Aktualizacja: Październik 2024
Jakie grabie wybrać? Jakie są rodzaje grabi?
Jak wybrać grabie? Na co zwrócić uwagę?
Grabi możesz kupić zarówno w wersji uniwersalnej, jak i specjalnie dostosowanej do danego typu pracy. Twój wybór powinien zależeć od tego, do jakich prac zamierzasz wykorzystywać grabie w swoim ogrodzie, a także czy znajduje się w nim tylko trawnik, czy może też krzewy lub owocowe drzewa.
Od jakości i solidność wykonania zależy komfort pracy, ale także wytrzymałość. Dobrej jakości grabie posłużą Ci nawet przez kilkanaście lat, dlatego lepiej od razu zainwestować w sprawdzony model. Dlatego warto zapoznać się z najczęstszymi wyborami klientów i cechami, jakimi powinny charakteryzować się grabie wysokiej jakości.
Grabie możesz kupić najczęściej w wersji drewnianej, metalowej lub wykonanej z tworzywa sztucznego. Popularne są modele z łączonych materiałów – na przykład drewnianego trzonka i metalowego lub plastikowego grzebienia. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety. Drewno jest lekkie, ale mniej odporne na wilgoć i pleśń. Metal jest cięższy, ale znacznie wytrzymalszy, choć może też być podatny na korozję. Z kolei plastik jest lekki i wytrzymały, ale nie jest przyjazny środowisku.
Najczęstszym problemem z wytrzymałością grabi jest niewystarczająco wytrzymały trzonek. Często ulega on zniszczeniu, złamaniu lub uszkodzeniu w jeszcze inny sposób. Warto sprawdzić, czy trzonek kupowanych przez Ciebie grabi jest wytrzymały oraz czy w razie potrzeby można go wymienić.
Wymiary grabi decydują o skuteczności i tempie pracy. Niestety występuje tu ważna zależność – im większe grabie, tym większa też ich waga. Czasem lepiej wybrać model lżejszy, który jednak nie będzie wymagał od nas używania nadmiaru siły. Warto też sprawdzić, czy długość trzonka jest odpowiednia – to szczególnie istotne w przypadku wysokich użytkowników.
Jakie grabie wybrać? Ranking grabi
Fiskars Solid 1016036
Lekkie i poręczne
Ten model grabi świetnie sprawdzi się do wielu różnych prac w ogrodzie, nawet tych, które wymagają podniesienia grabi na większe wysokości. Model jest lekki, więc praca z nim jest mniej męcząca.
Bezproblemowe przechowywanie
Granie są stosunkowo nieduże, nie zabierają więc dużo miejsca podczas przechowywania w szopie czy piwnicy. Możesz je też wygodnie powiesić na haku, by nie stwarzać ryzyka ich przewrócenia. Pozwala na to specjalny otwór w trzonku.
Fiskars 135022
Do liści i do trawy
Lekkie i praktyczne grabie wykonane z wysokiej jakości materiałów. Uniwersalna konstrukcja pozwoli Ci na wykorzystanie tego modelu na wiele różnych sposobów, w zależności od Twoich potrzeb i upodobań.
Solidny trzonek
Trzonek tych grabi wykonany jest z selekcjonowanego drewna, które dzięki lakierowaniu jest całkowicie bezpieczne i nie będzie powodować otarć na dłoniach. Trzonek jest wytrzymały, jednak należy uważać z nim w pobliżu otwartego ognia, na przykład przy paleniu suchych gałęzi.
Silverline Grabie wachlarzowe teleskopowe
Dopasuj do swoich potrzeb
Ten model grabi wyposażony został w niezwykle praktyczny teleskopowy mechanizm, który pozwala kontrolować wysokość narzędzia oraz szerokość i rozstaw zębów. Mniejszy rozstaw świetnie nada się do zbierania niewielkich elementów, natomiast z dużym rozmiarem szybko uporasz się z pielęgnacją większego trawnika.
Intuicyjna obsługa
Korzystanie z tego modelu jest naprawdę proste i intuicyjne. Aby zmienić rozmiar grabi, wystarczy odblokować mechanizm klipsem i przesunąć go w wybranym kierunku.
Metalowe grabie nitowane
Polski produkt
Opisywany model nitowanych grabi metalowych jest produktem wytwarzanym w polskiej fabryce. Do jego wykonania wykorzystuje się blachę o grubości 4 mm, malowaną na kolor zielony i lakierowaną.
Dopasuj trzonek
Grabie sprzedawane są bez trzonka, dzięki czemu możesz samodzielnie go dopasować. Sprawdzi się tu każdy trzonek o grubości 28 mm. Jeśli nie masz odpowiedniego trzonka, znajdziesz go w ofercie producenta.
Polirat 1305
Szerokie i pojemne
Dzięki konstrukcji składającej się z aż 32 dość długich zębów, grabie znacząco usprawniają wszelkie prace na trawnikach o większej powierzchni. Specjalne poprzeczki, które posiada ten model, przytrzymują grabioną trawę, dzięki czemu łatwiej ją przenieść.
Model bez trzonka
To kolejne grabie, które sprzedawane są bez trzonka. Dzięki temu możesz zaoszczędzić miejsce w szopie, a także dopasować trzonek do swoich potrzeb pod względem długości czy materiału wykonania.
Metalowe grabie wachlarzowe
Do wielu zastosowań
Konstrukcja tych grabi oraz możliwość regulacji rozstawu zębów pozwalają na wykorzystanie modelu to wielu różnorodnych zadań. Model ma długość 36 cm i posiada 22 zęby wykonane z lakierowanej blachy.
Dopasuj szerokość
Przesuwanie elementu odpowiadającego za szerokość rozstawu zębów pozwala na dopasowanie narzędzie do swoich potrzeb. Dzięki temu wykorzystasz grabie do zgarniania nawet niewielkich elementów.
Fiskars Solid 1003466
Renomowana marka
Uniwersalne grabie z serii Solid to jeden z flagowych modeli cenionej na całym świecie marki Fiskars. Grabie tego producenta charakteryzują się trwałością i wytrzymałością, a także możliwością uniwersalnego zastosowania.
Dodatkowe zagięcie
Konstrukcja tego modelu odbiega nieco od klasycznego wyglądu grabi. Specjalny kształt głowicy ułatwia wyrównywanie gleby. Zewnętrzne zęby z dodatkowym zagięciem do środka sprawiają, że praca z tym modelem jest efektywna niezależnie od długości trawy.
Fiskars Solid 135066
Długie i elastyczne zęby
Głowica grabi marki Fiskars posiada aż 25 długich i elastycznych zębów, wykonanych z tworzywa sztucznego. Idealnie nadadzą się one do pracy na mniejszym terenie, na przykład wokół drzew czy pomiędzy krzewami.
Lekkie i praktyczne
Te grabie cechują się niezwykłą lekkością, a przy tym średnim rozmiarem, co pozwala na sprawne prace na trawniku, ale też skuteczne działania wymagające precyzji. Trzonek do tego modelu możesz również wybrać z serii Solid.
Fiskars Solid 1015645
W rozmiarze XL
Duże grabie z serii Solid od marki Fiskars to świetny wybór dla posiadaczy naprawdę dużych trawników. Model z pewnością podoła wielu zadaniom, a dzięki solidnemu wykonaniu i wyjątkowej wytrzymałości posłuży Ci przez wiele lat.
Szeroka głowica
W przypadku tego modelu głowica ma aż 65 cm szerokości i składa się z aż 27 zębów. Są one płaskie, sztywne i zagięte, dzięki czemu sprawdzą się na różnych rodzajach powierzchni. Narzędzie jest nierdzewne, lekkie i ergonomiczne.
Z jakich materiałów mogą być wykonane grabie?
Materiał wykonania grabi decyduje o ich wytrzymałości, odporności i wygodzie użytkowania. Najpopularniejszymi materiałami dostępnymi na rynku są drewno, tworzywo sztuczne oraz metal, najczęściej aluminium. Każdy z tych materiałów inaczej reaguje na różne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne, temperatura czy wilgoć w miejscu przechowywania. Drewno może negatywnie reagować na wodę czy pleśń. Jest to materiał naturalny, jednak trzeba z nim uważać na przykład w pobliżu ogniska. Zaletą jest fakt, że materiał ten jest naturalny i nie nagrzewa się od słońca. Metal to niezwykle wytrzymały materiał, o ile zadbasz o ochronę przed korozją. W większości wykorzystuje się go jako materiał na sam grzebień grabi. Znajdziesz jednak na rynku modele z trzonkami z cienkiego aluminium, które będą jednak podatne na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Wygodnym materiałem jest też tworzywo sztuczne, które przy odpowiedniej grubości i jakości wykonania może sprawdzić się naprawdę dobrze. Jest to jednak materiał nieekologiczny i nieprzyjazny środowisku.
Jakie są rodzaje głowic grabi?
Wybierając grabie, najczęściej spotkasz się z modelami wachlarzowymi lub klasycznymi. Grabie wachlarzowe idealnie sprawdzą się do zbierania trawy lub liści, natomiast klasyczne modele są bardziej wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Ciekawą propozycją są też grabie wertykulacyjne, których konstrukcja jest wzbogacona o bardzo ostre zęby, służące do nacinania darni trawnika.
Jakie grabie sprawdzą się najlepiej w domowym ogrodzie?
Jeśli jesteś właścicielem niewielkiego ogrodu i z grabi planujesz korzystać raczej sporadycznie, najlepszym wyborem będą grabie uniwersalne. Wykorzystasz je do wielu zadań z naprawdę dobrą skutecznością. Wyjątkiem są ogrody rekreacyjne, w których znajduje się wyłącznie trawa – w takim przypadku najlepszym wyborem będą dobrej jakości grabie do trawnika o wachlarzowym kształcie. Ważne, by grabie były solidnie wykonane, wytrzymałe, a przy tym lekkie, poręczne i z odpowiednio długim trzonkiem.
Jak używać grabi? Krótki poradnik
Korzystanie z grabi może się wydawać banalnie proste, jednak warto robić to z jak najmniejszym użyciem siły, uzyskując jednocześnie jak najlepsze efekty. Grabienie może polegać na zbieraniu z powierzchni trawnika zielonych odpadów, jak sucha trawa lub liście, albo pielęgnowaniu powierzchni trawnika. W przypadku grabi do wertykulacji, czyli napowietrzania trawnika, należy dokładnie przeciągać je po powierzchni darni, by utworzyć w niej cięcia przy powierzchni. Może to skutkować pozostawieniem na powierzchni trawnika fragmentów darni, jednak bez problemu możesz zgarnąć je grabiami.
Jakie grabie wybrać? Podsumowanie
Wybór grabi dotyczy zakupu, który pomoże Ci zaoszczędzić na kupowaniu kolejnych modeli przez kilka lat. Dobrej jakości grabie wykorzystasz do wielu prac ogrodowych, a także innych celów, w zależności od swoich potrzeb. Warto dokładnie sprawdzić jakość wybranego przez siebie modelu, rodzaj wykorzystanych do jego produkcji materiałów oraz typ i rodzaj konstrukcji, by jak najlepiej dopasować go do swojej siły czy wzrostu. Przy wyborze warto też kierować się opiniami innych użytkowników, którzy najlepiej znają wady i zalety kupionych przez siebie grabi.
- Ranking grabi
- Ranking szklarni
- Ranking siekier
- Łopata do śniegu ranking
- Odśnieżarka spalinowa ranking
- Odkurzacz i dmuchawa do liści ranking
- Aerator i wertykulator ranking
- Zbiornik na deszczówkę ranking
- Ranking traktorków ogrodowych
- Kompostownik ranking
- Sekator ogrodowy ranking
- Nożyce ogrodowe ranking
- Ranking podkaszarek
- Wąż ogrodowy ranking
- Robot koszący ranking
- Kosiarka elektryczna ranking
- Kosiarka spalinowa ranking