Close

Jaki traktorek ogrodowy do koszenia trawy wybrać?

Koszenie trawy to czynność trudna i dłużąca się. Wykorzystujemy do niej różnego rodzaju narzędzia. Jednymi z najwydajniejszych z nich są traktorki ogrodowe. Te urządzenia pozwalają skosić zdecydowanie większą powierzchnię trawnika niż tradycyjne kosiarki. Traktorek ogrodowy jest także wygodny w obsłudze, gdyż możemy na nim usiąść i sterować, będąc w pozycji siedzącej. To zdecydowanie najlepszy wybór do każdego dużego ogrodu.

#1
MTD SMART RE125
MTD SMART RE125

To wyjątkowo rozsądny i dobry wybór, który jest praktycznie pozbawiony kompromisów. MTD RE125 to całkiem duży traktorek z koszem o pojemności 240 litrów. Tę dużą pojemność bez trudu zapełni solidny agregat tnący o szerokości 92cm zasilany silnikiem o mocy 13,5KM. To wszystko naprawdę dobre parametry, które zagwarantują nam bezproblemową prace w ogrodzie każdej wielkości i o każdym ukształtowaniu terenu.

"Przekroczył wszelkie oczekiwania. Koszenie trawnika to teraz czysta przyjemność!”

Sprawdź cenę
#2
STIGA ESTATE 2084 H
STIGA ESTATE 2084 H

Bardzo wydajny i wygodny traktorek ogrodowy marki Stiga to wielofunkcyjne narzędzie, które sprawdzi się przy wielu pracach w przydomowym ogrodzie. Urządzenie często już w standardzie jest sprzedawane z zestawem do mulczowania trawy. Do tego doposażyć je możemy w przyczepkę, walec, pług, rozsiewacz i wiele innych akcesoriów. Do tego zaletą jest mocny silnik i świetny układ przeniesienie napędu.

"Bardzo prosty i przyjemny w obsłudze. Dobra jakość za niezłą cenę. ”

Sprawdź cenę
#3
STIGA ESTATE 2398HW
STIGA ESTATE 2398HW

To już traktorek w pełnej opcji. Potężna maszyna ogrodowa z dwucylindrowym silnikiem, automatyczną skrzynią biegów i bardzo dużej szerokości roboczej wynoszącej 98cm. Producent opisuje ten model jako doskonały do większych powierzchni – nawet obszar 4500m2 nie będzie przeszkodą dla tego traktorka. Nawet tak duży teren wymagający wielogodzinnej pracy nie będzie jednak dla nas problemem. Specjalnie wyprofilowana kierownica i fotel Stiga Comfort dają pełne odprężenie przez cały czas.

"Istny Mercedes wśród traktorków. Wygoda, skuteczność i płynność działania na najwyższym poziomie.”

Sprawdź cenę
#4
Solo by ALKO T15-93.7 HD-A
Solo by ALKO T15-93.7 HD-A

Ten traktorek do ogrodu marki Solo wyróżnia się wyjątkowo wysoką mocą silnika – ta wynosi aż 15KM. W połączeniu z dużą szerokością roboczą (93cm) uzyskujemy bardzo wydajny traktorek, który szybko poradzi sobie z każdymi chaszczami. Do tego otrzymujemy dobrze zaprojektowaną konstrukcję z dużą przestrzenią na nogi operatora, która przy okazji świetnie wygląda. Rama zachowuje przy tym także doskonałą stabilność.

"Znacznie szybszy i wygodniejszy od każdej kosiarki. Powrotu już nie ma. ”

Sprawdź cenę
#5
MTD RF 125 THORX
MTD RF 125 THORX

To traktorek z nieco niższej półki cenowej, który jednak nie zawiedzie nas w żadnej sytuacji. Znajdziemy w nim znany z innych modeli producenta silnik OHV o pojemności 383cm3 i mocy aż 13,5KM. Silnik ten posiada oczywiście elektryczny rozruch. Sprzężony jest z przekładnią Transmatic posiadającą 6 biegów w przód i 6 biegów w tył. Regulacja wysokości cięcia ma 5 ustawień, a szerokość robocza to aż 96cm – zdecydowanie nie ma się czego wstydzić.

"Rewelacyjny stosunek jakości do ceny. Trudno wytknąć jakąś wadę. ”

Sprawdź cenę
#6
CUB CADET LR2 NR76
CUB CADET LR2 NR76

Czy malutki traktorek ogrodowy to dobry pomysł? Okazuje się, że tak! Przykładem tego jest właśnie CUB CADET LR2. To niewielki pojazd, który doskonale zastąpi kosiarkę elektryczną czy spalinową. Dysponując mocą silnika wynoszącą ok. 11KM, nie jest to model zdolny do bicia rekordów. Silnik wystarczył jednak w pełni do napędzenia ostrza o średnicy 76cm, czyli ok. 2 razy większej niż w tradycyjnych kosiarkach.

"Idealna alternatywa dla kosiarki. Zajmuje podobną ilość miejsca, a jest o wiele skuteczniejszy.”

Sprawdź cenę

Jaki traktorek ogrodowy do koszenia trawy będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę? 

Wśród wielu traktorków ogrodowych dostępnych w sprzedaży znajdziemy modele cechujące się różnymi cenami i parametrami. Najtańszy ciągniczek ogrodowy może nie sprawdzić się w naszym ogrodzie. Bardzo drogi model może natomiast nie wykorzystać w pełni swojego potencjału. Odpowiedni traktorek do koszenia trawy wybierzemy, zwracając uwagę na kilka parametrów. Są to:

RODZAJ NAPĘDU
RODZAJ NAPĘDU

Większość traktorków posiada silnik spalinowy czterosuwowy. Znajdziemy modele wyposażone w 1,2 lub 3 cylindry. Te ostatnie będą najmocniejsze i zwykle mają napęd na 4 koła. Świetnie sprawdzą się w dużych, pagórkowatych ogrodach. Do płaskich nawierzchni wystarczą jednak podstawowe silniki o mocy od ok. 12KM.

SZEROKOŚĆ KOSZENIA
SZEROKOŚĆ KOSZENIA

Im większa, tym szybciej skosimy trawę. Niewielka szerokość koszenia sprawi, że będziemy musieli pokonać dłuższą trasę i spędzić więcej czasu na koszeniu. Traktorki ogrodowe posiadają szerokość koszenia wynoszącą zwykle od 60 do ponad 100cm.

ZAKRES REGULACJI WYSOKOŚCI KOSZENIA
ZAKRES REGULACJI WYSOKOŚCI KOSZENIA

Większy zakres pozwoli nam przyciąć trawnik na długość większą lub mniejszą niż w przypadku traktorka o niewielkim zakresie. Być może kiedyś zechcemy mieć wysoki, równo przystrzyżony trawnik.

DODATKOWE FUNKCJE
DODATKOWE FUNKCJE

Traktorek ogrodowy wielofunkcyjny przyda się nam także jesienią do zbierania liści czy zimą do odgarniania śniegu. To znacznie podnosi jego użyteczność i może być on używany przez cały rok, zastępując w ten sposób wiele innych narzędzi.

TEMPOMAT
TEMPOMAT

Ta funkcja pozwala utrzymać zadaną prędkość poruszania się traktorka bez konieczności naciskania pedału gazu. Rozpędzamy nasz traktorek, wciskamy przełącznik tempomatu i zdejmujemy nogę z gazu, a ciągnij będzie podążał przed siebie z ustawioną prędkością. Wyjątkowo przydatna funkcja podczas koszenia dużych powierzchni trawy.

Jakie są rodzaje traktorków ogrodowych?

TRAKTOREK Z AGREGATEM Z PRZODU TRAKTOREK Z AGREGATEM Z PRZODU
+ cicha praca
+ oszczędny
+ możliwe nawożenie podczas koszenia
- mniejsza noc i możliwości w porównaniu do modeli z agregatem centralnym
TRAKTOREK Z AGREGATEM CENTRALNYM TRAKTOREK Z AGREGATEM CENTRALNYM
+ najpopularniejszy rodzaj
+ duża moc
+ ogromna uniwersalność
- większe zużycie paliwa
TRAKTOREK ZERO-TURN TRAKTOREK ZERO-TURN
+ zwinne omijanie przeszkód
+ idealne do dużych powierzchni
+ szybka praca
- nie poradzą sobie w wąskich przestrzeniach

Jaki traktorek ogrodowy kupić? Ranking traktorków ogrodowych 

Traktorek ogrodowy MTD 125 z koszem

Traktorek ogrodowy MTD 92

Traktorek do koszenia trawy MTD 125 to model z nieco niższej półki cenowej, co nie znaczy, że jest to produkt o złych parametrach. Silnik wprawdzie ma tylko 1 cylinder, ale generuje on moc 13,5KM, która powinna wystarczyć to koszenia lekko pagórkowatego terenu. Szerokość robocza to 92cm. Traktorek ogrodniczy – kosiarka posiada regulację wysokości koszenia w zakresie od 30 do 95mm. O dobrej wytrzymałości świadczą w pełni metalowe elementy rozrządu. To dobry traktorek do trawy za niewiele ponad 7 tysięcy złotych.

Zalety
Rozsądna cena
Szeroki zakres regulacji wysokości
Reflektory przednie
Wady
Brak napędu na 4 koła
Brak dyszy do mycia podwozia

Traktorek ogrodowy STIGA Estate Pro 9122 XWSY 4x4  

Traktorek ogrodowy STIGA Estate Pro 9122 XWSY

To traktorek do trawy z górnej półki tego renomowanego producenta. Znajdziemy w nim dwucylindrowy silnik czterosuwowy z napędem na 4 koła. 2 nożowy system tnący zapewnia bardzo dużą szerokość roboczą 122cm. Wydajna, bezstopniowa automatyczna skrzynia biegów ułatwi korzystanie z urządzenia, a wyposażony w 6 diod wyświetlacz wyraźnie zasygnalizuje parametry pracy. Pojemnik na trawę ma pojemność aż 360 litrów, a regulacja wysokości koszenia przebiega w zakresie od 25 do 100mm. Dobre parametry wiążą się jednak z wysoką ceną, która wynosi ponad 20 tysięcy złotych.

Zalety
Napęd na 4 koła
Automatyczna skrzynia biegów
Duża szerokość robocza
Wady
Dość wysoka cena

Traktorek ogrodowy STIGA Estate 3398HW BS

Ten ciągniczek ogrodowy to bardzo wygodne narzędzie dostarczane z istotnymi akcesoriami. W skład zestawu poza traktorkiem wchodzą pokrowiec, przyczepa, kanister, zestaw mulczujący, ładowarka z akumulatorem czy zaczep do holowania. Traktorek ogrodowy Stiga wyposażono w bardzo wygodny fotel operatora, światła LED, miękką kierownicę oraz przejrzysty panel informacyjny. Dwucylindrowy silnik ma moc 16KM, a szerokość koszenia wynosi 98cm. Napęd przenoszony jest wyłącznie na tylną oś. Cena wynosi nieco ponad 13 tysięcy złotych. 

Zalety
Plandeka i przyczepka w zestawie
Wygodny fotel i kierownica
Wydajny silnik
Wady
Napęd tylko na tylne koła
Dość wysoka cena

Traktorek ogrodowy z koszem MTD OPTIMA LN200H hydro 

MTD OPTIMA LN200H

To bardzo komfortowy model o dobrych parametrach. Dwucylindrowy silnik dysponuje mocą aż 20KM. Pozwala on pokonywać teren o pochyłości nawet 30 stopni. Istotną funkcjonalnością jest możliwość opróżniania kosza bez konieczności zsiadania z urządzenia. Przyjemna w obsłudze hydrostatyczna przekładnia bezstopniowa wymaga jedynie określenia kierunku jazdy i regulacji prędkości pedałem nożnym. W konstrukcji uwzględniono system mycia zespołu tnącego. Do tego traktorka możemy dokupić np. pług. Traktorek ogrodowy z pługiem posłuży nam np. do odśnieżania zasypanego podjazdu. Cena to ok. 10 tysięcy złotych.

Zalety
Wysoka moc silnika
Bezstopniowa skrzynia biegów
Dysza do mycia podwozia
Wady
Kosz o pojemności 240l jest nieco mały

Traktorek ogrodowy STIGA ESTATE 7102 HWS

Traktorek ogrodowy STIGA ESTATE 7102

Traktorek ogrodowy do koszenia trawy Stiga 7102 to masywne, ważące 244kg urządzenie. Dwucylindrowy silnik w układzie widlastym generuje wysoką moc, a szerokość robocza wynosząca 102cm i kosz o pojemności 320l zapewniają wydajną, nieprzerwaną pracę. Dźwiękowy sygnalizator napełnienia kosza wyraźnie sygnalizuje konieczność opróżnienia zbiornika, a czytelny panel informacyjny wyraźnie informuje o aktualnym stanie maszyny. Cena to ok. 17 tysięcy złotych.

Zalety
Pojemny kosz z dźwiękowym sygnałem o napełnieniu
Złącze do mycia
Tempomat
Wady
Wysoka cena
Brak przyczepki ani pługu w zestawie

Traktorek ogrodowy jaki będzie najbardziej odpowiedni do domowego ogrodu? 

Dobór odpowiedniego traktorka do naszego ogrodu zależy głównie od wielkości i krzywizny powierzchni trawy na naszym terenie. Do bardzo dużych trawników o pagórkowatym kształcie warto wybrać możliwie duży traktorek o wysokiej mocy. Do terenów o mniejszej powierzchni nie ma potrzeby kupowania bardzo drogiego i dużego ciągniczka. Zamiast dopłacać do mocniejszego silnika czy większej szerokości roboczej, prawdopodobnie lepiej jest zakupić dodatkowe akcesoria poprawiające funkcjonalność traktorka takie jak np. pług do odśnieżania. Cóż nam przecież po bardzo wydajnym i drogim traktorku, jeśli przez pół roku miałby stać nieużywany.

Traktorek ogrodowy do koszenia trawy - do czego jeszcze może przydać się traktorek ogrodowy? 

Traktorki ogrodowe oferują często możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów, które zwiększają ich funkcjonalność. Dzięki nim w łatwy sposób wykorzystamy te urządzenia jesienią do zbierania liści, a także zimą do odgarniania śniegu. Posłuży do tego zbieracz do liści oraz pług. Zakupić możemy także przyczepkę, dzięki której przewieziemy większą ilość sypkiego materiału, walec ugniatający, rozsiewacz, rozpylacz czy wertykulator. Ten ostatni szczególnie przydaje się do dodatkowej pielęgnacji trawy, gdyż pozwala oczyścić trawnik z mchów, liści itp. Koszt każdego z tych akcesoriów zazwyczaj wynosi kilkaset złotych.  Traktorek ogrodowy z osprzętem dodatkowym to ogromny przyjaciel każdego ogrodnika.

Traktorek ogrodowy z wertykulatorem - o co właściwie chodzi?

Traktorek ogrodowy z wertykulatorem to najlepsze połączenie do koszenia, a także oczyszczania trawy. Przystawka tylna do ciągniczka zwana wertykulatorem wyposażona jest w sprężynowe zęby, które lekko wbijają się w ziemię. Podczas jazdy zbierają one wszelkie mchy, szczątki, liście i inne elementy zalegające w trawniku. Funkcjonowanie wertykulatora bardzo łatwo porównać do działania grzebienia. Za dobrej jakości wertykulator zapłacimy ok. 500zł. 

Traktorek ogrodowy diesel, spalinowy, a może elektryczny? 

Ciągniki ogrodowe występują w wariantach z różnymi odmianami napędu. Mogą je napędzać silniki spalinowe benzynowe lub Diesla, a także silniki elektryczne. Najpopularniejsze są silniki benzynowe czterosuwowe. To dobre, sprawdzone i trwałe rozwiązania. Modele z silnikami Diesla są droższe, jednak charakteryzują się zwykle nieco lepszą wydajnością. Traktorki elektryczne zasilane są energią elektryczną, którą przechowują w swoich akumulatorach. Przed rozpoczęciem koszenia powinniśmy sprawdzić ich poziom naładowania, aby uniknąć konieczności przerywania pracy i ładowania traktorka. Zwykle modele elektryczne są rozwiązaniami drogimi, a ich czas pracy na w pełni naładowanych ogniwach wynosi do 3 godzin. Do zastosowań domowych każdy wariant napędu będzie dobry. Jeżeli wolimy klasyczne rozwiązania i nie chcemy się martwić o konieczność częstego ładowania akumulatorów, wybierzmy model z silnikiem spalinowym. Natomiast jeśli zależy nam na cichszej pracy i chcemy zadbać o środowisko, warto zainteresować się modelem elektrycznym.

Traktorek ogrodniczy kosiarka w największym wymiarze.  

Traktorek ogrodniczy w porównaniu z tradycyjnymi kosiarkami od razu sprawia wrażenie ogromnego urządzenia. Jaka jest jednak faktyczna różnica w szerokości roboczej tych rozwiązań? Kosiarki elektryczne obcinają trawę na szerokości zwykle od 30 do 40cm. Modele z silnikami spalinowymi są nieco większe i mocniejsze, a ich szerokość robocza to zwykle od 40 do 50cm. W przypadku traktorków ogrodowych ten parametr wynosi ok. 60cm. Większość modeli oscyluje jednak w pobliżu 100cm. Oznacza to, że wykonując koszenie za pomocą traktorka ogrodowego przebędziemy mniej więcej 2 razy krótszą drogę w porównaniu do typowej kosiarki. To bezpośrednio przekłada się na zaoszczędzony czas – nawet kilkanaście godzin miesięcznie. 

Traktorek ogrodowy wielofunkcyjny - co jeszcze potrafi traktorek ogrodowy? 

Traktorek ogrodowy wielofunkcyjny potrafi znacznie więcej niż tylko koszenie trawy. Dzięki dodatkowym przystawkom możemy wykorzystywać go do oczyszczania trawy, przewożenia ciężkich przedmiotów na przyczepie, odśnieżania czy zbierania liści. Traktorek ogrodowy – kosiarka z akcesoriami to bardzo uniwersalne i przydatne w ogrodzie narzędzie przez cały rok, nie tylko wiosną i latem. Nie musimy jednak kupować pełnego zestawu akcesoriów wraz z traktorkiem od razu. Na początek wystarczy sam traktorek, a z biegiem czasu, wraz z rosnącymi potrzebami, możemy dokupować kolejne elementy. 

Traktorek ogrodowy z osprzętem - jakie wyposażenie jest ważne? 

Podczas dokonywania wyboru naszego traktorka ogrodniczego musimy zwrócić na kilka elementów wyposażenia. Ważne, aby wybierany model posiadał duży kosz, najlepiej z możliwością opróżniania bez konieczności zsiadania z maszyny. Przednie oświetlenie przyda się podczas wykonywania pracy wieczorami, a także w nocy. Wygodny fotel i kierownica pozwolą na długie i wygodne koszenie przez długi czas. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia jest także dysza, do której podłączymy wąż ogrodowy. Obecność dyszy pozwoli nam wygodnie i szybko umyć elementy podwozia traktorka.

Traktorek ogrodowy z pługiem - idealne rozwiązanie na śnieżne zimowe dni 

Traktorek ogrodowy z pługiem

Odgarnianie śniegu zimą jest podobnie męczące jak koszenie trawy. Dodatkowo musimy zmagać się z niską temperaturą i grubymi, mniej wygodnymi ubraniami. Dokupując do traktorka ogrodowego pług możemy znacznie ułatwić sobie tę czynność. Odśnieżanie podjazdu za pomocą traktorka ogrodowego zajmie nam kilka minut, a także nie będzie w ogóle wymagało używania siły. To najlepszy sposób na wygodne odśnieżanie zimą.

Traktorek ogrodowy - jak używać. Porady dla nowych użytkowników 

Użytkowanie traktora ogrodowego nie jest trudne. Z pewnością poradzi sobie z tym każda osoba. Największym elementem sterującym jest kierownica, która służy do precyzyjnego skręcania kół. Za nią zwykle znajduje się tablica rozdzielca z kontrolkami informującymi o stanie urządzenia w danej chwili. W pobliżu umieszczone powinny być przyciski lub pokrętła od ustawiania świateł czy dźwignia wybierania odpowiedniego biegu. Prędkość pojazdu zwykle regulujemy naciskając z odpowiednią siłą na pedał gazu. Niektóre modele posiadają także tempomat, który umożliwi utrzymanie pożądanej prędkości tak długo, jak jego przełącznik pozostanie wciśnięty. Wysokość koszenia regulujemy natomiast za pomocą dużej, wyraźnie oznaczonej dźwigni. Kosiarki ogrodowe – traktorki obsługujemy zatem podobnie do samochodów. 

Czy traktorek ogrodowy nadaje się do koszenia trawy w ogrodzie? 

Traktorki ogrodnicze koszą trawę z taką samą precyzją jak dobrej jakości kosiarki. Wykonują to szybciej, gdyż ich szerokość robocza jest znacznie większa, a także są przy tym wygodniejsze. Nie musimy ich pchać, a także w ogóle chodzić. Przez cały czas siedzimy na wygodnym fotelu i sterujemy urządzeniem. Wiele modeli traktorków posiada nawet możliwość opróżniania kosza bez konieczności zsiadania. To zatem najlepsze, ale i najdroższe urządzenia służące do koszenia trawy w większych ogrodach. Do mniejszych powierzchni np. 100m2 prawdopodobnie lepiej jest jednak zakupić zwykłą kosiarkę, gdyż ta porodzi sobie z takim trawnikiem dość sprawnie, a my raczej nie zdążymy się zmęczyć. Oszczędność czasu w przypadku ciągniczka nie byłaby zbyt duża, a my wydalibyśmy znacznie więcej pieniędzy.

Traktorek ogrodowy czy warto? Wady i zalety rozwiązania 

Traktorek ogrodowy to bez wątpienia najwygodniejsze urządzenie, którym sprawnie przystrzyżemy każdy trawnik. Jest wytrzymały, niezawodny, szybki i dokładny. Prowadząc go, nie męczymy się, a po wyposażeniu go w dodatkowy osprzęt możemy nim odgarniać liście, śnieg, czyścić trawniki czy przewozić duże, ciężkie lub sypkie materiały. Traktorki ogrodnicze są jednak o wiele droższe niż kosiarki, a także wymagają znacznej ilości przestrzeni do przechowywania pojazdu oraz wszystkich akcesoriów. Należy zapewnić im także okresowy serwis.

Zalety
Wygodne
Wytrzymałe
Niezawodne
Szybkie
Dokładne
Duże możliwości rozbudowy w dodatkowy osprzęt
Wady
Wysoka cena
Wymagają dużej ilości przestrzeni do przechowywania
Konieczny okresowy serwis

Jaki traktorek ogrodowy wybrać? Podsumowanie 

Traktorek ogrodowy to najlepszy wybór dla osób ceniących sobie wygodę i szybkość koszenia. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru powinniśmy jednak sprawdzić czy dany produkt jest kompatybilny z dodatkowymi przestawkami np. do zbierania liści czy odśnieżania. Nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości różne, dodatkowe funkcjonalności nie będą nam potrzebne. Sprawdźmy jeszcze najważniejsze parametry, o których była mowa w tym artykule. Dobrze dobrany do naszych potrzeb ciągniczek ogrodowy z pewnością będzie nam służył przez długie lata.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
włodekszymkiewicz
włodekszymkiewicz
1 rok temu

nie wyobrażam sobie już koszenia bez traktorka ogrodowego moich 10 arów , super maszyna

Zamknij