Close

Jaki odkurzacz i dmuchawę do liści wybrać? Poradnik

Pielęgnacja ogrodu nie jest łatwym zadaniem. O każdej porze roku konieczne jest wykonywanie różnych zadań takich jak podlewanie, nawożenie, podcinanie czy sprzątanie. Jedną ze szczególnie nielubianych czynności jest sprzątanie spadających z drzew liści. Jeśli na naszym terenie znajduje się dużo drzew, to uprzątnięcie trawnika będzie czynnością niemal codzienną w sezonie jesiennym. Z pomocą przychodzi tu jednak dmuchawa do liści. Urządzenia te zastępują grabie i znacznie przyspieszają naszą czynność sprzątania. W tym artykule przedstawiamy zalety, a także nieliczne wady tych urządzeń. Wskazujemy również najpopularniejsze i najlepsze modele dmuchaw i odkurzaczy do liści. 

Aktualizacja: Maj 2024

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza i dmuchawy do liści?

Moc
Moc

Ten parametr świadczy o ogólnej wydajności działania urządzenia. Z większą mocą silnika często w parze idzie także większa prędkość podmuchu. Oznacza to szybsze zbieranie liści.

Funkcjonalność
Funkcjonalność

Praktycznie każda dmuchawa posiada funkcję odkurzacza. Wiele modeli wyposażonych jest także w rozdrabniacz. Niektóre sprzęty posiadają jednak bardziej rozbudowaną konstrukcję i umożliwiają dodatkowo wykonywanie oprysków czy rozsiewanie nasion.

Wbudowany worek
Wbudowany worek

Każda dmuchawa z funkcją odkurzacza posiada dopinany worek. Zbierane są do niego wciągane liście. Dzięki zastosowaniu zamka błyskawicznego, szybko opróżnimy worek, gdy się zapełni.

Wbudowany rozdrabniacz
Wbudowany rozdrabniacz

Rozdrabniacz to funkcjonalność spotykana często w odkurzaczach ogrodowych. Dzięki jego obecności, liście są drobno mielone przed wpadnięciem do worka. Rozdrabniacz zmniejsza objętość materiału nawet o 90%, dzięki czemu worek zapełnia się dużo wolniej, a my rzadziej go opróżniamy.

Rodzaj zasilania
Rodzaj zasilania

Dmuchawy i odkurzacze ogrodowe mogą być zasilane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest benzyna zmieszana z olejem. Używamy jej w silniku spalinowym. Dmuchawy spalinowe cechują się wysoką mocą i dobrą wydajnością, ale są cięższe i głośniejsze od elektrycznych odpowiedników. Drugim sposobem zasilania jest prąd elektryczny wykorzystywany w silniku elektrycznym. Dmuchawy elektryczne są zwykle tańsze, lżejsze i mniejsze. Mają jednak mniejszą moc. Wymagają dodatkowo stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego lub założenia naładowanych akumulatorów.

Jaka dmuchawa do liści? Jakie są rodzaje?

DMUCHAWA DO LIŚCI SPALINOWA DMUCHAWA DO LIŚCI SPALINOWA
+ nie potrzebują prądu do działania
+ wydajne i szybkie działanie
+ odpowiednia do dużych terenów
- wymaga regularnego uzupełniania oleju
- jest głośna
DMUCHAWA DO LIŚCI AKUMULATOROWA DMUCHAWA DO LIŚCI AKUMULATOROWA
+ działa na podstawie akumulator
+ nie wymaga podłączenia kabla
+ tańsza od modeli spalinowych
+ lekka
- mniej popularne na rynku
- zauważalnie mniejsza moc
- wymagają regularnego ładowania
DMUCHAWA DO LIŚCI ELEKTRYCZNA DMUCHAWA DO LIŚCI ELEKTRYCZNA
+ niska cena
+ mała waga
+ dość wysoka moc
+ często wyposażone w rozdrabniarkę do liści
- mniejsza wydajność od modeli spalinowych
- wymagają podłączenia przewodu

Jaki odkurzacz do liści? Jakie są rodzaje?

ODKURZACZ DO LIŚCI SPALINOWY ODKURZACZ DO LIŚCI SPALINOWY
+ większa skuteczność i wydajność
+ przeznaczona do dużych ogrodów i podjazdów
+ nie wymaga podłączenia przewodu
- pracuje głośno
- wymaga regularnej wymiany oleju
ODKURZACZ DO LIŚCI AKUMULATOROWY ODKURZACZ DO LIŚCI AKUMULATOROWY
+ odkurzanie w każdym miejscu, bez względu na dostęp do prądu
+ lekka i poręczna obudowa
- musi być regularnie ładowana
- mniejsza moc od innych modeli
ODKURZACZ DO LIŚCI Z ROZDRABNIACZEM ODKURZACZ DO LIŚCI Z ROZDRABNIACZEM
+ zmniejsza objętość zasysanych liści
+ nie wymaga częstego opróżniania worka
- nieco wyższa cena od modeli bez rozdrabniacza

Jaki odkurzacz i dmuchawę do liści wybrać? Ranking odkurzaczy i dmuchaw do liści

Dmuchawa i odkurzacz do liści DEMON

DMUCHAWA DO LIŚCI spalinowa SIEWNIK

Wielofunkcyjne narzędzie marki Demon sprawdzi się jako mocna dmuchawa do liści. Dwusuwowy silnik o mocy ponad 2kW zapewni mocny podmuch. Jego siła może być także dodatkowo regulowana. Ergonomiczny kształt i oparcie pleców gwarantują wygodę użytkowania przez długi czas. Dmuchawa do liści zużywa ponadto niewiele paliwa – ok. 0,5l/h.  Długotrwałe i bezproblemowe użytkowanie zapewniają natomiast dobrej jakości materiały użyte do wykonania obudowy. Dmuchawa spalinowa posiada przy tym jeszcze dodatkowe funkcjonalności. Są nimi funkcja opryskiwacza, także działanie jako siewnik. Cechy te sprawiają, że ta dmuchawa jest jedną z najbardziej uniwersalnych na rynku. Jej cena wynosi mniej niż 500zł.

Zalety
Mocny silnik
Funkcja siewnika i opryskiwacza
Wygodna do noszenia konstrukcja
Wady
Generuje duży hałas

Odkurzacz i dmuchawa do liści NAC VBE320-FS-J 3200 W

NAC VBE320-FS-J ODKURZACZ DMUCHAWA do liści 3200 W

To urządzenie firmy NAC to doskonały wybór dla osób pragnących łatwo i szybko uprzątnąć liście ze swojego trawnika. Elektryczny silnik o mocy 3200W jest praktycznie bezawaryjny i wytwarza podmuch powietrza o prędkości nawet 250km/h. Maksymalna wydajność urządzenia to 10,7m3/min. Istotną cechą tego modelu jest możliwość pracy w 2 trybach. Pierwszy to tryb dmuchawy, w którym liście są rozdmuchiwane na zewnątrz. Drugim trybem jest odkurzacz, który wciąga leżące na trafie liście do wnętrza urządzenia. Trafiają one następnie do specjalnego worka o pojemności 40l. Możliwe jest dodatkowe rozdrabnianie wciąganego materiału, co znacznie zmniejsza jego objętość – nawet o 90%. Zaletą dmuchawy NAC jest także niewygórowana cena – ok. 150zł.

Zalety
Łatwa obsługa
Niewielka waga
Niewygórowana cena
Wady
Moc mogłaby być nieco większa

Odkurzacz spalinowy dmuchawa do liści HIGHER 3KM

HIGHER Odkurzacz spalinowy dmuchawa do liści 3KM

Spalinowa dmuchawa do liści z odkurzaczem marki Higher to całkiem solidne i wydajne urządzenie. Dwusuwowy silnik o mocy 2,2kW wydmuchuje powietrze z prędkością nawet 370km/h. Przepływ powietrza to natomiast 11,7m3/min. Dmuchawa spalinowa w trybie odkurzacza korzysta z dołączonego do zestawu worka o pojemności 50l, który wyposażono w pasek naramienny. Wygodę użytkowania zapewnia długa rura ssąca, która liczy 97cm. Rura nadmuchowa ma natomiast 94cm. Urządzenia użyjemy także jako rozdrabniacza i odśnieżacza. Dmuchawa Higher kosztuje ok. 400zł. Jest to urządzenie warte tej kwoty, o czym świadczą dobre parametry narzędzia.

Zalety
Możliwość pracy w dowolnym miejscu dzięki silnikowi spalinowemu
Długie rury w zestawie
Dobra siła wydmuchu
Wady
Problemy z przegrzewaniem się silnika

Odkurzacz i dmuchawa do liści NAC BVP260-1-Y 1 KM

NAC BVP260-1-Y ODKURZACZ i DMUCHAWA do liści 1 KM

Dmuchawa spalinowa do liści NAC to kompaktowe urządzenie, które sprzedawane jest wraz z bogatym wyposażeniem. W kartonie wraz z dmuchawą znajduje się pas nośny, torba próżniowa na liście o pojemności 50l, klucz do świecy, dwuczęściowa rura dmuchająca, dwuczęściowa rura ssąca oraz wyrzutowa. Znajdziemy tu także mechanizm rozdrabniający zmniejszający objętość liści nawet o 90%. Zaletą tego modelu są niewielkie wymiary oraz całkiem nieduża waga jak na tę klasę sprzętu. Uzyskane to zostało dzięki zastosowaniu niewielkiego silnika. Jego parametry są jednak wystarczające do typowego użytku przydomowego, co potwierdzają dziesiątki pozytywnych opinii klientów. Cena dmuchawy spalinowej do liści NAC to ok. 500zł.

Zalety
Niewielkie wymiary i waga jak na dmuchawę spalinową
Solidna torba o pojemności 50 litrów w zestawie
Wygodna obsługa
Wady
Prędkość podmuchu mogłaby być wyższa – ta wynosi 225km/h

Dmuchawa odkurzacz do liści MAKITA UB0801V z rozdrabniaczem

Dmuchawa Odkurzacz do liści MAKITA UB0801V z rozdrabniaczem

Firmę Makita zna prawdopodobnie każdy majsterkowicz. Produkty japońskiej marki cechują się rewelacyjną trwałością, dobrymi parametrami i ciekawymi rozwiązaniami. Ten model dmuchawy posiada silnik elektryczny o mocy 1,65kW. Pracuje on na jednym w dwóch dostępnych biegów. Na pierwszym osiąga prędkość obrotową do 9000obr/min, a na drugim – aż 17000obr/min. Wydajność dmuchawy wynosi odpowiednio 3,6 lub 7,1m3/min. Maksymalny przepływ powietrza to już 11m3/min. O wysokiej jakości wykonania świadczy choćby materiał, z którego wykonano wentylator, którym jest aluminium. Do zestawu dołączany jest worek o pojemności 35l z zamkiem błyskawicznym. Ciężar dmuchawy to 3,2kg. Jest on zatem niewielki, a urządzenie nie będzie nas męczyć podczas długotrwałego używania. Dmuchawa do liści z odkurzaczem Makita kosztuje ok. 650zł.

Zalety
Wysoka jakość wykonania
3 lata opieki serwisowej – zazwyczaj okres ten jest krótszy
Niewielka waga
Wady
Dość wysoka cena jak na dmuchawę elektryczną

Odkurzacz ogrodowy - dmuchawa do liści BOSCH ALS 30

ODKURZACZ OGRODOWY DMUCHAWA DO LIŚCI BOSCH ALS 30

Odkurzacz ogrodowy elektryczny marki Bosch to bardzo przemyślany produkt z dobrymi parametrami oferowany w rozsądnej cenie. Dmuchawę wyposażono w silnik o mocy aż 3kW zdolny wygenerować podmuch z prędkością ok. 280-300km/h. Przepływ wynosi natomiast 13,3m3/min. Odkurzacz ogrodowy jest poręczny i lekki – jego waga to 3,2kg w trybie dmuchawy i 4,4kg w trybie odkurzacza. Dzięki dołączanemu workowi na liście o pojemności 45l oraz wbudowanemu rozdrabniaczowi, dmuchawa do liści z odkurzaczem Bosch bez trudu zbierze i zmagazynuje leżące na naszej trawie niechciane liście. Cena tego modelu wynosi ok. 400zł.

Zalety
Mocny silnik
Poręczność i łatwość obsługi
Dobra skuteczność działania, szczególnie w trybie dmuchawy
Wady
Czasochłonny montaż

Co to jest odkurzacz i dmuchawa do liści?

Odkurzacz lub dmuchawa do liści to elektronarzędzie przydatne w ogrodzie. Jego wielkość i waga sprawiają, że bez większego problemu możemy nosić je w rękach bez znacznego zmęczenia się. Urządzenie to napędzane jest silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Wykorzystywany jest on do obracania specjalnego wentylatora, który wciąga lub wywiewa powietrze przy bardzo wysokiej prędkości. Najlepsze modele dmuchaw są w stanie wygenerować podmuch nawet o prędkości ok. 400km/h! Powietrze to kierowane jest specjalną rurą ssącą lub nadmuchową. Dzięki temu dmuchawa lub odkurzacz z łatwością rozwiewają w dal lub wciągają do środka liście znajdujące się na naszej trawie. W przypadku wciągania zazwyczaj mamy także możliwość dodatkowego rozdrobnienia liści i magazynowania ich w specjalnym worku.

Jaka jest różnica między dmuchawą a odkurzaczem do liści?

W opisach różnych dmuchaw do liści często pojawia się określenie „odkurzacz”. Ma to także miejsce w przeciwnych wypadkach, a mianowicie odkurzacze do liści nazywane są czasem dmuchawami.

W teorii różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami jest bardzo duża. Dmuchawa to urządzenie wydmuchujące powietrze, a zatem liście rozdmuchiwane są na różne strony. Jest to przydatne np. gdy czyścimy ulicę lub podjazd z liści, a te kierowane są na znajdujący się obok trawnik. Odkurzacz natomiast zasysa liście do swojego wnętrza. Następnie liście te mogą być rozdrabnianie i przechowywane w specjalnym worku, który potem opróżniamy. Odkurzacza używamy zatem wtedy, gdy całkowicie chcemy pozbyć się liści, a nie tylko je rozwiać.

W praktyce jednak obie te funkcjonalności występują razem w pojedynczych urządzeniach. Dmuchawy mogą zasysać powietrze, a zatem działać jak odkurzacz. Odkurzacze natomiast mogą pełnić funkcję dmuchawy. Nie musimy zatem wybierać pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, gdyż praktycznie każde urządzenie z tej kategorii spełnia oba zadania.

Dmuchawa do liści czy można używać i gdzie?

Jaka jest różnica między dmuchawą a odkurzaczem do liści? Jakie są rodzaje?

Dmuchawy do liści są bardzo skuteczne w walce z zalegającymi wszędzie liśćmi. Niektóre z nich nie są jednak mile widziane w pewnych miejscach. W niektórych miastach wydano zalecenia czy nawet zakazy używania dmuchaw z silnikiem spalinowym. Nie dotyczą one jednak terenów prywatnych. Powodem tego jest generowanie przez nie dużego hałasu, a także znacznej ilości zanieczyszczeń powodowanej spalaniem paliwa wraz z olejem w silniku dwusuwowym. Dmuchawa wzbija ponadto w powietrze znajdujący się na ziemi pył i zanieczyszczenia. Oczywiście rozwiązaniem tego problemu jest używanie dmuchawy w trybie odkurzacza.

Odkurzacz do liści - jak działa odkurzacz i dmuchawa do liści?

Działanie odkurzacza i dmuchawy do liści jest stosunkowo proste. Znajdujący się w urządzeniu silnik napędza wentylator, który generuje mocny podmuch powietrza. Ten jest kierowany specjalną rurą i wraz z nim wciągane lub rozdmuchiwane są liście. W pierwszym przypadku, po przeprowadzeniu liści przez rurę, wciągany materiał mielony jest na mniejsze kawałeczki przez rozdrabniacz. Pozwala to zmniejszyć objętość liści nawet o 90%. Ostatnim etapem drogi odpadów jest trafienie do worka, który opróżniamy po jego zapełnieniu. 

Odkurzacz do liści bez rozdrabniacza czy z rozdrabniaczem?

Każdy dobry odkurzacz do liści jest wyposażony w rozdrabniacz od liści. Urządzenie to mieli zaciągany materiał na drobne elementy, co pozwala znacznie zmniejszyć objętość odpadów – nawet o 90%. Oszczędza to zatem miejsce w worku, dzięki czemu znacznie rzadziej go opróżniamy, a wykonywana praca staje się płynniejsza. Zdecydowanie polecamy zatem wybrać odkurzacz do liści z rozdrabniaczem.

Odkurzacz ogrodowy - do czego może się przydać?

Odkurzacz ogrodowy wykonuje także kilka dodatkowych funkcji, o których możemy nie wiedzieć. Urządzenie to poza liśćmi usuwa wszelkie drobne śmieci zalegające na naszym trawniku. Dzięki rozdrabniaczowi, odpady organiczne znacznie szybciej ulegną rozkładzie. To dobra wiadomość dla tych, którzy posiadają w ogrodzie kompostownik. Niektóre modele zostały także przygotowane z myślą o odgarnianiu śniegu, wykonywaniu oprysków, a także rozsiewaniu nasion.

Jakie są wady i zalety dmuchawy i odkurzacza do liści?

Odkurzacz do liści posiada zdecydowanie więcej zalet niż wad. Urządzenia te występują w różnych wariantach z napędem spalinowym lub elektrycznym. W drugim przypadku mamy dodatkowo podział na modele zasilane z sieci lub akumulatorowo. Dmuchawy są łatwe w obsłudze, a przy tym dość wygodne w używaniu. Zachęcające są również ceny tych urządzeń. Najtańsze modele elektryczne możemy zakupić już za ok. 150zł. Dmuchawa skutecznie rozwiewa liście, natomiast odkurzacz dokładnie zbiera je z trawnika, jednocześnie je przy tym rozdrabniając. Do wad zaliczymy natomiast uwalnianie do powietrza znacznej ilości niekorzystnych substancji przez urządzenia wyposażone w silniki dwusuwowe. Nie dotyczy to naturalnie modeli wyposażonych w silniki elektryczne. W przypadku dmuchaw mamy natomiast problem z rozdmuchiwaniem wszelkich pyłów i zabrudzeń znajdujących się w ziemi.

Zalety
Dostępność wariantów spalinowych i elektrycznych
Łatwość obsługi
Dość wygodne w używaniu – szczególnie w porównaniu z grabiami
Atrakcyjne ceny
Skuteczne rozwiewanie lub usuwanie liści przy niewielkim wysiłku
Rozdrabnianie liści w przypadku odkurzaczy
Wady
Uwalnianie do powietrza zanieczyszczeń przez modele z silnikami dwusuwowymi
Rozdmuchiwanie zabrudzeń i pyłów w przypadku dmuchaw

Jaki odkurzacz i dmuchawę do liści wybrać? Podsumowanie

Odkurzacz czy dmuchawa ogrodowa to świetne urządzenie, które znacznie ułatwi nam sprzątanie ogrodu w sezonie jesiennym. Dzięki ogromnej ilości zalet i stosunkowo niewielkiej liczbie wad, odkurzacze i dmuchawy ogrodowe stają się coraz chętniej wykorzystywanymi elektronarzędziami. Można nawet powiedzieć, że ich zakup szybko się zwróci, gdyż urządzenia te pozwalają nam zaoszczędzić znaczną ilość czasu. Zdecydowanie warto zatem rozważyć ich zakup do naszego ogrodu!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij