Close

Jaką siekierę wybrać? Poradnik przy wyborze i ranking siekier

Siekiera to jedno z najstarszych narzędzi złożonych wykonanych przez człowieka, które nadal jest używane. Głównym jego wykorzystaniem jest rozłupywanie i kształtowanie drewna. Zetniemy nią drzewo oraz podzielimy nią drewno na pożądanej wielkości kawałki. Wykonywanie tej czynności we własnym zakresie pozwoli nam zaoszczędzić zauważalne ilości pieniędzy, jeśli drewno jest głównym źródłem energii do ogrzewania naszego domu. Kupowanie drewna pociętego na kawałki jest zauważalnie droższe niż nabywanie go w większych kawałkach np. od pobliskiego nadleśnictwa. Zakup siekiery może się nam zatem bardzo opłacić.

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Jaką siekierę wybrać? Jakie są rodzaje?

SIEKIERA UNIWERSALNA SIEKIERA UNIWERSALNA
+ dobra do zastosowań domowych
+ sprawdzi się w ogrodzie
+ dobry kompromis w kwestii masy i wielkości
- nie nadaje się na wędrówki
SIEKIERA DO ŁUPANIA SIEKIERA DO ŁUPANIA
+ świetna do ścinania drzew
+ poradzi sobie dobrze z obcinaniem gałęzi
+ idealna dla silniejszych użytkowników
- nie nadaje się na wędrówki
SIEKIERA DO ROZŁUPYWANIA (SIEKIERA KLINOWA) SIEKIERA DO ROZŁUPYWANIA (SIEKIERA KLINOWA)
+ doskonała dla prawdziwych drwali
+ dobry wybór do ścinania grubych drzew
+ ogromna siła uderzenia
- niewygodna do szybszych prac
SIEKIERA CIESIELSKA SIEKIERA CIESIELSKA
+ dobra do ciosania twardych pni
+ krótszy trzonek ułatwia transport
+ poradzi sobie w pracach ogrodowych
- niezbyt wygodna do wykonywania szybkich ruchów
SIEKIERA KEMPINGOWA SIEKIERA KEMPINGOWA
+ najlepsza na wyjazdy
+ dobra do wykonywania szybkich ruchów
+ dobra do drobniejszych prac ogrodowych
- nie nadaje się do rozłupywania twardego drewna

Jak wybrać dobrą siekierę? Na co zwrócić uwagę?

RODZAJ I PRZEZNACZENIE
RODZAJ I PRZEZNACZENIE

Ta cecha definiuje skuteczność działania narzędzia w konkretnych warunkach. Siekiera kempingowa dobrze sprawdzi się na biwaku i w drobniejszych pracach ogrodowych, jednak nie poradzi sobie ze podzieleniem twardego drewna – do tego potrzebna będzie siekiera do rozłupywania.

WAGA SIEKIERY
WAGA SIEKIERY

Waga to drugi z parametrów siekiery, który wpływa na uzyskany pęd ostrza. Im siekiera jest cięższa, tym więcej energii przekaże rozłupywanemu drzewu, co poskutkuje szybszym jego rozcięciem.

SOLIDNY I ERGONOMICZNY TRZONEK
SOLIDNY I ERGONOMICZNY TRZONEK

Podczas używania narzędzi, mocno ściskamy je za trzonek. Ważne jest zatem, aby ten element był jak najlepiej wykonany. Wszelkie ostre krawędzie czy szorstki materiał podrażni naszą skórę i szybciej nas zmęczy. Dobrze, aby trzonek był pokryty warstwą gumy w okolicy rękojeści, co podniesie komfort używania siekiery.

KSZTAŁT GŁOWICY
KSZTAŁT GŁOWICY

Zależy od niego skuteczność wbijania się ostrza w drewno przy konkretnym zastosowaniu. Ostre ostrze dobrze sprawdzi się przy ścinaniu drzew, a lekko stępione dobrze spisze się przy obciosywaniu drzew w pobliżu ziemi. Oba te ostrza znajdziemy na siekierach dwustronnych. Zwróćmy także uwagę na kształt klinu. Im jest on węższy, tym lepiej siekiera rozłupie drewno na kawałki.

DŁUGOŚĆ SIEKIERY
DŁUGOŚĆ SIEKIERY

Im dłuższy trzonek, tym większy moment pędu uzyskamy podczas wykonywania zamachu. Dłuższa siekiera pozwoli więc wykonać trudniejsza prace przy mniejszej ilości zamachów. Jest ona jednak mniej poręczna i każdy zamach będziemy wykonywać nieco wolniej. Krótkie siekiery dobrze sprawdzają się przy lżejszych pracach, które wykonamy szybkimi i częstymi ruchami.

Jaką siekierę wybrać? Ranking siekier

Zestaw siekier rozłupujących JOBI 600g + 1000g + 2200g

Zestaw siekier rozłupujących JOBI 600g + 1000g + 2200g

Zestaw 3 siekier marki Jobi to idealny wybór do różnych zastosowań. Wszystkie narzędzia wykonano z solidnego włókna szklanego, dzięki czemu są bardzo lekkie i wytrzymałe. Każde z ich trzonków w okolicach rękojeści pokryto warstwą gumy. Największy element kompletu - siekiera o długości 90cm waży nieco ponad 3kg. Sama głowica to natomiast 2,2kg. Nada się ona do rozłupywania największych elementów twardego drewna. Mniejszy, 59-centymetrowy topór ma kilogramową głowicę i waży całkowicie 1,25kg. Najmniejszy z zestawu toporek ma długość 37cm. Jest lekki i poręczny. Umożliwi nam wykonywanie szybkich i częstych ruchów i świetnie sprawdzi się w nieco „lżejszych” pracach. Cena całego zestawu to niewiele ponad 100zł. Biorąc pod uwagę jakość oraz ilość produktów w zestawie, jest to bardzo opłacalna opcja do każdego warsztatu.

Zalety
Świetny stosunek jakość/cena
3 siekiery w zestawie
Łatwe ostrzenie ostrza
Wady
Gumowa rękojeść dość szybko się zużywa
Dość szybko się tępią

Zestaw siekier rozłupujących FIBERGLASS MAR-POL 600g, 1250g, 2200g

Zestaw siekier rozłupujących FIBERGLASS MAR-POL 600g, 1250g, 2200g

Ta propozycja to kolejny 3-elementowy zestaw siekier do różnych zastosowań. Znajdziemy tu więc siekierę małą, średnią i dużą. Ta pierwsza ma 36cm długości i bez problemu zmieści się w naszym plecaku czy torbie. Jest poręczna i lekka – jej waga to jedyne 900g (głowica 600g). Nieco większa siekiera o długości 68cm i wadze 1,8kg (głowica 1,25kg) to idealny kompromis pomiędzy szybkimi ruchami i siłą pojedynczego zamachu. To jej prawdopodobnie najczęściej będziemy używać. Największa siekiera o długości 85cm to przedmiot do zadań specjalnych. Dzięki dużej wadze – 3kg (głowica 2,2kg) będzie ona dobrym wyborem do łupania twardszego drewna. Każda z siekier posiada trzonki wykonane z włókna szklanego, które jest trwałe i wytrzymałe. Niestraszne mu także zmiany wilgoci i temperatur, gdyż materiał ten nie absorbuje wilgoci. Okolice rękojeści pokryto gumą, która poprawia stabilność naszego chwytu. Cena zestawu 3 siekier to ok. 105zł. Jest ona bardzo atrakcyjna.

Zalety
Rewelacyjny stosunek jakość/cena
3 siekiery do różnych zadań w zestawie
Dobra jakość wykonania
Wady
Niektórzy klienci narzekają na niezbyt dobrze naostrzone ostrza – oznacza to konieczność samodzielnego ich ostrzenia przed pierwszym użyciem

Siekiera rozłupująca FISKARS X17

Siekiera rozłupująca FISKARS X17

Średniej wielkości siekiera Fiskars to dobra propozycja ro rozłupywania pieńków większej wielkości. Możliwe jest to dzięki świetnie wyprofilowanemu ostrzu oraz idealnie zbalansowanej konstrukcji o długości 60cm. Pod względem skuteczności ten produkt może więc konkurować z większymi modelami siekier innych producentów. Pozytywnie na ergonomię wpływa dobrze wyprofilowany trzonek z włókna, który wyposażono w pogrubioną strefę chwytu. Znajdziemy na niej specjalną strukturę 3D, która poprawia chwyt narzędzia i zwiększa nad nim kontrolę. Haczykowate zakończenie rękojeści uniemożliwia natomiast wyślizgnięcie się narzędzia z rąk. Wraz z siekierą w zestawie znajdziemy plastikowy ochraniacz, który zabezpiecza ostrze przed uszkadzaniem innych przedmiotów np. podczas podróży. Jest także osełka, która szybko i łatwo pozwoli nam naostrzyć ostrze głowicy ważącej 1,55kg. Za dobrej jakości produkt przyjdzie nam jednak sporo zapłacić – w tym przypadku będzie to ok. 180zł.

Zalety
Świetna jakość wykonania
Rewelacyjnie wyprofilowana rączka z haczykiem
Ochraniacz i osełka w zestawie
Wady
Wysoka cena

Zestaw 3 siekier ze stali węglowej Powermat PM-AX-2000/860 - 2 x 1000g + 2000g

Zestaw 3 siekier ze stali węglowej Powermat PM-AX-2000/860 - 2 x 1000g + 2000g

3 solidne siekiery marki Powermat to kolejna uniwersalna propozycja do każdego gospodarstwa domowego, a nawet zastosowań profesjonalnych. W skład zestawu wchodzą dwie małe siekierki o głowicach ważących 1kg i długości całkowitej 36cm, a także znacznie większa siekiera do łupania o długości 86cm i głowicy ważącej aż 2kg. Sprawdzi się ona w bardziej wymagających pracach, w których mniejsze modele sobie nie poradzą. Umieszczenie w zestawie dwóch takich samych siekier sprzyja wykonywaniu pracy przez dwie osoby. Wszystkie rękojeści narzędzi zostały pokryte gumą, a także zakończone haczykiem. Chwyt jest więc pewny i stabilny. Ostrza wykonane ze stali węglowe możemy zakryć gumowymi zaślepkami, dzięki czemu siekiery nie uszkodzą otaczających ich przedmiotów w transporcie. Cena całego zestawu to ok. 110zł.

Zalety
Atrakcyjna cena w stosunku do ilości i jakości
Wygodny i stabilny uchwyt
3 siekiery w komplecie
Wady
W zestawie brakuje narzędzia o średniej wielkości – ok. 60cm

Siekiera ciesielska Fiskars X5 - XXS 

Siekiera ciesielska Fiskars X5 - XXS

Malutka siekiera ciesielska marki Fiskars o długości 23cm to idealny wybór na camping czy biwak. Dzięki małym gabarytom i wadze jedynie 564g tę siekierę możemy nosić np. na pasku. Warto zwrócić uwagę na świetne wykonanie produktu, w tym na wybitnie stabilne zamocowanie trzonka do głowicy metodą wtryskową. Ostrze jest więc bardzo stabilne. Solidny jest także uchwyt, który zakończono charakterystycznym haczykiem. Siekiera ciesielska nie wyślizgnie się nam z rąk, a dzięki otworowi może być zawieszona na haku. Jest ona także bardzo skuteczna dzięki podwójnie hartowanej głowicy. Jej cena to ok. 130zł. W zestawie jest także ochraniacz dla ostrza, który posłuży także jako rączka do przenoszenia.

Zalety
Bardzo dobra jakość wykonania
Podwójnie hartowana głowica
Ochraniacz w zestawie
Wady
Wysoka cena

Siekiera rozłupująca z klinem BASS POLSKA 1250g

Siekiera rozłupująca z klinem BASS POLSKA 1250g

Toporek marki Bass Polska to dobry wybór w kategorii niewielkich narzędzi rozłupujących. Jego długość nie jest może ogromna, gdyż wynosi 43cm, ale w połączeniu z dużą głowicą o masie 1,25kg narzędzie to jest w stanie rozłupać całkiem duże pieńki o średnicy ok. 20cm. Trzonek z włókna szklanego pokryto gumowaną warstwą – to w tej kategorii standard. Na krańcu trzonka umieszczono otwór do zawieszenia narzędzia na ścianie. W przechowywaniu pomoże także dostarczone w zestawie zabezpieczenie zakładane na ostrze siekiery. Produkt kupimy już za nieco ponad 40zł – to dobra cena.

Zalety
Dobry stosunek jakość/cena
Ciężka głowica poprawia siłę uderzenia
Kompaktowe rozmiary
Wady
Niezbyt duży haczyk na końcu trzonka

Siekiera rozłupująca Demon 0,64 kg M82815

Siekiera rozłupująca Demon 0,64 kg M82815

Ta siekiera rozłupująca to dobry wybór dla tych, którzy poszukują pojedynczego narzędzia o małej wielkości do lżejszych prac domowych. Z jej pomocą bez trudu przygotujemy drewno do opału. Długość całkowita to 36,5cm, a waga – 640g. Ta siekiera jest więc mała i lekka, a przy tym doskonale wyważona i wygodna. Trzonek został odpowiednio wyprofilowany, a przy rękojeści pokryto go gumą. Zakończenie to natomiast haczyk uniemożliwiający wyślizgnięcie się narzędzia z naszych rąk. Do budowy trzonka użyto natomiast tworzywa poliamidowego wzmocnionego włóknem szklanym. Głowicę pokryto natomiast teflonem, dzięki czemu skuteczniej dzieli ona drewno. Zwiększyło to także odporność na korozję. Koszt tej siekiery to ok. 55zł. Razem z nią otrzymujemy duży ochraniacz, który działa także jako wygodna rączka.

Zalety
Dobra jakość wykonania
Solidny ochraniacz w zestawie
Dobrze wyprofilowana rękojeść
Wady
Ostrze ustępuje nieco wytrzymałością produktom takim jak Fiskars

Siekiera rozłupująca Fiskars XL-X25 1015643

Siekiera rozłupująca Fiskars XL-X25 1015643

Ta duża siekiera Fiskars do rozłupywania największych pieńków to produkt idealny do ciężkich prac. Długie na 77,5cm narzędzie waży aż 2,6kg, co pozytywnie wpływa na skuteczność naszych uderzeń. Ostrze wykonano z podwójnie hartowanej, najwyższej jakości stali, a do tego jest ono bardzo wąskie z szerszymi krawędziami. Sprawdzi się ono idealnie przy rozłupywaniu pni o średnicy powyżej 30cm. Długi uchwyt w okolicy rękojeści zakończono haczykiem oraz otworem, dzięki któremu siekierę zawiesimy na haku w naszym garażu. W zestawie znajdziemy duże zabezpieczenie osłaniające ostrze z każdej strony. Służy ono także jako stabilna rączka do przenoszenia narzędzia. Jedyną wadą jest wysoka cena – prawie 250zł.

Zalety
Wysoka skuteczność
Świetnie wyprofilowane ostrze w podwójnie hartowanej stali
Profilowana rączka z otworem do zawieszenia siekiery
Wady
Wysoka cena

Siekiera Falon Tech FT190010 39 cm 600g

Siekiera Falon Tech FT190010 39 cm

Mała siekierka uniwersalna marki Falon-Tech to dobry wybór do okazyjnych prac ogrodniczych. Jej długość to 37cm, a waga całkowita wynosi 900g. Sama głowica ma masę 600g. Jest ona więc na tyle mała i lekka, że możemy zabrać ją na biwak czy camping. Wysokie na 15cm ostrze o szerokości 10,5cm sprawdzi się jednak na co dzień. Produkt ten ma wiele zalet. Trzonek wykonany z włókna szklanego jest bardzo wytrzymały i nie wchłania wilgoci z powietrza. Na połowie swojej długości został pokryty gumowanym tworzywem z rowkami, a na samym zakończeniu ma kształt haczyka. Cechy te zapewniają stabilny i pewny chwyt. Siekiera podczas zamachiwania się nie wypadnie nam także z rąk. Ogromną zaletą jest tu również cena – tę siekierę nabędziemy już za ok. 20zł. Produkt ten znajdziemy na rynku także pod nazwą „Mar-Pol”.

Zalety
Niska cena
Wygodna rękojeść
Mała i lekka konstrukcja
Wady
Nie najlepszy sposób mocowania głowicy – z biegiem lat ta może się luzować

Siekiera do łupania klin FIBERGLASS AXE MAR POL 2,2kg

Siekiera do łupania klin FIBERGLASS AXE MAR POL 2,2kg

Siekiera rozłupująca Mar-Pol to duże i solidne narzędzie o wadze całkowitej aż 3kg. Głowica waży natomiast 2,2kg. Ta masa w połączeniu z ogromną długością całkowitą wynoszącą 85cm pozwala uzyskać ogromny moment pędu, dzięki któremu rozłupiemy każdy pień. Warto jednak zaznaczyć, że każdy zamach tym narzędziem będzie wymagał włożenia dużej ilości siły. Jest to więc produkt skierowany do bardziej umięśnionych osób. Stabilny i wytrzymały trzonek jest wykonany z włókna szklanego, a jego rękojeść oczywiście pokryto gumowaną powierzchnią. W zestawie z siekierą znajdziemy gumę zabezpieczającą, która zakładamy na ostrze głowicy. Biorąc pod uwagę dobrą jakość wykonania i duże gabaryty, cena wynosząca 60zł jest bardzo atrakcyjna.

Zalety
Dobra jakość wykonania
Duża konstrukcja umożliwi rozłupywanie największych pni
Atrakcyjna cena
Wady
Nie będzie to dobry wybór dla osób o mniejszej sile

Siekiera rozłupująca Fiskars Solid L Black

Siekiera rozłupująca Fiskars Solid L Black

Model Solid L Black marki Fiskars wyróżnia się nietypowym wyglądem. Cała powierzchnia narzędzia pomalowana została na czarno, co jest stosunkowo nietypowym zabiegiem w przypadku tego producenta. Z charakterystycznych dla niego, czerwonych akcentów zostało jedynie kółeczko wokół otworu do zawieszenia narzędzia na ścianie. Poza ciekawym wyglądem, model ten może pochwalić się świetną jakością wykonania i wysoką skutecznością działania. Narzędzie sprawdzi się do rozłupywania pieńków o średnicy do 30cm, co jest możliwe dzięki dobrze wyprofilowanej głowicy, wadze ok. 1,7kg oraz długości wynoszącej ok. 76cm. Jest to więc model z kategorii większych, jednak nie przesadnie dużych. Cena tego modelu to 200zł.

Zalety
Efektowny wygląd
Dobra jakość wykonania
Trzonek z haczykiem i otworem do zawieszenia narzędzia
Wady
Brak zabezpieczenia ochronnego w zestawie

Siekiera uniwersalna HECHT 900600

 Siekiera uniwersalna HECHT 900600

Ta niewielka siekiera marki Hecht to idealny model do sezonowych prac ogrodniczych. Jest lekka i poręczna – waży jedynie 600g i mierzy ponad 30cm długości. Możemy mieć ją więc zawsze przy sobie na wyprawach w teren. Ta niewielka siekierka nada się do odcinania gałęzi, rozłupywania mniejszych pieńków czy innych prac ogrodniczych. Jest ona dobrze wykonana – na trzonku z włókna szklanego umieszczono gumowy uchwyt, haczyk zabezpieczający przed wyślizgiwaniem się narzędzia z dłoni oraz otwór od zawieszenia siekiery na ścianie. Cena wynosi ok. 30zł – uznajemy ją za bardzo atrakcyjną.

Zalety
Poręczna i lekka
Dobra jakość wykonania
Niska cena
Wady
Sprawdzi się jedynie w rozłupywaniu najmniejszych pieńków

Jaka powinna być dobra siekiera?

Dobrej jakości siekiera musi spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim powinna dobrze sprawdzać się podczas wykonywania pracy. Musi mieć więc ostre ostrze o możliwie płaskim kształcie, który rozszerza się po kilku centymetrach. Głowica musi być idealnie przymocowana do trzonka. Wszelkie chybotanie się konstrukcji będzie niebezpieczne dla użytkownika i zmniejszy skuteczność działania narzędzia. Istotna jest również wygoda użytkowania, na którą ma wpływ kształt trzonka i materiał, jakim go pokryto. Dobrym wyborem będzie model z gumowaną rękojeścią.

Przez większość czas nasza siekiera będzie jednak leżeć w składziku czy garażu. Mile widziane będą więc cechy zwiększające jej bezpieczeństwo podczas przechowywania czy umożliwiające zawieszenie jej na ścianie. Przyda się więc specjalne zabezpieczenie zakładane na ostrze lub całą głowicę, które może posłużyć w niektórych przypadkach także jako rączka. Do zawieszenia narzędzia na ścianie przyda się otwór przy końcu trzonka, przez który przełożymy np. hak ścienny. 

Jak dobrać długość i wagę siekiery do użytkownika?

Te dwa parametry bezpośrednio wpływają na siłę, z jaką siekiera działa na uderzane nią drewno. Im większa długość trzonka i cięższa głowica, tym silniejsze będzie uderzenie. Na efekt pracy wpływa także prędkość, z jaką uderzamy narzędziem o drewno oraz kąt, pod jakim będzie ono nachylone. Te dwa parametry zależą bezpośrednio od naszej siły i możliwości, a pośrednio również od wagi i poręczności narzędzia. Im siekiera jest cięższa, tym trudniej nam wykonać nią szybkie ruchy. Mała i lekka siekiera wprawdzie nie umożliwi uzyskania ogromnej siły przy pojedynczym uderzeniu, ale pozwoli wykonywać więcej ruchów w tym samym czasie.

Dobierając siekierę do naszego gospodarstwa, miejmy na uwadze zarówno stawiane jej wymagania, jak i nasze możliwości. Do rozłupywania małych pieńków z miękkiego drewna wystarczy małe narzędzie, które nie spowoduje naszego szybkiego zmęczenia. Jeśli zamierzamy łupać duże pnie w twardego drewna np. dębu, powinniśmy wybrać dużą siekierę o długości powyżej 70cm i wadze co najmniej 2kg. Niezłym wyborem będzie także kompromis pomiędzy szybkością, a siłą i wybór narzędzia o długości 50-60cm i wadze 1-1,5kg. Sprawdzi się ono w większości zastosowań.

Siekiera jak ostrzyć? O czym pamiętać

Ostrzenie siekiery nie jest trudnym zadaniem, ale może być dość czasochłonne. Szczególnie dużo czasu zajmie nam przywracanie ostrości ostrzu, które od lat leży na podwórzu i jest już trochę zardzewiałe. W tym wypadku warto zanurzyć ostrze w odrdzewiaczu lub occie na co najmniej kilkanaście godzin. Wszelkie uszczerbki i nierówności w powierzchni wyrównujemy np. pilnikiem ręcznym, a w szczególnych przypadkach – szlifierką. Podczas piłowania utrzymujemy stały kąt obróbki i dbamy o to, by krawędzie boczne nie stały się zaokrąglone. Po wykonaniu tej pracy warto także ostatecznie naostrzyć narzędzie za pomocą osełki czy kamienia szlifierskiego. Praca z osełką jest prosta. W przypadku kamienia musimy natomiast wykonywać płynne, lekko okrężne ruchy. Najpierw ostrzymy jedną stronę, a potem drugą.

Jaką siekierę wybrać? Podsumowanie

Zakup siekiery do naszego ogrodu wykonujemy raz na wiele lat. Warto zatem wybrać produkt o dobrych parametrach, który podoła wszystkim stawianym mu zadaniom. W sprzedaży znajdziemy setki różnych modeli siekier w odmiennych przedziałach cenowych. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi, wybór tej odpowiedniej dla nas stanie się łatwiejszy!

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
2 lat temu

Do tego rankingu dorzuciłbym jeszcze uniwersalna z cellfast. Polecam serdecznie

Zamknij