Close

Jaka lutownica będzie najlepsza? Ranking lutownic

Lutownica jest obowiązkowym wyposażeniem każdego majsterkowicza, elektryka czy mechanika. To proste urządzenie pozwala naprawić niejedno urządzenie lub stworzyć całkiem nowy system. Jej obsługa jest stosunkowo łatwa i satysfakcjonująca. Cechy te sprawiają, że popularność lutownic zawsze była i jest na wysokim poziomie. Te chętnie wybierane narzędzia są dostępne w coraz to różniejszych wariantach i oferują coraz doskonalsze parametry. Jak wybrać odpowiednią lutownice do naszych potrzeb? Na te i inne pytania odpowiemy właśnie w tym artykule!

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Co to jest lutownica i po co może przydać się w domu?

Lutownica jest narzędziem, który skupia dużą ilość energii cieplnej w danym punkcie. W znacznej większości lutownice są przyrządami elektrycznymi, w których ciepło uzyskiwane jest przez przepływ prądu o dużym natężeniu przez drut (lutownica transformatorowa) czy powstaje poprzez nagrzewanie się grzałki elektrycznej (lutownica oporowa). Innym typem są np. lutownice gazowe, w których grot ogrzewa się przez spalanie gazu. Niezależnie od rodzaju lutownicy, uzyskiwane ciepło wykorzystywane jest do trwałego łączenia metali przy użyciu spoiwa (najczęściej cyny). Podgrzewane przez lutownicę spoiwo topi się, gdyż jego temperatura topnienia jest niższa od temperatury pracy lutownicy i pozostałych metali. Wbrew pozorom, zabieg ten może okazać się bardzo przydatny w domu. Lutownic różnych typów użyjemy np. do stałego złączenia dwóch przewodów pozbawionych końcówek, naprawienia starszych, zużytych urządzeń elektronicznych, w których oderwały się przewody czy wykonania przeróżnych prac majsterkowych. 

Rodzaje lutownic

LUTOWNICA OPOROWA LUTOWNICA OPOROWA
+ prosta w obsłudze
+ niska szansa na przegrzanie się
+ ciągła praca
- długi czas nagrzewania się
- zwykle brak regulacji temperatury
LUTOWNICA TRANSFORMATOROWA LUTOWNICA TRANSFORMATOROWA
+ błyskawiczne nagrzewanie się
+ wysoka moc
+ zazwyczaj wyposażone w lampkę
- praca przerywana
- kiepskie rozwiązanie do lutowania drobnych układów
LUTOWNICA GAZOWA LUTOWNICA GAZOWA
+ wielofunkcyjność
+ małe rozmiary
+ nie wymaga prądu
- niska moc
STACJA LUTOWNICZA STACJA LUTOWNICZA
+ możliwość regulacji temperatury
+ wygodna do lutowania drobnych elementów
+ wyposażona w uchwyt na kolbę
- długi czas nagrzewania się

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lutownicy?

RODZAJ I PRZEZNACZENIE
RODZAJ I PRZEZNACZENIE

Do wyboru mamy kilka powyższych rodzajów lutownic. W ogólnym rozrachunku każdy z nich wykonuje tę samą pracę- podgrzewa grot do wysokiej temperatury. Oczywiście różne rodzaje tych urządzeń różnie się sprawdzają w konkretnych zastosowaniach. Dla poczatkującego majsterkowicza polecamy zakup taniej lutownicy oporowej. Jest ona całkiem uniwersalna i prosta w obsłudze. Pozwala się skupić na wykonywanym lutowaniu, a nie obsłudze narzędzia. Do większych prac z grubszymi przewodami zalecamy natomiast lutownicę transformatorową, która znacznie przyspieszy wykonywane przez nas czynności. Lutownica gazowa okaże się natomiast przydatna w najmniej oczekiwanych momentach – ją warto mieć zawsze w pogotowiu.

RODZAJ GROTA
RODZAJ GROTA

Grot jest końcówką naszej lutownicy. To na nim skupia się najwięcej energii cieplnej generowanej przez urządzenie, a także to za jego pomocą będziemy nakładać spoiwo. Nic więc dziwnego, że w sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów grotów. Każdy z nich sprawdzi się w różnych zastosowaniach. Najcieńsze, spiczaste groty sprawdzają się w drobnych pracach elektronicznych. Groty z zagięta końcówką umożliwiają lutowania na dwa sposoby – ostrym elementem lub krawędzią boczną. Groty podłużne stworzono z myślą o montowaniu układów na płytkach PCB, a groty BCM/CM z wgłębieniem przystosowano do łatwego nakładania cyny poprzez pociągnięcie. Większość lutownic domyślnie wyposażono w średniej wielkości, spiczaste groty. Są one całkiem uniwersalne i z pewnością przydatne. Warto jednak wyposażyć się w dodatkowy grot do konkretnych celów.

MOC LUTOWNICY
MOC LUTOWNICY

Ten parametr przekłada się na komfort, z jakim będziemy pracowali. Im wyższa jest moc lutownicy, tym szybciej będzie ona nabierać temperaturę. Różne typy lutownic posiadają różne zakresy tego parametru. Przykładowo lutownice oporowe dysponują zwykle mocą od 40 do 100W. Lutownice transformatorowe to już przedział od 100 do 200W. Jak nietrudno się domyślić, te ostatnie są niemal od razu gotowe do pracy, podczas gdy te pierwsze wymagają kilku chwil na nagrzanie się.

ZAKRES I REGULACJA TEMPERATURY
ZAKRES I REGULACJA TEMPERATURY

Stosunkowo niewiele lutownic dostępnych w sprzedaży jest wyposażona w zakres regulacji temperatury. Znajdziemy pojedyncze modele urządzeń transformatorowych i oporowych. Zakres pracy tych pierwszych to zwykle kilka przedziałów mocy, które mamy do wyboru. Mogą być to przedziały np. od 70 do 200, od 200 do 350 oraz od 350 do 500W. Tak właśnie jest w przypadku lutownicy transformatorowej Yato 200W, która znajduje się w naszym rankingu. W przypadku modeli oporowych regulacja zazwyczaj jest płynna. Tyczy się to także stacji lutowniczych, w których zakres może wynosić od 100 do 500 stopni. Tak właśnie jest w przypadku modelu Parkside z naszego rankingu.

CZAS NAGRZEWANIA
CZAS NAGRZEWANIA

Oczywiście im czas nagrzewania jest krótszy, tym lepiej. Oczekiwanie na wzrost temperatury grota lutownicy w przypadku najtańszych modeli to często kilka minut. Zwykle jest to okres, w którym się niecierpliwimy i frustrujemy. Najlepiej pod tym kątem wypadają lutownice transformatorowe, które rozgrzewają się w czasie pojedynczych sekund. Temperatura ich grota jednak rośnie na tyle szybko, że łatwo się przegrzewają – stąd też wymóg pracy przerywanej. Ciągła praca to cecha lutownic oporowych. Musimy zatem zdecydować, co jest dla nas najważniejsze. Świetnym kompromisem będzie tu lutownica oporowa z dwoma poziomami mocy np. model VEOZ ZD722 znajdujący się w naszym rankingu.

Jaka lutownica będzie najlepsza? Ranking lutownic

Lutownica Transformatorowa 180W Yato

★★★★★
Lutownica Transformatorowa 180W Yato
SPECYFIKACJA
TYP: Transformatorowa
MOC: 180W
LAMPKA: TAK
Sprawdź cenę

Dobra na każda okazję

Lutownice transformatorowe posiadają wiele zalet i praktycznie wszystkie z nich możemy znaleźć właśnie w tym produkcie. Mamy tu do czynienia z kompaktową lutownicą o bardzo dużej mocy, niskiej cenie i dobrym wyposażeniu. Sprzęt dostarczany jest w zestawie z 3 rodzajami grotów, kalafonią oraz cyną. Jest to zatem idealny wybór zarówno na początek naszej przygody z lutowaniem, jak i rozsądny model dla każdego średniozaawansowanego użytkownika. Twarda i estetyczna walizka dołączana w zestawie sprawdzi się jako pojemnik na świeżo zakupiony sprzęt przez wiele lat, a także nie pozwoli nam zgubić żadnego z elementów kompletu.

Wysoka wydajność za niską cenę

Ta lutownica transformatorowa nie wymaga oczekiwania na nagrzanie się grotu. jej czas nagrzewania jest błyskawiczny i pozwala na znaczne skrócenie czasu pracy. Wysoka wydajność pozytywnie wpłynęła na maksymalną osiągalną temperaturę grota. To natomiast zapobiega powstawaniu zimnych lutów, które są wrogiem każdego elektronika. Istotnym atutem dodatkowo podnoszącym wydajność i wygodę podczas pracy jest wbudowana lampka, która oświetla łączone przez nas powierzchnie. Szybkie i prostsze prace możemy więc wykonać także w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.

ZALETY
WADY
+ dobra jakość wykonania
+ dodatkowe akcesoria w zestawie
+ wygodna rączka
- brak regulacji temperatury
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Lutownica spełnia moje wymagania. Jest wygodna i szybko się nagrzewa. Wciskam przycisk i praktycznie od razu mogę lutować. Wysoka moc przydaje się do łączenia grubszych przewodów bez żadnego problemu. ” - Darek, Rubno
“Bardzo dobra lutownica dla amatora majsterkowania. Łatwa w obsłudze, mocna i wytrzymała. Sprzęt naprawdę ma kopa, a przy okazji nie występuje ryzyko złapania go za złą część, co grozi oparzeniem. Tu rączka jest w oczywistym miejscu.” - Michał, Tropy Elbląskie

Lutownica Transformatorowa LUND 79363 100W

★★★★★
Lutownica transformatorowa LUND 79363 100W
SPECYFIKACJA
TYP: Transformatorowa
MOC: 100W
LAMPKA: TAK
Sprawdź cenę

Zawsze pod ręką

Wyjątkową cechą tej lutownicy transformatorowej są jej bardzo małe wymiary. Dzięki nim możemy zapakować to urządzenie do każdej szafki, schowka czy szuflady. Zamiast sporych rozmiarów walizki jest tu filigranowe narzędzie, które zawsze może być w gotowości pod ręką. Jeśli w naszym pokoju czy warsztacie nie ma zbyt wiele miejsca, to taka lutownica z pewnością będzie rozwiązaniem idealnym. Małe gabaryty zachęcają ponadto do przechowywania jej w zasięgu ręki, a nie w skrzyni narzędziowej ukrytej głęboko w szafie.

W małym ciele wysoka moc

Ta malutka lutownica transformatorowa może spokojnie konkurować ze znacznie większymi modelami. Urządzenie ma aż 100W mocy, co jest świetnym wynikiem, jak na te klasę produktów. Mały grot może rozgrzać się do ogromnych 650 stopni Celsjusza, a czas nagrzewania to jedynie 11 sekund. O wygodę użytkowania dba tu gumowana rękojeść, która dodatkowo posiada poprawiającą chwyt teksturę. To niewielkie, a przy tym niedrogie narzędzie zapewni nam więc wysoką wydajność i komfort pracy przy zajmowaniu absolutnego minimum przestrzeni.

ZALETY
WADY
+ bardzo mała obudowa
+ całkiem wysoka moc
+ dodatkowe akcesoria w zestawie
- brak walizki
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo przyjemna w użytkowaniu lutownica. Jest malutka i poręczna, a przy tym naprawdę mocna. Sprawdza się do lutowania praktycznie wszystkiego. Na plus jest też łatwa wymiana grotu. Niby to produkt z dolnej półki cenowej, ale daje pełne zadowolenie. Polecam. ” - Kacper, Wejherowo
“Mała i prosta w użyciu lutownica. Jest bezpieczna i intuicyjna w obsłudze. Uruchamiamy ją za pomocą przycisku, no i zawsze wiemy, gdzie powinniśmy ją chwycić. Takiej pewności nie miałem z lutownicą oporową za kilkanaście złotych. Zawsze była gorąca i nagrzewała wszystko wokół siebie.” - Marcin, Białystok

Lutownica Transformatorowa YATO 200W

★★★★★
Lutownica Transformatorowa YATO 200W
SPECYFIKACJA
TYP: Transformatorowa
MOC: 200W
LAMPKA: TAK
Sprawdź cenę

Wysoka wydajność w niskiej cenie

Ta lutownica transformatorowa może pochwalić się bardzo wysoką mocą wynoszącą aż 200W. W tej kategorii jest to zatem górna półka. Tak duża moc pozwala na natychmiastowe nagrzanie grotu – czyli błyskawiczną gotowość do pracy. Lutownica poradzi sobie w każdym, nawet bardzo wymagającym zadaniu. Wysoka jakość wykonania i dobrze dobrane komponenty przetrwają wiele lat pracy w każdych warunkach. Niewątpliwą zaletą, której na próżno szukać w większości produktów konkurencji, jest możliwość ustawienia jednego z trzech trybów. Za pomocą pokrętła na górze narzędzia ustawiamy zakres temperatur, w jakim chcemy pracować. Do wyboru mamy 70-200, 201-350 oraz 351-500 stopni Celsjusza.

Wszystko, czego potrzebujesz na swoim miejscu

Marka Yato sprzedaje tę lutownicę w kompletnym zestawie. Mamy tu 3 wymienne groty, klucz do ich ściągania, kalafonię i cynę. Wszystko spakowano do wytrzymałej walizki transportowej z rączką. Lutownica transformatorowa Yato sprawdzi się więc nie tylko w warsztacie, ale i w pracach mobilnych. Dobrze przemyślane umiejscowienie komponentów zapobiegnie przypadkowemu pozostawieniu któregoś z nich w terenie. Dodatkowo poszczególne elementy nie będą przemieszczać się podczas transportu, gdyż posiadają specjalnie wycięte na nie miejsca.

ZALETY
WADY
+ wysoka moc
+ 3 groty i walizka w zestawie
+ dobry stosunek jakość/cena
- słabej jakości kluczyk do zaciskania grotu
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Polecam ten produkt z czystym sumieniem. Niska cena, dobra jakość wykonania i super funkcja z możliwością zmiany temperatury. Dzięki niej można łatwo dobrać moc do lutowanego materiału, zapobiegając przy tym także zimnym lutom. W tej cenie to rewelacja. ” - Tomasz, Opole
“Dobrze wykonana, fajna lutownica. Kupiłem ją na początek przygody z lutowaniem, ale zapewne zostanie na dłużej. Wszystko z nią wychodzi idealnie. Spoiwo się topi niczym masełko. Ciekawie rozwiązano sposób wymiany grota. Zwykle są to śrubki, a tu nakrętki z kluczem – wydaje mi się, że to wytrzymalsze rozwiązanie. ” - Bartosz, Gdańsk

Lutownica transformatorowa ZDZ LT-125 125W

★★★★★
Lutownica transformatorowa ZDZ LT-125 125W
SPECYFIKACJA
TYP: Transformatorowa
MOC: 125W
LAMPKA: TAK
Sprawdź cenę

Wysoka jakość od pokoleń

Ta lutownica transformatorowa polskiej marki ZDZ o mocy 125W cieszy się wybitnie dobrą opinią. Jej konstrukcja powstała już w latach 80 i w praktycznie niezmienionej formie tworzona jest do dziś. Urządzenie wykonano na zasadach „starej szkoły” jest wybitnie solidne i trwałe. W internecie znajdziemy liczne recenzje i opinie użytkowników korzystających z jednego egzemplarza od dziesiątek lat. To najlepszy dowód jakości, jaki może otrzymać obecnie produkt na rynku konsumenckim. Sprzęt posiada grube przewody, solidną obudowę i elektrykę, której zapewniono bardzo dobrą wentylację. To dzięki temu może on bezawaryjnie działać przez wieki.

Wysoka wydajność i niewielkie gabaryty

Dobrze zaprojektowana konstrukcja jest sztywna i wytrzymała. Obudowę wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i zdecydowano się na nieużycie gumowych rączek. Elementy te mogłyby poprawić siłę chwytu, ale z czasem uległyby degradacji. Jeśli więc szukamy lutownicy, która ma nam służyć przez długie lata, to właśnie te rozwiązanie okaże się lepsze. Charakterystyczny dla tego modelu design cechuje się ponadto bardzo niewielkimi gabarytami. Obudowa jest smukła i zmieści się do każdej torby. Bardzo długi i cienki grot umożliwia natomiast łatwe dotarcie do wszelkich zakamarków np. w aucie, w którym dokonujemy napraw. Konkurencyjne lutownice transformatorowe miałyby w tym nie lada problem.

ZALETY
WADY
+ długi i cienki grot
+ niewielkie gabaryty
+ niesamowita żywotność
- niezbyt wygodny uchwyt
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Taką samą lutownicę miał mój dziadek w sowim warsztacie. Fajnie widzieć, że stary produkt nadal jest w modzie. Może i ma swoją cenę, ale jest na pewno rewelacyjnie wykonana, wytrzymała i bardzo skuteczna. Czas nagrzewania się to chyba 3 sekundy. Wciskasz przycisk i jazda!” - Łukasz, Warszawa
“Może nie jest to najpiękniejsza lutownica, ale z pewnością jest jedną z najporządniejszych – a o to chyba w tym sprzęcie chodzi. Lutownica wewnątrz ma komponenty bardzo dobrej jakości. Po kilku miesiącach dość mocnego użytkowania wciąż wygląda jak nowa. Polecam.” - Ania, Bydgoszcz

Lutownica transformatorowa TEX 200W

★★★★☆
Lutownica transformatorowa TEX 200W
SPECYFIKACJA
TYP: Transformatorowa
MOC: 200W
LAMPKA: TAK
Sprawdź cenę

Polski produkt, najwyższa jakość

To kolejny produkt rodzimego producenta. Lutownica TEX również jest bardzo chwalona za swoją niebywałą wytrzymałość i świetną jakość wykonania. Niepozornie wyglądające urządzenie ma aż 200W mocy, co jest wartością z górnego przedziału dla lutownic transformatorowych. Praca z modelem TEX jest bardzo prosta, szybka i przyjemna. Urządzenie nie przegrzewa się, pracuje stabilnie i dobrze znosi pracę nawet w czasie dłuższym niż wg zaleceń producenta. Jest to jeden z ulubionych modeli wśród elektryków czy mechaników samochodowych. W tym przypadku mamy do czynienia z unowocześnionym modelem, który wykorzystuje diodę LED o neutralnie białej barwie do oświetlania lutowanego obiektu.

Ergonomiczny kształt

Lutownica TEX z pewnością wyróżnia się za sprawą swojego nietypowego wyglądu. Zaokrąglona obudowa transformatora z długim grotem oraz umieszczoną na ukos rączką wygląda co najmniej nietypowo. Wszystkie te elementy składają się na wygodną i ergonomiczną pracę, której zwykle pozazdrościć mogą produkty konkurencji. Kształt lutownicy przypomina od razu ułożenie dłoni w pozycji wskazującej. Pochylona rączka znacznie zmniejsza pracę nadgarstka. Długi i odkryty grot jest cienki i sięga bardzo daleko, a przy tym mieści się w zakamarkach. Umieszczone nad nim światło nie rzuca natomiast cienia na lutowane elementy, tak jak ma to miejsce w przypadku lampki umieszczonej pod grotem (często spotykane w innych lutownicach)

ZALETY
WADY
+ świetna ergonomia
+ wysoka moc
+ lampka powyżej grota
- brak walizki lub pokrowca
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jestem wielkim fanem tego modelu lutownicy. Jest przede wszystkim bardzo porządna i zapewne przetrwa wiele lat. Jest to polski produkt bardzo dobrej jakości, choć może tego nie widać po wyglądzie. Wewnątrz komponenty wyglądają bardzo solidnie. Wszystko jest odpowiednio przymocowane i zabezpieczone. Dobry wybór.” - Andrzej, Kraków
“Świetna lutownica. Kupiłem ją, żeby wyrobić sobie zdanie o naszym rodzimym produkcie. Na pierwszy rzut oka wygląda trochę surowo, są z pewnością ładniejsze modele zagranicznych firm. Ale od wewnątrz wszystko wygląda już odwrotnie. Tak wykonywano niegdyś wszystkie sprzęty, a teraz projektuje się je do działania na czas gwarancji. ” - Mirosław, Koszalin

Lutownica oporowa VEOZ ZD722

★★★★☆
Lutownica oporowa VEOZ ZD722
SPECYFIKACJA
TYP: Oporowa
MOC: 30-130W
LAMPKA: NIE
Sprawdź cenę

Zalety lutownicy oporowej i transformatorowej w jednym

Ta lutownica oporowa wyróżnia się nietypowym sposobem działania. Urządzenie po podłączeniu do gniazdka elektrycznego od razu pobiera prąd o mocy 30-40W. Ta ilość energii powoli zwiększa temperaturę grotu, a gdy ten się nagrzeje – utrzymuje ją. Jest to typowy sposób działania dla lutownicy oporowej. Nikt jednak nie lubi czekać kilku minut na nagrzanie się grotu. W tym celu zastosowano tryb szybkiego zwiększenia mocy. Aktywuje się go przyciskiem na rękojeści, tak jak jest to zwykle w lutownicach transformatorowych. Na czas trzymania przycisku moc zwiększa się do 130W, co błyskawicznie podnosi temperaturę grotu. Po puszczeniu aktywatora, lutownica powraca ponownie do trybu o niskiej mocy, utrzymując wysoką temperaturę.

Dobra do wszystkiego

Oporowa lutownica z wymiennymi grotami poradzi sobie w praktycznie każdym zastosowaniu. Mocowanie grota znajduje się na długiej spirali elektrycznej zabudowanej smukłą obudową. Końcówką grota dotrzemy zatem do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca. Jest to świetny design przewyższający w tej kwestii większość lutownic transformatorowych dostępnych w sprzedaży. Jeśli dodatkowo zastosujemy bardzo cienki grot, to lutownica z powodzeniem nada się do pracy z delikatnymi urządzeniami elektronicznymi (o ile mamy wystarczające umiejętności). Sprzęt jest bardzo wygodny i komfortowo się go używa. To za sprawą profilowanej rękojeści pokrytej przyjemną w dotyku gumą.

ZALETY
WADY
+ dwa tryby pracy
+ wygodna obsługa
+ niska cena
- tylko 1 grot w zestawie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobra lutownica, zdecydowanie warta swojej ceny. Jestem fanem modeli oporowych z racji ich ciągłego działania. W tym przypadku mamy to samo z małym dodatkiem zapożyczonym z lutownic transformatorowych – przycisk podnoszący moc. To fajne rozwiązanie skracające czas nagrzewania, co jest największą wadą tych konstrukcji.” - Marek, Rzeszów
“Bardzo ciekawe rozwiązanie z możliwością chwilowej pracy z wysoką mocą. Przy okazji trzeba napisać o wygodnej rękojeści, której nie posiada prawie żadna inna lutownica oporowa. Dobry wybór. ” - Ignacy, Tczew

Lutownica Transformatorowa LUTPOL 100W

★★★★☆
Lutownica Transformatorowa LUTPOL 100W
SPECYFIKACJA
TYP: Transformatorowa
MOC: 100W
LAMPKA: TAK
Sprawdź cenę

Stworzona by trwać

Podzespoły użyte do produkcji tej lutownicy transformatorowej są bardzo wysokiej jakości. Urządzenie zostało zaprojektowane do wieloletniej pracy, a nie jedynie na czas trwania gwarancji. Sprzęt nie tylko będzie nam służył długo, ale i wydajnie. Transformator o mocy 100W został solidnie przytwierdzony do korpusu. Zapewniono mu także liczne kanały wentylacyjne, które opierają się na zasadzie działania konwekcji. Kształt komory transformatora zaprojektowano natomiast tak, aby przypadkiem jej nie zasłaniać. Nawet mniej świadomy użytkownik nie przyspieszy więc zużycia komponentów lutownicy.

Przemyślana konstrukcja

Jak przystało na solidną lutownicę, mamy tu długie i cienkie ramię, na którego końcu bardzo łatwo wykręcimy stary grot i przykręcimy nowy. Zastosowano tu zwykłe śrubki krzyżakowe. W przeciwieństwie do nakrętek spotykanych często w produktach konkurencji, wymiana jest łatwa i szybka, a do jej użycia potrzebujemy zwykłego śrubokręta, który zawsze jest pod ręką. Uwalniamy się w ten sposób od dodawanych do zestawów kluczy, które mogą się zagubić lub uszkodzić z racji dość przeciętnej ich jakości. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o zastosowaniu oświetlenia grotu, którym jest wytrzymała żarówka. To starsze, ale trwałe rozwiązanie.

ZALETY
WADY
+ wysoka jakość komponentów
+ dobra wentylacja transformatora
+ łatwa wymiana grotu
- niezbyt wygodna rączka
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Trwała i dobrze wykonana lutownica. Wysoka moc daje po sobie znać, gdy cyna topi się po dosłownie 3-4 sekundach. Dzięki tej lutownicy proces lutowania zajmuje kilka sekund, a nie kilka minut, jak w przypadku najtańszych modeli. ” - Sabina, Szczecin
“Mocna i dobra lutownica dla każdego użytkownika. Nie ma zbędnych bajerów, które z czasem pewnie by się zepsuły. Ta po prostu działa – i to jak! Bardzo szybko topi spoiwo. Nie sprawia także wrażenia przegrzewania się po chwili włączenia. Dobry sprzęt.” - Wojciech, Katowice

Lutownica Oporowa 60W Kemot LUT0024-3

★★★★☆
Lutownica Oporowa 60W Kemot LUT0024-3
SPECYFIKACJA
TYP: Oporowa
MOC: 60W
LAMPKA: NIE
Sprawdź cenę

W sam raz na początek

Ta lutownica kolbowa marki Kemot jest niezwykle prosta i skuteczna. Niezawodna konstrukcja jest bardzo smukła i świetnie nadaje się do pracy w drobnej elektronice (przy zastosowaniu mniejszego grotu), jak i przy nieco większych wyzwaniach. To świetna lutownica na początek – jej koszt jest bardzo niski, a użytkowaniu praktycznie nie wymaga nauki. Na wąskiej obudowie umieszczono pasek gumy, który zapewnia izolacje termiczną uchwytu. Zwiększa on nie tylko bezpieczeństwo, ale także wygodę użytkowania narzędzia.

Dobra do długotrwałej pracy

Oporowa lutownica o mocy 60W wymaga kilku minut do uzyskania swojej roboczej temperatury. Gdy już ta zostanie osiągnięta, to urządzenie może nadal pracować przez długi czas. Wg danych technicznych, lutownica rozgrzewa się do 300 stopni Celsjusza. Obsługa urządzenia nie wymaga żadnego klikania czy przytrzymywania przycisków. Zwiększa to koncentrację użytkownika podczas wykonywania precyzyjnych zadań, do których ta lutownica z powodzeniem się nadaje. Do wykonywanego typu czynności dobieramy grot, który przykręcamy za pomocą śrubek krzyżakowych.

ZALETY
WADY
+ niska cena
+ prostota użytkowania
+ długi czas pracy
- długi czas rozgrzewania
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobra lutownica na początek. Nie zajmuje w ogóle miejsca, a nadaje się do naprawdę wielu zastosowań. Dołączony grot jest akuratny – da się nim przylutować elektronikę, a także złączyć grubsze kable. Najlepiej sprawuje się razem z uchwytem „trzecia ręka”.” - Krzysztof, Poznań
“Używam tej lutownicy już od około 5 lat i musze przyznać, że ani razu mnie nie zawiodła. Wymaga odczekania kilku minut po podłączeniu, ale potem dobrze trzyma swoją temperaturę. Gumowany uchwyt nieźle radzi sobie z izolowaniem ciepła – bez niego jest dużo gorzej. ” - Łukasz, Gdańsk

Lutownica Oporowa Yato 80W Kolbowa

★★★☆☆
Lutownica Oporowa Yato 80W Kolbowa
SPECYFIKACJA
TYP: Oporowa
MOC: 80W
LAMPKA: NIE
Sprawdź cenę

Świetna do pracy precyzyjnej

To nieco droższa i mocniejsza lutownica kolbowa. Tym razem sprzęt pochodzi od cenionego producenta narzędzi Yato. 80W jest całkiem dużą mocą jak na ten typ konstrukcji. Pozwala to na osiągnięcie temperatury roboczej w czasie ok. 2-3 minut (również dobry wynik). Grot może rozgrzać się maksymalnie do temperatury 520 stopni Celsjusza. W połączeniu ze smukłą konstrukcją otrzymujemy produkt doskonale nadający się do precyzyjnej pracy przy elektronice. Cyna natychmiastowo się topi, a płytka PCB nie zdąży się zbytnio nagrzać. Oczywiście w razie potrzeby, grot możemy wymienić na inny, odkręcając 2 śrubki śrubokrętem krzyżakowym.

Doskonała jakość w dobrej cenie

Użytkownicy tej lutownicy chwalą ją głównie za jej świetnie wyprofilowaną rączkę i dobrze spasowaną obudowę. Sprawia to, że lutownicą pracuje się przyjemnie i szybko. Dodatkowym atutem jest jej niska cena. Trudno szukać tu więc jakichkolwiek kompromisów. Jest to sprzęt o dobrych parametrach, świetnie wykonany i bardzo opłacalny. Jeśli więc poszukujemy dobrej lutownicy z cienkim grotem, to ta będzie strzałem w dziesiątkę!

ZALETY
WADY
+ dobra jakość wykonania
+ niezłe parametry
+ dobra do prac precyzyjnych
- brak akcesoriów w zestawie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Z pewnością jest to produkt godny polecenia. Ta lutownica oporowa sprawdza się wyśmienicie. Ma dużą moc, dzięki której szybko się nagrzewa. Jej raczka ma całkiem dobry kształt i dzięki temu jest wygodna. Dołączony grot jest całkiem cienki, więc spokojnie można lutować drobne elementy. ” - Jacek, Kościerzyna
“Polecam tę lutownice każdemu, kto nie jest pewny wyboru. Ten model szybko nabiera temperaturę, dobrze i pewnie leży w dłoni i jest niedrogi. Dołączony grot jest uniwersalny, ale sprawdzi się przy naprawach elektroniki. Na pewno będzie w tym lepszy niż groty lutownic transformatorowych.” - Żaneta, Łeba

Lutownica Gazowa Neilsen CT1239

★★★☆☆
Lutownica Gazowa Neilsen CT1239
SPECYFIKACJA
TYP: Gazowa
MOC: B.D.
LAMPKA: NIE
Sprawdź cenę

Wielozadaniowe narzędzie

Lutownice gazowe to niezwykle skuteczne, ale i uniwersalne przyrządy. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że świetnie nadają się do precyzyjnych robót z drobnym sprzętem. Wysokie temperatury płomienia przydają się nie tylko przy lutowaniu, ale i topieniu izolacji, luzowaniu śrub, ogólnej mechanice samochodowej czy nawet naprawie biżuterii. Z tego powodu narzędzie wyposażono w zmienną końcówkę. Za pomocą jednego przycisku możemy wysuwać różne zakończenia. służące jako lutownica, opalarka lub palnik. To małe i niedrogie urządzenie może więc być ogromnym przyjacielem każdego majsterkowicza oraz profesjonalisty. Świetnie skoncentrowana wysoka temperatura gazu w trybie lutownicy bardzo dobrze wpłynie na jakość naszych lutów.

Najlepsza mobilność

Dodatkową zaletą podnoszącą uniwersalność tej lutownicy są jej małe wymiary i waga. Nie musimy do tego podłączać jej do prądu. Jej zasilaniem jest gaz. Dzięki tym cechom jest to urządzenie prawdziwie mobilne. Do tego nie musimy długo czekać na jego gotowość. Wysoka temperatura jest osiągana już po kilkunastu, kilkudziesięciu sekundach. To znacznie szybciej niż w przypadku lutownic oporowych, które wymagają stałego zasilania.

ZALETY
WADY
+ doskonała mobilność
+ uniwersalność
+ wysoka precyzja pracy
- moc nie dorównuje lutownicom elektrycznym
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Ciekawy sprzęt, który może zawsze się przydać. Jest on trochę większy od markera, więc bez problemu zmieści się w każdej torbie. Do tego mamy kilka trybów pracy, z których każdy ma spory potencjał.” - Stanisław, Warszawa
“Co prawda nie zastąpi to nam lutownicy z prawdziwego zdarzenia, ale w wyjątkowej chwili może uratować nam dzień. Zdecydowanie warto się w taki sprzęcik wyposażyć i mieć go razem ze sobą. Poniekąd zastąpi nam on także zapalniczkę.” - Igor, Poznań

Stacja lutownicza Parkside PLS 48 D2

★★★☆☆
Stacja lutownicza Parkside PLS 48 D2
SPECYFIKACJA
TYP: Oporowa (stacja lutownicza)
MOC: 48W
LAMPKA: NIE
Sprawdź cenę

Wybór profesjonalistów

Kompaktowa stacja lutownicza to z pozoru skomplikowane urządzenie, które dostarcza nam najlepszej wygody i precyzji podczas pracy. Tego typu konstrukcja oferuje m.in. możliwość odłożenia rozgrzanej lutownicy do uchwytu, który jest bezpiecznym miejscem. Nie ryzykujemy zatem przypadkowego pogrzania lub spalenia blatu czy znajdujących się na nim przedmiotów. Kolejnym atutem stacji lutowniczej Parkside jest możliwość włączenia i wyłączenia jej bez wyjmowania przewodu zasilającego z gniazdka. Robienie tego za pomocą przycisku jest znacznie wygodniejsze niż częste sięganie do wtyczki. Przyspiesza to naszą pracę i znacznie poprawia komfort.

Świetna funkcjonalność

Jak przystało na dobrej klasy stację lutowniczą, mamy tu możliwość zmiany temperatury grota lutownicy. Ustawiamy ją, kręcąc dużym pokrętłem na froncie stacji. Jest ono wyskalowane od 100 do 500 stopni Celsjusza. Mając tak szeroki zakres temperatur z pewnością poradzimy sobie z wykonaniem każdej pracy w warsztacie. W dolnej części stacji znalazło się natomiast miejsce na piankę służącą do czyszczenia grota, a w górnej części zamocowano dwie szpule na cynę. Mamy tu więc wszystkie potrzebne nam elementy zebrane w jednym miejscu. Tak przygotowany zestaw jest wygodny, solidny i niezawodny.

ZALETY
WADY
+ regulacja temperatury w szerokim zakresie
+ włącznik w przycisku
+ zintegrowane szpule na cynę
- znacznie większe gabaryty
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo wygodna w obsłudze stacja. Kolba jest leciutka, a więc jest to także dobra lutownica do elektroniki. Regulacja temperatury odbywa się w szerokim zakresie, a całość trzyma się podłoża nadzwyczaj stabilnie. Trzeba chwilę odczekać na nagrzanie się, ale później lutownica dobrze trzyma swoją temperaturę. ” - Miłosz, Tczew
“Świetny sprzęt dla każdego zapaleńca elektroniki. Jak to w przypadku stacji lutowniczych, mamy w niej wszystko co trzeba do wygodnej i spokojnej pracy. Bardzo doceniam szeroki zakres regulacji temperatury i wyjątkowo leciutką kolbę. ” - Adam, Ostrołęka

Jaka lutownica sprawdzi się do jakiej pracy?

Każdy rodzaj lutownicy różni się parametrami takimi jak moc, masa, czas nagrzewania czy sposób działania. 

Do prac z grubszymi przewodami, przy których musimy roztopić spora ilość spoiwa na większej powierzchni przyda nam się lutownica transformatorowa. Ich groty często są pozbawione typowego szpica, dzięki czemu temperatura jednorodnie rozkłada się na całej ich powierzchni. 

Lutownice gazowe to świetne rozwiązanie w wyjątkowych chwilach. Mogą one roztopić spoiwo na niewielkiej powierzchni, ale z racji małej mocy nie zalecamy ich do częstego użytkowania. Za bardzo wydłużyłoby to naszą pracę.

Modele oporowe cechują się pracą ciągłą. Ich konstrukcja zazwyczaj przypomina kolbę, a przy tym jest stosunkowo lekka i dobrze wyważona. ten typ lutownic sprawdzi się więc w pracach wymagających mniejszej ilości cyny, która rozprowadzamy na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Oczywiście poradzą sobie także ze złączeniem przewodów, ale będziemy musieli poświęcić krótką chwilę na ich rozgrzanie.

Jaka lutownica do elektroniki?

Do pracy z elektroniką przyda nam się lutownica, która może pracować w sposób ciągły. Istotny będzie także grot o małej powierzchni szpica oraz dobrze wyważona konstrukcja. Przyda się także regulacja temperatury. Biorąc to wszystko pod uwagę, najlepszym wyborem będzie stacja lutownicza z lutownicą oporową. Spełnia ona wszystkie postawione jej kryteria, a także oferuje najlepszy komfort użytkowania. Jej kolba jest lekka i świetnie wyważona, co daje nam najlepsza możliwą precyzję ruchów. Do tego mamy zawsze możliwość odłożenia jej w bezpieczne miejsce. Nie będzie zatem przypadku, w którym rozgrzana lutownica stoczy się i dotknie elementów elektronicznych. 

Jakie są rodzaje grotów lutowniczych i jakie ma to znaczenie?

Rodzaj grota lutowniczego ma praktycznie tak samo istotne znaczenie, jak rodzaj i parametry całej lutownicy. jest on punktem styku urządzenia z obrabianym elementem. Przenosi on także całą energię. Wyróżniamy następujące rodzaje grotów:

Grot płaski – daje on możliwość lutowania na 3 różne sposoby. Możemy przykładać do krawędzią, powierzchnią boczną lub pod ostrym kątem, dotykając naszego obiekty jedynie rogiem grotu. To czasem przydatne rozwiązanie w przypadku lutowania elektroniki. 

Grot w kształcie dłuta – ten rodzaj grotu w łatwy sposób pozwoli wybrać wielkość jego powierzchni, jaka ma się łączyć z obrabianym elementem. To dobry grot do różnych zastosowań, ale wymaga sporej wprawy dla uzyskania najlepszych efektów.  

Grot w kształcie szpica – świetny do prac precyzyjnych. Ostro zakończony grot może przenieść energię cieplną na bardzo niewielki obszar. To bardzo pożądane np. podczas lutowania rezystorów na płycie PCB, na której powierzchnie łączeniowe są bardzo niewielkie. 

Grot w kształcie ołówka – uniwersalny. Może on być używany w każdym kierunku i na dowolnym miejscu swojej powierzchni. Sprawdzi się przy różnych rodzajach prac, dlatego często jest dołączany jako standardowe wyposażenie lutownicy. 

Jakie wyposażenie dodatkowe jest istotne i ważne dla lutownicy?

Spoiwo, czyli cyna

Zakupimy ją już za kilka złotych. Jest to zwykle nawinięty na szpule cienki drucik z tego metalu. W mniejszych opakowaniach cyna zawinięta jest na kształt sprężyny i opakowana z zewnątrz. Obecnie spoiwo lutownicze jest często sprzedawane w postaci mieszanki z topnikiem.

Topnik

To substancje poprawiające właściwości spoiwa podczas lutowania. Topnik wpływa na komfort lutowania, jak i późniejszą jakość wykonanego lutu. Jego obecność zmienia także ilość generowanego dymu i oparów uwalnianych do powietrza. Dla możliwie wygodnego lutowania warto wyposażyć się w osobny topnik i używać go przy ponownym rozłączaniu i łączeniu elementów.   

Odsysacz do spoiwa

Przydatne akcesorium podczas demontowania i rozłączania wcześniej zlutowanych elementów metalowych. Przyjdzie on z pomocą także wtedy, gdy na lutowaną powierzchnię wprowadzimy zbyt dużo cyny.

Wymienne groty

Praktycznie każda lutownica umożliwia wymianę grotu. Warto wyposażyć się w kilka różnych rodzajów grotów, aby umożliwić sobie maksymalną precyzję i komfort pracy z lutownicą. Wymiana grota jest bardzo prosta. 

Stojak do kolby

Ten produkt wykorzystamy podczas każdego lutowania lutownicą oporową. Urządzenie to potrzebuje kilku minut na nagrzanie się i późniejsze ostygnięcie po pracy. Często trudno znaleźć odpowiednie i bezpieczne miejsce do tego celu. Z pomocą przyjdzie właśnie stojak do kolby, który zabezpieczy ją na czas grzania i stygnięcia. 

Jak używać lutownicy? Kilka porad dla nowych użytkowników. 

Lutowanie nie jest trudne. Do osiągnięcia maksymalnej satysfakcji z tego zadania warto jednak przestrzegać kilku zasad. Na początku pamiętajmy o uprzątnięciu stanowiska pracy i odłożenia wszelkich przedmiotów, które mogłyby zacząć się palić lub topić od ciepła lutownicy. Lutowaną powierzchnię oczyszczamy z farby, z także odcinamy od niej izolację (jeśli występuje). W pomieszczeniu, w którym pracujemy, powinien być wymuszony ruch powietrza. Zalecamy użycie np. wentylatora.

Dzięki temu powstające opary nie będą nas drażnić ani szkodzić naszemu zdrowiu. Po podłączeniu lutownicy do prądu i jej rozgrzaniu, przygotowujemy sobie drucik cyny. Grot lutownicy przykładamy do lutowanego elementu i rozgrzewamy go. Po kilku sekundach przykładamy do niego cynę, która powinna zacząć się topić. Nie pozwalajmy na roztopienie się zbyt dużej jej ilości. Gdy zauważymy topiącą się cynę, odstawiamy lutownicę oraz spoiwo. Lut powinien być już ukończony. Po wykonanej pracy warto oczyścić grot, używając do tego specjalnego czyścika. Na koniec warto dodać jeszcze jedną uwagę. Nigdy nie wolno nam sprawdzać temperatury grota gołymi rękami. jego temperatura robocza wynosi kilkaset stopni, a więc bardzo łatwo nabawimy się poparzeń!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij