Close

Odśnieżarka spalinowa czy elektryczna? Jaką wybrać? Ranking

Odgarnianie śniegu zimą to dłużąca się, trudna praca. Jest ona szczególnie zniechęcająca, gdy posiadamy duży teren wokół naszego domu. Znacznym ułatwieniem w tej czynności jest użycie odśnieżarki. Urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością, w związku z czym w tym artykule sprawdzamy czy na pewno warto się w taką odśnieżarkę wyposażyć. Przyglądamy się również wadom i zaletom tych urządzeń i wybieramy najatrakcyjniejsze modele.

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Jaką odśnieżarkę wybrać? Jakie są rodzaje odśnieżarek?

ODŚNIEŻARKA SPALINOWA ODŚNIEŻARKA SPALINOWA
+ wysoka moc
+ możliwość pracy w każdych warunkach
+ niska awaryjność
- mocne urządzenia mają duże gabaryty i wagę
ODŚNIEŻARKA ELEKTRYCZNA ODŚNIEŻARKA ELEKTRYCZNA
+ cichsza
+ mało awaryjna
+ łatwa w uruchamianiu
- brak bardzo mocnych modeli
ODŚNIEŻARKA SAMOJEZDNA ODŚNIEŻARKA SAMOJEZDNA
+ ułatwione działanie
+ mniejsze zmęczenie użytkownika
+ dobra skuteczność
- wyższa cena
ODŚNIEŻARKA DO TRAKTORKA ODŚNIEŻARKA DO TRAKTORKA
+ zajmuje mniej miejsca niż osobne dedykowane urządzenie
+ łatwe odśnieżanie
+ mały wysiłek użytkownika
- konieczność wyszukania części kompatybilnej z naszym traktorem
ODSNIEŻARKA DO QUADA ODSNIEŻARKA DO QUADA
+ niedroga
+ skuteczna
+ błyskawiczne działanie
- ograniczony wybór nowych modeli

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odśnieżarki?

MOC SILNIKA
MOC SILNIKA

Mocniejsze silniki trudniej jest zatrzymać. Oznacza to, że odśnieżarki o większe sile napędowej lepiej sobie poradzą z twardym, grubym śniegiem. Moc silnika odśnieżarki jest powiązana z jej wydajnością. Urządzenia spalinowe zwykle uważa się za mocniejsze, zwłaszcza w przypadku modeli dwustopniowych.

WYDAJNOŚĆ ODŚNIEŻANIA
WYDAJNOŚĆ ODŚNIEŻANIA

Producenci zwykle nie podają tego parametru, więc musimy go sami oszacować. Wpływ na wydajność ma moc silnika, jego obroty maksymalne, a także szerokość robocza. Większa moc i obroty umożliwią nam szybsze kierowanie urządzenia. Duża szerokość robocza zapewni nam większa ilość pobieranego śniegu w danej chwili.

SZEROKOŚĆ POWIERZCHNI ODŚNIEŻANIA
SZEROKOŚĆ POWIERZCHNI ODŚNIEŻANIA

Inaczej zwana szerokością roboczą. Im ten parametr większy, tym szybciej odśnieżymy każdą powierzchnię. W niektórych przypadkach może się jednak opłacić zakup odśnieżarki o mniejszej szerokości. Będą to sytuacje, gdy naszym zadaniem będzie usunięcie śniegu np. z wąskiego chodnika.

ZAKRES WYSOKOŚCI POWIERZCHNI ODŚNIEŻANIA
ZAKRES WYSOKOŚCI POWIERZCHNI ODŚNIEŻANIA

Rozumiemy przez to maksymalną wysokość pokrywy śnieżnej, jaką w danym momencie usuniemy. W Polsce powinny wystarczyć urządzenia o wysokości roboczej do 30cm.

DODATKOWE UDOGODNIENIA I FUNKCJE
DODATKOWE UDOGODNIENIA I FUNKCJE

Wiele modeli odśnieżarek posiada dodatki takie jak oświetlenie. To niezwykle przydatne, gdyż prace związane z usuwaniem śniegu wykonujemy często po zmroku. Odśnieżamy zimą, a to pora roku wiążąca się z krótkimi dniami i długimi nocami. Przydatne wtedy okażą się także podgrzewane uchwyty, w które są wyposażone najlepsze modele odśnieżarek elektrycznych.

Jaką odśnieżarkę wybrać? Ranking odśnieżarek

Odśnieżarka spalinowa NAC STP196-61-K

NAC STP196-61-K - spalinowa odśnieżarka

Odśnieżarka firmy NAC to świetny produkt z wyższej półki. Jej sercem jest czterosuwowy silnik o wysokiej mocy 6,5KM. Dzięki temu poradzi się z każdym, nawet najbardziej zbitym śniegiem. Szerokość robocza to aż 61cm. To bardzo dużo i znacznie przyspieszy to odśnieżanie większych powierzchni. Odśnieżarka do śniegu NAC posiada aż 4 biegu do przodu oraz bieg wsteczny. Taka przekładnie z pewnością pozwoli na dostosowanie pracy do preferencji każdego użytkownika. Na topie solidnej konstrukcji znajduje się komin, który możemy obracać w zakresie 190 stopni. To przez niego wyrzucany będzie zebrany śnieg. Za to wysokiej klasy urządzenie przyjdzie nam zapłacić ok. 2000zł. To duża kwota, jednak wykonany za nią zakup z pewnością sprawdzi się przez długie lata.

Zalety
Mocny silnik
Solidna konstrukcja
Duża szerokość robocza
Napęd z 4 biegami do przodu oraz biegiem wstecznym
Wady
Wysoka cena
Rozrusznik ręczny
Brak oświetlenia

Odśnieżarka spalinowa NAC ST 2100

odśnieżarka spalinowa NAC ST 2100 - spalinowa

To kolejny produkt firmy NAC. Ten model kierowany jest jednak do nieco mniejszych powierzchni – szerokość robocza w tym przypadku wynosi 53cm. Zastosowany w tym modelu silnik ma moc 5,5KM, co jest i tak dobrym wynikiem. Nie powinniśmy mieć żadnego kłopotu z usuwaniem grubego i zbitego śniegu.  Pochwalić należy duży komin regulowany w dwóch płaszczyznach oraz ogumowaną śrubę śnieżną. Zwiększa to żywotność tego elementu. Istotną zaletą jest wyposażenie produktu w czujnik poziomu oleju. Dzięki niemu nie będzie możliwe uruchomienie silnika przy zbyt niskim poziomie tego płynu, co zapobiegnie zniszczeniu serca maszyny. Za wadę uznajemy brak napędu. Utrudni to nieco naszą pracę z odśnieżarką, jednak pozwoli zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy. Ten produkt kosztuje ok. 1000zł, to aż o 1000 mniej niż poprzednio omawiana pozycja, przy zachowaniu podobnej wydajności.

Zalety
Rozsądna cena
Mocny silnik
Komin regulowany w dwóch płaszczyznach
Solidna budowa
Wady
Brak napędu
Rozruch ręczny

Odśnieżarka elektryczna STIGA ST4851AE

odśnieżarka  STIGA ST4851AE - elektryczna

Odśnieżarka elektryczna marki Stiga zasilana akumulatorem to najlepszy wybór dla fanów mobilności, a także wysokiej kultury pracy maszyny. Urządzenie dysponuje wydajnym silnikiem elektrycznym, który jest zasilany napięciem 48V. Te dostarczają akumulatory, które należy dokupić oddzielnie. W ten sposób dostosujemy potrzebny dla nas czas działania. Przykładowo dla akumulatora 5Ah czas pracy wynosi ok. 30min.   Miłymi dodatkami są oświetlenie LED oraz miękki uchwyt. Sama odśnieżarka kosztuje ok. 1000zł. Koszt akumulatora 5Ah to natomiast ok. 800zł. Jest to zatem dość duży wydatek, jednak jakości pracy tego urządzenia nie zastąpimy innym, tańszym rozwiązaniem.

Zalety
Wysoka kultura pracy
Łatwość obsługi
Brak ograniczającego przewodu zasilającego
Oświetlenie LED
Wady
Wysoka cena po dodaniu kosztu akumulatora
Krótki czas pracy na pojedynczym ładowaniu

Odśnieżarka DAEWOO DAST 5040Li

odśnieżarka daewoo

Propozycja firmy Daweoo to model o wysokiej kulturze pracy i wygodzie używania. Zasilana akumulatorami odśnieżarka elektryczna posiada bardzo wygodną rękojeść oraz trwałą i solidną konstrukcję. Gumowany świder śnieżny dobrze rozdrabnia śnieg i nie ulega łatwo uszkodzeniom, a także nie pozostawia rys np. na kostce brukowej. Wzmocniony przed uderzeniami front posiada lampę LED, która nie uszkodzi się tak łatwo, jak konkurencyjne rozwiązanie halogenowe.

Szczotkowy silnik pozyskuje energię z 40-woltowego akumulatora, który jest dostarczony w zestawie. Jego pojemność to 4Ah. Daje to możliwość ciągłej pracy przez kilkadziesiąt minut. W zestawie znajdziemy także ładowarkę o mocy 100W, posiadającą wskaźnik naładowania akumulatora. Producent chwali ten produkt za jego mocny wyrzut zebranego śniegu – ten może być wydalony na odległość 10m. Kąt wyrzutu może być dostosowany w zakresie 190 stopni. Cena tej odśnieżarki akumulatorowej wraz z ładowarką i akumulatorem to 1600zł. 

Zalety
Łatwość użytkowania
Estetyczny design
Akumulator i ładowarka w zestawie
Daleki zasięg wyrzutu śniegu
Reflektor LED
Wady
Konstrukcja zajmuje dużo miejsca

Odśnieżarka Cedrus ZM 04

Cedrus ZM 04 odśnieżarka

Produkt firmy Cedrus to zamiatarka z funkcją odśnieżarki. Jak sprawdza się takie rozwiązanie? Z pewnością urządzenie to przyda się nam także podczas jesieni czy wiosny, a nie jedynie zimą. Wraz z narzędziem otrzymujemy szczotkę, która ma spełniać podstawową funkcję tego produktu – zamiatać powierzchnie, a także zbiornik na kurz. Producent twierdzi, że dołączona szczotka równie dobrze poradzi sobie ze zbieraniem śniegu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że skuteczność szczotki znacznie spadnie w przypadku grubszych pokryw śnieżnych. W takiej sytuacji na pojazd mocujemy sprzedawany osobno pług śnieżny.

Odepchniemy za jego pomocą grubsze warstwy białego puchu, w czym pomoże napęd zasilany mocnym silnikiem czterosuwowym. Warto zaznaczyć jednak, że ta zamiatarką z funkcją odśnieżarki działa na innej zasadzie. Gruby śnieg nie jest zbierany i wydalany kominem, a jedynie odpychany.

Zalety
Funkcja zamiatarki i odśnieżarki
Mocny silnik
Aż 5 biegów do przodu i 2 do tyłu
Regulowany kąt zamiatania
Wady
Mniejsza skuteczność niż w przypadku tradycyjnych odśnieżarek
Wysoka cena – ponad 2500zł

Co to jest odśnieżarka i do czego służy?

Odśnieżarka to urządzenie gabarytami bliskie kosiarce. Oba te urządzenia posiadają silniki: spalinowy lub elektryczny. Zamiast ostrza do trawy znajdziemy jednak spychacz lub podajnik ślimakowy z kanałem zasysającym śnieg. Urządzenie to sprawnie przepchnie śnieg z naszych alejek lub zassie go i wyrzuci na odległość kilka metrów w miejsce, w którym biały puch nie będzie nam już przeszkadzał. Niektóre odśnieżarki mogą się nam przydać także do innych celów, takich jak np. zamiatanie powierzchni drogi przed domem. W ich przypadku zamiast podajnika ślimakowego znajdziemy szczotkę, która obraca się z wysoką prędkością i wyrzuca wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni chodnika.

Odśnieżarka spalinowa czy elektryczna? Która lepsza?

Odśnieżarki dzielimy na dwie kategorie: spalinowe i elektryczne. Oba te warianty całkiem dobrze sprawdzają się w pracy, jednak powszechnie uznaje się modele elektryczne za słabsze i tańsze. Czy jeśli dysponujemy dużym budżetem, to zawsze warto więc wybrać model spalinowy? Niekoniecznie. Przekonajmy się o tym, wyliczając wszystkie zalety i wady każdego z typów odśnieżarek.  

Zalety i wady odśnieżarek elektrycznych

Modele elektryczne to lżejsze i mniejsze urządzenia, które łatwo uruchomić. Niewielka waga ułatwia nam manewrowanie. Silnik elektryczny nie wymaga równie dużej ilości prac serwisowych co spalinowy konkurent, a przy tym jest cichszy podczas pracy. Łatwiejsze jest również uruchomienie urządzenia. Odśnieżarki elektryczne możemy dodatkowo pogrupować na modele przewodowe i akumulatorowe. Te pierwsze mogą być używane jedynie w miejscach, w których jest dostęp do energii elektrycznej. Nie musimy jednak w ich przypadku pamiętać o ładowaniu akumulatorów czy uzupełnianiu paliwa. Odśnieżarki akumulatorowe są nieco cięższe, a także wymagają od nas wcześniejszego naładowania akumulatorów przed rozpoczęciem użycia. Możemy ich jednak używać w każdym miejscu.

Zalety
Niewielka waga i wymiary
Łatwe manewrowanie
Minimalna wymagana ilość prac serwisowych
Cichsza praca
Łatwa obsługa
Dostępne dwa warianty: przewodowe i akumulatorowe
Wady
Niższa moc niż w przypadku modeli spalinowych
Możliwość pracy jedynie w miejscach z dostępem do gniazdka elektrycznego – dla modeli przewodowych
Konieczność regularnego ładowania akumulatorów

Zalety i wady odśnieżarek spalinowych

Odśnieżarki spalinowe charakteryzują się zwykle większą mocą. Wiąże się to jednak w ich większymi wymiarami i wagą. Urządzenia te wymagają okresowego serwisu, a ich uruchomienie może być trudniejsze (konieczność ciągnięcia za szarpak). Wyróżniamy odśnieżarki spalinowe jednostopniowe i dwustopniowe. Te pierwsze z nich są prostsze pod względem konstrukcyjnym i tańsze. Modele dwustopniowe dysponują bardzo dużą mocą, posiadają wyrzut śniegu na większą odległość, a często są również wyposażane w napęd. Odśnieżarki spalinowe mogą być używane w dowolnym miejscu, o ile uzupełnimy zawartość benzyny w zbiorniku.

Zalety
Większa moc
Dwa warianty: jednostopniowe i dwustopniowe
Dodatkowy wyrzut śniegu w przypadku dwustopniowych
Opcjonalny napęd
Możliwość działania w dowolnym miejscu na Ziemi
Wady
Większe wymiary i waga
Konieczność przeprowadzania okresowego serwisu

Jaki rodzaj odśnieżarki sprawdzi się najlepiej do odśnieżania przed domem?

W tej kategorii wszystko zależy od powierzchni, jaką potrzebujemy odśnieżyć. Do usunięcia śniegu z samego chodnika lub niewielkiego podjazdu do garażu prawdopodobnie wystarczy odśnieżarka elektryczna. Podczas najmocniejszych zim będziemy jednak musieli prawdopodobnie wspomóc się łopatą do śniegu i rozbić bardziej zbite fragmenty. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza odśnieżarka podoła w każdej sytuacji, powinniśmy wyposażyć się w model dwustopniowy z silnikiem czterosuwowym. Będzie to także najlepszy wybór do odśnieżania większych powierzchni takich jak cały plac przed domem czy powierzchnie nieutwardzone.

Jak używać odśnieżarki do śniegu? Kilka porad

Jak używać odśnieżarki do śniegu?

Obsługa odśnieżarki jest prosta, jednak zależy od rodzaju posiadanego przez nas urządzenia.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup odśnieżarki spalinowej, musimy najpierw wlać do niej paliwo. W przypadku prostszego wariantu z silnikiem dwusuwowym, mieszamy benzynę z olejem zgodnie ze wskazanymi przez producenta proporcjami. Silnik czterosuwowy uzupełniamy płynami osobno, wlewając je do odpowiednich zbiorników. Zwróćmy uwagę na odpowiedni poziom oleju – nie może być go ani zbyt dużo, ani zbyt mało. Pomocna przy tym będzie miarka zwykle zintegrowana z korkiem.

Kolejno otwieramy dopływ paliwa i pompujemy je przy użyciu pompki. Uruchamiamy ssanie, ciągniemy za manetkę gazu i powoli ciągniemy za szarpak do uruchomienia silnika przy wyłączonym zapłonie. Kolejno uruchamiamy zapłon i mocno ciągniemy za szarpak. Silnik zostanie uruchomiony. Rozmieszczenie wszelkich omawianych elementów z pewnością znajdziemy w instrukcji obsługi odśnieżarki. Musimy pozostawić go na krótką chwilę na ssaniu, a po jego wyłączeniu dbamy o odpowiednie regulowanie gazu. Pozwólmy urządzeniu popracować przez kilka minut bez obciążenia. Zapewni to odpowiednie dogrzanie silnika.

Obsługa odśnieżarki elektrycznej wymaga mniej wysiłku. Po prostu podłączamy urządzenie do prądu i za pomocą specjalnego przycisku lub dźwigni uruchamiamy silnik. Możemy korzystać z narzędzia od razu. Regulacja obrotów silnika jest wykonywana za pomocą specjalnej dźwigni znajdującej się przy rękojeści.

Odśnieżarka samojezdna - czym różni się od standardowej?

Urządzenia samojezdne są wyposażone w napęd. Przenosi on część mocy silnika do systemu napędzania kół. Używana jest do tego odpowiednia przekładnia. Lepsze modele odśnieżarek z napędem posiadają kilka biegów, dzięki czemu możemy regulować prędkość, z jaką porusza się nasze urządzenie. Jest także opcja jazdy do tyłu. Odśnieżarki samojezdne to bardzo wygodne rozwiązanie. Manewrowanie i pchanie pojazdu wśród wysokiej pokrywy śnieżnej może być bardzo trudne. Dobrze jest więc otrzymać w tym pomoc w postaci dodatkowej energii silnika.


ZOBACZ TEŻ: Jaki rozdrabniacz do gałęzi będzie najlepszy?


Odśnieżarki czy warto? Zalety i wady rozwiązania

Odśnieżarki to niezwykle przydatne urządzenia. Znacznie ułatwiają nam pracę w okresie zimowym, dzięki czemu zyskujemy więcej czasu dla siebie. Urządzenia te są bardzo skuteczne, a przy tym stosunkowo łatwe w obsłudze. W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje modeli odśnieżarek, dzięki czemu z pewnością dopasujemy odpowiedni model do swoich potrzeb. Odśnieżarka do śniegu niekiedy występuje także jako urządzenie wielofunkcyjne. Dzięki niej możemy także sprzątnąć chodnik przed naszym domem z liści czy drobnych zabrudzeń.

Wiele urządzeń oferuje przy tym dodatkowe funkcje takie jak oświetlenie czy podgrzewane rękojeści, co uprzyjemni i ułatwi naszą pracę. Niestety te najlepsze cechy przypiszemy tylko najdroższym produktom. Za wadę odśnieżarek należy uznać ich znaczne gabaryty. Odśnieżarka do śniegu będzie więc kolejnym urządzeniem znajdującym znaczną ilość miejsca w garażu czy składziku.

Zalety
Ułatwianie pracy w okresie zimowym
Pozwalają zaoszczędzić znaczna ilość czasu
Wysoka skuteczność
Łatwość obsługi (szczególnie modele elektryczne)
Wiele dostępnych modeli o innych parametrach
Niekiedy oferują dodatkową funkcjonalność np. zamiatanie
Dodatkowe udogodnienia typu oświetlenie czy podgrzewane rękojeści
Wady
Wysoka cena najlepszych modeli
Zajmują znaczną ilość miejsca

Jaką odśnieżarkę wybrać? Podsumowanie

Zakup odśnieżarki do śniegu to inwestycja na co najmniej kilka lat. Warto zatem podjąć go z rozsądkiem i dobrze się nad nim zastanowić. Dobór odśnieżarki do naszych potrzeb nie jest co prawda trudny, ale warto do niego podejść z odpowiednią wiedzą. Mamy nadzieję, że dzięki poradom i informacjom zawartym w naszym artykule, Wasza wiedza w temacie odśnieżarek jest już wystarczająca i dokonywany zakup okaże się strzałem w dziesiątkę!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij