Aktualizacja: Wrzesień 2024
Co to jest spawarka i do czego służy?
Spawarka to urządzenie do spawania, czyli łączenia ze sobą materiałów pod wpływem temperatury oraz najczęściej z dodatkiem spoiwa. Spawarka rozgrzewa materiał do wysokiej temperatury, stapia go, a następnie dodaje (albo nie) za pomocą specjalnego podajnika drutu spoinę, która dodatkowo scala materiały ze sobą.
Jakie są rodzaje spawarek dostępne na rynku?
Wybierając spawarkę do domu, musisz wziąć pod uwagę nie tylko najważniejsze parametry samego urządzenia, ale także jego rodzaj. Rodzaje spawarek można podzielić przede wszystkim ze względu na stosowaną metodę spawania. Jakie są najpopularniejsze modele spawarek?
Spawarki gazowe
Spawarki gazowe to jeden z najstarszych modeli urządzeń i nadal całkiem popularnych. Po spawarki gazowe najczęściej sięgają profesjonaliści, gdyż ten model pozwala na uzyskanie dokładnego, precyzyjnego i schludnego spawu. Jak sama nazwa już podpowiada, spawarki gazowe działają na gaz, dlatego wymagają podłączenia dużych i nieporęcznych butli gazowych. Jednocześnie korzystanie z nich staje się też ryzykowne.
Spawarki elektryczne
Spawarki elektryczne to urządzenia, które wymagają zasilania z sieci bądź zewnętrznego agregata prądotwórczego. Szeroki przedział cenowy, duży wybór modeli i wszechstronne zastosowanie sprawiają, że elektryczne spawarki cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wśród spawarek elektrycznych znajdziesz profesjonalne (ale i bardzo ciężkie) spawarki transformatorowe.
Spawarki inwerterowe
Spawarki inwerterowe (nazywane też inwertorowymi) to popularne, a przy tym budżetowe i wszechstronne urządzenie do spawania. Ten rodzaj spawarek wykorzystuje przede wszystkim technologię MMA. Wiele modeli pozwala na dodatkowy montaż uchwytu TIG i spawania także w tej technologii. Spawarki inwertorowe są wybierane także ze względu na szereg rozwiązać anti stick oraz hot start, które ułatwiają spawanie.
Spawarki migomat
Spawarki migomat to urządzenia z wyższej półki cenowej. Ta spawarka pozwala na spawanie w technologii MIG, dzięki czemu są docenianie przez zawodowców. Migomat umożliwia precyzyjne spawanie nawet niewielkich i cienkich elementów, dlatego jest niezwykle precyzyjna.
W zależności od metody spawania, spawarki możemy także podzielić następująco:
- spawarka TIG – zapewniają wysoką jakość spoin
- spawarka MMA – szeroko dostępne i najpopularniejsze
- spawarka MIG/MAG – odpowiednie do wielu materiałów
Jak wybrać spawarkę? Na co zwrócić uwagę?
W zależności od tego czy jesteś zawodowcem, czy chcesz spawać hobbistycznie, będzie potrzebny inny rodzaj spawarki. Rodzaj i przeznaczenie spawarki wpływa ostatecznie na metody spawania, cenę urządzenia, a także jej zastosowanie.
W przypadku spawarek, gdy mówimy o mocy, tak naprawdę mamy na myśli wartość prądu podczas spawania. Wartość ta jest podawana w amperach (A) i w najpopularniejszych modelach wynosi od ok. 100 A do nawet 330 A. Do codziennego użytku zalecamy wybrać modele o mocy co najmniej 200 A. Pamiętaj, że im wyższa moc, tym większa efektywność pracy spawarki.
… czyli inaczej cykl pracy. Sprawność spawarki jest wyrażana w procentach (np. 60%). Sprawność energetyczna spawarki oznacza, jak dużo czasu urządzenie może pracować oraz ile czasu potrzebne jest na jej schłodzenie, zanim przystąpisz do pracy ponownie. Cykl pracy jest określany w 10-minutowych interwałach. To znaczy, że sprawność wynosząca 60% pozwala na 6 minut ciągłej pracy oraz wymaga 4 minut na ochłodzenie urządzenia.
Spawarki, w zależności od wykorzystywanych metod i przeznaczenia, mają różne wymiary. Niewielkie, poręczne spawarki o wadze ok. 3–5 kg najbardziej sprawdzą się w domowym warsztacie oraz w zakładach pracy, gdzie liczy się mobilność urządzenia. Spawarki typu migomat ważą o wiele więcej (ponad 10 kg).
Wybór elektrod ma znaczenie dla zaawansowanych spawaczy. Ich rodzaj wpływa na ostateczny kształt spoiny, jej trwałość oraz jakość. Rodzaj elektrody musi być dobrany także do rodzaju spawanych materiałów. Najpopularniejszymi rodzajami elektrod są: elektrody otulone, rutylowe, zasadowe i kwaśne. Do spawania w trudnych warunkach stosuje się natomiast elektrody celulozowe.
Jaką spawarkę wybrać? Ranking spawarek
Weld Master IGBT-330A – spawarka inwertorowa
Uniwersalne zastosowanie
Spawarka Weld Master to świetny wybór do domu i do profesjonalnych zakładów. Spawarka przeznaczona jest do spawania takich materiałów jak stal nierdzewna, węglowa, stal stopowa, a także miedzi i innych metali.
Odporne kondensatory
Weld Master to urządzenie, które posłuży Ci przez lata. Wszystko za sprawą zastosowanych kondensatorów temperaturowych. Te typ kondensatorów wytrzymuje temperaturę do 105 °C, czyli prawie o 30°C więcej niż tańsze kondensatory. Dodatkowo są odporne na intensywną pracę. Nie tracą pojemności ani nie wysychają.
Schwartzmann SCH-355 – inwertorowa spawarka
Moc 355A
Spawarta Schwartzmann wyróżnia się przede wszystkim wysoką mocą. Urządzenie pracuje nawet z mocą 355A, dzięki czemu zapobiega przed przyklejaniem się elektrody. Dodatkowo spawarka świetnie radzi sobie nawet z wysokiej jakości spawami do łączenia konstrukcji wymagających szczególnego bezpieczeństwa.
Płynna regulacja łuku
Spawarka jest wyposażona w pokrętło do płynnej regulacji długości łuku. Odpowiednio dobrana długość łuku elektrycznego jest bardzo istotna. Zbyt długi łuk będzie się wyginał, natomiast zbyt krótki powoduje zwarcia. Płynna regulacja zdecydowanie ułatwia dopasowanie długości do średnicy elektrody.
Majster Polska MMA 300C – spawarka inwerterowa
Optymalna moc spawania
Moc spawania modelu MMA 300 C wynosi od 20 do 300 A. Wbudowane pokrętło z potencjometrem pozwala na płynną regulację mocy spawania, która ostatecznie wyświetla się na czytelnym ekranie LCD. Dodatkowa funkcja Hot Start pozwala na zwiększenie mocy na samym początku spawania, aby uniknąć sklejania elektrod z materiałem.
Szerokie zastosowanie
Szukasz modelu, który jest przeznaczony do różnego rodzaju materiałów? Świetnie trafiłeś. Spawarka Majster Polska spawa zarówno stal węglową, jak i nierdzewną, stopową, a także miedź. Sprawdzi się także w przypadku innych metali.
Sherman MMA 160 – tania inwerterowa spawarka
Do domowego warsztatu
Model Speedy od firmy Sherman został stworzony z myślą o amatorach i hobbystach, którzy potrzebują taniego, jednak dobrego sprzętu do spawania w domu. Ten model jest zatem niedrogi, ale dość mocny, gdyż pracuje z mocą 140 A i sprawnością energetyczną 60%,
Ochrona przed uszkodzeniem
Spawarka Shermann jest wyposażona w technologię, która chroni przed uszkodzeniem spawarki. Anti Stick, bo o niej mowa, pozwala na szybsze i łatwiejsze oderwanie elektrody od spawanego materiału, dzięki czemu nie dojdzie do niepożądanych uszkodzeń.
Kraft&Dele MMA-300 – budżetowa spawarka inwertorowa
Bezpieczna praca
Spawarka MMA-300 jest przystosowana do bezpiecznej pracy ciągłej. Wbudowany termostat oraz duży wentylator pozwalają na utrzymanie odpowiedniej wentylacji i temperatury wewnątrz urządzenia.
Możliwość spawania typu TIG
Spawarka Kraft&Dele pozwala przede wszystkim na spawanie metodą MMA. Producent jednak uwzględnił możliwość zastosowania również metody TIG. Aby zastosować spawanie TIG, wystarczy zamontować przeznaczony do tego uchwyt spawalniczy.
RIPPER IGBT 315 – spawarka inwertorowa
Dodatkowe zasilanie
Spawarka Ripper umożliwia pracę na dwa sposoby. Podstawowym sposobem zasilania jest ogólna dostępna sieć. Natomiast dla osób wymagających istnieje także możliwość podłączenia zewnętrznego agregatu prądotwórczego, dzięki czemu możesz skorzystać ze spawarki nawet w terenie.
Zestaw akcesoriów
Ogromną zaletą tego modelu jest szereg akcesoriów. Co znajdziesz w zestawie? Jest to m.in. specjalny przewodów masowy, zestaw dodatkowych elektrod czy pasek transportowy. W komplecie znajduje się także maska samo-ściemiająca z regulowanym stopniem zaciemnienia i certyfikatem CE.
Kraft&Dele IGBT 330 – domowa spawarka inwerterowa
Ochrona przed przywieraniem
Model od firmy Kraft&Dele jest wyposażony w specjalną funkcję Hot Start, czyli gorący start. Dzięki tej funkcji elektroda nie przywiera do powierzchni materiału. Ułatwia to rozpalenie elektrody i rozpoczęcie pracy nawet dla osób niedoświadczonych.
Bezpieczna praca
Spawarka IGBT 330 jest bezpieczne podczas długiej pracy. Wbudowany wentylator zapewnia odpowiednią wymianę powietrza i chłodzenie wnętrza obudowy, z kolei termostat chroni przed przegrzaniem się spawarki.
Majster Polska MMA-320C – spawarka z dodatkowymi akcesoriami
Dodatkowe przewody w zestawie
W zestawie ze spawarką MMA-320C otrzymasz nie tylko samo urządzenie, ale także komplet przewodów. Komplet uwzględnia m.in. przewód spawalniczy MMA DIN oraz przewód masowy DIN z dodatkowym zaciskiem.
Ochrona przed przegrzaniem
Majster Polska oferuje nie tylko mocny, ale i bezpieczny sprzęt do spawania. Spawarka posiada wbudowany wentylator, a także specjalne zabezpieczenie termiczne. Dzięki temu urządzenie jest odpowiednio wentylowane oraz dodatkowo chronione przed zbyt wysokimi temperaturami.
Higher IGBT-330 – mocna spawarka do domu
Stabilny łuk elektryczny
Higher IGBT-330 to model wyposażony w funkcję ARC FORCE. Jej obecność pozwala na wytworzenie stabilnego łuku spawalniczego. Łuk jest nie tylko stabilny, ale i odpowiednio dynamiczny bez względu na jego długość.
Spawanie metodą TIG
Spawarka IGBT-330 pozwala na spawanie na dwa sposoby – za pomocą metody MMA lub TIG. Co prawda metoda TIG wymaga podłączenia odpowiedniego uchwytu spawalniczego, jednak pozwala ona na spawanie także innych rodzajów czy materiałów o mniejszej grubości.
Kraft&Dele TECHNOMIG KD1837 – spawarka migomat
Spawanie MIG/MAG
Migomat od firmy Kraft&Dele to uniwersalne urządzenie dla amatorów i profesjonalistów. Metoda MIG/MAG pozwala na spawanie zarówno metali, jak i ich stopów przy wyższej wydajności. Dodatkowo spawarka migomat pozwala na większą oszczędność przy zachowaniu wysokiej jakości łączeń.
Wyłącznik termiczny
Spawarka MIG/MAG wyróżnia się czasem cyklu 60%. Po upływie maksymalnego czasu jednego cyku pracy urządzenie automatycznie wyłącza się za sprawą termicznego wyłącznika. Chroni on urządzenie przed przegrzaniem i uszkodzeniem.
Jaka spawarka do domu sprawdzi się najlepiej?
Spawarka do domu musi być poręczna, praktyczna, a jeśli jesteś początkujący, także łatwa w obsłudze. Na użytek domowy polecamy modele z technologią IGBT, która jest odporna na zwarcia, a przy tym nie waży dużo. Dodatkowo domowa spawarka powinna być uniwersalna. Szukaj modeli, które są przeznaczone do różnych metali i ich stopów. Jeśli chcesz w przyszłości spawać także np. aluminium wybierz model TIG lub model MMA, który może być stosowany także jako TIG.
Spawarka dla początkującego - co warto wiedzieć? Jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej?
Spawarka dla początkującego musi być prosta w obsłudze. Sprawdź także, czy spawarka jest wyposażona w funkcje anti stick, hot start i arc force. Wszystkie te funkcje pozwalają wygenerować stabilny łuk elektryczny, zmniejszają przywieranie elektrody do materiału i jej odrywanie. To szczególnie ważne w przypadku początkujących spawaczy.
Z czego składa się spawarka? Jakie są jej elementy?
Spawarka składa się przede wszystkim ze źródła zasilania oraz podłączonego do niego układu sterowania. Większość obecnych modeli posiada także dodatkowy ekran, który wyświetla wybrane parametry.
Za pomocą wbudowanego potencjometru najczęściej w kształcie pokrętła, możesz wybrać odpowiednią wartość prądu do spawania. Wbudowany wewnątrz obudowy wentylator oraz termostat chronią urządzenie przed przegrzaniem i dbają o odpowiednią wentylację. Na obudowie urządzenia znajdziesz także wejścia, umożliwiające podłączenie butli z gazem, zewnętrznego agregata bądź zewnętrznego podajnika drutu w zależności od modelu.
Jaką spawarkę wybrać? Podsumowanie
Wybór spawarki jest trudny, szczególnie dla początkujących. Różne rodzaje metod spawania, rodzaje elektrod czy zastosowanie do konkretnych materiałów to niestety tylko wierzchołek góry lodowej. Pamiętaj, że spawarka powinna być też przede wszystkim bezpieczna i odznaczona odpowiednimi certyfikatami, aby praca z nią nie narażała Twojego zdrowia.