Aktualizacja: Listopad 2024
Co to jest glebogryzarka i jaka jest jej rola w ogrodzie?
Maszyny znane pod nazwą glebogryzarka to ogrodnicze narzędzia do rozbijania, rozdrabniania i mieszania zbitej warstwy gleby. Tak rozdrobniona ziemia staje się przyjaznym podłożem pod wysiew lub uprawę roślin, a także łatwiej wchłania nawozy. Spulchnienie gleby pomaga także zabezpieczyć ją przed przymrozkami.
Cechą charakterystyczną glebogryzarek są wbudowane ostrza zamontowane na obracającym się wale. Po uruchomieniu system tnący wgryza się w ziemię, dokładnie ją miesza, a dodatkowo ją spulchnia i napowietrza.
Jakie są rodzaje glebogryzarek?
Jak wybrać glebogryzarkę? Poradnik zakupowy
Rodzaj glebogryzarki powinien być uzależniony od powierzchni ogrodu i przeznaczenia urządzenia. Jeśli potrzebujesz glebogryzarki do małego ogrodu, niewielkiego trawnika lub przydomowej hodowli owoców i warzyw, wystarczy ci glebogryzarka ręczna lub elektryczna. Posiadacze dużych trawników i większych powierzchni uprawnych docenią glebogryzarkę spalinową o większej mocy. Natomiast właściciele gospodarstw rolnych powinni zainwestować w glebogryzarki separacyjne i ciągnikowe.
Moc silnika jest podawana w watach (glebogryzarki elektryczne) lub koniach mechanicznych (glebogryzarki spalinowe). Moc silnika wpływa na wydajność urządzenia. Innymi słowy, im wyższa moc, tym szybciej i dokładniej urządzenie przerobi ziemię.
Przed wyborem sprzętu upewnij się, czy posiada optymalną wielkość przestrzeni roboczej. Mowa oczywiście o szerokości i długości mechanizmu tnącego. Jego wielkość dobierz do wielkości terenu, na którym będziesz pracować. W przypadku dużych ogrodów wybierz model z dużym obszarem roboczym – praca będzie szybsza i przyjemniejsza. Świetną opcją jest możliwość regulacji szerokości i długości (bądź tylko jednego z tych parametrów).
Liczba noży tnących jest związana z szerokością mechanizmu tnącego glebogryzarki. Liczba noży waha się od nawet 3 (w przypadku urządzeń ręcznych) do 30 (w przypadku glebogryzarek spalinowych i elektrycznych). Im większa liczba ostrzy, tym szybsze i sprawniejsze przerobienie ziemi.
Upewnij się, że glebogryzarka posiada odpowiednie zabezpieczenia (w szczególności mamy na myśli modele z silnikiem spalinowym lub elektryczne). Zwróć uwagę na dodatkową osłonę mechanizmu tnącego, manetkę gazu bądź wyłącznik bezpieczeństwa. Na bezpieczeństwo wpływają także ergonomiczne rączki pokryte antypoślizgowym materiałem.
Jaką glebogryzarkę wybrać? Ranking glebogryzarek
Powermat PM-GGE-2000S – elektryczna glebogryzarka do domu
Duża powierzchnia pracy
Szerokość i głębokość glebogryzarki pozwalają na szybką pracę nawet na sporych trawnikach i grządkach. Ile wynoszą oba parametry? Szerokość robocza modelu Powermat to 420 mm. Głębokość z kolei jest regulowana, a maksymalnie wynosi 220 mm.
Mocny silnik w lekkiej obudowie
Dzięki zastosowaniu elektrycznego silnika konstrukcja glebogryzarki zyskała na lekkości. Jej waga wynosi tylko 10 kg, dlatego nawet długa praca nie zmęczy mocno twoich rąk. Jednocześnie w lekkiej obudowie umieszczono mocny silnik 2000 W, który świetnie radzi sobie niemal na każdym terenie.
Higher HP-32652 – profesjonalna glebogryzarka spalinowa
Mocny i wydajny silnik
Higher HP-32652 deklasuje konkurencję swoim silnikiem Loncin. Czterosuwowa konstrukcja, moc nawet 11 KM i pojemność 193 cm³ umożliwi ci pracę przez wiele godzin. Silnik Loncin to świetny wybór do dużych pól i trawników oraz do bardzo zbitej gleby.
32 ostrza
Glebogryzarka Higher jest wyposażona w 32 noże tnące, które z łatwością wgryzają się w ziemię. Co więcej, ten model glebogryzarki pozwala na rotację noży w dwóch kierunkach – do przodu i do tyłu. Glebogryzarka jest nie tylko skuteczna, ale także dwukierunkowa.
Kraft&Dele KD5181 – budżetowa glebogryzarka elektryczna
Łatwe manewrowanie
Glebogryzarka Kraift&Dele to przede wszystkim lekka konstrukcja i niesamowicie łatwe manewrowanie w trakcie pracy. Nie musisz mieć dużego doświadczenia ani siły do używania glebogryzarki na co dzień. Całe urządzenie wazy niecałe 10 kg.
Zestaw 4 ostrzy
Mechaniz tnący tego modelu składa się z kompletu 4 ostrzy. Każdy nóż jest odpowiednio wyprofilowany oraz wykonany z wytrzymałej, dodatkowo hartowanej stali. Urządzenie bez problemu przerabia glebę, równomiernie ją rozdrabniając i wygładzając.
Venom VN-450 – zaawansowana spalinowa glebogryzarka
Mocny i bezawaryjny silnik
Glebogryzarka Venom wyróżnia się spośród konkurencji przede wszystkim silnikiem. Sercem tego modelu jest silnik spalinowy marki o mocy 5 KM od firmy Loncin. Dodatkowa żeliwna tuleja i przekładnia napędowa PROFI zapewniają bezawaryjną pracę przez wiele lat.
System modułowych noży
Urządzenie posiada obrotowy wał z systemem modułowy, do którego przymocowane są ostrza. System easy lock to nie tylko bezpieczne mocowanie ostrzy, ale tak bardzo proste i intuicyjne.
Vulcanus – ręczny spulchniacz do ziemi
Funkcje 3w1
Glebogryzarka Vulcanus posiada w zestawie trzy wymienne końcówki: dwa ostra, redlicę i trzy pazury do spulchniania gleby. Dzięki temu urządzenie pełni funkcję redlicy, spulchniarki do gleby i opielacza.
Prosta obsługa i konserwacja
Budowa glebogryzarki Vulcanus jest naprawdę prosta, a co za tym idzie jej konserwacja i przechowywanie nie sprawi Ci trudności. Nie znajdziesz tu skomplikowanego silnika, dodatkowych zębatek i zbiorników na olej. To świetny wybór dla technologicznych i mechanicznych laików.
Ripper M83249 – lekka glebogryzarka do ogrodu
Lekka konstrukcja
Glebogryzarka Ripper wyróżnia się przede wszystkim lekkością. Konstrukcja wraz z silnikiem waży jedynie 8 kg. To ogromna zaleta, która z pewnością zostanie doceniona przez osoby, które nie lubią zmęczyć się podczas pracy w ogrodzie.
16 ostrzy
Tania glebogryzarka wcale nie oznacza małej liczby noży. Model Ripper M83249 posiada 16 ostrzy zamontowanych na obrotowym wale. Każdy z noży jest starannie wyprofilowany oraz hartowany. Dzięki temu urządzenie pracuje wydajnie, a spulchniona gleba jest pozbawiona nierówności.
Demon M83260 – spalinowy kultywator do gleby
Regulowana głębokość
Potrzebujesz narzędzia z regulowaną głębokością spulchniania? Glebogryzarka Demon nada się perfekcyjnie. Maksymalna głębokość ostrzy wynosi 130 mm, co z pewnością zadowoli większość ogrodników–amatorów.
Bezpieczna podczas pracy
Chociaż nazwa podpowiada coś innego, glebogryzarka Demon jest bezpieczna podczas pracy. Mocna osłona na ostrza chroni użytkownika przed wypadkiem i odłamkami z gleby. Antypoślizgowe rączki zapewniają pewny chwyt, a manetka gazu i przycisk bezpieczeństwa pozwalają na szybkie wyłączenie w razie awarii.
BASS POLSKA BP-9086 – glebogryzarka i kultywator w jednym
Wbudowane koła
Polska glebogryzarka od producenta Bass Polska jest łatwa i wygodna w prowadzeniu. Nierówności ziemi nie są jej straszne. Wszystko to zasługa wbudowanych kół na tyle urządzenia. Koła zapewniają stabilność i ułatwiają kontrolę na narzędziem w trakcie pracy.
Urządzenie 2w1
Model BP-9086 pełni funkcję dwóch urządzeń – glebogryzarki i kultywatora. Z wielofunkcyjnym narzędziem zadbasz nie tylko o odchwaszczenie i napowietrzenie gleby, ale także jej spulchnienie nawet na obszernym terenie.
Ręczny spulchniacz do ziemi
Bardzo prosta obsługa
Ręczny spulchniacz jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Nie musisz martwić się dolewaniem oleju, konserwacją zębatek i przekładni. Urządzenie składa się tylko z metalowej rączki i noża wahadłowego w kształcie gwiazdek.
Bezawaryjne działanie
Prosta konstrukcja i obsługa sprawiają, że urządzenie jest całkowicie bezawaryjne. Do obudowy użyto wytrzymałej stali, która z czasem nie odkształca się ani nie wymaga czasochłonnej konserwacji.
NAC TIE150-S – elektryczna glebogryzarka z kołami
Wbudowane koła
Zamontowane z tyłu obudowy koła, ułatwiają przemieszczanie urządzenia po terenie i pozwalają na wygodne manewrowanie glebogryzarką. Ogromną zaletą jest możliwość regulowania ich wysokości. Zyskujesz zatem większą kontrolę nad położeniem ostrzy w ziemi.
4 poziomy głębokości
Regulacja głębokości pozwala na zwiększenie lub zmniejszenie głębokości zanurzenia ostrzy w ziemi. Cztery poziomy głębokości (maksymalna wynosi 220 mm) w zupełności zaspokoją potrzeby przydomowych ogródków.
W jaki sposób używać glebogryzarki? Kilka porad
Używanie glebogryzarki nie jest trudne, chociaż może być męczące fizycznie. Musisz jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach, dzięki którym używanie tych narzędzi będzie skuteczne i dobrze wpłynie na kondycję zasadzonych na spulchnionym podłożu roślin.
Zasady używania glebogryzarek:
- Najlepsza pora roku – wiosna i jesień. Unikaj okresów, gdy ziemia jest bardzo sucha bądź przemarznięta.
- Sprawdź stan gleby. Unikaj wilgotnej gleby, a gdy spadnie deszcz, odczekaj parę dni, aż ziemia wyschnie.
- Przygotuj ziemię do pracy. Usuń gałęzie, duże kamienie i inne przeszkody z powierzchni gleby.
- Zadbaj o bezpieczeństwo. Pamiętaj, aby zawsze utrzymywać dystans między stopami, dłońmi i mechanizmem tnącym. Unikaj też luźnych i długich elementów odzieży.
- Nic na siłę. Gleba do tej pory niespulchniania może wymagać więcej pracy. Unikaj jednak dociskania na siłę urządzenia. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie dwukrotne użycie glebogryzarki.
Glebogryzarka ręczna czy mechaniczna?
Jeśli stoisz przed wyborem glebogryzarki do domu, pewnie zastanawiasz się, który rodzaj tych maszyn lepiej wybrać. Ostateczny wybór powinien zależeć od powierzchni ogrodu, trawnika, pola uprawnego.
Ręczna glebogryzarka w zupełności wystarczy do małych, przydomowych poletek uprawnych. W tym wypadku nie potrzebujesz drogiego kombajnu. Z kolei glebogryzarki mechaniczne (elektryczne lub spalinowe) ułatwiają pracę w większych ogrodach z obszernym trawnikiem, tunelami foliowymi i innymi uprawami.
Jaką glebogryzarkę wybrać? Podsumowanie
Jeśli jeszcze nie masz w swojej narzędziowni glebogryzarki, a planujesz zająć się swoim ogrodem, najwyższa pora się w nią zaopatrzyć. Już proste urządzenia ręczne za 100–200 złotych rozbiją ziemię, spulchnią ją i pomogą pozbyć się natrętnych chwastów. Glebogryzarka to podstawowe ogrodnicze narzędzie dla profesjonalnych, hobbystycznych i całkowicie zielonych ogrodników.
Koniecznie daj nam znać w komentarzach, jaką glebogryzarkę polecasz od siebie.
- Glebogryzarka ranking
- Kosiarka ręczna ranking
- Grabie do ogrodu ranking
- Myjka ciśnieniowa ranking
- Ranking szklarni i tuneli foliowych
- Nawóz do trawy ranking
- Ranking kompresorów
- Łopata do śniegu ranking
- Odśnieżarka spalinowa ranking
- Odkurzacz i dmuchawa do liści ranking
- Aerator i wertykulator ranking
- Ranking traktorków ogrodowych
- Ranking kompostowników
- Sekator ogrodowy ranking
- Nożyce ogrodowe ranking
- Podkaszarka ranking
- Ranking węży ogrodowych
- Robot koszący ranking
- Kosiarka elektryczna ranking
- Kosiarka spalinowa ranking