Close

Łopata do śniegu – jaką wybrać? Porady i ranking

Zima zbliża się coraz większymi krokami. Wraz z tą porą roku nadejdą opady śniegu, które ubarwią nasz domowy krajobraz na biało. Wraz ze wspaniałą aurą nadejdzie jednak konieczność usuwania białego puchu z niektórych miejsc. Są to np. ścieżka do domu czy podjazd dla naszego samochodu. Znajdujący się na nich śnieg utrudniałby nam poruszanie się, a nawet stanowiłby zagrożenie. Do tego zadania świetnie sprawdzi się łopata do śniegu. To proste narzędzie jest nadzwyczaj niezawodne, proste w użytkowaniu i skuteczne. Wybór odpowiedniej dla nas łopaty nie jest jednak aż taki prosty, jakby się to mogło wydawać. W tym artykule przedstawiamy cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze łopaty, a także konkretne modele tych narzędzi, które warto polecić.

Aktualizacja: Lipiec 2024

Ranking łopat do śniegu

Najlepsza łopata do śniegu
Drugi wybór
Solidna i uniwersalna
Łopata na kołach

Jaka łopata do śniegu będzie najlepsza? Jakie są rodzaje?

Duża łopata do śniegu

Duże narzędzia posiadają większą powierzchnię roboczą, a także dłuższy sztyl. To idealne rozwiązanie dla dużych i silnych osób. Zapewni najszybsze odśnieżenie, o ile będziemy mieli wystarczającą ilość siły do ciągłej pracy. Dzięki dużej powierzchni, przy jednym zamachu usuniemy największą ilość śniegu, jednak będziemy musieli włożyć w to więcej siły. Powodem jest większa waga śniegu oraz narzędzia.

Średnia łopata do śniegu

To dobry kompromis pomiędzy dużą powierzchnią a szybkością pracy. Łopaty średniej wielkości to najlepszy wybór dla większości osób. Wymagają one umiarkowanej siły do pracy, a przy tym przy jednym przerzucie zbiorą znaczną ilość śniegu.

Mała łopata do śniegu

niewielkie łopaty to dobry wybór dla osób o mniejszym wzroście i sile. Mała powierzchnia robocza przekłada się na mniejszą ilość odgarnianego śniegu przy jednym przerzuceniu, ale dzięki temu operacja ta jest łatwiejsza. Powodem jest mniejsza waga śniegu i samej łopaty. 

Łopata do śniegu samochodowa

To największy przyjaciel każdego kierowcy po śnieżycy. Zasypane śniegiem auto może być trudne do wyczyszczenia za pomocą zmiotki. Niewielka łopatka samochodowa z łatwością zmieści się w każdym bagażniku, a przy tym bardzo szybko usunie grubą pokrywę śnieżną z auta.

Łopata do śniegu z kółkami

Łopata z kółkami to ciekawe rozwiązanie, które znacznie ułatwia odśnieżanie prostych i utwardzonym nawierzchni. Zamiast wykonywania typowych wymachów, taką łopatę pchamy i jedynie przechylamy. Działa ona zatem niczym pług.

Łopata do śniegu elektryczna

To określenie czasem spotykane w przypadku odśnieżarek. Urządzenia te mogą występować w niewielkim wariancie z jednym sztylem, dzięki czemu faktycznie przypominają swoim wyglądem łopatę. Elektryczne łopaty podłączamy do prądu, a następnie pchamy przed siebie. Po drodze odśnieżarka zbiera, mieli i wyrzuca śnieg na większą odległość.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łopaty do śniegu?

Jakość wykonania

To najważniejszy parametr w przypadku łopaty. Słabo wykonane produkty szybko się niszczą. W najgorszym wypadku już po pierwszym użyciu łopata może nadawać się jedynie do wyrzucenia, gdyż zbity śnieg i lód są twarde i ciężkie. Warto zatem nieco dopłacić do dobrej jakości produktu, który sprawdzi się na długie lata.

Wielkość i wymiary łopaty

Te parametry znacznie wpływają na wygodę i szybkość, z jaką będziemy pracowali. Większa powierzchnia zbierania śniegu z pozoru może oznaczać szybszą pracę. Przekłada się ona jednak na większą wagę, wskutek czego wykonywanie ruchów staje się znacznie wolniejsze.

Materiał wykonania

Od niego zależy trwałość całej konstrukcji łopaty. Wyróżniamy łopaty do śniegu wykonane z poniższych materiałów:

- tworzywo sztuczne -  Tanie modele wykonane są z cienkiego plastiku, który łatwo się łamie. Znajdziemy jednak w sprzedaży produkty z tworzywa sztucznego, które jest giętkie i trwałe. Łopaty do śniegu z tworzywa sztucznego nie porysują ponadto powierzchni chodnika czy nie wyrządzą takich szkód na lakierze samochodowym, jakie mogłyby spowodować łopaty metalowe. 

- metal – ten rodzaj materiału jest znacznie trwalszy i twardszy. Metalowe łopaty mogą jednak rysować powierzchnię naszej kostki brukowej czy płytek. Idealnym rozwiązaniem będzie więc wybór łopaty metalowej dodatkowo pokrytej na krawędziach gumą. 

Wzmocnienie krawędzi łopaty do śniegu

Końcówka powierzchni roboczej często jest wzmocniona. Zwykle jest to pasek z aluminium. Jest to trwałe rozwiązanie, które może jednak powodować rysowanie się niektórych powierzchni. Wzmocnienie z tworzywa sztucznego lub gumy z pewnością będzie cichsze, a przy okazji nie uszkodzi naszego chodnika.

Wygodny uchwyt

Uchwyt jest bardzo ważnym elementem łopaty. To właśnie za „rączkę” będziemy trzymać nasze narzędzie. Przenoszenie ciężkiego śniegu wymusi na nas mocne zaciskanie dłoni na rękojeści. Jakoś wykonania tego elementu jest więc istotna. Źle wyprofilowany uchwyt spowoduje ból ścięgien lub nadgarstka. Kiepskiej jakości materiał może przyczynić się natomiast do zdarcia naskórka.  

Dodatkowe udogodnienia

Łopaty to narzędzia, w których nie spotkamy zwykle wielu udogodnień. Możemy jednak liczyć na drobną poprawę komfortu użytkowania np. w postaci miękkiej gąbki umieszczonej na metalowym ramieniu łopaty.

Jaką łopatę do śniegu wybrać? Ranking łopat do śniegu

1. Łopata do śniegu ACE24 – metalowy rant

Szufla do śniegu z metalowym rantem Ace24 to bardzo tanie i skuteczne rozwiązanie na utrzymanie naszej przestrzeni przydomowej czystej i odśnieżonej. Łopata posiada dużą powierzchnię roboczą. Szerokość głowicy to aż 47cm,. Element ten wykonano z tworzywa, które jest odporne na mróz. Zmniejsza to ryzyko popękania produktu podczas użytku w mocnym mrozie. Frontowa krawędź posiada dodatkowe metalowe okucie, które znacznie zwiększa trwałość łopaty. Materiał nie zdziera się i nie łamie podczas kontaktu z twardymi przedmiotami.  Trzon wykonano z drewna, dzięki czemu jest mocny i lekki. Rączka jest natomiast plastikowa. Waga narzędzia wynosi 3kg. Na ten polski produkt udzielane są 24 miesiące gwarancji. Cena to jedyne 30zł.

Zalety
Niska cena
Metalowe okucie na froncie głowicy
Wytrzymała
Wady
Niezbyt wygodna rączka
Drewniany trzonek nie jest zbyt wygodny

2. Łopata do śniegu SDA21

Łopata do śniegu SDA21 solidna

Tania i prosta w użyciu łopata do śniegu może być całkiem dobra. Ten produkt cechuje się stabilną konstrukcją,, głowicą wykonaną z tworzywa odpornego na mróz i trudne warunki atmosferyczne, Ciekawą cechą tego produktu są różne warianty kolorystyczne głowicy oraz rączki. Produkt dostępny jest w wariantach zielonym, czerwonym oraz czarnym. Trzon wykonano, podobnie jak u poprzednika, z drewna. Sprawia to, że konstrukcja jest bardzo sztywna i stabilna, a przy tym zachowuje niską wagę. Głowicę wyposażono w metalowe obicie, dzięki któremu tworzywo nie łamie się i nie zużywa zbyt szybko podczas kontaktu z twardym śniegiem lub lodem. Wymiary głowicy to 49cm szerokości oraz 40,5cm długości, co klasyfikuje tę łopatę jako narzędzie o dużej wielkości. Produkt ten zakupimy już za niecałe 20zł, co czyni go jednym z najbardziej opłacalnych wyborów w tym przedziale cenowym.

Zalety
Bardzo niska cena
Różne warianty kolorystyczne
Metalowe obicie głowicy
Wady
Niezbyt wygodna rączka i drążek

3. Łopata do śniegu Drewmet KAT01740

Łopata do śniegu Drewmet KAT01740

Aluminiowa łopata do śniegu i innych zastosowań marki Drewmet to duże i bardzo trwałe narzędzie. Głowica w całości została wykonana z aluminium, a trzon to wyprofilowana rurka aluminiowa. Przykryto go osłoną z tworzywa, dzięki czemu jest przyjemniejszy w dotyku – zwłaszcza podczas mroźnych zim. Łopata ta świetnie sprawdzi się jako szufla do śniegu lub do przesypywania zboża. Dużą zaletą tego produktu jest stosunek jakość do ceny. Porządna i trwała łopata została wyceniona na ok. 60zł. To niewielka kwota, biorąc pod uwagę ceny modeli konkurencyjnych. Całkowita długość szufli do śniegu wynosi 140cm. Szerokość robocza to natomiast 37,5cm. Ten model łopaty sklasyfikujemy zatem jako narzędzie średniej wielkości. Kolejną zaletą jest fakt, że mamy tu do czynienia z produktem wyprodukowanym w Polsce.

Zalety
Dobra jakość wykonania
Korpus w całości stworzony z aluminium
Dobry stosunek jakości do ceny
Produkt Polski
Wady
Brak gumowego obicia na froncie szufli

4. EasyWay łopata do śniegu na kołach

EasyWay łopata do śniegu na kołach

Łopata na kołach marki EasyWay jest używana jako spychacz. Zamiast wykonywać zamachy szuflą, to urządzenie pchamy i w ten sposób odgarniamy nim śnieg. Szeroki na 75cm pług wykonano ze stali nierdzewnej. Na jego spodzie znalazła się wymienna listwa. Ta jest mocowana na śrubach i nakrętkach. Wymiana będzie zatem prosta, ale konieczne będzie użycie narzędzi. Tuż za pługiem znalazło się miejsce dla dwóch kół, które posiadają gumowe opony z bieżnikiem. Poprawia to przyczepność, która jest niezwykle potrzebna podczas poruszania się po śliskiej nawierzchni. Kolejną zaletą jest możliwość regulacji kąta odśnieżania w 9 stopniach. W sumie zakres regulacji wynosi 45 stopni. Pod tym samym kątem ustawimy rączkę, wskutek czego wysokość łopaty do śniegu zamienia się od kilkudziesięciu centymetrów do ponad metra. Dodatkiem podnoszącym komfort użytkowania łopaty są dwa profilowane uchwyty znajdujące się na końcu rączki. Cena, na jaką wyceniono tę szuflę do śniegu, to ok. 250zł.

Zalety
Wygodna rączka
Solidna jakość wykonania
Wymienne końcówki pługa
Dmuchane opony z bieżnikiem
Wady
Wysoka cena

5. HECHT 661GT łopata z kołami - pług

HECHT 661GT łopata z kołami

Łopata zgarniająca śnieg czeskiego producenta Hecht posiada dużą powierzchnię roboczą o szerokości 66cm. Materiał użyty do jej wykonania to tworzywo sztuczne, które zostało odpowiednio dostosowane do pracy w trudnych warunkach – przy niskiej temperaturze czy różnych poziomach wilgotności. Dodatkowym wzmocnieniem jest metalowa listwa zamontowana u dołu powierzchni. Znacznie zwiększa ona trwałość konstrukcji oraz zabezpiecza przed ewentualnymi jej pęknięciami. Wytrzymała rączka wykonana jest z metalu. W razie potrzeby w kilka minut możemy znacznie skrócić jej rozmiar. Dwa koła jezdne są stosunkowo niewielkie, jednak dzięki specjalnym żłobieniom skutecznie zwiększą przyczepność podczas jazdy na śniegu. Ta łopata do odśnieżania z kołami została wyceniona na ok. 100zł – to atrakcyjna cena jak na produkt w tej kategorii.

Zalety
Stosunek jakość cena
Metalowe wzmocnienie lemiesza
Solidna rączka
Wady
Metalowe obicie może rysować powierzchnię płytek

6. Łopata do śniegu Wolf-Garten SR-M 60

Łopata do śniegu Wolf-Garten SR-M 60

Ta nietypowa łopata zaprojektowana została z myślą o usuwaniu śniegu z dachów domów. Narzędzie to posiada bardzo solidny i wytrzymały, teleskopowy trzonek. Jego długość możemy regulować w zakresie od 220cm do 400cm. Powierzchnia zgarniająca śnieg jest zamocowana pod ostrym kątem względem osi trzonka. Z tego powodu ta łopata nie nada się do tradycyjnego odśnieżania chodnika czy podjazdu. Dzięki temu rozwiązaniu jej skuteczność jest jednak znacznie lepsza przy odgarnianiu puchu z wysoko położonych miejsc. Trzonek możemy jednak odczepić i wykorzystać w innym zastosowaniu, mocując go do narzędzi takich jak sekator linkowy, piła czy myjka do szyb. Na przedniej krawędzi powierzchni roboczej znajdziemy gumowy pasek, który zwiększa trwałość konstrukcji oraz sprawia, że narzędzie nie porysuje naszych dachówek. Cena tej łopaty od śniegu to ok. 200zł.

Zalety
Konstrukcja idealna do zbierania śniegu z dachów
Teleskopowy trzonek
Gumowa osłona krawędzi
Wady
Łopata nie sprawdzi się do odgarniania śniegu na chodniku
Wysoka cena

7. Fiskars Solid łopata samochodowa

Fiskars Solid łopata samochodowa do odśnieżania

Łopata samochodowa marki Fiskars ma niewielkie wymiary.  Dzięki całkowitej długości wynoszącej 80cm bez trudu zabierzemy ją w podróż autem, terenowe wyprawy czy na śnieżne wojaże. Saperka doskonale się sprawdzi do odgarniania śniegu wokół auta, a przy okazji możemy jej użyć także w ogrodzie. Mocny trzon, pręt oraz rączka wykonane są z metalu. Na uchwycie zastosowano dodatkową warstwę plastiku, która jest znacznie przyjemniejsza w dotyku niż zimne, metalowe tworzywo. Saperka Fiskars Solid to produkt wysokiej jakości, uniwersalny, a do tego również niedrogi. Produkt ten kupimy już za mniej niż 80zł. To zatem mała łopata, która nie ma zbyt dużej konkurencji. Jedyną jej wadą jest brak obicia z tworzywa sztucznego, przez co płytki na naszym podjeździe mogą zostać porysowane przez ostrą, metalową krawędź powierzchni roboczej.

Zalety
Stosunek jakość/cena
Wysoka jakość wykonania
Duża uniwersalność
Wady
Brak gumowego obicia na przedniej krawędzi

8. Składana łopata do odśnieżania 94cm

Składana łopata do odśnieżania 94cm

Ta łopata do odśnieżania samochodu z łatwością zmieści się w każdym bagażniku. To za sprawą odłączanego pręta i rączki, które są dodatkowo rozsuwane. Wielkość powierzchni roboczej wynosi 395x260mm. Narzędzie to wraz z podpiętą rączką ma natomiast od 73 do 94cm wysokości. Z łatwością dostosujemy je więc do naszych zapotrzebowani. Istotnym udogodnieniem jest zastosowanie piankowej rączki na metalowym pręcie. W ten sposób korzystanie z łopaty nie przysparza dyskomfortu, który powodowałby zimny, metalowy pałąk. Końcówka raczki wykonana została z tworzywa sztucznego. Szkoda, że nie zdecydowano się zastosować w tym miejscu także pianki. Łopata do odśnieżania auta została wyceniona na nieco ponad 20zł. Biorąc pod uwagę funkcjonalność i estetykę, uznajemy tę cenę za rewelacyjną.

Zalety
Teleskopowy i odłączany pałąk
Metalowe obicie na froncie szufli
Niska cena
Wady
Kiepskiej jakości końcówka rączki

9. Odśnieżarka Handy LIDER QT1300

Odśnieżarka Handy LIDER QT1300 elektryczna

Ta elektryczna łopata do śniegu to nietypowe rozwiązanie, które łączy w sobie niespotykaną wygodę obsługi, dobrą jakość wykonania oraz atrakcyjną cenę. Już za ok. 200zł. Możemy zakupić zautomatyzowane narzędzie, które zamienia energię elektryczną w obrotowy ruch wirnika zbierającego śnieg. Ten jest następnie rozpraszany i wyrzucany na znaczną odległość – nawet to 6 metrów. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta. Przewód zasilający podłączamy do prądu, a działanie i prędkość obrotową regulujemy za pomocą niewielkiej dźwigni znajdującej się tuż przy uchwycie. Szerokość robocza tego narzędzia wynosi 30cm. Dzięki temu z łatwością odśnieżymy każdą powierzchnię, nawet tę najtrudniej dostępną. O odpowiednią skuteczność dba wydajny silnik elektryczny o mocy 1300W oraz wygodna i solidna rączka z dwoma uchwytami.

Zalety
Elektroniczne działanie łopaty
Możliwość dostania się do ciasnych zakamarków
Efektowny design
Wady
Ograniczający nas przewód zasilający

Jaka powinna być dobra łopata do śniegu?

Zdecydowanie najistotniejszym parametrem decydującym o wydajności, trwałości i jakości naszej nowej łopaty jest jej jakość wykonania. Narzędzie to musi być solidne. Najlepiej, aby główne elementy konstrukcyjne były wykonane z metalu. Ten materiał zapewnia stabilność i sztywność. Nie popęka także w przypadku mocnego uderzenia nim o twardy śnieg lub lód. Najlepiej, aby taka metalowa konstrukcja łopaty do śniegu była dodatkowo wyposażona w kilka uzupełnień z tworzyw sztucznych. Jednym z nich będzie gumowe obicie frontu powierzchni roboczej. Dzięki niemu praca łopaty będzie cichsza, a nasze narzędzie nie porysuje przy tym powierzchni płytek chodnikowym lub kafelek na podjeździe. Kolejnym mile widzianym elementem będzie obudowanie rączki tworzywem sztucznym. Element ten powinien być przyjemny w dotyku. Z racji, że odśnieżanie wykonujemy zwykle zimą, metal nie spełnia tego warunku. Plastikowa lub gumowa nakładka na rączkę oraz na pałąk znacznie poprawia komfort z użytkowania łopaty.

Łopata do odśnieżania czy odśnieżarka elektryczna?

Odśnieżarki elektryczne to urządzenia, których użytkowanie jest z reguły prostsze i wymagające od nas mniej wysiłku. Odśnieżarkę podłączamy do prądu, uruchamiamy i pchamy wprost na grube bruzdy śnieżne. Urządzenie to automatycznie wciąga, rozdrabnia puch i wyrzuca go na odległość kilku metrów. Jak każde elektryczne narzędzie, odśnieżarka może ulec awarii. Jej zakup oraz utrzymanie wiążą się z zauważalnymi kosztami, a przy tym to elektronarzędzie zajmuje znacznie więcej miejsca niż łopata. W przypadku tego drugiego rozwiązania nie musimy zbytnio martwić się o zużycie czy możliwość wystąpienia awarii. Jeśli zakupiliśmy dobrej jakości łopatę, to z pewnością wytrzyma ona wiele lat. Łopata ponadto zajmuje znacznie mniej miejsca. Bez wątpienia do jej użycia musimy jednak włożyć znacznie więcej pracy. 


ZOBACZ TEŻ: Odśnieżarka spalinowa czy elektryczna?

Jaką łopatę do śniegu wybrać? Podsumowanie

Wybór odpowiedniej łopaty do śniegu wiąże się z podjęciem decyzji dotyczących kilku parametrów oraz cech tego narzędzia. Łopaty to proste konstrukcyjnie urządzenia, których w sklepach znajdziemy setki różnych modeli. Mamy jednak nadzieję, że dzięki poradom zamieszczonym w niniejszym artykule, podjęcie odpowiedniej decyzji nie będzie stanowiło problemu, a zakupiony produkt sprawdzi się przez wiele lat!

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
fronczek
fronczek
3 lat temu

elektryczna łopata do śniegu? czego ludzie nie wymyślą…
wole tradycyjne sposoby i trochę ruchu dla mięśni

zimolubna
zimolubna
3 lat temu

Mam nadzieję, że w tym roku łopata do śniegu nam się przyda 😀
Tęskno za śniegowymi zimami!

EkoTom
EkoTom
3 lat temu

do odśnieżania to tylko spycharka na kółkach – najszybsze i najbardziej ekologiczne rozwiązanie

Zamknij