Close

Jakie imadło wybrać? Ranking imadeł do warsztatu

Imadło jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia warsztatu. To proste urządzenie przydaje się bardzo często, wykorzystamy je przy różnorodnych pracach zarówno jako stabilnego uchwytu, jak i prasy ściskającej. Wybór odpowiedniego dla nas imadła nie jest jednak na tyle prosty, jak mogłoby się to nam wydawać. W sklepach znajdziemy setki różnych modeli i wariantów imadeł, które różnie sprawdzą się przy konkretnych zastosowaniach. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Was ten artykuł, w którym porównujemy dostępne rozwiązania oraz wskazujemy najlepsze produkty dostępne do zakupu. 

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Imadło co to jest

Imadło to proste w budowie, mechaniczne narzędzie spotykane w wielu warsztatach. Składa się ono z dwóch mocnych szczęk. Jedna z nich jest stałym elementem korpusu, który przymocowywany jest do blatu. Druga szczęka porusza się wraz ze śrubą, która jest napędzana za pomocą pokrętła. W ten sposób zaciskamy i puszczamy umieszczane pomiędzy szczękami przedmioty. Do zapewnienia poprawnej pracy imadła konieczne jest wykonanie jego elementów z wytrzymałego materiału, a także zachowaniu wysokiej dokładności podczas jego produkcji. Tylko idealnie spasowane elementy będą świetnie współgrały przez lata.  

Jakie są rodzaje imadeł?

IMADŁO ŚLUSARSKIE IMADŁO ŚLUSARSKIE
+ proste w obsłudze
+ nie wymaga prądu ani zewnętrznej maszyny do napędzania
+ względenie niedrogie
- wymaga energii użytkownika do obsługi
IMADŁO MASZYNOWE IMADŁO MASZYNOWE
+ szybkie zaciskanie
+ doskonale współpracują np. z wiertarkami stołowymi
+ dostępne modele z podziałką kątową
- bardziej skomplikowane mniej uniwersalne
IMADŁO WIERTARSKIE IMADŁO WIERTARSKIE
+ precyzyjne
+ idealne do współpracy z wiertarkami kolumnowymi
+ zwykle dostępne różne wkładki np. do obróbki przedmiotów o przekroju okrągłym
- mniejsza uniwersalność na co dzień
IMADŁO HYDRAULICZNE – DO RUR IMADŁO HYDRAULICZNE – DO RUR
+ doskonałe do mocowania rur
+ sprawdzają się nie tylko przy parach hydraulicznych, ale i każdej innej wykorzystującej rury
+ niedrogie
- nadaje się jedynie do utrzymywania okrągłych przedmiotów
IMADŁO DWUDZIELNE IMADŁO DWUDZIELNE
+ sprawdza się przy mocowaniu długich przedmiotów
+ doskonałe jako wyposażenie obrabiarki
+ wymienne rowki
- wysoka cena
IMADŁO KRZYŻOWE IMADŁO KRZYŻOWE
+ ruch w dwóch płaszczyznach
+ większa uniwersalność
+ sprawdzi się zarówno osobno, jak i przy współpracy z elektronarzędziami
- większe gabaryty

Imadło ślusarskie

To właśnie te imadła zwykle spotykamy w domowych warsztatach. Są one najprostsze, ale zarazem bardzo skuteczne. Sprawdzą się zarówno przy cięższych, jak i lżejszych pracach. Dzięki dobrej konstrukcji możemy wytworzyć duże tarcie przy użyciu średniej ilości siły mięśni. Dodatkową zaletą imadeł ślusarskich jest ich stosunkowo niska cena i praktycznie brak awaryjności. Urządzenia te działają przez dziesiątki lat. 

Imadło maszynowe

Te imadła cechują się zupełnie inną konstrukcją, która jest przystosowana do współpracy z innymi elektronarzędziami w naszym warsztacie. Wśród kompatybilnych maszyn znajdziemy m.in. wiertarki stołowe, frezarki czy szlifierki. Takie imadło możemy przykręcić na stałe lub zacisnąć na stole konkretnej obrabiarki.   

Imadło wiertarskie

To rodzaj imadeł maszynowych specjalnie przystosowany do współpracy z wiertarkami stołowymi. Doskonale sprawdzają się przy lżejszych pracach w warsztacie. Znajdziemy tu różne typy zaciskania szczęk. Najpopularniejsze z nich to mimośrodowe i szybkomocujące. Korpus takiego narzędzia jest, podobnie jak w przypadku wszystkich modeli maszynowych, niski i szeroki.  

Imadło hydrauliczne

Imadła hydrauliczne do rur są oczywiście często spotykane przy pracach hydraulicznych. Narzędzia te doskonale dopasowują się do kształtu rur i idealnie je utrzymują podczas gwintowania, cięcia czy łączenia tych elementów. Imadeł hydraulicznych do rur nie należy mylić z imadłami ze wspomaganiem hydraulicznym – o nich piszemy niżej.

Imadło dwudzielne

Jak sama nazwa wskazuje, imadła dwudzielne składają się z dwóch osobnych elementów. Jednym z nich jest szczęka połączona ze śrubą i korpusem, a drugim jest druga szczęka. Oba elementy mocujemy na stałe na naprzeciwległych krawędziach stołu obrabiarki, dzięki czemu wykorzystujemy całą jego długość. Obrót pokrętła powoduje oczywiście ruch szczęki tylko po jednej stronie. 

Imadło krzyżowe

Imadło krzyżowe wyróżnia się większą niż zwykle konstrukcją. To przez zastosowanie w nim dwóch dodatkowych śrub i pokręteł, które pozwalają na dokładną regulację położenia szczęk w dwóch płaszczyznach. Zakres takiej regulacji to zwykle kilkanaście centymetrów. Jest to szczególnie przydatne podczas obróbki przedmiotów na stole ze stale umieszczonym elektronarzędziem. 

Imadło stałe

To rodzaj imadła, które przykręcamy do blatu raz na zawsze. Do zamocowania go możemy użyć np. długich wkrętów. Jest to bardzo stabilny sposób mocowania, ale nie daje nam wygodnej możliwości odłączenia imadła. Ponadto z każdym odkręcaniem i ponownym przykręcaniem wkrętów stabilność imadła spada. 

Imadło przenośne

Ten typ imadła posiada możliwość wielokrotnego jego mocowania do blatu. Jest to realizowane zwykle poprzez zastosowanie pionowo umieszczonej śruby, działającej na takiej samej zasadzie, jak szczęki samego imadła. Ten sposób mocowania umożliwia stabilne umieszczenie narzędzia, a do tego łatwe jego zdjęcie z blatu i przeniesienie w inne miejsce. 

Imadło ze wspomaganiem hydraulicznym

To imadło bo profesjonalnych rozwiązań. Hydrauliczne wspomaganie znajdujące się w tym rodzaju imadeł zapewnia stałą siłę dociskania przez cały czas uruchomienia narzędzia. Urządzenia te są praktycznie zawsze wykonane z najlepszej jakości materiałów, a ich konstrukcja zachowuje najdokładniejsze wymiary. Wadą jest wysoka cena – dziesiątki razy wyższa niż w przypadku tradycyjnych modeli. 

Imadło obrotowe

Imadła obrotowe są wyposażone w podstawę umożliwiającą obrót całego korpusu wokół soi śruby mocującej. W przypadku modeli stałych zamiast śruby stosowana jest oczywiście płytka z otworami na wkręty. Możliwość obrotu utrzymywanego przedmiotu znacznie poprawia funkcjonalność takiego imadła, co niestety zauważalnie podnosi jego cenę.

Imadło uchylno-obrotowe

W przypadku imadeł uchylno-obrotowych zyskujemy nie tylko możliwość obrotu korpusu na podstawie, ale także jego pochyłu względem powierzchni blatu. to bardzo przydatna funkcjonalność przy dokładnej obróbce materiałów, jak i przy pracach serwisowych różnego rodzaju sprzętu. 

Jak wybrać imadło? Na co zwrócić uwagę?

RODZAJ I PRZEZNACZENIE
RODZAJ I PRZEZNACZENIE

Do wyboru mamy różnego rodzaju imadła. Mogą to być modele proste, o jednej płaszczyźnie przesuwu lub bardziej zaawansowane – krzyżowe, obrotowe czy wreszcie uchylno-obrotowe. Istotny jest także rodzaj zacisku. Klasyczne imadła posiadają szerokie na kilkanaście centymetrów szczęki. Te doskonale sprawdzą się przy mocowaniu przedmiotów o płaskiej powierzchni. Do unieruchamiania rur najlepiej będzie natomiast użyć imadła hydraulicznego, którego zacisk jest idealnie dopasowany do okrągłego kształtu mocowanego przedmiotu.

MATERIAŁ I JAKOŚĆ WYKONANIA
MATERIAŁ I JAKOŚĆ WYKONANIA

Do wyboru mamy narzędzie wykonane ze stali, żeliwa szarego lub żeliwa sferoidalnego. Żeliwo szare cechuje się świetnym stopniem pochłaniania drgań, co poprawia działanie imadła. Ponadto materiał ten bardzo powoli się zużywa. Wadą jest duża kruchość, a przez to też podatność na uszkodzenie imadła przy jego upadku. Żeliwo sferoidalne jest mniej kruche i utrzymuje przy tym pozostałe właściwości na wysokim poziomie. Stal natomiast doskonale znosi rozciąganie i wysokie naprężenia, ale jest podatna na korozję. Ponadto słabo tłumi wibracje.

SPOSÓB MOCOWANIA
SPOSÓB MOCOWANIA

Do wyboru mamy dwa warianty mocowań. Imadła stałe posiadają przy swojej podstawie otwory do przełożenia wkrętów lub śrub. To najprostszy sposób mocowania, który jednocześnie ingeruje w strukturę blatu, do którego przykręcimy narzędzie. W sklepach znajdziemy także imadła mocowane na śrubę. Jest to dodatkowy zacisk z pionowo umieszczoną śrubą i pokrętłem u spodu konstrukcji. Dzięki niemu stabilnie przymocujemy narzędzie do stołu warsztatowego, jednocześnie umożliwiając sobie łatwe przeniesienie narzędzia w razie potrzeby.

Jakie imadło wybrać? Ranking imadeł.

Imadło narożne stolarskie Kraftverk

★★★★★
Imadło narożne stolarskie Kraftverk
SPECYFIKACJA
TYP: Kątowe
MOCOWANIE: brak (opcjonalnie stałe)
MATERIAŁ: aluminium
Sprawdź cenę

Idealne do łączenia elementów

Kształt tego imadła narożnego został zaprojektowany specjalnie z myślą o tworzeniu różnego rodzaju konstrukcji. Między szczękami imadła możemy umieścić np. drewniane deski, które ułożymy pod kątem 90 stopni. Jedna z nich może przy tym poruszać się wzdłużnie, dzięki czemu uzyskamy spore pole do manewru przy naszych pracach. To rewelacyjny sposób na tworzenie drewnianych kątowników czy łączenie ścianek do mebli.

Kompaktowe i poręczne

Wysokość tego imadła to jedyne 54mm, a materiał użyty do konstrukcji to stop z aluminium. Dzięki tym dwóm parametrom, to imadło nie posiada istotnej wady większości tych konstrukcji – dużych gabarytów i wagi. To imadło z łatwością zabierzemy ze sobą w teren. Do tego nie wymaga ono mocowania do blatu czy uchwytu (choć możemy to zrobić dzięki specjalnym otworom), a całość jest operowana za pomocą wygodnej rękojeści.

ZALETY
WADY
+ możliwość używania w każdym miejscu
+ lekkie i mobilne
+ bardzo przydatne przy tworzeniu konstrukcji drewnianych
- nie stabilizuje przedmiotów tak jak typowe imadła
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Imadło jest świetnie wykonane i bardzo przydatne przy różnych pracach. Dzięki niemu można np. samemu zaprojektować i dokładnie złożyć meble.” - Michał, Gdańsk
“To bardzo przydatne imadło i choć nietypowe, to wyjątkowo uniwersalne. Sprawdza się przy naprawdę wieli zadaniach. Polecam!” - Adrian, Mikołajki

Imadło obrotowe MAR-POL M36010 150mm

★★★★★
Imadło obrotowe MAR-POL M36010 150mm
SPECYFIKACJA
TYP: Ślusarskie
MOCOWANIE: stałe
MATERIAŁ: żeliwo
Sprawdź cenę

Funkcjonalność przede wszystkim

W tym imadle znajdziemy kilka ciekawych rozwiązań, które znacząco podnoszą komfort pracy z narzędziem. Ruch szczęk regulowany jest nie tylko za pomocą śruby z frontowym pokrętłem, ale i obrotowej podstawy. To znacznie zwiększa komfort pracy z imadłem, a przy tym umożliwia wykonywanie precyzyjniejszej obróbki. To nadal nie wszystko – producent zdecydował się umieścić na imadle niewielkie kowadło, które przyda się do prostowania i kucia elementów.

Uniwersalność i trwałość

Imadło ślusarskie firmy MAR-POL z pewnością zagości w naszych warsztatach na wiele lat. To za sprawą bardzo solidnego i precyzyjnego wykonania z wysokiej jakości żeliwa. Narzędzie zostało fabrycznie zabezpieczone olejem, a także wyposażone w mocne prowadnice, które zapewniają dużą wytrzymałość i świetną stabilność konstrukcji. Przy tym ostatnim dodatkowo pomaga regulacja siły nacisku.

ZALETY
WADY
+ regulacja siły nacisku
+ dobra relacja jakości do ceny
+ obrotowa podstawa
- mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny sprzęt. Mocny, ciężki i solidny. Jakość wykonania na dobrym poziomie, a funkcjonalność tez jest tu na plus. Biorąc pod uwagę cenę, wystawiam temu produktowi 10/10.” - Joachim, Warszawa
“Dobre, tanie i duże imadło. W sam raz do warsztatu. Elementy są naprawdę nieźle spasowane i nie ma na nich zauważalnych luzów. Produkt stworzony „z zapasem”.” - Witek, Zakopane

Imadło obrotowe IM1 50mm

★★★★★
Imadło obrotowe IM1 50mm
SPECYFIKACJA
TYP: Ślusarskie obrotowe
MOCOWANIE: śruba zaciskowa
MATERIAŁ: żeliwo
Sprawdź cenę

Zawsze pod ręką

Niewielkie imadła, takie jak ten model o szczękach szerokich na 50mm, są idealnym wyborem dla majsterkowiczów, którzy nie posiadają swojego własnego warsztatu. Małe imadło możemy więc trzymać w szufladzie czy w skrzynce narzędziowej w naszym pokoju, a następnie używać go tylko w razie potrzeby. Mechanizm szybkiego mocowanie pozwala bezproblemowo przycisnąć narzędzie do blatu bez ingerencji w strukturę mebla.

Idealne do precyzyjnym działań

Niewielka konstrukcja doskonale nadaje się do prac z mniejszymi przedmiotami. Możemy w nim także unieruchomić naprawiany sprzęt czy przewody, które będziemy lutować. Wysoki komfort w tych czynnościach zapewni nam obrotowa podstawa, która jest jednocześnie stabilna i łatwa w manewrowaniu.

