy regulacji nawiewu. Maksymalna moc jej pracy wynosi 2000 W. Termowentylator pracuje cicho (poniżej 50 dB), posiada wygodny uchwyt i kabel o długości przekraczającej 1 m.

Zalety
świetnie sprawdzi się jako wentylator latem i farelka zimą
posiada termostat z regulacją
wyposażona w dwa tryby grzania oraz regulację mocy
sprawdzi się zarówno jako termowentylator do pracy, jak i na kemping
Wady
ze względu na swoje rozmiary, farelka nie sprawdzi się do ogrzewania dużych pomieszczeń
brak funkcji oscylacji

3. Yoer Blower – ceramiczny termowentylator energooszczędny

Yoer Blower - ceramiczny termowentylator energooszczędny

Model od Yoer łączy w sobie to co najlepsze – nowoczesność, funkcjonalność i niewygórowaną cenę. Maksymalna moc tego urządzenia to 2000 W, posiada dwa tryby pracy (ciepły i gorący) oraz trzy tryby nawiewu (chłodny, ciepły i gorący). Dzięki inteligentnemu termostatowi, sam decydujesz kiedy termowentylator ma się wyłączyć, a kiedy wznowić pracę. 

Farelka Yoer wyposażono w szereg funkcji, mających na celu zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa podczas użytkowania. Mowa tu o funkcji zapobiegającej zamarzaniu lub przegrzaniu, a także obudowę, która się nie nagrzewa. Całość kontrolowana jest za pomocą wygodnego zdalnego pilota lub nowoczesnego, dotykowego ekranu LED.

Zalety
automatyczny termostat o zakresie temperatur od 16° do 32 C°
sterowany zdalnie za pomocą wygodnego pilota
wyposażony w grzałkę ceramiczną, która szybciej się nagrzewa, a więc jest i energooszczędna
posiada funkcję oscylacji, która zapewnia równomierną dystrybucję ciepła
nienagrzewająca się obudowa, antypoślizgowe nóżki i ochrona przed przegrzaniem podnoszą bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzenia
Wady
użytkownicy narzekają na niewystarczającą siłę chłodnego nawiewu

4. Volteno VO0280 – mała farelka elektryczna

Volteno - przenośny termowentylator na każdą kieszeń

Termowentylator Volteno to kompaktowy model, który zmieści się na biurku lub na stoliku. W małym urządzenio zamknięto dużą moc, która wynosi aż 2000 W. Ten model został wyposażony w trzy poziomy ciepła do wyboru, regulowaną moc i zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Zalety
cena na każdą kieszeń
małe rozmiary pozwalają trzymać go nawet na biurku
posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem
wyposażony w regulację mocy i temperatury nawiewu
Wady
obudowa wykonana jest z plastiku nieodpornego na uszkodzenia
brak funkcji oscylacji
słaba jakość wykonania pokręteł od regulacji mocy i temperatury

5. Volteno – przenośny termowentylator na każdą kieszeń

Volteno - mała farelka elektryczna

Tani i poręczny – tak w dużym skrócie można opisać farelkę od Volteno. Urządzenie posiada maksymalną moc 2000 W i trzy opcje nawiewu, dzięki czemu sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. Przenoszenie urządzenia ułatwia wygodny uchwyt, a ochrona przed przegrzaniem zwiększa bezpieczeństwo.

Zalety
urządzenie w niskiej cenie
posiada wbudowany termostat
posiada dwa tryby mocy i trzy temperatury nawiewu
wyposażona w zabezpieczenie przed przegrzaniem
Wady
brak funkcji oscylacji
przeciętna jakość

6. Adler – elektryczny termowentylator z termostatem

Adler - elektryczny termowentylator z termostatem

Niewielka farelka, ale o dużej mocy 2000 W. Podczas pracy dostępne są dwa poziomy mocy urządzenia (1000 i 2000 W). Pozwala także na regulację temperatury nawiewu, dlatego sprawdzi się zarówno w ciepłe, jak i chłodne dni. Dodatkowo wyposażono go w funkcję chroniącą przed przegrzaniem oraz automatyczny termostat.

Zalety
posiada 2 poziomy mocy
dzięki wbudowanemu termostatowi, urządzenie się automatycznie wyłącza po osiągnięciu wybranej temperatury
wyposażony w funkcję przez przegrzaniem
może służyć jako wentylator w ciepłe, letnie dni
Wady
obudowa urządzenia jest wykonana z trzeszczącego plastiku słabej jakości
brak funkcji oscylacji

7. Cronos ClimaHeater – nowoczesny termowentylator z oscylacją

Cronos ClimaHeater - nowoczesny termowentylator z oscylacją

Farelka ClimaHeater to urządzenie wyposażone w ceramiczne grzałki o mocy 1200 W i długiej żywotności. Posiada trzy  poziomy trybu pracy( 10W, 600 W i 1200 W) oraz możliwość ustawienia temperatury od 16°C do 37°C. Dzięki obecność termostatu, termowentylator automatycznie wyłącza funkcję grzania po osiągnięciu odpowiedniej temperatury.

Zalety
posiada 3 poziomy mocy urządzenia
grzałka ceramiczna jest trwała i niemal bezawaryjna
ogrzewanie aż do 37°C
wyposażony w funkcję oscylacji
Wady
brak zdalnego sterowania pilotem
maksymalna moc urządzenia nie przekracza 1200 W, co rzutuje na jego wydajność
pomimo zapewnień producenta, wiatrak nie chłodzi odpowiednio

Jaki powinien być dobry termowentylator?

Dobry termowentylator to model, który jest przede wszystkim bezpieczny podczas użytkowania nawet przez dłuższy czas. Powinien być zatem wyposażony w elementy takie jak:

 • obudowa, która się nie nagrzewa
 • ochronę przed nadmiernym przegrzaniem się i zamarzaniem
 • antypoślizgowe nóżki

Co więcej, termowentylator powinien być także wyposażony w chociażby inteligentny termostat, który mierzy temperaturę otoczenia i wie, kiedy dokładnie się wyłączyć lub przełączyć podmuch na zimny. Co Ci to daje? Ano przede wszystkim większą oszczędność (termowentylator pobiera tyle energii ile potrzebujesz) i optymalną temperaturę w pomieszczeniu.

Jak działa termowentylator? Poznaj zasadę działania farelki elektrycznej

Jak działa termowentylator?

Wewnątrz termowentylatora znajdziesz tzw. element grzejny, który pod wpływem prądu rozgrzewa się do wysokiej temperatury. To właśnie on odpowiada za produkowane ciepło, a umieszczony za nim wiatrak pomaga to ciepło rozprowadzić po pomieszczeniu. 

Rodzaje grzałek w termowentylatorze

Za produkcję ciepła odpowiadają różnego rodzaju grzałki. Najczęściej są to grzałki spiralne lub grzałki ceramiczne.Termowentylatory ze spiralami są o wiele tańsze, ale ich czas nagrzania się jest o wiele dłuższy. Niestety, ich żywotność także pozostawia wiele do życzenia. O wiele trwalsze i mniej awaryjne są grzałki ceramiczne, co wiąże się z odpowiednio wyższą cenę za termowentylatory ceramiczne

Farelka do łazienki – czy termowentylator do łazienki to strzał w dziesiątkę?

Często zdarza się, że łazienka wymaga dodatkowego ogrzewania. Fantastycznym dodatkiem do tradycyjnych grzejników są właśnie niewielkie, łazienkowe termowentylatory, które pomagają podnieść temperaturę przed i po kąpieli oraz pozbyć się nadmiaru wilgoci. 

Jaka farelka sprawdzi się w łazience?

Wentylator łazienkowy nie może być jednak przypadkowym modelem, który po prostu ustawisz w łazience. Upewnij się, że producent sprzętu przewidział możliwość używania farelki w łazience, a więc i uodpornił ją na działanie wilgoci. W innym wypadku ewentualna awaria termowentylatora nie zostanie uznana na drodze reklamacji, a Ty stracisz i farelkę, i pieniądze.

Termowentylator pokojowy – idealna temperatura w pokoju zimą i latem

Tanim sposobem na szybkie dogrzanie pomieszczenia jest farelka do domu, która sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu. Nie musisz więc już marznąć pod trzema warstwami koców i kołder – termowentylator do pokoju błyskawicznie przyniesie Ci upragnione ciepło.

Wentylator i termowentylator – co do pokoju?

Zastanawiasz się, w które urządzenie lepiej zainwestować, aby służyło Ci cały rok – termowentylator czy wentylator? Zdecydowanie bardziej polecamy termowentylatory, gdyż łączą w sobie zarówno funkcję grzania, jak i chłodzenia. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, że zimny nadmuch danego modelu jest faktycznie efektowny i wydajny, sprawdzając chociażby opinie czy specyfikację urządzenia.

Termowentylator czy grzejnik – co jest bardziej skuteczne?

Termowentylator czy grzejnik - co jest bardziej skuteczne?

Przenośne urządzenia, które pomagają dogrzać mieszkanie zimą to nie tylko farelki, ale także wszelkiego rodzaju grzejniki elektryczne. Które urządzenie lepiej się sprawdzi na sporadyczne dogrzewanie mieszkania w chłodne dni?


ZOBACZ TEŻ: Grzejnik elektryczny czy olejowy? Ranking i opinie


Termowentylator czy grzejnik konwektorowy?

Grzejniki konwektorowe, zaraz obok tradycyjnych farelek, są jednym z najczęściej wybieranych urządzeń przenośnych do podnoszenia temperatury w mieszkaniu. Podobnie jak termowentylatory, emitują ciepło zaraz po włączeniu, są stosunkowo lekkie, a więc i łatwe w przenoszeniu, ale mogą być także zamontowane na stałe. Grzejnik konwektorowy lepiej nadaje się do dużych pomieszczeń, w których tradycyjna farelka nie zda egzaminu. Wiąże się to jednak z o wiele wyższą ceną, stąd też termowentylator jest tańszym wyborem do niewielkich pokojów i biur.

Farelka elektryczna czy grzejnik olejowy?

Grzejniki olejowe, w przeciwieństwie do grzejników konwektorowych i farelek, rozgrzewają się bardzo długo i długo stygną. Chociaż czekanie na osiągnięcie odpowiedniej temperatury może być uciążliwe, to już długi czas stygnięcia jest bardziej zaletą niż wadą. Po wyłączeniu grzejnika olejowego możesz cieszyć się ciepłem nawet do dwóch godzin, czego niestety nie można powiedzieć o termowentylatorach, które przestają grzać od razu po wyłączeniu. Termowentylatory radzą sobie gorzej od grzejników olejowych również w przypadku ogrzewania dużych pomieszczeń – te drugie są, w tym wypadku, o wiele wydajniejsze.


ZOBACZ TEŻ: Grzejniki olejowe – jak działają? Jak wybrać grzejnik olejowy? Ranking najlepszych modeli


Farelka – jak jej bezpiecznie używać? 6 porad dla nowych użytkowników termowentylatorów

Termowentylatory to sprzęt elektryczny, a więc i wymagają odpowiedniego obchodzenia się z nimi. Aby farelka służyła długo i była przy tym całkowicie bezpieczna dla domowników, pamiętaj:

 1. Unikaj kontaktu sprzętu z wilgocią i wodą. Nawet jeśli Twój sprzęt jest przeznaczony do używania w łazience, nie dopuszczaj do sytuacji, w których woda ma bezpośredni kontakt z chociażby obudową farelki.
 2. Umieść farelkę na suchej, równej i stabilnej powierzchni. Urządzenie nie powinno stać w miejscu, w którym łatwo je przewrócić lub potrącić.
 3. Podłącz farelkę do gniazdka z uziemieniem. Wcześniej jednak upewnij się, że Twoja instalacja elektryczna jest całkowicie sprawna i spełnia wymagania napięcia oraz mocy wyszczególnione w instrukcji przez producenta. Ponadto staraj się zrezygnować z przedłużacza.
 4. Umieść farelkę z dala od ścian, mebli czy lamp. Urządzenie powinno stać w odległości co najmniej pół metra od innych elementów wyposażenia.
 5. Włączaj termowentylator jedynie, gdy jesteś w pobliżu. Termowentylatory nie są przeznaczone do ciągłej pracy, a jedynie do sporadycznego dogrzewania. Niestety wiele tanich modeli posiada słabej jakości obudowę, która może nie wytrzymać długiej ekspozycji na wysoką temperaturę.
 6. Dbaj o czystość farelki. 

Jakie są wady i zalety termowentylatorów?

Czy faktycznie warto kupić termowentylator? Przyjrzyj się plusom i minusom posiadania termowentylatorów!

Zalety
termowentylatory pozwalają działają od razu po włączeniu
mogą spełniać zarówno funkcję grzejników, jak i wentylatorów, dlatego nie musisz kupować dwóch oddzielnych urządzeń
mają małe wymiary i gabaryty, dlatego są łatwe w przenoszeniu
wiele modeli posiada wbudowany termostat, który wyłącza urządzenie po osiągnięciu odpowiedniej dla Ciebie temperatury
to najtańszy wybór spośród przenośnych urządzeń do ogrzewania mieszkań
Wady
termowentylatory nie nadają się do ogrzewania dużych pomieszczeń
urządzenia te emitują ciepło jedynie gdy są włączone
farelki nie są przeznaczone do pracy przez wiele godzin np. przez całą noc
nie powinno zostawiać się ich bez nadzoru lub umieszczać w bliskim sąsiedztwiem z innym sprzętem

Jaka farelka elektryczna będzie najlepsza? Podsumowanie

Elektryczna farelka (lub termowentylator) to fantastyczny sposób na przetrwanie przejściowego okresu pomiędzy latem, a jesienią, zanim sezon grzewczy rozpocznie się na dobre. Czasami zdarza się jednak, że nawet maksymalnie odkręcone kaloryfery nie dają takiego ciepła jakbyś chciał. W każdym z przypadków na ratunek przybywa nic innego jak elektryczny termowentylator za niewielką cenę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij