Aktualizacja: Październik 2024
Co to jest sejf i do czego może przydać się w domu lub mieszkaniu?
Sejf to pojemnik o bliżej nieokreślonych gabarytach, którego zadaniem jest ochrona znajdujących się w jego wnętrzu przedmiotów. Może być to np. metalowa skrzynka lub mebel, a nawet całe pomieszczenie. Istotną cechą każdego z rodzajów jest możliwość bezpiecznego zamknięcia dostępu do sejfu np. za pomocą zamka mechanicznego lub elektronicznego. Sejf w domu może przydać się np. do ochrony drogocennych przedmiotów: biżuterii, zegarka, banknotów czy drogiego sprzętu elektronicznego. Dobry sejf okaże się także dobrym miejscem do przechowywania kluczy samochodowych, gdyż uniemożliwi on wykrycie nadawanego przez nie sygnału, co w efekcie znacząco utrudni kradzież pojazdu nowoczesnymi metodami.
Jakie są rodzaje sejfów domowych?
Jak wybrać sejf do domu? Na co zwrócić uwagę?
Do wyboru mamy sejfy przeznaczone do przechowywania przedmiotów różnego lub ściśle określonego typu. Do pierwszych z nich należą popularne skrzynki. Zmieścimy w nich przedmioty codziennego użytku takie jak portfel, elektronikę czy zegarek, ale także dokumenty, pieniądze itp. Sejfy konkretnego przeznaczenia to natomiast modele np. na banknoty – te posiadają wąski otwór, który umożliwia wsuwanie papierów wartościowych w dowolnym momencie. Sejfy na klucze mają natomiast mniejsze wymiary, a urządzenia do przechowywania dokumentów są dopasowane do mieszczenia segregatorów.
Sejfy występują pod postacią szkatułek, wolnostojących pojemników, a także jako skrzynki montowane na stałe np. do ściany lub panelu meblowego. Szczególnie ciekawym rodzajem są jeszcze sejfy montowane w podłodze lub w ścianie. Te dosłownie wmurowujemy do budynku. Są one jednak stosunkowo trudno dostępne i droższe. Większą popularnością cieszą się modele montowane za pomocą kotw (sejfy meblowe) lub wkrętów i kołków rozporowych (sejfy na klucze).
Do wyboru mamy zamki mechaniczne i elektroniczne. Te pierwsze znane są nam od setek lat. Typowy zamek mechaniczny otwieramy za pomocą kluczyka. Jest to dobra i trwała opcja, idealna dla osób, które zamierzają otwierać swój sejf bardzo rzadko. Inną opcją są jeszcze zamki mechaniczne na kod. Tutaj zamiast klucza, ustawiamy w odpowiedni sposób pierścienie z cyframi lub znakami. Możemy wybrać w ten sposób łatwy do zapamiętania kod, który otworzy zamek. Ostatnim rodzajem są jeszcze zamki elektroniczne, które posiadają klawiaturę, na które wpisujemy dłuższy szyfr. Wymagają jednak zasilania bateryjnego.
Oczywiście to bardzo ważna kwestia. W zależności od wielkości sejfu, zmieniają się jego możliwości co do przechowywania różnych przedmiotów. Sejf powinniśmy dobrać do gabarytów naszych przedmiotów. Pamiętajmy jednak, że większy sejf nie zawsze musi być lepszy. Duże skrzynie czy nawet całe meble trudno ukryć.
Wysokiej jakości sprzęt powinien przejść różnorodne testy i badania. Sejfy renomowanych producentów posiadają certyfikowane układy, zamki i materiały. Przekłada się to na ich lepszą wytrzymałość i ochronę zawartości. Warto więc wybrać sejf o mocniejszej konstrukcji, z zaawansowanym układem elektronicznym lub z zamkiem renomowanej marki.
W tej kwestii każdy sejf wypada nieco inaczej. Warto więc zapoznać się z opisem i parametrami, które dostarcza producent. Ognioodporność spotkamy w droższych sejfach domowych. Wśród innych zabezpieczeń należy wymienić trudną do obejścia wytrychem konstrukcję zamka czy uniemożliwienie podważenia frontowych drzwi – to szczególnie ważne w sejfach zewnętrznych.
Te znajdziemy w nowocześniejszych sejfach, szczególnie w modelach z zamkiem elektronicznym. Cyfrowe układy elektroniczne umożliwiają wprowadzenie do sejfu dodatkowych funkcji. Mogą być to np. sygnały dźwiękowe i wizualne. Podczas wprowadzania kodu na klawiaturze sejf zacznie wydawać wyraźne dźwięki. Dźwięk może być także wydawany po dłuższym otwarciu drzwi. Sygnały wizualne to najczęściej kolorowe diody informujące o stanie baterii czy poprawności wprowadzonego kodu.
Jaki sejf wybrać? Ranking sejfów
Sejf AX Samson
Świetna opłacalność
Ten sejf Samson oferuje dokładnie to, czego potrzebuje niemal każdy z nas: bezpiecznego sposobu na zamknięcie najważniejszych rzeczy z możliwością łatwego i szybkiego dostępu do jego zawartości. Sejf wyposażono w solidny zamek operowany obrotowym pokrętłem. Do jego odblokowania możemy użyć jednego z dwóch dostępnych mechanizmów: elektronicznego oraz klasycznego z kluczykiem.
Dwa systemy otwierania
Sejf domowy Samson jest urządzeniem z zamkiem elektrycznym. Oznacza to, że skrzynkę otworzymy poprzez wprowadzenie kodu na klawiaturze. To wygodny, szybki i bezpieczny sposób na otwieranie zamka. Nie potrzebujemy do tego żadnego dodatkowego narzędzia. Co jednak, jeśli w układzie rozładują się baterie, lub skrzynka zostanie zalana? W takim wypadku użyjemy drugiego, awaryjnego sposobu otwierania – kluczykiem. Dzięki temu zawsze możemy czuć się bezpieczni.
Sejf na klucze T1
Idealny dla gości
Ten malutki sejf na klucze sprawdzi się rewelacyjnie w przypadku mieszkań i domów na wynajem. Umieszczamy go na ścianie lub ukrywamy w pobliżu drzwi wejściowych. Umieszczamy w nim klucze do budynku, a następnie blokujemy losowo przekręcając pierścienie numeryczne. Podajemy naszym gościom kod odblokowujący i mamy pewność, że klucze dostaną się jedynie w powołane ręce!
Idealny w podróży
Ten sejf, z racji swoich małych wymiarów, idealnie nadaje się do zabrania ze sobą w podróż. Jeśli planujemy lecieć samolotem lub podróżować w inny sposób z nieznajomymi, to dobrym wyborem będzie zamknięcie swoich kart, dokumentów lub pieniędzy w tym podręcznym sejfie! Urządzenie sprawdzi się także w przechowywaniu kluczyków do auta.
Sejf Logic Big D33
Duży I trwały
Ten sejf domowy należy zaliczyć do urządzeń uniwersalnych. Z łatwością zmieści on wiele drobiazgów, a także większych przedmiotów. Możemy ukryć w nim tableta, dokumenty czy dużą ilość biżuterii. Spodnia ścianka sejfu została pokryta specjalną pianką, dzięki której delikatne i drogocenne przedmioty nie porysują się.
Wytrzymały i stabilny
Urządzenie wykonano z wysokiej jakości blachy. Grubość drzwi to 4mm, a w konstrukcji uwzględniono otwory do przytwierdzenia sejfu do ściany lub podłogi. Możemy być więc pewni, że nasza skrzynka nagle nie zostanie skradziona wraz z jej zawartością. Sprzęt jest sprzedawany wraz z kołkami mocującymi.
Sejf na banknoty i monety ISO Trade
Dobry do oszczędzania
Ten niewielki sejf domowy przystosowano specjalnie do przechowywania banknotów i monet. Urządzenie posiada możliwość otwarcia po wprowadzeniu odpowiedniego kodu na klawiaturze. Zawsze możemy jednak wrzucić do niego nowe banknoty przez szparę w górnej części obudowy. To oczywiście bardzo wygodny i przyjazny dla użytkownika sposób, który sprzyja codziennemu oszczędzaniu.
Dla dzieci i dorosłych
Ten sejf domowy na gotówkę sprawdzi się zarówno jako urządzenie pomagające w codziennym oszczędzaniu, jak i jako prezent dla dziecka. To doskonałe narzędzie do nauki odkładania pieniędzy z otrzymywanych „kieszonkowych”. To także dobre wprowadzenie do przyszłego częstego korzystania z pinów – w przyszłości będziemy je wpisywać choćby przy płatnościach kartą.
Sejf S8800
Prosty i wytrzymały
To sejf dla osób ceniących sobie najbardziej proste i klasyczne rozwiązania i nie są fanami nowocześniejszych, elektronicznych zamków. To także bardzo dobry wybór, jeśli zamierzamy umieścić skrzynkę w wilgotnym miejscu bądź np. pod podłogą. Wilgoć mogłaby zaszkodzić elektronice i uniemożliwić jej pracę.
Łatwy w ukryciu
Skrzynka tego sejfu jest stosunkowo niewielka. Jej wymiary zostały dopasowane do przechowywania zeszytów A5 lub kartek tego rozmiaru. To także wielkość złożonych na pół dokumentów na standardowych kartkach A4. Metalowa powierzchnia podstawy została od wewnątrz wyłożona miękką tkaniną, która zapobiega rysowaniu się delikatnych przedmiotów.
Sejf na klucze 4Convy
Wytrzymały w każdej sytuacji
Ten sejf zewnętrzny został przygotowany na znoszenie prób niszczenia i niepowołanego dostępu do jego zawartości. Panel frontowy wykonano z tworzywa sztucznego odpornego na uderzenia twardymi i ostrymi przedmiotami, a drzwiczki zamontowano z wysoką dbałością i precyzją. Nie ma tu mowy o podważeniu ich np. śrubokrętem.
Chroni karty i klucze do auta
Do sejfu dostarczane jest specjalne etui, do którego możemy włożyć kartę bankomatową lub klucze do auta. To specjalne etui blokuje możliwość odczytania tagów rfid znajdujących się w tych przedmiotach, dzięki czemu złodziej nie będzie mógł ukraść auta lub wykonać płatności, zbliżając do zamkniętej karty terminal.
Sejf na klucze 4Convy Aluminium
Prosty i uniwersalny
Kolejny sejf zewnętrzny marki 4Convy jest równie świetnym wyborem do zastosowania w apartamentowcu, hotelu czy domu na wynajem. Cechą szczególną tego modelu jest wysoka jakość frontowych drzwiczek, które wykonano z grubego aluminium. Producent chwali to rozwiązanie, gdyż jest ono trwałe, a także nie rdzewieje.
Pomieści każde klucze
Wnętrze tego tej skrytki zostało dopasowane do przechowywania każdego rodzaju kluczy lub kart. Mogą być to zatem także duże i grube klucze do starszych bram. Sprawdzi się on także do przechowywania większego pęku kluczy. Nie musimy więc wyjmować pojedynczych kluczy i później umieszczać ich z powrotem w pęku.
Sejf Książka MatMay
Doskonały kamuflaż
Ten mini sejf wygląda dokładnie jak prawdziwa książka. Z zewnątrz posiada twarde okładki, a pomiędzy nimi prawdziwe, papierowe kartki. W tych wycięto otwór, wewnątrz którego umieszczono małą skrzynkę. W tej zmieścimy najważniejsze dla nas drobiazgi. Mogą być to nośniki pamięci, zegarek czy biżuteria. Kasetka jest oczywiście zamykana na klucz, co daje wysoki poziom bezpieczeństwa
Ekonomiczny wybór
Ten sejf może okazać się jednym z najlepszych sposobów na ochronę naszych kosztowności, jeśli oczywiście będziemy w stanie dobrze go ukryć w naszej biblioteczce. Czerwona okładka nie rzuca się w oczy, a naniesiony tytuł (słownik jęz. angielskiego) nie przykuje czyjejś uwagi. Ten wysoki poziom ochrony możemy mieć w naszych domach już za kilkanaście – kilkadziesiąt złotych. To zatem opłacalna inwestycja.
Gdzie zamontować sejf w domu lub mieszkaniu? Kilka pomysłów
Wybór miejsca montażu sejfu w naszym domu nie jest prosty. Do wyboru mamy niemal każdą powierzchnię i pomieszczenie. Niegdyś popularne były sejfy podłogowe. Zapewniały świetny poziom zabezpieczeń, gdyż bardzo trudno było je odnaleźć przez osoby niepowołane. Konieczny był do tego także demontaż paneli podłogowych. Obecnie sejfy częściej wmurowujemy w ściany. To bardzo solidne i również bezpieczne rozwiązanie. Pamiętajmy jednak o ich późniejszym przykryciu meblem lub obrazem. Sejfy meblowe możemy ukryć np. w głębi szafy lub za szufladami (które odpowiednio skrócimy). W ich przypadku warto zastosować montaż za pomocą kotw. Skrzynie mobilne możemy natomiast umieścić w dowolnym miejscu, które nie jest zbytnio na widoku i nie będzie oczywiste do sprawdzenia podczas włamania.
Jak używać sejfu domowego? Kilka porad
Obsługa sejfu jest bardzo prosta. Zwykle polega na wprowadzeniu kodu na klawiaturze lub przekręceniu odpowiedniego klucza. Ważne jednak, aby czynności te robić wyłącznie w czasie, gdy nie widzi nas jakakolwiek niepowołana osoba. Zawsze przechowujmy klucze do sejfu w bezpiecznym i niedostępnym dla przypadkowych osób miejscu. Może być to np. góra wysokich mebli lub szkatułka umieszczona głęboko pod łóżkiem. Po wprowadzeniu kodu na klawiaturę, jej powierzchnie warto natomiast przetrzeć wilgotną szmatką. Zmywając ślady tłuszczu, nie pozostawimy wyraźnego śladu na odpowiednich klawiszach.
Jaki sejf domowy wybrać? Podsumowanie
Mamy nadzieję, że przedstawione w artykule sejfy przypadły Wam do gustu i któryś z nich zagości w Waszym domu. Wybierając je, kierowaliśmy się przede wszystkim stosunkiem ich jakości i funkcjonalności do ceny, jednocześnie wskazując kilka różnorodnych, przydatnych w innych sytuacjach ich wariantów. Życzymy zadowolenia z zakupu i bezpiecznego korzystania!