Close

Jaki amplituner stereo i do kina domowego wybrać? Ranking

Sprzęt muzyczny odgrywa bardzo istotną rolę w domu każdego melomana oraz kinomaniaka. Jakość dźwięku podczas seansów filmowych jest równie ważna, co wygląd obrazu na telewizorze. Fani koncertów, a także słuchania muzyki z winyli czy wysokiej jakości płyt Audio CD przykładają do systemu audio jeszcze więcej wagi. Jednym z najważniejszych elementów każdego systemu audio jest amplituner. Wybór odpowiedniego urządzenia do indywidualnych potrzeb może być jednak trudny, gdyż w sprzedaży znajdują się dziesiątki różnych modeli amplitunerów wielu producentów. Właśnie dlatego, specjalnie dla Was przygotowaliśmy ten artykuł. Znajdziecie tu krótki przewodnik zakupowy oraz poradnik, w którym pomagamy wybrać możliwie najlepsze urządzenie dla każdego z Was. 

Ranking amplitunerów stereo i do kina domowego

Najlepszy amplituner
Drugi wybór
Trzeci wybór
Najlepsza alternatywa

Co to jest amplituner i w jakim celu się go stosuje?

Amplituner jest urządzeniem zawierającym w sobie wzmacniacz dźwiękowy, odbiornik radiowy, a także wejścia i wyjścia audio do łączenia ze sobą zewnętrznych źródeł dźwiękowych, kolumn głośnikowych oraz innych urządzeń RTV. Zadaniem amplitunera jest odbieranie sygnałów dźwiękowych z urządzeń zewnętrznych lub źródeł zintegrowanych, obrabianie ich, a następnie przetwarzanie na sygnał analogowy, który jest wzmacniany i odtwarzany na kolumnach głośnikowych. 

Jaki amplituner wybrać? Jakie są rodzaje amplitunerów?

Amplitunery dwukanałowe (amplitunery stereo)

Do tego rodzaju urządzeń podłączymy tylko dwie kolumny głośnikowe. Dźwięk stereo posiada dwa kanały – lewy i prawy, które w pełni wystarczą do odtwarzania utworów muzycznych. 

Amplitunery wielokanałowe (amplitunery kina domowego)

Ten typ amplitunerów posiada co najmniej 5 kanałów dźwiękowych oraz osobny kanał do podłączenia subwoofera. Taki dźwięk daje najlepsze efekty podczas seansów filmowych, gdyż pozwala poczuć się tak, jakbyśmy znaleźli się w centrum akcji – odgłosy sceny dobiegają do nas z każdej strony. 

Amplitunery sieciowe

To nowoczesne urządzenia na miarę XXI. wieku. Taki amplituner posiada możliwość łączenia się z serwisami streamingowymi takimi jak Spotify, radiami internetowymi, naszym serwerem plików czy komputerem, na którym posiadamy własną bibliotekę muzyki. Do działania tych funkcji potrzebne jest połączenie z internetem za pomocą Wi-Fi lub bezprzewodowo. 

Amplituner z radiem internetowym

Ten rodzaj urządzeń także wymaga połączenia z internetem. Daje on w zamian użytkownikowi dostęp do tysięcy darmowych stacji radiowych nadawanych cyfrowo. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Amplituner z Bluetooth

Bluetooth jest przydatną funkcją w wielu nowoczesnych urządzeniach audio. Za jego pomocą do amplitunera podłączymy komputer, telefon lub tablet i bezprzewodowo odtworzymy z nich muzykę. Bluetooth może służyć także do nadawania muzyki z urządzenia do bezprzewodowych słuchawek. 

Amplituner z wifi

Wifi to wygodny sposób na połączenie się z internetem w naszym domu. Nie musimy używać kabla, który trudno byłoby doprowadzić od routera do amplitunera. Amplitunery z wifi posiadają funkcje internetowe. Znajdziemy w nich zatem radia internetowe czy np. funkcje streamingu. 

Jak wybrać amplituner? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przeznaczenie – czyli amplituner stereo lub kina domowego.

Jeśli w naszym salonie umieszczamy jedynie dwie kolumny i nie zamierzamy w przyszłości dokładać kolejnych, to nie wybierajmy amplitunera do dźwięku przestrzennego. Nie ma to sensu, gdyż w niższej cenie otrzymamy urządzenie Stereo o równej jakości dźwięku. 

Moc znamionowa

Ten parametr oznacza, jaką maksymalną moc amplituner może wygenerować na swoich wyjściach. Pośrednio przekłada się to na maksymalną głośność, jednak ta zależy także od wielu innych parametrów. Zaleca się dopasowanie mocy amplitunera do mocy wybieranych przez nas kolumn. 

Impedancja

Amplitunery posiadają dopuszczalna minimalną impedancję kolumn, jakie mogą być do nich podłączone. Do urządzenia o impedancji 4 Ohm możemy podłączyć kolumny 8 czy 16 Ohm, jednak możemy wtedy nie wykorzystać w pełni ich mocy. Nie powinniśmy natomiast łączyć kolumn głośnikowych o niższej impedancji z amplitunerem o wysokiej impedancji. Podczas głośnego słuchania muzyki mogłoby dojść do uszkodzenia urządzenia.  

Typ

Czyli amplituner z funkcjami internetowymi i innymi udogodnieniami, czy proste urządzenie posiadające jedynie wzmacniacz, tuner i złącza. Nowoczesne modele zwykle wyposażone są w liczne dodatki. Jeśli nam na nich nie zależy, możemy rozejrzeć się za starszym modelem amplitunera.

Dostępne złącza

Każdy amplituner posiada dodatkowe złącza urządzeń zewnętrznych (AUX). Zwróćmy uwagę czy wśród nich jest gniazdo gramofony (Phono), dla którego amplituner musiałby mocniej wzmacniać dźwięk. Pożądane jest także złącze optyczne, gniazda do anten radiowych czy Ethernet. To ostatnie służy do doprowadzenia internetu, jeśli znajdujemy się poza zasięgiem sieci Wi-Fi. 

Funkcje odtwarzania sieciowego, wifi, bluetooth i blu ray

Te dodatki przydadzą się, jeśli posiadamy konta na serwisach streamingu muzyki takich jak Tidal, Spotyfy czy Apple Music. Dzięki tym funkcjom połączymy się także z własnym serwerem muzyki oraz radiami internetowymi. Bluetooth przyda się natomiast do łączenia urządzeń mobilnych, z których także odtworzymy posiadane utwory. 


ZOBACZ TEŻ: Jakie kino domowe wybrać? Poradnik i ranking


Który amplituner wybrać? Porównanie i ranking

1. Amplituner Yamaha RX-V685

Amplituner Yamaha RX-V685

Amplituner marki Yamaha jest prawdziwym bestsellerem w swoim przedziale cenowym. Urządzenie to świetnie spisuje się zarówno pod względem jakości generowanego dźwięku, jak i w kwestii funkcjonalności. Znajdziemy w nim 7- kanałowy wzmacniacz dźwięku przestrzennego z dodatkowymi dwoma kanałami do podłączenia subwooferów. Możemy więc stworzyć z naszego salonu doskonałe centrum rozrywki. Maksymalna moc podana na kanał przy impedancji 4 Ohm wynosi 150W. Znajdziemy tu łączność bezprzewodową  i obsługę MusicCast, która umożliwia bezprzewodowe strumieniowanie dźwięku pomiędzy różnymi urządzeniami. Jest także Bluetooth do łączenia się z urządzeniami mobilnymi, współpraca z asystentem głosowym Google, Spotify, AirPlay. Melomani będą zadowoleni obecnością gniazda Phono do podłączenia gramofonu oraz współpracą ze standardem Hi-Res Audio. Cena tego modelu to ok. 3000zł.

Zalety
dźwięk przestrzenny 7.2
ogromna ilość funkcji dodatkowych
współpraca z hi-res audio
skalowanie wideo do 4K z wejścia HDMI
17 programów dźwięku przestrzennego
Wady
brak współpracy z nową technologią 8K

2. Amplituner ONKYO TX-NR696

Amplituner ONKYO TX-NR696

Amplituner Onkyo wyróżnia się od razu swoim eleganckim, prostym designem. Wewnątrz pięknie wykonanej obudowy skrywa się 7- kanalowy wzmacniacz z dodatkowymi dwoma kanałami dla głośników basowych. Maksymalna moc wydzielana na każdy z kanałów przy impedancji 4 Ohm to 175W – to dobry wynik. Rewelacyjna jakość dźwięku potwierdza certyfikacja THX. Amplituner do kina domowego jest przygotowany do działania w każdym salonie. Na jego tyle znajdziemy aż 7 wejść HDMI do podłączenia zewnętrznych źródeł dźwięku i obrazu. Urządzenie posiada oczywiście łącznośc bezprzewodową Wi-Fi, dzięki której może odtwarzać muzykę z serwisów takich jak Spotify, Amazon Music czy Tidal. Ciekawą funkcją jest dźwięk multi-room umożliwiający odtwarzanie tego samego utworu na urządzeniach w różnych pomieszczeniach. Amplituner do kina domowego Onkyo wyceniono na ok. 3000zł.

Zalety
świetny wzmacniacz 7.2
łączność z serwisami internetowymi
elegancki design
duża moc
skalowanie wideo do 4K z wejścia HDMI
Wady
brak współpracy z nową technologią 8K

3. Amplituner PIONEER VSX-933

Amplituner PIONEER VSX-933

Model VSX-933 to najpopularniejszy 7 – kanałowy amplituner marki Pioneer. Urządzenie to jest oferowane w licznych zestawach z kolumnami, gdyż świetnie spisuje się przy połączeniu z niemal każdym zestawem głośników. Jego funkcjonalność i jakość wykonania również stoją na najwyższym poziomie. Mamy współpracę ze standardami Dolby, odtwarzanie dysków SACD, kilkanaście trybów dźwiękowych, możliwość współpracy z 3D, HDR, 4K 60p, Chromecast, asystent Google, a także oczywiście łączność z serwisami streamingowymi – każdy znajdzie coś dla siebie. Moc wzmacniacza przy obciążeniu 6 Ohm wynosi 135W na każdym z kanałów – to zatem duża wartość. Do urządzenia Pioneer nie powinniśmy jednak podłączać głośników o niższej impedancji.  Cena wynosi nieco ponad 3000zł.

Zalety
duża moc
duża ilość dodatkowych funkcji
dźwięk surround
elegancki design
Wady
brak kompatybilności z kolumnami o impedancji niższej niż 6 Ohm

4. Amplituner Denon AVR-X2600H

Amplituner Denon AVR-X2600H

Denon AVR-X2600H to kolejna propozycja w rankingu z przedziału cenowego do 3000zł. Urządzenie to posiada wzmacniacz 7.2 o mocy 150W na kanał (przy impedancji 4 Ohm). Znajdziemy tu współpracę z ogromną ilością serwisów i funkcji takich jak Google Assistant, Amazon Alexa czy Apple Siri.  Producent wyposażył ten amplituner w platformę HEOS, która umożliwia streaming muzyki przez Wi-Fi oraz pozwala na odtwarzanie tych samych utworów na różnych urządzeniach w wielu pomieszczeniach. Dzięki łączności Bluetooth możemy podłączyć bezprzewodowe słuchawki, do których amplituner Denon prześle dźwięk. W przypadku tego modelu wspomnieć należy także o obecności przyjaznego interfejsu graficznego Denon Setup Assistant. Dzięki niemu konfiguracja i ustawienie tego skomplikowanego urządzenia staje się proste. 

Zalety
łatwa konfiguracja
kompatybilność z funkcjami internetowymi
bogata ilość złącz
dźwięk 7.2
obsługa skalowania obrazu do 4K przez HDMI
Wady
brak wsparcia rozdzielczości obrazu 8K

5. Amplituner PIONEER VSX-534D

Amplituner PIONEER VSX-534D

Ten amplituner marki Pioneer to produkt z nieco niższego przedziału cenowego – ok. 1500zł. Znajdziemy w nim wzmacniacz 5.1 o mocy do 125W na kanał (przy 6 Ohm). Urządzenie jest jednak kompatybilne także z głośnikami o impedancji 4 Ohm. Wśród jego funkcji znajdziemy Bluetooth, dzięki któremu możemy odtwarzać utwory z urządzeń mobilnych. Nie ma natomiast Wi-Fi ani Ethernet. Nie połączymy się więc z serwisami streamingowymi i innymi funkcjami internetowymi. Wśród dodatków znajdziemy jednak złącze USB, dzięki któremu odtworzymy muzykę w wielu formatach z dysku zewnętrznego czy innego nośnika. To dobry wybór dla osób poszukujących wysokiej jakości dźwięku w rozsądnej cenie. 

Zalety
rozsądna cena
łączność Bluetooth
dźwięk surround
złącze USB
Wady
brak łączności internetowej

6. Amplituner YAMAHA R-S202D

Amplituner YAMAHA R-S202D

Amplituner z radiem internetowym Yamaha to dobrej jakości urządzenie o rozsądnej cenie. Obsługuje ono jedynie dwa kanały dźwięku stereo. Nie podłączymy więc do niego pełnego zestawu kolumn kina domowego. Producent wyposażył ten model jednak w dodatkowe funkcje takie jak bezprzewodowa łączność Bluetooth, a także możliwość połączenia się z cyfrowym radiem internetowym. Maksymalna moc wyjściowa wynosi 100W dla każdego kanału przy impedancji 8 Ohm, co jest dobrym wynikiem. Pochwalić należy także prosty, elegancki design oraz dostępność w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i srebrnym. Amplituner Yamaha jest świetnym wyborem dla osób chcących wyposażyć swój salon w dobrej jakości system audio do odsłuchu muzyki, który jednocześnie będzie stosunkowo niedrogi. Ten amplituner z Bluetooth kosztuje ok. 1000zł.

Zalety
łączność Bluetooth
obsługa radia internetowego
elegancki, prosty design
akceptowalna cena
Wady
tylko dźwięk stereo

7. Amplituner Sherwood RX-4109

Amplituner Voice Kraft 556

Ten model amplitunera stereo Sherwood dostępny jest w całkiem atrakcyjnej cenie wynoszącej niewiele ponad 500zł. Urządzenie posiada wzmacniacz o mocy 105W przy impedancji 8 ohm. Pasmo przenoszenia dźwięku ma zakres 40Hz-20kHz. Na panelu tylnym znajdziemy 4 wejścia analogowe, w tym jedno dla gramofonu. Są także gniazda do podłączenia anten radiowych. Nie mamy tu złącz HDMI ani wejść/wyjść cyfrowych. Jest to więc produkt kierowany wyłącznie do odsłuchu muzyki. Producent zapewnia kompatybilność z głośnikami o impedancji od 4 do 8 ohm. Amplituner stereo posiada korektor basów oraz wysokich tonów. W zestawie znajdziemy pilota zdalnego sterowania. 

Zalety
niska cena
złącze gramofonowe
dobra moc wzmacniacza
Wady
przenoszenie pasma dopiero od 40Hz
bardzo nieciekawy design pilota

8. Amplituner Voice Kraft 556

Amplituner Voice Kraft 556

Ten niewielki amplituner stereo to budżetowy wybór, który dobrze sprawdzi się w połączeniu z małymi kolumnami głośnikowymi. Urządzenie posiada dwa kanały o mocy 50W przy impedancji 4 Ohm, Na panelu tylnym znalazło się tylko jedno wejście do urządzenia zewnętrznego. Z przodu producent umieścił jednak dodatkowo port USB, do którego podłączymy przenośny dysk. Jest także gniazdo kart SD. Na panelu frontowym umieszczono również dwa wejścia dla mikrofonów, regulację ich głośności i barwy dźwięku, a także prosty korektor tonów niskich i wysokich. To zatem dobry produkt na niewielkie imprezy, na których chcielibyśmy zrobić karaoke. Urządzenie jest atrakcyjne pod względem cenowym – jego koszt to jedynie ok. 150zł.

Zalety
bardzo atrakcyjna cena
możliwość zrobienia karaoke
niewielkie wymiary i waga
pilot zdalnego sterowania w zestawie
Wady
mała moc
dźwięk tylko stereo

Amplituner do kina domowego czy stereo? Jakie są różnice?

Amplitunery stereo są obecnie tańszym i prostszym rozwiązaniem. Podłączymy do nich dwie kolumny w układzie stereo. Mamy więc kanał prawy i lewy. Nie możemy uzyskać efektu surround, ale mimo wszystko ten rodzaj amplitunera może być lepszą opcją. Dzięki niższej cenie tego urządzenia możemy przeznaczyć większą kwotę na same kolumny i w ten sposób uzyskać lepsza jakość dźwięku. Amplitunery kina domowego stanowią lwią część rynku audio. Dają one możliwość podłączenia wielu kolumn do co najmniej 5 kanałów oraz osobnego subwoofera. Uzyskany w ten sposób dźwięk przestrzenny daje niesamowite doznania podczas oglądania filmów czy grania w gry. Jeśli posiadamy zatem konsolę bądź dużo czasu spędzamy na oglądaniu ulubionych scen akcji, warto wyposażyć się w system dźwięku surround.

Który amplituner lepszy?

Amplitunery stereo oraz kina domowego mają swoje wady i zalety. Każde z tych urządzeń sprawdzi się dobrze w różnych warunkach. Przyjrzyjmy się zatem każdemu z nich. 

Wady i zalety amplitunerów kina domowego

To bardziej rozwojowe rozwiązanie. Wiele kanałów dźwiękowych umożliwia uzyskanie efektu przestrzennego, który daje świetne wrażenia podczas grania w gry lub oglądania filmów. Amplitunery kina domowego posiadają zwykle dużo dodatkowych wejść oraz łączność bezprzewodową Wi-Fi czy Bluetooth. To zatem domowe centrum rozrywki, do którego podłączymy każde urządzenie w salonie. Amplituner do kina domowego to zatem naturalny wybór, jeśli zamierzamy wykorzystywać nasz system audio nie tylko do słuchania muzyki. Amplitunery z dźwiękiem przestrzennym są jednak droższe od konkurencyjnych rozwiązań stereo.

Zalety
możliwość uzyskania dźwięku przestrzennego oraz stereo
zwykle posiadają dodatkową funkcjonalność np. Wi-Fi lub Bluetooth
możliwość podłączenia wielu urządzeń zewnętrznych
Wady
cena wyższa niż w przypadku urządzeń stereo

Wady i zalety amplitunerów stereo

Amplitunery stereo są prostsze w budowie oraz tańsze od amplitunerów kina domowego. Urządzenia te posiadają tylko 2 kanały dźwiękowe stereo – prawy i lewy. Wystarczą one do słuchania muzyki czy oglądania filmów bez specjalnych efektów dźwiękowych. Nie uzyskamy tu jednak efekty dźwięku przestrzennego, który jest pożądany w grach wideo i filmach akcji. Zaletą jest natomiast niższa cena. 

Zalety
niższa cena
tańszy i łatwiejszy serwis
Wady
brak możliwości uzyskania dźwięku przestrzennego

Amplituner jak działa i dlaczego jest ważnym elementem zestawu dźwiękowego?

Amplituner jest głównym elementem każdego systemu dźwiękowego. Urządzenie to łączy wszystkie źródła, które generują i przesyłają do niego dźwięk cyfrowo lub analogowo. Tak uzyskany sygnał poddawany jest odpowiedniej obróbce, biorąc pod uwagę preferencje i ustawienia wprowadzone przez użytkownika. Obróbka ta wykonywana jest najczęściej przez cyfrowe procesory przetwarzania sygnałów. Po obróbce sygnał konwertowany jest z formy cyfrowej do analogowej. Ma on jednak niewielką amplitudę, więc musi być odpowiednio wzmocniony. Dlatego musi być on jeszcze skierowany do wzmacniacza, który jest częścią każdego amplitunera. Tak uzyskany sygnał podawany jest na wyjścia amplitunera, do których podłączone są kolumny. Siła sygnały jest na tyle wysoka, że pobudza on membrany głośników do donośnego grania bez żadnego dodatkowego ich zasilania. 


ZOBACZ TEŻ: Który gramofon wybrać? Ranking najlepszych gramofonów


Jaki powinien być dobry amplituner?

Najważniejszym parametrem każdego amplitunera jest bez wątpienia jakość generowanego przez niego dźwięku. Pamiętajmy jednak, a by odpowiednio dopasować jakość amplitunera do właściwości naszych kolumn. Zakup drogiego amplitunera i słabych kolumn nie ma większego sensu. Analogiczna jest sytuacja odwrotna – bardzo dobre kolumny w połączeniu ze słabej jakości amplitunerem nie dadzą nam zadowalającego efektu. Dobierzmy więc oba te elementy z rozwagą. Musimy także zapoznać się z oferowanymi przez amplituner funkcjami. Urządzenie to musi przecież współpracować ze wszystkimi źródłami dźwięku w naszym salonie. Dobrym pomysłem jest przeczytanie testów i recenzji danego modelu amplitunera przed podjęciem ostatecznej decyzji.  

Co to jest amplituner sieciowy – czyli słów kilka o nowoczesnych systemach nagłośnieniowych

Amplitunery sieciowe zawierają w sobie wszystko to, co zwykłe urządzenia, a także oferują dodatkową funkcjonalność. Są to funkcje sieciowe, takie jak dostęp do internetowego radia, łączność z domowym serwerem plików czy połączenie się z serwisem muzyki takim jak Apple Music czy Tidal. Amplituner sieciowe zwykle posiada także dodatkowe funkcje łączności z urządzeniami mobilnymi poprzez Bluetooth. Dzięki temu mamy możliwość odtwarzania muzyki z naszych przenośnych urządzeń.  

Amplituner jak podłączyć do telewizora – kilka porad

Połączenie amplitunera z telewizorem możemy rozwiązać na kilka sposobów. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest wykonanie tego z użyciem kabla optycznego. Praktycznie każdy nowoczesny telewizor czy komputer został wyposażony w wyjście Optical Audio z końcówką TOSLINK. Analogiczne złącze znajduje się w amplitunerze, w którym pełni funkcję wejścia. Do łączenia tych gniazd używamy światłowodu o bardzo dużej przepustowości. Dzięki niemu możemy cieszyć się rewelacyjnym dźwiękiem w najwyższej jakości. 

Gdzie postawić amplituner w domu?

Ustawienie amplitunera w salonie to trudna sprawa. Jest to dość duże urządzenie, które wymaga zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Musimy ponadto pamiętać o tym, że do amplitunera musimy doprowadzić wszelkie podłączenia od każdej z kolumn, telewizora, konsoli i innych źródeł dźwięku. Najlepszym wyborem jest najprawdopodobniej umieszczenie naszego amplitunera na stoliku w pobliżu telewizora. W tym miejscu mamy dobry dostęp do wszystkich urządzeń, a odległość do każdej z kolumn powinna być możliwie równa.

Jak dobrać głośniki do amplitunera lub na odwrót?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań w temacie amplitunerów. Odpowiednie zbudowanie zestawu audio nie jest proste. Na początku musimy zapoznać się z mocą naszego amplitunera. Ta może być podana jako wartość łączna dla wszystkich kanałów lub dla każdego z nich z osobna. Istotną rolę gra w tym przypadku impedancja. 200W przy 4 Ohmach w teorii wynosi 100W przy 8 Ohmach. Podłączenie głośników o wyższej impedancji poskutkuje zatem wygenerowaniem mniejszej mocy. Nie zaszkodzi to w żaden sposób urządzeniom. Przeciwnie będzie, gdy do wzmacniacza przystosowanego do kolumn np. 6-Ohmowych podłączymy kolumny 3-Ohmowe. Podczas głośnego słuchania muzyki wzmacniacz zostanie przeciążony, wskutek czego może nastąpić jego uszkodzenie. Najlepiej jest zatem dobrać kolumny o mocy zbliżonej do tej, jaką jest w stanie wygenerować nasz amplituner na pojedynczym kanale przy określonej impedancji. Sama impedancja kolumn może być natomiast równa lub większa tej, do jakiej przygotowano urządzenie.

Jaki amplituner wybrać? Podsumowanie

Zakup amplitunera do naszego domu to trudna decyzja. Urządzenie to jest stosunkowo drogie, a do tego kupujemy je z zamiarem używania przez wiele lat. Musimy więc zapoznać się z każdym jego parametrem i mieć pewność, że urządzenie spełni nasze wymagania. Mamy nadzieję, że dzięki poradom zawartym w tym artykule zakup ten będzie znacznie łatwiejszy, a co najważniejsze – bardzo udany!

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzych
Krzych
3 miesięcy temu

Mam Denona z tego rankingu i sprawdza się świetnie.

joachim
joachim
3 miesięcy temu

jak sprzęt audio to tylko yamaha – polecam wszystkim
solidne wykonanie i trwałość na lata

musicianXX
musicianXX
3 miesięcy temu

10 lat temu kupiłem amplituner onkyo – do dziś gra wspaniale i zero problemów
będę zawsze go polecał

Zamknij