Close

Jaką wyrzynarkę kupić? Ranking i porady przy wyborze.

Wyrzynarka to nie tylko sprzęt dla profesjonalnych firm remontowych, ale też idealne narzędzie dla domowych majsterkowiczów. To uniwersalne urządzenie, które może okazać się przydatne w wielu sytuacjach. Dzięki niemu precyzyjnie przytniesz wybrane materiały, takie jak drewno, styropian czy nawet metal. Bez problemu wykonasz cięcia prosto- i krzywoliniowe. Jeśli nie wiesz, czy warto kupić wyrzynarkę i czym kierować się przy jej wyborze – koniecznie sprawdź nasz przewodnik oraz ranking najciekawszych produktów dostępnych na polskim rynku!

Aktualizacja: Lipiec 2024

Wyrzynarka co to jest i do czego służy?

Wyrzynarka jest niewielkim, ale niezwykle praktycznym urządzeniem. Pozwala na precyzyjne cięcie i przycinanie różnego rodzaju materiałów. Dzięki zastosowaniu elektrycznego silnika brzeszczot urządzenia porusza się z dużą częstotliwością, co pozwala na szybkie i skuteczne cięcie. W zależności od modelu wyrzynarki i rodzaju ciętego materiału głębokość cięcia może się różnić. Wyrzynarka sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża precyzja cięcia i poręczny sprzęt o niewielkich rozmiarach. To idealne uzupełnienie zestawu domowego majsterkowicza.

STOŁOWE STOŁOWE
+ praktyczne w zakładach produkcyjnych i warsztatach
+ ułatwiają pracę na dużych materiałach
- wymagają stałego ustawienia i dość sporej powierzchni pracy
- mniej praktyczna przy remontach
WŁOSOWE WŁOSOWE
+ najdokładniejsze
+ sprawdzą się w profesjonalnym użytku
+ możliwość osadzenia na stole
- dość duża waga urządzenia
- wysoka cena
Z PODCINANIEM Z PODCINANIEM
+ łatwe w obsłudze
+ brak konieczności wywierania dużego nacisku
- mogą powodować wyrywanie delikatnych powierzchni
- pogarszają jakość cięcia
TRADYCYJNE TRADYCYJNE
+ wysoka dostępność w sklepach
+ niska cena
+ poręczność
- wymaga dociskania do uzyskania odpowiedniego zagłębienia
ELEKTRYCZNE ELEKTRYCZNE
+ wyższa moc
+ umożliwiają ciągłą pracę
- mniejsza mobilność ze względu na przewód
- niektóre przewody są bardzo krótkie
AKUMULATOROWE AKUMULATOROWE
+ większa mobilność
+ większe bezpieczeństwo pracy
+ brak ryzyka zaplątania przewodu
- większa waga urządzenia
- brak możliwości ciągłej pracy

Wyrzynarka stołowa

Wyrzynarki stołowe to urządzenia, które najczęściej można spotkać w profesjonalnych zakładach stolarskich, zakładach produkcyjnych czy warsztatach. Pozwalają na obróbkę nawet bardzo dużych materiałów z dużą precyzją. Są osadzone na solidnym blacie, przez co są mniej mobilne. Niestety cena takiego urządzenia jest dość wysoka, a raczej nie sprawdzi się ono w domowych warunkach.

Wyrzynarka włosowa

Wyrzynarki włosowe to bezkonkurencyjnie najdokładniejszy rodzaj tego urządzenia. Są przydatne, jeśli chodzi o zakłady produkcyjne wymagające wysokiej precyzji cięcia. Wykorzystanie brzeszczotu włosowego pozwala na wygodne cięcie elementów zarówno o dużych, jak i małych rozmiarach. Sprzęt ten można osadzić na stole, co zwiększa stabilność, pewność, ale też bezpieczeństwo pracy.

Wyrzynarka z podcinaniem

Wyrzynarka z podcinaniem jest banalnie prosta w obsłudze, a dzięki temu idealna do domowych warunków. Dodatkowe podcinanie materiału, które gwarantuje ten rodzaj, sprawia, że nie jest wymagany duży nacisk na brzeszczot. To świetne rozwiązanie dla domowych majsterkowiczów czy stolarzy, którzy chcą na przykład przyciąć kuchenny blat. Wyrzynarka z podcinaniem zapewnia satysfakcjonujący efekt w domowych warunkach.

Wyrzynarka tradycyjna

Tradycyjne wyrzynarki to najpopularniejsze urządzenie, jakie można spotkać w sklepach budowlanych, a często nawet też osiedlowych marketach. To najczęstszy wybór do domowych potrzeb, choć nie oznacza to, że sprawdzają się one najlepiej. Korzystanie z tradycyjnej wyrzynarki wymaga pewnej wprawy i dużej precyzji, by zachować bezpieczeństwo, a jednocześnie uzyskać oczekiwany efekt.

Wyrzynarka elektryczna

Wyrzynarka elektryczna zagwarantuje Ci wysoką moc oraz możliwość nieprzerwanej pracy ze względu na stałe podłączenie do źródła prądu. Niestety, to rozwiązanie ma jedną główną wadę, a mianowicie przewód. W wielu modelach nie jest on wystarczająco długi, by umożliwiał bezproblemową pracę – musimy operować urządzeniem w bezpośredniej bliskości gniazdka.

Wyrzynarka akumulatorowa

Akumulator rozwiązuje problem przewodu, jaki zauważalny jest w wyrzynarkach elektrycznych. Nie mamy tu przewodu, więc mobilność urządzenia jest w zasadzie nieograniczona. Niestety, przekłada się na zwiększenie jego wagi i brak możliwości ciągłej pracy – akumulatory mają ograniczoną pojemność i wydajność. Jeśli jednak zależy Ci na szybkich poprawkach, to naprawdę dobry wybór.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wyrzynarki?

MOC
MOC

Nawet podstawowe wersje wyrzynarek gwarantują moc wystarczającą do cięcia kilkucentymetrowych materiałów drewnianych i materiałów metalowych o grubości około 1 cm. Im większa moc, tym sprawniejsza praca i możliwość cięcia grubszych materiałów. Dobra wielofunkcyjna wyrzynarka do domowego majsterkowania powinna mieć moc około 600-800 W.

GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA

Ten parametr decyduje o faktycznej funkcjonalności i użyteczności wyrzynarki. Im większa głębokość cięcia, tym większą liczbę materiałów przetniesz za jednym razem. Oczywiście zależy to też od rodzaju materiału, drewno będzie znacznie łatwiejsze do cięcia niż np. metal. Dobre modele powinny ciąć drewno do głębokości 130-160 mm, aluminium do 20 mm a stal o 10 mm.

LICZBA SKOSÓW NA MINUTĘ
LICZBA SKOSÓW NA MINUTĘ

Im wyższy ten parametr, tym szybsza praca wyrzynarki. Większa liczba skoków pozwoli na precyzyjne cięcie miękkich materiałów bez szarpania ich krawędzi. Warto sprawdzić ile stopni regulacji prędkości posiada dany model oraz czy regulacja ta jest płynna.

DODATKOWE FUNKCJE
DODATKOWE FUNKCJE

Wyrzynarki mogą zostać ulepszone o dodatkowe systemy, takie jak odprowadzanie pyłu, podświetlenie LED czy laserową prowadnicę. Jeśli nie jesteś profesjonalistą, warto wybrać model z tymi udogodnieniami, by jak najlepiej zoptymalizować pracę z wyrzynarką.

Jaką wyrzynarkę wybrać? Ranking wyrzynarek

Powermat PM-JS-1400

★★★★★
Powermat PM-JS-1400
SPECYFIKACJA
MOC: 1400 W
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA W DREWNIE: 80 mm
ZASILANIE: Elektryczne sieciowe
Sprawdź cenę

Dokładność i precyzja

Wyrzynarka Powermat posiada laserową prowadnicę umożliwiającą precyzyjną pracę. Jest ona zasilana z sieci, więc nie wymaga dodatkowej instalacji czy wymiany baterii. Podświetlenie LED pozwala dokładnie obserwować i kontrolować pracę urządzenia na materiale.

Czystość i bezpieczeństwo

Model został wyposażony także w adapter odciągania pyłów, który minimalizuje ryzyko powstawania bałaganu podczas pracy urządzenia. To rozwiązanie zwiększa też bezpieczeństwo – ryzyko dostania się opiłków metalu czy drzazg do oka jest niewielkie.

ZALETY
WADY
+ podświetlenie LED
+ laserowa prowadnica
+ adapter odciągania pyłów
+ schowek na brzeszczoty
- dość nierówne osadzenie brzeszczotu
- dość spora waga urządzenia
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“To sprzęt z zupełnie innej półki niż marketowy, polecam” - Piotr, Żagań
“Do amatorskiej pracy zdecydowanie wystarczy” - Bartosz, Gliwice

Boxer BX-205

★★★★★
Boxer BX-205
SPECYFIKACJA
MOC: 1750 W
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA W DREWNIE: 80 mm
ZASILANIE: Elektryczne sieciowe
Sprawdź cenę

Nieregularne linie cięcia

Dzięki wysokiej precyzji tego modelu skutecznie wytniesz w drewnie, metalu czy tworzywach sztucznych fale, okrągłe otwory lub równe kwadraty. Wyrzynarka Boxer BX-205 wyposażona jest we wskaźnik laserowy, który pozwala równo poprowadzić linię cięcia.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ten model jest bezpieczny nawet dla amatorów. Posiada system odprowadzania pyłów, praktyczną osłonę na palce i blokadę włącznika, uniemożliwiającą jego przypadkowe włączenie. Antypoślizgowa guma na rękojeści eliminuje ryzyko wyślizgnięcia się wyrzynarki z dłoni.

ZALETY
WADY
+ antypoślizgowa rękojeść
+ laserowa prowadnica
+ osłona na palce
+ blokada włącznika
- przy wyrzynaniu może ściągać w lewą stronę
- klienci zgłaszają brak lasera w niektórych egzemplarzach
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Pracuje dobrze, jest poręczna i wyważona” - Henryk, Warszawa
“Wygląda na solidną, kupiłam tacie i jest zadowolony” - Anita, Lębork

Wuber JS-1200

★★★★★
Wuber JS-1200
SPECYFIKACJA
MOC: 1200 W
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA W DREWNIE: 80 mm
ZASILANIE: Elektryczne sieciowe
Sprawdź cenę

Lekka i poręczna

Wyrzynarka JS-1200 marki Wuber to sprzęt o kompaktowym rozmiarze, który nie wymaga użycia dużej siły. Przy tym doskonale radzi sobie z cięciem drewna, metalu i tworzyw sztucznych w linii prostej i krzywej, na skos oraz w głąb.

Dopasuj ją do swoich potrzeb

Dzięki zastosowaniu w tym modelu regulowanej stopy możesz ustawić wyrzynarkę pod kątem, co umożliwi cięcie ukośne lub pracę blisko krawędzi ciętego materiału. Płynna regulacja obrotów gwarantuje wysoką precyzję i wygodę pracy z urządzeniem.

ZALETY
WADY
+ regulowana stopa
+ beznarzędziowa wymiana brzeszczota
+ płynna regulacja obrotów
- laser nie jest idealnie precyzyjny
- niektórzy klienci zgłaszają nierówne szyny
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jak za tą cenę ok, do własnych potrzeb w zupełności wystarcza” - Mateusz, Poznań
“Bardzo fajne urządzenie do domowych robótek” - Daniel, Świnoujście

Bosch PST 650

★★★★☆
Bosch PST 650
SPECYFIKACJA
MOC: 500 W
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA W DREWNIE: 65 mm
ZASILANIE: Elektryczne sieciowe
Sprawdź cenę

Światowej klasy producent

Marka Bosch jest od lat liderem jeśli chodzi o sprzedaż domowych i profesjonalnych urządzeń do majsterkowania. Wyrzynarka PST 650 to solidna propozycja, którą kupisz w zestawie z walizką oraz kompletem 10 brzeszczotów w plastikowej kasecie.

Do domowego użytku

Ten model to urządzenie o stosunkowo niewielkiej mocy i głębokości cięcia, jednak jest to dobra propozycja dla osób, które szukają niedrogiego, a jednocześnie pewnego sprzętu do domowych napraw czy robót. Sprzęt jest prosty w obsłudze i bezpieczny nawet dla niedoświadczonych użytkowników.

ZALETY
WADY
+ system Bosch SDS
+ możliwość cięcia o kącie nachylenia do 45°
+ system Low Vibration
- brak płynnej regulacji prędkości
- dość głośna podczas pracy
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobra jakość, przystępna cena i dobra redukcja drgań” - Bartłomiej, Sosnowiec
“Amatorska, ale daje radę, ogólnie jest super” - Grzegorz, Kielce

Wuber WR-R5-1700

★★★★☆
Wuber WR-R5-1700
SPECYFIKACJA
MOC: 1700 W
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA W DREWNIE: 115 mm
ZASILANIE: Elektryczne sieciowe
Sprawdź cenę

Wyrzynarka w formie piły

WR-R5-1700 to wyrzynarka, która w zasadzie jest piłą szablastą, którą potocznie nazywa się „lisim ogonem”. Piła ta nada się do cięcia drewna, stali, aluminium czy tworzyw sztucznych. Znajdzie zastosowanie w warsztacie każdego entuzjasty, który potrzebuje szybkiego efektu.

Wygoda i bezpieczeństwo

Piła jest lekka, a dzięki antypoślizgowej powłoce pewnie i stabilnie leży w dłoni. Funkcja płynnej regulacji obrotów pozwala dostosować pracę urządzenia do własnych potrzeb, a system SDS sprawia, że wymiana brzeszczotów jest łatwa i nie wymaga narzędzi.

ZALETY
WADY
+ antypoślizgowa powłoka
+ beznarzędziowa wymiana brzeszczota
+ duża głębokość cięcia
- nie jest to typowa wyrzynarka
- dość giętkie brzeszczoty
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobra, sprawdziła się przy obcinaniu gałęzi” - Cezary, Braniewo
“Bardzo dobra jakość wykonania, bez problemu tnie deski i gałęzie” - Marian, Opole

Bosch Professional GST 700

★★★★☆
Bosch Professional GST 700
SPECYFIKACJA
MOC: 500 W
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA W DREWNIE: 70 mm
ZASILANIE: Elektryczne sieciowe
Sprawdź cenę

Uniwersalne domowe rozwiązanie

Ten model wyrzynarki od marki Bosch nada się z powodzeniem do cięcia drewna, tworzyw sztucznych, metali kolorowych, stali, płyt ceramicznych oraz gumy. Sprzęt umożliwia cięcie proste i krzywoliniowe o kącie nachylenia do 45°. Moc tej wyrzynarki to 500 W.

Funkcja Material Selection

Ten system wprowadzony przez markę Bosch pozwala na 4-stopniowe ustawienie podcinania dzięki oscylacji brzeszczotu. Funkcja ta zapewnia dwukrotnie szybsze cięcie w porównaniu do tradycyjnych wyrzynarek nieposiadających takiej funkcji.

ZALETY
WADY
+ funkcja Material Selection
+ system Bosch SDS
+ płynna regulacja obrotów
- osłonka zasłania widok na brzeszczot
- jednorazowe worki przeciwpyłowe
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super daje radę, marka robi swoje” - Czesław, Gdynia
“Bardzo dobry produkt, świetnie leży w dłoni” - Kamil, Szczecin

EuroTec EURCS-1700

★★★★☆
EuroTec EURCS-1700
SPECYFIKACJA
MOC: 1700 W
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA W DREWNIE: 105 mm
ZASILANIE: Elektryczne sieciowe
Sprawdź cenę

Solidny produkt

Piła szablasta marki EuroTec została wyposażona w silnik elektryczny o mocy 1700 W. Sprzęt umożliwia cięcie drewnianych elementów o maksymalnej grubości 105 mm, przez co doskonale sprawdzi się w domowym majsterkowaniu i drobnych pracach remontowych.

Bogaty zestaw

W zestawie z tym modelem znajdziesz klucz imbusowy oraz zestaw 12 brzeszczotów – po 6 do drewna i do metalu. Dzięki wygodnej, ergonomicznej rękojeści praca z urządzeniem jest wygodna, nawet jeśli trwa dość długo. Beznarzędziowy system wymiany noży dodatkowo usprawnia pracę.

ZALETY
WADY
+ duża maksymalna grubość materiału
+ duża moc
+ beznarzędziowa wymiana brzeszczotów
- nie jest to typowa wyrzynarka
- mniejsza stabilność podczas pracy na stole
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo przydatna, w jeden dzień wywierciłem 116 otworów” - Ireneusz, Kraków
“Bardzo poręczna, moc wystarczająca, a sprzęt się nie grzeje” - Eryk, Lublin

EuroTec EURCS-1900

★★★☆☆
EuroTec EURCS-1900
SPECYFIKACJA
MOC: 1900 W
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA W DREWNIE: 105 mm
ZASILANIE: Elektryczne sieciowe
Sprawdź cenę

Niemiecka jakość

Kolejna piła szablasta do cięcia drewna, stali, aluminium oraz tworzyw sztucznych. Dzięki wysokiej jakości materiałom wykonania sprzęt jest solidny i wytrzymały na jakiekolwiek uszkodzenia. Piła EuroTec poradzi sobie z każdym domowym zadaniem.

Jeszcze większa moc

Ten model prezentuje naprawdę dużą moc aż 1900 W, co pozwala na szybkie i skuteczne cięcia na różnego rodzaju materiałach. Zastosowanie wytrzymałego łożyskowanego silnika pozwala na bezawaryjną pracę przy najwyższych obrotach.

ZALETY
WADY
+ bardzo duża moc
+ podświetlenie LED
+ obrotowa rączka
- niezbyt wysokiej jakości noże
- przycisk blokowania włącznika może przeszkadzać w wygodnym trzymaniu urządzenia
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“przęt w dobrej cenie, jestem zadowolony po pierwszym użyciu” - Waldemar, Katowice
“Sprzęt genialny, niczym nie ustępuje temu markowemu, kilkukrotnie droższemu” - Kacper, Gniezno

Metabo STEB 65 Quick

★★★☆☆
Metabo STEB 65 Quick
SPECYFIKACJA
MOC: 450 W
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA W DREWNIE: 65 mm
ZASILANIE: Elektryczne sieciowe
Sprawdź cenę

Must-have każdego majsterkowicza

Wyrzynarka z systemem Metabo Quick zapewni sprawne i bezproblemowe przycięcie materiałów drewnianych o głębokości do 65 mm. System zapewnia beznarzędziową wymianę brzeszczota, więc nie musisz mieć pod ręką dodatkowych narzędzi. Sprzęt zapewnia dobrą widoczność miejsca cięcia dzięki funkcji przedmuchu powietrza.

Zabierz ją ze sobą

W zestawie znajdziesz niezwykle praktyczną walizkę, która pozwoli na wygodne zabranie ze sobą sprzętu na działkę, do domku letniskowego czy w jeszcze inne wybrane miejsce, gdzie chcesz wykonać cięcia.

ZALETY
WADY
+ funkcja przedmuchu powietrza
+ praktyczna walizka
+ szkło ochronne
- niewielka moc
- mała głębokość cięcia
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Najlepszy wybór w tej półce cenowej, dla mnie lepsza od droższych wyrzynarek” - Sebastian, Elbląg
“Super jakość wykonania, dobrze redukuje drgania podczas cięcia” - Bogdan, Toruń

Bavaria BVJS1450

★★★☆☆
Bavaria BVJS1450
SPECYFIKACJA
MOC: 1450 W
GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA W DREWNIE: 80 mm
ZASILANIE: Elektryczne sieciowe
Sprawdź cenę

Wiele zastosowań

Wyrzynarka marki Bavaria posiada bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Sprawdzi się do cięcia drewna czy plastiku, więc przyda się w każdym warsztacie, garażu oraz przy niewielkich domowych remontach. Moc 1450 W pozwala na sprawną i wydajną pracę.

Wygoda użytkowania

Z systemów ułatwiających pracę ten model posiada system SDS, pozwalający na wymianę brzeszczotów bez używania dodatkowych narzędzi, a także laserową prowadnicę i dodatkową diodę LED oświetlającą miejsce cięcia.

ZALETY
WADY
+ laserowa prowadnica
+ oświetlenie LED
+ system SDS
- dość słabe światło lasera
- brzeszczoty są dość giętkie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Działa, wygląda nieźle, nawet laser prosto świeci” - Robert, Rzeszów
“Kupiłem ze względu na dużą moc i cenę, świetnie poradziła sobie z cięciem szafek i blatu” - Tomasz, Olsztyn

Wyrzynarka jak używać? Kilka porad

Prawidłowe używanie wyrzynarki musi być zgodne z pewnymi zasadami bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy uważać, by w mechanizm wyrzynarki nie dostały się fragmenty ubrania czy inne elementu. Należy nałożyć też maskę oraz okulary ochronne. By rozpocząć pracę, najpierw należy wybrać i zamontować odpowiedni brzeszczot. By dokładnie wyciąć pożądany kształt, warto wcześniej wyrysować na materiale jego wzór. Podczas cięcia warto kierować się wskaźnikiem laserowym. Samo cięcie polega na przyciskaniu urządzenia do materiału i przesuwaniu ostrza w wybranym przez siebie kierunku. Płozy urządzenia powinny być poruszane w powolnym tempie, by nie doprowadzić do złamania brzeszczotu.

Do czego może przydać się wyrzynarka w Twoim warsztacie?

Jeśli jesteś fanem stolarstwa lub majsterkowania, albo samodzielnie wykonujesz drobne prace remontowe, wyrzynarka zdecydowanie jest urządzeniem dla Ciebie. Dzięki temu urządzeniu sprawnie i w bezpieczny sposób przytniesz wybrane materiały w równy kształt. Wyrzynarka do drewna różni się od szlifierek kątowych czy pilarek przede wszystkim możliwością bardzo dokładnego prowadzenia, co pozwala na precyzyjne cięcia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij