Close

Jaki wąż ogrodowy wybrać? Węże ogrodowe – porady i ranking

Jednym z najważniejszych osprzętów w każdym ogrodzie jest wąż ogrodowy. Narzędzie to jest potrzebne do wielu czynności: od nawodnienia roślin po umycie chodnika. Trudno sobie wyobrazić sprawną i łatwą pracę bez węża ogrodowego. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze cechy, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze węża, a także zaprezentujemy kilka najciekawszych ich  modeli dostępnych w sprzedaży.

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Węże ogrodowe - jakie są rodzaje węży ogrodowych?

WĄŻ OGRODOWY PRZESIĄKAJĄCY (KROPELKOWY) WĄŻ OGRODOWY PRZESIĄKAJĄCY (KROPELKOWY)
+ zapewnia równomierne rozprowadzenie wody wzdłuż całej długości węża
+ dobrze sprawdza się przy niskim ciśnieniu wody w celu podlewania np. żywopłotów
+ można go wykonać samemu
- brak dodatkowego pistoletu z wieloma trybami zraszania
- nieodpowiedni do intensywnego miejscowego podlewania
WĄŻ OGRODOWY W ZIEMI WĄŻ OGRODOWY W ZIEMI
+ wysoka wytrzymałość
+ nie wymaga regularnego zwijania i rozwijania
+ dostępny w formie podziemnego systemu (np. Gardena Pipeline)
- jego instalacja jest czasochłonna i bardziej kosztowna
- zaawansowana sieć może wymagać przekopania ogródka
WĄŻ OGRODOWY DO ZRASZANIA WĄŻ OGRODOWY DO ZRASZANIA
+ wyposażony w specjalny pistolet zraszający
+ do wyboru nawet 7 trybów natrysku
+ cena poniżej 200 złotych
- nieprzeznaczony do instalacji z wysokim ciśnieniem wody
WĄŻ OGRODOWY Z WÓZKIEM WĄŻ OGRODOWY Z WÓZKIEM
+ ułatwia przechowywanie węża nawet po sezonie letnim
+ łatwe i szybkie zwijanie węża
+ wózek na kółkach ułatwia transport węża ogrodowego z miejsca na miejsce
- cena może osiągać do kilkuset złotych w zależności od ilości akcesoriów i jakości wykonania
WĄŻ OGRODOWY SAMOZWIJALNY WĄŻ OGRODOWY SAMOZWIJALNY
+ wąż zwija się sam bez użycia dodatkowego bębna
+ zajmuje mało miejsca podczas przechowywania
- mniejszy wybór modeli
- rzadziej spotykane od klasycznych węży ogrodowych

Jaki wąż ogrodowy wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybór węża ogrodowego powinien być uzależniony od kilku jego parametrów. Zwracając na nie uwagę i dobierając model odpowiedni do naszych potrzeb, wąż do podlewania ogrodu posłuży nam bezawaryjnie przez wiele lat. Najważniejsze parametry to:

Wąż ogrodowy - średnica: 1/2 cala, 3/4 cale, 5/5 cala, 5/3 cala

Średnica związana jest z maksymalnym ciśnieniem wody, jakie może wystąpić w wężu. Im większa średnica tym większe ciśnienie. To zaś jest potrzebne do wydajnego nawadniania większych powierzchni. Jeżeli zatem nasz ogród jest duży i potrzebujemy do niego długiego węża, wybierzmy taki o średnicy co najmniej ¾ cala. Węże ogrodowe o mniejszej średnicy sprawdzą się do bardziej kameralnych terenów. 

Wąż ogrodowy - przeznaczenie 

Różne rodzaje węży inaczej sprawdzają się w pewnych zastosowaniach. Zwykły, wąski i cienki wąż  zraszający z powodzeniem sprawdzi się do nawadniania trawnika i innej roślinności. Węże ogrodnicze zbrojone będą dobrym wyborem do miejsc, w których będą bardziej narażone na uszkodzenia, a wąż ogrodowy na bębnie sprawdzi się najlepiej wszędzie, gdzie trudno jest o miejsce na jego przechowanie w czasie nieużywania.

Długość węża ogrodowego

Podstawowym parametrem, który musimy skontrolować, jest długość węża. Najlepiej wyposażyć się w model o długości 2-3 metry większej niż największa odległość od kranu do granicy ogrodu. Zbyt długi wąż będzie się plątał, a także delikatnie pogorszy parametry przepływu wody.

Wąż ogrodowy - materiał wykonania 

Trwałość naszego węża w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego został wykonany oraz od ilości warstw. Im jest ich więcej, tym wąż jest mocniejszy oraz dłuższy będzie jego okres bezawaryjnego działania.

Forma - wąż ogrodowy rozciągliwy, jednolity

Tradycyjny wąż ogrodowy jest dobrym rozwiązaniem, jednak wymaga pewnej ilości miejsca do przechowywania. Jeżeli jest nam o nią trudno, to warto rozejrzeć się za wężami rozciągliwymi. W czasie nieużywania ich długość i grubość jest kilka razy mniejsza niż podczas napełnienia wodą. Ich wadą jest natomiast mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia.

Węże ogrodowe - ciśnienie robocze 

Ten parametr jest związany ze średnicą węża. Warto sprawdzić wartość ciśnienia roboczego oraz ciśnienia rozrywającego dla danego modelu. Im parametry te są większe, tym bardziej  wytrzymały jest nasz wąż. Produkt o wyższym ciśnieniu roboczym będzie w stanie przeprowadzić większą ilość wody w tym samym czasie niż wąż z tą samą średnicą i mniejszym ciśnieniem roboczym. 

Jaki wąż ogrodowy wybrać - ranking węży ogrodowych

Wąż ogrodowy rozciągliwy 25-75m z pistoletem X-HOSE

Wąż ogrodowy rozciągliwy 25-75m z pistoletem X-HOSE

Węże ogrodowe rozciągliwe to nowość na rynku. Ich główną cechą jest możliwość skurczenia się kilkukrotnie podczas nieużywania, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Ten model w stanie spoczynku ma długość 25m, a w trakcie napełnienia wodą osiąga aż 75m. Istnieje możliwość zakupu krótszej wersji. Wtedy wąż ogrodowy 20m rozciąga się do długości 60m. Producent nie podaje niestety średnicy węża. Produkt występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: zielonej i niebieskiej. W zestawie znajdziemy wygodny pistolet do podlewania z 7 trybami pracy. Wadą węży ogrodowych rozciągliwych jest mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia. Cena to 74zł oraz 60zł dla krótszej wersji.

Zalety
niska cena
rozciągliwość pozwala zaoszczędzić miejsce podczas nieużywania węża
2 wersje kolorystyczne
Wady
większa podatność na uszkodzenia niż tradycyjne węże
niewielka ilość akcesoriów w zestawie

Wąż ogrodowy Proline 1/2 cala i ¾ cala

Wąż ogrodowy Proline 1/2 cala i ¾ cala

Wąż ogrodowy do zraszania Proline to klasyczne rozwiązanie o dobrej wytrzymałości w niskiej cenie. 4 warstwy węża sprawiają, że jest trwały. Ciśnienie rozrywające 24 bary to wartość zadowalająca, choć mogłaby być nieco wyższa. Wąż ogrodowy w wariancie 50m długości i ½ cala średnicy kosztuje mniej niż 60zł. Dostępny jest także wąż ogrodowy 20m długości i ¾ cala średnicy z tej samej serii producenta Proline w cenie poniżej 50zł, a także wariant 50m i ¾ cala średnicy w cenie ok. 115zł. Konstrukcja z elastycznego PVC pozbawiona jest kadmu, baru, ołowiu i ftalanów, dzięki czemu jest bezpieczna w użyciu.

Zalety
niewygórowana cena
odpowiednia do większości przeznaczeń wytrzymałość
Wady
brak akcesoriów w zestawie
dość miękka konstrukcja potrafi się zaginać

Wąż ogrodowy z wózkiem Graphite 1/2" 50 m 

Wąż ogrodowy z wózkiem Graphite 1/2" 50 m

Ten wąż ogrodowy na bębnie 50m z wózkiem to rozwiązanie, które dopasujemy do każdego ogrodu. W zestawie poza wspomnianym wózkiem z bębnem znajdziemy 4 szybkozłączki, przyłącza na kran z redukcjami gwintowanymi, pistolet i dyszę do zraszania, a także nypel do łączenia dwóch węży. Zarówno wąż, wózek, jak i bęben należą do produktów wysokiej jakości. Ciekawą funkcją jest możliwość zawieszenia wózka z bębnem na ścianie. Ten wąż ogrodowy z wózkiem to trwały i porządny zestaw, ale o dość wysokiej cenie – ok. 700zł.

Zalety
pełen zestaw: wąż, wózek z bębnem oraz akcesoria
wysoka jakość wykonania
możliwość zawieszenia wózka na ścianie
Wady
brak elementów mocowania wózka do ściany w zestawie

Wąż ogrodowy z wózkiem Best ATS Blue 50 m - nie łamiący się nie skręcający 

Wąż ogrodowy z wózkiem Best ATS Blue 50 m - nie łamiący się nie skręcający

Dobry wąż ogrodowy firmy Best jest produktem wykonanym we Włoszech. Cechuje się wysoką elastycznością i wytrzymałością (ciśnienie rozrywające to 33 bary). Wąż ogrodowy na wózku z bębnem można trwale przymocować do ściany, a w razie potrzeby z łatwością przenieść w inne miejsce. Korba zwijająca może być umieszczona po obu stronach bębna. Poza wspomnianym wężem i wózkiem z bębnem, znajdziemy wiele innych akcesoriów przydatnych do wygodnego korzystania z tego produktu. Są to m.in. 4 szybkozłączki, przyłącza na kran, adapter z gwintami o różnych średnicach, nypel, łącznik oraz trójnik. Dzięki nim nie będziemy musieli się martwić o dokupywanie kolejnych akcesoriów. Cena to nieco ponad 300zł.

Zalety
pełen zestaw akcesoriów
dość dobra cena
możliwość zamocowania wózka do ściany
Wady
przeciętna jakość wykonania wózka
brak elementów do zawieszenia wózka na ścianie w zestawie

Proline 99333 wąż ogrodowy z wózkiem 1/2 cala oraz 3/4 cala 50 m  

Profiline 99333 wąż ogrodowy z wózkiem 1/2 cala oraz 3/4 cala 50 m

Ten zestaw zawiera wąż ogrodowy na bębnie 50m z wózkiem, zraszacz pistoletowy, szybkozłącza oraz przyłącze z redukcją. Wąż do podlewania ogrodu to produkt marki Proline o długości 50m i średnicy ¾ cala. Wózek ze zwijaczem marki Geko stworzony został z metalowych rurek oraz tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Jest on przeznaczony do węża o średnicy ¾ cala i długości 40m, co oznacza, że po nawinięciu węża dostarczanego w zestawie, będzie on wystawał poza ścianki boczne bębna. Cena zestawu to 220zł.

Zalety
wąż ogrodowy na bębnie z wózkiem
rozsądna cena
Wady
miękka struktura węża sprawia, że ten czasem się zagina
po całkowitym nawinięciu, wąż będzie wystawał poza ramki bębna

Wąż ogrodowy 1/2'' 50m CELLFAST HOBBY ATS2 16-201 

Wąż ogrodowy 1/2'' 50m CELLFAST HOBBY ATS2 16-201

Najważniejszą cechą tego węża ogrodowego jest jego 6 – warstwowa konstrukcja. Zapewnia ona doskonałą odporność na powstawanie supłów blokujących strumień wody. Ponadto warto zwrócić uwagę na skład chemiczny zewnętrznej warstwy węża, który pozwala na jej kontakt z żywnością. Ciśnienie rozrywające to 30 bar, długość 50m, a średnica to ½ cala. Cena jest dość wysoka – niemal 150zł. 

Zalety
wytrzymała konstrukcja
dozwolony kontakt z żywnością
Wady
dość wysoka cena
konieczność dokupienia wszelkich akcesoriów

Wąż ogrodowy comfort flex Gardena 18039, 50m 1/2''

Wąż ogrodowy comfort flex Gardena 18039, 50m 1/2''

Wąż ogrodowy Gardena to produkt najwyższej jakości. Producent jest pewien jego wytrzymałości oraz trwałości, oferując okres gwarancji trwający aż 20 lat. Wysokiej jakości spiralny oplot zapobiega plątaniu i supłaniu się węża, a specjalnie wyprofilowana zewnętrzna powłoka poprawia niezawodność połączenia węża ze złączką. Wąż ogrodowy Gardena 50m posiada średnicę ½ cala oraz ciśnienie maksymalne na poziomie 25 bar. Wysoka jakość jednak dużo kosztuje – w tym przypadku musimy przygotować się na wydatek powyżej 200zł.

Zalety
wytrzymały oplot zapobiegający supłaniu
20 lat gwarancji
Wady
wysoka cena
brak jakichkolwiek akcesoriów w zestawie

Jaki wąż ogrodowy 1/2 czy 3/4 cala? 

Jaki wąż ogrodowy 1/2 czy 3/4 cala

Średnica węża ma wpływ na ciśnienie. Mniejsza średnica oznacza większe ciśnienie panujące w układzie, które w skrajnym przypadku może rozerwać wąż. Jeżeli zatem zależy nam na jak największym strumieniu wody, wybierzmy wąż o średnicy co najmniej ¾ cala. Do zwyczajnego podlewania roślin powinien jednak wystarczyć wąż ½ cala, gdyż wysokie ciśnienie nie gra tu ważnej roli.

Jak podłączyć wąż ogrodowy do kranu i wózka?

W niektórych sytuacjach wąż mógłby przydać się także w domu. Zatem jak podłączyć wąż ogrodowy do kranu w kuchni? To bardzo proste. Użyjemy do tego przyłącza kranowego, które bez użycia narzędzi nakręcimy w miejsce sitka w baterii kuchennej. Z drugiej strony przyłącza znajduje się szybkozłącze z uszczelką, na które wciskamy wąż. Wąż w warunkach domowych może jednak być trudny w przechowywaniu. Dobrym wyjściem będzie zakup bębna lub wózka z bębnem. Jak podłączyć wąż ogrodowy do wózka? Większość modeli posiada zintegrowane przyłącza, na których zaczepimy wąż. Jeśli ich nie znajdziemy, to wąż można zaczepić o jeden z otworów w ściankach bębna.

Węże ogrodowe - jakie złączki mogą być przydatne?

Podłączanie węży ogrodowych do instalacji wodnej może wymagać różnych akcesoriów. Do łatwego umocowania węża do kranu służy przyłącze kranowe. Aby przeprowadzić wodę przez dwa węże o różnych średnicach potrzebny będzie nypel z różnymi końcówkami lub dodatkową redukcją czy przejściówką. Bardzo praktyczne są szybkozłącza, które pozwalają łatwo odłączyć i podłączyć węża do naszej instalacji bez użycia siły. Uniwersalnym wyborem mocowania węża jest również obejma, a także uwielbiane przez majsterkowiczów opaski zaciskowe.

Węże ogrodowe - jakie jeszcze akcesoria są dostępne? 

Węże ogrodowe akcesoria

Do wygodnego użytkowania węża przydadzą się nam pewne elementy wyposażenia. Do wydajnego i równomiernego podlewania roślin najlepiej wyposażyć się w pistolet zraszający. Zmienia on strumień na bardziej rozproszony, dzięki czemu podczas nawadniania nie powstają kałuże. Dla ułatwienia przechowywania najlepiej rozważyć bęben, na którym zwiniemy nasz wąż. Występują także bębny na wózkach, które nie tylko pomagają w utrzymaniu porządku, ale i ułatwiają transport węża. Wąż można także zawiesić na wieszaku, dzięki czemu nie będzie się plątał. 

Wąż ogrodowy jak mierzyć?  

Określenie długości węża to jedna z najważniejszych rzeczy, które musimy wykonać przed zakupem. Jaki produkt będzie dla nas odpowiedni? Wąż ogrodowy 100m, 30m, a może 50m? Najlepiej jest wyposażyć się w miarę i zmierzyć odległość od kranu do najdalszego punktu w ogrodzie, idąc wzdłuż ścieżek. Do otrzymanego wyniku powinniśmy dodać 2-4 metry zapasu, aby uniknąć naprężania węża. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej miary, możemy spróbować zmierzyć odległość w krokach, wcześniej określając długość naszego kroku. W takim wypadku należy jednak dodać jeszcze kilka zapasowych metrów. 

Wąż ogrodowy samozwijalny? Jak sprawdzają się samozwijalne węże ogrodowe? 

W sprzedaży dostępne są węże ogrodowe samozwijalne. Podczas ich odkładania same układają się w powtarzalne okręgi. Są jednak wykonane ze specjalnego, termokurczliwego materiału, który jest bardziej delikatny niż tworzywa użyte do węży bez właściwości samozwijania. Bardziej praktycznym i trwałym rozwiązaniem jest więc tradycyjny, dobry wąż ogrodowy ze zwijaczem. Zwijacz do węża ogrodowego można zakupić osobno za niewysoką cenę. 

Wąż ogrodowy na wózku czy zwyczajny? Jakie są zalety węży ogrodowych z wózkiem?

Wąż ogrodowy na wózku czy zwyczajny

Wąż ogrodowy jest dość trudny w przechowywaniu, jeśli odpowiednio o to nie zadbamy. O ile posiadanie specjalnego wózka na wąż ogrodowy nie jest jedynym rozwiązaniem na jego odpowiednie przechowywanie, o tyle z całą pewnością jest to przydatne. Największym ułatwieniem jest natomiast zwijacz na wąż ogrodowy na wózku. To rozwiązanie nie tylko pozwoli na utrzymanie naszego węża w porządku, ale i pozwoli na bezproblemowy transport i szybkie rozwijanie i zwijanie węża. 

Wąż ogrodowy cellfast czy gardena? Czy ma to znaczenie? 

Węże ogrodowe produkowane są przez wiele firm. Modele producentów takich jak Gardena czy Cellfast charakteryzują się wysoką jakością i trwałością, co jednak nie przekreśla produktów konkurencji, które są często tańsze i nieznacznie gorsze. Kosztem nieco gorszego wykonania możemy zyskać dodatkowe akcesoria, takie jak zwijacz lub wózek. To od nas zależy, czego bardziej potrzebujemy.

Wąż do podlewania ogrodu domowego - jaki wąż ogrodowy sprawdzi się najlepiej w tym wypadku? 

Do podlewania roślinności w naszym ogrodzie nie potrzeba bardzo dużego strumienia wody. W takim zastosowaniu sprawdzi się każdy wąż, który ma odpowiednio sztywną strukturę. W przeciwnym wypadku wąż mógłby się plątać, co ograniczałoby dopływ wody. Dużym udogodnieniem będzie dokupienie specjalnej końcówki do zraszania, która równo rozprowadzi strumień na większej powierzchni.

Wąż ogrodowy z dziurkami? Czyli sposoby zraszania i nawadniania ogrodów. 

Wąż ogrodowy kropelkowy, zwany także przesiąkającym, wyposażony jest na całej swojej długości w dziurki, które równomiernie przepuszczają wodę. To idealne rozwiązanie, jeśli chcemy nawodnić grządkę warzywną lub żywopłot. Odpowiednio ustawiając wąż kropelkowy, regulujemy wysokość wypływu wody. O tym i innych rodzajach nawadniania ogrodów przeczytacie w naszym artykule LINK.

Wąż ogrodowy cena - czy węże ogrodowe muszą być drogie? 

Węże ogrodowe różnią się wieloma parametrami takimi jak długość, średnica, wytrzymałość czy odporność na zginanie. Niektóre modele są jednak bardzo drogie. Wyróżniają się dodatkowymi warstwami w swojej strukturze czy przedłużonym okresem gwarancji. Jeżeli nasz wąż ogrodowy nie będzie używany w ciężkich warunkach, to prawdopodobnie lepszym wyborem będzie tańszy wąż wraz z dodatkowymi akcesoriami, które pomogą w jego podłączeniu, przechowaniu oraz transporcie.   

Jaki wąż ogrodowy wybrać? Podsumowanie 

Wybór węża ogrodowego nie należy do najprostszych. W sprzedaży dostępne są setki modeli różnych producentów, którzy zachęcają nas swoimi unikalnymi technologiami i cechami. Musimy także zdecydować, jakie dodatkowe akcesoria i narzędzia będą nam potrzebne. Wszystko to zależy od sposobu używania przez nas węża, a także naszych potrzeb. Oprócz węża polecamy zaznajomić się z samodzielnym zbieraniem deszczówki. Wspierając się poradami oraz wskazówkami zawartymi w naszym artykule, z pewnością wybór ten będzie łatwiejszy!

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
agata
agata
3 lat temu

ma ktoś węża X-HOSE i może mi odpowiedzieć na jedno pytanie?

Zamknij