Close

Jakie mleczko do czyszczenia wybrać? Poradnik przy wyborze i ranking

Utrzymanie czystości w domu lub mieszkaniu wymaga zaopatrzenia się w niezbędne akcesoria i środki higieniczne. Jednym z najpopularniejszych środków do usuwania zabrudzeń z różnorodnych powierzchni jest mleczko do czyszczenia. Jakie mleczko do czyszczenia cieszy się obecnie najlepszymi opiniami konsumentów? Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem mleczka do czyszczenia? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym oraz rankingu najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku mleczek do czyszczenia.

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Co to jest mleczko do czyszczenia i jaka jest jego rola?

Mleczko do czyszczenia to uniwersalny środek czyszczący o szerokim zastosowaniu. Tego typu preparaty przeznaczone są do usuwania różnorodnych zabrudzeń w warunkach domowych, takich jak tłuste plamy w kuchni, rdza, plamy po kawie czy kamienny osad w łazience. 

Na rynku dostępne są różnorodne mleczka do czyszczenia, różniące się od siebie rodzajem, zalecanym przeznaczeniem, składem, skutecznością oraz obecnością lub brakiem substancji wybielających i drobinek peelingujących. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na wyżej wymienione czynniki, a także na to, czy dany produkt ma uniwersalne zastosowanie, czy może jest dedykowany usuwaniu plam i zabrudzeń wyłącznie z wybranych powierzchni lub pomieszczeń.

Jakie są rodzaje mleczka do czyszczenia?

STANDARDOWE MLECZKO DO CZYSZCZENIA STANDARDOWE MLECZKO DO CZYSZCZENIA
+ niska cena
+ uniwersalne zastosowanie
+ łatwe w użyciu
+ duża dostępność w sklepach stacjonarnych i internetowych
- może nie sprawdzić się w przypadku starszych, trudnych do usunięcia zabrudzeń
MLECZKO DO CZYSZCZENIA Z WYBIELACZEM MLECZKO DO CZYSZCZENIA Z WYBIELACZEM
+ usuwa różnorodne zabrudzenia
+ czyści tłuste plamy
+ krótszy czas usuwania zabrudzeń
+ ekonomiczny wybór
- produkty z wybielaczem mogą uszkadzać niektóre, szczególnie delikatne powierzchnie, takie jak drewno, aluminium czy wyroby skórzane
MLECZKO DO CZYSZCZENIA Z MIKROKRYSZTAŁKAMI MLECZKO DO CZYSZCZENIA Z MIKROKRYSZTAŁKAMI
+ wydajne
+ nie rysuje powierzchni
+ szybsze sprzątanie
+ nadaje się do czyszczenia różnorodnych powierzchni
- w niektórych produktach mogą tworzyć się charakterystyczne grudki utrudniające proces czyszczenia

Jak wybrać mleczko do czyszczenia?

Rodzaj i przeznaczenie
Rodzaj i przeznaczenie

Przed zakupem mleczka do czyszczenia, warto przede wszystkim zastanowić się, jakie powierzchnie planujemy nim czyścić oraz na jakim efekcie nam zależy. W sklepach stacjonarnych i internetowych możemy znaleźć wiele mleczek do czyszczenia, różniących się od siebie proponowanym przez producenta przeznaczeniem, składem, a także obecnością lub brakiem mikrokryształków i substancji wybielających. Aby wybrać odpowiedni produkt, przed zakupem warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu wybranego mleczka oraz zorientować się, do jakich pomieszczeń i powierzchni powinien być stosowany konkretny środek czyszczący.

Zawartość mikrokryształków
Zawartość mikrokryształków

Niektóre mleczka czyszczące, które są powszechnie dostępne w sklepach zawierają w składzie niewielkie drobinki o właściwościach peelingujących. Obecność mikrokryształków może wpływać na zwiększenie skuteczności konkretnego środka czyszczącego, a w efekcie znacznie skracać czas usuwania plam i zabrudzeń z powierzchni, do czyszczenia których zalecany jest konkretny produkt. Drobinki czyszczące wnikają w zabrudzenia nieco głębiej niż reszta produktu i są w stanie stosunkowo krótkim czasie rozpuścić nawet trudne do usunięcia, tłuste lub rdzawe plany i zanieczyszczenia.

Pojemność opakowania
Pojemność opakowania

Mleczko do czyszczenia jest produktem, który ze względu na płynną konsystencję jest dostępny do zakupu głównie w silikonowych lub plastikowych butelkach, różniących się od siebie kształtem i pojemnością. Przed dokonaniem zakupu, warto zastanowić się, jak często korzystamy ze środków czyszczących, a w związku z tym, jaka pojemność produktu będzie nam najbardziej potrzebna. Warto pamiętać również, że kupowanie produktów o większej pojemności jest z reguły bardziej opłacalne niż wielokrotne kupowanie tego samego produktu o mniejszej pojemności.

Ranking mleczka do czyszczenia

Mleczko Cif

★★★★★
Mleczko Cif
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 780 ml
PRZEZNACZENIE: Uniwersalne
MIKROKRYSZTAŁKI: Tak
Sprawdź cenę

Mikrokryształki

Niezwykle wydajne mleczko Cif zawiera w składzie naturalne mikrokryształki czyszczące, które znacznie skracają czas usuwania plam oraz zabrudzeń na różnorodnych powierzchniach w domu i mieszkaniu. Producent podkreśla, że dzięki obecności niewielkich drobinek czyszczących, produkt jest w stanie usunąć do 100% standardowych, domowych brudów, plam i innych zanieczyszczeń.

Usuwa najcięższe zabrudzenia

Dzięki specjalnej formule, która została wzbogacona środkami czynnymi powierzchniowo oraz mikrokryształkami czyszczącymi, mleczko Cif jest w stanie usunąć nawet najtrudniejsze do usunięcia plamy i zabrudzenia. Produkt został przetestowany na zanieczyszczeniach, takich jak rdza czy przypalone, tłuste plamy i zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez producenta produktu, mleczko jest w stanie w krótkim czasie usunąć większość z nich. Na potwierdzenie tych informacji warto dodać, że produkt cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród konsumentów.

ZALETY
WADY
+ mikrokryształki
+ usuwa większość plam i zabrudzeń
+ krótszy czas czyszczenia
+ uniwersalny środek czyszczący do domu
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Nie ma nic lepszego w tej cenie, polecam.” - Grażyna, Dąbrowa Górnicza
“Ładny zapach, mleczko naprawdę dobrze myje, nawet ślady pozostawione przez muchy na oknach, polecam!” - Michalina, Wrocław

Mleczko do czyszczenia

★★★★★
Mleczko do czyszczenia
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 750 ml
PRZEZNACZENIE: Uniwersalne
MIKROKRYSZTAŁKI: Nie
Sprawdź cenę

Szerokie zastosowanie

Mleczko czyszczące Gut & Gunstig sprawdza się do usuwania zabrudzeń z różnorodnych powierzchni. W przeciwieństwie do wielu, dostępnych w sklepach środków czyszczących, mleczko G&G nie jest przeznaczone wyłącznie do czyszczenia kuchni czy łazienki, ale do wszystkich pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Biorąc pod uwagę niską cenę produktu, zakup mleczka można uznać za bardzo ekonomiczny i uniwersalny wybór.

Skuteczne działanie

Mleczko jest w stanie w bardzo krótkim czasie usunąć nawet najtrudniejsze do usunięcia zabrudzenia, takie jak tłuste plamy czy kamienny osad w łazience. Warto dodać, że w przypadku czyszczenia powierzchni, takich jak zlewy, szafki czy blaty kuchenne, nie trzeba martwić się o to, że produkt zostawi po sobie plamy i zacieki. Po spłukaniu wyczyszczonej powierzchni wodą, produkt całkowicie znika i nie pozostawia po sobie trudnych do usunięcia, nieestetycznych smug.

ZALETY
WADY
+ uniwersalne zastosowanie
+ nie pozostawia smug
+ nie rysuje powierzchni
+ niska cena
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super produkt, bardzo dobrze czyści i ma łagodny, delikatny zapach.” - Kamila, Gryfino
“Bardzo dobrze czyści. Korzystna cena, polecam.” - Justyna, Iława

Mleczko Electrolux

★★★★★
Mleczko Electrolux
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 300 ml
PRZEZNACZENIE: Kuchnia
MIKROKRYSZTAŁKI: Nie
Sprawdź cenę

Idealny do kuchni

Mleczko Electrolux przeznaczone jest do oczyszczania ceramicznych oraz indukcyjnych płyt grzewczych. Po nałożeniu niewielkiej ilości produktu, jesteśmy w stanie usunąć różnorodne tłuste i przypalone plamy, który mogłyby być trudne do usunięcia z wykorzystaniem innych preparatów chemicznych. Po usunięciu zabrudzeń, mleczko pozostawia na powierzchni płyty warstwę ochronną, która pielęgnuje czyszczoną powierzchnię i zapobiega powstawaniu w przyszłości trudnych do usunięcia plam i zacieków.

Skrobak

Przy zakupie mleczka Electrolux otrzymujemy również lekki i poręczny skrobak, który służy do usuwania większych zabrudzeń oraz przypalonych resztek jedzenia. Warto dodać, że skrobak może okazać się przydatny nie tylko w kuchni, ale również do usuwania przypalonych lub przymarzniętych zanieczyszczeń z okien, szyb, płyt w kominkach grzewczych oraz innych szklanych i ceramicznych powierzchni.

ZALETY
WADY
+ nie pozostawia smug
+ szybki czas działania
+ skrobak w zestawie
+ czyści i pielęgnuje
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Najlepszy środek do czyszczenia płyt indukcyjnych, polecam.” - Karolina, Jastrzębie Zdrój
“Bardzo dobry produkt. Czyści zabrudzenia z którymi nie radzą sobie inne środki.” - Zuzanna Legnica

Mleczko Frosch

★★★★★
Mleczko Frosch
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 500 ml
PRZEZNACZENIE: Uniwersalne
MIKROKRYSZTAŁKI: Nie
Sprawdź cenę

Uniwersalny wybór

Lawendowe mleczko czyszczące Frosch nadaje się do czyszczenia różnych powierzchni i usuwa nawet najcięższe do usunięcia plamy i tłuste zacieki. Produkt można wykorzystać do wyczyszczenia ciemnych, nieestetycznych plam pojawiających się na blatach kuchennych, a także do usuwania osadu kamiennego spod prysznica czy trudnego do usunięcia osadu z mydła.

Dobry skład

Głównym składnikiem mleczka Frosch jest delikatny olejek lawendowy, który wykorzystywany jest powszechnie do usuwania różnych zabrudzeń ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Poza tym w składzie produktu znajduje się również naturalna, marmurowa mączka, która wykorzystywana jest powszechnie do konserwacji oraz pielęgnacji różnorodnych powierzchni.

ZALETY
WADY
+ dobry skład
+ delikatny zapach
+ niska cena
+ uniwersalne zastosowanie
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Delikatny, miły zapach. Czyści idealnie i łatwo się spłukuje.” - Maria, Lublin
“Super produkt, polecam.” - Rafał, Stepnica

Mleczko G&G

★★★★☆
Mleczko G&G
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 300 ml
PRZEZNACZENIE: Kuchnia
MIKROKRYSZTAŁKI: Nie
Sprawdź cenę

Skuteczne działanie

Mleczko G&G przeznaczone jest do czyszczenia ceramicznych i indukcyjnych płyt grzewczych. Produkt jest w stanie usunąć większość starszych, tłustych i przypalonych zabrudzeń, nie pozostawiając przy tym nieestetycznych smug czy zarysowań. Specjalna formuła mleczka sprawia, że do jednorazowego oczyszczania płyty potrzebna jest niewielka ilość produktu, przez co mimo niewielkiej pojemności, butelka może wystarczyć na długi okres czasu.

Krótkie sprzątanie

Usunięcie różnorodnych zabrudzeń z wykorzystaniem mleczka G&G jest niezwykle proste i nie wymaga długotrwałego szorowania zanieczyszczonej płyty grzewczej. Aby wyczyścić płytę, należy rozprowadzić na niej produkt i pozostawić na chwilę, aby mógł rozpuścić przypalone lub zaschnięte zabrudzenia. Następnie należy przetrzeć powierzchnię płyty wilgotną gąbką lub ściereczką w taki sposób, aby pozbyć się resztek mleczka i pozostałości po zabrudzeniach.

ZALETY
WADY
+ niska cena
+ skuteczne działanie
+ krótki czas działania
+ dobry do codziennej pielęgnacji płyt grzewczych
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Mleczko wydajne, dobrze czyści płytę ceramiczną, polecam.” - Katarzyna, Łódź
“Skuteczny, tani, doczyszcza zabrudzenia. Wszystko zgodne z opisem.” - Klaudia, Poznań

Mleczko Ludwik

★★★★☆
Mleczko Ludwik
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 750 ml
PRZEZNACZENIE: Uniwersalne
MIKROKRYSZTAŁKI: Nie
Sprawdź cenę

Funkcjonalny wybór

Mleczko czyszczące Ludwik Active Spray jest bardzo wygodne w użyciu i znacznie skraca czas sprzątania. Produkt aplikowany jest poprzez praktyczny atomizer, który zapobiega rozprowadzaniu zbyt dużej ilości mleczka przy jednorazowym sprzątaniu, przez co starcza ono na dłuższy okres czasu niż większość tego typu produktów, które są aplikowane ręcznie.

Aktywna piana

Środek czyszczący Ludwik Active Spray zawiera w sobie aktywną pianę, które po rozprowadzeniu na wybraną powierzchnię rozpuszcza zabrudzenia i znacznie ułatwia proces sprzątania. Dzięki silnym właściwościom wybielającym, produkt jest w stanie usunąć dokuczliwy osad w łazience czy stare, tłuste plamy w kuchni.

ZALETY
WADY
+ aktywna piana
+ substancje wybielające
+ nie pozostawia smug
+ praktyczny atomizer
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Produkt jest bardzo wygodny w użyciu, dobrze czyści, dezynfekuje i wybiela.” - Ewa, Białystok
“Super mleczko czyszczące, idealne do utrzymania czystości w łazience.” - Dominika, Olsztyn

Mleczko do kuchni

★★★★☆
Mleczko do kuchni
SPECYFIKACJA
POJEMNOŚĆ: 300 ml
PRZEZNACZENIE: Kuchnia
MIKROKRYSZTAŁKI: Nie
Sprawdź cenę

Doskonałe do kuchni

Mleczko kuchenne Ludwik przeznaczone jest do codziennego oczyszczania oraz pielęgnacji płyt ceramicznych i indukcyjnych. Produkt w łatwy i szybki sposób usuwa przypalone resztki jedzenia oraz zaschnięte plamy, które często pojawiają się na powierzchni płyty w trakcie gotowania lub smażenia ulubionych posiłków.

Szybkie odświeżenie

Dzięki delikatnej formule, mleczko ludwik może być stosowane codziennie. Po użyciu produkt pozostawia na powierzchni płyty niewidoczną, ochronną warstwę, która zapobiega ponownemu przypalaniu się jedzenia lub płynów oraz ułatwia czyszczenie powstałych zabrudzeń, co przy regularnym stosowaniu produktu znacznie skraca czas sprzątania.

ZALETY
WADY
+ skuteczne działanie
+ szybki efekt
+ nie pozostawia zacieków
+ nie rysuje czyszczonej powierzchni
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Mleczko świetnie czyści płyty, polecam.” - Dorota, Bogatynia
“Tani i sprawdzony produkt, rewelacja.” - Zofia, Warszawa

Jak działa mleczko do czyszczenia?

Mleczko do czyszczenia nadaje się do usuwania różnorodnych plam i zabrudzeń. Aby wyczyścić wybraną powierzchnię z wykorzystaniem mleczka, wystarczy wycisnąć produkt czyszczący na wilgotną gąbkę, ścierkę lub bezpośrednio na zabrudzoną powierzchnię, a następnie w delikatny ale dokładny sposób przecierać miejsce, które chcemy oczyścić.

Niektóre, mniejsze zabrudzenia powinny zniknąć od razu, natomiast w przypadku trudniejszych do usunięcia, tłustych lub rdzawych plam, konieczne może okazać się pozostawienie produktu na kilka lub maksymalnie kilkanaście minut. Na koniec czyszczoną powierzchnię należu spłukać wodą i dokładnie umyć ręce, aby uniknąć przedostania się produktu w okolice oczu lub ust.

Jakie typy zanieczyszczeń najlepiej usuwa się mleczkiem do czyszczenia?

Mleczko do czyszczenia jest produktem o szerokim zastosowaniu, dzięki czemu jest w stanie usunąć różnorodne, nawet najtrudniejsze do usunięcia plamy i zanieczyszczenia. Wśród zabrudzeń, które są najczęściej i najskuteczniej usuwane z wykorzystaniem tego produktu, można wyróżnić:

  • tłuste plamy,
  • rdza,
  • osad z kamienia w łazience,
  • zacieki na blacie kuchennym,
  • plamy po kawie i winie.

Jakie są alternatywy dla mleczka do czyszczenia?

Mleczka do czyszczenia to jedne z najchętniej kupowanych środków higienicznych do usuwania zabrudzeń z różnorodnych powierzchni w domu lub mieszkaniu. Warto pamiętać jednak, że poza mleczkami w sklepach dostępne są również różne inne środki higieniczne, które mogą okazać się doskonałą alternatywą dla uniwersalnych mleczek do czyszczenia. Są to między innymi:

  • uniwersalne płyny czyszczące,
  • płyny do czyszczenia z atomizerem,
  • mokre ściereczki do czyszczenia kuchni lub łazienki,
  • wybielacze chemiczne,
  • odkamieniacze.

Jakie mleczko do czyszczenia wybrać? Podsumowanie

Przed zakupem mleczka do czyszczenia, warto zastanowić się, do jakich powierzchni oraz miejsc planujemy go używać. Niektóre, dostępne w sklepach środki higieniczne dedykowane są usuwaniu zabrudzeń i plam w kuchni, inne zalecane są do stosowanie wyłącznie w łazience, a jeszcze inne określane są jako produkty o uniwersalnym zastosowaniu. W zależności od własnych potrzeb oraz wymagań, możemy wybierać pomiędzy standardowymi mleczkami do czyszczenia różnorodnych powierzchni, a także mleczkami zawierającymi w składzie mikrogranulki czyszczące lub substancje wybielające. Aby ułatwić dokonanie trafnej decyzji zakupowej, stworzyliśmy powyższy poradnik zakupowy oraz ranking najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie w sklepach mleczek do czyszczenia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij