Aktualizacja: Październik 2024
- Jajowar – co to jest i jakie jest jego zastosowanie?
- Jajowar – jaki wybrać? Jakie wyróżniamy rodzaje jajowarów?
- Jak wybrać jajowar? Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze?
- Jajowar – jaki wybrać? Ranking jajowarów
- Jajowar jak działa? Podstawowe informacje
- Jajowar – jak używać? Wskazówki dla nowych użytkowników
Jajowar – co to jest i jakie jest jego zastosowanie?
Jajowar, jak można się domyślić z jego nazwy, to urządzenie do gotowania jajek. Podstawowy jajowar składa się z płyty grzewczej z otworami pozwalającymi na bezpieczne umieszczenie jajek bez ich uszkodzenia, zbiornika na wodę oraz pokrywy. Jednak ich główną zaletą jest timer, który sam wyłączy jajowar w odpowiednim momencie, co pozwoli uzyskać wybraną konsystencję białka i żółtka. Nie musisz martwić się, że mając ochotę na jajko na miękko będziesz musiał kolejny raz zadowolić się zbyt późno wyjętym z wody jajkiem na twardo. Jak każde urządzenia AGD, jajowary różnią się od siebie pewnymi parametrami. Jakiego rodzaju jajowary są dostępne na polskim rynku?
Jajowar – jaki wybrać? Jakie wyróżniamy rodzaje jajowarów?
Mimo, że jajowar jest dość prostym urządzeniem, możemy wybrać jego różne wersje – na przykład jeśli chodzi o jego wielkość. I nie jest to kwestia wyłącznie tego, ile miejsca w szafce do przechowywania sprzętów w kuchni zajmie sprzęt – od wielkości zależy też ile jajek będziesz w stanie ugotować jednocześnie. O ile zwykle większa liczba wydaje się korzystniejsza, o tyle w tym przypadku zbyt duży jajowar przy gotowaniu jednego lub dwóch jajek będzie niepotrzebnie zabierał więcej czasu na nagrzanie całego urządzenia. Duży czy mały jajowar – jaki wybrać?
Jak wybrać jajowar? Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze?
Jajowary różnią się od siebie nie tylko wielkością i pojemnością. Możemy kupić jajowary mniej i bardziej zaawansowane technologicznie, z dodatkowymi funkcjami czy o ciekawym designie. Najważniejsze jednak, żeby urządzenie dobrze spełniało swoje podstawowe zadanie i było wytrzymałe. Co zatem decyduje o tym, że jajowar jest „dobry”?• moc
Czas gotowania jajek zależy od tego, jaką maksymalną moc ma urządzenie – będzie się to przekładać na czas uzyskiwania pożądanej temperatury przez płytę grzewczą. Jeśli zależy ci na jak najkrótszym czasie gotowania wybierz ten model, który ma największą maksymalną moc. Warto tez pamiętać, że moc powinna być tym większa, im większa jest pojemność samego urządzenia.
Czas gotowania jajek zależy od tego, jaką maksymalną moc ma urządzenie – będzie się to przekładać na czas uzyskiwania pożądanej temperatury przez płytę grzewczą. Jeśli zależy ci na jak najkrótszym czasie gotowania wybierz ten model, który ma największą maksymalną moc. Warto tez pamiętać, że moc powinna być tym większa, im większa jest pojemność samego urządzenia.
Rozmiar jajowaru ma znaczenie nie tylko jeśli chodzi o ilość gotowanych jajek, ale też o ich wielkość. Zarówno w dyskontach jak i sklepach z ekologiczną żywnością możemy kupić jajka o różnych rozmiarach – zwykle są to S, M lub L. Warto wybrać taki jajowar, w którym zmieści się każdy z tych rozmiarów. Albo przynajmniej ten, który pomieści rozmiar najczęściej przez ciebie kupowany.
Główną zaletą jajowaru ma być idealne przygotowanie wszystkich jaj w wybranym stopniu twardości. Regulacja gotowania odbywa się za pomocą dobierania czasu gotowania oraz ilości wody, którą dodaje się do urządzenia ręcznie. Skąd wiedzieć jaka ilość wody będzie odpowiednia? Zwykle do zestawu z jajowarem dołączony jest pojemnik z miarką pozwalającą odmierzyć ilość wody niezbędną do ugotowania jajek na miękko, półmiękko i twardo. Warto też sprawdzić, w jaki sposób urządzenie sygnalizuje koniec gotowania – w niektórych modelach jest to zapalające się lub gasnące światełko, w innych sygnał dźwiękowy, a jeszcze w innych – samoczynne wyłączenie się urządzenia.
Wspomnieliśmy już, że do zestawu zwykle dołączany jest pojemnik na wodę z miarką. Czego jeszcze możemy spodziewać się przy zakupie jajowaru? Ważnym elementem, który niestety nie jest obecny we wszystkich modelach, jest termostat. Pozwala on na wyłączenie płyty grzewczej, kiedy sprzęt osiągnie zbyt wysoką temperaturę. Ma to duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa.
ZOBACZ TEŻ: Jaki toster wybrać? Ranking najlepszych tosterów z wadami i zaletami
Jajowar – jaki wybrać? Ranking jajowarów
Zanim zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek produktu AGD, warto wcześniej poznać wszystkie dostępne opcje. Nie inaczej jest w przypadku jajowarów. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli tego urządzenia. Sprawdź, które z nich są najczęściej wybierane przez kupujących:
Garnek turystyczny z funkcją jajowaru
Nie tylko na biwaku
Zaletą tego urządzenia jest wielofunkcyjność i mobilność. Możemy z powodzeniem korzystać z niego równie dobrze na biwaku, jak i w domu. Nie nagrzewa on powierzchni, na której pracuje, więc może być bezpiecznie używany na każdym rodzaju blatu.
Dobre parametry
Sam garnek wykonany jest ze stali nierdzewnej, posiada kabel zasilający o długości 50 cm. Maksymalna moc urządzenia to 400W. Niestety nie mamy tu możliwości ustawienia pożądanego poziomu twardości jajek. Pamiętajmy jednak, że gotowanie jajek nie jest jedyną funkcją tego urządzenia.
Esperanza Egg Master
Bogaty zestaw
Jajowar o pojemności do 7 jaj. Ten model wyposażony jest w funkcję automatycznego wyłączania, co niezwykle ułatwia korzystanie z jajowaru. Mamy tu również lampkę kontrolną, a do zestawu dołączona jest miarka na wodę oraz igła do nakłuwania jajek.
Śniadanie w kilka chwil
W tym jajowarze możesz ugotować jajka na trzy sposoby: na miękko, półtwardo oraz twardo. Dzięki dołączonej do zestawu miarce z nakłuwaczem cały proces jest naprawdę sprawny. Maksymalna moc urządzenia to 350W,a długość kabla zasilającego wynosi około 55 cm.
Jajowar Adler AD4459
Idealne jajka za każdym razem
Jajowar firmy Adler pozwoli Ci na przygotowanie jajek zawsze w taki sposób, na jaki masz ochotę. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem jaj na miękko, średnio czy twardo – ten jajowar szybko przygotuje je za Ciebie. Wystarczy pozwolić mu pracować.
Samodzielna praca
Możesz zapomnieć o konieczności stania przy garnku z zegarkiem, by w odpowiednim momencie zakończyć gotowanie – jajowar Adler zrobi to za Ciebie i dodatkowo poinformuje Cię o skończonej pracy sygnałem dźwiękowym.
Jajowar Profi Cook
Elegancki dodatek do Twojej kuchni
Jajowar Profi Cook to nie tylko praktyczne, ale także eleganckie urządzenie, które nie będzie burzyło estetyki Twojej kuchni. Jego metalowe, srebrne wykończenie sprawia, że jajowar pasuje stylem do najpopularniejszych sprzętów AGD.
Jajka to nie wszystko
Oprócz tego, że jajowar bez problemu przygotuje idealnie ugotowane jajka, to dzięki dodatkowej nakładce pozwoli na usmażenie zdrowych omletów bez tłuszczu. Wszystko w krótkim czasie i bez Twojego udziału – mechanizm sam poinformuje Cię, kiedy śniadanie będzie gotowe.
Jajowar First Austria
Kompaktowo i ergonomicznie
Jajowar First Austria to idealne rozwiązanie do małego mieszkania czy do gospodarstwa jednej osoby. Pozwala na równoczesne gotowanie trzech jaj, co oznacza, że mniejszą ilość jaj ugotujesz w szybszym tempie, niż w większym urządzeniu. W zestawie znajdziesz też praktyczny pojemnik na wodę i nakłuwacz jaj.
Wysoka jakość w niewielkim wydaniu
Ten model został wykonany z e szczotkowanej stali nierdzewnej, dzięki czemu pięknie się prezentuje i jest łatwy w czyszczeniu. Dużą zaletą urządzenia jest to, że dzięki systemowi parowania nie trzeba myć całego urządzenia po każdym użyciu.
Jajowar Adler CR4482
Produkt dla Ciebie
Jeśli nie wiesz, jak długo należy gotować jajka, aby były ugotowane idealnie na miękko lub twardo, dzięki temu jajowarowi nie musisz więcej się tym martwić. Automatyczny jajowar Adler pomoże Ci w szybkim ugotowaniu jajek na miękko, średnio lub twardo.
Porcja dla całej rodziny
Dzięki sporym rozmiarze urządzenia jednocześnie przygotujesz od jednego do siedmiu jaj. Co więcej urządzenie jest na tyle kompaktowe, że zmieści się w każdej kuchennej szafce. O zakończeniu pracy informuje nas gasnąca dioda i sygnał dźwiękowy.
Jajowar Clatronic EK 3497
Gwarancja skuteczności
Jajowar na 6 jaj z dźwiękową sygnalizacją zakończenia pracy. W zestawie podobnie jak w innych modelach znajdziemy igłę do nakłuwania jajek oraz miarkę do wody. Maksymalna moc urządzenia to 400W.
Łatwość utrzymania w czystości
Ogromną zaletą jest miseczka grzejna z powłoką antyadhezyjną, która nie pozwala na przywieranie zanieczyszczeń. Sprawia to, że nawet po pęknięciu jajka nie ma problemu z dokładnym umyciem urządzenia. Do utrzymania w czystości wystarczy raz na jakiś czas usunąć kamień.
Jajowar Camry CR 4482
Łatwy w użyciu
Jeśli zapragniesz przygotować śniadanie dla całej rodziny, jajowar Camry wyręczy Cię właściwie w większości zadań. Ugotujesz w nim jednorazowo do 7 jaj – wystarczy wlać wodę, wybrać twardość, umieścić jajka w urządzeniu i poczekać. Urządzenie poinformuje Cię o końcu pracy i samodzielnie się wyłączy.
Nie musisz mu pomagać
Automatyczny system sam zakończy gotowanie w odpowiednim momencie – nie musisz więc biec do urządzenia od razu po usłyszeniu sygnału. Możesz spokojnie dokończyć kawę i pozwolić jajkom ostygnąć. Korzystanie z tego jajowaru jest naprawdę proste.
Delimano Utile Egg Master Pro
Nie tylko jajka
Kolejne urządzenie wielofunkcyjne. Poza podstawką mieszczącą 7 jaj posiada inne podstawki, na których możemy przygotować na parze jajka sadzone czy całkiem inne potrawy. Gotowanie na parze w tym urządzeniu pomoże Ci utrzymać zdrową dietę.
Solidne wykonanie
Model posiada automatyczny wyłącznik, a w zestawie znajdziesz miarkę do wody z igłą i wiele dodatków, takich jak tackę na jajka na twardo i miękko, tackę na jajecznicę, omlet, warzywa czy ryż, tackę do jajek w koszulkach. To naprawdę duży zestaw pozwalający przygotować wiele pysznych potraw.
Jajowar Mesko MS4485
Zmieści się w każdej kuchni
Jeden z mniejszych jajowarów, idealnie nadający się dla singli. Ugotujemy w nim od 1 do 3 jaj. Urządzenie posiada diodę kontrolną, w zestawie znajdziemy miarkę do wody oraz igłę do nakłuwania jajek. Maksymalna moc urządzenia to 350W, co w tym przypadku jest całkowicie wystarczające.
Jeśli masz mało czasu
Ze względu na mały rozmiar, jest to jeden z szybszych jajowarów. W zależności od ilości wody w krótkim czasie przygotujesz jajka na miękko, średnio czy twardo. Wyraźnie widoczna miarka pozwala bez problemu nalać odpowiednią ilość wody, a Ty w czasie gotowania, możesz zająć się innymi czynnościami.
Jajowar jak działa? Podstawowe informacje
Wiesz już, czym jest jajowar – jak działa to urządzenie? Działanie jajowaru można porównać do zasady funkcjonowania szybkowaru. Urządzenie napełniamy wodą, w specjalnych otworach umieszczamy jajka, zamykamy pokrywę i uruchamiamy proces gotowania. Maszyna poprzez podgrzewanie powoduje parowanie wody, która ogrzewa jajka i powoduje ścinanie się białek. Najważniejszą cechą urządzenia jest to, że w jajowarze temperatura wzrasta stopniowo, co pozwala na bardzo dokładne ugotowanie jajek.
Jajowar – jak używać? Wskazówki dla nowych użytkowników
Mało jest tak intuicyjnych urządzeń AGD jak jajowar. Jak używać tego sprzętu w pełni prawidłowo i zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa? Wszystkie urządzenia wykorzystujące jednocześnie prąd i wodę, a także wytwarzające wysoką temperaturę powinny w instrukcji zawierać umieszczone przez producenta informacje o tym, jak zachować bezpieczeństwo podczas ich używania. Nie inaczej jest w przypadku jajowaru, choć treść instrukcji może różnić się w zależności od konkretnego modelu czy producenta.
Główne postępowanie wygląda jednak bardzo podobnie: do miarki wlewamy odpowiednią ilość wody, dopasowaną do ilości jajek i pożądanego stopnia ugotowania. Następnie przelewamy ją na płytę grzewczą jajowaru. W otworach umieszczamy jajka, koniecznie czubkiem do góry. Można też delikatnie nakłuć czubek szpilką, by uniknąć pękania skorupki podczas gotowania. Ważną zasadą by nie dopuścić do pękania jajek, jest też gotowanie jajek, które wcześniej miały temperaturę pokojową – jajka gotowane od razu po wyjęciu z lodówki znacznie łatwiej ulegają pękaniu. Po zasygnalizowaniu przez jajowar zakończenia gotowania, wystarczy wyjąć jajka z urządzenia.
ZOBACZ TEŻ: Który opiekacz do kanapek wybrać? Ranking TOP modeli
Jajowar czy warto? Jakie są zalety i wady jajowarów?
Jajowar to jedno z urządzeń AGD, które często wydaje się niepotrzebnym wydatkiem. Jednak równie dobrze można posłużyć się porównaniem, że do ugotowania wody na herbatę również wystarczy garnek z wodą, a mimo to w większości domów znajdzie się czajnik. Jajowar jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które są zabiegane i którym zdarza się zapomnieć o gotujących się w garnku jajkach. Jakie jeszcze wady i zalety ma jajowar? Czy warto zaopatrzyć się w to urządzenie?
Jaki jajowar wybrać? Podsumowanie
Jeżeli jesteś osobą, która często je jajka, jest to urządzenie z pewnością warte uwagi. Wiesz już, jak wygląda i jak działa jajowar, co to jest i jakie są jego zalety. Z pewnością jest to sprzęt AGD, który ułatwi organizację chociażby śniadania wielkanocnego dla większej ilości osób – z jego pomocą szybko przygotujesz pisanki, kraszanki czy jajka do świątecznych potraw. Jego działanie docenią tez osoby prowadzące dietę wysokobiałkową czy inną, której ważnym składnikiem są jaja kurze. Nie jest to urządzenie drogie, a naprawdę warte uwagi podczas urządzania własnej kuchni.
- Ranking jajowarów
- Ranking patelni granitowych
- Garnki indukcyjne ranking
- Tarka i szatkownica kuchenna
- Karafka do wody
- Deska do krojenia
- Blachy do pieczenia ranking
- Garnki granitowe
- Ranking kombiwarów
- Nóż kuchenny
- Ranking ryżowarów
- Maszyna do popcornu
- Ranking mikserów ręcznych
- Waga kuchenna
- Thermomix
- Maszynka do mięsa ranking
- Dzbanek filtrujący do wody
urządzenie nadające życiu przyjemności, sprawiając, że bez siedzenia w ręku z minutnikiem, zawsze wyjdzie nam jajeczko na miękko
COŚ PIĘKNEGO
Od lat używam jajowaru i uważam, że był to świetny zakup 😉
Moja znajoma ma caso design i zrobił wrażenie, gdy zarzuciła z niego jajkiem pewnego weekendu na śniadanie 🙂 tego modelu szukałam, dzięki