Aktualizacja: Listopad 2024
Termowentylator co to jest? Czym jest farelka elektryczna?
Termowentylator, w Polsce znany pod nazwą farelka elektryczna, to urządzenie, które pozwala błyskawicznie podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Możesz wybierać spośród modeli przenośnych lub przeznaczonych do montażu w jednym miejscu. Farelka elektryczna działa w oparciu o system grzejny, który pod wpływem prądu elektrycznego, zaczyna generować ciepło i rozprowadzać je po pomieszczeniu.
Termowentylator jaki wybrać? Jakie są rodzaje farelek elektrycznych?
Chociaż łączy je wspólny cel, wybór termowentylatorów jest naprawdę szeroki. Farelki mogą różnić się nie tylko kształtem, ale i przeznaczeniem czy sposobami montażu. Jakie rodzaje termowentylatorów znajdziesz na rynku?
Podział ze względu na przeznaczenie zastosowania
- Termowentylator pokojowy - czyli farelka, która jest wybierana z myślą ogrzania salonu, sypialni lub innego pokoju. Znajdziesz tu niemal wszystkie modele o rozmaitych kształtach i dodatkowych funkcjach.
- Farelka do łazienki - na problem z nadmierną wilgocią i niską temperaturą po wyjściu spod prysznica rozwiązanie jest tylko jedno. Termowentylator łazienkowy może być zarówno mobilny, jak i montowany na stałe.
- Termowentylator na biurko - najbardziej poręczna i kompaktowa wersja farelki, która bez problemu zmieści się na biurku, na stole czy na szafce nocnej.
Podział ze względu na rodzaj montażu
- Termowentylator wolnostojący - ten model nie wymaga żadnego montażu, dlatego miażdży konkurencję swoją mobilnością. Wolnostojąca farelka nadaje się praktycznie do każdego pomieszczenia.
- Farelka bezprzewodowa - urządzenie, które znajduje najczęściej zastosowanie w samochodach jako nagrzewnica. Farelka na baterie (w tym wypadku na akumulator) nie ma jednak takiej mocy i wydajności, jak tradycyjny termowentylator, dlatego w domu nie znajdzie zastosowania.
- Termowentylator montowany na stałe - czyli farelki przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Z oczywistego powodu, są trudniejsze w przenoszeniu, jednak są o wiele bezpieczniejszym wyborem przykładowo do łazienki.
Podział ze względu na dodatkowe funkcjonalności termowentylatorów
- Termowentylator z pilotem - urządzenie wyposażone w pilot jest najwygodniejsze do sterowania z niemal każdego miejsca w pomieszczeniu. Z łatwością włączysz, wyłączysz farelkę lub ustawisz odpowiednią temperaturę na termostacie.
- Termowentylator z oscylacją - funkcja oscylacji w farelkach pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu.
- Termowentylator z termostatem (farelka z czujnikiem temperatury) - termostat powoli staje się standardem i nic dziwnego, bo czujnik temperatury pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i oszczędność podczas korzystania z farelki. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, termostat automatycznie wyłącza farelkę, a gdy temperatura spadnie - włącza ją.
Podział ze względu na kształt
- Termowentylator pionowy
- Termowentylator płaski
Jak wybrać farelkę elektryczną? Na co zwrócić uwagę przy zakupie termowentylatora?
Zakup nowego termowentylatora może być albo niewypałem, albo strzałem w dziesiątkę. Weź pod uwagę poniższe parametry, a będziesz mieć pewność, że nie wyrzucisz pieniędzy w błoto! Zatem co musisz wziąć pod uwagę kupując termowentylator?
Najważniejszym parametrem, który decyduje o potencjale urządzenia, jest moc. Podobnie jak w innych urządzeniach elektrycznych, moc określona jest w watach. W przypadku termowentylatorów jej wartość waha się pomiędzy 600 - 2500 W. Im wyższa moc farelki elektrycznej, tym bardziej efektowne są jej możliwości ogrzewania pomieszczeń. Niestety, z drugiej strony oznacza to też większy pobór prądu.
W przypadku wydajności termowentylatorów, jest ona niestety mniejsza niż wydajność chociażby grzejników konwektorowych. Oznacza to w praktyce, że farelki nie są tak efektowne w ogrzewaniu dużych pomieszczeń, a sprawdzają się wyłącznie w przypadku niewielkich pokojów. Musisz jednak wiedzieć, że na wydajność grzewczą ma bezpośredni wpływ moc urządzenia - im wyższa, tym efektowniej farelka będzie grzała.
Regulacja zarówno temperatury, jak i mocy pozwala na dostosowanie ustawień termowentylatora do Twoich bieżących potrzeb. Nie zawsze będziesz potrzebował maksymalnej temperatury termowentylatora - czasami wystarczy jedynie pół mocy, aby nieco ogrzać swoje mieszkanie. Dodatkowo regulacja mocy pozwala na większą kontrolę nad poborem mocy farelki, a tym samym zaoszczędzenie pieniędzy na dodatkowym ogrzewaniu.
Farelki elektryczne mogą być przenośne, bądź montowane na stałe. Wybór oczywiście zależy od Ciebie i Twoich wymagań. Termowentylator montowany na ścianie to wyśmienity wybór do łazienki, w której jest mało miejsca.
Nie każdy dysponuje dużą ilością miejsca w mieszkaniu, stąd też warto wziąć pod uwagę, czy rozmiar termowentylatora jest odpowiedni do posiadanych warunków. Pamiętaj, że farelka nie może się znajdować w bliskim sąsiedztwie z innymi elementami wyposażenia.
Farelki mają określoną moc maksymalną, jednak nie zawsze jest ona w całości konieczna do optymalnego ogrzania pomieszczenia. Aby zmniejszyć pobór prądu, a tym samym koszty, warto wybrać urządzenie, które oferuje co najmniej trzy tryby pracy.
Termowentylator do pracy potrzebuje energii z gniazdka elektrycznego. Długość przewodu zasilającego musi być więc optymalna, aby wygodnie podłączyć urządzenie do prądu. Nie powinien być zbyt krótki, gdyż może to spowodować niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu sytuacje. Zdecydowanie lepiej jest wybrać model z dłuższym przewodem.
Najnowsze termowentylatory mogą posiadać funkcję sterowania pilotem, która stanowi wygodną alternatywę dla sterowania manualnego. Pozwala to na obsługiwanie farelki z dystansu bez konieczności nieustannego fatygowania się do urządzenia w tę i z powrotem.
ZOBACZ TEŻ: Grzejnik – jak dobrać najlepszy? Rodzaje, różnice i RANKING
Jaką farelkę wybrać? Ranking najpopularniejszych termowentylatorów
Nagrzewnica elektryczna EBERG PTC EBH20
Bezpieczeństwo użytkowania
Termowentylator EBH 20 jest urządzeniem grzewczym o wysokim indeksie bezpieczeństwa. Posiada stopień ochrony IP20 – nie wykorzystuje otwartego ognia, nie zużywa tlenu i nie generuje spalin, w przeciwieństwie do piecyków gazowych.
Duża moc w niewielkim urządzeniu
To urządzenie sprawdzi się w każdych warunkach. Jego niewielkie rozmiary pozwalaj na bezproblemowe przemieszczanie, a moc 2 kW sprawia, że można wykorzystać je nawet jako główne źródło ciepła w pomieszczeniu.
Termowentylator LTC WT11
Idealny do domu
Termowentylator marki LTC szybko i skutecznie nagrzeje wybrane przez Ciebie pomieszczenie w domu, nawet łazienkę. Możesz swobodnie używać go w każdym pomieszczeniu, w którym posiadasz dostęp do prądu.
Grzanie i chłodzenie w jednym
Poza standardową funkcją termowentylatora, czyli ogrzewaniem powietrza w pomieszczeniu, mamy tu także możliwość skorzystania z funkcji chłodzenia, szczególnie przydatnej w sezonie letnim. Dzięki temu ten sprzęt sprawdzi się na przykład na działce czy w domku letniskowym.
Nagrzewnica Higher 2500 W
Przemysłowe źródło ciepła
Jeśli szukasz urządzenia, które ogrzeje halę, magazyn, warsztat czy inną przestrzeń, przemysłowa nagrzewnica Higher będzie urządzeniem idealnym dla Ciebie. Ogrzejesz nią każde pomieszczenie o wielkości do 35 m2.
W domu i w pracy
Z tego sprzętu możesz swobodnie i bezpiecznie korzystać w warunkach domowych, ale także w miejscu pracy. Dzięki mocnej i trwałej obudowie oraz praktycznemu uchwycie do przenoszenie bez problemu zabierzesz ją ze sobą w wybrane miejsce.
Mini grzejnik elektryczny Handy Heater
Kompaktowy ogrzewacz
Handy Heater to naprawdę niewielkie, a jednocześnie funkcjonalne urządzenie grzewcze. Zużywa niewielką ilość energii elektrycznej, dzięki czemu nie narazi Cię na zwiększenie rachunków, a przy tym pomoże ogrzać pomieszczenie.
Nowatorskie rozwiązanie
Ten model grzejnika podłącza się bezpośrednio do gniazdka, dzięki czemu nie zabiera on miejsca na podłodze. Po podłączeniu wystarczy wcisnąć przycisk, a ogrzewacz rozpocznie pracę. Termostat i dwa poziomy prędkości pozwolą Ci odpowiednio dopasować moc grzania.
Farelka Malatec F10996
Turbo wentylator
Model farelki firmy Malatec posiada turbo wentylator, który doskonale spełnia zadanie równomiernego rozprowadzania temperatury. Umożliwia także regulację intensywności od delikatnego podmuchu do mocnego wiatru, który sprawdzi się latem.
2 poziomy mocy i 6 stopni intensywności
Szeroki wachlarz możliwości regulacji działania farelki pozwoli Ci idealnie dopasować sposób pracy do Twoich potrzeb. W razie potrzeby możesz odpowiednio zmniejszyć lub wzmocnić grzanie, by utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu.
Termowentylator Esperanza Mojave
Dwufunkcyjność
Esperanza Mojave to niezawodny termowentylator dwufunkcyjny. Oznacza to, że możesz z niego korzystać zarówno zimą, jak i latem – skutecznie ogrzeje lub schłodzi powietrze w pomieszczeniu w zależności od Twoich potrzeb.
Pewność i bezpieczeństwo
W trosce o bezpieczeństwo klientów producent postanowił wyposażyć ten model w zabezpieczenie przed przegrzaniem, znacznie zmniejszające ryzyko wypadku. Plusem dla bezpieczeństwa jest też płynna regulacja temperatury i automatyczny termostat.
Termowentylator Esperanza Hot Air Fan Waikiki
Solidny i wydajny
Termowentylator Esperanza Hot Air Fan Waikiki dzięki możliwości regulacji mocy grzewczej i intensywności nawiewu idealnie sprawdzi się w Twoim domu. Wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem sprawia, że sprzęt ten jest całkowicie bezpieczny.
Mocna konstrukcja
Ergonomiczna obudowa z wygodnym uchwytem do przenoszenia sprawia, że cała konstrukcja jest mocna i stabilna. Dzięki temu termowentylator będzie Ci dobrze służył przez długi czas.
Termowentylator Blaupunkt FHM301
Technologia, której możesz zaufać
Termowentylator Blaupunkt FHM301 został wyposażony w trwały element grzejny, wykonany ze stopu FeCrAl, który stosowany jest jako rozwiązanie w urządzeniach wymagających trwałości w wysokiej temperaturze i efektywności.
Trzy tryby pracy
Funkcje wentylatora, grzejnika 1000 W oraz grzejnika 2000 W sprawiają, że ten model jest sprzętem uniwersalnym. Z jego pomocą skutecznie dostosujesz temperaturę pomieszczenia do swoich potrzeb za pomocą wygodnego pokrętła.
Esperanza Gobi - termowentylator na biurko
Niewielki, lecz skuteczny
Kolejny model od firmy Esperanza to kompaktowe urządzenie do małych mieszkań i na biurko. Podobnie jak swoja poprzedniczka, farelka jest wyposażona w dwa tryby grzania oraz trzy poziomy regulacji nawiewu. Maksymalna moc jej pracy wynosi 2000 W.
Komfortowy w użytkowaniu
Termowentylator pracuje cicho (poniżej 50 dB), posiada wygodny uchwyt i kabel o długości przekraczającej 1 m. Wyposażony jest dwie obracane gałki – jedną do wyboru trybu pracy oraz drugą do ustawienia termostatu.
Esperanza Sahara - kompaktowa farelka z termostatem
Do pracy i nauki
Termowentylator, który zmieści się na niemal każde biurko, dzięki swoim niewielkim rozmiarom. Jego maksymalna moc grzania to 2000 W. Ponadto posiada dwa tryby grzania oraz trzy stopnie regulacji nawiewu, a wygodny uchwyt pozwala na bezpieczne przeniesienie farelki w inne miejsce.
Cichy i praktyczny
Warto zwrócić też uwagę na niską głośność pracy urządzenia poniżej 50 dB, czy ponad metrowy kabel zasilający. Dzięki temu sprzęt jest naprawdę funkcjonalny.
Yoer Blower - ceramiczny termowentylator energooszczędny
Nowoczesne rozwiązanie
Model od Yoer łączy w sobie to co najlepsze - nowoczesność, funkcjonalność i niewygórowaną cenę. Maksymalna moc tego urządzenia to 2000 W, posiada dwa tryby pracy (ciepły i gorący) oraz trzy tryby nawiewu (chłodny, ciepły i gorący). Dzięki inteligentnemu termostatowi, sam decydujesz kiedy termowentylator ma się wyłączyć, a kiedy wznowić pracę.
Inteligentne urządzenie domowe
Farelka Yoer wyposażono w szereg funkcji, mających na celu zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa podczas użytkowania. Mowa tu o funkcji zapobiegającej zamarzaniu lub przegrzaniu, a także obudowę, która się nie nagrzewa. Całość kontrolowana jest za pomocą wygodnego zdalnego pilota lub nowoczesnego, dotykowego ekranu LED.
Volteno V0280 - przenośny termowentylator na każdą kieszeń
Na upał i chłodne dni
Tani i poręczny - tak w dużym skrócie można opisać farelkę od Volteno. Urządzenie posiada maksymalną moc 2000 W i trzy opcje nawiewu, dzięki czemu sprawdza się zarówno latem, jak i zimą.
Wygodny w transporcie
Przenoszenie urządzenia ułatwia wygodny uchwyt, a ochrona przed przegrzaniem zwiększa bezpieczeństwo. Dzięki temu bezproblemowo wykorzystasz go w wielu sytuacjach.
Volteno V0282 - mała farelka elektryczna
Niewielki rozmiar
Termowentylator Volteno to kompaktowy model, który zmieści się na biurku lub na stoliku. W małym urządzeniu zamknięto dużą moc, która wynosi aż 2000 W.
Praktyczne rozwiązanie
Ten model został wyposażony w trzy poziomy ciepła do wyboru, regulowaną moc i zabezpieczenie przed przegrzaniem. Mimo że mechanizm jest prosty, farelka spełnia swoje zadanie.
Jaki powinien być dobry termowentylator?
Dobry termowentylator to model, który jest przede wszystkim bezpieczny podczas użytkowania nawet przez dłuższy czas. Powinien być zatem wyposażony w elementy takie jak:
- obudowa, która się nie nagrzewa
- ochronę przed nadmiernym przegrzaniem się i zamarzaniem
- antypoślizgowe nóżki
Co więcej, termowentylator powinien być także wyposażony w chociażby inteligentny termostat, który mierzy temperaturę otoczenia i wie, kiedy dokładnie się wyłączyć lub przełączyć podmuch na zimny. Co Ci to daje? Ano przede wszystkim większą oszczędność (termowentylator pobiera tyle energii ile potrzebujesz) i optymalną temperaturę w pomieszczeniu.
Jak działa termowentylator? Poznaj zasadę działania farelki elektrycznej
Wewnątrz termowentylatora znajdziesz tzw. element grzejny, który pod wpływem prądu rozgrzewa się do wysokiej temperatury. To właśnie on odpowiada za produkowane ciepło, a umieszczony za nim wiatrak pomaga to ciepło rozprowadzić po pomieszczeniu.
Rodzaje grzałek w termowentylatorze
Za produkcję ciepła odpowiadają różnego rodzaju grzałki. Najczęściej są to grzałki spiralne lub grzałki ceramiczne.Termowentylatory ze spiralami są o wiele tańsze, ale ich czas nagrzania się jest o wiele dłuższy. Niestety, ich żywotność także pozostawia wiele do życzenia. O wiele trwalsze i mniej awaryjne są grzałki ceramiczne, co wiąże się z odpowiednio wyższą cenę za termowentylatory ceramiczne
Farelka do łazienki - czy termowentylator do łazienki to strzał w dziesiątkę?
Często zdarza się, że łazienka wymaga dodatkowego ogrzewania. Fantastycznym dodatkiem do tradycyjnych grzejników są właśnie niewielkie, łazienkowe termowentylatory, które pomagają podnieść temperaturę przed i po kąpieli oraz pozbyć się nadmiaru wilgoci.
Jaka farelka sprawdzi się w łazience?
Wentylator łazienkowy nie może być jednak przypadkowym modelem, który po prostu ustawisz w łazience. Upewnij się, że producent sprzętu przewidział możliwość używania farelki w łazience, a więc i uodpornił ją na działanie wilgoci. W innym wypadku ewentualna awaria termowentylatora nie zostanie uznana na drodze reklamacji, a Ty stracisz i farelkę, i pieniądze.
Termowentylator pokojowy - idealna temperatura w pokoju zimą i latem
Tanim sposobem na szybkie dogrzanie pomieszczenia jest farelka do domu, która sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu. Nie musisz więc już marznąć pod trzema warstwami koców i kołder - termowentylator do pokoju błyskawicznie przyniesie Ci upragnione ciepło.
Wentylator i termowentylator - co do pokoju?
Zastanawiasz się, w które urządzenie lepiej zainwestować, aby służyło Ci cały rok - termowentylator czy wentylator? Zdecydowanie bardziej polecamy termowentylatory, gdyż łączą w sobie zarówno funkcję grzania, jak i chłodzenia. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, że zimny nadmuch danego modelu jest faktycznie efektowny i wydajny, sprawdzając chociażby opinie czy specyfikację urządzenia.
Termowentylator czy grzejnik - co jest bardziej skuteczne?
Przenośne urządzenia, które pomagają dogrzać mieszkanie zimą to nie tylko farelki, ale także wszelkiego rodzaju grzejniki elektryczne. Które urządzenie lepiej się sprawdzi na sporadyczne dogrzewanie mieszkania w chłodne dni?
ZOBACZ TEŻ: Grzejnik elektryczny czy olejowy? Ranking i opinie
Termowentylator czy grzejnik konwektorowy?
Grzejniki konwektorowe, zaraz obok tradycyjnych farelek, są jednym z najczęściej wybieranych urządzeń przenośnych do podnoszenia temperatury w mieszkaniu. Podobnie jak termowentylatory, emitują ciepło zaraz po włączeniu, są stosunkowo lekkie, a więc i łatwe w przenoszeniu, ale mogą być także zamontowane na stałe. Grzejnik konwektorowy lepiej nadaje się do dużych pomieszczeń, w których tradycyjna farelka nie zda egzaminu. Wiąże się to jednak z o wiele wyższą ceną, stąd też termowentylator jest tańszym wyborem do niewielkich pokojów i biur.
Farelka elektryczna czy grzejnik olejowy?
Grzejniki olejowe, w przeciwieństwie do grzejników konwektorowych i farelek, rozgrzewają się bardzo długo i długo stygną. Chociaż czekanie na osiągnięcie odpowiedniej temperatury może być uciążliwe, to już długi czas stygnięcia jest bardziej zaletą niż wadą. Po wyłączeniu grzejnika olejowego możesz cieszyć się ciepłem nawet do dwóch godzin, czego niestety nie można powiedzieć o termowentylatorach, które przestają grzać od razu po wyłączeniu. Termowentylatory radzą sobie gorzej od grzejników olejowych również w przypadku ogrzewania dużych pomieszczeń - te drugie są, w tym wypadku, o wiele wydajniejsze.
ZOBACZ TEŻ: Grzejniki olejowe – jak działają? Jak wybrać grzejnik olejowy? Ranking najlepszych modeli
Farelka - jak jej bezpiecznie używać? 6 porad dla nowych użytkowników termowentylatorów
Termowentylatory to sprzęt elektryczny, a więc i wymagają odpowiedniego obchodzenia się z nimi. Aby farelka służyła długo i była przy tym całkowicie bezpieczna dla domowników, pamiętaj:
- Unikaj kontaktu sprzętu z wilgocią i wodą. Nawet jeśli Twój sprzęt jest przeznaczony do używania w łazience, nie dopuszczaj do sytuacji, w których woda ma bezpośredni kontakt z chociażby obudową farelki.
- Umieść farelkę na suchej, równej i stabilnej powierzchni. Urządzenie nie powinno stać w miejscu, w którym łatwo je przewrócić lub potrącić.
- Podłącz farelkę do gniazdka z uziemieniem. Wcześniej jednak upewnij się, że Twoja instalacja elektryczna jest całkowicie sprawna i spełnia wymagania napięcia oraz mocy wyszczególnione w instrukcji przez producenta. Ponadto staraj się zrezygnować z przedłużacza.
- Umieść farelkę z dala od ścian, mebli czy lamp. Urządzenie powinno stać w odległości co najmniej pół metra od innych elementów wyposażenia.
- Włączaj termowentylator jedynie, gdy jesteś w pobliżu. Termowentylatory nie są przeznaczone do ciągłej pracy, a jedynie do sporadycznego dogrzewania. Niestety wiele tanich modeli posiada słabej jakości obudowę, która może nie wytrzymać długiej ekspozycji na wysoką temperaturę.
- Dbaj o czystość farelki.
Jakie są wady i zalety termowentylatorów?
Czy faktycznie warto kupić termowentylator? Przyjrzyj się plusom i minusom posiadania termowentylatorów!
Jaka farelka elektryczna będzie najlepsza? Podsumowanie
Elektryczna farelka (lub termowentylator) to fantastyczny sposób na przetrwanie przejściowego okresu pomiędzy latem, a jesienią, zanim sezon grzewczy rozpocznie się na dobre. Czasami zdarza się jednak, że nawet maksymalnie odkręcone kaloryfery nie dają takiego ciepła jakbyś chciał. W każdym z przypadków na ratunek przybywa nic innego jak elektryczny termowentylator za niewielką cenę.