Aktualizacja: Wrzesień 2024
- Co to jest bojler elektryczny i jakie jest jego przeznaczenie?
- Jakie są rodzaje bojlerów elektrycznych?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze bojlera elektrycznego?
- Jaki bojler elektryczny wybrać? Ranking bojlerów elektrycznych
- Jakiej pojemności powinien być bojler elektryczny?
- Gdzie zamontować bojler elektryczny?
- Bojler elektryczny - czy warto?
Jaki bojler elektryczny wybrać? Jakie są rodzaje bojlerów elektrycznych?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze bojlera elektrycznego?
Bojlery to zwykle o dość dużych wymiarach. Musimy je zatem odpowiednio dostosować do dostępnego miejsca w pomieszczeniu. Od wymiarów zależy także pojemność bojlera. Większe bojlery kierowane są do domów zamieszkiwanych przez duże rodziny. Mniejsze urządzenia o pojemności do 80 litrów starczą natomiast dla 2-3 osób.
Maksymalna moc, jaką może wytworzyć grzałka elektryczna, bezpośrednio wpływa na szybkość nagrzewania wody znajdującej się w bojlerze. Mocniejsze grzałki wykonają pracę szybciej, pobierając większą ilość prądy w danym czasie. Słabsze urządzenia musiałyby jednak działać dłużej, przez co ilość pobranego prądy wyrównałaby się.
Cechy poprawiające energooszczędność w przypadku bojlerów to przede wszystkim rozwiązania konstrukcyjne. Najlepiej w tej kategorii wypadają bojlery dwupłaszczowe. Parametrem wpływającym na pobór prądu jest także pojemność bojlera. Podgrzanie i utrzymanie wysokiej temperatury dużej ilości wody będzie wymagało od urządzenia pobrania zauważalnie większej ilości energii.
Nowoczesne bojlery zwykle są wyposażone w warstwę pianki poliuretanowej, która jest skutecznym izolatorem cieplnym. Zabezpiecza ona przed ucieczką ciepła do otoczenia, pozostawiając wysoką temperaturę wody w pojemniku na dłuższy czas. Dzięki niej grzałka może pracować rzadziej lub z mniejszą mocą, w efekcie zużywając mniejszą ilość energii elektrycznej.
Niemal każdy bojler dostępny w sprzedaży posiada zawór bezpieczeństwa. To bardzo istotne akcesorium pozwalające odciąć dopływ wody w razie potrzeby. Zabezpieczeniem w bojlerach jest także termostat oraz wyłącznik termiczny. Gdy ten pierwszy nie zadziała i urządzenie stale będzie podwyższało temperaturę wody, uruchomi się wyłącznik termiczny.
Zmiana temperatury, do jakiej ma być nagrzewana woda w bojlerze, odbywa się przy użyciu pokrętła. Te natomiast ustawia odpowiednio termostat, który reguluje pracą grzałki. Dzięki temu bojler wie, kiedy włączać i wyłączać grzałkę, aby utrzymać odpowiedni poziom wody.
Jaki bojler elektryczny wybrać? Ranking bojlerów elektrycznych
Bojler elektryczny marki Ariston o pojemności 50l sprawdzi się w wielu gospodarstwach domowych. Emaliowana stal użyta do jego obudowy jest trwała i odporna na uszkodzenia, a pionowa konstrukcja zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Załączona grzałka ma moc 1200W oraz umożliwia na podgrzanie wody do temperatury do 75 stopni Celsjusza. Regulacja tego parametru jest dostępna pod odpowiednią zaślepką, a użytkownik może operować wartościami w zakresie już od 40 stopni. Model ten wyposażono dodatkowo w izolację z pianki poliuretanowej, która ogranicza rozpraszanie ciepła poza konstrukcję. Wymiary podgrzewacza to 57x45x48cm. Jego cena to natomiast ok. 250zł. Czyni to go jednym z najbardziej opłacalnych modeli bojlerów w tym przedziale cenowym.
Bojler elektryczny TESY - 50L, 1500W
Ten bojler elektryczny 50l marki Tesy posiada grzałkę o mocy 1500W. Temperatura wody może być zmieniana w zakresie od 40 do 70 stopni Celsjusza, a ciśnienie robocze wynosi 7,5 bar. Pionowy montaż oznacza oszczędność miejsca w naszym domu, zwłaszcza przy szerokości wynoszącej 44cm oraz głębokości 47cm. Wysokość to natomiast 56cm. Na spodzie obudowy znalazł się regulowany za pomocą pokrętła termostat oraz włącznik. Bojler do wody posiada z zewnątrz pokrycie stalowe, które zostało dodatkowo emaliowane. Zapewnia to świetną odporność na uszkodzenia oraz korozję. Nie zapomniano tu także o izolacji – konstrukcja została wypełniona pianką poliuretanową o wysokiej gęstości, która doskonale zatrzymuje ciepło. W zestawie znajdziemy zawór bezpieczeństwa oraz kołki montażowe. Cena tego produktu wynosi niecałe 300zł.
Bojler elektryczny TESY - 80L, 2000W
Ten bojler elektryczny to 80l to konstrukcja o zauważalnie większej pojemności w stosunku do poprzednio opisywanych modeli. 80 litrów stale ogrzanego płynu przyda się w domach zamieszkiwanych przez większe rodziny. Do takiej objętości potrzebna będzie większa moc ogrzewania, którą na szczęście znajdziemy w tym modelu. Grzałka o mocy 2000W z łatwością poradzi sobie z szybkim ogrzaniem utrzymywanej wody. Dokładną temperaturę ustawiamy za pomocą prostego w użyciu pokrętła znajdującego się u spodu urządzenia. Zakres działań zawiera się w przedziale od 40 do 70 stopni Celsjusza. Bojler 80l posiada taką samą szerokość i głębokość jak model o objętości 50l. Z oczywistych względów ma jednak większą wysokość – 84cm zamiast 56cm. Pionowa konstrukcja sprawia jednak, że urządzenie nie zabierze nam zauważalnie więcej przestrzeni niż mniejsze rozwiązanie. Cena tego modelu bojlera to ok. 400zł.
4. Bojler elektryczny 50L, 2000W
Bojler elektryczny 50l z mocną grzałką 2000W zapewni wysoką wydajność przy zajęciu niewielkiej ilości miejsca i atrakcyjnej cenie. Już za ok. 300zł zakupimy urządzenie zdolne do bardzo szybkiego podgrzania płynu. Producent chwali się dodatkowo zastosowaniem systemu Antymix, który ogranicza mieszanie się warstwy wody zimnej i ciepłej. Wielkość tego modelu to 46cm średnicy oraz 57cm wysokości. Montaż jest pionowy, a producent zaleca wybór tego produktu do domów zamieszkiwanych przez 2 lub 3 użytkowników. Konstrukcja jest naturalnie wypełniona gęsta pianka poliuretanową, a elementy sterujące znalazły się u jej spodu. W zestawie wraz z bojlerem znajdziemy zawór bezpieczeństwa.
Co to jest bojler elektryczny i jakie jest jego przeznaczenie?
Bojler elektryczny znany jest także pod nazwą podgrzewacz ciepłej wody użytkowej. Jest to urządzenie elektryczne często znajdujące zastosowanie w domowych instalacjach wodnych. Zadaniem bojlera jest podgrzewanie przepływającej przez niego wody, która kolejno jest kierunkowana w stronę źródeł takich jak baterie w kuchni i łazience. Zimna woda pobierana jest bezpośredni oz instalacji wodociągowej. Wewnątrz bojlera może znajdować się od kilkudziesięciu do ponad 100 litrów płynu – to zależy od pojemności urządzenia, które kupimy. Wraz z mocą grzałki ma to wpływ na energooszczędność oraz sprawność działania bojlera.
Jak działa bojler elektryczny? W jaki sposób ogrzewa wodę?
Ogrzewanie wody w bojlerze elektrycznym może odbywać się na kilka sposobów. Zależy to głównie od rodzaju konstrukcji naszego urządzenia, jednak w przypadku modeli elektrycznych jednym ze źródeł ciepła jest grzałka elektryczna. Ma ona zwykle kształt pręta, który znajduje się po środku bojlera, na całej jego długości. Pręt ten stanowi opór dla przepływającego prądu elektrycznego, przez co w efekcie powstaje ciepło. Podobnego rodzaju grzałki znajdziemy np. w czajnikach. Innym rodzajem ogrzewania jest np. woda pochodząca z centralnego ogrzewania, która przepływa przez zbiornik w wężownicy.
Kiedy warto zainwestować w bojler elektryczny w domu lub mieszkaniu?
Inwestycja w bojler elektryczny w domu lub mieszkaniu ma sens, jeśli poszukujemy prostego w obsłudze i montażu rozwiązania gotowego do zapewnienia szybkiego dostępu do ciepłej wody. Rozwiązanie to daje wysoki komfort i uniezależnia nas od dostawy ciepłej wody z zewnątrz. Bojlery zapewniają łatwą regulację temperatury wody ciepłej, czego nie znajdziemy w wielu rozwiązaniach konkurencyjnych. Zakup bojlera będzie opłacalny zarówno, gdy często bywamy w domu, jak i w rzadkich momentach doby. Dzięki wyłącznikowi czasowemu czy sterowaniu przez internet dostosujemy pracę urządzenia, a w efekcie zaoszczędzimy na rachunkach za energię.
Jakiej pojemności powinien być bojler elektryczny?
Pojemność bojlera przekłada się na ilość ciepłej wody, jaką możemy zużyć w dowolnym momencie. Większe urządzenie to zatem większy komfort dla wielu domowników. Duża objętość oznacza jednak trudniejsza konieczność stałego utrzymywania jej wysokiej temperatury, przez co grzałka musi pracować przez dłuższy czas i zużyć więcej prądu. Oto najpopularniejsze rozmiary bojlerów dostępne w sprzedaży:
- bojler elektryczny 30l – malutkie urządzenia będą w sam raz dla domu zamieszkiwanego przez jedną osobę. Dzięki niewielkiej pojemności znacznie zaoszczędzimy na energii elektrycznej.
- bojler 50l – to optymalne urządzenia do miejsc z dwoma lokatorami. 50 litrów ciepłej wody powinno wystarczyć do wzięcia prysznica przez dwie osoby, jedna po drugiej.
- bojler elektryczny 60l – nieco większy rozmiar 60 litrów to także komfortowe rozwiązanie dla dwóch osób.
- bojler 80l – ta pojemność to strzał w dziesiątkę dla 3 – osobowych rodzin. Będzie to również bardzo komfortowy wybór dla dwóch lokatorów, choć może już przełożyć się on na niepotrzebnie zawyżone wydatki za energię.
- bojler elektryczny 100l – tak duży bojler kierowany jest dla większych rodzin o co najmniej 3 osobach. Urządzenia o tej pojemności występują czasem w wariantach z wężownicą, która zmniejsza zużycie energii elektrycznej.
- bojler 200l – największe bojlery elektryczne znajdą zastosowanie np. w lokalach usługowych, w których potrzebne jest częsty dostęp do wody. Z racji na tak dużą ilość wody wymagającej podgrzania, konstrukcje te występują często w wariantach z wężownicą.
Jaki bojler elektryczny dla 4 osobowej rodziny? Jak dobrać bojler?
Wybór pojemności bojlera zależy od wielu czynników. Główną rolę gra naturalnie ilość domowników, jednak ważne są także przyzwyczajenia i styl życia każdego z nich. Jeśli wszyscy biorą prysznic o podobnej porze, potrzebna będzie większa ilość ciepłej wody w gotowości. Dodatkowo każdy z członków rodziny zużywa mniejszą lub większą ilość cieczy. Przyjmuje się, że na przeciętnego użytkownika powinno przypadać ok. 30 litrów wody w bojlerze. Możemy jednak zastosować do tego własną odchyłkę. Pod względem statystyki, dla 4 - osobowej rodziny najbardziej odpowiedni będzie bojler o pojemności 120 litrów. Wielkość tę możemy jednak zmniejszyć lub zwiększyć o ok. 20%, biorąc pod uwagę nasze zwyczaje.
Tabela pojemności bojlerów elektrycznych
- bojler elektryczny dla 4 osób – 100-150 litrów – optymalnie 120l
- dla 2 osób – 50-80 litrów – optymalnie 60l
- dla 3 osób – 80-120 litrów – optymalnie 100l
Bojler elektryczny energooszczędny - jaki powinien być?
Zużycie energii w bojlerze zależy od kilku czynników. Chcąc wybrać model jak najbardziej ekonomiczny (i ekologiczny) powinniśmy odpowiednio dobrać pojemność urządzenia, a także jego funkcjonalność. Jeśli zakupimy model bojlera o zbyt dużym zbiorniku, to urządzenie przez cały czas będzie podgrzewało niewykorzystywaną przez nas wodę. Dobrym pomysłem będzie także zaprogramowanie bojlera, by podgrzewał wodę w zbiorniku tylko o określonych porach. Jeśli nasz model nie posiada funkcji programatora, to możemy wyposażyć się w wyłącznik czasowy – proste urządzenie dostępne w każdym sklepie budowlanym. Aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, możemy zdecydować się na bojler łączący wiele sposobów ogrzewania. Będzie to zatem model wyposażony w wężownicę, konstrukcja dwupłaszczowa bądź kombinowana.
Gdzie zamontować bojler elektryczny?
Kotłownia
Pomieszczenie z kotłem będzie dobrym wyborem z racji na zwykle panującą w nim podwyższona temperaturę. Dzięki temu wystąpi mniejsza różnica temperatur pomiędzy wnętrzem bojlera a jego otoczeniem, co przełoży się na mniejszą częstotliwość uruchamiania grzałki. Ponadto w ten sposób ukryjemy duże urządzenie, które zajmowałoby dużą ilość przestrzeni w naszej łazience.
Pomieszczenie gospodarcze
W pomieszczeniu gospodarczym zwykle co prawda nie panuje podwyższona temperatura (jak w kotłowni), jednak to także jest dobre miejsce na umieszczenie bojlera, szczególnie jeśli posiadamy duży model urządzenia. W ten sposób ukryjemy bojler elektryczny, aby nie zakłócał wyglądy i estetyki naszych pomieszczeń użytkowych.
Bojler elektryczny do łazienki
W przypadku mniejszych bojlerów, umieszczenie urządzenia w łazience może być dobrym pomysłem. Dzięki dostępności różnych rodzajów konstrukcji możemy wybrać estetyczne i mieszczące się np. do wnęki pod meblami urządzenie.
Jak podłączyć bojler elektryczny?
Podłączenie bojlera elektrycznego o mocnej grzałce (np. 4kW) będzie wymagało doprowadzenia do niego prądu trójfazowego. Pracę te powinni wykonać fachowcy. Dołączenie do urządzenia rur będzie wymagało od nas dobrania odpowiedniego rodzaju elementów połączeniowych oraz zakręcenia dopływu wody na czas montażu. Jeśli nie znamy się na tych czynnościach, najlepiej wezwać do tego zadania hydraulika.
Do zawieszenia bojlera na ścianie potrzebne będzie użycie kołków oraz wykonanie otworów w ścianie. Jeśli nasz bojler posiada grzałkę o mocy do 2kW, dołączenie prądu powinno być czynnością prostszą – nawet przyłączeniem wtyczki do gniazdka. Do przyłączenia rur do bojlera niezwykle przydatna okaże się instrukcja zawierająca schemat połączeniowy. Pamiętajmy o zamontowaniu zaworu bezpieczeństwa na niebieskim dopływie wody. Przed uruchomieniem bojlera napełniamy go wodą, otwierając zawór wody w mieszkaniu. W tym momencie istotne będzie sprawdzenie szczelności wszelkich połączeń wzrokowo lub przy użyciu np. chusteczek. Podłączmy i uruchamiamy bojler, który w ciągu kilkudziesięciu minut powinien ogrzać znajdującą się w nim wodę.
Jakie dodatkowe funkcje może posiadać bojler elektryczny?
- Bojler elektryczny z termostatem – termostat jest elementem wyposażenia wielu dostępnych w sprzedaży bojlerów. Urządzenie to jest zarówno prostym sterownikiem grzałki, jak i zabezpieczeniem przed zbyt wysoką temperaturą.
- Bojler elektryczny z cyrkulacją – cyrkulacja ciepłej wody użytkowej w bojlerze to skuteczny sposób na zmniejszenie rachunków. C.W.U. obiega pojemnik z wodą w bojlerze, dzięki czemu grzałka elektryczna wykonuje mniej pracy. Oszczędza to nasze wydatki na energię elektryczną.
Bojler elektryczny czy przepływowy podgrzewacz wody? Co lepsze i praktyczniejsze
Podgrzewacz wody jest konkurentem dla małych bojlerów. Zaletami podgrzewacza są łatwiejszy montaż i niewielkie wymiary. Urządzenie to umożliwia uzyskanie ciepłej wody w kranie po ok. 2 sekundach po jego odkręceniu. Z racji na niewielką objętość, podgrzewacz nie jest w stanie zapewnić równoczesnego dostarczania ciepłej wody do wielu jej źródeł. Jeśli więc mamy wystarczającą ilość miejsca i gotówki, prawdopodobnie lepszym wyborem będzie bojler elektryczny.
Bojler elektryczny czy gazowy?
Bojlery gazowe zazwyczaj mają dużą pojemność – od 100 do 200 litrów. Przekłada się to na ich duże wymiary i wagę, przez co zwykle występują one jako urządzenia stojące. Do bojlera gazowego konieczne jest oczywiście dostarczenie dopływu gazu, który będzie ogrzewał zbiornik z wodą. Urządzenia te zwykle posiadają rurę, która odpowiada za odprowadzenie spalin. Musimy zatem zadbać o dołączenie jej do komina. Urządzenia elektryczne są więc łatwiejsze w instalacji, a także znajdziemy większą ilość rodzajów tych produktów. Bojler elektryczny może występować także w znacznie mniejszej pojemności i wielkości. To więc zdecydowanie lepszy wybór do najmniejszych domów i mieszkań. W przypadku większych lokali musimy zdecydować pomiędzy łatwością instalacji i bezpieczeństwem, a niskim kosztem utrzymania i koniecznością doprowadzenia gazu i odprowadzenia spalin.
Bojler elektryczny czy się opłaca? Zalety i wady rozwiązania
Bojlery elektryczne to urządzenia o wielu zaletach. Należą do nich łatwość obsługi, możliwość samodzielnego montażu, prostota działania czy bezawaryjność. W sklepach znajdziemy wiele różnych rodzajów tych urządzeń, a przy tym także szeroki wachlarz objętości. Nawet najprostszy bojler może być zaprogramowany czasowo poprzez dołączenie do niego wyłącznika czasowego. Zaletą jest również bezpieczeństwo działania tych produktów oraz ich niska cena. Wadą jest natomiast duży pobór prądu, jeśli nieodpowiednio ustawimy działanie naszego modelu. Bojlery elektryczne mogą ponadto wymagać doprowadzenia prądu trójfazowego, jeśli ich grzałka ma duża moc.
Bojler elektryczny energooszczędny? Czyli ile prądu zużywają bojlery elektryczne
Trudno jest określić, ile ogólnie prądu pobierają bojlery elektryczne. Chwilowe zużycie prądu zależy od mocy grzałki, w jaką nasz bojler jest wyposażony. Mocniejsza grzałka pobierze większa ilość energii z gniazdka, jednak dzięki większej mocy, będzie działała krócej. Patrząc więc z perspektywy dni, tygodni czy miesięcy, moc grzałki nie powinna mieć aż tak dużego znaczenia. Z pewnością będzie je jednak miała objętość całkowita bojlera. Duża ilość wody do podgrzania oraz utrzymania w wysokiej temperaturze będzie wymagała częstszej lub dłuższej pracy grzałki o mocy od 1 do kilku kilowatów. Wpływ na pobór energii mają także dodatkowe opcje np. wężownica czy budowa dwupłaszczowa, bądź kombinowana.
Ile kosztuje bojler elektryczny?
Najtańsze modele bojlerów o małej pojemności i prostej budowie możemy kupić już za ok. 200zł. Wraz ze zwiększaniem objętości zbiornika oraz dodawaniem dodatkowych funkcjonalności cena ta rośnie nawet do kilku tysięcy za największe produkty o pojemności kilkuset litrów. Zwykle znajdziemy w nich już wężownice czy budowę dwupłaszczową.
Bojler elektryczny - czy warto?
Jaki bojler elektryczny wybrać? Podsumowanie
Zakup bojlera elektrycznego do naszego domu to nie lada wyzwanie. Musimy przecież wybrać urządzenie, które podoła w stałym dostarczaniu ciepłej wody do wszystkich jej źródeł w naszym domu. Podjęcie decyzji powinno jednak być łatwiejsze, gdy przyjrzymy się wszelkim parametrom i cechom istotnym w tym temacie. Mamy nadzieję, że zamieszczone w tym artykule informacje właśnie tę decyzję ułatwią, a zakup wybranego przez Was urządzenia okaże się strzałem w dziesiątkę!
Posiadam boiler tesy, wybraliśmy go z mężem przy pomocy porad ekspertów z tej dziedziny i sprawdza się świetnie!
w swoim domu mamy mały boiler i na spokojnie starcza dla 3 osób ( 2 dorosle i dziecko)
Jak już to tylko boiler elektryczny
Niech skończy się era piecyków gazowych, błagam…