Close

Który gramofon wybrać? Ranking najlepszych gramofonów

Gramofon, którego wynalazcą jest Emile Berliner, jest jednym z pierwszych urządzeń muzycznych swoją historią sięgającym XIX wieku. Jego działanie opiera się na odczytywaniu informacji z płyt gramofonowych, potocznie nazywanych płytami winylowymi.

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Najlepsze gramofony 2020

Najlepszy wybór
Audio Technica AT LP60X USB

Typ wkładki

Dual Magnet

Prędkość obrotowa

33 1/3, 45

Wbudowany przedwzmacniacz

Tak

Przeniesienie napędu

pasek

Wyjście USB

Tak

Cena

549PLN

Drugi wybór
Denon DP-200 USB

Typ wkładki

Moving Magnet

Prędkość obrotowa

33 1/3, 45

Wbudowany przedwzmacniacz

Tak

Przeniesienie napędu

pasek

Wyjście USB

Tak

Cena

747PLN

Trzeci wybór
DUAL DT 250

Typ wkładki

Dual Magnet

Prędkość obrotowa

33 1/3, 45

Wbudowany przedwzmacniacz

Tak

Przeniesienie napędu

pasek

Wyjście USB

Tak

Cena

819PLN

Najlepsza alternatywa
Denon DP – 300Ft

Typ wkładki

Moving Magnet

Prędkość obrotowa

33 1/3, 45

Wbudowany przedwzmacniacz

Tak

Przeniesienie napędu

pasek

Wyjście USB

Nie

Cena

1225PLN

Przejdź do pełnego rankingu gramofonów

Gramofony zostały wyparte z rynku w latach 60. ubiegłego wieku przez kasety magnetofonowe, a te następnie przez płyty kompaktowe. W ostatnich latach jednak popyt na dawne gramofony powrócił, a producenci zaczęli produkować zupełnie nowe modele tych urządzeń w różnych półkach cenowych. Wpasowali się w ten sposób w potrzeby audiofilii oraz przeciętnych słuchaczy muzyki, ceniących sobie jakość i atmosferę odtwarzania muzyki z winylowych krążków.

W efekcie obecnie przebierać możemy w setkach różnych modeli dziesiątek producentów adapterów gramofonowych. Wybór najlepszego z nich w danym budżecie może okazać się kłopotliwy, dlatego przygotowaliśmy ranking TOP 8 modeli gramofonów.

Gramofon, a właściwie adapter gramofonowy – najważniejsze informacje na początek

adapter gramofonowy

Korzystanie z gramofonu pozwala cieszyć się bardzo wysoką jakością dźwięku, ale oznacza także konieczność pewnych wyrzeczeń.
Przede wszystkim zapomnieć możemy o natychmiastowym dostępie do wielu milionów utworów, na jaki pozwalają nam serwisy muzyczne takie jak Tidal, Spotify, Deezer czy Apple Music. Jeśli chcemy usłyszeć dany utwór używając gramofonu, jesteśmy jednocześnie zmuszeni do zakupu płyty winylowej. Odtwarzanie winylowego krążka wiąże się także z koniecznością przekładania go na drugą stronę, aby móc usłyszeć drugą połowę utworów wytłoczonych na krążku. Kolejnym problemem jest też konieczność wygospodarowania znacznej ilości przestrzeni w swoim domu – zarówno na samo urządzenie, jak i na kolekcję płyt.

Jeśli jednak jakość dźwięku, chęć odnalezienia nowych wrażeń z odsłuchu, przyjemność czerpana z użytkowania klasycznego sprzętu czy sama jego estetyka przemawiają do nas bardziej niż wspomniane obowiązki, to odpowiedź jest tylko jedna – gramofon to urządzenie przeznaczone właśnie dla was. Poniższy ranking gramofonów przygotowaliśmy w celu ułatwienia wyboru spośród najlepszych i najbardziej przystępnych cenowo modeli adapterów gramofonowych.

