Aktualizacja: Listopad 2024
Imadło co to jest
Imadło to proste w budowie, mechaniczne narzędzie spotykane w wielu warsztatach. Składa się ono z dwóch mocnych szczęk. Jedna z nich jest stałym elementem korpusu, który przymocowywany jest do blatu. Druga szczęka porusza się wraz ze śrubą, która jest napędzana za pomocą pokrętła. W ten sposób zaciskamy i puszczamy umieszczane pomiędzy szczękami przedmioty. Do zapewnienia poprawnej pracy imadła konieczne jest wykonanie jego elementów z wytrzymałego materiału, a także zachowaniu wysokiej dokładności podczas jego produkcji. Tylko idealnie spasowane elementy będą świetnie współgrały przez lata.
Jakie są rodzaje imadeł?
Imadło ślusarskie
To właśnie te imadła zwykle spotykamy w domowych warsztatach. Są one najprostsze, ale zarazem bardzo skuteczne. Sprawdzą się zarówno przy cięższych, jak i lżejszych pracach. Dzięki dobrej konstrukcji możemy wytworzyć duże tarcie przy użyciu średniej ilości siły mięśni. Dodatkową zaletą imadeł ślusarskich jest ich stosunkowo niska cena i praktycznie brak awaryjności. Urządzenia te działają przez dziesiątki lat.
Imadło maszynowe
Te imadła cechują się zupełnie inną konstrukcją, która jest przystosowana do współpracy z innymi elektronarzędziami w naszym warsztacie. Wśród kompatybilnych maszyn znajdziemy m.in. wiertarki stołowe, frezarki czy szlifierki. Takie imadło możemy przykręcić na stałe lub zacisnąć na stole konkretnej obrabiarki.
Imadło wiertarskie
To rodzaj imadeł maszynowych specjalnie przystosowany do współpracy z wiertarkami stołowymi. Doskonale sprawdzają się przy lżejszych pracach w warsztacie. Znajdziemy tu różne typy zaciskania szczęk. Najpopularniejsze z nich to mimośrodowe i szybkomocujące. Korpus takiego narzędzia jest, podobnie jak w przypadku wszystkich modeli maszynowych, niski i szeroki.
Imadło hydrauliczne
Imadła hydrauliczne do rur są oczywiście często spotykane przy pracach hydraulicznych. Narzędzia te doskonale dopasowują się do kształtu rur i idealnie je utrzymują podczas gwintowania, cięcia czy łączenia tych elementów. Imadeł hydraulicznych do rur nie należy mylić z imadłami ze wspomaganiem hydraulicznym – o nich piszemy niżej.
Imadło dwudzielne
Jak sama nazwa wskazuje, imadła dwudzielne składają się z dwóch osobnych elementów. Jednym z nich jest szczęka połączona ze śrubą i korpusem, a drugim jest druga szczęka. Oba elementy mocujemy na stałe na naprzeciwległych krawędziach stołu obrabiarki, dzięki czemu wykorzystujemy całą jego długość. Obrót pokrętła powoduje oczywiście ruch szczęki tylko po jednej stronie.
Imadło krzyżowe
Imadło krzyżowe wyróżnia się większą niż zwykle konstrukcją. To przez zastosowanie w nim dwóch dodatkowych śrub i pokręteł, które pozwalają na dokładną regulację położenia szczęk w dwóch płaszczyznach. Zakres takiej regulacji to zwykle kilkanaście centymetrów. Jest to szczególnie przydatne podczas obróbki przedmiotów na stole ze stale umieszczonym elektronarzędziem.
Imadło stałe
To rodzaj imadła, które przykręcamy do blatu raz na zawsze. Do zamocowania go możemy użyć np. długich wkrętów. Jest to bardzo stabilny sposób mocowania, ale nie daje nam wygodnej możliwości odłączenia imadła. Ponadto z każdym odkręcaniem i ponownym przykręcaniem wkrętów stabilność imadła spada.
Imadło przenośne
Ten typ imadła posiada możliwość wielokrotnego jego mocowania do blatu. Jest to realizowane zwykle poprzez zastosowanie pionowo umieszczonej śruby, działającej na takiej samej zasadzie, jak szczęki samego imadła. Ten sposób mocowania umożliwia stabilne umieszczenie narzędzia, a do tego łatwe jego zdjęcie z blatu i przeniesienie w inne miejsce.
Imadło ze wspomaganiem hydraulicznym
To imadło bo profesjonalnych rozwiązań. Hydrauliczne wspomaganie znajdujące się w tym rodzaju imadeł zapewnia stałą siłę dociskania przez cały czas uruchomienia narzędzia. Urządzenia te są praktycznie zawsze wykonane z najlepszej jakości materiałów, a ich konstrukcja zachowuje najdokładniejsze wymiary. Wadą jest wysoka cena – dziesiątki razy wyższa niż w przypadku tradycyjnych modeli.
Imadło obrotowe
Imadła obrotowe są wyposażone w podstawę umożliwiającą obrót całego korpusu wokół soi śruby mocującej. W przypadku modeli stałych zamiast śruby stosowana jest oczywiście płytka z otworami na wkręty. Możliwość obrotu utrzymywanego przedmiotu znacznie poprawia funkcjonalność takiego imadła, co niestety zauważalnie podnosi jego cenę.
Imadło uchylno-obrotowe
W przypadku imadeł uchylno-obrotowych zyskujemy nie tylko możliwość obrotu korpusu na podstawie, ale także jego pochyłu względem powierzchni blatu. to bardzo przydatna funkcjonalność przy dokładnej obróbce materiałów, jak i przy pracach serwisowych różnego rodzaju sprzętu.
Jak wybrać imadło? Na co zwrócić uwagę?
Do wyboru mamy różnego rodzaju imadła. Mogą to być modele proste, o jednej płaszczyźnie przesuwu lub bardziej zaawansowane – krzyżowe, obrotowe czy wreszcie uchylno-obrotowe. Istotny jest także rodzaj zacisku. Klasyczne imadła posiadają szerokie na kilkanaście centymetrów szczęki. Te doskonale sprawdzą się przy mocowaniu przedmiotów o płaskiej powierzchni. Do unieruchamiania rur najlepiej będzie natomiast użyć imadła hydraulicznego, którego zacisk jest idealnie dopasowany do okrągłego kształtu mocowanego przedmiotu.
Do wyboru mamy narzędzie wykonane ze stali, żeliwa szarego lub żeliwa sferoidalnego. Żeliwo szare cechuje się świetnym stopniem pochłaniania drgań, co poprawia działanie imadła. Ponadto materiał ten bardzo powoli się zużywa. Wadą jest duża kruchość, a przez to też podatność na uszkodzenie imadła przy jego upadku. Żeliwo sferoidalne jest mniej kruche i utrzymuje przy tym pozostałe właściwości na wysokim poziomie. Stal natomiast doskonale znosi rozciąganie i wysokie naprężenia, ale jest podatna na korozję. Ponadto słabo tłumi wibracje.
Do wyboru mamy dwa warianty mocowań. Imadła stałe posiadają przy swojej podstawie otwory do przełożenia wkrętów lub śrub. To najprostszy sposób mocowania, który jednocześnie ingeruje w strukturę blatu, do którego przykręcimy narzędzie. W sklepach znajdziemy także imadła mocowane na śrubę. Jest to dodatkowy zacisk z pionowo umieszczoną śrubą i pokrętłem u spodu konstrukcji. Dzięki niemu stabilnie przymocujemy narzędzie do stołu warsztatowego, jednocześnie umożliwiając sobie łatwe przeniesienie narzędzia w razie potrzeby.
Jakie imadło wybrać? Ranking imadeł.
Imadło narożne stolarskie Kraftverk
Idealne do łączenia elementów
Kształt tego imadła narożnego został zaprojektowany specjalnie z myślą o tworzeniu różnego rodzaju konstrukcji. Między szczękami imadła możemy umieścić np. drewniane deski, które ułożymy pod kątem 90 stopni. Jedna z nich może przy tym poruszać się wzdłużnie, dzięki czemu uzyskamy spore pole do manewru przy naszych pracach. To rewelacyjny sposób na tworzenie drewnianych kątowników czy łączenie ścianek do mebli.
Kompaktowe i poręczne
Wysokość tego imadła to jedyne 54mm, a materiał użyty do konstrukcji to stop z aluminium. Dzięki tym dwóm parametrom, to imadło nie posiada istotnej wady większości tych konstrukcji – dużych gabarytów i wagi. To imadło z łatwością zabierzemy ze sobą w teren. Do tego nie wymaga ono mocowania do blatu czy uchwytu (choć możemy to zrobić dzięki specjalnym otworom), a całość jest operowana za pomocą wygodnej rękojeści.
Imadło obrotowe MAR-POL M36010 150mm
Funkcjonalność przede wszystkim
W tym imadle znajdziemy kilka ciekawych rozwiązań, które znacząco podnoszą komfort pracy z narzędziem. Ruch szczęk regulowany jest nie tylko za pomocą śruby z frontowym pokrętłem, ale i obrotowej podstawy. To znacznie zwiększa komfort pracy z imadłem, a przy tym umożliwia wykonywanie precyzyjniejszej obróbki. To nadal nie wszystko – producent zdecydował się umieścić na imadle niewielkie kowadło, które przyda się do prostowania i kucia elementów.
Uniwersalność i trwałość
Imadło ślusarskie firmy MAR-POL z pewnością zagości w naszych warsztatach na wiele lat. To za sprawą bardzo solidnego i precyzyjnego wykonania z wysokiej jakości żeliwa. Narzędzie zostało fabrycznie zabezpieczone olejem, a także wyposażone w mocne prowadnice, które zapewniają dużą wytrzymałość i świetną stabilność konstrukcji. Przy tym ostatnim dodatkowo pomaga regulacja siły nacisku.
Imadło obrotowe IM1 50mm
Zawsze pod ręką
Niewielkie imadła, takie jak ten model o szczękach szerokich na 50mm, są idealnym wyborem dla majsterkowiczów, którzy nie posiadają swojego własnego warsztatu. Małe imadło możemy więc trzymać w szufladzie czy w skrzynce narzędziowej w naszym pokoju, a następnie używać go tylko w razie potrzeby. Mechanizm szybkiego mocowanie pozwala bezproblemowo przycisnąć narzędzie do blatu bez ingerencji w strukturę mebla.
Idealne do precyzyjnym działań
Niewielka konstrukcja doskonale nadaje się do prac z mniejszymi przedmiotami. Możemy w nim także unieruchomić naprawiany sprzęt czy przewody, które będziemy lutować. Wysoki komfort w tych czynnościach zapewni nam obrotowa podstawa, która jest jednocześnie stabilna i łatwa w manewrowaniu.
Imadło obrotowe MAR-POL 100mm
Idealny kompromis
Imadło o szczękach szerokich na 100mm jest doskonałym kompromisem pomiędzy małymi i bardzo dużymi narzędziami. Zacisk szeroki na 10cm sprawdzi się idealnie do większości prac warsztatowych. Wytworzona siła tarcia skutecznie unieruchomi nawet większe przedmioty, a samo narzędzie nie zużyje dużej ilości przestrzeni naszego stołu.
Wielofunkcyjne i uniwersalne
Na tym imadle stolarskim znalazła się równa powierzchnia, która posłuży nam jako małe kowadło. Możemy na niej wygodnie prostować czy kuć obrabiane materiały. Profesjonaliści docenią także łatwą możliwość wymiany szczęk imadła. Te standardowe wykonano z wysokiej jakości hartowanej stali, ale w razie potrzeby bez trudu zamontujemy także inne wersje tych części.
Imadło maszynowe Dedra 100mm
Idealny kompan wiertarki stołowej
To imadło maszynowe zostało zaprojektowane z myślą o współpracy z wiertarkami stołowymi. Umożliwiają to specjalne otwory dające możliwość przymocowania imadła do uchwytu wiertarskiego. Zabezpieczają ponadto sprzęt przed przypadkowym wysunięciem się z korpusu maszyny. To w połączeniu z solidną jakością wykonania daje nam gwarancję zadowolenia na długie lata.
Solidnie wykonane
Korpus imadła został wykonany z żeliwa. To oczywiście doskonałe rozwiązanie, szczególnie z powodu zastosowania, do jakiego przygotowano to imadło. Wiertarki stołowe oraz inne maszyny do obróbki materiałów wytwarzają drgania, które są tłumione w żeliwie lepiej niż w stali. Same szczęki imadła wykonano natomiast już ze stali – to dla zwiększenia odporności na duże obciążenia. Mamy więc połączenie najlepszych rozwiązań w jednym.
Imadło stołowe Vorel 65mm
Dobre do okazyjnych prac
Poręczne i bardzo skuteczne imadło, które zawsze zmieści się w szufladzie i będzie pod ręką? To właśnie odpowiedź na takie wymagania. Niewielka, żeliwna konstrukcja imadła została wyposażona w szczęki o szerokości 65mm oraz bardzo solidne prowadnice. Urządzenie będzie nam więc służyło latami, a przy tym na co dzień nie zajmie żadnej przestrzeni – jego mocowania i odłączanie od blatu jest szybkie i proste.
Komfortowe w użytkowaniu
W tej niewielkiej konstrukcji imadła znalazło się miejsce na obrotową podstawę. Dzięki niej nie musimy co chwilę odczepiać imadła i mocować do w innej pozycji, a jedynie znacznie szybciej odblokować podstawę i po obrocie ponownie ją zablokować. Imadło sprawdzi się zatem idealnie przy mniejszych pracach w warsztacie lub naszym pokoju.
Imadło obrotowe MAR-POL M36009 125 mm
Optymalny wybór
125mm – to szerokość szczęk imadła, które sprawdzi się w znacznej większości warsztatów. Taką wielkością zacisków dysponuje właśnie ten model firmy MAR-POL. Narzędzie sprawdzi się zarówno przy pracach większego kalibru, jak i tych drobniejszych i precyzyjnych. W tych drugich szczególnie przyda się nam obrotowa podstawa, która jest solidna i mocowana do podłoża „na stałe”.
Masywne i do wielu zastosowań
Na górze korpusu tego imadła znalazła się powierzchnia, która posłuży nam jako małe kowadło. Na niej bez żadnego problemu naprostujemy czy wygniemy dowolne przedmioty, które obrabiamy. Uniwersalność narzędzia zwiększa także zastosowanie pokrętła zmieniającego siłę nacisku szczęk. Możemy ją dostosować do naszych preferencji lub aktualnego zastosowania.
Imadło obrotowe BLACK B19308 125 mm
Rewelacyjny stosunek jakości do ceny
Imadło marki Black charakteryzuje się zarówno świetną funkcjonalnością, jak i bardzo dobrą jakością wykonania. Znajdziemy tu zarówno obrotową podstawę, solidne szczęki oraz kowadło. To imadło z kowadłem jest jednym z bardziej uniwersalnych i dobrych jakościowo produktów na rynku, które posiadają stałe mocowanie zapewniające najlepszą możliwą przyczepność do blatu lub uchwytu.
Wymienne szczęki
Na uwagę w przypadku tego imadła zasługują niewątpliwie szczęki. Są one wykonane z bardzo wysokiej jakości hartowanej stali, a do tego posiadają nacięcia krzyżowe. Ich doskonałe spasowanie zapewnia idealny ścisk. Ponadto oczywiście istnieje możliwość wymiany szczęk. W ofercie producenta znajdziemy m.in. modele przystosowane do rur.
Imadło ręczne Artpol ART23214 70 mm
Idealne do prac modelarskich
To malutkie imadło ręczne będzie rewelacyjnym wyborem do użytku domowego, a także lekkich prac warsztatowych. Narzędzie dysponuje szczękami o szerokości 70mm, mogącymi rozewrzeć się na odległość do 40mm. Sprzęt jest mały, poręczny i bardzo mobilny. Świetnie zatem się sprawdzi przy pracach w modelarskich, serwisach różnorodnego sprzętu czy oczywiście obróbce materiałów – zwłaszcza drewnianych.
Mała konstrukcja, duże możliwości
To filigranowe imadło zostało wyposażone w obrotową podstawę – to zaleta, której nie znajdziemy często w innych, dużo większych imadłach. Kolejną zaletą jest łatwy w użyciu, skuteczny i solidny docisk podstawy do powierzchni blatu. Zapewnia on mocne przymocowanie narzędzia do powierzchni roboczej, a także szybki jego montaż i demontaż.
Imadło warsztatowe - jakie powinno być?
Wybierając imadło do naszego warsztatu, musimy zwrócić uwagę na wiele jego cech. Każda z nich oczywiście powinna być odpowiednio dopasowana do naszych wymagań oraz najczęściej wykonywanych czynności. Jeśli nasz warsztat posiada sporą ilość przestrzeni, to warto jest wybrać imadło stałe. Sprawdzi się ono zarówno przy lżejszych, jak i cięższych pracach. W zależności od typu zwykle wykonywanych czynności, musimy jeszcze rozważyć szerokość szczęk imadła oraz możliwości regulacji ich płaszczyzny. Do prac precyzyjnych w mniejszych przedmiotach warto zdecydować się na model krzyżowy z wąskimi szczękami. Da on nam dużą swobodę ruchów. Do prac ślusarskich w większych elementach warto natomiast postawić na duże imadło o prostszej konstrukcji – zapewni najlepsza stabilność przy zachowaniu niskiej ceny.
Imadło jak działa?
Działanie imadła polega na ruchu jednej z jego dwóch szczęk. Pierwsza z nich jest na stałe przymocowana do korpusu i jest całkowicie nieruchoma. Druga natomiast przymocowana jest do śruby pociągowej, która wkręcamy i wykręcamy, operując pokrętłem na froncie narzędzia. Taka konstrukcja umożliwia otwarcie szczęk na szerokość ok kilkunastu centymetrów oraz zachowanie ich idealnego, równoległego ustawienia. Imadło może posiadać także dodatkowe śruby odpowiedzialne za przesuwanie konstrukcji w różnych płaszczyznach. Ich zasada działania jest bardzo podobna. Niektóre modele dodatkowo posiadają podstawy obrotowe. W ich wypadku zaciskany jest okrągły pierścień znajdujący się przy samym blacie.
Imadło stalowe czy żeliwne?
Zarówno stal, jak i żeliwo są świetnymi materiałami do wykorzystania w tego typu narzędziach. Imadła stalowe cechują się wysoką odpornością oraz niską ceną. Niestety mają one także istotną wadę – nie tłumią zbyt skutecznie drgań, przez co praca z nimi jest mniej dokładna. Droższe modele wykonywane są z żeliwa – szczególnie dobra jest odmiana żeliwa sferoidalnego. Świetnie tłumi drgania i jest całkiem wytrzymałe, ale nadal nieco ustępuje w tej kategorii stali. Imadło żeliwne zatem gorzej znosi największe obciążenia, ale przy codziennej pracy okaże się lepsze.
Jak używać imadła? Kilka porad
Obsługa imadła jest nadzwyczaj prosta. Zaciskanie oraz luzowanie szczęk odbywa się przez obrót śruby, której pokrętło znajduje się na froncie narzędzia. Imadła mogą posiadać także dodatkowe regulacje płaszczyzn, które obsługujemy w taki sam sposób. Na podobnej zasadzie działa nawet także samo mocowanie imadła do blatu (o ile wyposażyliśmy się w model przenośny). Śruba mocująca konstrukcję umieszczona jest pionowo, a jej pokrętło jest u dołu narzędzia. Jeśli posiadamy imadło z mocowaniem stałym, to zamiast kręcenia śrubą przymocowujemy je do blatu za pomocą wkrętów. Możliwy jest także montaż na innych powierzchniach za pomocą śrub czy kołków.
Podsumowanie
Przed zakupem imadła do naszego warsztatu warto jest się rozeznać i sprawdzić najistotniejsze parametry wybieranego narzędzia. To właśnie od nich będzie zależało nasze zadowolenie z zakupionego produktu. Odpowiednio dobrane imadło przyda się nam w codziennej pracy i znacznie ułatwi wykonywaniu przeróżnych zadań.
- Ranking imadeł
- Ranking poziomic
- Spawarka ranking
- Ranking drabin
- Myjka ciśnieniowa ranking
- Ranking bruzdownic
- Lutownica ranking
- Ranking wyrzynarek
- Gniazdo elektryczne ranking
- Ranking śrubokrętów
- Młotek ranking
- Ranking pilarek tarczowych
- Szlifierka kątowa ranking
- Ranking siekier
- Ranking odśnieżarek
- Aerator i wertykulator ranking
- Ranking traktorów ogrodowych
- Ranking podkaszarek