Close

Jaka kosiarka ręczna będzie najlepsza? Ranking kosiarek ręcznych

Wybór kosiarki do trawy nie jest prostym zadaniem. W sklepach znajdziemy setki modeli różnych producentów, ale także różne typy tych urządzeń. Jeśli nasz trawnik nie jest zbyt duży, a powierzchnia do skoczenia jest gładka, to bardzo dobrym pomysłem okaże się postawienie na kosiarkę ręczną. Te małe i ekologiczne narzędzia mają wiele zalet. Dobra kosiarka ręczna w niektórych przypadkach może okazać się nawet lepsza niż dużo większa i droższa kosiarka elektryczna czy spalinowa. W tym artykule omawiamy cechy modeli ręcznych, omawiamy ich sposób działania oraz pomagamy wybrać odpowiedni dla Was model. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacja: Lipiec 2024

Co to jest kosiarka ręczna?

Kosiarka ręczna (nazywana także bębnową) jest urządzeniem mechanicznym, które napędzamy siłą naszych mięśni. Wprawiane w ruch koła są połączone z ostrzami zamontowanymi w bębnie pomiędzy nimi. Poruszanie kosiarką po naszym trawniku skutecznie skraca źdźbła trawy. Te mogą być kierowane do opcjonalnego koszyka zamocowanego za narzędziem.

Jakie są rodzaje kosiarek ręcznych?

KOSIARKI RĘCZNE Z KOSZEM KOSIARKI RĘCZNE Z KOSZEM
+ zbieranie koszonej trawy do pojemnika
+ dobry stosunek jakość/cena
+ możliwość używania zarówno z i bez kosza
- kosz nieco utrudnia manewrowanie
KOSIARKI RĘCZNE BEZ KOSZA KOSIARKI RĘCZNE BEZ KOSZA
+ ułatwione manewrowanie
+ dobre do mulczowania trawnika
+ zwrotne i lekkie
- konieczność grabienia trawnika (jeśli nie decydujemy się na mulczowanie)

Jak wybrać kosiarkę ręczną? Poradnik zakupowy

SZEROKOŚĆ ROBOCZA
SZEROKOŚĆ ROBOCZA

To wymiar określający szerokość, na jakiej następuje ścinanie trawy przy pojedynczym przesunięciu narzędzia. Kosiarki ręczne mają szerokość roboczą zwykle wynoszącą od 30 do 40cm. Te mniejsze są najlepsze do ścinania trudno dostępnych zakamarków, a te szersze szybciej sobie radzą z większymi powierzchniami trawy.

KOSZ
KOSZ

Jest wyposażeniem niektórych kosiarek ręcznych. Jest to pojemnik wykonany zwykle z materiału lub tworzywa sztucznego, w którym gromadzą się ścinane źdźbła trawy. Ma on pojemność od 20 do 3o litrów, dzięki czemu jest mały i zbytnio nie wadzi podczas obsługi kosiarki. Trzeba go jednak dość często opróżniać. Praktycznie zawsze możemy go zdjąć i używać kosiarki bez niego – zyskamy wtedy lepszą manewrowalność.

ILOŚĆ NOŻY
ILOŚĆ NOŻY

Wewnątrz bębna kosiarki ręcznej znajdują się ułożone w poziomie noże ze stali. To one są odpowiedzialne za ścinanie źdźbeł trawy. Naturalnie, im ich ilość jest większa, tym kosiarka lepiej poradzi sobie na gęstszej trawie. W podstawowych modelach kosiarek znajdziemy 3-4 noże. W droższych modelach takich firm jak NAC bębny są wyposażane już w 5 noży.

RĄCZKA
RĄCZKA

W przypadku kosiarek ręcznych jest to często element składany z racji swojej dużej długości. Zazwyczaj są to zwykłe metalowe pręty, których zadaniem jest utrzymywanie sztywności i przenoszenie siły naszych mięśni. W droższych produktach mogą być to już konstrukcje zwężane i składane w dwóch, a nie jednym punkcie. Mile widziana jest także gumowa lub piankowa okładzina w miejscu trzymania dłoni.

Jaka kosiarka ręczna będzie najlepsza? Ranking kosiarek ręcznych

Kosiarka ręczna Faworyt 30 cm

★★★★★
Kosiarka ręczna Faworyt 30 cm
SPECYFIKACJA
SZEROKOŚĆ ROBOCZA: 30cm
KOSZ: TAK
REGULACJA WYSOKOŚCI: 14-43mm
Sprawdź cenę

Najlepsza funkcjonalność w dobrej cenie

Faworyt TKR 300 to kosiarka o świetnej funkcjonalności. Wyróżnia się wyposażeniem w kosz o pojemności 20 litrów. Jest on materiałowy i możemy go łatwo złożyć – wtedy nie zajmuje w ogóle miejsca, bo wyrównuje się z rączką. Do tego mamy możliwość regulacji wysokości koszenia w zakresie od 14 do 43mm.

Zwinna i lekka

Stosunkowo niewielka konstrukcja tej kosiarki umożliwia bardzo łatwe i lekkie ścinanie trawy. Duże koła o średnicy 21,5cm z rowkami zapewniają dobrą przyczepność, a szerokość robocza wynosząca ok. 30cm jest w sam raz do mniejszego ogródka przydomowego. Cała konstrukcja jest ponadto bardzo lekka – waga to jedynie 6,4kg.

ZALETY
WADY
+ w sam raz do małego ogródka
+ kosz w zestawie
+ lekka konstrukcja
- nie sprawdzi się przy większych trawnikach
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Kosiarka dobrze sobie radzi na gładkich powierzchniach, co pozytywnie mnie zaskoczyło. Dobra skuteczność na małe pieniądze.” - Anna, Chmielno
“Kosiarka bardzo prosta w złożeniu. Wszystkie elementy są dobrej jakości i ładnie wykończone. Naprawdę nieźle sobie radzi nawet na bardziej wyrośniętych trawnikach.” - Jan, Gietrzwałd

Kosiarka ręczna Faworyt 38 cm

★★★★★
Kosiarka ręczna Faworyt 38 cm
SPECYFIKACJA
SZEROKOŚĆ ROBOCZA: 38cm
KOSZ: TAK
REGULACJA WYSOKOŚCI: 15-42mm
Sprawdź cenę

Idealna dla każdego

Ten nieco większy model kosiarki ręcznej firmy Faworyt jest nieco większy od wyżej przedstawionej pozycji. Różnica w szerokości roboczej to 8cm (w tym przypadku jest to 38cm), co zauważalnie zwiększy koszoną powierzchnię trawy przy pojedynczych ruchach kosiarki. Będzie to zatem optymalny model do średniej wielkości ogrodów przydomowych.

Funkcjonalność i prostota

Solidna konstrukcja kosiarki jest bardzo sztywna, ale jednocześnie wygodna w obsłudze. Urządzenie daje się bardzo wygodnie prowadzić dzięki gumowanej rękojeści. To atut także z racji izolacji termicznej. Sprzęt bezproblemowo wykorzystamy w ciasnych zakamarkach ogrodów, ale także na całej, większej powierzchni trawy. To za sprawą dołączonego do zestawu kosza o pojemności 30l.

ZALETY
WADY
+ uniwersalna wielkość
+ zwarta i solidna konstrukcja
+ gumowana rękojeść
- materiałowy kosz może się podrzeć
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Operowanie kosiarką jest zaskakująco lekkie i sprawne. Skuteczność ścinania trawy określam na podobnym poziomie, jak w przypadku większych urządzeń. Faworyt z powodzeniem może je zastąpić na małych powierzchniach.” - Jerzy, Szczecin
“Bardzo dobra kosiarka. Spełnia swoją funkcję, jest solidnie wykonana i wygodna. Kosi równo i przy gładkiej nawierzchni skrócimy trawnik w kilka chwil.” - Arkadiusz, Wałbrzych

Kosiarka ręczna NAC LM-30

★★★★★
Kosiarka ręczna NAC LM-30
SPECYFIKACJA
SZEROKOŚĆ ROBOCZA: 30cm
KOSZ: NIE
REGULACJA WYSOKOŚCI: 15-42mm
Sprawdź cenę

Zwiększona skuteczność

Producent tej kosiarki ręcznej zwraca uwagę na zastosowanie 5 noży tnących wewnątrz korpusu urządzenia. To więcej niż w przypadku podstawowych modeli tych urządzeń innych producentów (w których znajdziemy zwykle 3 noże). Przekłada się to na wyższą skuteczność skracania trawy – krótki i płaski trawnik otrzymamy już po jednym ruchu kosiarki.

Idealna do terenów pochyłych

Kosiarka ręczna firmy Nac jest mocna i lekka. Cała konstrukcja wazy 6,5kg. To w połączeniu z zastosowaniem rowkowanych kół umożliwia łatwe i skuteczne koszenie trawników o dużych pochyłościach. Operowanie takiej kosiarki okaże się wtedy znacznie wygodniejsze niż w przypadku większego modelu o dużej masie. Warto się w nią więc wyposażyć nawet w ramach uzupełnienia.

ZALETY
WADY
+ bęben z pięcioma ostrzami
+ solidna konstrukcja
+ mała waga
- brak kosza na trawę
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Sprawna i faktycznie działająca kosiareczka. Sprawdza się idealnie w roli dodatkowego urządzenia do przycinania trudno dostępnych zakamarków i mniejszych powierzchni, na których spalinowy sprzęt ma trudności.” - Mateusz, Kołobrzeg
“Polecam. Kosiarka spełnia swoją rolę i kosi trawę na gładko. Wygodna w użytkowaniu, lekka i zajmuje mało miejsca. Ode mnie same plusy.” - Wiktor, Kraków

Kosiarka ręczna NAC LM-40

★★★★★
Kosiarka ręczna NAC LM-40
SPECYFIKACJA
SZEROKOŚĆ ROBOCZA: 40cm
KOSZ: TAK
REGULACJA WYSOKOŚCI: 15-42mm
Sprawdź cenę

Większa i wydajniejsza

To największa kosiarka ręczna w ofercie firmy NAC. Oferuje ona aż 40-centymetrową szerokość roboczą, co jest górną granicą wśród tej klasy urządzeń. Przekłada się to oczywiście na większą powierzchnię koszenia przy pojedynczych ruchach kosiarki – to z kolei oznacza lepszą wydajność i szybsze cięcie równych powierzchni.

Cicho i sprawnie

Dobrze wykonana konstrukcja kosiarki NAC zapewnia rewelacyjną sztywność maszyny w trakcie pracy, a także zmniejszenie wysiłku użytkownika. Rowkowane koła dobrze się prowadzą po nierównościach i z łatwością wprawiają w ruch zestaw ostrzy urządzenia. Wysoka dokładność wykonania elementów zapewnia cichą i bardzo skuteczną pracę przez lata.

ZALETY
WADY
+ duża szerokość robocza przyspiesza koszenie
+ stabilna rączka
+ 5 noży tnących
- trudniejsza praca w ciasnych zakamarkach ogrodu
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Sprzęt dobrze kosi i zbiera trawę. Jest wygodny w użytkowaniu i nie wymaga dużej siły po ruszeniu. Fajny zakup, polecam.” - Natalia, Elbląg
“Koszenie trawnika tą kosiarką jest wręcz przyjemne. Nie trzeba słuchać warkotu silnika, wdychać spalin czy walczyć z kablem. Dla mnie i mojego ogródka w sam raz.” - Anna, Gniew

Kosiarka ręczna Handy TKR300

★★★★☆
Kosiarka ręczna Handy TKR300
SPECYFIKACJA
SZEROKOŚĆ ROBOCZA: 30cm
KOSZ: TAK
REGULACJA WYSOKOŚCI: 14-47mm
Sprawdź cenę

W sam raz do małego ogródka

Firma Handy oferuje w tym modelu wszystko, co może się nam przydać do skoczenia małego ogrodu: solidny, metalowy stelaż, ostre noże zabezpieczone osłona z tworzywa oraz podwieszany, wyjmowalny kosz o pojemności 20l. Dodajmy do tego szerokość koszenia wynoszącą 30cm i otrzymujemy naprawdę solidną pozycję wśród kosiarek ręcznych, która nie ma słabych stron.

Ekonomiczny wybór

Handy TKR 300 wypada także rewelacyjnie dla tych, którzy potrzebują narzędzia do okazjonalnego skracania niewielkiej powierzchni trawy za niewielkie pieniądze. Niska cena nie oznacza w tym przypadku słabej jakości wykonania – jest wręcz przeciwnie. Nieźle wypada także funkcjonalność – 3 poziomy regulacji wysokości i materiałowy kosz ze sztywną ramą. Polecamy!

ZALETY
WADY
+ dobry stosunek jakości do ceny
+ lekka konstrukcja
+ solidna rama kosiarki, jak i kosza
- dość głośna
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Naprawdę fajna kosiarka do małych trawników. Jeździ całkiem gładko i równo tnie trawę. Na pewno duży plus za jej bezobsługowość. Nie trzeba się o nic martwić, tylko używać.” - Czarek, Poznań
“Świetna kosiareczka, mogę ją szczerze polecić. Tnie trawkę jak szalona. Trochę źdźbeł trafia poza kosz, ale to żaden problem. Do środka i tak wpada ponad 90% z nich, więc późniejsze grabienie jest szybkie i łatwe.” - Krzysztof, Białystok

Kosiarka ręczna AL-KO 38.1HM

★★★★☆
Kosiarka ręczna AL-KO 38.1HM
SPECYFIKACJA
SZEROKOŚĆ ROBOCZA: 38cm
KOSZ: NIE
REGULACJA WYSOKOŚCI: 14-45mm
Sprawdź cenę

Pomysłowe rozwiązania

Kosiarka ręczna do trawy marki AL-KO już na pierwszy rzut oka wyróżnia się nietypową rączką. Warto przyjrzeć się temu elementowi z bliska. Zwężająca się na środku konstrukcja uchwytu umożliwia wygodne manewrowanie kosiarką w zakamarkach i wśród niskich drzew. Do tego cały stelaż składa się w dwóch punktach. Kosiarka ręczna ogrodowa może być zatem przechowywana, zajmując bardzo niewiele przestrzeni.

Wytrzymała konstrukcja o wielu zaletach

Kosiarka AL-KO jest wyposażona w 5-nożowy bęben tnący ze stali hartowanej. Zapewnia to wyjątkową skuteczność cięcia trawy, przewyższając tym samym modele konkurencyjnych firm (zwykle wyposażane w 3 noże). O dobry docisk maszyny do podłoża zadba natomiast nieco podwyższona waga wynosząca niecałe 9kg. Jest ona jednak nadal na tyle mała, by można było wygodnie manewrować kosiarką.

ZALETY
WADY
+ świetna, składana rączka
+ bęben z 5 nożami
+ wysoka skuteczność
- brak kosza w standardzie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetna kosiarka, do której warto dopłacić. Wykonanie rewelacja, bardzo dobrze tnie trawę i ma fajna opcję składania uchwytu. Po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca.” - Tomek, Kwidzyn
“Kosiarka warta swojej ceny. Wygodna w użyciu, można łatwo się nią dostać do wszelkich zakamarków ogrodu i łatwo je wykosić.” - Radosław, Opole

Kosiarka ręczna Meec 35 cm

★★★★☆
Kosiarka ręczna Meec 35 cm
SPECYFIKACJA
SZEROKOŚĆ ROBOCZA: 35cm
KOSZ: NIE
REGULACJA WYSOKOŚCI: 14-49mm
Sprawdź cenę

Mała konstrukcja, duże możliwości

Producent kosiarek ręcznych Meec Tools stworzył naprawdę solidny produkt w atrakcyjnej cenie. Ta kosiarka doskonale sprawdzi się na niemal każdym trawniku. Może się ona pochwalić 4 poziomami ustawienia wysokości: 15,25,35, 40mm. Użytkownik ma więc spory zakres do wyboru. Na korzyść działa tu także zastosowanie 5 noży tnących, które podnoszą komfort używania i skuteczność kosiarki.

Prosta i lekka

Kosiarka ręczna bębnowa jest konstrukcją dość surową – za ostrzami tnącymi znajdziemy jedynie wałek układający ziemię i trawnik. Konstrukcja przewiduje jednak możliwość zaczepienia kosza, a więc możemy nazwać ją przyszłościową. Taka kosiarka ręczna do trawy odznacza się wybitną lekkością (6,5kg) oraz możliwością składania rączki.

ZALETY
WADY
+ niska cena
+ prostota używania
+ aż 4 poziomy ustawienia wysokości
- brak kosza w zestawie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Kosiarka dobra i tania. A w zasadzie chyba nawet najtańsza, bo tańszych nie widziałem. Niemniej jednak kosi trawę bardzo równo i praktycznie od razu. Polecam.” - Grzegorz, Elbląg
“Praca z tą kosiarką jest łatwa i przyjemna. Bez problemu radzi sobie z normalnym trawnikiem. Źdźbła są dobrze ścinane, a nie gładzone. ” - Natalia, Szczecin

Kosiarka ręczna Bosch AHM 38G

★★★☆☆
Kosiarka ręczna Bosch AHM 38G
SPECYFIKACJA
SZEROKOŚĆ ROBOCZA: 38cm
KOSZ: TAK
REGULACJA WYSOKOŚCI: 15-50mm
Sprawdź cenę

Mocny pojemnik na trawę

Wystarczy spojrzeć na tę propozycję od cenionej firmy Bosch, aby zauważyć nietypową cechę: kosz na trawę dodawany do tej malutkiej kosiarki wykonany jest z tworzywa sztucznego. W przeciwieństwie do popularniejszych koszy materiałowych, ten jest odporny na fizyczne uszkodzenia takie jak rozcięcie czy rozdarcie.

Regulacja wysokości wedle życzenia

Większość kosiarek ręcznych posiada 3-4 poziomy ustawienia wysokości noży. W tym przypadku jest nieco inaczej – kosiarka umożliwia nam płynne wybranie wysokości w zakresie od 15 do aż 50mm – mamy tu więc do czynienia z jednym z większych zakresów. Na szczęście maszyna jest dobrze przystosowana do ścinania nawet gęstszej trawy dowolnej wysokości i podoła z każdym zadaniem.

ZALETY
WADY
+ wytrzymały kosz
+ niewielka waga
+ szeroki zakres regulacji wysokości
- w tej cenie przydałoby się 5 noży w bębnie (są 4)
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Lubię kupować Boscha, bo wszystko tej firmy jest dopracowane i skuteczne. Np. ta kosiarka zadziwiająco dobrze radzi sobie z trawnikiem na nierównej ziemi.” - Paweł, Kozielec
“Kosiarka może wydawać się z zewnątrz trochę plastikowa, ale to w zasadzie dobrze – tworzywo bardzo dobrze znosi mechaniczne starcia z różnymi materiałami a także z czasem. W środku za to mamy zestaw bardzo ostrych i mocnych noży.” - Marek, Płock

Jak działa kosiarka ręczna?

Kosiarki ręczne mają prostą i skuteczną zasadę działania. Urządzenia te wprawiamy w ruch poprzez pojedyncze pchnięcia. Rozpędzające się w ten sposób koła przekazuję energię kinetyczną do połączonego z nimi bębna, w którym umieszczone są poziome ostrza. Obrót tych z kolei przecina trawę na określonej wysokości. Odpowiednio użytkowane kosiarki ręczne zadziwiają swoją wysoką skutecznością działania. Do jej utrzymania potrzeba jednak wystarczającego tarcia dla kół. Aby je zapewnić, zewnętrzne powierzchnie obręczy są bieżnikowane, a my zalecamy dodatkowo koszenie na suchym trawniku.

Dlaczego kosiarka ręczna, a nie elektryczna lub spalinowa?

Kosiarki ręczne mają wiele zalet, a nawet mogą okazać się w niektórych kwestiach lepsze niż ich większe i droższe, konkurencyjne konstrukcje. Mowa oczywiście o kosiarkach elektrycznych lub spalinowych. Przede wszystkim kosiarkę ręczną użyjemy w dowolnym miejscu, niezależnie od dostępu do energii elektrycznej czy paliwa. Naszych ruchów nie ogranicza przewód elektryczny, a przy tym oczywiście wykonujemy pracę w najbardziej ekologiczny sposób. Obsługa kosiarki ręcznej wymaga ponadto stosownego wysiłku, który może nam zastąpić niektóre ćwiczenia na siłowni. Kosiarka ręczna okaże się także najlepsza w zakamarkach naszego ogrodu. 

W jakich przypadkach warto rozważyć zakup kosiarki ręcznej?

Kosiarka ręczna okaże się świetnym wyborem w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest zakup jej do skracania trawnika o niewielkiej powierzchni. Ręczne kosiarki do trawy są skuteczne, ale skracanie trawy za ich pomocą jest wolniejsze niż w przypadku większych urządzeń. Małe i lekkie konstrukcje, o których mowa w tym artykule, zaleca się wybierać do trawników o powierzchni do 250m2. Drugim scenariuszem, w którym polecimy kosiarkę ręczna, jest zakup jej jako pomocy dla dużego urządzenia. Masywne kosiarki spalinowe nie dotrą do każdego zakamarka ogrodu, a kosiarka ręczna – już tak. Ponadto warto jeszcze polecić te urządzenia osobom, którym zależy na cichym działaniu sprzętu, jego ekologiczności, a także równym ścinaniu trawnika bez pooszarpywania jego końcówek.

Jak używać kosiarki ręcznej? Kilka porad

Obsługa kosiarki ręcznej jest bardzo prosta, ale należy zapamiętać jedną regułę. Ostrza są najskuteczniejsze podczas osiągania większych prędkości kątowych. Z tego powodu kosiarka ręczna zadziała najlepiej nie podczas tradycyjnego powolnego pchania, a podczas szybszego, ciągłego poruszania nią lub powtarzalnych ruchów przyspieszanych. Kosiarka ręczna dobrze radzi sobie z lekko przerośniętym trawnikiem, ale nie da rady na zbyt długich i grubych chwastach czy trawach. Z tego powodu radzimy kosić regularnie np. co tydzień. 

 Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wybrana przez Was kosiarka ręczna będzie się dobrze sprawdzać i posłuży przez wiele lat. Wierzymy, że korzystanie z niej sprawi wiele frajdy, a przy tym oczywiście skutecznie wygładzi każdy zielony dywan.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij