Aktualizacja: Wrzesień 2024
Jakie są rodzaje drabin?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drabin?
Drabina może być przeznaczona do mieszkania, do domu bądź do ogrodu. Rodzaj drabiny wpływa na jej wielkość czy materiał wykonania. Z kolei profesjonalne drabiny na przykład wykonane są z materiałów odpornych na przepływ prąd tj. włókno szklane.
Drabiny dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów. Modele do domu mogą być niewielkie i przypominać wysoki taboret. Z kolei drabiny do prac przydomowych i wykończeniowych osiągają nawet do 13 m wysokości i z reguły są dodatkowo regulowane.
Drewno, włókno szklane i aluminium bądź stal to najpopularniejsze materiały wykorzystywane do budowy drabin. Aluminium jest najtańsze i najlżejsze, jednak mniej stabilne w przypadku wysokich drabin. Drewno świetnie się prezentuje, ale nie jest przydatne przy pracach na zewnątrz domu. Z kolei włókno szklane polecane jest profesjonalistom.
W przypadku drabin bardzo istotne jest bezpieczeństwo. Zwróć uwagę, jakie certyfikaty i normy bezpieczeństwa spełnia wybrany przez Ciebie model.
Jaki typ drabiny najlepiej sprawdzi się w domu?
Drabina przydatna w domu to przede wszystkim lekki, ale wytrzymały model. Drabina powinna zajmować mało miejsca po złożeniu. Jednocześnie musi być na tyle duża, aby była praktyczna. Zastanów się, jakie wymiary drabiny pozwolą Ci swobodnie dosięgnąć do sufitu. Jeśli szukasz drabiny także do pracy na podwórzu i w ogrodzie, wybierz model odporny na wilgoć. Oczywiście w domu sprawdzą się także mniejsze drabiny od dwóch do czterech stopni. Jednak z drugiej strony będą nieprzydatne przy gruntownych remontach i pracach wykończeniowych.
Jaką drabinę wybrać? Ranking drabin
Baulich – wielofunkcyjna drabina przemysłowa
Drabina 3w1
Drabina Baulich dzięki konstrukcji 3w1 jest wielofunkcyjna. W cenie jednej drabiny otrzymasz aż trzy drabiny! W zależności od konfiguracji i rozłożenia użyjesz tego modelu jako drabiny rozstawnej, przystawnej, a także wolnostojącej z dodatkowym przedłużeniem.
Wytrzymała i lekka
Jeśli szukasz modelu, który jest bezpieczny, a jednocześnie łatwy w transporcie, to świetnie trafiłeś. Drabina Baulich łączy obie te cechy. Aluminiowa konstrukcja waży niecałe 9 kg, a dodatkowe wzmocnienia ze stali ocynkowanej, antypoślizgowa podstawa oraz automatyczna blokada zwiększają jej wytrzymałość.
Baulich – drabina trzysegmentowa
Duży zasięg
Szukasz drabiny z dużym zasięgiem, która pozwoli Ci na swobodne prace w wokół domu? Drabina Baulich nadaje się do tego idealnie. Zasięg roboczy tego modelu to 372 cm, 449 cm oraz 575 cm w zależności od konfiguracji czy wysunięcia dodatkowego przedłużenia drabiny.
150 kg wytrzymałości
Drabina nie jest ciężka, a więc poradzisz sobie z jej rozstawieniem nawet w pojedynkę. Dodatkowo drabina wyróżnia się odpowiednio wysoką wytrzymałością do 150 kg, dlatego świetnie sprawdzi się do przydomowych napraw i remontów.
Higher ML-607 – wysoka drabina aluminiowa
Duży zasięg
Model ML-607 to świetny wybór, jeśli szukasz drabiny o dużym zasięgu. Dodatkowy, wysuwany element pozwala na uzyskanie maksymalnego zasięgu roboczego o długości aż 450 cm. Drabina Higher pozwoli Ci dosięgnąć nawet do wysokiego pułapu.
Antypoślizgowa konstrukcja
U podstawy drabiny znajduje się stabilizator wyposażony w antypoślizgowe nóżki. Drabina jest więc stabilna i nie przemieszcza się nawet z dodatkowym obciążeniem. Profilowane szczeble zwiększają przyczepność obuwia także w trakcie deszczu.
Higher – drabina aluminiowa z podestem
Do domu i ogrodu
Drabina Higher to model o wysokości roboczej 297 cm. Dodatkowy podest sprawia, że świetnie sprawdza się do prac wokół domu i w ogrodzie, ale także dla profesjonalistów.
Wytrzymała konstrukcja
Konstrukcja tego modelu jest wykonana z aluminium. Szerokie stopnie z dodatkowym nitowaniem mają większą wytrzymałość, natomiast wysoki pałą zabezpieczający podnosi stabilność drabiny.
Higher – wytrzymała drabina z aluminium
Wszechstronna konfiguracja
Ten model drabiny daje duże możliwością, jeśli chodzi o ustawienie drabiny. W zależności od potrzeby możesz skorzystać z pięciu różnych konfiguracji, dzięki czemu dosięgniesz do rynien, jak i niżej położonych okien.
Adaptacja na schody
Oprócz różnorodnej konfiguracji drabina jest przystosowana do korzystania z niej na schodach. Adaptacja na schody nie odnosi się jednak tylko do schodów. Pozwala ona korzystać z drabiny także na wzniesieniach czy skarpach.
Baulich – jednostronna drabina do domu
Duża wytrzymałość
Solidna konstrukcja w niskiej cenie? To właśnie domowa drabina Baulich. Maksymalne obciążenie tego modelu to aż 125 kg. Drabina w zupełności wytrzyma niewielkie prace wokół domu czy w mieszkaniu.
Ochrona przed zarysowaniem
U podstaw drabiny znajduje się czarne tworzywo sztuczne, które zwiększa właściwości antypoślizgowe. Dodatkowo zapewnia ochronę przed porysowaniem podłogi w trakcie przesuwania drabiny.
Składana drabina do domu
Blokada przed złożeniem
Drabina od firmy Eurogold jest nie tylko poręczna, ale i bezpieczna. Ogromną zaletą tego modelu jest wbudowana blokada przed złożeniem, nawet gdy właśnie korzystasz z drabiny.
Antypoślizgowe stopnie
Co wyróżnia drabinę Eurogold to stopnie o wymiarach 30 × 20 cm na każdym z trzech poziomów. Każdy stopień pokryty jest antypoślizgowym materiałem, który zwiększa przyczepność obuwia do podłoża.
Drabina z funkcją rusztowania
Połączenie drabiny i rusztowania
Ten model to świetne połączenie wielofunkcyjnej drabiny i praktycznego rusztowania. Może być stosowana jako drabina wolnostojąca, przystawna lub jako drabina rozsuwana. Dodatkowy podest roboczy umożliwia połączenie drabin i używania ich jako rusztowania.
Stabilna podstawa
Każda z drabin jest wyposażona w podstawę z antypoślizgowymi nóżkami. Drabina nie przesuwa się nawet na mało stabilnym podłożu, dzięki czemu praca na niej jest bezpieczna.
Baulich – niska drabina dwustronna
Kompaktowe rozmiary
Ten model drabiny od firmy Baulich zajmuje mało miejsca, szczególnie po złożeniu. Świetnie nadaje się do mieszkania i do domu. Jego wymiary po złożeniu to 41 × 39 × 20 cm. Ponadto drabina waży mniej niż 2 kg.
Praktyczny podest
Drabina jest dwustronna i składa się z dwóch stopni. Górny stopień ma formę szerokiego podestu, który wytrzyma do 125 kg obciążenia.
Aluminiowa drabinka domowa
Niska waga
Drabinka Baulich niemal w całości jest wykonana z lekkiego i wytrzymałego aluminium. Drabina jest bezpieczna, stabilna, a do tego łatwa i szybka w składaniu.
Antypoślizgowe stopnie
Z dwóch stron drabiny znajdują się po cztery stopnie. Każdy z nich jest wyposażona w karby o właściwościach antypoślizgowych, co zwiększa bezpieczeństwo i stabilność w trakcie pracy.
Jakie są normy bezpieczeństwa i standardów drabin?
Praca na wysokości, czyli nawet praca na drabinie już od 1 m, wymaga odpowiednich środków bezpieczeństwa. Standardy drabin określane są w ogólnodostępnych rozporządzeniach oraz normach bezpieczeństwa.
Normy dotyczące drabin:
- PN-EN 131-1+A1:2011 „Drabiny - Część 1: Terminologia, rodzaje, wymiary funkcjonalne”
- PN-EN 131-2+A1:2012 „Drabiny - Część 2: Wymagania, badanie, oznakowanie”
- PN-EN 131-3:2007 „Drabiny - Część 3: Informacje użytkowe”.
Rozporządzenia dotyczące drabin:
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz.U. Nr 75 Poz. 690 z późn. zm.
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 września 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie minimalnych wymagań dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy Dz.U.Nr 178 Poz. 1745.
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy Dz.U. z 2003 r. Nr 169 Poz. 1650 z późn. zm.
Jak używać drabiny? Kilka wskazówek do bezpiecznego korzystania z drabin
Drabina, która spełnia odgórne normy bezpieczeństwa to już połowa sukcesu! Pamiętaj jednak, że nawet najbezpieczniejsza drabina źle używana stanie się groźna dla zdrowia, a nawet życia.
Jak bezpiecznie korzystać z drabiny w domu?
- Zapoznaj się z oznaczeniami lub instrukcją użytkowania dołączoną do drabiny.
- Upewnij się, że Twoja drabina jest w dobrym stanie technicznym.
- Rozstaw drabinę na stabilnym podłożu.
- Sprawdź, czy mechanizm oraz stabilizator blokujący są poprawnie ustawione.
- Poproś drugą osobę o asekurację przy wchodzeniu i schodzeniu z drabiny.
- Nie wchodź na dwa najwyższe szczeble, chyba że drabina jest do tego przystosowana (posiada uchwyt lub specjalny podest roboczy).
Podsumowanie
Najlepsza drabina do domu jest bezpieczna, stabilna i spełnia normy bezpieczeństwa. Nawet pośród modeli budżetowych znajdziesz odpowiednią drabinę, która spełnia wszystkie powyższe warunki. Kluczem do bezpiecznej pracy na wysokości jest też odpowiednie BHP w trakcie wykonywania wszystkich czynności nawet na niskich drabinach. Jakie drabiny do domu są waszym zdaniem najbardziej użyteczne? Chcemy znać wasze zdanie!