Close

Jaką frytkownicę wybrać? Jak używać? Ranking i porady

Pyszne i świeże frytki to przysmak nie tylko dla najmłodszych. To potrawa doskonale pasująca do podania np. razem z mięsem, a także jako przekąska między większymi posiłkami. Przygotowując frytki w naszym domu zawsze wiemy, jakie wartości odżywcze ma danie oraz jaki olej brał udział w jego tworzeniu. Frytki najlepiej przygotowywać we frytkownicy. To łatwe w użyciu urządzenie pozwoli błyskawicznie przyrządzić frytki takie, jakie lubimy. W tym artykule przedstawiamy Wam najciekawsze modele frytkownic dostępne w sprzedaży, a także odpowiadamy na najczęściej zadawane, dotyczące tego tematu pytania. 

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Frytkownica - czym właściwie jest? 

Frytkownica to proste w działaniu urządzenie, które energię elektryczną za pomocą grzałki zamienia w ciepło. Podgrzewany jest wlany do frytkownicy olej, który smaży zanurzone w nim frytki. Te natomiast są umieszczone w koszyczku, który umożliwia łatwe wkładanie i wyjmowanie ich z urządzenia.  Po kilkunastu minutach smażenia wyjmujemy koszyczek i osuszamy frytki. Tak przygotowana potrawa jest pyszna, ale i kaloryczna. 

Osobom pragnącym obniżyć ilość kalorii w swojej diecie proponujemy zakup frytkownicy beztłuszczowej. Frytki w tym urządzeniu nie są zanurzone w oleju, a opiekane są gorącym powietrzem. Frytkownica beztłuszczowa podgrzewa i wprawia w ruch znajdujące się w niej powietrze, dzięki czemu potrawy są chrupkie i mają mniej kalorii. W takiej frytkownicy możemy przygotować również inne potrawy np. mięso.

Jakie są rodzaje frytkownic?

FRYTKOWNICA BEZTŁUSZCZOWA FRYTKOWNICA BEZTŁUSZCZOWA
+ frytki w ogóle nie zawierają lub zawierają bardzo niewielkie ilości tłuszczu
+ zdrowsza żywność
+ równomierne ogrzanie dnia (w większości przypadków)
+ wielofunkcyjność
- dłuższy czas podgrzewania
- wyższa cena
FRYTKOWNICA STANDARDOWA FRYTKOWNICA STANDARDOWA
+ dobra do zastosowań profesjonalnych
+ szybkie przygotowanie potraw
+ równomierne podgrzanie frytek
+ niezawodność
- dania są bogate w tłuszcz
- wysoka kaloryczność posiłków
FRYTKOWNICA DO ZABUDOWY FRYTKOWNICA DO ZABUDOWY
+ przygotowuje duże ilości frytek na raz
+ idealna do zastosowań profesjonalnych
+ łatwa w czyszczeniu
- zajmuje dużo miejsca
- wysoka cena

Jak wybrać frytkownicę? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

RODZAJ URZĄDZENIA
RODZAJ URZĄDZENIA

Do wyboru mamy frytkownice standardowe oraz beztłuszczowe. Te pierwsze do podgrzewania frytek (i innych dań) używają oleju. Wlewamy jego sporą ilość do naczynia frytkownicy i uruchamiamy grzałkę. Gdy olej się nagrzeje, wkładamy do niego koszyk z frytkami, które będą w nim całe zanurzone. Nowszy rodzaj frytkownic – beztłuszczowe – do podgrzewania potraw używają powiewu gorącego powietrza. Umożliwia to równomierne podgrzanie całego dania bez użycia tłuszczu. Opcjonalnie możemy zawsze użyć jego niewielkiej ilości dla urozmaicenia walorów smakowych potrawy.

MOC
MOC

Im wyższa moc, tym szybciej zostanie nagrzany olej czy powietrze. Skraca to czas przygotowywania potrawy. Wysoka moc przyda się szczególnie w modelach frytkownic o dużej pojemności. Większa objętość zbiornika wymaga przecież dostarczenia większej ilości energii do podgrzania zawartości do określonej temperatury. To dlatego frytkownice o pojemności ok. 2l mają zwykle moc w okolicy 1000W, a większe urządzenia (3-6 litrów) dysponują mocą kilkukrotnie wyższą.

PROGRAMY AUTOMATYCZNE
PROGRAMY AUTOMATYCZNE

Frytkownice beztłuszczowe to najczęściej urządzenia sterowane elektronicznie. Dzięki temu znajduje się na nich ciekłokrystaliczny ekran i przyciski, za pomocą których możemy ustawić automatyczne parametry pracy. Do wyboru zwykle mamy kilka zaprogramowanych programów lub możliwość ręcznego wprowadzenia ustawień. To bardzo wygodne rozwiązanie umożliwiające podgrzanie frytek, mięsa, warzyw czy nawet ciasta do idealnej temperatury w kilka minut. Mile widziana będzie też opcja rozmrażania, która stopniowo zwiększy temperaturę produktu spożywczego. Te wielofunkcyjne urządzenia mogą dzięki temu zastąpić nawet piekarnik!

TIMER
TIMER

Kolejną, po programach automatycznych, istotną funkcjonalnością każdej frytkownicy beztłuszczowej jest timer. Możliwość zaprogramowania pracy jest bardzo wygodną opcją, gdyż dzięki niej zawsze możemy zając się dowolnym innym zadaniem. Wiele frytkownic elektronicznych oferuje możliwość podtrzymania temperatury na czas 30 czy 60 minut. Warto zwrócić uwagę na ten parametr podczas dokonywania zakupu.

POJEMNOŚĆ
POJEMNOŚĆ

Od niej zależy, jaką ilość jedzenia ułożymy w pojemniku frytkownicy. Modele klasyczne (olejowe) zwykle oferują ok. 2-3 litry pojemności. Przygotujemy w nich porcję frytek odpowiednią dla 1-2 osób. Wśród modeli beztłuszczowych znajdziemy jednak modele nawet o pojemności 6 litrów. To bardzo dużo. W tak dużym pojemniku umieścimy duży płat mięsa czy nawet całego kurczaka. Pamiętajmy jednak, że większa pojemność urządzenia będzie wiązać się z mocniejszą grzałką, większym poborem prądu i zauważalnie większymi wymiarami samego urządzenia. Warto więc dobrać ten parametr rozsądnie do naszych potrzeb.

Jaka frytkownica będzie najlepsza? Ranking frytkownic 

Frytkownica Lund 5,2L

Frytkownica Lund 5,2L

Frytkownica bez tłuszczu Lund to bardzo nowoczesne, wielofunkcyjne urządzenie. Poza frytkami, świetnie nada się też do przygotowania mięsa, ryb, warzyw i ciastek. Jej funkcje to smażenie, odmrażanie, podgrzewanie, pieczenie i grillowanie. Beztłuszczowa frytkownica posiada duży ekran dotykowy, który ułatwia sterowanie. Regulacja temperatury działa w zakresie od 80 do 200 stopni. Kosz do smażenia dań może być myty w zmywarce, co ułatwia utrzymanie go w czystości. Pojemność to 5,2l, a moc – 1800W. Frytownica niskotłuszczowa dostarczana jest wraz z patelnią, koszem, rondlem oraz przegrodą do potraw. Cena to ok. 350zł.

Zalety
dotykowy panel sterujący
elegancki design
wielofunkcyjność
Wady
brak dołączonej szpatułki

Frytkownica beztłuszczowa Transa Electronics 

Frytkownica beztłuszczowa Transa Electronics®

Frytkownica bez tłuszczu Transa wyróżnia się nowoczesną, elegancką obudową, która po bokach jest biała. Na górze natomiast dominuje barwa czarna. To tu znalazły się dotykowe przyciski sterujące wraz z wyświetlaczem. Frytkownica bez oleju ma pojemność 2,5l oraz moc 1250W. Programator pozwoli ustawić czas pracy na wynoszący od 1 do 60 minut. Temperatura musi natomiast należeć do przedziału od 80 do 200 stopni Celsjusza. Ponadto beztłuszczowa frytkownica Transa posiada 5 automatycznych trybów pracy: frytki, rozmrażanie, udko, żeberka oraz ryby. Wybór jednego z nich automatycznie ustawi czas pracy oraz temperaturę. Cena to nieco ponad 200zł.

Zalety
niska cena jak na frytkownicę beztłuszczową
elegancki design
Wady
brak okienka pozwalającego na sprawdzenie stanu żywności
niezbyt wysoka pojemność i moc
niewielka ilość akcesoriów w zestawie

Frytkownica ESPERANZA 2.5L 1800W

Frytkownica ESPERANZA 2.5L 1800W

Frytkownica do smażenia w głębokim oleju Esperanza to klasyczne rozwiązanie. Wbudowany termostat pozwala na ustawienie temperatury w zakresie od 150 do 190 stopni Celsjusza, co jest stosunkowo wąskim przedziałem. Objętość pojemnika wynosi 2,5 litra, a moc – 1800W. Ta frytkownica do frytek i innych dań sprawdzi się też m.in. w przyrządzaniu ryb, pączków czy kurczaka. Na górnym panelu znalazło się okienko oraz filtr zapobiegający niepożądanym zapachom. Na froncie znalazła się mini-instrukcja, informująca o doborze temperatury do przyrządzanego dania, a także 2 lampki informujące o stanie frytkownicy. Cena wynosi ok. 100zł.

Zalety
niska cena
wysoka moc
Wady
niezbyt duża pojemność
wąski zakres regulacji temperatury

Frytkownica Aigostar Ushas 30HEZ - 3-litrowa frytkownica 2200W

Frytkownica Aigostar Ushas 30HEZ

Frytkownice Aigostar 30HEZ to klasyczne urządzenia o niskiej cenie. Już za ok. 100zł. otrzymamy typową frytkownicę o wysokiej mocy 2200W. Pojemność zbiornika oleju to 3 litry. Niewielka frytkownica gastronomiczna posiada podwójny filtr na zapachy i dym i wykonana jest ze stali nierdzewnej. Regulacja temperatury następuje poprzez ustawienie pokrętła, które jest także włącznikiem. Frytkownica gastronomiczna posiada 2 lampki, które informują o zasilaniu i pracy urządzenia. 

Zalety
niska cena
wykonana ze stali nierdzewnej
Wady
brak dodatkowych funkcji
brak automatycznego wyłączania

Frytkownica beztłuszczowa FIRST AUSTRIA 5053-1 6,5 L XXL

Frytkownica beztłuszczowa FIRST AUSTRIA5053-1

Duża frytkownica beztłuszczowa firmy First Austria pozwoli przygotować danie dla całej rodziny za jednym razem! To za sprawą pojemnego, 6,5-litrowego pojemnika na żywność. Urządzenie prezentuje się bardzo elegancko, a jednocześnie jest przy tym bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Na froncie znajdują się dwa pokrętła. Jedno odpowiada za ustawienie czasu pracy (0-60min), a drugie – temperatury (80-200st.C). Między mini umieszczono dwie diody informujące o aktualnym statusie maszyny.  Nie znajdziemy tu natomiast automatycznych programów. Frytkownica beztłuszczowa kształtem zbliżona jest do zaokrąglonego sześcianu, a w większości jej obudowa wykończona została czarnym, połyskującym lakierem. Cena to ok. 350zł, a moc maksymalna to 1700W.

Zalety
prosta obsługa
elegancki wygląd
duża pojemność
Wady
dość duże wymiary
brak programów automatycznych

Frytkownica GOURMETmaxx 

Frytkownica GOURMETmaxx

Frytkownica na gorące powietrze firmy Gourmetmaxx wyróżnia się bardzo nowoczesnym i eleganckim designem. Obudowa swoim kształtem przypomina zaokrąglony prostopadłościan, który na froncie i górze pokryty jest czarnym, połyskującym lakierem. Pożywienie wprowadzamy od frontu, poprzez drzwiczki z okienkiem przypominające mały front piekarnika. Frytkownica beztłuszczowa ma pojemność 9l oraz moc 1800W. Urządzenia można używać także do rozmrażania i utrzymywania określonej temperatury.  To bardzo ciekawe połączenie frytkownicy, piekarnika oraz grilla. Cena to ok. 250zł.

Zalety
funkcjonalność frytkownicy, piekarnika i grilla w jednym
elegancki i nowoczesny design
Wady
niewielka ilość akcesoriów w zestawie
zajmuje więcej miejsca niż tradycyjna frytkownica

Frytkownica Tefal MULTICOOKER VERSALIO FR4950

Frytkownica Tefal MULTICOOKER VERSALIO FR4950

Ta frytkownica do frytek i innych potraw marki Tefal to z pozoru klasyczne urządzenie. Pomieści do 2 litrów oleju i posiada regulację temperatury w zakresie od 80 do 180 stopni Celsjusza. Wyjmowany czasomierz to dodatkowe udogodnienie pomagające osiągnąć jak najlepszy efekt. Ta frytkownica posiada ponadto 9 programów, które dopasują pracę do takich czynności jak gotowanie ryżu czy makaronu, duszenie, smażenie, a nawet rozmrażanie. Frytkownica Tefal Versalio to zatem wielofunkcyjne urządzenie, które oferuje znacznie więcej niż tradycyjna frytkownica do frytek. Jej części można myć w zmywarce, a w zestawie otrzymujemy dodatkowo szpatułkę. Objętość pojemnika na olej to 2 litry, a maksymalna moc to 1600W. Cena wynosi ponad 300zł. Biorąc pod uwagę wielofunkcyjność, frytownica Tefal jest jej warta.

Zalety
wiele funkcji
dodatkowy zegar cyfrowy i szpatułka
Wady
przeciętny wygląd

Frytkownica Tefal ActiFry YV9601 2in1

 Frytkownica Tefal ActiFry YV9601

Frytkownica beztłuszczowa Tefal to bardzo nowoczesne urządzenie o wyróżniającym się designie. Przystosowana jest ona do smażenia frytek na 1 łyżce oleju. Świetnie jednak sprawdzi się też w przygotowywaniu innych dań np. mięsa, risotto czy warzyw. Górna pokrywa jest w całości przezroczysta, a rączka jest składana, co bardzo ułatwia przenoszenie. Frytkownica beztłuszczowa Tefal ma pojemność 2l, co wystarczy do przygotowania ok. 1,5kg frytek. Cztery automatyczne programy dostosowują parametry pracy do smażenia mięs, drobiu, ryb oraz deserów. Zastosowana w urządzeniu technologia ActiFry zapewnia natomiast świetną cyrkulację powietrza oraz równomierne rozprowadzenie oleju przy użyciu mieszadła. Moc to 1550W. Frytkownica Tefal jest drogą propozycją – cena to ok. 900zł.

Zalety
prosta obsługa
efektowny design
świetny system rozprowadzania oleju i powietrza
Wady
dość wysoka cena

Frytkownica beztłuszczowa ZILAN ZLN3604

Frytkownica beztłuszczowa ZILAN ZLN3604

Frytkownica na gorące powietrze tureckiej firmy Zilan to kolejne uniwersalne urządzenie, które uatrakcyjni wygląd naszych kuchni. Zaokrąglona obudowa w kolorze czarnym ze srebrnymi akcentami ma pojemność 3,5l oraz moc 1500W. Panel sterowany umieszczony został z boku urządzenia tuż nad uchwytem koszyka. Ustawienia wybieramy za pomocą tradycyjnych przycisków, a informacje wyświetlane są na wyświetlaczu powyżej nich. Ten bardziej klasyczny sposób sterowania może przypaść niektórym do gustu bardziej niż nowoczesne, dotykowe rozwiązania. Nie wygląda on jednak równie estetycznie. Frytownica niskotłuszczowa posiada 8 automatycznych programów oraz oczywiście możliwość wybrania ustawień ręcznie. Cena to 250zł.

Zalety
rozsądna cena
8 automatycznych programów
Wady
brak okienka pozwalającego na kontrolę jedzenia

Frytkownica jak działa? 

Frytkownica to stosunkowo proste w działaniu urządzenie. Klasyczna frytkownica posiada w sobie grzałkę elektryczną, która zamienia energię elektryczną w energię cieplną. Grzałka, najczęściej w postaci pręta, umieszczona jest zwykle na spodzie urządzenia. Może ona nagrzewać olej pośrednio poprzez pojemnik lub bezpośrednio znajdować się w jego wnętrzu – czyli tam, gdzie wlewamy olej. Rozgrzany olej następnie smaży znajdujące się w nim produkty spożywcze.

Frytkownica beztłuszczowa natomiast jest nieco bardziej skomplikowana w swej budowie. Jej grzałka nie podgrzewa płynu, tylko powietrze, które następnie jest wprowadzane w ruch dzięki wentylatorowi. Odpowiedne zawirowania powietrza są w stanie szybko wypełnić całą komorę cząsteczkami o odpowiedniej temperaturze. Do frytkownicy beztłuszczowej możemy wprowadzić niewielką ilość oleju – np. jedną łyżkę. Płyn ten miesza się z cząstkami powietrza i pomaga w opiekaniu naszego dania.  

Co to frytkownica beztłuszczowa i czym różni się od standardowej frytkownicy? 

Frytkownica beztłuszczowa jest w stanie przygotować posiłek o dużo mniejszej zawartości tłuszczu i ilości kalorii niż klasyczna frytkownica. To za sprawą całkiem innego sposobu funkcjonowania tych urządzeń. Standardowa frytkownica podgrzewa dużą ilość oleju, w którym całkowicie zanurzone są potrawy. W efekcie taki posiłek nasycony jest tłuszczem. 

Frytkownica bez tłuszczu podgrzewa i rozprowadza powietrze, które opieka potrawy. Można w jej przypadku dodać także nieco oleju, ale jest to znacznie mniejsza ilość – np. jedna łyżka. Pozwala to o wiele zmniejszyć kaloryczność potraw, dzięki czemu będą zdrowsze.

Frytkownica jak używać? Czyli porady dla nowych użytkowników frytkownic 

Frytkownice to jedne z prostszych w obsłudze urządzeń. Dokładne czynności dotyczące ich nastaw zależą od konkretnego modelu. Zwykle jednak za pomocą pokrętła lub przycisków wybieramy interesującą nas temperaturę smażenia. Prostsze urządzenia uruchamiamy i wyłączamy w momencie, kiedy danie będzie już wystarczająco wysmażone. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w programator. Pozwala on ustawić czas pracy i automatycznie wyłączy frytkownicę po jego upływie. Niektóre urządzenia posiadają także automatyczne tryby pracy. W ich przypadku nie musimy ustawiać temperatury i czasu. Wybranie jednego z programów zrobi to za nas automatycznie.

Frytkownica jak smażyć? Ile trwa smażenie? 

Smażenie na głębokim oleju powinniśmy rozpocząć dopiero po nagrzaniu oleju. W przypadku frytek najlepiej zacząć od temperatury 170°C, a po kilku minutach warto ją zwiększyć do ok 190°C. Czas wykonywania tej czynności zależy natomiast od ilości oraz grubości frytek. Zwykle wynosi on kilkanaście minut. O gotowości frytek świadczy ich złocista barwa. Do smażenia mięsa i ryb wybierzmy nieco niższą temperaturę - 160°C. Warzywa najlepiej będą smakować po obróbce w temperaturze od 150 do 160°C, a pączki – 180-190°C.

Frytkownica do frytek? A może nie tylko? 

Frytkownica to najlepsze urządzenie do przygotowywania frytek. Sprawdzi się ona jednak też w przypadku innych dań takich jak mięso, ryby, pączki, owoce morza, a nawet warzywa. Każda z tych potraw powinna być smażona w specyficznej temperaturze oraz przy różnym czasie. Ten zależy od masy dania, a także jego struktury. Żywność pokrojona z cienkie plastry smaży się szybciej niż większe i grubsze jej kawałki. Jeżeli chcemy wykorzystać frytkownicę do przygotowywania różnych potraw, musimy zwrócić uwagę na jej pojemność. Im jest ona większa – tym większe danie przyrządzimy.

Frytkownica czy frytownica - czy jest jakaś różnica? 

Poszukując urządzenia nadającego się do przygotowywania frytek, często spotykamy się z określeniami frytkownica i frytownica. Występują one najczęściej w sklepach, a także opisach produktów w internecie. Czy te dwa słowa mogą występować zamiennie? Po odpowiedź sięgnęliśmy do słownika języka polskiego. W obu przypadkach wyjaśnienia słów oznaczały, że jest to urządzenie do smażenia frytek lub krojenia ziemniaków w cienkie słupki. Możemy zatem przyjąć, że słowa te są synonimami i możemy używać dowolnego z nich w odniesieniu do urządzenia służącego do przygotowywania frytek. 

Frytkownica jak czyścić? Podstawowe porady 

Czyszczenie frytkownicy z pozoru może wydawać się trudnym zadaniem. Istnieje jednak łatwy sposób, który wykorzystuje funkcjonalność samego urządzenia, a mianowicie możliwość wytworzenia wysokiej temperatury. Do frytkownicy wlewamy roztwór wody z octem (równe ilości obu płynów) oraz uruchamiamy urządzenie. Tłuszcz przywierający do ścianek frytkownicy zostanie rozpuszczony przez ocet.

Frytkownica jak często wymieniać olej? Jaki olej będzie najlepszy?

Do osiągnięcia idealnych potraw nie tylko musimy zadbać o dopasowanie optymalnych ustawień frytkownicy. Ważne jest również dobranie odpowiedniego rodzaju oleju i regularna jego wymiana. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest olej rzepakowy. Ma on wyższą temperaturę spalania niż olej słonecznikowy, więc nie ma ryzyka przypalenia. Co do częstotliwości jego wymiany, to powinniśmy to robić, gdy zauważymy zmianę barwy płynu na ciemniejszą lub zmieniający się zapach. Jeżeli nie widzimy zmian, to i tak najlepiej dokonać wymiany po 8-10 smażeniach. 

Problem ten nie dotyczy frytkownic beztłuszczowych, gdyż w ich przypadku możemy w ogóle nie używać oleju lub do każdego smażenia można wlać jedną jego łyżkę.

Frytkownica czy warto - wady i zalety 

Frytkownica to bardzo dobre urządzenie dla miłośników frytek, ale i nie tylko. Świetnie nada się także do przyrządzenia innych dań. Jej obsługa jest prosta, a ceny są zwykle niewysokie. Dla osób ceniących sobie zdrowe odżywanie stworzono frytkownice beztłuszczowe, których funkcjonalność jest jeszcze większa. Często są w stanie służyć jako mini piekarnik lub grill. Urządzenia te pobierają jednak dość dużo energii oraz zabierają istotną ilość miejsca w kuchni. Klasyczne frytkownice mogą dodatkowo sprawiać kłopoty w czyszczeniu, choć istnieją sposoby na łatwiejsze wykonanie tej czynności. Żywność z klasycznych frytkownic jest również mniej zdrowa, gdyż posiada dużo kalorii i tłuszczu.

Zalety
wielofunkcyjność
proste w obsłudze
przystępne ceny
frytkownice beztłuszczowe mogą zastąpić piekarnik lub grill
Wady
zajmują dużo cennego miejsca na blacie
klasyczna frytkownica może sprawiać trudności w czyszczeniu, choć istnieją ułatwiające to metody
żywność ze standardowej frytkownicy nie należy do zdrowych

Jaką frytkownicę wybrać? Podsumowanie  

Frytkownica powinna znaleźć się w kuchni każdego fana frytek. Z powodzeniem nada się jednak do wykorzystania przy przyrządzaniu innych dań. Standardowe modele frytkownic to tanie i banalne w obsłudze urządzenia. Osobom dbającym o swoją dietę polecamy natomiast frytkownicę beztłuszczową. To nowoczesne urządzenie pozwoli nam cieszyć się pysznymi, bogatymi w smak i zdrowymi potrawami, a także unowocześni wygląd naszej kuchni. Biorąc pod uwagę wielofunkcyjność, praktyczność oraz estetykę, frytkownice beztłuszczowe to jedne z najlepszych urządzeń kuchennych w swojej cenie.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kate
Kate
3 lat temu

tefal multicooker przyznam fajne urządzenie, ale jeśli chodzi o frytki to tylko z piekarnika 😉

Zamknij