Aktualizacja: Wrzesień 2024
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze koszy?
- Ranking koszy do segregacji
- Kosze do segregacji wewnętrzne - gdzie umieścić?
- Jak segregować śmieci w domu?
- >Co możesz wrzucać do żółtego pojemnika na plastik i metale?
- Co wrzucać do zielonego pojemnika na szkło?
- Co wrzucać do brązowego pojemnika na odpady bio?
- Dlaczego warto segregować śmieci?
Jaki kosz do segregacji śmieci wybrać? Jakie są rodzaje koszy do segregacji?
Kosze do segregacji wewnętrzne
Kosze do segregacji zewnętrze
Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Ze względu na przeznaczenie kosze dzielimy przede wszystkim na zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne kosze do segregacji są większe i bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Kosze wewnętrzne, czyli modele do domu, mają mniejsze rozmiary. Sprawdzą się w szafkach, szufladach. Mogą być także montowane do drzwiczek lub na ścianie.
Ze względu na rodzaj koszy na śmieci wyróżniamy: pojemniki pionowe, obrotowe, okrągłe oraz kwadratowe. W przypadku zewnętrznych koszy znajdziesz stojaki na worki oraz kubły na śmieci.
Zewnętrzne pojemniki są o wiele większe od tych do domu. Ich wielkość waha się od ok. 100 litrów do 360 litrów. Kosze do domu są znacznie mniejsze. Ich wielkość wynosi od 10 litrów do 50 litrów.
Nie wszystkie kosze posiadają dodatkową pokrywkę w zestawie. Niektóre modele (np. niewielkie kosze do domu) nie zawsze jej potrzebują. Częste wyrzucanie śmieci już chroni przed nieprzyjemnym zapachem. Z kolei kosze zewnętrzne powinny ją mieć, aby żadne zwierze nie dostało się do resztek jedzenia. W tym wypadku pełni ona dodatkową ochronę przed deszczem i śniegiem.
Jaki kosz do segregacji śmieci wybrać? Ranking koszy do segregacji
Potrójny kosz do segregacji śmieci - pojemność 120 litrów
Kosz typu stojak do segregacji śmieci składający się z trzech stanowisk o różnych kolorach. Stelaż kosza wykonano z wytrzymałej stali ocynkowanej, natomiast pokrywę z odpornego tworzywa sztucznego. Wymiary tego zestawu do segregacji to 100 x 75 x 40 cm.
Kosze do segregacji śmieci w kuchni na kółkach
Wysoki pojemnik do segregowania śmieci wykonany w całości wykonany z tworzywa sztucznego. Kosz posiada dwa kosze: górny i dolny o pojemności odpowiednio 25 litrów i 12 litrów. W zestawie znajdziesz specjalny separator, dzięki któremu z górnego kosza stworzysz dwie mniejsze komory. Ponadto dolny pojemnik posiada wygodny pedał, który ułatwia otwieranie kosza bez schylania się. Dzięki dodatkowej szufladzie i uchwytom na worki, kosz staje się jeszcze bardziej funkcjonalny. Wymiary tego modelu wynoszą 44 x 83,5 x 29 cm.
Modułowy kosz do segregacji do kuchni
Szukasz niewielkiego kosza, który z łatwością zmieści się do szafki pod zlewem w kuchni? Poznaj modułowy kosz, składający się z trzech pojemników na odpady. Każdy z pojemników posiada pojemność 11,7 litra i jest w innym kolorze. Kosz został wykonany z połączenia tworzywa sztucznego ze stalą i aluminium, co daje łatwy do czyszczenia, ale jednocześnie wytrzymały zestaw do segregacji śmieci.
Zestaw koszy do segregacji śmieci - aż 4 pojemniki
Funkcjonalny zestaw czterech pojemników do segregacji śmieci. W zestawie znajdziesz pokrywki w różnych kolorach, co ułatwia segregację śmieci. Pojemność jednego pojemnika wynosi 20 l, natomiast wymiary całego kompletu to 39,2 x 29,3 x 35,5 cm. Wszystkie pojemniki wykonano z odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego.
Kosz typu stojak do segregacji odpadów
Stojak do segregacji śmieci przeznaczony do użytku zewnętrznego. Składa się ze stelaża z ocynkowanej stali oraz pokryw z tworzywa sztucznego. Każda pokrywa jest w innym kolorze i mieści worek o pojemności do 120 l. Wymiary stojaka to 130 x 80 x 40 cm.
Potrójny pojemnik do segregacji śmieci
Estetycznie wykonany kosz do segregacji śmieci z tworzywa sztucznego. Składa się z trzech komór o całkowitej pojemności 40 l. Dodatkowo jest wyposażony w specjalnie opisane, kolorowe pokrywy do segregowania plastiku, papieru i szkła. Wymiary śmietnika wynoszą 49,6 x 29,6 x 42,5 cm.
Elegancki kosz do segregacji z pedałem
Pojemnik na śmieci z obudową z estetycznej stali nierdzewnej. Wewnątrz śmietnika znajdziesz trzy komory z tworzywa sztucznego - każda o pojemności 18 l. Pojemnik posiada zarówno pedały do łatwego otwierania bez użycia rąk i szczelne pokrywki, które nie pozwalają wydostać się na zewnątrz wszystkim nieprzyjemnym aromatom. Wymiary tego modelu to 60,5 x 56,5 x 34 cm.
Wolnostojący pojemnik na śmieci z kolorową pokrywą
Kosz na śmieci o pojemności 50 l idealny do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Posiada kolorową pokrywę, która zapobiega wydostawaniu się brzydkich zapachów na zewnątrz i przy okazji ułatwia segregację. Wymiary tego modelu to 37 x 55 x 36,5 cm.
Małe kosze do segregacji do szuflady - pojemność 10 l
Zestaw koszów idealnych do szuflad, szafek, a także pod zlewozmywak. Wymiary jednego pojemnika wynoszą tylko 19 x 29,5 x 27 cm, a jego pojemność wynosi 10 l. Każdy z pojemników posiada kolorową pokrywę oraz wygodną rączkę, które ułatwiają segregację i opróżnianie śmietnika.
Pojemniki do segregacji odpadów na zewnątrz
Zestaw pięciu dużych pojemników do segregacji odpadów o pojemności 120 l każdy. Każdy z pojemników posiada inny kolor (niebieski, żółty, zielony, czarny i brązowy) i został wykonany z tworzywa sztucznego odpornego na warunki atmosferyczne. Dodatkowo śmietniki posiadają kółka ułatwiające transport i szczelne pokrywy. Wymiary jednego kubła to 47 x 92 x 55 cm.
Kosze do segregacji wewnętrzne - gdzie umieścić i jak zaaranżować je w domu?
Kosze do segregacji do domu z reguły nie stoją na widoku - i nikogo to nie dziwi. :) Jak więc sprytnie zaaranżować pojemnik na odpady, aby nie rzucał się w oczy i nie psuł całej aranżacji. Sprawdź!
Kosze do segregacji do kuchni
W kuchni zawsze znajdziesz kosz na śmieci. Tylko jaki rodzaj najlepiej sprawdzi się w kuchni, jeśli chcesz segregować odpady? W dużej mierze zależy to od tego, gdzie masz zamiar go umieścić.
Jak sprytnie ukryć pojemnik na odpady?
Kosze na odpady nie są tym elementem wystroju wnętrza, który z dumą chcesz pokazać. Dobrym pomysłem jest więc ukrycie go w zabudowie. Przeznaczone do zabudowy są kosze do segregacji do szafki, szuflady oraz kosze do segregacji śmieci pod zlewozmywak. Szukaj niewielkich modeli o pojemności od 15 do 20 litrów, które sprawdzą się nawet w niższych szafkach czy wysuwanych szufladach.
Gotowy zestaw pojemników do segregacji
Do kuchni potrzebujesz aż 5 pojemników na odpady. Jeśli nie chce więc żmudnie kompletować przypadkowych egzemplarzy, postaw na gotowe zestawy pojemników do segregacji. Ich jednolity wygląd, podobny rozmiar i nierzadko możliwość modułowego montowania i ustawiania w kuchni sprawia, że wyglądają na przemyślany i schludny wybór do kuchni. A to szczególnie ważne, jeśli są na widoku.
Kosze do segregacji IKEA
Co znajdziesz u najpopularniejszego producenta mebli i dodatków do wnętrz? IKEA w swojej ofercie posiada kosze do segregacji o różnych kształtach i pojemności już od 5 litrów do nawet 60 litrów. Modele takie jak FILUR, HÅLLBAR czy SORTERA są minimalistyczne i schludne, dzięki czemu nie rzucają się w oczy.
Kosze do segregacji do garażu
Tutaj możesz sobie pozwolić na większe modele kubłów na odpady, bo o pojemności nawet ok. 80 litrów. W przypadku garażu sprawdzą się na przykład pojemniki do segregowania do powieszenia na ścianę. Montaż na ścianie pozwoli zaoszczędzić Ci sporo miejsca, a nieużywane pojemniki zawsze mogą służyć do przechowywania narzędzi i akcesoriów ogrodowych.
Kosze do segregacji zewnętrzne
Zewnętrzne kosze do segregacji to nic innego jak pojemne kubły (najczęściej plastikowe) do trzymania na świeżym powietrzu. Najprostszym dostępnym modelem jest stojak na odpady, chociaż jego sporą wadą może być brak zabudowy ukrywającej worek do segregacji. Alternatywę stanowią droższe, ale całkowicie zabudowane kubły na odpady do domu, które możesz postawić na podjeździe. Są o wiele bardziej stabilne, a żadne zapachy nie wydostają się z ich wnętrza.
Jak segregować śmieci w domu? Porady i wskazówki
Segregowanie śmieci na samym początku może wydawać się bardzo skomplikowane i czasochłonne. Jednak z czasem zauważysz, że zasady segregacji nie są tak straszne, jak je malują i bardzo łatwo jest się ich nauczyć. Jak więc zacząć segregować śmieci w domu?
Odpowiednie pojemniki
Segregacja odpadów staje się prosta i intuicyjna, jeśli tylko wyposażysz się w odpowiednie pojemniki i kosze na śmieci do segregacji. Najlepiej w takie, które posiadają kolorowe wieczka i są opatrzone jednoznacznym opisem. Kolory przyciągną uwagę najmniejszych członków rodziny, dzięki czemu segregowanie może stać się nawet interesującą zabawą dla całej rodziny, podczas której Twoje dzieci nauczą się prawidłowych wzorców i nawyków.
Ile pojemników do segregacji powinieneś mieć?
Prawidłowa odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna - pięć pojemników. W Polsce obowiązuje jednolity system segregacji, który jasno mówi, że odpady segregowane są do pojemników oznaczonych nieprzypadkowymi kolorami. Znajdziesz więc:
- niebieski pojemnik
- żółty pojemnik
- zielony pojemnik
- brązowy pojemnik
- czarny pojemnik
Ściągi ułatwiające do segregowania
Liczba zasad obowiązujących podczas segregowania śmieci i wyjątków od reguł potrafi na początku przytłoczyć. Jeśli masz problem z zapamiętaniem, do jakiego pojemnika powinien trafić karton po mleku, a do jakiego zużyta pieluszka, zaopatrz się w ściągawkę w postaci kolorowego plakatu bądź intuicyjną aplikację na smartfona, która rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
Jak segregować śmieci - co do czego wrzucać?
Przyjrzyjmy się prawidłowej segregacji śmieci nieco bliżej - jak segregować odpady i co do czego wrzucać?
Niebieski pojemnik na papier
Zacznijmy od pojemnika niebieskiego przeznaczonego na papier i karton. Co możesz do niego wrzucić?
- opakowania z papieru, kartonu bądź tektury
- czasopisma, katalogi, plakaty, gazety i ulotki
- zeszyty, książki, papier szkolny lub biurowy
- inny suchy i czysty papier
Czego nie wolno wrzucać do pojemnika na papier?
- zużytych chusteczek i ręczników papierowych
- zużytych pieluszek czy artykułów higieny osobistej
- kartonów po mleku, sokach i napojach
- papieru z dodatkiem folii
- zatłuszczonych opakowań po żywności
Co możesz wrzucać do żółtego pojemnika na plastik i metale?
- plastikowe butelki po sokach, mleku, napojach wraz z nakrętkami
- opakowania kartonowe po napojach i mleku
- plastikowe opakowania po kosmetykach, mydłach i innych środkach czystości
- puszki z aluminium po napojach i produktach spożywczych
- wszelkie plastikowe torby, reklamówki i woreczki
Czego nie wrzucać do pojemnika na plastik?
- zatłuszczonych opakowań po olejach
- artykułów medycznych takich jak strzykawki i wenflony
- zużytego sprzętu elektronicznego, akumulatorów lub baterii
- puszek po farbach i lakierach, które nie są opróżnione
- odpadów budowlanych
Co wrzucać do zielonego pojemnika na szkło?
- butelki i słoiki ze szkła po żywności i napojach
- opakowania szklane po kosmetykach i perfumach, które nie posiadają elementów z innych tworzyw
Czego nie wrzucać do pojemnika na szkło?
- materiałów kruchych takich jak ceramika, kryształ, porcelana
- wszystkich rodzajów żarówek i reflektorów
- szyb, luster i szkła żaroodpornego
- szklanych termometrów
Co wrzucać do brązowego pojemnika na odpady biodegradowalne (w skrócie bio)?
- resztki warzyw i owoców
- kwiaty, pędy, korę drzew lub gałęzie
- drewno niepoddane impregnacji
- skorupki po jajkach, fusy po kawie i herbacie
Czego nie wolno wrzucać do pojemnika na bioodpady?
- ziemi, kamieni oraz popiołu
- kości, mięsa i odchodów zwierząt
- drewna poddanego impregnacji oraz przetworzonych drewnianych płyt np. wiórowych
Pojemnik na odpady zmieszane - co wrzucać do czarnego kosza?
- olej po smażeniu, kości, nabiał, ryby i mięso
- zużyte pieluchy i inne artykuły higieny osobistej
- zatłuszczony ręcznik papierowy i chusteczki higieniczne
- paragony fiskalne i papier faksowy
- ceramikę, kryształ, lustra;
- pluszowe zabawki, ubrania, buty i inne tekstylia;
Czego nie wolno wrzucać do odpadów zmieszanych?
- odpady niebezpieczne (trujące, żrące, łatwopalne, rakotwórcze, zakaźne, toksyczne i ekotoksyczne lub wybuchowe)
- baterie, świetlówki czy żarówki energooszczędne
- sprzęt elektryczny i elektroniczny
Dlaczego warto segregować śmieci?
Segregacja odpadów ma wiele aspektów ekologicznych i ekonomicznych, które sprawiają, że nawet Ty w swoim własnym domu możesz przyczynić się do lepszego stanu otaczającego Cię środowiska. Po co więc segregować śmieci?
Nowe życie odpadów
Głównym powodem, który przemawia za codzienną segregacją odpadów jest możliwość recyklingu zużytych przedmiotów. Ponowne przetworzenie istniejących już śmieci i pozyskaniu surowców wtórnych, pozwala na zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych i eksploatacji środowiska.
Co więcej, ponowne wykorzystanie produktów dzięki recyklingowi, daje możliwość zredukowania gromadzących się na wysypiskach śmieci, które już stanowią realny problem dla środowiska.
Zaoszczędź pieniądze dzięki segregacji
Segregacja śmieci może się wydawać czasochłonna i żmudna. O wiele łatwiej jest przecież wrzucić wszystko do jednego worka i nie martwić się, co gdzie możesz wyrzucić. Prawda jest jednak taka, że segregacja odpadów sprawia, że płacisz mniej za śmieci, a osoby, które tego nie robią, płacą nawet dwukrotność opłaty śmieciowej.
Co więcej, obecne przepisy mówią jasno, że w przypadku złej segregacji odpadów (lub jej braku) wszyscy mieszkańcy danego bloku mogą ponieść odpowiedzialność w postaci wysokiej kary pieniężnej. Chyba już znasz odpowiedź na pytanie, czy warto segregować śmieci.
Pojemniki do segregacji odpadów - wady i zalety segregowania odpadów
Jak zrobić kosze do segregacji samodzielnie? Porady dla majsterkowiczów
Nie wiesz, gdzie kupić kosze do segregacji śmieci, ale za to świetnie radzisz sobie z majsterkowaniem? Wykonaj kosz do segregacji odpadów samemu!
Najłatwiejszym sposobem na wykonanie kosza na suche odpady takie jak papier czy tektura jest wykorzystanie dekoracyjnego, plecionego kosza w stylu boho, który kojarzysz z niemal każdego sklepu z dodatkami do wnętrz. W tym wypadku nie napracujesz się przy nim dużo - wystarczy, że umieścisz go przy biurku.
Jeśli lubisz i potrafisz pracować z drewnem, wykonaj dwukomorowy, zabudowany kosz na odpady do garażu lub dużej kuchni. Możesz wykorzystać do tego płytę MDF pomalowaną na biało, którą musisz dopasować na wymiar i połączyć za pomocą kątowników. Nie zapomnij o drewnianej pokrywie, która ukryje przed wzrokiem widok odpadów! Do montażu pokrywy użyj zawiasów dostępnych w sklepach z narzędziami. Na koniec wystarczy umieścić wewnątrz worek na odpady lub dodatkowy pojemnik i gotowe!
Jaki kosz do segregacji śmieci wybrać? Podsumowanie
Wybór pojemników na odpady jest bardzo duży, a to znaczy, że zarówno duże, jak i małe kuchnie znajdą odpowiednie kosze do segregacji śmieci. Mała przestrzeń nie jest już wymówką! :) Które kosze na odpady uważacie za najbardziej praktyczne? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.
posiadam stojak do segregacji odpadów, który obecnie stoi w moim ogrodzie, ale zastanawiam się jak rozwiązać problem segregacji zimą, gdy nie będzie chciało się wychodzić wyrzucać każdą rzecz na mróz.
ktoś ma jakieś tipy?