ZALETY
WADY
+ małe wymiary
+ obrotowa podstawa
+ dodatkowe kowadełko
- nie sprawdzi się przy cięższych pracach
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Małe imadełko w sam raz do prac modelarskich czy drobniejszych napraw i majsterkowania. Śruby działają płynnie i wygodnie. Solidny produkt za niewielkie pieniądze. Polecam.” - Adam, Poznań
“Imadełko małe i poręczne – dokładnie takiego potrzebowałem. Można je trzymać w walizce i wyciągać tylko w razie potrzeby – nie zajmuje dzięki temu miejsca, gdy go nie używam.” - Ryszard, Białystok

Imadło obrotowe MAR-POL 100mm

★★★★★
Imadło obrotowe MAR-POL 100mm
SPECYFIKACJA
TYP: Ślusarskie obrotowe
MOCOWANIE: stałe
MATERIAŁ: żeliwo
Sprawdź cenę

Idealny kompromis

Imadło o szczękach szerokich na 100mm jest doskonałym kompromisem pomiędzy małymi i bardzo dużymi narzędziami. Zacisk szeroki na 10cm sprawdzi się idealnie do większości prac warsztatowych. Wytworzona siła tarcia skutecznie unieruchomi nawet większe przedmioty, a samo narzędzie nie zużyje dużej ilości przestrzeni naszego stołu.

Wielofunkcyjne i uniwersalne

Na tym imadle stolarskim znalazła się równa powierzchnia, która posłuży nam jako małe kowadło. Możemy na niej wygodnie prostować czy kuć obrabiane materiały. Profesjonaliści docenią także łatwą możliwość wymiany szczęk imadła. Te standardowe wykonano z wysokiej jakości hartowanej stali, ale w razie potrzeby bez trudu zamontujemy także inne wersje tych części.

ZALETY
WADY
+ wymienne szczeki
+ kowadło
+ uniwersalne
- stałe mocowanie utrudnia przenoszenie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Imadło z kowadłem wykonane estetycznie i solidnie. W tej cenie trudno się do czegokolwiek doczepić. Wszystko działa jak należy i dobrze znosi mocniejsze obciążenia. Dobry wyrób. ” - Tomasz, Katowice
“Dobre i trwałe imadło. Solidne odlewy o dużej dokładności, prowadnice praktycznie bez luzów. Na pochwałę zasługują też same szczęki. Jakościową nie różnią się od dostępnych osobno, drogich modeli.” - Janusz, Płock

Imadło maszynowe Dedra 100mm

★★★★☆
Imadło maszynowe Dedra 100mm
SPECYFIKACJA
TYP: Maszynowe
MOCOWANIE: stałe
MATERIAŁ: żeliwo
Sprawdź cenę

Idealny kompan wiertarki stołowej

To imadło maszynowe zostało zaprojektowane z myślą o współpracy z wiertarkami stołowymi. Umożliwiają to specjalne otwory dające możliwość przymocowania imadła do uchwytu wiertarskiego. Zabezpieczają ponadto sprzęt przed przypadkowym wysunięciem się z korpusu maszyny. To w połączeniu z solidną jakością wykonania daje nam gwarancję zadowolenia na długie lata.

Solidnie wykonane

Korpus imadła został wykonany z żeliwa. To oczywiście doskonałe rozwiązanie, szczególnie z powodu zastosowania, do jakiego przygotowano to imadło. Wiertarki stołowe oraz inne maszyny do obróbki materiałów wytwarzają drgania, które są tłumione w żeliwie lepiej niż w stali. Same szczęki imadła wykonano natomiast już ze stali – to dla zwiększenia odporności na duże obciążenia. Mamy więc połączenie najlepszych rozwiązań w jednym.

ZALETY
WADY
+ żeliwo tłumiące drgania maszyn
+ kompaktowa konstrukcja
+ wymienne szczeki
- maksymalne rozwarcie szczęk może być ograniczające
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Wszystko w jak najlepszym porządku. Do moich zastosowań imadło spisuje się super. Jest dobrze wykonane i działa płynnie. Do prac typu majsterkowanie jak najbardziej wystarczy.” - Antoni, Rzeszów
“Dobry produkt z grubego metalu i o niezłej konstrukcji. Spasowanie na wysokim poziomie, użyłem go już przy kilku wierceniach i jest jak najbardziej okej. Trzyma jak należy.” - Mateusz, Gdynia

Imadło stołowe Vorel 65mm

★★★★☆
Imadło stołowe Vorel 65mm
SPECYFIKACJA
TYP: Obrotowe ślusarskie
MOCOWANIE: śruba zaciskowa
MATERIAŁ: żeliwo
Sprawdź cenę

Dobre do okazyjnych prac

Poręczne i bardzo skuteczne imadło, które zawsze zmieści się w szufladzie i będzie pod ręką? To właśnie odpowiedź na takie wymagania. Niewielka, żeliwna konstrukcja imadła została wyposażona w szczęki o szerokości 65mm oraz bardzo solidne prowadnice. Urządzenie będzie nam więc służyło latami, a przy tym na co dzień nie zajmie żadnej przestrzeni – jego mocowania i odłączanie od blatu jest szybkie i proste.

Komfortowe w użytkowaniu

W tej niewielkiej konstrukcji imadła znalazło się miejsce na obrotową podstawę. Dzięki niej nie musimy co chwilę odczepiać imadła i mocować do w innej pozycji, a jedynie znacznie szybciej odblokować podstawę i po obrocie ponownie ją zablokować. Imadło sprawdzi się zatem idealnie przy mniejszych pracach w warsztacie lub naszym pokoju.

ZALETY
WADY
+ małe wymiary
+ łatwy montaż i demontaż
+ obrotowa podstawa
- nie sprawdzi się przy mocniejszych pracach
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona zarówno stabilnością, jak i jakością wykonania tego imadła. Wszystkie śruby bez luzów, bardzo stabilne i wytrzymałe. Idealne imadło do trzymania „pod ręką”.” - Magda, Warszawa
“Takie imadełko jest oczywistym zakupem dla każdego majsterkowicza, który nie posiada osobnego warsztatu. Jeśli więc stół w salonie lub biurko w pokoju jest Twoją powierzchnią roboczą, to to jest najlepszy wybór. ” - Piotr, Szczecin

Imadło obrotowe MAR-POL M36009 125 mm

★★★★☆
Imadło obrotowe MAR-POL M36009 125 mm
SPECYFIKACJA
TYP: Obrotowe ślusarskie
MOCOWANIE: stałe
MATERIAŁ: żeliwo
Sprawdź cenę

Optymalny wybór

125mm – to szerokość szczęk imadła, które sprawdzi się w znacznej większości warsztatów. Taką wielkością zacisków dysponuje właśnie ten model firmy MAR-POL. Narzędzie sprawdzi się zarówno przy pracach większego kalibru, jak i tych drobniejszych i precyzyjnych. W tych drugich szczególnie przyda się nam obrotowa podstawa, która jest solidna i mocowana do podłoża „na stałe”.

Masywne i do wielu zastosowań

Na górze korpusu tego imadła znalazła się powierzchnia, która posłuży nam jako małe kowadło. Na niej bez żadnego problemu naprostujemy czy wygniemy dowolne przedmioty, które obrabiamy. Uniwersalność narzędzia zwiększa także zastosowanie pokrętła zmieniającego siłę nacisku szczęk. Możemy ją dostosować do naszych preferencji lub aktualnego zastosowania.

ZALETY
WADY
+ imadło z kowadłem
+ regulacja siły nacisku
+ wymienne szczęki
- materiał podatny na uszkodzenia w transporcie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Niespodziewanie dobrze wykonane, masywne i do tego ładne imadło. Wszystkie krawędzie są dobrze wykończone, a śruby nie mają zauważalnego luzu. ” - Marcin, Kołobrzeg
“To chyba najlepszy wybór dla kogoś z oddzielną przestrzenią do majsterkowania. Wymiar imadła jest idealny do przytrzymywania praktycznie każdego przedmiotu. Jak najbardziej polecam. ” - Jacek, Gliwice

Imadło obrotowe BLACK B19308 125 mm

★★★☆☆
Imadło obrotowe BLACK B19308 125 mm
SPECYFIKACJA
TYP: Obrotowe ślusarskie
MOCOWANIE: stałe
MATERIAŁ: B.D.
Sprawdź cenę

Rewelacyjny stosunek jakości do ceny

Imadło marki Black charakteryzuje się zarówno świetną funkcjonalnością, jak i bardzo dobrą jakością wykonania. Znajdziemy tu zarówno obrotową podstawę, solidne szczęki oraz kowadło. To imadło z kowadłem jest jednym z bardziej uniwersalnych i dobrych jakościowo produktów na rynku, które posiadają stałe mocowanie zapewniające najlepszą możliwą przyczepność do blatu lub uchwytu.

Wymienne szczęki

Na uwagę w przypadku tego imadła zasługują niewątpliwie szczęki. Są one wykonane z bardzo wysokiej jakości hartowanej stali, a do tego posiadają nacięcia krzyżowe. Ich doskonałe spasowanie zapewnia idealny ścisk. Ponadto oczywiście istnieje możliwość wymiany szczęk. W ofercie producenta znajdziemy m.in. modele przystosowane do rur.

ZALETY
WADY
+ solidna jakość wykonania
+ imadło z kowadłem
+ obrotowa podstawa
- zdarzające się luzy na prowadnicach
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo przyzwoite narzędzie. W swojej cenie z pewnością jest godne polecenia – dobre wykonanie, świetne spasowanie elementów i możliwość obrotu znacznie poprawiają komfort pracy.” - Jakub, Grudziądz
“Fajne i ładne imadło, dobrze wykonane w każdym miejscu. Sprawdza się do weekendowego majsterkowania, drobnych remontów i napraw. Bardzo polecam.” - Artur, Wejherowo

Imadło ręczne Artpol ART23214 70 mm

★★★☆☆
Imadło ręczne Artpol ART23214 70 mm
SPECYFIKACJA
TYP: Obrotowe ślusarskie
MOCOWANIE: śruba dociskowa
MATERIAŁ: żeliwo
Sprawdź cenę

Idealne do prac modelarskich

To malutkie imadło ręczne będzie rewelacyjnym wyborem do użytku domowego, a także lekkich prac warsztatowych. Narzędzie dysponuje szczękami o szerokości 70mm, mogącymi rozewrzeć się na odległość do 40mm. Sprzęt jest mały, poręczny i bardzo mobilny. Świetnie zatem się sprawdzi przy pracach w modelarskich, serwisach różnorodnego sprzętu czy oczywiście obróbce materiałów – zwłaszcza drewnianych.

Mała konstrukcja, duże możliwości

To filigranowe imadło zostało wyposażone w obrotową podstawę – to zaleta, której nie znajdziemy często w innych, dużo większych imadłach. Kolejną zaletą jest łatwy w użyciu, skuteczny i solidny docisk podstawy do powierzchni blatu. Zapewnia on mocne przymocowanie narzędzia do powierzchni roboczej, a także szybki jego montaż i demontaż.

ZALETY
WADY
+ łatwy montaż i demontaż
+ obrotowa podstawa
+ dobra jakość wykonania
- nie sprawdzi się przy cięższych pracach
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobre imadełko, przydatne w modelarstwie i drobniejszych naprawach różnych sprzętów. Wszystko jest na poziomie zadowalającym, sprawdza się także przy nieco większych obciążeniach.” - Rafał, Ostróda
“Dobre imadełko do trzymania w szufladzie. Wielkość optymalna do przytrzymania kabli do lutowania, ale nada się także do zaciskania większych obiektów.” - Marek, Gołdap

Imadło warsztatowe - jakie powinno być?

Wybierając imadło do naszego warsztatu, musimy zwrócić uwagę na wiele jego cech. Każda z nich oczywiście powinna być odpowiednio dopasowana do naszych wymagań oraz najczęściej wykonywanych czynności. Jeśli nasz warsztat posiada sporą ilość przestrzeni, to warto jest wybrać imadło stałe. Sprawdzi się ono zarówno przy lżejszych, jak i cięższych pracach. W zależności od typu zwykle wykonywanych czynności, musimy jeszcze rozważyć szerokość szczęk imadła oraz możliwości regulacji ich płaszczyzny. Do prac precyzyjnych w mniejszych przedmiotach warto zdecydować się na model krzyżowy z wąskimi szczękami. Da on nam dużą swobodę ruchów. Do prac ślusarskich w większych elementach warto natomiast postawić na duże imadło o prostszej konstrukcji – zapewni najlepsza stabilność przy zachowaniu niskiej ceny. 

Imadło jak działa?

Działanie imadła polega na ruchu jednej z jego dwóch szczęk. Pierwsza z nich jest na stałe przymocowana do korpusu i jest całkowicie nieruchoma. Druga natomiast przymocowana jest do śruby pociągowej, która wkręcamy i wykręcamy, operując pokrętłem na froncie narzędzia. Taka konstrukcja umożliwia otwarcie szczęk na szerokość ok kilkunastu centymetrów oraz zachowanie ich idealnego, równoległego ustawienia. Imadło może posiadać także dodatkowe śruby odpowiedzialne za przesuwanie konstrukcji w różnych płaszczyznach. Ich zasada działania jest bardzo podobna. Niektóre modele dodatkowo posiadają podstawy obrotowe. W ich wypadku zaciskany jest okrągły pierścień znajdujący się przy samym blacie.  

Imadło stalowe czy żeliwne?

Zarówno stal, jak i żeliwo są świetnymi materiałami do wykorzystania w tego typu narzędziach. Imadła stalowe cechują się wysoką odpornością oraz niską ceną. Niestety mają one także istotną wadę – nie tłumią zbyt skutecznie drgań, przez co praca z nimi jest mniej dokładna. Droższe modele wykonywane są z żeliwa – szczególnie dobra jest odmiana żeliwa sferoidalnego. Świetnie tłumi drgania i jest całkiem wytrzymałe, ale nadal nieco ustępuje w tej kategorii stali. Imadło żeliwne zatem gorzej znosi największe obciążenia, ale przy codziennej pracy okaże się lepsze. 

Jak używać imadła? Kilka porad

Obsługa imadła jest nadzwyczaj prosta. Zaciskanie oraz luzowanie szczęk odbywa się przez obrót śruby, której pokrętło znajduje się na froncie narzędzia. Imadła mogą posiadać także dodatkowe regulacje płaszczyzn, które obsługujemy w taki sam sposób. Na podobnej zasadzie działa nawet także samo mocowanie imadła do blatu (o ile wyposażyliśmy się w model przenośny). Śruba mocująca konstrukcję umieszczona jest pionowo, a jej pokrętło jest u dołu narzędzia. Jeśli posiadamy imadło z mocowaniem stałym, to zamiast kręcenia śrubą przymocowujemy je do blatu za pomocą wkrętów. Możliwy jest także montaż na innych powierzchniach za pomocą śrub czy kołków. 

Podsumowanie

Przed zakupem imadła do naszego warsztatu warto jest się rozeznać i sprawdzić najistotniejsze parametry wybieranego narzędzia. To właśnie od nich będzie zależało nasze zadowolenie z zakupionego produktu. Odpowiednio dobrane imadło przyda się nam w codziennej pracy i znacznie ułatwi wykonywaniu przeróżnych zadań. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij