Close

Jaki termowentylator elektryczny wybrać? Ranking farelek

Nieszczelne okna, brak ocieplenia na ścianie lub po prostu niespodziewany spadek temperatur - wszystko to sprawia, żejesienne i zimowe wieczory nie należą do najprzyjemniejszych. Jaki termowentylator wybrać? Jak bezpiecznie używać farelki i termowentylatora? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania o termowentylatorach znajdziesz w poniższym artykule.

Aktualizacja: Lipiec 2024

Termowentylator co to jest? Czym jest farelka elektryczna?

Termowentylator, w Polsce znany pod nazwą farelka elektryczna, to urządzenie, które pozwala błyskawicznie podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Możesz wybierać spośród modeli przenośnych lub przeznaczonych do montażu w jednym miejscu. Farelka elektryczna działa w oparciu o system grzejny, który pod wpływem prądu elektrycznego, zaczyna generować ciepło i rozprowadzać je po pomieszczeniu.

Termowentylator jaki wybrać? Jakie są rodzaje farelek elektrycznych?

TERMOWENTYLATOR POKOJOWY TERMOWENTYLATOR POKOJOWY
+ ogromny wybór kształtów i dodatkowych funkcji
+ szeroki zakres mocy i wydajności
- niska cena tego wentylatora często nie idzie w parze z jakością
FARELKA DO ŁAZIENKI FARELKA DO ŁAZIENKI
+ odporna na wilgoć i parowanie
+ bezpieczna do stosowania w wilgotnych pomieszczeniach
+ możliwość wyboru między modelem mobilnym a montowanym na stałe
- jest zwykle droższy od tradycyjnej farelki
- musi być dobrej jakości, by spełniała normy bezpieczeństwa
TERMOWENTYLATOR NA BIURKO TERMOWENTYLATOR NA BIURKO
+ kompaktowy i poręczny rozmiar
+ można go umieścić blisko łóżka lub na biurku
+ nie pobiera dużo prądu
- niewielki rozmiar nie pozwala na nagrzanie całego pomieszczenia
TERMOWENTYLATOR WOLNOSTOJĄCY TERMOWENTYLATOR WOLNOSTOJĄCY
+ nie wymaga montażu
+ można go swobodnie przemieszczać
+ można zabrać go ze sobą na kemping czy działkę
- zabiera sporo miejsca
- często wymaga rozsądnego rozmieszczenia, by zachować zasady bezpieczeństwa
FARELKA BEZPRZEWODOWA FARELKA BEZPRZEWODOWA
+ znajduje zastosowanie w niewielkich przestrzeniach, na przykład wewnątrz samochodu
+ nie wymaga stałego podłączenia do źródła prądu
- nie ma dużej mocy
- nie nadaje się do większych pomieszczeń
TERMOWENTYLATOR MONTOWANY NA STAŁE TERMOWENTYLATOR MONTOWANY NA STAŁE
+ brak konieczności rozstawiania urządzenia przy każdej chęci użycia
+ montaż ścienny nie zabiera dużej ilości przestrzeni w pomieszczeniu
+ wyższy stopień bezpieczeństwa przy stosowaniu w łazience
- brak możliwości przemieszczania bez demontażu
TERMOWENTYLATOR Z PILOTEM TERMOWENTYLATOR Z PILOTEM
+ wygodne sterowanie bez konieczności podnoszenia się z kanapy
+ często możliwość połączenia z aplikacją na smartfona i sterowania zdalnego
- przy zgubieniu pilota działanie termowentylatora może być utrudnione lub wręcz niemożliwe
TERMOWENTYLATOR Z OSCYLACJĄ TERMOWENTYLATOR Z OSCYLACJĄ
+ szybsze rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu
+ skuteczniejsze nagrzewanie lub schładzanie powietrza
- większy pobór prądu
- wyższa cena samego urządzenia
TERMOWENTYLATOR Z TERMOSTATEM (FARELKA Z CZUJNIKIEM TEMPERATURY) TERMOWENTYLATOR Z TERMOSTATEM (FARELKA Z CZUJNIKIEM TEMPERATURY)
+ rozwiązanie zaawansowane technologicznie
+ wyższe bezpieczeństwo podczas użytkowania
+ lepsza kontrola nad temperaturą w pomieszczeniu
- wysoka cena
- duże koszty w przypadku konieczności naprawy

Chociaż łączy je wspólny cel, wybór termowentylatorów jest naprawdę szeroki. Farelki mogą różnić się nie tylko kształtem, ale i przeznaczeniem czy sposobami montażu. Jakie rodzaje termowentylatorów znajdziesz na rynku?

Podział ze względu na przeznaczenie zastosowania

 • Termowentylator pokojowy - czyli farelka, która jest wybierana z myślą ogrzania salonu, sypialni lub innego pokoju. Znajdziesz tu niemal wszystkie modele o rozmaitych kształtach i dodatkowych funkcjach.
 • Farelka do łazienki - na problem z nadmierną wilgocią i niską temperaturą po wyjściu spod prysznica rozwiązanie jest tylko jedno. Termowentylator łazienkowy może być zarówno mobilny, jak i montowany na stałe.
 • Termowentylator na biurko - najbardziej poręczna i kompaktowa wersja farelki, która bez problemu zmieści się na biurku, na stole czy na szafce nocnej.

Podział ze względu na rodzaj montażu

 • Termowentylator wolnostojący - ten model nie wymaga żadnego montażu, dlatego miażdży konkurencję swoją mobilnością. Wolnostojąca farelka nadaje się praktycznie do każdego pomieszczenia.
 • Farelka bezprzewodowa - urządzenie, które znajduje najczęściej zastosowanie w samochodach jako nagrzewnica. Farelka na baterie (w tym wypadku na akumulator) nie ma jednak takiej mocy i wydajności, jak tradycyjny termowentylator, dlatego w domu nie znajdzie zastosowania.
 • Termowentylator montowany na stałe - czyli farelki przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Z oczywistego powodu, są trudniejsze w przenoszeniu, jednak są o wiele bezpieczniejszym wyborem przykładowo do łazienki.

Podział ze względu na dodatkowe funkcjonalności termowentylatorów

 • Termowentylator z pilotem - urządzenie wyposażone w pilot jest najwygodniejsze do sterowania z niemal każdego miejsca w pomieszczeniu. Z łatwością włączysz, wyłączysz farelkę lub ustawisz odpowiednią temperaturę na termostacie.
 • Termowentylator z oscylacją - funkcja oscylacji w farelkach pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu.
 • Termowentylator z termostatem (farelka z czujnikiem temperatury) - termostat powoli staje się standardem i nic dziwnego, bo czujnik temperatury pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i oszczędność podczas korzystania z farelki. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, termostat automatycznie wyłącza farelkę, a gdy temperatura spadnie - włącza ją.

Podział ze względu na kształt

 • Termowentylator pionowy
 • Termowentylator płaski

Jak wybrać farelkę elektryczną? Na co zwrócić uwagę przy zakupie termowentylatora?

Zakup nowego termowentylatora może być albo niewypałem, albo strzałem w dziesiątkę. Weź pod uwagę poniższe parametry, a będziesz mieć pewność, że nie wyrzucisz pieniędzy w błoto! Zatem co musisz wziąć pod uwagę kupując termowentylator?

MOC
MOC

Najważniejszym parametrem, który decyduje o potencjale urządzenia, jest moc. Podobnie jak w innych urządzeniach elektrycznych, moc określona jest w watach. W przypadku termowentylatorów jej wartość waha się pomiędzy 600 - 2500 W. Im wyższa moc farelki elektrycznej, tym bardziej efektowne są jej możliwości ogrzewania pomieszczeń. Niestety, z drugiej strony oznacza to też większy pobór prądu.

WYDAJNOŚĆ
WYDAJNOŚĆ

W przypadku wydajności termowentylatorów, jest ona niestety mniejsza niż wydajność chociażby grzejników konwektorowych. Oznacza to w praktyce, że farelki nie są tak efektowne w ogrzewaniu dużych pomieszczeń, a sprawdzają się wyłącznie w przypadku niewielkich pokojów. Musisz jednak wiedzieć, że na wydajność grzewczą ma bezpośredni wpływ moc urządzenia - im wyższa, tym efektowniej farelka będzie grzała.

MOŻLIWOŚĆ REGULACJI TEMPERATURY I MOCY
MOŻLIWOŚĆ REGULACJI TEMPERATURY I MOCY

Regulacja zarówno temperatury, jak i mocy pozwala na dostosowanie ustawień termowentylatora do Twoich bieżących potrzeb. Nie zawsze będziesz potrzebował maksymalnej temperatury termowentylatora - czasami wystarczy jedynie pół mocy, aby nieco ogrzać swoje mieszkanie. Dodatkowo regulacja mocy pozwala na większą kontrolę nad poborem mocy farelki, a tym samym zaoszczędzenie pieniędzy na dodatkowym ogrzewaniu.

SPOSÓB MONTAŻU
SPOSÓB MONTAŻU

Farelki elektryczne mogą być przenośne, bądź montowane na stałe. Wybór oczywiście zależy od Ciebie i Twoich wymagań. Termowentylator montowany na ścianie to wyśmienity wybór do łazienki, w której jest mało miejsca.

ROZMIAR
ROZMIAR

Nie każdy dysponuje dużą ilością miejsca w mieszkaniu, stąd też warto wziąć pod uwagę, czy rozmiar termowentylatora jest odpowiedni do posiadanych warunków. Pamiętaj, że farelka nie może się znajdować w bliskim sąsiedztwie z innymi elementami wyposażenia.

TRYBY PRACY A ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ
TRYBY PRACY A ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Farelki mają określoną moc maksymalną, jednak nie zawsze jest ona w całości konieczna do optymalnego ogrzania pomieszczenia. Aby zmniejszyć pobór prądu, a tym samym koszty, warto wybrać urządzenie, które oferuje co najmniej trzy tryby pracy.

DŁUGOŚĆ PRZEWODU ZASILAJĄCEGO
DŁUGOŚĆ PRZEWODU ZASILAJĄCEGO

Termowentylator do pracy potrzebuje energii z gniazdka elektrycznego. Długość przewodu zasilającego musi być więc optymalna, aby wygodnie podłączyć urządzenie do prądu. Nie powinien być zbyt krótki, gdyż może to spowodować niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu sytuacje. Zdecydowanie lepiej jest wybrać model z dłuższym przewodem.

OPCJA ZDALNEGO STEROWANIA PILOTEM
OPCJA ZDALNEGO STEROWANIA PILOTEM

Najnowsze termowentylatory mogą posiadać funkcję sterowania pilotem, która stanowi wygodną alternatywę dla sterowania manualnego. Pozwala to na obsługiwanie farelki z dystansu bez konieczności nieustannego fatygowania się do urządzenia w tę i z powrotem.


ZOBACZ TEŻ: Grzejnik – jak dobrać najlepszy? Rodzaje, różnice i RANKING


Jaką farelkę wybrać? Ranking najpopularniejszych termowentylatorów

Nagrzewnica elektryczna EBERG PTC EBH20

★★★★★
Nagrzewnica elektryczna EBERG PTC EBH20
SPECYFIKACJA
MOC GRZEWCZA: 2 kW
WYMIARY: 17x27x22,7 cm
TERMOSTAT: Tak
Sprawdź cenę

Bezpieczeństwo użytkowania

Termowentylator EBH 20 jest urządzeniem grzewczym o wysokim indeksie bezpieczeństwa. Posiada stopień ochrony IP20 – nie wykorzystuje otwartego ognia, nie zużywa tlenu i nie generuje spalin, w przeciwieństwie do piecyków gazowych.

Duża moc w niewielkim urządzeniu

To urządzenie sprawdzi się w każdych warunkach. Jego niewielkie rozmiary pozwalaj na bezproblemowe przemieszczanie, a moc 2 kW sprawia, że można wykorzystać je nawet jako główne źródło ciepła w pomieszczeniu.

ZALETY
WADY
+ wysoki stopień bezpieczeństwa
+ duża moc grzewcza
+ zabezpieczenie przed przegrzaniem
+ obudowa z blachy stalowej pokryta lakierem żaroodpornym
- brak informacji od producenta o maksymalnej powierzchni pomieszczenia, które może ogrzać ten model
- dość duże zużycie prądu
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Grzeje praktycznie od razu, solidne wykonanie. Stosunek jakości do ceny 10/10” - Waldemar, Pruszków
“Świetna dmuchawa. Mała i zgrabna, o taką mi chodziło, a nagrzewa naprawdę sprawnie” - Mariusz, Chorzów

Termowentylator LTC WT11

★★★★★
Termowentylator LTC WT11
SPECYFIKACJA
MOC GRZEWCZA: 2000 W
WYMIARY: 27x22x13,5 cm
TERMOSTAT: Tak
Sprawdź cenę

Idealny do domu

Termowentylator marki LTC szybko i skutecznie nagrzeje wybrane przez Ciebie pomieszczenie w domu, nawet łazienkę. Możesz swobodnie używać go w każdym pomieszczeniu, w którym posiadasz dostęp do prądu.

Grzanie i chłodzenie w jednym

Poza standardową funkcją termowentylatora, czyli ogrzewaniem powietrza w pomieszczeniu, mamy tu także możliwość skorzystania z funkcji chłodzenia, szczególnie przydatnej w sezonie letnim. Dzięki temu ten sprzęt sprawdzi się na przykład na działce czy w domku letniskowym.

ZALETY
WADY
+ : trzy tryby pracy: gorący, ciepły i chłodny
+ ogrzewanie i chłodzenie w jednym
+ łatwość transportu dzięki praktycznemu uchwytowi
- dość krótki kabel zasilający (1 m)
- brak informacji od producenta o maksymalnej powierzchni pomieszczenia, które może ogrzać ten model
- dość głośny podczas pracy
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Trochę krótki kabel, ale wentylator spełnia swoją funkcję” - Piotr, Łódź
“Jakość na piątkę, estetycznie wykonany. Na pewno polecę znajomym” - Kamila, Opole

Nagrzewnica Higher 2500 W

★★★★★
Nagrzewnica Higher 2500 W
SPECYFIKACJA
MOC GRZEWCZA: 2500 W
WYMIARY: 21,5x18,5x25 cm
TERMOSTAT: Tak
Sprawdź cenę

Przemysłowe źródło ciepła

Jeśli szukasz urządzenia, które ogrzeje halę, magazyn, warsztat czy inną przestrzeń, przemysłowa nagrzewnica Higher będzie urządzeniem idealnym dla Ciebie. Ogrzejesz nią każde pomieszczenie o wielkości do 35 m2.

W domu i w pracy

Z tego sprzętu możesz swobodnie i bezpiecznie korzystać w warunkach domowych, ale także w miejscu pracy. Dzięki mocnej i trwałej obudowie oraz praktycznemu uchwycie do przenoszenie bez problemu zabierzesz ją ze sobą w wybrane miejsce.

ZALETY
WADY
+ obudowa wykonana ze stali nierdzewnej
+ niewielkie zużycie prądu
+ praktyczny uchwyt do przenoszenia
- wiatrak wypada z trzpienia wirnika
- grzanie zdaje się nie spełniać zapewnień producenta
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Wygląda na solidny, ale nie grzeje aż tak mocno. Jednak dla mnie wystarczy” - Jarosław, Sieradz
“Dobry produkt za niedużą cenę, ma naprawdę małe gabaryty” - Ilona, Gliwice

Mini grzejnik elektryczny Handy Heater

★★★★★
Mini grzejnik elektryczny Handy Heater
SPECYFIKACJA
MOC GRZEWCZA: 400 W
WYMIARY: 8,5x16,5x10 cm
TERMOSTAT: Tak
Sprawdź cenę

Kompaktowy ogrzewacz

Handy Heater to naprawdę niewielkie, a jednocześnie funkcjonalne urządzenie grzewcze. Zużywa niewielką ilość energii elektrycznej, dzięki czemu nie narazi Cię na zwiększenie rachunków, a przy tym pomoże ogrzać pomieszczenie.

Nowatorskie rozwiązanie

Ten model grzejnika podłącza się bezpośrednio do gniazdka, dzięki czemu nie zabiera on miejsca na podłodze. Po podłączeniu wystarczy wcisnąć przycisk, a ogrzewacz rozpocznie pracę. Termostat i dwa poziomy prędkości pozwolą Ci odpowiednio dopasować moc grzania.

ZALETY
WADY
+ cyfrowy wyświetlacz
+ kompaktowy rozmiar
+ oszczędność energii elektrycznej
- ogrzewacz nie da rady nagrzać dużej powierzchni
- jest dość hałaśliwy
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Szybko grzeje, najlepiej umieścić go blisko miejsca pracy lub łóżka” - Aldona, Kraków
“Produkt w porządku, jak najbardziej dogrzewa pomieszczenie” - Martyna, Konin

Farelka Malatec F10996

★★★★☆
Farelka Malatec F10996
SPECYFIKACJA
MOC GRZEWCZA: 2000 W
WYMIARY: 14x23x27 cm
TERMOSTAT: Nie
Sprawdź cenę

Turbo wentylator

Model farelki firmy Malatec posiada turbo wentylator, który doskonale spełnia zadanie równomiernego rozprowadzania temperatury. Umożliwia także regulację intensywności od delikatnego podmuchu do mocnego wiatru, który sprawdzi się latem.

2 poziomy mocy i 6 stopni intensywności

Szeroki wachlarz możliwości regulacji działania farelki pozwoli Ci idealnie dopasować sposób pracy do Twoich potrzeb. W razie potrzeby możesz odpowiednio zmniejszyć lub wzmocnić grzanie, by utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu.

ZALETY
WADY
+ turbo wentylator
+ 6 stopni intensywności
+ praktyczny uchwyt i panel sterowania
- głośna praca
- dość krótki przewód
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobry produkt za niewielkie pieniądze” - Izabela, Biała Podlaska
“Grzeje dobrze, siła wiatraka nawet trochę za duża” - Konrad, Stalowa Wola

Termowentylator Esperanza Mojave

★★★★☆
Termowentylator Esperanza Mojave
SPECYFIKACJA
MOC GRZEWCZA: 2000 W
WYMIARY: 22x13x27 cm
TERMOSTAT: Tak
Sprawdź cenę

Dwufunkcyjność

Esperanza Mojave to niezawodny termowentylator dwufunkcyjny. Oznacza to, że możesz z niego korzystać zarówno zimą, jak i latem – skutecznie ogrzeje lub schłodzi powietrze w pomieszczeniu w zależności od Twoich potrzeb.

Pewność i bezpieczeństwo

W trosce o bezpieczeństwo klientów producent postanowił wyposażyć ten model w zabezpieczenie przed przegrzaniem, znacznie zmniejszające ryzyko wypadku. Plusem dla bezpieczeństwa jest też płynna regulacja temperatury i automatyczny termostat.

ZALETY
WADY
+ automatyczny termostat
+ funkcja grzania i chłodzenia
+ płynna regulacja temperatury
- głośna praca
- podświetlenie włącznika, które może przeszkadzać w nocy
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Prosty w obsłudze, tani i skuteczny” - Paweł, Kielce
“Bardzo dobra farelka, grzeje jak trzeba i nie śmierdzi plastikiem” - Malwina, Tarnów

Termowentylator Esperanza Hot Air Fan Waikiki

★★★★☆
Termowentylator Esperanza Hot Air Fan Waikiki
SPECYFIKACJA
MOC GRZEWCZA: 2000 W
WYMIARY: 29x12x24 cm
TERMOSTAT: Tak
Sprawdź cenę

Solidny i wydajny

Termowentylator Esperanza Hot Air Fan Waikiki dzięki możliwości regulacji mocy grzewczej i intensywności nawiewu idealnie sprawdzi się w Twoim domu. Wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem sprawia, że sprzęt ten jest całkowicie bezpieczny.

Mocna konstrukcja

Ergonomiczna obudowa z wygodnym uchwytem do przenoszenia sprawia, że cała konstrukcja jest mocna i stabilna. Dzięki temu termowentylator będzie Ci dobrze służył przez długi czas.

ZALETY
WADY
+ stabilna konstrukcja
+ wyłącznik bezpieczeństwa i zabezpieczenie przed przegrzaniem
+ uchwyt do przenoszenia
- śliskie pokrętła
- rączka nie jest wykonana z wytrzymałego tworzywa
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Mam takie dwa, polecam każdemu!” - Lena, Puławy
“Bardzo wydajny jak na takie gabaryty i do tego cichy” - Julian, Krosno

Termowentylator Blaupunkt FHM301

★★★★☆
Termowentylator Blaupunkt FHM301
SPECYFIKACJA
MOC GRZEWCZA: 2000 W
WYMIARY: 22,3x12x22,6 cm
TERMOSTAT: Tak
Sprawdź cenę

Technologia, której możesz zaufać

Termowentylator Blaupunkt FHM301 został wyposażony w trwały element grzejny, wykonany ze stopu FeCrAl, który stosowany jest jako rozwiązanie w urządzeniach wymagających trwałości w wysokiej temperaturze i efektywności.

Trzy tryby pracy

Funkcje wentylatora, grzejnika 1000 W oraz grzejnika 2000 W sprawiają, że ten model jest sprzętem uniwersalnym. Z jego pomocą skutecznie dostosujesz temperaturę pomieszczenia do swoich potrzeb za pomocą wygodnego pokrętła.

ZALETY
WADY
+ 3 tryby pracy
+ automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa
+ może pracować w pozycji leżącej i stojącej
- dość krótki i sztywny przewód
- podczas długiej pracy może wydzielać nieprzyjemny zapach
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Termowentylator bardzo estetyczny, prosty w obsłudze i funkcjonalny” - Hanna, Przemyśl
“Dzięki nawiewowi bardzo szybko ogrzewa pomieszczenie” - Nadia, Piła

Esperanza Gobi - termowentylator na biurko

★★★★☆
Esperanza Gobi - termowentylator na biurko
SPECYFIKACJA
MOC GRZEWCZA: 2000 W
WYMIARY: 22x26x14 cm
TERMOSTAT: Tak
Sprawdź cenę

Niewielki, lecz skuteczny

Kolejny model od firmy Esperanza to kompaktowe urządzenie do małych mieszkań i na biurko. Podobnie jak swoja poprzedniczka, farelka jest wyposażona w dwa tryby grzania oraz trzy poziomy regulacji nawiewu. Maksymalna moc jej pracy wynosi 2000 W.

Komfortowy w użytkowaniu

Termowentylator pracuje cicho (poniżej 50 dB), posiada wygodny uchwyt i kabel o długości przekraczającej 1 m. Wyposażony jest dwie obracane gałki – jedną do wyboru trybu pracy oraz drugą do ustawienia termostatu.

ZALETY
WADY
+ świetnie sprawdzi się jako wentylator latem i farelka zimą
+ posiada termostat z regulacją
+ wyposażona w dwa tryby grzania oraz regulację mocy
+ sprawdzi się zarówno jako termowentylator do pracy, jak i na kemping
- ze względu na swoje rozmiary, farelka nie sprawdzi się do ogrzewania dużych pomieszczeń
- brak funkcji oscylacji
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Wszystko działa, jak należy, jakość adekwatna do ceny” - Jan, Koszalin
“Idealny do kawalerki na chłodne jesienne wieczory” - Wioletta, Łomża

Esperanza Sahara - kompaktowa farelka z termostatem

★★★☆☆
Esperanza Sahara - kompaktowa farelka z termostatem
SPECYFIKACJA
MOC GRZEWCZA: 2000 W
WYMIARY: 26x13x27 cm
TERMOSTAT: Tak
Sprawdź cenę

Do pracy i nauki

Termowentylator, który zmieści się na niemal każde biurko, dzięki swoim niewielkim rozmiarom. Jego maksymalna moc grzania to 2000 W. Ponadto posiada dwa tryby grzania oraz trzy stopnie regulacji nawiewu, a wygodny uchwyt pozwala na bezpieczne przeniesienie farelki w inne miejsce.

Cichy i praktyczny

Warto zwrócić też uwagę na niską głośność pracy urządzenia poniżej 50 dB, czy ponad metrowy kabel zasilający. Dzięki temu sprzęt jest naprawdę funkcjonalny.

ZALETY
WADY
+ może pełnić funkcje zarówno wentylatora, jak i farelki, zależnie od pory roku
+ automatyczny termostat wyłącza się po osiągnięciu wybranej temperatury
+ wyposażona w trzy tryby pracy oraz regulację mocy
+ idealna jako termowentylator na biurko
- ten model nie sprawdzi się do ogrzewania średnich i dużych pomieszczeń
- brak funkcji oscylacji
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jakość wykonania jest wystarczająco dobra, a cena sprawia, że nie stresujemy się zostawiając farelkę w namiocie” - Przemysław, Gdańsk
“Tanie, estetyczne i o dziwo całkiem nieźle wykonane” - Joanna, Słupsk

Yoer Blower - ceramiczny termowentylator energooszczędny

★★★☆☆
Yoer Blower - ceramiczny termowentylator energooszczędny
SPECYFIKACJA
MOC GRZEWCZA: 2000 W
WYMIARY: 23,8x33,7x17,3 cm
TERMOSTAT: Tak
Sprawdź cenę

Nowoczesne rozwiązanie

Model od Yoer łączy w sobie to co najlepsze - nowoczesność, funkcjonalność i niewygórowaną cenę. Maksymalna moc tego urządzenia to 2000 W, posiada dwa tryby pracy (ciepły i gorący) oraz trzy tryby nawiewu (chłodny, ciepły i gorący). Dzięki inteligentnemu termostatowi, sam decydujesz kiedy termowentylator ma się wyłączyć, a kiedy wznowić pracę.

Inteligentne urządzenie domowe

Farelka Yoer wyposażono w szereg funkcji, mających na celu zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa podczas użytkowania. Mowa tu o funkcji zapobiegającej zamarzaniu lub przegrzaniu, a także obudowę, która się nie nagrzewa. Całość kontrolowana jest za pomocą wygodnego zdalnego pilota lub nowoczesnego, dotykowego ekranu LED.

ZALETY
WADY
+ automatyczny termostat o zakresie temperatur od 16° do 32 C°
+ sterowany zdalnie za pomocą wygodnego pilota
+ wyposażony w grzałkę ceramiczną, która szybciej się nagrzewa, a więc jest i energooszczędna
+ posiada funkcję oscylacji, która zapewnia równomierną dystrybucję ciepła
+ nienagrzewająca się obudowa, antypoślizgowe nóżki i ochrona przed przegrzaniem podnoszą bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzenia
- użytkownicy narzekają na niewystarczającą siłę chłodnego nawiewu
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Załącza się w ciągu kilku sekund. Sam się wyłącza po nagrzaniu. Jest super.” - Grażyna, Ostrołęka
“Nowoczesne i eleganckie rozwiązanie, towar pierwsza klasa” - Radosław, Leszno

Volteno V0280 - przenośny termowentylator na każdą kieszeń

★★★☆☆
Volteno V0280 - przenośny termowentylator na każdą kieszeń
SPECYFIKACJA
MOC GRZEWCZA: 2000 W
WYMIARY: Brak danych
TERMOSTAT: Tak
Sprawdź cenę

Na upał i chłodne dni

Tani i poręczny - tak w dużym skrócie można opisać farelkę od Volteno. Urządzenie posiada maksymalną moc 2000 W i trzy opcje nawiewu, dzięki czemu sprawdza się zarówno latem, jak i zimą.

Wygodny w transporcie

Przenoszenie urządzenia ułatwia wygodny uchwyt, a ochrona przed przegrzaniem zwiększa bezpieczeństwo. Dzięki temu bezproblemowo wykorzystasz go w wielu sytuacjach.

ZALETY
WADY
+ urządzenie w niskiej cenie
+ posiada wbudowany termostat
+ posiada dwa tryby mocy i trzy temperatury nawiewu
+ wyposażona w zabezpieczenie przed przegrzaniem
- farelka jest dość niestabilna
- brak funkcji oscylacji
- jakość grzałek urządzenia i jego obudowa nie są najwyższej jakości i pozostawiają wiele do życzenia
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Fajny, mały, zgrabny termowentylator. Szybko nagrzewa pokój” - Sylwester, Wałbrzych
“Polecam, wszystkie funkcje działają jak należy” - Julia, Radom

Volteno V0282 - mała farelka elektryczna

★★★☆☆
Volteno V0282 - mała farelka elektryczna
SPECYFIKACJA
MOC GRZEWCZA: 2000 W
WYMIARY: 26x12 cm
TERMOSTAT: Tak
Sprawdź cenę

Niewielki rozmiar

Termowentylator Volteno to kompaktowy model, który zmieści się na biurku lub na stoliku. W małym urządzeniu zamknięto dużą moc, która wynosi aż 2000 W.

Praktyczne rozwiązanie

Ten model został wyposażony w trzy poziomy ciepła do wyboru, regulowaną moc i zabezpieczenie przed przegrzaniem. Mimo że mechanizm jest prosty, farelka spełnia swoje zadanie.

ZALETY
WADY
+ cena na każdą kieszeń
+ małe rozmiary pozwalają trzymać go nawet na biurku
+ posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem
+ wyposażony w regulację mocy i temperatury nawiewu
- obudowa wykonana jest z plastiku nieodpornego na uszkodzenia
- brak funkcji oscylacji
- słaba jakość wykonania pokręteł od regulacji mocy i temperatury
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Polecam, dzięki niemu w pracy nie jest mi tak zimno” - Marta, Częstochowa
“Świetna jakość wykonania, dobry produkt w dobrej cenie” - Olga, Legnica

Jaki powinien być dobry termowentylator?

Dobry termowentylator to model, który jest przede wszystkim bezpieczny podczas użytkowania nawet przez dłuższy czas. Powinien być zatem wyposażony w elementy takie jak:

 • obudowa, która się nie nagrzewa
 • ochronę przed nadmiernym przegrzaniem się i zamarzaniem
 • antypoślizgowe nóżki

Co więcej, termowentylator powinien być także wyposażony w chociażby inteligentny termostat, który mierzy temperaturę otoczenia i wie, kiedy dokładnie się wyłączyć lub przełączyć podmuch na zimny. Co Ci to daje? Ano przede wszystkim większą oszczędność (termowentylator pobiera tyle energii ile potrzebujesz) i optymalną temperaturę w pomieszczeniu.

Jak działa termowentylator? Poznaj zasadę działania farelki elektrycznej

Jak działa termowentylator?

Wewnątrz termowentylatora znajdziesz tzw. element grzejny, który pod wpływem prądu rozgrzewa się do wysokiej temperatury. To właśnie on odpowiada za produkowane ciepło, a umieszczony za nim wiatrak pomaga to ciepło rozprowadzić po pomieszczeniu. 

Rodzaje grzałek w termowentylatorze

Za produkcję ciepła odpowiadają różnego rodzaju grzałki. Najczęściej są to grzałki spiralne lub grzałki ceramiczne.Termowentylatory ze spiralami są o wiele tańsze, ale ich czas nagrzania się jest o wiele dłuższy. Niestety, ich żywotność także pozostawia wiele do życzenia. O wiele trwalsze i mniej awaryjne są grzałki ceramiczne, co wiąże się z odpowiednio wyższą cenę za termowentylatory ceramiczne

Farelka do łazienki - czy termowentylator do łazienki to strzał w dziesiątkę?

Często zdarza się, że łazienka wymaga dodatkowego ogrzewania. Fantastycznym dodatkiem do tradycyjnych grzejników są właśnie niewielkie, łazienkowe termowentylatory, które pomagają podnieść temperaturę przed i po kąpieli oraz pozbyć się nadmiaru wilgoci. 

Jaka farelka sprawdzi się w łazience?

Wentylator łazienkowy nie może być jednak przypadkowym modelem, który po prostu ustawisz w łazience. Upewnij się, że producent sprzętu przewidział możliwość używania farelki w łazience, a więc i uodpornił ją na działanie wilgoci. W innym wypadku ewentualna awaria termowentylatora nie zostanie uznana na drodze reklamacji, a Ty stracisz i farelkę, i pieniądze.

Termowentylator pokojowy - idealna temperatura w pokoju zimą i latem

Tanim sposobem na szybkie dogrzanie pomieszczenia jest farelka do domu, która sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu. Nie musisz więc już marznąć pod trzema warstwami koców i kołder - termowentylator do pokoju błyskawicznie przyniesie Ci upragnione ciepło.

Wentylator i termowentylator - co do pokoju?

Zastanawiasz się, w które urządzenie lepiej zainwestować, aby służyło Ci cały rok - termowentylator czy wentylator? Zdecydowanie bardziej polecamy termowentylatory, gdyż łączą w sobie zarówno funkcję grzania, jak i chłodzenia. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, że zimny nadmuch danego modelu jest faktycznie efektowny i wydajny, sprawdzając chociażby opinie czy specyfikację urządzenia.

Termowentylator czy grzejnik - co jest bardziej skuteczne?

Termowentylator czy grzejnik - co jest bardziej skuteczne?

Przenośne urządzenia, które pomagają dogrzać mieszkanie zimą to nie tylko farelki, ale także wszelkiego rodzaju grzejniki elektryczne. Które urządzenie lepiej się sprawdzi na sporadyczne dogrzewanie mieszkania w chłodne dni?


ZOBACZ TEŻ: Grzejnik elektryczny czy olejowy? Ranking i opinie


Termowentylator czy grzejnik konwektorowy?

Grzejniki konwektorowe, zaraz obok tradycyjnych farelek, są jednym z najczęściej wybieranych urządzeń przenośnych do podnoszenia temperatury w mieszkaniu. Podobnie jak termowentylatory, emitują ciepło zaraz po włączeniu, są stosunkowo lekkie, a więc i łatwe w przenoszeniu, ale mogą być także zamontowane na stałe. Grzejnik konwektorowy lepiej nadaje się do dużych pomieszczeń, w których tradycyjna farelka nie zda egzaminu. Wiąże się to jednak z o wiele wyższą ceną, stąd też termowentylator jest tańszym wyborem do niewielkich pokojów i biur.

Farelka elektryczna czy grzejnik olejowy?

Grzejniki olejowe, w przeciwieństwie do grzejników konwektorowych i farelek, rozgrzewają się bardzo długo i długo stygną. Chociaż czekanie na osiągnięcie odpowiedniej temperatury może być uciążliwe, to już długi czas stygnięcia jest bardziej zaletą niż wadą. Po wyłączeniu grzejnika olejowego możesz cieszyć się ciepłem nawet do dwóch godzin, czego niestety nie można powiedzieć o termowentylatorach, które przestają grzać od razu po wyłączeniu. Termowentylatory radzą sobie gorzej od grzejników olejowych również w przypadku ogrzewania dużych pomieszczeń - te drugie są, w tym wypadku, o wiele wydajniejsze.


ZOBACZ TEŻ: Grzejniki olejowe – jak działają? Jak wybrać grzejnik olejowy? Ranking najlepszych modeli


Farelka - jak jej bezpiecznie używać? 6 porad dla nowych użytkowników termowentylatorów

Termowentylatory to sprzęt elektryczny, a więc i wymagają odpowiedniego obchodzenia się z nimi. Aby farelka służyła długo i była przy tym całkowicie bezpieczna dla domowników, pamiętaj:

 1. Unikaj kontaktu sprzętu z wilgocią i wodą. Nawet jeśli Twój sprzęt jest przeznaczony do używania w łazience, nie dopuszczaj do sytuacji, w których woda ma bezpośredni kontakt z chociażby obudową farelki.
 2. Umieść farelkę na suchej, równej i stabilnej powierzchni. Urządzenie nie powinno stać w miejscu, w którym łatwo je przewrócić lub potrącić.
 3. Podłącz farelkę do gniazdka z uziemieniem. Wcześniej jednak upewnij się, że Twoja instalacja elektryczna jest całkowicie sprawna i spełnia wymagania napięcia oraz mocy wyszczególnione w instrukcji przez producenta. Ponadto staraj się zrezygnować z przedłużacza.
 4. Umieść farelkę z dala od ścian, mebli czy lamp. Urządzenie powinno stać w odległości co najmniej pół metra od innych elementów wyposażenia.
 5. Włączaj termowentylator jedynie, gdy jesteś w pobliżu. Termowentylatory nie są przeznaczone do ciągłej pracy, a jedynie do sporadycznego dogrzewania. Niestety wiele tanich modeli posiada słabej jakości obudowę, która może nie wytrzymać długiej ekspozycji na wysoką temperaturę.
 6. Dbaj o czystość farelki. 

Jakie są wady i zalety termowentylatorów?

Czy faktycznie warto kupić termowentylator? Przyjrzyj się plusom i minusom posiadania termowentylatorów!

Zalety
termowentylatory pozwalają działają od razu po włączeniu
mogą spełniać zarówno funkcję grzejników, jak i wentylatorów, dlatego nie musisz kupować dwóch oddzielnych urządzeń
mają małe wymiary i gabaryty, dlatego są łatwe w przenoszeniu
wiele modeli posiada wbudowany termostat, który wyłącza urządzenie po osiągnięciu odpowiedniej dla Ciebie temperatury
to najtańszy wybór spośród przenośnych urządzeń do ogrzewania mieszkań
Wady
termowentylatory nie nadają się do ogrzewania dużych pomieszczeń
urządzenia te emitują ciepło jedynie gdy są włączone
farelki nie są przeznaczone do pracy przez wiele godzin np. przez całą noc
nie powinno zostawiać się ich bez nadzoru lub umieszczać w bliskim sąsiedztwiem z innym sprzętem

Jaka farelka elektryczna będzie najlepsza? Podsumowanie

Elektryczna farelka (lub termowentylator) to fantastyczny sposób na przetrwanie przejściowego okresu pomiędzy latem, a jesienią, zanim sezon grzewczy rozpocznie się na dobre. Czasami zdarza się jednak, że nawet maksymalnie odkręcone kaloryfery nie dają takiego ciepła jakbyś chciał. W każdym z przypadków na ratunek przybywa nic innego jak elektryczny termowentylator za niewielką cenę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij