Close

Jaka podkaszarka będzie najlepsza? Ranking podkaszarek

Pielęgnacja trawnika jest zadaniem bardzo trudnym. Wymaga ona męczącego koszenia co najmniej kilkanaście razy w roku. W sprzedaży znajdziemy wiele różnych modeli kosiarek, jednak często nie radzą sobie one z cięciem trawy w pobliżu żywopłotu, na bokach i rogach trawnika, a także w okolicach pni drzew. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi podkaszarka. Urządzenia te specjalizują się w strzyżeniu trawy w trudno dostępnych miejscach, w których tradycyjne kosiarki by sobie nie poradziły. W tym artykule prezentujemy najlepsze podkaszarki dostępne w sprzedaży, a także podpowiadamy jak należy ich używać.

Co to jest podkaszarka i w jakim celu się ją stosuje? 

Podkaszarka jest urządzeniem służącym do cięcia trawy za pomocą szybko wirującej żyłki lub noża. Dzięki swojemu wąskiemu, długiemu kształtowi doskonale nadaje się do pracy w miejscach trudno dostępnych. Jest dużo lżejsza od typowych kosiarek, zajmuje o wiele mniej miejsca, a także jest tańsza. Cechy te sprawiają, że podkaszarki są coraz częściej wybieranym urządzeniem do pielęgnacji ogrodu, a w przypadku niewielkich powierzchni trawników z powodzeniem całkowicie zastępują kosiarki.      

Podkaszarka jak wybrać? Jakie są rodzaje?

Poszukując podkaszarki odpowiedniej do naszych potrzeb z pewnością natkniemy się na modele różnego typu. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, powinniśmy zapoznać się z ich cechami. Wyróżniamy następujące rodzaje podkaszarek: 

  • podkaszarka elektryczna – lekka, atrakcyjna cenowo, łatwa w obsłudze. Posiada silnik elektryczny zamieniający energię elektryczną w ruch obrotowy. Moc podkaszarek elektrycznych wynosi zwykle kilkaset watów. Dobrze poradzi sobie z koszeniem trawnika, może jednak mieć problem w większymi chaszczami. Do jej użycia konieczne jest stałe podłączenie do gniazdka elektrycznego. 
  • podkaszarka akumulatorowa -  jest to podkaszarka elektryczna, która posiada akumulator, z którego pobiera energię. Nie ma zatem potrzeby ciągłego zasilania jej z gniazdka elektrycznego. Dzięki temu jest łatwiejsza w manewrowaniu, gdyż nie ma plączącego się kabla. Jest to jednak rozwiązanie droższe oraz wymagające ładowania akumulatora przed użyciem urządzenia.
  • podkaszarka spalinowa – często jest również nazywana kosą spalinową, co nie jest do końca poprawną nazwą. Do swojego działania nie potrzebuje prądu elektrycznego, gdyż posiada silnik spalinowy. Jest ona droższa i głośniejsza, jednak dysponuje większą mocą i nadaje się do koszenia gęstych zarośli.
  • podkaszarka boczna – inaczej zwana kosiarką podkoronową – to urządzenie przeznaczone do wykaszania chwastów w rzędach drzew i krzewów. Swoje zastosowanie najczęściej znajduje w sadach. Wymaga jednak podłączenia do większego pojazdu np. ciągnika.

Jaka podkaszarka najlepsza? Ranking podkaszarek 

1.Kosa spalinowa DEMON RQ580 podkaszarka spalinowa 5.2KM

Kosa spalinowa DEMON RQ580

Ta podkaszarka - kosa spalinowa Demon dostarczana jest w zestawie z pełnym zestawem narzędzi i akcesoriów, takimi jak nauszniki ochronne, porcja oleju na dotarcie silnika, wytrzymała tarcza tnąca, smar do przekładni, uchwyt do powieszenia na ścianę, dwie głowice, trymer z zapasem żyłki, szelki czy przyłbica ochronna. Tak bogate wyposażenie nie oznacza jednak wygórowanej ceny zestawu, gdyż ta wynosi niewiele ponad 350zł. Podkaszarka posiada mocny silnik 5,2KM oraz wygodne uchwyty. Jest to zatem podkaszarka najlepsza w cenie do 400zł. 

Zalety
ogromna ilość akcesoriów i narzędzi w zestawie
rozsądna cena
Wady
niezbyt solidne materiały obudowy

2.Podkaszarka elektryczna NAC TE55DW - kosa elektryczna 550W 

Podkaszarka elektryczna NAC TE55DW

Podkaszarka NAC TE55DW do trawy to bardzo tanie urządzenie o dobrych parametrach. Elektryczny silnik dysponuje mocą 550W, a mała waga i regulowana długość drążka pozwalają na niestrudzoną obsługę przez osoby o mniejszej sile. W zestawie z podkaszarką znajdziemy żyłkę tnącą, ogranicznik koszenia oraz rączki ułatwiające operowanie urządzeniem. Obudowa podkaszarki elektrycznej została wykonana z tworzywa sztucznego.

Zalety
niska cena
lekka i łatwa w manewrowaniu
Wady
przeciętnej jakości, plastikowa obudowa

3.Kosa spalinowa JOHN GARDENER - podkaszarka spalinowa 6KM

Kosa spalinowa JOHN GARDENER

Ten zestaw firmy John Gardener składa się z podkaszarki oraz bardzo dużej liczby dodatków takich jak 3 głowice z żyłką, 2 tarcze, szelki, maska ochronna, nauszniki, olej czy zestaw narzędzi do złożenia podkaszarki. Producent deklaruje, że silnik ma moc 6KM, a maksymalna prędkość obrotowa żyłki to 8000 obr/min. To zatem doskonały zakup, gdyż nie będziemy musieli się martwić o dokupowanie akcesoriów. Koszt omawianego zestawu wynosi nieco mniej niż 350zł.

Zalety
pełne wyposażenie w komplecie
niska cena
Wady
plastikowe elementy takie jak osłona nie są zbyt wytrzymałe

4.Kosa spalinowa Bass Polska - polska podkaszarka spalinowa 7KM

Kosa spalinowa Bass Polska

Podkaszarka spalinowa firmy Bass Polska również sprzedawana jest w zestawie pełnym akcesoriów za niewielką cenę. Już za ok. 300zł możemy kupić podkaszarkę z dość dużym silnikiem o mocy efektywnej 7KM. Nie musimy martwić się o jakiekolwiek akcesoria, gdyż wraz z urządzeniem otrzymamy 100ml oleju, maskę ochronną, zbiornik na mieszankę, pas nośny, tarczę trójzębną, głowicę z żyłką oraz klucze do montażu. Precyzyjne i łatwe prowadzenie podkaszarki jest możliwe dzięki wygodnemu, regulowanemu uchwytowi z płynną regulacją gazu. 

Zalety
zestaw podkaszarka + pełne wyposażenie
atrakcyjna cena
Wady
niedokręcone śruby luzują się podczas użytkowania

5.Podkaszarka akumulatorowa NAC TB18-B15-S 18 V  - kosa elektryczna teleskopowa

Podkaszarka akumulatorowa teleskopowa NAC TB18-B15-S 18 V

Podkaszarka NAC bezprzewodowa wraz z podstawowym wyposażeniem w cenie poniżej 400zł to bardzo opłacalny wybór. Wygoda działania zapewniona jest przez ergonomiczną, solidną obudowę  z możliwością regulacji długości drążka i rękojeści. Szerokość koszenia żyłką wynosi 25cm – jest zatem znacznie mniejsza od szerokości cięcia podkaszarek spalinowych (w ich przypadku jest to zwykle ponad 40cm). Podkaszarka bezprzewodowa sprzedawana jest wraz z akumulatorem o pojemności 1,5Ah i napięciu 18V. Czas pełnego ładowania wynosi od 3 do 5 godzin. Ponadto znajdziemy ładowarkę, głowicę z żyłką, klucze i akcesoria montażowe.

Zalety
brak plączącego się kabla dzięki akumulatorowi
wygodna, regulowana rączka
Wady
długi czas ładowania akumulatora
mała pojemność akumulatora w zestawie przekłada się na krótki czas pracy

6.Podkaszarka akumulatorowa MAKITA 18V DUR181Z

Podkaszarka akumulatorowa MAKITA 18V DUR181Z

Firma Makita kojarzy się z produktami niezawodnymi i o bardzo wysokiej jakości. Te cechy należą także do podkaszarki DUR181Z. Ta podkaszarka elektryczna posiada regulowany, wygodny uchwyt typu pętla, rurę teleskopową z regulacją wysokości, możliwość ustawienia kąta w 5 pozycjach, a także funkcję cięcia trawy przy krawędziach. Ten model sprzedawany jest bez akumulatora i ładowarki, więc ich koszt trzeba dodać do ceny podkaszarki. Szerokość cięcia jest typowa jak na urządzenie zasilane akumulatorowo i wynosi 26cm.

Zalety
wysoka jakość wykonania
trwałe podzespoły
Wady
konieczność dokupienia akumulatora i ładowarki
po dodaniu ceny elementów zasilania cena staje się wysoka

7.Podkaszarka elektryczna POWERMAT PM-PKE-1400S – kosa elektryczna 1400W

Podkaszarka elektryczna POWERMAT PM-PKE-1400S

Podkaszarki elektryczne mają swoje duże zalety w postaci niskiej wagi oraz ceny. Ten model waży mniej niż 3kg oraz kosztuje jedyne ok. 150zł. Znajdziemy w nim silnik o mocy 1400W, ramię o regulowanej długości oraz wygodny, duży uchwyt. Szerokość robocza to 30cm. Jest możliwość cięcia przy ścianach oraz wygodna regulacja prędkości obrotowej. Warto wspomnieć o systemie szybkiej wymiany żyłki. 

Zalety
niska cena
wygodna rączka
Wady
brak akcesoriów w komplecie

8.Podkaszarka Akumulatorowa Makita UR100DWAE - kosa akumulatorowa Makita

Podkaszarka Akumulatorowa Makita UR100DWAE

Podkaszarka bezżyłkowa akumulatorowa Makita w zestawie z dwoma akumulatorami i ładowarką to idealny zestaw dla tych, którym zależy przede wszystkim na najlepszej możliwej jakości i trwałości. Ta podkaszarka do trawy posiada głowicę wyposażoną w nóż tnący. W zestawie znajduje się także 5 sztuk dodatkowych noży, pas barkowy oraz klucze z torbą. W razie potrzeby podkaszarka bez żyłki może zostać wyposażona w głowice na żyłkę, którą należałoby zakupić oddzielnie. Waga podkaszarki to jedynie ok. 2kg. Cena omawianego zestawu jest jednak najwyższa spośród wszystkich pozycji w naszym rankingu i wynosi ok. 600zł. Produkt ten jest jednak jej wart.

Zalety
wyysoka jakość wykonania
2 akumulatory w zestawie
niska waga
Wady
wysoka cena
krótki czas pracy na akumulatorze.

Po co podkaszarka może przydać się w ogrodzie? 

Podkaszarka do trawy jest bardzo przydatnym urządzeniem do cięcia trawnika w miejscach, w których tradycyjna, duża kosiarka elektryczna nie miałaby dostępu. Dzięki wąskiej i podłużnej konstrukcji podkaszarka jest łatwo manewrowalna i doskonale sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach. To doskonały wybór do wspomożenia kosiarki, a w przypadku mniejszych trawników – także jako całkowite jej zastępstwo. 

Podkaszarka elektryczna czy podkaszarka spalinowa? Która podkaszarka sprawdzi się lepiej? 

Podkaszarki elektryczne, jak i spalinowe posiadają swoje mocne i słabe strony. Podkaszarki elektryczne cechują się cichszą pracą, niższą ceną oraz lżejsza konstrukcją. Mają jednak mniejszą moc, oraz wymagają stałego podłączenia do prądu elektrycznego. Oznacza to, że mogą pracować tylko tam, gdzie w pobliżu jest dostąp do gniazdka elektrycznego. Istnieją modele akumulatorowe, jednak ich czas pracy na w pełni naładowanym akumulatorze wynosi kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Akumulatory ponadto trzeba przed lub po każdym użyciu ładować, a także z czasem tracą swoje parametry. Podkaszarki spalinowe, jak i kosiarki spalinowe, są nieco cięższe i głośniejsze, ale mogą pracować w dowolnym miejscu tak długo, jak dostarczymy im mieszankę paliwa z olejem. Ich ceny są minimalnie wyższe, jednak dzięki większej mocy pozwalają wykonać pracę szybciej i zaoszczędzić czas.

Podkaszarka elektryczna - wady i zalety

Zalety
lekka
tania
łatwa w użyciu
wymaga niewielkich czynności konserwacyjnych
Wady
przewodowe działają tylko w miejscach z dostępem do prądu
modele akumulatorowe działają krótko na jednym akumulatorze
mniejsza moc niż modele spalinowe

Podkaszarka spalinowa - zalety i wady

Zalety
większa moc
możliwość pracy w każdym miejscu
trwałość
Wady
cięższa
głośniejsza
wymagają przygotowania mieszanki paliwa z olejem

Podkaszarka czy kosiarka? Co lepsze? A może warto mieć oba urządzenia? 

Podkaszarka czy kosiarka?

Podkaszarka to urządzenie przeznaczone do cięcia trawy w ciężko dostępnych dla typowej kosiarki miejscach. Podkaszarka kosi trawę jednak wielokrotnie wolniej od kosiarki, a zatem nie zastąpi jej całkowicie przy większych powierzchniach. Do średnich i dużych trawników najlepiej jest zakupić oba te urządzenia. W ten sposób zadbamy o jak najlepsze i szybkie wykonanie koszenia. W przypadku małych trawników o powierzchni do kilkudziesięciu metrów kwadratowych podkaszarka powinna jednak być w stanie skosić trawnik w rozsądnym czasie. Warto też wspomnieć, że kosiarki zazwyczaj wyposażone są w specjalny kosz zbierający ściętą trawę. W przypadku podkaszarki trawę musimy następnie zgrabić i zebrać własnoręcznie.

Zastanawiając się nad pytaniem, czy warto zainwestować w oba urządzenia jednocześnie, odpowiedź jest twierdząca. Dlaczego? Głównie ze względu na to, że zazwyczaj kosiarką nie jesteśmy w stanie skosić całej powierzchni trawnika. Wynika to z niemożliwości zmieszczenia kosiarki w każdy zakamarek, a także z niedokładności jej koszenia brzegów trawnika, które dodatkowo często ograniczone są krawężnikiem. W takim przypadku kosiarka sprawdzi się aby szybko i sprawnie skosić większość powierzchni trawnika, a podkaszarka będzie doskonałym urządzeniem wykańczającym pracę i usuwającym pozostałości nieskoszonej trawy w trudno dostępnych dla kosiarki miejscach.

Podkaszarka czy kosa elektryczna i spalinowa? Jaka jest różnica? 

Podkaszarka jest urządzeniem przeznaczonym do dokonywania poprawek oraz cięcia trawy w miejscach trudno dostępnych. Jej moc jest zatem stosunkowo niewielka i nie sprawdzi się podczas koszenia większych powierzchni. Do tego zadania została stworzona kosa mechaniczna, która jest wyposażona w wysokiej mocy silnik spalinowy lub elektryczny. Kosy spalinowe są jednak znacznie droższe i cięższe.

Podkaszarka czy wykaszarka? O co właściwie chodzi? 

Wybór pomiędzy podkaszarką a wykaszarka jest taki sam, jak pomiędzy podkaszarką a kosą mechaniczną. Powód tego jest prosty: wykaszarka to po prostu inna nazwa kosy mechanicznej. Służy ona zatem do cięcia całych trawników, dobrze przy tym sobie radząc z nierównościami. Często są używane do strzyżenia trawników osiedlowych. Podkaszarka przeznaczona jest jedynie do drobniejszych prac w ogródkach.

Podkaszarka bezprzewodowa - czyli nieco więcej o podkaszarce akumulatorowej 

Podkaszarka bezprzewodowa

Dużą wadą typowych podkaszarek elektrycznych jest przewód zasilający, który zawsze musi być podłączony do sieci elektrycznej. Utrudnia on pracę, plącząc się i ograniczając zasięg działań urządzenia. Rozwiązaniem tego problemu są podkaszarki bezprzewodowe. Posiadają podobny do zamieszczonego na zdjęciu powyżej akumulator, który należy naładować przed pracą. Warto jednak wyposażyć się w kilka takich akumulatorów, gdyż czas pracy na jednym ogniwie wynosi zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a czas ładowania to zwykle kilka godzin. Pozwoli to uniknąć przerywania pracy z powodu rozładowanego akumulatora. 

Podkaszarka jak używać? Podstawowe porady dla nowych użytkowników 

Przed pierwszym użyciem podkaszarki warto sprawdzić, czy wszystkie śruby urządzenia są dokręcone. Podkaszarki często posiadają plastikowe obudowy z gwintami, przez co zdarza się, że śruby mogą się poluzować. Jeśli wybraliśmy podkaszarkę spalinową, koniecznie zapoznajmy się z odpowiednią wartością stosunku ilości paliwa do oleju w mieszance. Podkaszarki spalinowe zwykle mają silnik dwusuwowy, co oznacza, że do baku musimy wlać paliwo wymieszane z olejem w odpowiednich proporcjach, a nie jedynie benzynę. Przed uruchomieniem pamiętajmy też o nawinięciu żyłki na głowicę. Na wszelki wypadek warto zapoznać się z informacjami w instrukcji obsługi. Może okazać się, że nasz produkt wymaga jeszcze innych czynności koniecznych do wykonania. Sama obsługa podkaszarki jest bardzo prosta, a sterowanie zwykle odbywa się przy pomocy odpowiedniego, wciskanego płynnie przycisku. 

Podkaszarka jak kosić - najważniejsze punkty 

Kosząc przy pomocy podkaszarki zwróćmy uwagę na kierunek obrotu żyłki. Jeśli jest on przeciwny do ruchu wskazówek zegara, to najefektywniej skosimy trawnik, wykonując ruchy od prawej do lewej strony. Jeśli żyłka obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, powinniśmy wykonywać ruchy od lewej do prawej. Koszenie grubej, wyrośniętej trawy może wymagać od nas konieczności wykonania kilku ruchów. Jeśli na powierzchni koszenia znajdują się przeszkody, to podkaszarkę trzymajmy zawsze w taki sposób, aby ochronić tę przeszkodę osłoną znajdującą się po wewnętrznej stronie narzędzia. W ten sposób nie narazimy np. kory drzewnej na uszkodzenia. 

Podkaszarka jak założyć i wymienić żyłkę? 

Zakładanie i wymiana żyłki jest czynnością prostą, jednak możliwe jest popełnienie przy niej kilku błędów. Najpierw musimy zdemontować bęben z głowicy podkaszarki. Zwykle wystarczy mocno go pociągnąć lub podważyć w dwóch miejscach płaskim śrubokrętem. Następnie należy nabrać odpowiednią długość żyłki. Zwykle wynosi ona do 3m, choć może być inna dla różnych modeli podkaszarek. Żyłkę składamy na pół, a następnie nawijamy na bęben, układając w odpowiednich prowadnicach. Ważny jest kierunek nawijania i zależy on od kierunku obrotów naszej podkaszarki. Warto sprawdzić te informacje w instrukcji urządzenia. Po nawinięciu większości żyłki, pozostawiamy kilkanaście cm końcówek, które zahaczamy o specjalne uchwyty w bębnie. Pozostaje nam zamontować bęben, przekładając końcówki żyłki przez otwory w głowicy i wypuszczając je z uchwytów bębna. Odpowiednio nałożona żyłka powinna automatycznie wysuwać się podczas koszenia, gdy przyłożymy spód podkaszarki do ziemi.

Podkaszarka jak wybrać - podsumowanie 

Przed wyborem podkaszarki do naszego ogrodu koniecznie zapoznajmy się z możliwościami danego urządzenia. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie i funkcjonalność. Odpowiednio dobrana podkaszarka sprawi, że nasz trawnik wreszcie będzie wyglądał idealnie w każdym miejscu, a my pozbędziemy się frustracji przy próbach nakierowania kosiarki na zakamarki i krawędzie naszego trawnika. 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hania
Hania
9 miesięcy temu

Mój mąż kupił podkaszarkę makita i jej cena wcale nie jest aż tak wysoka

Zamknij