Który gramofon wybrać? Ranking najlepszych gramofonów – top 8

1.Gramofon Audio Technica AT LP60X USB

Gramofon Audio-Technica AT-LP60X USB

Audio-Technica AT-LP60X USB to świetny przedstawiciel gamy gramofonów automatycznych. Poza podstawową funkcjonalnością urządzenie to można podłączyć do komputera za pomocą złącza USB. Funkcja ta pozwala przekonwertować nagrania analogowe z płyt do plików cyfrowych, które mogą być zapisane na dysku komputera czy w pamięci smartfona. Potrzebna jest do tego instalacja darmowego programu Audacity. Kolejną zaletą gramofonu Audio-Technica AT-LP60X USB jest wbudowany przedwzmacniacz. Dzięki temu można go podłączyć do każdego amplitunera posiadającego złącze AUX. Nie jest potrzebne złącze gramofonowe (PHONO). Model AT-LP60XUSB posiada przeprojektowaną podstawę ramienia i główki, dzięki czemu igła jest w stanie śledzić rowki płyty lepiej niż poprzednik. Zasilacz urządzenia znajduje się w osobnej obudowie, którą można schować za meblami. Ogranicza to wpływ szumów pochodzących z zasilacza na elektronikę odtwarzacza. Te wszystkie zalety w połączeniu z ceną niewiele powyżej 500 zł sprawiają, że gramofon Audio-Technica AT-LP60X USB to jedno z najlepszych urządzeń na rynku w swojej cenie. Zdecydowanie polecamy!

Zalety
bardzo dobra jakość dźwięku
wbudowane złącze USB pozwalające na zgrywanie utworów z płyt LP
wbudowany przedwzmacniacz
bardzo dobra cena
Wady
przeciętny design

2.Gramofon Denon DP-200 USB

Gramofon Denon DP-200 USB jest także stosunkowo niedrogi. W cenie ok. 750 zł otrzymujemy zintegrowany przedwzmacniacz, złącze USB w połączeniu z konwerterem cyfrowo-analogowym (tylko koder MP3). Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Denon DP-200 USB jest fabrycznie w pełni wyregulowany. Pokrywa zamocowana jest na zawiasach posiadających sprężyny, dzięki czemu jej użytkowanie jest bardzo wygodne. Jakość dźwięku stoi na bardzo wysokim poziomie, wysokie, jak i niskie tony są wyraźnie wyeksponowane. Tak naprawdę przyczepić można się jedynie do plastikowej podstawy gramofonu Denon DP-200 USB, jednak usprawiedliwiona jest ona ceną. Jest to także jeden z najlepszych gramofonów elektrycznych w cenie do 1000 zł, które z czystym sumieniem polecamy!

Zalety
wysoka jakość dźwięku
wbudowany przedwzmacniacz
wbudowane złącze USB
Wady
jedynie koder MP3 przy zgrywaniu na USB
plastikowa podstawa gramofonu

3. Gramofon DUAL DT 250

Dual jest marką mniej popularną wśród produktów audio/video na naszym rynku. Omawiany gramofon DUAL DT 250 jest w pełni manualnym w obsłudze urządzeniem, który oferuje dodatkową funkcjonalność w postaci złącza USB. Dzięki temu można połączyć go np. z komputerem. Wbudowany przedwzmacniacz pozwala łączyć gramofon DUAL DT 250 z głośnikami aktywnymi lub standardowym amplitunerem bez złącza PHONO. Ramię dość nietypowo ma kształt litery „S”. Wady urządzenia do plastikowa obudowa, dość delikatna blokada ramienia. Gramofon DUAL DT 250 standardowo kosztuje ponad 800 zł, czasem pojawia się jednak w ofertach niektórych sklepów w znacznie niższej cenie.

Zalety
wbudowany przedwzmacniacz
wbudowane złącze USB
Wady
skomplikowana obsługa
średniej jakości materiały wykorzystane do produkcji gramofonu
delikatna blokada ramienia

4.Gramofon Denon DP – 300F

Denon jest marką kojarzącą się z wysokiej jakości wyrobami. Prezentowany gramofon nie jest wyjątkiem. Za gramofon Denon DP – 300F trzeba zapłacić ponad 1000 zł. Model ten produkowany jest od ok. 10 lat. Wymiary urządzenia są duże. Gramofon cechuje się klasyczną estetyką, działa w pełni automatyczne, choć oferuje także możliwość obsługi manualnej. Denon DP-300 F posiada oczywiście wbudowany przedwzmacniacz. Wszystkie cechy i funkcjonalności powodują, że gramofon ten jest dobrym i wartym rozważenia produktem. Dla zaspokojenia potrzeb estetów przygotowano nawet dwa warianty kolorystyczne Denon DP – 300F – czarny oraz srebrny. Podstawa wykonana jest z tworzywa oraz metalu. Przeciętnie jednak tłumi drgania zewnętrzne. Odtwarzany z urządzenia dźwięk jest dobrej jakości, jednak nie oddaje perfekcyjnie wszystkich detali, co może być wadą dla osób szczególnie wrażliwych akustycznie. Początek odtwarzania płyty winylowej na gramofonie Denon DP – 300F może być słyszalny w głośnikach jako stuki, gdyż nie ma wygłuszenia momentu styku igły z płytą.

Zalety
bardzo dobry i estetyczny design
w pełni automatyczny gramofon z opcją obsługi manualnej
wbudowany przedwzmacniacz
Wady
dźwięk przeciętnej jakości
dość duże wymiary gramofonu
brak wygłuszenia momentu styku igły z płytą

5. Gramofon Pioneer PLX-500

Gramofon Pioneer PLX-500 to produkt japońskiej firmy Pioneer, która od jakiegoś czasu jest dość popularna w dziedzinie sprzętu audio. Kosztujący ok. 1500 zł gramofon Pioneer PLX-500, posiada efektowne ramię w kształcie litery S. Design wyróżnia się także dzięki cętkowanemu zewnętrznemu kołnierzowi. Posiada wbudowany przedwzmacniacz, wyjście USB z przetwornikiem cyfrowo-analogowym. Podobnie jak w poprzednio omawianym Denonie, użycie zewnętrznego przedwzmacniacza dobrej jakości poprawia ilość detali w dźwięku pozyskiwanym z urządzenia. Model ten sygnowany jest także dopiskiem "DJ", co sugerować ma przeznaczenie do wykorzystania estradowego. Jednakże, stosowanie gramofonu Pioneer PLX-500 w domu jest jak najbardziej możliwe.

Zalety
bardzo efektowna stylistyka
wbudowane złącze USB
wbudowany przedwzmacniacz
Wady
średniej jakości przedwzmacniacz
dość duże wymiary

6. Gramofon Technics sl-1500C

Niegdyś bardzo popularna w Polsce firma Technics w 2014 roku powróciła na rynek i od razu rozpoczęła produkcje urządzeń najwyższej jakości. Prezentowany gramofon Technics sl-1500C to istna „gruba ryba” kosztująca ponad 4 tysiące złotych. Obudowa jest bardzo dobrze wytłumiona. Do napędu wykorzystano bezrdzeniowy silnik, a ramię jest w kształcie litery „S”. Waga gramofonu Technics sl-1500C to już ok. 10 kg. Design jest prosty i elegancki, a wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie. Posiada funkcje ułatwiające obsługę takie jak automatyczne podnoszenie ramienia po ukończeniu odtwarzania. Wbudowany przedwzmacniacz gramofonu Technics sl-1500C jest bardzo wysokiej jakości, czego możemy spodziewać się w tym przedziale cenowym. Niestety, wysoka cena może sprawiać, że gramofon nie będzie przystępny dla wielu osób.

Zalety
bardzo dobra jakość dźwieku
dobrze wykonana i elegancka konstrukcja gramofonu
wysokiej jakości przedwzmacniacz
Wady
dość wysoka cena, w porównaniu do podobnych osiągów dźwiękowych urządzeń na najwyższych pozycjach rankingu

7. Gramofon Audio Technica AT-LP120X-USB

Manualny gramofon firmy Audio-Technica to kolejny produkt z półki cenowej powyżej 1000 zł. Audio Technica AT-LP120X-USB to ulepszony model względem poprzednika o nazwie AT-LP120-USB. Posiada dobry napęd bezpośredni, wbudowany przedwzmacniacz, a także możliwość zapisania utworów w postaci cyfrowej dzięki przetwornikowi analogowo-cyfrowemu i złączu USB. Umożliwiona jest regulacja prędkości obrotowej w zakresie +/- 8 lub 16%. Co ciekawe, talerz gramofonu Audio Technica AT-LP120X-USB wyposażony jest we wskaźnik prędkości. Zewnętrzny zasilacz urządzenia pozytywnie wpływa na ograniczenie szumów w sygnale, choć wadą tego rozwiązania może być wymóg wygospodarowania osobnego miejsca, w którym będzie można schować zasilacz.

Zalety
bardzo dobry design
rozbudowana funkcjonalność
wysoka jakość dźwięku
Wady
dość duże wymiary

8. Gramofon Denon DP-29F

Gramofon Denon DP-29F to budżetowy model wspaniałego producenta. Gramofon posiada wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy i kosztuje zaledwie nieco ponad 500 zł. Za tą cenę możemy cieszyć się produktem prestiżowego producenta, który nie tylko dobrze wygląda, ale i odtwarza dźwięk w wysokiej jakości. Gramofon Denon DP-29F jest bardzo niewielki, a jego wymiary są minimalnie większe od samej płyty winylowej. Estetyka jest bardzo elegancka, a konstrukcja zwarta. Sterowanie jest w pełni automatyczne. Dla niektórych wadą może okazać się jednak brak złącza USB, zatem nie ma możliwości przesłania muzyki do formatu cyfrowego.

Zalety
niewielka i zwarta konstrukcja
bardzo dobra cena
zintegrowany przedwzmacniacz
Wady
brak złącza USB

Gramofon czy adapter? Jaka jest w ogóle różnica?

Czytając artykuły czy przeglądając oferty urządzeń w internecie, możemy napotkać na różne określenia urządzeń przeznaczonych do odtwarzania płyt winylowych. Znany gramofon to urządzenie odtwarzające dźwięk z płyt gramofonowych, które pierwotnie występowały w różnych rodzajach. Innym słowem często pojawiającym się jest adapter. Jest to potoczna nazwa gramofonu elektrycznego, który jako nośnika używa płyt szelakowych lub winylowych – czyli tych dostępnych obecnie w sklepach. Pierwotnie gramofony posiadały także wbudowane tuby, z których bezpośrednio wydobywał się dźwięk. Urządzenia znajdujące się obecnie w ofercie sklepów pod nazwą „gramofon” są w istocie adapterami gramofonowymi, które do pełni działania potrzebują jeszcze wzmacniacza (o ile nie jest on wbudowany) oraz kolumn głośnikowych.

Gramofon jak działa? Co jest istotą dobrego gramofonu?

Co trzeba wiedzieć przed zakupem gramofonu? Jak działa to urządzenie oraz jak go używać?

gramofon jak działa

Każdy gramofon posiada kilka elementów. Są to igła, wkładka, napęd, talerz oraz podstawa. Niektóre gramofony mają także dodatkowo wbudowany przedwzmacniacz, choć wciąż można spotkać modele, które wymagają zakupienia zewnętrznego przedwzmacniacza. Przy dokonywaniu wyboru warto zapoznać się dokładnie ze specyfikacją urządzenia i dokonać weryfikacji obecności i rodzaju wspomnianych elementów. To właśnie one mają najistotniejszy wpływ na jakość odtwarzanego dźwięku.

Pierwszym elementem odpowiadającym za wydobycie dźwięku z płyt winylowych jest igła. Odczyt następuje poprzez wprawianie jej w drgania przez rowki znajdujące się na płytach, przez które przechodzi igła. Drgania te przenoszone są następnie do wkładki, gdzie sygnał jest przetwarzany z mechanicznego na elektryczny. Następnie, w nowej postaci sygnał przekazywany jest do przedwzmacniacza, by ostatecznie trafić do głośników w możliwie najwyższej jakości. Płyta leżąca na talerzu wprawiana jest w ruch obrotowy za pomocą napędu. Całe urządzenie umocowane jest na podstawie która musi być solidna i ciężka, aby mogła dobrze tłumić drgania. Łatwo zatem wywnioskować, że jakość każdego elementu gramofonu ma wpływ na charakter oraz szczegółowość czy ilość szumów i zakłóceń w odtwarzanym dźwięku. Wbudowany przedwzmacniacz pozwala natomiast na zwiększenie siły sygnału i podłączenie go do większej liczby amplitunerów.

Obsługa gramofonu zależy natomiast od rodzaju urządzenia. Wyróżniamy 3 typy:

  • gramofon manualny – najtrudniejszy w obsłudze. Po uruchomieniu urządzenia i umieszczeniu płyty na talerzu samodzielnie musimy nastawić ramię z igłą na płycie. Od naszej decyzji, w którym miejscu położymy igłę, zależy fragment nagrania, od którego rozpoczęte zostanie odtwarzanie. Po skończeniu odsłuchu igłę należy ręcznie unieść, inaczej przez cały czas pozostanie ona w pozycji dolnej. Sprzęt ten powinien być dobry dla purystów oraz wszystkich tych, którzy cenią sobie prostotę i wyznają zasadę „jeśli czegoś nie ma, to nie może się zepsuć”.
  • gramofon półautomatyczny – w takim urządzeniu po zakończeniu odtwarzania płyty następuje uniesienie ramienia z wkładką i igłą, a następnie przesunięcia go do pozycji wejściowej. Płyta natomiast zostaje zatrzymana.
  • gramofon automatyczny – najprostszy w obsłudze. Naszym obowiązkiem jest jedynie położenie płyty na talerzu. Ramię samo naprowadzi się do pozycji startowej i rozpocznie się odtwarzanie. Po jego zakończeniu igła powróci do pozycji wejściowej tak samo, jak w modelu półautomatycznym. Niektóre modele posiadają opcję zapętlenia odtwarzania. Wtedy po ukończeniu odtwarzania, zamiast powracać do pozycji wejściowej, igła przejdzie ponownie na początek płyty i znowu zacznie się jej odtwarzanie.

Gramofon bez wzmacniacza czy ze wzmacniaczem? Jaka jest rola wzmacniacza w przypadku gramofonów?

Gramofon bez wzmacniacza czy ze wzmacniaczem

Sygnał odczytywany przez igłę gramofonową, który następnie jest przetwarzany przez wkładkę, jest bardzo słaby. Przed odtworzeniem musi być on zatem odpowiednio wzmocniony przez przedwzmacniacz gramofonowy. Dopiero taki sygnał może następnie trafić do amplitunera lub zintegrowanego w głośnikach wzmacniacza, który przetworzy go do wartości odpowiedniej dla odsłuchu o pożądanej głośności. Przedwzmacniacz gramofonowy możemy znaleźć w niemal wszystkich nowych urządzeniach dostępnych na rynku w formie wbudowanej w urządzenia, jednak nie zawsze jest on urządzeniem wysokiej jakości. Niektóre amplitunery posiadające swój wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, wymagają zastąpienia na przedwzmacniacz o wyższych parametrach. Obecność przedwzmacniacza w amplitunerze możemy rozpoznać po obecności dedykowanego złącza PHONO. Warto wiedzieć, że starsze gramofony często nie posiadały wbudowanego przedwzmacniacza, w związku z czym korzystanie z nich wymaga wyposażenia się w amplituner z gniazdem PHONO.

Gramofon co trzeba wiedzieć? Jakie są podstawowe zasady i istotne informacje dla początkujących z gramofonami?

Gramofon co trzeba wiedzieć

Gramofon to urządzenie, które pozwala uzyskać wysoką jakość dźwięku w połączeniu z odpowiednim amplitunerem i kolumnami głośnikowymi. Jeżeli nasz sprzęt grający nie daje nam satysfakcjonującego dźwięku ze źródeł takich jak odtwarzacz CD (tzn. jest on płaski, zaszumiony, brakuje w nim detali), to bardzo prawdopodobne, że zakup gramofonu nie spowoduje, że nagle staniemy się zadowoleni z wrażeń słuchowych uzyskiwanych z naszego sprzętu. Gramofon nie spowoduje, że słaby lub przeciętny sprzęt grający zagra nagle lepiej. Jeżeli natomiast posiadamy już zadowalające nas kolumny oraz wzmacniacz i chcemy uzyskać nowe wrażenia słuchowe, a także poznać nieco inne brzmienie utworów, wówczas zdecydowanie warto zakupić gramofon elektryczny.

Gramofon – jak podłączyć głośniki i pozostały sprzęt?

Klasycznym rozwiązaniem jest podłączenie gramofonu do gniazda wejściowego „PHONO” znajdującego się w amplitunerze. Ten ustawiamy na źródło o wspomnianej nazwie i od tego momentu możemy cieszyć się odsłuchem. W tym przypadku wykorzystywany jest wbudowany przedwzmacniacz znajdujący się w amplitunerze.
Inną metodą, dostępną w przypadku gramofonów ze wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym, jest podłączenie adaptera do wejścia AUX w amplitunerze. W niektórych gramofonach używa się do tego wyjścia CINCH. Używany jest wówczas przedwzmacniacz znajdujący się w adapterze. W tym przypadku nie musimy posiadać amplitunera ze złączem „PHONO”, gdyż tak samo skutecznie zadziała każdy wzmacniacz z możliwością podłączenia źródła zewnętrznego. W zasadzie można użyć nawet zestawu głośników aktywnych (np. zestawu komputerowych), które łączymy bezpośrednio z gramofonem.

Gramofon czy warto? Podsumowanie

Gramofon jest urządzeniem wdzięcznym, które wymaga odpowiedniej „troski”. Urządzeniem, które odpłaca się świetnym dźwiękiem w porównaniu z innymi odtwarzaczami. Jego wybór natomiast powinien zależeć nie tylko od naszych zasobności materialnych, a także od możliwości aktualnie posiadanego sprzętu grającego. Jeżeli posiadamy sprzęt, który dość przeciętnie sprawuje się w trakcie odsłuchów z płyt CD, to zakup gramofonu wydaje się tutaj mało uzasadniony, poza samą zabawą z płytami winylowymi. Jeżeli właśnie decydujemy się na stworzenie zestawu grającego od początku, powinniśmy rozważyć zakup sprzętu, który pozwoli na wykorzystanie pełni możliwości adaptera gramofonowego. Jeżeli nasz sprzęt posiada wysokiej jakości parametry, a podczas odsłuchów ze standardowych płyt kompaktowych sprawdza się bardzo dobrze, wówczas zakup gramofonu z pewnością wydaje się uzasadniony i otwiera kolejny poziom do przeżywania muzyki na jeszcze wyższym poziomie niż do tej pory. Powyższy ranking przygotowaliśmy dla wszystkich, którzy szukają najlepszych gramofonów w dobrej i przystępnej cenie.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
WikiWiki
WikiWiki
4 lat temu

na urodziny dostałam od przyjaciół gramofon denon i naprawdę wszystkim szczerze polecam! jakość dźwięku jak i cała współpraca z tym sprzętem na najwyższym poziomie!

olek
olek
3 lat temu

gramofony wracają do gry!

denonowicz
denonowicz
3 lat temu

Słyszałam jak brzmi gramofon denon – bajka <3

Zamknij