Close

Ranking kosiarek elektrycznych – najlepsze kosiarki elektryczne – wrzesień 2022

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to świetny pomysł. Grillowanie czy wypoczynek we własnym ogrodzie w wolnym czasie to jedne z ulubionych aktywności wielu osób. Większość ogrodów posiada trawniki, które doskonale wypełniają przestrzeń. Wymagają one jednak okresowego koszenia. To możemy rozwiązać za pomocą różnych maszyn. Jedną z najwygodniejszych jest kosiarka elektryczna. To urządzenie cieszy się ogromną popularnością wśród ogrodników. W tym artykule przyglądamy się kilku najciekawszym modelom kosiarek elektrycznych oraz odpowiadamy na najczęstsze, związane z ich tematem pytania. 

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Jaka kosiarka elektryczna będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

SZEROKOŚĆ ROBOCZA
SZEROKOŚĆ ROBOCZA

Ten parametr określa szerokość, na jakiej będzie odbywało się koszenie podczas przesuwania pojazdu po trawniku. Zwykle wynosi ona od ok. 30 do ponad 50cm. Oczywiście wartość szerokości koszenia ma wpływ na wielkość samej kosiarki, a przy tym także jej wagę. Modele o większej szerokości pozwolą nam szybciej przystrzyc trawę, jednak będą droższe i trudniejsze podczas przesuwania. Warto wtedy rozważyć zakup modelu z napędem. Wraz ze wzrostem szerokości roboczej powinna także rosnąć pojemność kosza – w końcu szybciej będzie się on zapełniał.

REGULACJA WYSOKOŚCI
REGULACJA WYSOKOŚCI

Każda kosiarka posiada regulację wysokości pracy. Zmieniając ją, dostosowujemy długość trawy, jaka pozostanie po koszeniu. Warto więc sprawdzić zakres tej regulacji, a także ilość dostępnych stopni jej ustawienia. Podstawowe modele kosiarek oferują 3-stopiniową regulację w zakresie od ok. 25 do 55mm. Lepsze i droższe urządzenia zaoferują nam już 5 czy 6-stopniową regulację w zakresie od np. 20 do 75mm. Zawsze warto jest postawić na model o szerszym zakresie regulacji.

RODZAJ ZASILANIA
RODZAJ ZASILANIA

Do wyboru mamy kosiarki zasilane tradycyjnym przewodem, który podłączamy do gniazdka elektrycznego, a także kosiarki akumulatorowe. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia te posiadają akumulatory, które są zwykle wymienne. Te następnie ładujemy w specjalnej ładowarce. Kosiarki akumulatorowe to droższa opcja, która jednak uwalnia nas od ograniczeń związanych z kablem. Praca z urządzeniem jest wygodniejsza i możliwa w każdym miejscu niezależnie od dostępu do prądu. Musimy jednak pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora i jego dość krótkim czasie pracy – zwykle wynosi on kilkadziesiąt minut.

OBECNOŚĆ NAPĘDU
OBECNOŚĆ NAPĘDU

Małymi i lekkimi kosiarkami bez trudu możemy poruszać przy użyciu siły naszych mięśni. W końcu zwykle ważą od kilku do kilkunastu kilogramów. W przypadku większych modeli sprawa nie jest jednak już równie oczywista. Solidne modele o większej szerokości roboczej ważą od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów. To już większa waga, która może sprawić nam kłopot podczas długiego popychania pojazdu w ogrodzie. Z pomocą przychodzi jednak napęd, który czerpie energię z silnika elektrycznego i zamienia ją w ruch kół kosiarki.

MOC
MOC

To proste – im wyższa moc, tym lepiej. Mocne kosiarki (1800W i więcej) bez większego trudu skoszą nasz trawnik, a nierówna nawierzchnia czy różne przeszkody na niej ułożone nie sprawią naszemu urządzeniu zbytnio trudu. Najsłabsze modele (do ok. 1000W) będą wymagały powolnego poruszania kosiarką, a przy tym wszelkie nierówności czy nawet gęstsze zarośla sprawią kłopot podczas koszenia. Wartość mocy powinna ponadto być wyższa dla urządzeń z napędem i o dużej szerokości roboczej.

Jakie są rodzaje kosiarek elektrycznych?

Kosiarki elektryczne można podzielić na kilka kategorii. Ze względu na sposób zasilania wyróżnimy kosiarki sieciowe, akumulatorowe oraz hybrydowe. 

KOSIARKA SIECIOWA KOSIARKA SIECIOWA
+ niska cena
+ nieograniczony czas pracy
+ duża wytrzymałość
+ zawsze gotowa do działania
- ograniczony zakres miejsc pracy
- plączący się kabel
- zwykle małe wymiary i ograniczona wydajność
KOSIARKA AKUMULATOROWA KOSIARKA AKUMULATOROWA
+ może działać w dowolnym miejscu
+ łatwa w przenoszeniu
- ograniczona moc
- wyższa cena
- konieczność częstego ładowania akumulatora
KOSIARKA HYBRYDOWA KOSIARKA HYBRYDOWA
+ łączy możliwość pracy sieciowej i akumulatorowej
+ dobra wydajność
+ możliwość podłączenia kabla po wyczerpaniu akumulatora
- wysoka cena

Kosiarka elektryczna jak wybrać? Ranking kosiarek elektrycznych 

Kosiarka elektryczna KANWOD 2000W MOCNA XXL 

Kosiarka elektryczna KANWOD 2000W MOCNA XXL

Mała kosiarka elektryczna z koszem Kanwod dostępna jest w bardzo niskiej cenie – nieco ponad 200zł. Ważnymi zaletami są małe wymiary oraz niska waga jedyne 8,5kg. Dzięki nim kosiarka elektryczna do trawy jest bardzo łatwa w przechowywaniu. Producent twierdzi, że zastosowany w niej silnik ma moc aż 2000W (pobór prądu wynosi jednak 1200W) oraz prędkość obrotową wynoszącą 3500obr.min. Natężenie dźwięku wynosi 96dB – to dość dużo. Pojemność kosza wynosi 30l,  a szerokość koszenia to 32cm. Mała kosiarka elektryczna posiada 3-stopniowa regulację wysokości: 20,28 lub 56mm.

Zalety
małe wymiary i waga
niska cena
Wady
niewielka szerokość koszenia sprawia, że nie jest to najlepszy wybór do większych trawników
tylko 3 stopnie regulacji wysokości
duży poziom hałasu

Kosiarka elektryczna RIWALL MOCNA 2500W

Kosiarka elektryczna RIWALL MOCNA 2500W

Mała kosiarka elektryczna firmy Riwall to produkt o bardzo niskiej cenie – ok. 230zł. Wśród funkcji znajdziemy np. centralną regulację wysokości koszenia w zakresie od 25 do 65mm. Szerokość koszenia wynosi 32cm, a silnik ma moc znamionową 1300W. Ta mała kosiarka elektryczna do trawy posiada pojemnik o pojemności 25l z otworami po bokach, dzięki czemu łatwo będzie nam skontrolować poziom jego załadowania. Urządzenie w dużej większości zostało wykonane z tworzyw sztucznych. Na szczęście koła zostały dodatkowo utwardzone. Kosiarka elektryczna do trawy posiada możliwość złożenia uchwytu oraz regulację jego wysokości. Jest to dobra kosiarka elektryczna do 300zł.

Zalety
niska cena
małe wymiary – łatwa w przechowywaniu
Wady
niewielka szerokość koszenia sprawia, że będziemy musieli pokonać dłuższą trasę podczas koszenia
brak możliwości złożenia kosza

Kosiarka elektryczna NAC LE18-40-PB-S 1800W

Elektryczna kosiarka do trawy firmy Nac wyróżnia się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Znajdziemy tu silnik o mocy 1800W o prędkości obrotowej 3000obr/min. Szerokość koszenia wynosi 40cm, a kosz na trawę ma pojemność 40l. Jego konstrukcja składa się ze stelaża, na który nakłada się materiałowe ścianki. Pozwala to na złożenie go w czasie, gdy nie będzie używany. Kosiarka elektryczna Nac z koszem posiada 5-stopniową regulację wysokości koszenia w zakresie od 25 do 75mm, a także możliwość ustawienia wyrzutu trawy do kosza oraz wyrzutu tylnego. Ta kosiarka elektryczna Nac jest stosunkowo lekka- jej waga wynosi 10kg. Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego, co jest usprawiedliwione niską ceną – ok. 350zł. Jest to kosiarka elektryczna tania i dobra.

Zalety
rozsądna cena
szeroki zakres regulacji wysokości
lekka
Wady
obudowa niemal w pełni wykonana z tworzyw sztucznych
nie najlepiej zaprojektowany wlot do pojemnika, przez co trawa czasem spada na grunt

Kosiarka elektryczna MAKITA ELM3720 1400W

 Makita to firma kojarząca się z produktami o bardzo wysokiej jakości i niezawodności. Liczne pozytywne recenzje wskazują na to, że nie inaczej jest w tym przypadku. ELM3720 to mała kosiarka elektryczna Makita. Obudowa niemal w całości została pomalowana w charakterystyczny dla producenta, turkusowy kolor. Kosiarka elektryczna Makita została wyposażona w silnik o mocy znamionowej 1400W oraz prędkości obrotowej 3400obr/min. Szerokość koszenia wynosi 37cm. Regulacja wysokości koszenia jest 3-stopniowa w zakresie od 20 do 55mm. Dużym ułatwieniem w obsłudze jest wskaźnik zapełnienia kosza. To bardzo dobra kosiarka elektryczna do 500zł.

Zalety
wskaźnik zapełnienia kosza
możliwość ustawienia w pionie dla łatwiejszego przechowywania i czyszczenia
funkcja zbierania liści
Wady
regulacja wysokości koszenia tylko 3-stopniowa
brak możliwości złożenia kosza

Kosiarka elektryczna STIGA COLLECTOR 39E INDUKCJA

Kosiarka elektryczna STIGA COLLECTOR 39E INDUKCJA

Kosiarka elektryczna z silnikiem indukcyjnym Marki Stiga jest kompaktowa i wydajna. Zastosowanie silnika indukcyjnego zapewnia lepszą niezawodność oraz cichszą pracę. Konstrukcje te są jednak nieco cięższe od typowych silników szczotkowych. Waga 15kg w przypadku urządzenia o szerokości koszenia 37cm jest duża. W urządzeniu wybieramy jedną spośród trzech wysokości koszenia z zakresu 25-65mm. Do zestawu dołączono wytrzymały kosz o pojemności 40l. Istotną funkcją jest możliwość regulacji i złożenia kierownicy. Kosiarka elektryczna z silnikiem indukcyjnym Stiga kosztuje ok. 450zł.  

Zalety
wytrzymałą i cicha dzięki silnikowi indukcyjnemu
uchwyt transportowy,
Wady
duża waga
tylko 3 dostępne wysokości koszenia

Kosiarka elektryczna BOSCH ROTAK ARM 32 1200W

Kosiarka elektryczna 1200W ROTAK ARM 32 BOSCH

Mała kosiarka elektryczna z koszem Bosch to jedno z najlepszych urządzeń, jeśli zależy nam przede wszystkim na mobilności i łatwości w przechowywaniu. To za sprawą bardzo małej wagi – jedynie 6,8kg. Szerokość robocza 32cm pomaga w transporcie i sprawia, że kosiarka zajmuje niewiele miejsca. Powoduje jednak, że koszenie większych trawników będzie bardzo czasochłonne. Kosz o pojemności 31l jest niezbyt duży i szybko będzie się zapełniał. Silnik ma moc 1200W i moment obrotowy 13Nm. Producent nie podaje natomiast prędkości obrotowej. Regulacja wysokości cięcia dostępna jest w szerokim zakresie od 20 do 60mm, jednak są tylko 3 jej stopnie. Mała kosiarka elektryczna z koszem kosztuje mniej niż 400zł. To niewiele jak na produkt znanej i cenionej firmy Bosch. 

Zalety
niewielka oraz łatwa w transporcie i przechowywaniu
regulacja wysokości w szerokim zakresie
Wady
jednak dostępne są tylko 3 poziomy ustawienia wysokości
opinie znajdujące się w internecie wskazują na podwyższoną awaryjność kosiarki

Kosiarka elektryczna MAKITA ELM3320 1200W

Kosiarka elektryczna MAKITA ELM3320 1200W

Małe kosiarki elektryczne cieszą się dużym popytem, a ten produkt firmy Makita cechuje się także wysoką trwałością oraz dobrym stosunkiem jakości do ceny. Niewielkie wymiary oznaczają niedużą szerokość koszenia – 33cm oraz małą pojemność kosza – 30l. Producent zaleca używanie tej kosiarki na trawnikach o powierzchni do 400m2. Istotną funkcjonalnością jest możliwość koszenia blisko krawędzi ściany, przez co kosiarka spełnia także funkcję podkaszarki. Trzystopniowa regulacja wysokości dostępna jest w zakresie od 20 do 55mm. Kosiarka elektryczna do trawy posiada silnik 1200W oraz waży ponad 10kg. To nie mało jak na niewielką kosiarkę. Cena wynosi mniej niż 400zł. To niewiele jak na firmowy produkt.

Zalety
lampka sygnalizująca podłączenie do zasilania
możliwość użycia jako kosiarka elektryczna bez kosza, z koszem a także jako narzędzie do zbierania liści
Wady
tylko 3-stopniowa regulacja wysokości koszenia
niewielki kosz szybko będzie się zapełniał

Kosiarka elektryczna akumulatorowa Greenworks 50L

Kosiarka elektryczna akumulatorowa Greenworks 50L

Jest to jedyna kosiarka bez kabla z funkcją mulczowania. Do jej zasilania używany jest akumulator Li-ion o pojemności 2Ah. Sprawia on, że kosiarki możemy używać także w miejscach, w których nie ma dostępu do prądu. Podczas pracy nie będzie nam się także plątał przewód zasilający. Co więcej, jest to kosiarka elektryczna z mulczowaniem. Oznacza to, że kosiarka pokrywa świeżo skoszoną trawę materią organiczną pozyskaną ze skoszonych już roślin. Szerokość koszenia to 41cm, a zbiornik ma pojemność 50L. Wysokość cięcia regulujemy w zakresie 25-80mm. Wadą tej kosiarki jest wysoka cena – ok. 1500zł, a także krótki czas działania na akumulatorze – ok 23min. 

Zalety
mobilność, kosiarka elektryczna bez kabla
funkcja mulczowania
Wady
wysoka cena
krótki czas działania - ok. 23min na jednym akumulatorze

Kosiarka elektryczna z napędem - czyli jakie ma to znaczenie? 

Funkcja napędu w kosiarce ułatwia pracę. Kosiarki elektryczne z napędem po uruchomieniu przekazują część energii wytwarzającej przez silnik na poruszanie swoimi kołami. Dzięki temu operator jedynie steruje kierunkiem poruszania się kosiarki. Do mniejszych ogrodów, takich jak ogrody przydomowe i działkowe nie ma jednak wyraźnej potrzeby takiego zakupu. Kosiarka elektryczna z napędem jest zdecydowanie droższa, a także może wymagać dodatkowego serwisu przekładni, której pozbawione są kosiarki bez napędu. Pchanie kosiarki nie wyposażonej w napęd nie jest czynnością szybko wyczerpującą. 

Kosiarka elektryczna z mulczowaniem - dodatkowa funkcja dla lepszego wzrostu trawnika 

Kosiarki do trawy elektryczne z mulczowaniem pozwalają na poprawę wyglądu naszego trawnika w naturalny sposób. Mulczowanie polega na pokrywaniu powierzchni ziemi drobno skoszoną już materią. Pozwala to zmniejszyć parowanie wody oraz porost chwastów. Kosiarka elektryczna z mulczowaniem działa podobnie dla trawnika jak naturalnie zachodzący w przyrodzie proces rozkładu materii organicznej.

jaką kosiarkę kupić

Kosiarka elektryczna z koszem czy bez kosza?  

Kosz w kosiarce pełni funkcję zbiornika odpadów. Każda kosiarka wymieniona w zestawieniu jest w niego wyposażona. Proces koszenia wytwarza ogromną ilość odpadów, którą stanowi skoszona roślinność. Dzięki koszowi odpady te zbierane są w jedno miejsce. W momencie zapełnienia pojemnika, z łatwością odłączymy go od kosiarki i jego zawartość wysypiemy w odpowiednie miejsce. Kosiarka elektryczna bez kosza pozostawi na trawniku te wszystkie odpady, przez co będzie konieczne ich sprzątnięcie. W razie potrzeby, istnieje możliwość używania kosiarki elektrycznej z koszem także bez niego.

Kosiarka elektryczna bez kabla? Czyli czy istnieje coś takiego jak bezprzewodowa kosiarka? 

Większość kosiarek elektrycznych zasilana jest bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Wadami tego rozwiązania są możliwość pracy tylko w miejscach z dostępem do prądu oraz ograniczający nas swoją długością przewód zasilający. Kosiarki elektryczne akumulatorowe zasilane są z akumulatorów, które przed użyciem należy naładować. Dzięki nim kosiarka może być użyta w dowolnym miejscu, podobnie jak spalinowa. Akumulatory jednak zużywają się z czasem i nie wystarczają na więcej niż kilkadziesiąt minut używania. 

Tradycyjna kosiarka elektryczna czy akumulatorowa? Która lepsza? 

Tradycyjne kosiarki elektryczne to urządzenia o świetnym stosunku jakości do ceny. Już za kilkaset złotych możemy kupić urządzenie, dzięki któremu z łatwością skosimy nasz ogród.  Ich głównymi ograniczeniami jest możliwość pracy tylko w miejscach, w których jest dostęp do energii elektrycznej. Obecność przewodu zasilającego także nie jest najwygodniejsza podczas koszenia. Rozwiązaniem tych problemów są kosiarki akumulatorowe. Mogą one działać wszędzie, jednak posiadają także kilka wad względem kosiarek przewodowych. Przede wszystkim są kilkukrotnie droższe, nie oferując przy tym lepszej jakości ani szybkości koszenia. Ponadto przed każdorazowym użyciem musimy się martwić o poziom naładowania akumulatora, który z czasem zużywa się i wymaga wymiany na nowy. 

Kosiarka elektryczna indukcyjna czy szczotkowa? Czyli kosiarka z silnikiem indukcyjnym 

Zdecydowana większość kosiarek elektrycznych wyposażona jest w silniki szczotkowe. To proste w budowie urządzenia, które dobrze sprawdzają się w tym zastosowaniu. Kosiarka elektryczna z silnikiem indukcyjnym to rozwiązanie nowsze. Silnik indukcyjny jest cichszy w pracy, a także bardziej niezawodny względem silnika szczotkowego. Nie zachodzi w nim proces zużywania się podzespołów, a w silniku szczotkowym z czasem zużywają się szczotki, które powinno się wymienić. Jest to zjawisko na tyle powolne, że nie powinniśmy się nim martwić podczas dokonywania wyboru urządzenia. Silnik indukcyjny jest natomiast dużo cięższy, przez co kosiarka w niego wyposażona jest trudniejsza w transporcie oraz wymaga użycia większej siły podczas pchania.

jaką kosiarkę wybrać ranking

Kosiarka elektryczna tania i dobra - czyli czy dobra kosiarka może być tania? 

Kosiarka elektryczna jest urządzeniem prostym w budowie i stosunkowo niezawodnym. Co więcej, dość trudno jest znaleźć model, który źle spełniłby swoje zadanie. Jeśli zatem poszukujemy urządzenia, którym łatwo i szybko przytniemy trawę, a także posiadamy w ogrodzie dostęp do prądu, to kosiarka elektryczna jest najlepszym wyborem w kwestii spełnienia zadania w stosunku do ceny urządzenia. Przykładowe modele znajdujące się w naszym rankingu, oferujące dobre parametry za niewysoką cenę to NAC LE18-40-PB oraz MAKITA ELM3720. 

Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Wady i zalety kosiarki elektrycznej I porównanie z kosiarką spalinową.  

Kosiarka elektryczna to jedna z najbardziej popularnych kosiarek na rynku. Istnieją jednak też inne rozwiązania, takie jak kosiarki spalinowe. Które są lepsze? Każda technologia ma swoje wady i zalety. Kosiarki elektryczne przede wszystkim są cichsze oraz wymagają bardzo niewiele czynności serwisowych. Są to także urządzenia trwałe i rzadko ulegają uszkodzeniu. Kosiarki elektryczne są też tańsze niż spalinowe. Tradycyjne modele wymagają jednak ciągłego dostępu do zasilania energią elektryczną. Zasięg naszej pracy ograniczony jest długością kabla, który dodatkowo plącze się. Istnieją modele zasilane akumulatorowo, jednak ich ceny są już znacznie wyższe. Czas pracy takich kosiarek jest jednak o wiele krótszy niż modeli spalinowych. Kosiarki spalinowe są z reguły droższe od tradycyjnych elektrycznych, a także o wiele głośniejsze. Silnik spalinowy pozwala jednak na pracę w każdym miejscu i w każdych warunkach. Kosiarka ta będzie działać tak długo, aż zużyje cały zbiornik benzyny. Wymaga ona jednak okresowego serwisu. Po więcej informacji o kosiarkach spalinowych zapraszamy do przygotowanego o nich artykułu : LINK.

Jaka kosiarka elektryczna będzie najlepsza? Podsumowanie 

Kosiarka elektryczna to idealny wybór do niemal każdego ogrodu. To urządzenie pozwalające szybko i sprawnie skrócić długość trawnika i innych roślin, przy czym jest mało awaryjne i proste w obsłudze. Kosiarki elektryczne należy uznać także za bardzo opłacalne, porównując ich ceny do modeli spalinowych. Jedynymi ograniczeniami są konieczność zapewnienia dostępu do prądu lub czas pracy akumulatorów. Kosiarka elektryczna to zakup, który będzie służył latami. Jeśli jednak szukasz czegoś wygodniejszego, zastanów się nad automatycznym robotem koszącym :)

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PonuryŻniwiarz
PonuryŻniwiarz
3 lat temu

kosiara elektryczna musi mieć kosz
modele bez niego są bez sensu

Zamknij