Aktualizacja: Styczeń 2025
- Co to jest amplituner i w jakim celu się go stosuje?
- Jaki amplituner wybrać? Jakie są rodzaje amplitunerów?
- Jak wybrać amplituner? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Który amplituner wybrać? Porównanie i ranking
- Amplituner do kina domowego czy stereo? Jakie są różnice?
- Amplituner jak działa i dlaczego jest ważnym elementem zestawu dźwiękowego?
- Jak dobrać głośniki do amplitunera lub na odwrót?
Co to jest amplituner i w jakim celu się go stosuje?
Amplituner jest urządzeniem zawierającym w sobie wzmacniacz dźwiękowy, odbiornik radiowy, a także wejścia i wyjścia audio do łączenia ze sobą zewnętrznych źródeł dźwiękowych, kolumn głośnikowych oraz innych urządzeń RTV. Zadaniem amplitunera jest odbieranie sygnałów dźwiękowych z urządzeń zewnętrznych lub źródeł zintegrowanych, obrabianie ich, a następnie przetwarzanie na sygnał analogowy, który jest wzmacniany i odtwarzany na kolumnach głośnikowych.
Jaki amplituner wybrać? Jakie są rodzaje amplitunerów?
Amplitunery dwukanałowe (amplitunery stereo)
Do tego rodzaju urządzeń podłączymy tylko dwie kolumny głośnikowe. Dźwięk stereo posiada dwa kanały – lewy i prawy, które w pełni wystarczą do odtwarzania utworów muzycznych.
Amplitunery wielokanałowe (amplitunery kina domowego)
Ten typ amplitunerów posiada co najmniej 5 kanałów dźwiękowych oraz osobny kanał do podłączenia subwoofera. Taki dźwięk daje najlepsze efekty podczas seansów filmowych, gdyż pozwala poczuć się tak, jakbyśmy znaleźli się w centrum akcji – odgłosy sceny dobiegają do nas z każdej strony.
Amplitunery sieciowe
To nowoczesne urządzenia na miarę XXI. wieku. Taki amplituner posiada możliwość łączenia się z serwisami streamingowymi takimi jak Spotify, radiami internetowymi, naszym serwerem plików czy komputerem, na którym posiadamy własną bibliotekę muzyki. Do działania tych funkcji potrzebne jest połączenie z internetem za pomocą Wi-Fi lub bezprzewodowo.
Amplituner z radiem internetowym
Ten rodzaj urządzeń także wymaga połączenia z internetem. Daje on w zamian użytkownikowi dostęp do tysięcy darmowych stacji radiowych nadawanych cyfrowo. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Amplituner z Bluetooth
Bluetooth jest przydatną funkcją w wielu nowoczesnych urządzeniach audio. Za jego pomocą do amplitunera podłączymy komputer, telefon lub tablet i bezprzewodowo odtworzymy z nich muzykę. Bluetooth może służyć także do nadawania muzyki z urządzenia do bezprzewodowych słuchawek.
Amplituner z wifi
Wifi to wygodny sposób na połączenie się z internetem w naszym domu. Nie musimy używać kabla, który trudno byłoby doprowadzić od routera do amplitunera. Amplitunery z wifi posiadają funkcje internetowe. Znajdziemy w nich zatem radia internetowe czy np. funkcje streamingu.
Jak wybrać amplituner? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Czyli amplituner stereo lub kina domowego. Jeśli w naszym salonie umieszczamy jedynie dwie kolumny i nie zamierzamy w przyszłości dokładać kolejnych, to nie wybierajmy amplitunera do dźwięku przestrzennego. Nie ma to sensu, gdyż w niższej cenie otrzymamy urządzenie Stereo o równej jakości dźwięku.
Ten parametr oznacza, jaką maksymalną moc amplituner może wygenerować na swoich wyjściach. Pośrednio przekłada się to na maksymalną głośność, jednak ta zależy także od wielu innych parametrów. Zaleca się dopasowanie mocy amplitunera do mocy wybieranych przez nas kolumn.
Amplitunery posiadają dopuszczalna minimalną impedancję kolumn, jakie mogą być do nich podłączone. Do amplitunera o impedancji 4 Ohm możemy podłączyć kolumny 8 czy 16 Ohm, jednak możemy wtedy nie wykorzystać w pełni ich mocy. Nie powinniśmy natomiast łączyć kolumn głośnikowych o niższej impedancji z amplitunerem o wysokiej impedancji. Podczas głośnego słuchania muzyki mogłoby dojść do uszkodzenia urządzenia.
Amplituner z funkcjami internetowymi i innymi udogodnieniami, czy proste urządzenie posiadające jedynie wzmacniacz, tuner i złącza? Nowoczesne modele zwykle wyposażone są w liczne dodatki. Jeśli nam na nich nie zależy, możemy rozejrzeć się za starszym modelem amplitunera.
Każdy amplituner posiada dodatkowe złącza urządzeń zewnętrznych (AUX). Zwróćmy uwagę czy wśród nich jest gniazdo gramofony (Phono), dla którego amplituner musiałby mocniej wzmacniać dźwięk. Pożądane jest także złącze optyczne, gniazda do anten radiowych czy Ethernet. To ostatnie służy do doprowadzenia internetu, jeśli znajdujemy się poza zasięgiem sieci Wi-Fi.
Te dodatki przydadzą się, jeśli posiadamy konta na serwisach streamingu muzyki takich jak Tidal, Spotyfy czy Apple Music. Dzięki tym funkcjom połączymy się także z własnym serwerem muzyki oraz radiami internetowymi. Bluetooth przyda się natomiast do łączenia urządzeń mobilnych, z których także odtworzymy posiadane utwory.
ZOBACZ TEŻ: Jakie kino domowe wybrać? Poradnik i ranking
Który amplituner wybrać? Porównanie i ranking
Yamaha MusicCast R-N602
Pełnia funkcji
Ten amplituner Yamaha MusicCast posiada ogromny wachlarz wielu ciekawych rozwiązań. Urządzenie wyposażono w liczne funkcje sieciowe łączące domowy sprzęt audio z naszymi smartfonami, serwisami strumieniującymi czy zewnętrznymi odbiornikami audio w innych pomieszczeniach. Odtwarzanie muzyki może odbywać się także z naszego własnego dysku sieciowego NAS czy radia internetowego. Oczywiście pozostały też tradycyjne metody łączności przewodowej.
Rewelacyjna jakość brzmienia
Yamaha R=N602 to amplituner stereo z najwyższej półki. Co prawda podłączymy do niego jedynie dwie kolumny głośnikowe, jednak mamy pewność, że zawsze uzyskamy z każdej z nich dźwięk najlepszej możliwej jakości. Każdy z kanałów ma 110W przy zastosowaniu kolumn 8Ohm. Zamiana ich na modele 4Ohm-owe przełoży się na 158W na każdym z kanałów. Sprzęt może pochwalić się bardzo dynamicznym brzmieniem z bogatą ilością wysokich tonów oraz soczystego basu.
VoiceKraft 6360
Najlepszy w stosunku możliwości do ceny
Ten model amplitunera może naprawdę zadziwić. Jest to pełnowymiarowy amplituner kina domowego z 5 kanałami surround oraz 2 kanałami basowymi. Możemy więc podłączyć do niego solidny zestaw kolumn i dwa subwoofery, które zapewnią nam absolutnie rewelacyjne wrażenia z oglądania filmów, słuchania koncertów i nagrań muzycznych. Łączna moc wzmacniacza to 330W. Jest to niezła wartość zdolna do wywołania mocniejszego uderzenia. Aż trudno uwierzyć, że ten amplituner możemy nabyć jedynie za ok. 600zł.
Mnogość funkcji
VoiceKraft nie szczędził ciekawych rozwiązań w swoim produkcie. Szczególnie wyróżniającym się elementem jest możliwość podłączenia dwóch mikrofonów i używania i do karaoke. Taka opcja miksowania dźwięku nie jest zbyt często spotykana, a z pewnością przyda się do zwiększenia atrakcyjności wielu imprez. Trudno także nie polecić tego sprzętu do nagłośnienia klubów, barów i restauracji. Jest w nim też złącze USB do podłączenia przenośnego dysku oraz Bluetooth. Muzykę odtworzymy więc wygodnie i bez kabli, jak przystało na standardy 2021 roku.
Denon AVR-X1600H
7 kanałów dźwięku surround
Amplituner Denon wyróżnia się posiadaniem aż 7 kanałów dźwięku Surround oraz 2 kanałami basowymi. Każdy z nich oferuje 145W mocy przy zastosowaniu kolumn o impedancji 6Ohm. To zatem rewelacyjna propozycja dla fanów kina. Przy odpowiednim rozstawieniu kolumn i subwooferów, poczujemy się jakbyśmy byli usytuowani w centrum akcji. Nie gorzej wypadnie odwzorowanie dźwięków z nagrań koncertowych. Denon AVR-X1600H to bardzo opłacalny wybór, jeśli zależy nam na wysokiej jakości dźwięku właśnie w konfiguracji 7.2.
Multimedialny kombajn
Lista funkcji tego amplitunera Denon jest naprawdę długa. Najciekawsze z nich to m.in. wygodny i funkcjonalny, graficzny interfejs użytkownika, wbudowana platforma do streamowania muzyki HEOS multi room, obsługa serwisów Spotify, Deezer i innych czy tryb gier. Ten amplituner nie tylko zapewnia wysoką jakość dźwięku, ale i przetwarzanego obrazu. Mamy wsparcie dla HDR, 4K przy odświeżaniu 60Hz, aż 6 wejść HDMI i Dolby Vision. Daje to duże możliwości łączenia wszystkich urządzeń w salonie i przetwarzania ich obrazu i dźwięku.
Denon AVR-X2700H
Kompatybilny z 8K
Istotną cechą wyróżniającą ten amplituner marki Denon jest wsparcie dla ekranów o rozdzielczości 8K. Tych w naszych domach jest jeszcze bardzo niewiele, jednak z biegiem lat z pewnością się to zmieni. Ten amplituner jest zatem sprzętem iście przyszłościowym, który pozwoli wykorzystać maksimum możliwości nawet z naszego przyszłego telewizora. Równie wartą uwagi opcją jest współpraca z 4K przy aż 120 klatkach na sekundę. To bardzo istotne, jeśli amplituner jest podłączony do ekranu o szybkim odświeżaniu, na którym gramy w gry.
Absolutnie wszystkie funkcje
Wyposażając się w amplituner Denon AVR-X2700H, zyskujemy ogrom nowych możliwości. Wśród nich jest m.in. system HEOS. Polega on na łączeniu wszystkich urządzeń audio w naszym domu i odtwarzaniu na wszystkich z nich tej samej muzyki w danym momencie. W połączeniu z obsługą Amazon Alexa, Google Assistant i Apple Siri, mamy naprawdę wygodną i duża kontrolę nad naszym domowym systemem audio.
Marantz NR1200
Wyrównany, krystalicznie czysty dźwięk
Amplituner firmy Marantz charakteryzuje się ciepłym, bardzo przyjemnym brzmieniem o dużej mocy. Pomimo kompaktowej obudowy, urządzenie poradzi sobie z zasileniem solidnej pary kolumn podłogowych. Wzmacniacz ma moc 75W na kanał. W efekcie uzyskujemy dźwięk znacznie przewyższający jakością tradycyjne soundbary. Ponadto dzięki analogowym gałkom na froncie produktu, mamy możliwość błyskawicznego zmienienia ilości basu czy trebli bez szukania tych opcji w menu.
Kompaktowe wymiary i niepowtarzalna stylistyka
Szybki rzut oka na ten amplituner Marantz daje nam znać o jego niebywałym wyglądzie. Urządzenie jest wykonane z najwyższej jakości materiałów i będzie stanowić piękny element ozdobny naszego salonu. Ponadto warto zwrócić uwagę na kompaktowe wymiary tego modelu. Szerokość to jeszcze standardowe 44cm, ale wysokość to jedynie 10cm. To nawet o połowę mniej niż w przypadku większości amplitunerów.
Cambridge Audio AXR100
Najwyższy model z serii
AXR100 to najpotężniejszy wzmacniacz z serii AX. Dostarcza on aż po 100W na każdy z kanałów stereo, a przy tym posiada osobne wyjście dla subwoofera. Użytkownicy wyjątkowo zachwalają jego detaliczne brzmienie, które jest uważane za jedno z najlepszych w przedziale cenowym do 3000zł. Cambridge Audio zasili dwa zestawy głośników dowolnej wielkości. Moc wystarczy do napędzenia praktycznie każdych membran.
Skup się na słuchaniu
Ten amplituner Cambridge Audio posiada szereg złącz wejściowych do podłączenia różnych odtwarzaczy, konsol czy gramofonu. Dźwięk możemy przesyłać także bezprzewodowo za pomocą Bluetooth. Nie znajdziemy tu jednak łączności z internetem ani skomplikowanych interfejsów wymagających logowania się i ustawiania różnych usług sieciowych. Jest to urządzenie stworzone z myślą o purystach, którzy preferują klasyczne rozwiązania, dające zdecydowanie najlepszą jakość dźwięku, okazjonalnie mogący skorzystać z najwygodniejszego odtwarzania przez Bluetooth.
Yamaha HTR-2071
Duża funkcjonalność za niewysoką cenę
Ten amplituner Yamaha cechuje się jednym z lepszych stosunków jakości do ceny. Mamy tu do czynienia z przedziałem cenowym nieco ponad 1000zł, a pomimo tego znajdziemy tu niezły zestaw złącz, mocny wzmacniacz i dobry system przetwarzania obrazu. Amplituner Yamaha pozwoli podłączyć do 4 urządzeń wejściowych HDMI oraz kilku dodatkowych poprzez inne złącza, a następnie przetworzyć pochodzący z nich obraz i dźwięk. Ten pierwszy może przejść dodatkowo proces podniesienia rozdzielczości do 4K przed wysłaniem do telewizora.
Pełnia wrażeń surround
5-kanałowy wzmacniacz dźwiękowy o mocy 100W na każdy z kanałów sprawdzi się w każdym salonie. Amplituner dostarczy nam naprawdę świetnych wrażeń podczas oglądania filmów akcji czy odsłuchiwania nagrań koncertowych. Yamaha dysponuje aż 17 programami dźwięku przestrzennego DSP z możliwością dodatkowej jego regulacji. Tryb Cinema Front daje ciekawą możliwość generowania dźwięku przestrzennego z pięciu głośników ustawionych z przodu. Extra Bass zostanie natomiast doceniony przez fanatyków mocniejszych uderzeń i drżącej podłogi.
Magnat MR 780
Poznaj brzmienie wzmacniacza lampowego
Magnat MR780 to idealna ozdoba każdego pokoju audiofila. Urządzenie wyróżnia się wyjątkowo eleganckim, schludnym designem, elementami wykonanymi z najwyższej jakości materiałów, a do tego wyeksponowanymi za szybą lampami ECC 81 zastosowanymi w przedwzmacniaczu. Nadają one dźwiękowi przyjemnego charakteru. Całkowita moc wzmacniacza to 100W na kanał przy zastosowaniu kolumn 4-Ohmowych. Brzmienie jest donośne i bardzo wyrafinowane. Zadowoli ono każdego audiofila.
Klasyka z odrobiną nowych technologii
Amplituner firmy Magnat oferuje nie tylko dźwięk zadowalający purystów, ale i kilka ciekawych, nowoczesnych rozwiązań. Jest tu m.in. odbiornik Bluetooth z kodekiem aptX. To jeden z najlepszych kodeków, który zapewni możliwie dobre brzmienie przy użyciu bezprzewodowej technologii. Kolejną ciekawostką jest zintegrowany tuner DAB/DAB+. To nowoczesna forma przekazywania programów radiowych w wysokiej jakości. Muzykę przekażemy również z zewnętrznego dysku NAS, podłączając go kablem USB.
Marantz SR5015
Do muzyki oraz filmów
Wysokiej klasy amplituner Marantz oferuje zarówno najwyższej klasy dźwięk, jak i możliwość przeniesienia nas w środek akcji filmu Science-Fiction. Wzmacniacz posiada 7 kanałów o ogromnej mocy 180W na każdy z nich oraz 2 kanały basowe. Z tym amplitunerem możemy urządzić sobie domową salę kinową, w której umieścimy bardzo wymagające kolumny. Jako, że jest to sprzęt nie tylko do muzyki, Marantz nie zapomniał o wysokiej jakości przetwarzaniu obrazu. Sprzęt zapewnia wsparcie dla 8K przy płynnych 60 klatkach na sekundę oraz 4K przy aż 120 klatkach. Z takiej częstotliwości skorzystamy, grając np. w gry komputerowe na specjalnym ekranie 120Hz.
Pełnia nowoczesnych funkcji
Marantz wyposażył ten amplituner w szereg udogodnień i nowoczesnych rozwiązań. Znajdziemy tu choćby wsparcie wszystkich popularnych standardów HDR, możliwości streamowania muzyki z serwisów takich jak Spotify, Amazon Music, Tidal, wsparcie dla AirPlay 2 oraz Bluetooth. Bezprzewodowe łączenie urządzeń mobilnych nie będzie zatem stanowić żadnego problemu, zwłaszcza jeśli na pokładzie jest też system HEOS. Dzięki niemu połączymy wiele domowych urządzeń audio w jedną sieć i odtworzymy muzykę w każdym pokoju naszego domu jednocześnie. Obsługa tego wszystkiego będzie bezproblemowa – to natomiast za sprawą połaczenia z asystentami głosowymi Siri, Alexa czy Google.
Pioneer SX-S30DAB
Małe wymiary, ogromne możliwości
Ten amplituner marki Pioneer wyróżnia się wybitnie małymi wymiarami. Urządzenie ma mniej niż 8cm wysokości, co jest wartością typowa dla odtwarzaczy Blu-Ray, a nie amplitunerów! Pomimo małej wielkości, znajdziemy tu szereg nowoczesnych technologii oraz wzmacniacz stereo o mocy 85W na kanał przy zastosowaniu kolumn o impedancji 4Ohm. Generowane brzmienie jest naprawdę dobre i zachwalane przez użytkowników. Doceniają oni także możliwość umieszczenia wzmacniacza w wąskiej półce meblowej, co doskonale komponuje się z minimalistycznym wystrojem wnętrz.
Technologiczny gigant
Ogromny wachlarz funkcji tego niepozornego amplitunera zdradzają dwie anteny umieszczona z tyłu po bokach. Model ten oferuje wszystkie nowoczesne technologie łączności takie jak AirPlay, streamowaniue muzyki ze Spotify, Tidal czy Deezer, radio internetowe czy nawet multiroom. Odtwarzanie jest też możliwe przez Bluetooth – najpopularniejsza technologię łączenia mobilnych urządzeń audio.
Amplituner Denon AVR-X2600H
Denon AVR-X2600H to kolejna propozycja w rankingu z przedziału cenowego do 3000zł. Urządzenie to posiada wzmacniacz 7.2 o mocy 150W na kanał (przy impedancji 4 Ohm). Znajdziemy tu współpracę z ogromną ilością serwisów i funkcji takich jak Google Assistant, Amazon Alexa czy Apple Siri. Producent wyposażył ten amplituner w platformę HEOS, która umożliwia streaming muzyki przez Wi-Fi oraz pozwala na odtwarzanie tych samych utworów na różnych urządzeniach w wielu pomieszczeniach. Dzięki łączności Bluetooth możemy podłączyć bezprzewodowe słuchawki, do których amplituner Denon prześle dźwięk. W przypadku tego modelu wspomnieć należy także o obecności przyjaznego interfejsu graficznego Denon Setup Assistant. Dzięki niemu konfiguracja i ustawienie tego skomplikowanego urządzenia staje się proste.
Amplituner PIONEER VSX-933
Model VSX-933 to najpopularniejszy 7 – kanałowy amplituner marki Pioneer. Urządzenie to jest oferowane w licznych zestawach z kolumnami, gdyż świetnie spisuje się przy połączeniu z niemal każdym zestawem głośników. Jego funkcjonalność i jakość wykonania również stoją na najwyższym poziomie. Mamy współpracę ze standardami Dolby, odtwarzanie dysków SACD, kilkanaście trybów dźwiękowych, możliwość współpracy z 3D, HDR, 4K 60p, Chromecast, asystent Google, a także oczywiście łączność z serwisami streamingowymi – każdy znajdzie coś dla siebie. Moc wzmacniacza przy obciążeniu 6 Ohm wynosi 135W na każdym z kanałów – to zatem duża wartość. Do urządzenia Pioneer nie powinniśmy jednak podłączać głośników o niższej impedancji. Cena wynosi nieco ponad 3000zł.
Amplituner PIONEER VSX-534D
Ten amplituner marki Pioneer to produkt z nieco niższego przedziału cenowego – ok. 1500zł. Znajdziemy w nim wzmacniacz 5.1 o mocy do 125W na kanał (przy 6 Ohm). Urządzenie jest jednak kompatybilne także z głośnikami o impedancji 4 Ohm. Wśród jego funkcji znajdziemy Bluetooth, dzięki któremu możemy odtwarzać utwory z urządzeń mobilnych. Nie ma natomiast Wi-Fi ani Ethernet. Nie połączymy się więc z serwisami streamingowymi i innymi funkcjami internetowymi. Wśród dodatków znajdziemy jednak złącze USB, dzięki któremu odtworzymy muzykę w wielu formatach z dysku zewnętrznego czy innego nośnika. To dobry wybór dla osób poszukujących wysokiej jakości dźwięku w rozsądnej cenie.
Amplituner YAMAHA R-S202D
Amplituner z radiem internetowym Yamaha to dobrej jakości urządzenie o rozsądnej cenie. Obsługuje ono jedynie dwa kanały dźwięku stereo. Nie podłączymy więc do niego pełnego zestawu kolumn kina domowego. Producent wyposażył ten model jednak w dodatkowe funkcje takie jak bezprzewodowa łączność Bluetooth, a także możliwość połączenia się z cyfrowym radiem internetowym. Maksymalna moc wyjściowa wynosi 100W dla każdego kanału przy impedancji 8 Ohm, co jest dobrym wynikiem. Pochwalić należy także prosty, elegancki design oraz dostępność w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i srebrnym. Amplituner Yamaha jest świetnym wyborem dla osób chcących wyposażyć swój salon w dobrej jakości system audio do odsłuchu muzyki, który jednocześnie będzie stosunkowo niedrogi. Ten amplituner z Bluetooth kosztuje ok. 1000zł.
Amplituner Sherwood RX-4109
Ten model amplitunera stereo Sherwood dostępny jest w całkiem atrakcyjnej cenie wynoszącej niewiele ponad 500zł. Urządzenie posiada wzmacniacz o mocy 105W przy impedancji 8 ohm. Pasmo przenoszenia dźwięku ma zakres 40Hz-20kHz. Na panelu tylnym znajdziemy 4 wejścia analogowe, w tym jedno dla gramofonu. Są także gniazda do podłączenia anten radiowych. Nie mamy tu złącz HDMI ani wejść/wyjść cyfrowych. Jest to więc produkt kierowany wyłącznie do odsłuchu muzyki. Producent zapewnia kompatybilność z głośnikami o impedancji od 4 do 8 ohm. Amplituner stereo posiada korektor basów oraz wysokich tonów. W zestawie znajdziemy pilota zdalnego sterowania.
Amplituner Voice Kraft 556
Ten niewielki amplituner stereo to budżetowy wybór, który dobrze sprawdzi się w połączeniu z małymi kolumnami głośnikowymi. Urządzenie posiada dwa kanały o mocy 50W przy impedancji 4 Ohm, Na panelu tylnym znalazło się tylko jedno wejście do urządzenia zewnętrznego. Z przodu producent umieścił jednak dodatkowo port USB, do którego podłączymy przenośny dysk. Jest także gniazdo kart SD. Na panelu frontowym umieszczono również dwa wejścia dla mikrofonów, regulację ich głośności i barwy dźwięku, a także prosty korektor tonów niskich i wysokich. To zatem dobry produkt na niewielkie imprezy, na których chcielibyśmy zrobić karaoke. Urządzenie jest atrakcyjne pod względem cenowym – jego koszt to jedynie ok. 150zł.
Amplituner do kina domowego czy stereo? Jakie są różnice?
Amplitunery stereo są obecnie tańszym i prostszym rozwiązaniem. Podłączymy do nich dwie kolumny w układzie stereo. Mamy więc kanał prawy i lewy. Nie możemy uzyskać efektu surround, ale mimo wszystko ten rodzaj amplitunera może być lepszą opcją. Dzięki niższej cenie tego urządzenia możemy przeznaczyć większą kwotę na same kolumny i w ten sposób uzyskać lepsza jakość dźwięku. Amplitunery kina domowego stanowią lwią część rynku audio. Dają one możliwość podłączenia wielu kolumn do co najmniej 5 kanałów oraz osobnego subwoofera. Uzyskany w ten sposób dźwięk przestrzenny daje niesamowite doznania podczas oglądania filmów czy grania w gry. Jeśli posiadamy zatem konsolę bądź dużo czasu spędzamy na oglądaniu ulubionych scen akcji, warto wyposażyć się w system dźwięku surround.
Który amplituner lepszy?
Amplitunery stereo oraz kina domowego mają swoje wady i zalety. Każde z tych urządzeń sprawdzi się dobrze w różnych warunkach. Przyjrzyjmy się zatem każdemu z nich.
Wady i zalety amplitunerów kina domowego
To bardziej rozwojowe rozwiązanie. Wiele kanałów dźwiękowych umożliwia uzyskanie efektu przestrzennego, który daje świetne wrażenia podczas grania w gry lub oglądania filmów. Amplitunery kina domowego posiadają zwykle dużo dodatkowych wejść oraz łączność bezprzewodową Wi-Fi czy Bluetooth. To zatem domowe centrum rozrywki, do którego podłączymy każde urządzenie w salonie. Amplituner do kina domowego to zatem naturalny wybór, jeśli zamierzamy wykorzystywać nasz system audio nie tylko do słuchania muzyki. Amplitunery z dźwiękiem przestrzennym są jednak droższe od konkurencyjnych rozwiązań stereo.
Wady i zalety amplitunerów stereo
Amplitunery stereo są prostsze w budowie oraz tańsze od amplitunerów kina domowego. Urządzenia te posiadają tylko 2 kanały dźwiękowe stereo – prawy i lewy. Wystarczą one do słuchania muzyki czy oglądania filmów bez specjalnych efektów dźwiękowych. Nie uzyskamy tu jednak efekty dźwięku przestrzennego, który jest pożądany w grach wideo i filmach akcji. Zaletą jest natomiast niższa cena.
Amplituner jak działa i dlaczego jest ważnym elementem zestawu dźwiękowego?
Amplituner jest głównym elementem każdego systemu dźwiękowego. Urządzenie to łączy wszystkie źródła, które generują i przesyłają do niego dźwięk cyfrowo lub analogowo. Tak uzyskany sygnał poddawany jest odpowiedniej obróbce, biorąc pod uwagę preferencje i ustawienia wprowadzone przez użytkownika. Obróbka ta wykonywana jest najczęściej przez cyfrowe procesory przetwarzania sygnałów. Po obróbce sygnał konwertowany jest z formy cyfrowej do analogowej. Ma on jednak niewielką amplitudę, więc musi być odpowiednio wzmocniony. Dlatego musi być on jeszcze skierowany do wzmacniacza, który jest częścią każdego amplitunera. Tak uzyskany sygnał podawany jest na wyjścia amplitunera, do których podłączone są kolumny. Siła sygnały jest na tyle wysoka, że pobudza on membrany głośników do donośnego grania bez żadnego dodatkowego ich zasilania.
ZOBACZ TEŻ: Który gramofon wybrać? Ranking najlepszych gramofonów
Jaki powinien być dobry amplituner?
Najważniejszym parametrem każdego amplitunera jest bez wątpienia jakość generowanego przez niego dźwięku. Pamiętajmy jednak, a by odpowiednio dopasować jakość amplitunera do właściwości naszych kolumn. Zakup drogiego amplitunera i słabych kolumn nie ma większego sensu. Analogiczna jest sytuacja odwrotna – bardzo dobre kolumny w połączeniu ze słabej jakości amplitunerem nie dadzą nam zadowalającego efektu. Dobierzmy więc oba te elementy z rozwagą. Musimy także zapoznać się z oferowanymi przez amplituner funkcjami. Urządzenie to musi przecież współpracować ze wszystkimi źródłami dźwięku w naszym salonie. Dobrym pomysłem jest przeczytanie testów i recenzji danego modelu amplitunera przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Co to jest amplituner sieciowy - czyli słów kilka o nowoczesnych systemach nagłośnieniowych
Amplitunery sieciowe zawierają w sobie wszystko to, co zwykłe urządzenia, a także oferują dodatkową funkcjonalność. Są to funkcje sieciowe, takie jak dostęp do internetowego radia, łączność z domowym serwerem plików czy połączenie się z serwisem muzyki takim jak Apple Music czy Tidal. Amplituner sieciowe zwykle posiada także dodatkowe funkcje łączności z urządzeniami mobilnymi poprzez Bluetooth. Dzięki temu mamy możliwość odtwarzania muzyki z naszych przenośnych urządzeń.
Amplituner jak podłączyć do telewizora - kilka porad
Połączenie amplitunera z telewizorem możemy rozwiązać na kilka sposobów. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest wykonanie tego z użyciem kabla optycznego. Praktycznie każdy nowoczesny telewizor czy komputer został wyposażony w wyjście Optical Audio z końcówką TOSLINK. Analogiczne złącze znajduje się w amplitunerze, w którym pełni funkcję wejścia. Do łączenia tych gniazd używamy światłowodu o bardzo dużej przepustowości. Dzięki niemu możemy cieszyć się rewelacyjnym dźwiękiem w najwyższej jakości.
Gdzie postawić amplituner w domu?
Ustawienie amplitunera w salonie to trudna sprawa. Jest to dość duże urządzenie, które wymaga zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Musimy ponadto pamiętać o tym, że do amplitunera musimy doprowadzić wszelkie podłączenia od każdej z kolumn, telewizora, konsoli i innych źródeł dźwięku. Najlepszym wyborem jest najprawdopodobniej umieszczenie naszego amplitunera na stoliku w pobliżu telewizora. W tym miejscu mamy dobry dostęp do wszystkich urządzeń, a odległość do każdej z kolumn powinna być możliwie równa.
Jak dobrać głośniki do amplitunera lub na odwrót?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań w temacie amplitunerów. Odpowiednie zbudowanie zestawu audio nie jest proste. Na początku musimy zapoznać się z mocą naszego amplitunera. Ta może być podana jako wartość łączna dla wszystkich kanałów lub dla każdego z nich z osobna. Istotną rolę gra w tym przypadku impedancja. 200W przy 4 Ohmach w teorii wynosi 100W przy 8 Ohmach. Podłączenie głośników o wyższej impedancji poskutkuje zatem wygenerowaniem mniejszej mocy. Nie zaszkodzi to w żaden sposób urządzeniom. Przeciwnie będzie, gdy do wzmacniacza przystosowanego do kolumn np. 6-Ohmowych podłączymy kolumny 3-Ohmowe. Podczas głośnego słuchania muzyki wzmacniacz zostanie przeciążony, wskutek czego może nastąpić jego uszkodzenie. Najlepiej jest zatem dobrać kolumny o mocy zbliżonej do tej, jaką jest w stanie wygenerować nasz amplituner na pojedynczym kanale przy określonej impedancji. Sama impedancja kolumn może być natomiast równa lub większa tej, do jakiej przygotowano urządzenie.
Jaki amplituner wybrać? Podsumowanie
Zakup amplitunera do naszego domu to trudna decyzja. Urządzenie to jest stosunkowo drogie, a do tego kupujemy je z zamiarem używania przez wiele lat. Musimy więc zapoznać się z każdym jego parametrem i mieć pewność, że urządzenie spełni nasze wymagania. Mamy nadzieję, że dzięki poradom zawartym w tym artykule zakup ten będzie znacznie łatwiejszy, a co najważniejsze – bardzo udany!
- Ranking amplitunerów
- Ranking gramofonów
- Ranking subwooferów
- Mini wieża ranking
- Kino domowych ranking
- Szafka RTV ranking
- Telewizor 50 cali 4K ranking
- Ranking telewizorów 24 cale
- Telewizor 4K ranking
- Ranking telewizorów 43 cale
- Telewizor 55 cali 4K
- Telewizor 8K ranking
- Telewizor 32 cale ranking
- Telewizor do 1500 złotych ranking
- Ranking monitorów 4K
TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE
Amplituner Yamaha RX-V685
Amplituner marki Yamaha jest prawdziwym bestsellerem w swoim przedziale cenowym. Urządzenie to świetnie spisuje się zarówno pod względem jakości generowanego dźwięku, jak i w kwestii funkcjonalności. Znajdziemy w nim 7- kanałowy wzmacniacz dźwięku przestrzennego z dodatkowymi dwoma kanałami do podłączenia subwooferów. Możemy więc stworzyć z naszego salonu doskonałe centrum rozrywki. Maksymalna moc podana na kanał przy impedancji 4 Ohm wynosi 150W. Znajdziemy tu łączność bezprzewodową i obsługę MusicCast, która umożliwia bezprzewodowe strumieniowanie dźwięku pomiędzy różnymi urządzeniami. Jest także Bluetooth do łączenia się z urządzeniami mobilnymi, współpraca z asystentem głosowym Google, Spotify, AirPlay. Melomani będą zadowoleni obecnością gniazda Phono do podłączenia gramofonu oraz współpracą ze standardem Hi-Res Audio. Cena tego modelu to ok. 3000zł.
Amplituner ONKYO TX-NR696
Amplituner Onkyo wyróżnia się od razu swoim eleganckim, prostym designem. Wewnątrz pięknie wykonanej obudowy skrywa się 7- kanalowy wzmacniacz z dodatkowymi dwoma kanałami dla głośników basowych. Maksymalna moc wydzielana na każdy z kanałów przy impedancji 4 Ohm to 175W – to dobry wynik. Rewelacyjna jakość dźwięku potwierdza certyfikacja THX. Amplituner do kina domowego jest przygotowany do działania w każdym salonie. Na jego tyle znajdziemy aż 7 wejść HDMI do podłączenia zewnętrznych źródeł dźwięku i obrazu. Urządzenie posiada oczywiście łącznośc bezprzewodową Wi-Fi, dzięki której może odtwarzać muzykę z serwisów takich jak Spotify, Amazon Music czy Tidal. Ciekawą funkcją jest dźwięk multi-room umożliwiający odtwarzanie tego samego utworu na urządzeniach w różnych pomieszczeniach. Amplituner do kina domowego Onkyo wyceniono na ok. 3000zł.
Mam Denona z tego rankingu i sprawdza się świetnie.
jak sprzęt audio to tylko yamaha – polecam wszystkim
solidne wykonanie i trwałość na lata
10 lat temu kupiłem amplituner onkyo – do dziś gra wspaniale i zero problemów
będę zawsze go polecał