Close

Jaki robot koszący wybrać? Poradnik i ranking

Utrzymanie ogrodu w odpowiednim stanie to wymagająca praca. Jedną z bardzo istotnych czynności jest koszenie trawnika. Wykonujemy je średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu razy w roku. Czynność ta wymaga stosunkowo dużo czasu i wysiłku. Dobrym pomysłem jest zatem zakup robota koszącego. To autonomiczne urządzenie rozpoznaje swoją pozycję w terenie oraz samodzielnie kosi trawnik. Jak takie urządzenie wypada w porównaniu do tradycyjnych kosiarek? Jakie modele są najlepsze? Na te, a także inne pytania odpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacja: Lipiec 2024

#1
robot koszący Husqvarna Automower 310
Husqvarna Automower® 320 NERA

Automatyczna kosiarka Husqvarna Automower® 320 NERA przeznaczona jest do średnich i dużych trawników do 2200 m2. Bez problemu poradzi sobie z wąskimi przejściami i pochyłościami do 50%. Na uwagę zasługuje także możliwość bezprzewodowej instalacji z zestawem Husqvarna EPOS™. Zarządzanie przez aplikację Automower® Connect ułatwia obsługę.

"Najlepsza inwestycja do dużego ogrodu. Nie spodziewałem się aż tylu funkcji — praktycznie bezobsługowy sprzęt, który radzi sobie nawet z nierównym terenem. 100/10. ”

Sprawdź cenę
#2
Garden Feelings R800 Easy
Garden Feelings R800 Easy

Zaletami tego robota koszącego są przede wszystkim bardzo łatwe i intuicyjne programowanie, duży panel ustawień oraz wyświetlacz pozwalający zaprogramować czas koszenia. Garden Feeling R88 Easy może pracować w każdym momencie, także w deszczu.

"Super kosiarka, zdecydowanie ułatwia pracę”

Sprawdź cenę
#3
robot koszący Husqvarna Automower 415X
Husqvarna Automower 415X

Samodzielna kosiarka, dzięki której bez wysiłku uzyskasz równomiernie przycięty trawnik. Przeznaczona do trawników do 1500 m2. Zaletą jest obsługa przez aplikację Automower® Connect, nawigacja wykorzystująca GPS oraz system mapujący ogród Automower® AIM z możliwością przypisania harmonogramu dla wyznaczonych stref.

"Naprawdę inteligentna kosiarka”

Sprawdź cenę
#4
Fuxtec RB122
Fuxtec RB122

Fuxtec RB122 poradzi sobie ze skoszeniem powierzchni nawet do 1000 m². Jedno ładowanie urządzenia wystarcza na powierzchnię 250 m², a wysokość cięcia możemy ustawić w przedziale od 2,5 do 5,5 cm. Kosiarka jest bezpieczna – wyłącza się, gdy przewód graniczny zostanie uszkodzony.

"Super koszący robot, nie wymaga ode mnie żadnej pracy”

Sprawdź cenę
#5
New American Concept RLM800-NG
New American Concept RLM800-NG

Nowoczesny model od firmy NAC wyposażony został w dwa indukcyjne silniki bezszczotkowe, po jednym na każde koło napędowe. Redukuje to konieczność serwisowania sprzętu i znacznie wydłuża jego żywotność. Robot jest funkcjonalny i banalnie prosty w obsłudze.

"Prosty model, ale trawnik wygląda rewelacyjnie”

Sprawdź cenę
#6
WORX Landroid S300 WR090S
WORX Landroid S300 WR090S

Ten model posiada opcję ładowania bocznego, co sprawia, że stacja ładująca nie zabiera dużo miejsca. Programowanie i sterowanie robotem odbywa się przy pomocy smartfona, a do podstawowego działania sprzętu wystarczy jedynie wcisnąć przycisk.

"Naprawdę rewelacja! i jeszcze ta cena!”

Sprawdź cenę
#7
New American Concept RLM1800G2-T
New American Concept RLM1800G2-T

Wyjątkowo prosta w obsłudze kosiarka, która przeznaczona jest do trawników o powierzchni do 1800 m². Aby uruchomić sprzęt wystarczy jedynie zainstalować stację ładującą oraz przytwierdzić do podłoża przewód sygnałowy. Ostatnim krokiem jest wprowadzenie indywidualnych ustawień.

"Robot daje radę, spełnia swoje zadanie”

Sprawdź cenę

Co to jest robot koszący? Podstawowe informacje o kosiarkach automatycznych

Robot do koszenia trawy (inaczej kosiarka automatyczna) to autonomiczne urządzenie wyposażone w silniki elektryczne, który napędzają koła oraz noże tnące.  Dzięki systemowi czujników, ukrytemu w trawniku przewodowi, a czasem także innym systemom pozycjonowania, robot koszący do trawy jest w stanie określić swoje położenie i przebyć optymalną trasę koszenia. To urządzenie jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które marzą o pięknym i przystrzyżonym trawniku, ale z powodu braku czasu nie mogą sobie pozwolić na regularne jego koszenie. Sterowanie robotem koszącym najczęściej odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej, którą pobieramy na naszego smartfona. Niektóre modele posiadają także ekran oraz przyciski sterujące na swojej obudowie.

Jaki robot koszący? Jaka kosiarka automatyczna będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Roboty koszące to stosunkowo nowe urządzenia, które są dostępne w sprzedaży od kilku lat. Producenci stale poszerzają ich możliwości, wyposażając je w dodatkowe funkcje. Wiele dostępnych w sprzedaży kosiarek do trawy, aby  osiągnąć możliwie najlepszą wydajność koszenia, jest wyposażona w kilka funkcji. Są nimi:

AUTOMATYCZNE ŁADOWANIE
AUTOMATYCZNE ŁADOWANIE

W przypadku wykrycia niskiego poziomu naładowania akumulatorów, kosiarka automatyczna do trawy samodzielnie powróci do swojej stacji ładującej . Jest to tzw. kosiarka bezobsługowa. Nie musimy podłączać do niej przewodów ani przenosić jej w konkretne miejsce, gdyż wszystko to zrobi sama.

MULCZOWANIE TRAWY
MULCZOWANIE TRAWY

Jest to specyficzne obrabiania ściętej już trawy, polegające na pocięciu jej w bardzo małe kawałki. Następnie jest ona równomiernie rozrzucana na trawnik i ulega szybkiemu rozkładowi, działając jak naturalny nawóz. Nie musimy zatem grabić ani zbierać skoszonej trawy.

POMIAR WYSOKOŚCI TRAWY
POMIAR WYSOKOŚCI TRAWY

Jeżeli robot koszący do trawy wykryje, że trawa nie zdążyła jeszcze wystarczająco urosnąć, to nie będzie ona niepotrzebnie koszona. Ta funkcja pozwala zaoszczędzić energię oraz przedłużyć żywotność akumulatorów.

Robot koszący porównanie - ranking najlepszych kosiarek automatycznych

Husqvarna Automower® 320 NERA

robot koszący Husqvarna Automower 320 NERA

Szukasz inteligentnej kosiarki automatycznej do dużych powierzchni i wymagającego terenu? Potrzebujesz robota Husqvarna Automower® 320 NERA! Ten model bez problemu udźwignie koszenie terenu o powierzchni do 2200 m2, o dużym nachyleniu (do 50%), a nawet z wąskimi przejściami w ogrodzie.

Robot Husqvarna to same najnowocześniejsze funkcje — to idealny sprzęt dla fanów inteligentnego domu (i ogrodu), sterowania urządzeniami za pomocą smartfona i łączenie z IFTTT. Przykładowo, jest kompatybilna z Husqvarna  EPOS™, dzięki czemu stworzysz bezprzewodowe i wirtualne granice, wyznaczając teren, po którym urządzenie ma się poruszać. Ponadto możesz ją podłączyć do IFTTT, aby zautomatyzować pracę (np. wyłączyć urządzenie) w określonych warunkach (gdy aplikacja pokazuje alert o zbliżającym się deszczu).

I to jeszcze nie wszystko — Husqvarna Automower® 320 NERA jest wyposażona również w czujnik mrozu oraz bierze pod uwagę porę roku, porę dnia czy tempo wzrostu trawy. Robot dba o trawnik przez cały rok, dopasowując swój rytm pracy do kondycji trawy i pogody.

Zalety
do trawników o powierzchni do 2200 m2
ruchoma przednia oś pozwala na koszenie terenu z nachyleniem do 50%
możliwość bezprzewodowej instalacji z Husqvarna EPOS™
kontrola z poziomu smartfona za pomocą Automower® Connect
funkcja cięcia w miejscu, koszenia spiralnego oraz automatyczne koszenie i obsługa wąskich przejść
łatwy w utrzymaniu w czystości
automatyczna aktualizacja oprogramowania
Wady
bardzo wysoka cena związana z nowoczesnymi funkcjami, wysoką wydajnością i niezawodnymi komponentami

Kosiarka automatyczna Garden Feelings R800 Easy - robot koszący 80min 800m²

KOSIARKA AUTOMATYCZNA ROBOT koszący 80min 800m² Garden Feelings R800 Easy

Ta kosiarka automatyczna do trawy to produkt z niższej półki cenowej. Za mniej niż 1500zł otrzymamy narzędzie zdolne do przystrzyżenia trawnika o powierzchni do 800m. Akumulator ma pojemność 2,85Ah i umożliwia ciągły czas pracy na poziomie 80min. Szerokość robocza jest niewielka i wynosi 18cm. Ten robot koszący do trawy posiada regulację wysokości cięcia w zakresie od 2 do 6cm oraz pełen zestaw czujników, które zapewniają bezpieczną i bezproblemową pracę. W zestawie znajdziemy rolkę drutu obwodowego o długości aż 150cm oraz 220 gwoździ umożliwiających jej odpowiednie ułożenie. Ciekawą funkcją jest zabezpieczenie przed kradzieżą kodem PIN. To dobry wybór dla tych, którzy zastanawiają się, jaki robot koszący do 1500zł będzie odpowiedni.

Zalety
niewysoka cena
szeroki zakres regulacji wysokości koszenia
zabezpieczenie przed kradzieżą
Wady
przeciętny czas pracy na akumulatorze
niewielka szerokość robocza oznacza dłuższy czas koszenia

Kosiarka automatyczna HusqvarnaAutomower 415X

robot koszący Husqvarna Automower 415X

Robot koszący Automower® 415X z serii X-Line to nowość w gamie Husqvarna Automower®. Dzięki zaawansowanym technologiom zapewnia pełny automatyzm i dokładne koszenie znane z poprzednich modeli. Radzi sobie w terenie o pochyłości do 40% i zapewnia znakomite pokrycie trawnika dzięki trzem punktom startowym współpracującym z automatyczną obsługą przejść. Dzięki nawigacji wykorzystującej GPS robot dopasowuje pracę i pomija partie już skoszone, ponadto GPS pomaga zlokalizować urządzenie w przypadku kradzieży. Wyróżnia się wysoką wydajnością 63 m2 na godzinę, 50-minutową nieprzerwaną pracą za jednym ładowaniem oraz maksymalnym czasem aktywności wynoszącym 24 h. Co istotne, Husqvarna Automower® 415X wyposażona jest w inteligentny system AIM, który tworzy wirtualną mapę ogrodu z możliwością wyznaczenia stref przez użytkownika, w których oddzielnie można zaplanować harmonogram prac lub czasowe zaprzestanie koszenia, w zależności od potrzeb. Model ten jest standardowo wyposażony w moduł Automower® Connect, co umożliwia integrację z systemami smart home. Jest też kompatybilny z Amazon Alexa i Google Home. Oprogramowanie maszyny aktualizuje się automatycznie w systemie FOTA.

Zalety
doskonałe efekty koszenia dzięki zaawansowanemu systemowi tnącemu i technologiom nawigacji
całkowicie autonomiczna praca, łatwa kontrola stanu maszyny, w razie potrzeby sterowanie zdalne za pomocą aplikacji
możliwość wyznaczania podstref z indywidualnie wyznaczanym czasem i wysokością koszenia
automatyczna aktualizacja oprogramowania w systemie FOTA
Wady
relatywnie wysoka cena (ale w ramach niej otrzymujemy zaawansowane funkcje i nawigację wspomaganą GPS)

Robot koszący NAC RLM1800G2-T - kosiarka automatyczna 1800m2

Robot koszący NAC RLM1800G2-T

Kosiarka automatyczna do trawy Nac RLM1800G2-T to duży model przeznaczony do trawników o powierzchni aż do 1800m2. Jego akumulator ma pojemność 4,4Ah i potrzebuje od 60 do 90minut na pełne naładowanie. Średni czas pracy wynosi ok. 50-60min. Ta kosiarka automatyczna do trawy posiada szerokość koszenia wynoszącą 21cm. Regulacja wysokości noży odbywa się w zakresie od 25 do 55mm. W zestawie otrzymujemy 100 metrów przewodu sygnałowego oraz 100 sztuk szpilek do jego umocowania.  Roboty koszące trawę NAC to solidny wybór. Ten model kosztuje ok. 3000zł.

Zalety
pełen zestaw czujników: pochylenia, podniesienia, deszczu, dotyku
zderzenia oraz żyroskop gwarantują bezpieczną i wydajną pracę
poradzi sobie z trawnikami o dużej powierzchni
Wady
brak funkcji koszenia obrzeży
przeciętny czas działania na akumulatorze

NAC robot koszący MEX1200-FS - kosiarka automatyczna 1200m2

NAC robot koszący MEX1200-FS

Ten robot koszący to nieco mniejszy model firmy Nac niż produkt omawiany poprzednio. Jego szerokość koszenia wynosi 17cm , a maksymalny obszar pracy to 1200m2. Zaletą jest niewielka waga - 6,5kg, a także obecność silnika indukcyjnego. Roboty koszące trawę wyposażone w ten rodzaj napędu  cechują się dłuższym działaniem na naładowanym akumulatorze w porównaniu do modeli z silnikami szczotkowymi. Ta automatyczna kosiarka do trawy potrzebuje od 60 do 90minut na pełne naładowanie akumulatora, na którym następnie może działać aż 180min. Regulacja wysokości jest możliwa w zakresie 30-50mm. Ta kosiarka robot kosztuje ok. 2500zł.

Zalety
niewielka waga i wymiary
długi czas pracy na jednym ładowaniu
pełen zestaw czujników zapewnia bezpieczeństwo i wysoką wydajność
Wady
niewielka szerokość koszenia oznacza dłuższy czas całkowitego koszenia
wąski zakres regulacji wysokości koszenia

Robot koszący Worx Landroid M700 WR142E

Robot koszący Worx Landroid M700 WR142E

Roboty koszące trawę WORX to urządzenia wysokiej jakości. Ten model został wyposażony w silnik bezszczotkowy, który cechuje się wysoką bezawaryjnością  i trwałością. Akumulator o pojemności 2,9Ah naładuje się w ok. 1,5h, a maksymalna zalecana powierzchnia trawnika to 700m2. Sterowanie i komunikacja z urządzeniem odbywa się za pomocą prostej w obsłudze aplikacji Landroid WORX. Robot do koszenia trawy umożliwia sterowanie głosowe oraz zabezpieczenie kodem PIN. Maksymalny kąt nachylenia podczas pracy to 20 stopni, a wysokość cięcia regulujemy w zakresie od 30 do 60mm.

Zalety
prosta w obsłudze i wygodna aplikacja sterująca
silnik bezszczotkowy
docinanie do krawędzi
Wady
dość wysoka cena jak na urządzenie zalecane do niewielkich i średnich trawników
brak panelu sterowania na urządzeniu – jedynie wyłącznik bezpieczeństwa oraz regulacja wysokości cięcia

Kosiarka automatyczna Bosch INDEGO 400

Bosch INDEGO 400 robot kosiarka automatyczna

Kosiarki automatyczne do trawy firmy Bosch rozpoznamy po charakterystycznym, turkusowym kolorze obudowy. Ten model jest jednym z mniejszych w ofercie producenta. Zalecana wielkość trawnika dla tego urządzenia wynosi 400m2 – to niewiele. Niewielki jest także akumulator, czas pracy po pełnym ładowaniu jest krótki –45min. Niedługo trwa również ładowanie – także 45min. To jednak jest już zaletą. Robot koszący do trawy Bosch umożliwia regulację wysokości cięcia w zakresie od 30 do 50mm. Ciekawymi funkcjami są automatyczne planowanie harmonogramu koszenia, a także możliwość kontroli urządzenia dzięki zintegrowanemu wyświetlaczowi i przyciskom.

Zalety
krótki czas ładowania
prosta i szybka konfiguracja
Wady
krótki czas pracy na akumulatorze
wysoka cena jak na urządzenie do mniejszych trawników (powyżej 3000zł)

Robot koszący NAC RLM800-NG - kosiarka automatyczna do 2000zł

Robot koszący NAC RLM800-NG

Ta kosiarka robot firmy NAC może pochwalić się krótkim czasem ładowania akumulatora – jedynie 45min. Czas pracy nie należy do najdłuższych, gdyż wynosi 60-90min. W połączeniu w niedługim ładowaniem, nie jest to jednak zły wynik. Regulacja wysokości koszenia odbywa się za pomocą pokrętła w zakresie od 20 do 60mm, a maksymalny obszar koszenia to 800m2. W zestawie znajdziemy 100 metrów przewodu ograniczającego, 150 kołków do jego umocowania, a także aż 6 zapasowych nożyków. Szerokość koszenia to standardowe 18cm. To dobry wybór dla tych, którzy zastanawiają się, jaka kosiarka automatyczna najlepsza będzie do 2000zł.

Zalety
krótki czas ładowania
aż 6 zapasowych nożyków w zestawie
mulczowanie z równomiernym rozgarnianiem trawy
Wady
nie najdłuższy czas pracy na naładowanym akumulatorze
brak funkcji sterowania smartfonem

Kosiarka automatyczna - jak działa robot koszący? 

Kosiarka automatyczna do trawy to urządzenie bezobsługowe, które po wstępnym ustawieniu samoczynnie podejmuje działania i dba o przycinanie naszego trawnika. Urządzenia te wyposażone są w silnik elektryczny, który napędza ostrza tnące, a także dodatkowe silniczki elektryczne odpowiadające za poruszanie kołami. Na dzień dzisiejszy nie ma rozwiązań innych niż elektryczne, a zatem takich jak kosiarka automatyczna spalinowa czy ręczna. Roboty koszące trawę działają dzięki wbudowanemu akumulatorowi. W momencie wykrycia jego niskiego poziomu naładowania, jadą do swoich baz, w których stoją aż do momentu pełnego naładowania źródła zasilania. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych algorytmów planowania ścieżki, kosiarki automatyczne optymalnie wyznaczają swoją trasę i sprawnie wykonują swoją pracę. Pomocą w wyznaczeniu terenu jest zazwyczaj niskonapięciowy przewód, który dla robota jest granicą obszaru koszenia. W urządzeniach tych zwykle znajdziemy moduły łączności bezprzewodowej takie jak Wi-Fi lub Bluetooth, które pozwalają na sterowanie z poziomu aplikacji na naszym smartfonie.

Robot koszący - jakie parametry powinny cechować dobrą kosiarkę automatyczną?

Najistotniejsze parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę to obecność czujników nacisku, podniesienia, napotkania przeszkód czy deszczu. Istotny jest także zakres regulacji wysokości cięcia oraz łatwość obsługi aplikacji sterującej. O sprawności koszenia decyduje natomiast akumulator. Dobre kosiarki automatyczne powinny móc pracować na pojedynczym ładowaniu co najmniej 60minut. Czas ładowania powinien być natomiast jak najkrótszy – 45min. lub krócej.

jaki robot koszący
kosiarka automatyczna HUSQVARNA

Robot koszący bez przewodu ograniczającego - bezprzewodowa kosiarka automatyczna

Większość robotów koszących do swojego działania potrzebuje umieszczenia w ziemi przewodu podłączonego z obu stron do stacji ładującej. Jego kształt wyznacza obwód terenu, na którym ma pracować kosiarka automatyczna. To dobre i sprawdzone rozwiązanie. Istnieją modele niewymagające stosowania tego przewodu. Posiadają one jednak swoje wady. Przykładowo kosiarka automatyczna bez przewodu działająca na podstawie informacji otrzymanych z odbiornika GPS jest bardzo niedokładna, a urządzenia opierające się na czujnikach obecności trawy mają problemy z efektywnym koszeniem powierzchni o nieregularnych kształtach. Na chwilę obecną robot koszący z przewodem ograniczającym to najlepszy wybór.

Robot koszący z koszem czy bez kosza?

Praktycznie wszystkie roboty koszące trawę nie posiadają kosza. Ścinana trawa jest równomiernie rozprowadzana po trawniku i służy jako naturalny nawóz. Jest to tzw. funkcja mulczowania. Kosiarka automatyczna nie jest wyposażona w kosz głównie z powodu praktyczności. Urządzenie to musiałoby po każdym zapełnieniu kosza przemieszczać się do odpowiedniego punktu, w którym pojemnik były opróżniany, a my następnie musielibyśmy zająć się usunięciem skoszonej trawy. Kosiarka automatyczna z koszem byłaby zatem rozwiązaniem droższym oraz mniej wygodnym.

Kosiarka automatyczna spalinowa czy elektryczna? W jakie silniki wyposażone są roboty koszące?

Wszystkie kosiarki automatyczne są wyposażone w silniki elektryczne. Jest to rozwiązanie najwygodniejsze, gdyż energia w postaci ładunku elektrycznego w akumulatorze może zostać uzupełniona automatycznie. Silnik spalinowy wymagałby regularnego tankowania, które najpewniej trzeba by było wykonać ręcznie. Automatyczny system tankowania byłby droższy w produkcji oraz mniej bezpieczny w użyciu niż elektryczna stacja ładująca.

jaka kosiarka automatyczna
Kosiarka HUSQVARNA

Kosiarka automatyczna - czy warto zakupić robota koszącego?

Robot koszący to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie do strzyżenia trawników. Poza pierwszym ustawieniem nie wymaga żadnej ingerencji użytkownika i jest urządzeniem bezobsługowym. Regularnie dba on o kondycję naszego trawnika. Jest on urządzeniem dość drogim , jednak pozwala zaoszczędzić ogromną ilość czasu. Koszenie typową kosiarką zajęłoby nam co najmniej kilkadziesiąt minut pracy i konieczne byłoby powtarzanie tej czynności co najmniej kilkanaście razy w roku. Kosiarka automatyczna to zatem bardzo opłacalne narzędzie.

Kosiarka automatyczna wady i zalety? 

Robot koszący porównanie z tradycyjną kosiarką przechodzi całkiem pozytywnie. Omawiane urządzenia w zestawieniu z tradycyjnymi kosiarkami posiadają wiele zalet, ale mają także wady. Najważniejszą cechą, która przemawia za wyborem kosiarki automatycznej jest jej bezobsługowość. Urządzenie to samodzielnie dba o wygląd naszego trawnika. Wiele czujników zapewnia sprawną oraz bezpieczną pracę. Roboty koszące zajmują także mniej miejsca oraz są lżejsze. To także rozwiązania ciche, które wykorzystują skoszoną trawę do naturalnego nawożenia trawnika. Niestety ze względu na ich budowę, większość modeli ma problemy z koszeniem trawników przy ich krawędziach. Niewielka szerokość koszenia oznacza dość długi czas konieczny do skoszenia trawy w porównaniu z większymi kosiarkami elektrycznymi czy spalinowymi.  Ostatnią wadą jest konieczność poprowadzenia przewodu ograniczającego wzdłuż krawędzi trawnika.

Zalety
urządzenia bezobsługowe
bezpieczne
ciche
zajmują niewiele miejsca
lekkie
automatycznie nawożą trawnik (mulczowanie)
Wady
większość modeli ma trudności w koszeniu przy krawędziach
długi czas pracy
wymagają poprowadzenia przewodu granicznego

Robot koszący do trawy - czy koszenie trawnika kosiarkami automatycznymi jest dobrym rozwiązaniem?

Kosiarki automatyczne zwykle posiadają funkcję mulczowania. Oznacza to, że nie tylko koszą, ale i nawożą nasz trawnik rozdrobnionymi kawałkami ściętej trawy. Pomaga to w osiągnięciu jak najlepszej kondycji naszemu ogrodowi. Robot koszący jest zatem rewelacyjnym wyborem do koszenia trawnika. Jednak w wielu przypadkach, oprócz niego, przyda się także podkaszarka do miejsc o utrudnionym dostępie.

Robot do koszenia trawy cena - ile kosztują kosiarki automatyczne?

Robot koszący do trawy to rozwiązanie dość drogie. Koszt kosiarki automatycznej wiąże się z powierzchnią pracy, do jakiej jest ona zaprojektowana. Urządzenia mniejsze kosztują mniej, zwykle od 1000 do 3000zł. Nie sprawdzą się jednak najlepiej do dużych trawników. Modele zaprojektowane z myślą o koszeniu powierzchni powyżej 700m2 oznaczają wydatek kilku tysięcy złotych. Jeśli wolisz jednak nieco tańsze rozwiązanie sprawdź nasz ranking najlepszych kosiarek spalinowych.

Jaki robot koszący wybrać? Podsumowanie

Wybór robota koszącego do naszego trawnika powinien zależeć od powierzchni trawy oraz naszych wymagań. Zdecydowanie nie warto decydować się na zakup modelu gotowego skosić powierzchnię 1000m2, jeśli dysponujemy terenem zielonym stanowiącym ułamek wspomnianej liczby. Po dopasowaniu kosiarki automatycznej do wielkości powierzchni, zwróćmy uwagę na kilka najważniejszych parametrów, o których była mowa w tym artykule. Działając w ten sposób, na pewno będziemy w pełni zadowoleni z nowo zakupionej kosiarki automatycznej!

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ADAŚKO
ADAŚKO
4 lat temu

kosiarka bosch INDEGO 400 jest super i bez problematyczna
serdecznie polecam osobom dla ktorych koszenie jest nieprzyjemnym obowiazkiem

Zamknij