Close

Jaką pilarkę tarczową wybrać? Ranking pilarek tarczowych

Samodzielne majsterkowanie w domu wymaga pewnych zasobów sprzętowych. Wyposażając się w nie, możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, które wydalibyśmy na zatrudnianie fachowców. Dobre umiejętności i wysokiej jakości sprzęt umożliwią nam wykonanie profesjonalnych prac zupełnie samemu. Jednymi w takich urządzeń są pilarki tarczowe. Znajdziemy je w warsztacie każdego fachowca i majsterkowicza. A więc dlaczego warto kupić pilarkę tarczową i jak wybrać najlepszy dla nas model? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym artykule!

Aktualizacja: Lipiec 2024

Pilarka tarczowa co to jest i do czego służy?

Pilarka tarczowa to urządzenie służące do cięcia różnych rodzajów materiałów. Dzięki swojej budowie zapewnia ona dużą precyzję obróbki i niespotykaną niezawodność. Pilarki używane są najczęściej do przycinania paneli podłogowych, desek czy słupków ogrodzeniowych. Są to więc zadania wymagające powtarzalnych wyników. Narzędzia te mogą się jednak świetnie spisać także przy materiałach innych niż drewno. Uniwersalne modele pilarek dobrze spiszą się przy cięciu tworzywa sztucznego czy metalu. 

Jakie są rodzaje pilarek tarczowych?

PILARKA ELEKTRYCZNA PILARKA ELEKTRYCZNA
+ atrakcyjne cenowo
+ uniwersalne
+ proste w budowie
+ rzadko ulegają awariom
- wymagają stałego podłączenia do prądu
- ograniczony teren działania
PILARKA SPALINOWA PILARKA SPALINOWA
+ lepsza mobilność
+ wysoka moc
+ rewelacyjne w cięciu pni drzew
+ stworzone z myślą o specjalistycznych pracach
- wymagają więcej prac serwisowych
- mniej uniwersalne
- wyższa cena
PILARKA AKUMULATOROWA PILARKA AKUMULATOROWA
+ świetna mobilność
+ rzadko ulegają awariom
+ poręczność
+ uniwersalność
- wyższa cena
- ograniczony czas pracy przez wyczerpujący się akumulator
PILARKA TARCZOWA RĘCZNA PILARKA TARCZOWA RĘCZNA
+ łatwa do przenoszenia
+ lżejsza i poręczna
+ do wielu zastosowań
- mniejsza dokładność działania
- mniejsza moc niż modele stołowe
PILARKA TARCZOWA STOŁOWA PILARKA TARCZOWA STOŁOWA
+ wysoka dokładność cięcia
+ możliwość doposażenia w prowadnicę, co podniesie wygodę
+ wysoka moc
+ wysoka stabilność
- większe wymiary i waga
- trudniejsze przenoszenie
- nie sprawdzi się w pracy w terenie

Podział ze względu na rodzaj zasilania:

Pilarka elektryczna

To najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny wariant pilarki. Urządzenia te wymagają stałego podłączenia do prądu podczas działania, są proste w budowie i najbardziej atrakcyjne cenowo. 

Pilarka spalinowa

Napędzana paliwem pilarka jest wykorzystywana zwykle do ciecia drzew. Urządzenia te są mobilne i nie sprawdzają się tak dobrze przy codziennych pracach i remontach. Zamiast tarczy wykorzystuje się w nich łańcuch. To specjalistyczne narzędzia, które nie są tematem dzisiejszego artykułu. 

Pilarka akumulatorowa

Urządzenia zasilane akumulatorowo zyskują ostatnio na popularności. Niewątpliwą zaletą tych rozwiązań jest możliwość ich używania w każdym miejscu, bez znaczenia na dostęp do gniazdka elektrycznego. Musimy jednak zawsze pamiętać o naładowaniu akumulatorów przed używaniem pilarki. Urządzenia akumulatorowe są ponadto zauważalnie droższe. 

Podział ze względu na budowę:

Pilarka tarczowa ręczna 

Pilarkę tarczową ręczną bez większego problemu zabierzemy ze sobą do remontowanego mieszkania. Mobilne urządzenie jest w stanie ciąć twarde materiały i charakteryzuje się całkiem dużą mocą.  

Pilarka tarczowa stołowa/stacjonarna

Ten rodzaj pilarek występuje jako zintegrowane ze całym stołem urządzenie. Tarcza umieszczona jest na środku drewnianego blatu. Możliwe jest także wyposażenie w prowadnicę. To rozwiązanie charakteryzuje się jeszcze większą mocą niż modele ręczne, a przy tym jest stabilniejsze i wygodniejsze. Nie mamy jednak możliwości łatwego transportu takiej pilarki.

Jak wybrać pilarkę tarczową? Na co zwrócić uwagę?

MOC PILARKI
MOC PILARKI

Od tego parametru zależy ogólna wydajność naszego elektronarzędzia. Do typowych domowych zadań, takich jak cięcie drewnianych paneli, wystarczy pilarka o mocy nieco ponad 1200W. Jeśli chcemy często wykonywać głębokie cięcia w twardych materiałach, powinniśmy zdecydować się na zakup urządzenia o mocy co najmniej 2000W.

RODZAJ URZĄDZENIA
RODZAJ URZĄDZENIA

Pilarka ręczna lub stołowa. Ta pierwsza jest znacznie mniejsza i bardziej mobilna. Z racji swojej konstrukcji, praca przy niej jest na tyle wygodna, na ile solidne będzie otoczenie pilarki. Pilarki stołowe posiadają tarczę umieszczoną pośrodku blatu, na którym dodatkowo znajduje się prowadnica. Daje to świetną wygodę użytkowania, ale jednocześnie uniemożliwia nam transport maszyny (duże wymiary i waga).

RODZAJ ZASILANIA
RODZAJ ZASILANIA

Znamienita większość pilarek w sprzedaży zasilana jest prądem elektrycznym pobieranym bezpośrednio z gniazdka. Dzięki temu mamy zawsze pewność działania urządzenia w dowolnie długim czasie, o ile znajdujemy się blisko wspomnianego gniazdka. Pilarki akumulatorowe są jeszcze dość rzadkim widokiem w sklepach, jednak umożliwiają nam korzystanie z nich w dowolnym miejscu, także bez dostępu do prądu. Musimy jednak zadbać o naładowanie akumulatorów i ich odpowiednią ilość w przypadku większych prac.

OPCJE DODATKOWE
OPCJE DODATKOWE

Większość pilarek posiada wbudowane przyrządy do wyznaczania linii cięcia. Może być to np. wskaźnik laserowy. Bardzo istotna jest także solidna regulacją kąta i wysokości pracy. Sprawdźmy więc jakość wykonania konstrukcji maszyny.


ZOBACZ TEŻ: Jaką szlifierkę kątową wybrać? Ranking kątówek


Jaką pilarkę tarczową wybrać? Ranking pilarek tarczowych

Boxer SR-050

★★★★★
Boxes SR-050
SPECYFIKACJA
MOC: 2850W
OBROTY: 5800obr/min
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA: 0-70mm
Sprawdź cenę

Bezpieczeństwo I wygoda na najwyższym poziomie

Ta pilarka marki Boxer może pochwalić się rewelacyjnie wykonaną obudową, do której przymocowano grubą tarczę. Ochroni ona nas przed wszystkimi lecącymi wiórami, a także przed dostaniem się do ostrza niepożądanych przedmiotów. Zabezpiecza to nas zatem przed nieszczęśliwymi wypadkami. Po wykonaniu pracy mocujemy osłonę tarczy, która jeszcze bardziej podnosi bezpieczeństwo podczas nieużywania maszyny. O wygodę zadba natomiast dobrze wyprofilowana rączka pokryta dobrej jakości gumą. Przyciski sterujące umieszczono tuż obok niej, dzięki czemu operowanie urządzeniem jest w pełni intuicyjne.

Dokładność i czystość pracy

O precyzję naszych ruchów zadba wysokiej jakości, laserowy wskaźnik, który wyświetla linie cięcia materiału, po którym przesuwamy pilarkę. Zasilanie wskaźnika zapewniają dwie baterie AAA, które wytrzymają dziesiątki godzin pracy w każdych warunkach. Taki wskaźnik zapewnia rewelacyjną dokładność pracy przewyższającą konkurencyjne rozwiązania. Nasze cięcia nie tylko będą wykonywane dokładnie, ale i wygodnie. Urządzenie posiada wydłużony wyrzut trocin, do którego podłączymy odkurzacz. Wióry nie będą zatem blokować naszego wzroku.

ZALETY
WADY
+ świetny stosunek jakości do ceny
+ dwie tarcze w zestawie
+ wskaźnik laserowy
- zdarzają się przypadki nieidealnie ustawionego lasera
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Maszynka o naprawdę dużej mocy. Wchodzi w drewno jak w masło, bardzo wygodna i łatwa w obsłudze. Praca z nią to naprawdę przyjemność.” - Jerzy, Szczecin
“Piła mega rewelacyjna. Tarcza do szybkiego cięcia wchodzi w materiał jak przecinak. Sprzęcik zdecydowanie wart swej ceny, godny polecenia. Tnie aż miło.” - Zygfryd, Gdańsk

Black Piła Tarczowa 2600W

★★★★★
Black Piła Tarczowa 2600W
SPECYFIKACJA
MOC: 2600W
OBROTY: 4500obr/min
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA: 0-65mm
Sprawdź cenę

Regulowany kąt pochylenia i wysoka dokładność

Krajzega marki Black posiada konstrukcję umożliwiającą przechylenie tarczy o kąt do 45 stopni. Bez trudu możemy więc wykonywać cięcia o dowolnym kącie przy zachowaniu ich gładkiej powierzchni i idealnej równości. W dokonywaniu ustawień pomoże nam zintegrowany z pilarką wskaźnik laserowy. Czerwony strumień lasera wyświetlany jest tuż przed wykonywanym cięciem, co zawsze daje nam pewność poprawnie wykonanej obróbki. Zasilanie lasera realizowane jest przez dwie baterie AAA, które są dołączone w zestawie.

Wysoka moc do każdych zadań

Ten model piły tarczowej dysponuje silnikiem o mocy 2600W. To wysoka wartość wystarczająca do płynnego cięcia drewna, płyt wiórowych czy tworzyw sztucznych. Przecinanie wykonujemy pod dowolnym kątem z zakresu 0-45 stopni. Praca będzie szła gładko i bez problemów dzięki całkiem wysokiej prędkości obrotowej wynoszącej 4500obr/min. Wysoka prędkość nie będzie jednak dla nas niebezpieczna, gdyż pilarka tarczowa posiada szereg zabezpieczeń i grubą osłonę. Jest nawet blokada włącznika, która uniemożliwi uruchomienie maszyny małym dzieciom.

ZALETY
WADY
+ liczne zabezpieczenia
+ wskaźnik laserowy
+ system odprowadzania pyłu
- Przeciętna jakość tarcz w zestawie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Pilarka działa zaskakująco stabilnie. Bez najmniejszych problemów tnie wszystko, co pod nią położę. Wykonana z dobrych materiałów, nieźle leży w dłoni.” - Marcin, Szamotuły
“Polecam. Jak dla mnie super sprzęt, nie trzeba wkładać wielkiej siły do piłowania, a ustawianie kąta jest łatwe i pewne. Pilarka rewelacyjna w swoim przedziale cenowym.” - Adrian, Szczawnica

Einhell TC-CS 1400

★★★★★
Einhell TC-CS 1400
SPECYFIKACJA
MOC: 1400W
OBROTY: 5200obr/min
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA: 0-66mm
Sprawdź cenę

Firmowy produkt, wysoka jakość

Pilarka tarczowa marki Einhell została wykonana z najwyższą precyzją. Obudowa wykonana z tworzywa sztucznego posiada liczne gumowane elementy, które poprawiają chwyt i zapewniają najlepszą przyczepność. Nie ma tu żadnych ostrych krawędzi, a osłona i rama zostały wykonane z grubego metalu. Produkt ma swoją masę, która poprawia stabilność pracy. Szczególnie wygodnym elementem konstrukcji jest sposób zacisku kąta pochylenia. Zamiast tradycyjnej śruby regulowanej kluczem płaskim, mamy ty zacisk operowany ręką.

Parametry idealne do domu

Einhell TC CS 1400 rozpędza swoją tarczę do prędkości 5200 obrotów na minutę. Umożliwia to wygodne cięcie różnego rodzaju tworzyw na głębokości do 66mm przy kącie cięcie 90 stopni. Przestawienie tego parametru do wartości 45 stopni zmniejsza maksymalną głębokość pracy do 45mm. Moc silnika wynosi 1400W – to parametr wprawdzie mniejszy niż w przypadku modeli produktów konkurencji, jednak wciąż wystarczająco duży do sprawnego cięcia drewna czy płyt wiórowych.

ZALETY
WADY
+ poręczna i lekka konstrukcja – waga ok. 4kg
+ dobra jakość materiałów obudowy
+ płynna regulacja kąta pochylenia z wygodną blokadą
- moc silnika jest dość niska
- brak wskaźnika laserowego
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Zdecydowanie dobra pilarka. Do moich zastosowań w domu wystarcza w pełni. Wykonanie na najwyższym poziomie, ręce się nie męczą i ani nie powstają zatarcia na skórze. Używam regularnie od 2 miesięcy i zdecydowanie polecam.” - Jan, Krościenko
“Cena do jakości na najwyższym poziomie. Piła sprawuje się świetnie, nie ma mowy o jakichkolwiek luzach. Nie jest ani zbyt ciężka, ani zbyt lekka. Prowadzi się gładko i stabilnie. ” - Rafał, Malbork

Graphite 58G486

★★★★☆
Graphite 58G486
SPECYFIKACJA
MOC: 1200W
OBROTY: 5000obr/min
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA: 0-65mm
Sprawdź cenę

Kompaktowa konstrukcja

To jedna z najmniejszych pilarek w naszym zestawieniu. Urządzenie mierzy jedynie po kilka centymetrów więcej od samej tarczy, a przy tym zachowuje wszystkie potrzebne do wygodnej obsługi funkcjonalności. Mamy więc regulację kąta pochylenia piły, wybór głębokości cięcia, otwór do odprowadzania wiórów oraz stabilną podstawę, która płynnie przesuwa się po obrabianym materiale. Rękojeść pozostała na szczęście duża i idealnie wpasuje się do każdej dłoni.

Solidna jakość wykonania

Każdy z elementów pilarki został wykonany z dbałością o detale. Uchwyt posiada antypoślizgowe tworzywo oraz blokadę chroniącą przed przypadkowym włączeniem. Praca w każdych warunkach jest dzięki nim wygodna i bezpieczna. Nie ma też możliwości, że pilarka tarczowa uruchomi się wskutek przenoszenia lub przez dziecko czy zwierzę. O najlepszą wygodę zadba jeszcze równoległa prowadnica, którą znajdziemy w zestawie z urządzeniem.

ZALETY
WADY
+ małe wymiary
+ solidna budowa
+ 3 lata gwarancji zamiast standardowych 2
- niezbyt duża moc silnika
- brak wskaźnika laserowego
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Pilarka naprawdę poręczna i wygodna. Dobry stosunek ceny do jakości. Jeśli nie dopuścimy do przegrzewania, to sprzęt posłuży naprawdę. długo. Polecam” - Marek, Warszawa
“Pilarka od Graphite bardzo płynnie się prowadzi. Do użytku domowego jest wprost idealna. Zdecydowanie to najlepsza pilarka, z jaką miałem do czynienia. No i do tego jest całkiem niedroga. ” - Arek, Białystok

Bosch PKS 55

★★★★☆
Bosch PKS 55
SPECYFIKACJA
MOC: 1200W
OBROTY: 5600obr/min
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA: 0-55mm
Sprawdź cenę

Małe gabaryty, duża wygoda przenoszenia

Piła tarczowa do drewna firmy Bosch to idealne narzędzie do każdego warsztatu lub garażu majsterkowicza. Produkt ten, charakterystycznie dla marki Bosch, został świetnie wykonany. Wygodna rękojeść przenosi minimum wibracji, a cała obudowa jest całkiem kompaktowa i lekka (waga poniżej 4kg), dzięki czemu bez trudu przeniesiemy tę piłę w dowolne miejsce. Firma Bosch szczególnie chwali się zastosowaniem rękojeści pokrytej materiałem SoftGrip. PKS 55 swoje małe gabaryty zawdzięcza mniejszej średnicy tarcz, z którymi jest kompatybilna. Ta wynosi 160mm.

Parametry w sam raz do majsterkowania

Mniejsze tarcze pozwoliły natomiast na zastosowanie słabszego silnika. Tutaj znajdziemy motor elektryczny o mocy 1200W, który jest w stanie rozpędzić się do 5600 obrotów na minutę. Parametry te nie brzmią może świetnie, jednak z powodzeniem wystarczą do obróbki każdego drewna w warunkach domowych. Urządzenie może operować na maksymalnej głębokości 55mm. Pilarka tarczowa Bosch zapewnia oczywiście możliwość pracy pod kątem 90 lub 45 stopni. W tym drugim przypadku maksymalna głębokość cięcia spada do 38mm. Urządzenie wyposażono w prowadnicę wzdłużną oraz układ odsysania pyłu.

ZALETY
WADY
+ świetna jakość wykonania
+ wygodna rękojeść
+ małe wymiary i waga
- brak wskaźnika laserowego
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Zwarta, mocna konstrukcja. Dołączona prowadnica na równie wysokim poziomie. Pilarka da się się gładziutko prowadzić, tnie wszystko jak leci. Polecam.” - Michał, Opole
“Super sprzęt. Wytrzymały i mocny. Jakość wykonania też na najwyższym poziomie. Do domowych zastosowań jak znalazł – mocy całkowicie wystarcza, jest poręczna i solidnie wykonana.” - Tomasz, Bydgoszcz

Pilarka stołowa Erman

★★★★☆
Pilarka stołowa Erman
SPECYFIKACJA
MOC: 1850W
OBROTY: 3000obr/min
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA: 0-45mm
Sprawdź cenę

Ergonomia i ekonomia

Ta piła tarczowa stołowa to świetny wybór, jeśli zależy nam na niskiej cenie narzędzia. Produkt ten nabędziemy już za ok. 200zł, co czyni go jednym z najtańszych w swojej klasie. Jest to pierwsza piła stołowa w naszym zestawieniu. Cechuje się ona blatem o wielkości 50 x 33,5cm, w którym znajduje się otwór z tarczą o średnicy 20cm. Ramowa konstrukcja urządzenia jest solidna i wytrzymała – stół roboczy praktycznie w całości wykonano ze stali. Istotnym dodatkiem jest wbudowana prowadnica równoległa czy regulacja ukosu.

Idealna do cięcia drewna i nie tylko

Krajzega posiada elektryczny silnik zdolny zakręcić się z prędkością do niecałych 3000obr/min. Parametry te wystarczą do sprawnego i dokładnego cięcia drewna. Piła może wykonać nacięcia o głębokości do 45mm. Wbudowano w nią także solidną osłonę oraz wyjście na odciąg wiórów. Bałagan podczas obróbki desek nie powinien zatem stanowić nam problemu. Urządzenie poradzi sobie też z innymi rodzajami materiałów. Po zmianie tarczy z powodzeniem przetniemy także płytki czy tworzywa sztuczne

ZALETY
WADY
+ wysoka precyzja pracy
+ solidna, stalowa konstrukcja
+ wbudowana prowadnica równoległa
- duża waga 12kg oraz brak składanych nóżek utrudniają przenoszenie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Pilarka pracuje bardzo elegancko. Silnik jest zaskakująco cichy i nie powoduje powstawania zauważalnie przeszkadzających wibracji. Jestem pozytywnie zaskoczony skutecznością działania tej maszynki. ” - Adrian, Mrągowo
“Tania pilarka, która naprawdę potrafi wiele zdziałać. Prosta w obsłudze, stabilna i w miarę dobrze wykonana. Dobrze sobie radzi z cięciem desek sosnowych. Innych na razie nie próbowałem, ale z pewnością przyjdzie na nie kolej.” - Waldemar, Kokoszki

Powermat PM-RPT-2250M

★★★★☆
Powermat PM-RPT-2250M
SPECYFIKACJA
MOC: 2250W
OBROTY: 5000obr/min
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA: 0-64mm
Sprawdź cenę

Wyjątkowa z zewnątrz

Powermat PM-RPT-2250M to pilarka ręczna przyciągająca wzrok swoją elegancką estetyką. Rączka jest solidna i przyjemna w dotyku. Tuż obok niej znalazło się miejsce, w którym umieszczono wyraźny włącznik urządzenia. Na spodzie maszyny tradycyjnie znalazła się podstawa z prowadnicą. Producent pomalował ją na elegancki, połyskujący, czarny kolor. W połączeniu z szarą obudową, daje to efekt produktu premium, który kosztuje znacznie więcej niż w rzeczywistości.

Konkurencyjne parametry i dobre wyposazenie

Niewielka obudowa skrywa silnik o mocy 2250W zdolny do rozpędzenia się do 5000obr/min. Dobrze zaprojektowana konstrukcja umożliwia głębokie cięcie na ponadprzeciętną wartość 64m. Kolejną zaletą jest niewielka waga wynosząca 3,8kg. To naprawdę świetny wynik jak na urządzenie kompatybilne z tarczami 185mm. Wraz z piłą tarczową otrzymujemy dwie tarcze: jedną z 24 zębami, a druga z czterdziestoma. To świetny wybór do cięcia drewna i innych wyrobów drewnopodobnych.

ZALETY
WADY
+ laserowy wskaźnik
+ niska waga
+ wygodny uchwyt
- nie najlepsza precyzja zintegrowanej prowadnicy
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Niesamowicie mocna maszyna. W pracy nic nie masz z nią szans. Pilarka po prostu się nie zatrzymuje i wcina się we wszystko, co tylko pod nią podłożę. Miłym dodatkiem jest laser, choć dla mnie nie był on krytycznym wymaganiem.” - Miłosz, Osiek
“Moc jest naprawdę ogromna. Może nawet za ogromna :). Tarcze wchodzą we wszystko jak w masło, nawet w grube kawałki drewna. Rewelacyjne urządzenie za całkiem nieduże pieniądze. Polecam z całego serca.” - Wiktor, Tczew

Schwarzbau 76326L

★★★☆☆
Schwarzbau 76326L
SPECYFIKACJA
MOC: 1400W
OBROTY: 5500obr/min
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA: 0-62mm
Sprawdź cenę

Precyzja to podstawa

Ta pilarka ręczna jest kolejnym produktem w naszym rankingu z przedziału cenowego do 200zł. Pomimo tego, producent zdołał umieścić w niej wskaźnik laserowy oraz prowadnicę do cięcia wzdłużnego. Mamy więc pełnią kontrolę nad naszymi ruchami i z łatwością dostosujemy ustawienie desek w pilarce. Ten model pilarki charakteryzuje się ponadto gumowaną rękojeścią, co jeszcze bardziej zwiększa pewność naszych ruchów dzięki wyższej przyczepności naszej dłoni do rączki.

Wysokie obroty

Ta pilarka całkiem dobrze poradzi sobie z obróbką każdego drewna, jak i materiałów drewnopodobnych. Dowodem tego jest wysoka prędkość obrotowa silnika wynosząca 5800 obr/min. Wraz z pilarką otrzymujemy 2 tarcze o średnicy 185mm. Pierwsza z nich posiada 40 zębów, a druga -24. Tarcze te nieco inaczej sprawdzą się w poszczególnych zastosowania. W naszej pracy wspomogą nas także standardowe regulacji pochyłu i wysokości tarczy.

ZALETY
WADY
+ 2 tarcze w zestawie
+ wskaźnik laserowy
+ niska cena
- nie najlepszej jakości obudowa lasera
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Produkt naprawdę pozytywnie zaskakujący. Niby tylko 1400W, ale tnie jak szalona. Nie wyobrażam sobie, że kiedykolwiek mogłoby zabraknąć jej mocy. W tej cenie to dla mnie bezkonkurencyjny wybór. ” - Arkadiusz, Rzeszów
“Super pilareczka. Bardzo solidnie wykonana, zgrabna i mocna. Przecięła mi już kilkaset desek i nadal pracuje jak nowa. Dwie dodawane w zestawie tarcze nawet okazały się nie być najgorszej jakości.” - Łukasz, Płock

Kraft&Dele Professional KD1719

★★★☆☆
Kraft&Dele Professional  KD1719
SPECYFIKACJA
MOC: 2850W
OBROTY: 4700obr/min
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA: 0-65mm
Sprawdź cenę

Większa masa = większa stabilność

Cechą szczególną tej pilarki jest podwyższona jej masa. Urządzenie waży około 5kg, podczas gdy znamienita większość modeli pilarek konkurencyjnych firm waży nie więcej niż 4kg. Ten dodatkowy kilogram może wprawdzie nieco utrudniać nam transport maszyny, jednak zauważalnie tez wpłynie na stabilność pracy – w pozytywnym znaczeniu. KD1719 to mocne i solidne urządzenie, które nie pozwoli nam przypadkowo się przesunąć podczas dokładnych prac.

Postaw na trwałość

Ta pilarka na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do większości innych pilarek z naszego zestawienia. Co zatem sprawia, że ten produkt jest reklamowany jako jeden z najbardziej trwałych? Jest to jego odpowiednie wyważenie zapewniające dobre ułożenie środka ciężkości. Produkt przeszedł także wszelkie wymagane normy bezpieczeństwa oraz oferuje istotną pomoc przy mierzeniu i ustawianiu materiału do cięcia. Tuż przed linią cięcia wyświetlana jest wiązka lasera, która wskazuje kierunek położenia tarczy.

ZALETY
WADY
+ rewelacyjna stabilność działania
+ wskaźnik laserowy
+ wysoka moc silnika
- wysoka waga
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“W takiej cenie można było oczekiwać niskiej jakości i szybkich awarii, tymczasem otrzymałem naprawdę solidną pilarkę, która nie chce się zepsuć! Użyłem jej już do kilku remontów i wszystko działa idealnie. Bardzo pomocne urządzenie. ” - Darek, Rejsyty
“Laser jest jednym z najważniejszych dla mnie elementów wyposażenia pilarki. Moje bardzo stare urządzenie go nie posiadało i wymierzanie sprawiało mi znaczące problemy. Teraz problem zniknął.” - Bartosz, Kartuzy

Jakie funkcje warte uwagi mogą mieć pilarki tarczowe?

Pilarka tarczowa to proste narzędzie, którego zadaniem jest rozpędzenie tarczy do wysokich obrotów, prawda? Nic bardziej mylnego! Nowoczesne modele pilarek ręcznych dysponują drobnymi, aczkolwiek znaczącymi dodatkami poprawiającymi komfort i dokładność pracy. 

Pilarka tarczowa z prowadnicą

Prowadnica to mechaniczny dodatek umożliwiający ułożenie ciętego materiału i równe przesuwanie go względem tarczy. Dobrej jakości prowadnica umożliwi nam łatwe i wysokiej jakości cięcie bez poszarpanych krawędzi. 

Pilarka tarczowa z laserem

Laser to elektroniczny dodatek montowany zwykle na osłonach tarcz. Jego zasilaniem są najczęściej dwie baterie AAA. Wskaźnik laserowy wyświetla cienką linię, wzdłuż której nastąpi cięcie. To bardzo przydatny dodatek, o ile jest on solidnie zamontowany. Aby laser dawał dokładne wskazania, musi być idealnie przymocowany do osłony tarczy.  


ZOBACZ TEŻ: Jaką wiertarko wkrętarkę kupić? Porady przy wyborze i ranking


Pilarka tarczowa czy wyrzynarka? Do czego pilarka sprawdzi się w 100%?

Jednym z konkurencyjnych urządzeń dla pilarki tarczowej jest wyrzynarka. To mniejsze i poręczniejsze narzędzie, które również jest całkiem wszechstronne. Z racji na swoją konstrukcję, używamy jej dość podobnie do żelazka – przesuwając całą obudową po obrabianym materiale. Wyrzynarka jest jednak zauważalnie wolniejsza od pilarki, a przy tym z racji sposobu obsługi – mniej dokładna. Elementem tnącym w mniejszym urządzeniu jest brzeszczot. Dość szybko się on zużywa i nagrzewa, co zwiększa ryzyko jego uszkodzenia. Dzięki jego wąskiej konstrukcji możliwe jest jednak cięcie po łuku, co jest niemożliwe w przypadku pilarki. Ta jednak jest zauważalnie trwalsza i mocniejsza. 

Jakiej firmy pilarka tarczowa będzie najlepsza? Czy ma to znaczenie?

jaka pilarka tarczowa

Dokonując zakupu pilarki tarczowej, z pewnością zastanawiamy się nad marką produktu. Każdy z nas może mieć swoją ulubioną firmę. Dużą popularnością cieszy się np. pilarka tarczowa Bosch. Produkty tej firmy słyną z dobrej jakości wykonania i niezłej trwałości. Piła tarczowa Parkside to natomiast synonim dobrego stosunku jakości do ceny. Pod względem dobrych parametrów rewelacyjnie wypada też pilarka tarczowa Dewalt. Nie oznacza to jednak, że modele innych firm są złe. Nawet jeśli sprawdzamy produkt nieznanej nam marki, warto zapoznać się z jego opiniami w internecie. Może się okazać, że będzie on całkiem dobrym wyborem w atrakcyjnej cenie.

Jakie są rodzaje tarcz do pilarek tarczowych?

Znaczna większość pilarek tarczowych jest sprzedawana w zestawie wraz z tarczą widiową. To jeden z popularniejszych wariantów tarcz, który idealnie nadaje się do cięcia w drewnie. Tarcze widiowe mają dużo zębów, dzięki czemu praca z nimi jest płynna i całkiem przyjemna. W sprzedaży znajdziemy jednak także tarcze uniwersalne, które nadają się do użytku z różnego rodzaju materiałami takimi jak drewno, sklejki czy tworzywa sztuczne. Tarcze uniwersalne mogą nie poradzić sobie z cięciem materiałów twardych. Do nich trzeba będzie kupić tarczę specjalistyczną.

Jak używać pilarki tarczowej? Kilka porad i wskazówek

Przed przystąpieniem do użycia pilarki tarczowej konieczne jest zamocowanie do niej tarczy. Tę czynność wykonujemy przy użyciu klucza (zwykle imbusowego). Dokładne informacje z tym związane znajdziemy w instrukcji naszego urządzenia. Po założeniu tarczy skierowanej we właściwym kierunku i sprawdzeniu jej stabilności przystępujemy do uruchomienia maszyny. Układamy ją na ciętym materiale (warto przy tym wykorzystać prowadnicę) i wykonujemy nacięcie wstępne. Kolejno tniemy, wykonując płynne i energiczne ruchy. Unikamy wszelkich zatrzymań.

Maszynę trzymamy oburącz, najlepiej za izolowaną część (w przypadkach, gdy moglibyśmy natrafić na ukryte w materiale przewody). W przypadku zaklinowania się tarczy zawsze wyłączamy pilarkę i czekamy, aż silnik zdąży się zatrzymać. W przeciwnym wypadku mógłby nastąpić odrzut, wskutek czego moglibyśmy się zranić. Na koniec przypominamy jeszcze o stabilnym umocowaniu obrabianego przedmiotu. W żadnym wypadku nie wolno trzymać go na kolanach czy w dłoni.  


ZOBACZ TEŻ: Jaką wiertarkę i młotowiertarkę wybrać? Ranking wiertarek


Jakie akcesoria warto posiadać do pilarki tarczowej?

Praca z pilarką tarczową wymaga zaopatrzenia się w podstawowe przedmioty zapewniające bezpieczną pracę. Są to rękawice, gogle ochronne czy maska przeciwpyłowa. Podczas cięcia drewna i innych materiałów powstają tysiące wiórów, które pędzą z wielką prędkością w różnych kierunkach. Nie możemy dopuścić, aby taki odłamek trafił do naszych oczu. Wraz z obróbką tworzyw sztucznych i drewna towarzyszy nam także powstający w dużych ilościach pył. Ten jest szkodliwy dla dróg oddechowych. Dobre rękawice przydadzą się natomiast podczas korzystania z każdego narzędzia wyposażonego w ostrza. Podnoszą także komfort naszej pracy.  

Jaką pilarkę tarczową wybrać? Podsumowanie

Zakup pilarki tarczowej to świetny pomysł, jeśli lubimy wykonywać różnorodne, samodzielne prace domowe. Urządzenie to przyda się również podczas remontu. Jego ilość zalet jest nieporównywalnie większa od wad, a dzięki bogatemu wyborowi tych produktów w sklepach z pewnością każdy wybierze idealny model dla siebie. Warto jednak nieco zapoznać się z tematem tych elektronarzędzi przed udaniem się do sklepu, aby już wcześniej określić nasze wymagania. W ten sposób podjęcie decyzji będzie znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij