Close

Który opiekacz do kanapek wybrać? Ranking TOP modeli


Opiekacz do kanapek okazuje się niezwykle przydatnym urządzeniem, z pomocą którego można przygotować smaczne śniadanie, znacząco urozmaicające repertuar serwowanych posiłków. Który opiekacz wybrać? Lepszym wyborem będzie opiekacz czy toster?

Opiekacz jak działa i czym różni się od standardowego tostera?

Opiekacz i toster – te dwa słowa często są ze sobą utożsamiane. To błąd, bo o ile oba służą do przygotowania ciepłych dań, których głównym składnikiem jest chleb, to w praktyce, pomiędzy nimi występuje wiele różnic.

Opiekacz do chleba składa się z dwóch części – podstawy i pokrywy, z których każda wyposażona jest w płyty opiekające pieczywo. Taka konstrukcja sprawia, że z pomocą opiekacza możemy przygotować nie tylko suche tosty, ale i kanapki na ciepło, zawierające praktycznie dowolne nadzienie.

Takiej możliwości nie daje tostownica. Tego typu sprzęt kuchenny opieka chleb w pionie, a proces ten realizowany jest z użyciem specjalnych grzałek. Toster cechuje się bardziej ograniczoną funkcjonalnością, bowiem daje jedynie możliwość przygotowania grzanek – ciepłych kromek chleba.

Mimo że oba urządzenia służą do przygotowania chleba na ciepło, to jak wynika z powyższego opisu, odbywa się to na dwa różne sposoby. Inny jest też produkt finalny. 

Opiekacz bez teflonu, czyli opiekacz z powłoką ceramiczną. Wskazówki przy zakupie opiekacza.

Opiekacz elektryczny podgrzewa i przypieka chleb za pomocą płytek grzewczych. Te muszą być wyposażone w specjalną powłokę, w przeciwnym wypadku, kromki będą przywierać do ich powierzchni. Dodatkowo, warstwa nieprzywierająca znacząco ułatwia czyszczenie urządzenia.

Najpopularniejszym rozwiązaniem w tym zakresie, jest teflon. To sprawdzona technologia, która bardzo dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu, jednak ma też swoje wady. Powłoka teflonowa jest dość podatna na zarysowania, a nieodpowiednio użytkowana – może ulegać oderwaniu. Właśnie dlatego, teflon wymaga stosowania odpowiednich sztućców – wykonanych z drewna lub ze specjalnego tworzywa.

Coraz więcej producentów wyposaża swoje urządzenia w powłokę ceramiczną. Takie rozwiązanie ma jedną istotną przewagę nad teflonem – jest znacznie bardziej odporne na zarysowania i inne uszkodzenia. Dodatkowo, opiekacz z powłoką ceramiczną równomiernie rozprowadza ciepło. Warto podkreślić, że opiekacz bez teflonu równie skutecznie zapobiega przywieraniu chleba. 

O ile opiekacz do zapiekanek z powłoką teflonową nie jest złym wyborem, to jeżeli liczymy na długą eksploatację urządzenia, lepiej postawić na wytrzymalszy opiekacz ceramiczny. 

Który opiekacz wybrać? Ranking najlepszych opiekaczy do kanapek

Opiekacze do kanapek to bardzo rozbudowany segment urządzeń. Jak na ironię, dla kupującego może to stanowić istotne utrudnienie. w oferowanym gąszczu, trudno jest przecież wybrać model godny zaufania. Aby ułatwić tę kwestię, przygotowaliśmy zestawienie opiekaczy, cieszących się bardzo dobrą opinią wśród użytkowników. 

Opiekacz TEFAL SW 852D SNACK

Opiekacz TEFAL SW 852D SNACK to rządzenie, które dzięki systemowi wymiennych płyt grzewczych, charakteryzuje się wyjątkowo rozbudowaną funkcjonalnością. W zestawie sprzedażowym, znajdują się dwa rodzaje płytek – do kanapek na ciepło i do gofrów. Producent oferuje jednak bardzo bogaty zestaw opcjonalnych akcesoriów, które dają ogromne możliwości. Użytkownik może dokupić płytki umożliwiające przygotowanie gofrów i kanapek w wielu fantazyjnych kształtach, naleśników amerykańskich, pączków amerykańskich, wafli, rurek, panini, pierożków i ciastek. 

Co jeszcze oferuje TEFAL? Opiekacz SW 852D SNACK jest sprzedawany w zestawie z książką z przepisami. To spore udogodnienie, które zainspiruje do przygotowania wielu pysznych śniadań.

Metalowo-plastikowa obudowa charakteryzuje się bardzo atrakcyjnym designem. Nie zabrakło zabezpieczeń w postaci izolowanego termicznie uchwytu i lampek kontrolnych.  Wszystkie te cechy sprawiają, że opiekacz do kanapek TEFAL SW 852D SNACK to bardzo funkcjonalny model, pozytywnie wyróżniający się na tle konkurencji.

Zalety
rozbudowana funkcjonalność
stylowy design
bardzo dobra jakość wykonania
Wady
wysoka cena
wiele akcesoriów trzeba dokupić

Opiekacz do kanapek Esperanza PORTABELLA

Esperanza PORTABELLA to bardzo funkcjonalny opiekacz do kanapek, który w kuchni z powodzeniem zastąpi także gofrownicę i grill elektryczny. Za tak rozbudowaną funkcjonalność odpowiadają wymienne płytki grzewcze (element zestawu sprzedażowego). Każda z nich została powleczona specjalną powłoką, która zapobiega przywieraniu potraw i ułatwia czyszczenie. 

Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego, odpornego na działanie wysokiej temperatury. Nie zabrakło termicznej izolacji uchwytu, lampek kontrolnych i zabezpieczenia przed przegrzaniem.

Zalety
rozbudowana funkcjonalność
atrakcyjna cena
Wady
powtarzalny design
obudowa z plastiku

Prosty opiekacz Teesa TSA3229

Sandwich-opiekacz Teesa TSA3229 umożliwia jednoczesne przygotowanie czterech grzanek. Urządzenie zostało wyposażone w ceramiczną powłokę, która skutecznie chroni przed przywieraniem i zapewnia łatwe czyszczenie komory. Na obudowie umieszczony został wskaźnik, informujący o podłączeniu urządzenia do prądu i o osiągnięciu temperatury roboczej.

Teesa zadbała o to, by opisywany toster do kanapek był maksymalnie bezpieczny. Podstawa antypoślizgowa zapewnia stabilną pozycję urządzenia na kuchennym blacie, a nienagrzewający się uchwyt chroni przed poparzeniem. nie zabrakło też układu chroniącego przed przegrzaniem. Ciekawym rozwiązaniem jest ukształtowanie obudowy, które umożliwia pionowe przechowywanie opiekacza. Doskonale sprawdza się to w małych kuchniach. 

Zalety
toster na 4 tosty – umożliwia przygotowanie śniadania dla całej rodziny
ceramiczna powłoka
atrakcyjna cena
Wady
brak możliwości wymiany płytek
obudowa z plastiku

Opiekacz 3w1 Germin

opiekacz germin

Germin to opiekacz i gofrownica w jednym, jednak funkcjonalność opisywanego urządzenia nie ogranicza się jedynie do przygotowywania ciepłych kanapek i gofrów. Opiekacz, w jednej chwili może zmienić się też w elektryczny grill. Tak rozbudowane możliwości są zasługą wymiennych płytek marmurkowych. Takie wykonanie sprawia, że elementy te są niezwykle odporne (praktyczni nie da się ich zniszczyć), a opiekane potrawy nie przywierają do ich powierzchni.

Nóżki podpierające obudowę zostały wykonane z antypoślizgowego materiału, dzięki czemu opiekacz Germin charakteryzuje się wysoką stabilnością. Estetycznie zaprojektowana obudowa jest wykonana z odpornego na wysoką temperaturę tworzywa sztucznego i metalu, można zatem oczekiwać, że urządzenie posłuży przez długi czas. Na obudowie znalazły się lampki kontrolne, informujące o podłączeniu do prądu i o osiągnięciu optymalnej temperatury. ten zestaw cech sprawia, że Germin to jeden z najlepszych opiekaczy na rynku.

Zalety
marmurkowe płyty
bardzo dobra jakość wykonania
rozbudowana funkcjonalność
Wady
dość wysoka cena
powtarzalny design

Nowoczesny opiekacz AMICA SMK4011

Opiekacz 3w1 AMICA SMK4011 to niezwykle funkcjonalny model, przedstawiający wiele zalet. Opisywany sandwich-toster został wyposażony w wymienne płytki, co sprawia, że jeden opiekacz może z powodzeniem zastąpić trzy urządzenia. Oprócz oczywistej funkcji, toster 3w1 AMICA SMK4011 pełni też rolę elektrycznego grilla i gofrownicy. Dzięki temu, pozwala zaoszczędzić miejsce w kuchni, a także pieniądze – zamiast trzech urządzeń, użytkownik kupuje tylko jedno.

Płytki zostały pokryte warstwa teflonu, która zapobiega przywieraniu i ułatwia czyszczenie komory. Na obudowie znajdują się dwie kontrolki. Pierwsza informuje o odłączeniu opiekacza do prądu, a druga – o osiągnięciu właściwej temperatury. Matowa obudowa urządzenia charakteryzuje się nowoczesnym wzornictwem, a utrzymanie jej w czystości nie stanowi najmniejszego problemu. Opiekacz do kanapek 3w1, firmy Amica, to bardzo ciekawa propozycja.

Zalety
rozbudowana funkcjonalność
powłoka nieprzywierająca
Wady
wysoka cena
obudowa wykonana z tworzywa sztucznego

Opiekacz 3w1 CLATRONIC ST/WA 3670

Opiekacz-grill CLATRONIC ST/WA 3670 został wyposażony w wymienne wkładki, znacząco zwiększające funkcjonalność urządzenia. Opisywany model, w jednej chwili, może przeistoczyć się w elektryczny grill lub w gofrownicę. Producent zadbał, by przygotowywane potrawy nie przywierały do powierzchni grzewczej – płytki zostały pokryte specjalną powłoką, która przy okazji ułatwia ich czyszczenie. 

Obudowa urządzenia została wykonana z metalu i tworzywa sztucznego. Uchwyt jest zabezpieczony przed nagrzewaniem, co znacząco zmniejsza ryzyko bolesnego poparzenia. Producent wyposażył opisywany model w lampki kontrolne, które informują o podłączeniu do prądu i o osiągnięciu właściwej temperatury, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo – użytkownik nie musi podnosić pokrywy, by sprawdzić, czy kanapki są już gotowe do podania. 

Zalety
rozbudowana funkcjonalność
obudowa z metalu i tworzywa sztucznego
Wady
brak możliwości grillowania potraw
dość wysoka cena

Toster-opiekacz Esperanza Asiago

espernza asiago

Toster-opiekacz Esperanza Asiago umożliwia przygotowanie dwóch ciepłych kanapek. Płytki grzewcze zostały powleczone warstwą zapobiegającą przywieraniu. Takie rozwiązanie ułatwia też utrzymanie urządzenia w czystości – aby pozbyć się zabrudzeń, powierzchnię grzewczą wystarczy przetrzeć papierowym ręcznikiem. 

Uchwyt opiekacza jest wyposażony w izolację termiczną. Na estetycznie zaprojektowanej obudowie znalazły się niezbędne lampki kontrolne. 

Zalety
niska cena
powłoka zapobiegająca przywieraniu
możliwość przechowywania w pozycji pionowej
Wady
brak możliwości wymiany płytek
błyszcząca obudowa eksponuje zabrudzenia

First Austria FA 5337-5

First Austria FA 5337-5

Opiekacz-sandwich First Austria FA 5337-5 charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wykonania. Obudowa opisywanego modelu to połączenie wytrzymałego tworzywa sztucznego i metalu, co pozwala przypuszczać, że First Austria FA 5337-5 posłuży użytkownikowi przez wiele lat.

Płyty grzewcze zostały wyposażone w nieprzywierającą powłokę i umożliwiają przygotowanie dwóch kanapek, o prostokątnym kształcie. 

Zalety
niska cena
obudowa wykonana z plastiku i metalu
Wady
brak możliwości wymiany płytek
dla niektórych osób, wadą może być prostokątna forma przygotowywanych sandwichy

Opiekacz kanapkowy Zelmer SM1400 ZSM2001X

Opiekacz do kanapek Zelmer SM1400 ZSM2001X to atrakcyjnie zaprojektowane urządzenie, umożliwiające przygotowanie dwóch kanapek na ciepło. Specjalna powłoka płyt grzewczych dba o to, by przygotowane sandwiche nie przywierały do elementów komory. Dzięki temu, kanapki można łatwo wyjąć, gdy są już gotowe. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – utrzymanie czystości urządzenia jest niezwykle łatwe. 

Producent nie zapomniał o bezpieczeństwie użytkowania urządzenia. Opiekacz Zelmer oferuje antypoślizgową podstawę, izolowany termicznie uchwyt, niezbędny zestaw lampek kontrolnych i zabezpieczenie przed przegrzaniem. Urządzenie można przechowywać w pozycji pionowej.

Zalety
niska cena, zwłaszcza w kontekście renomy producenta
atrakcyjnie zaprojektowana obudowa
Wady
brak możliwości wymiany płytek
obudowa wykonana wyłącznie z tworzywa sztucznego

Opiekacz z wymiennymi płytkami – zwiększenie funkcjonalności urządzenia

Może się wydawać, że w segmencie opiekaczy trudno o jakiekolwiek innowacje. Nic bardziej mylnego. W ostatnim czasie, coraz więcej urządzeń ma na wyposażeniu funkcję wymiennych płytek. Takie rozwiązanie sprawia, że opiekacz-toster może zastąpić inne urządzenia kuchenne, w tym gofrownicę i grill elektryczny.

Aby skorzystać z dodatkowej funkcjonalności, wystarczy wymienić płytki (dodatkowe akcesoria zwykle stanowią element zestawu). W poszczególnych modelach, proces ten może być realizowany nieco inaczej, ale najpopularniejsze rozwiązanie to przycisk zwalniający zaczepy, umieszczony na obudowie.

Wielofunkcyjność staje się coraz powszechniejszą cechą opiekaczy i nie jest już zarezerwowana wyłącznie dla modeli premium (jak choćby Germin, który jest jednym z najlepszych opiekaczy na rynku). Funkcję wymiany płytek można też spotkać w niedrogich urządzeniach, jak Esperanza PORTABELLA. 

Opiekacz, toster, a może opiekacz i gofrownica w jednym?

Opiekacz z wymiennymi płytkami to świetne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce w kuchni i pieniądze – zamiast dwóch lub trzech urządzeń, kupujemy tylko jedno. Najczęściej oferowaną opcją dodatkową jest przygotowywanie gofrów. Rola użytkownika sprowadza się tylko do przygotowania ciasta i wypełnienia nim specjalnych form. Temperatura zostanie dostosowana automatycznie, a o zakończeniu procesu poinformuje nas specjalna kontrolka. 

Warto podkreślić, że niektóre modele umożliwiają przygotowanie pysznych gofrów w wielu fantazyjnych kształtach (np. TEFAL SW 852D SNACK). Taką opcję z pewnością docenią rodzice malców, lubiących grymasić przy śniadaniu. 

toster opiekacz ranking

Opiekacz jak używać? Podstawowe wskazówki dla użytkowników

Obsługa niektórych elektrycznych urządzeń kuchennych może sprawiać pewne problemy. Na szczęście do tej grupy nie zalicza się opiekacz. Jak używać popularnych sandwichy? Udział użytkownika ogranicza się wyłącznie do włożenia kanapek do komory, podłączenia urządzenia do prądu, wyjęcia wtyczki zasilającej i podania gotowego śniadania. Całą resztą zajmie się urządzenie. O zakończeniu procesu pieczenia, poinformuje nas specjalna lampka kontrolna, więc nie trzeba podnosić pokrywy, by sprawdzić, czy sandwiche są już gotowe. 

Warto pamiętać, że w trakcie pracy, toster-sandwich nagrzewa się do wysokiej temperatury, więc nie należy dotykać obudowy. Nie dotyczy to uchwytu, który najczęściej jest zaopatrzony w izolację termiczną. 

Opiekacz czy toster? Porównanie funkcjonalności, wady i zalety obu rozwiązań

Wiemy już, jakie różnice dzielą toster i opiekacz i jak działa każde z tych urządzeń. Zastanówmy się zatem, toster czy opiekacz? Jaki wybrać sprzęt do swojej kuchni?

Funkcjonalność tostera jest ograniczona do przygotowywania grzanek, rozmrażania i podgrzewania pieczywa (bez przypiekania). Część z tych funkcji może przejąć opiekacz, a przy tym, takie urządzenie zaoferuje więcej opcji. Przygotowywanie ciepłych kanapek, grillowanych mięs, ryb i drobiu czy pysznych gofrów – to tylko niektóre z opcji.

Warto jednak podkreślić, że jeżeli chcemy korzystać z opiekacza jak ze zwykłego tostera, możemy się nieco rozczarować – przestrzeń między podstawą a pokrywą jest na tyle duża, że płyty nie będą ściśle przylegać do pojedynczej kromki, więc tost nie przypiecze się tak dobrze, jak w dedykowanym do tego urządzeniu. Nie zmienia to faktu, że opiekacz zapewnia większą funkcjonalność, jednak wybór zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami. 

opiekacz do kanapek

Czy opiekacz jest zdrowy? Istotne informacje w dobie rosnącej świadomości społeczeństwa

Czy opiekacz jest zdrowy? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które zastanawiają się nad zakupem takiego urządzenia i nic dziwnego – sporo mówi się o potencjalnej szkodliwości teflonu. Należy jednak wyraźnie podkreślić – badania naukowe dowiodły, że teflon, nawet gdy jest zdarty, pozostaje neutralny dla organizmu. 

W kontekście szkodliwości tego typu urządzeń, nie można jednak nie wspomnieć, że codzienne jedzenie chleba podawanego na ciepło nie jest zdrowe. Wynika to z faktu, że w procesie obróbki termicznej białego pieczywa, powstaje akrylamid – substancja potencjalnie rakotwórcza, która nie zostaje w stu procentach zmetabolizowana. Jej część przekształca się w glicydamid, który wykazuje toksyczne działanie w stosunku do DNA. 

Jak wyczyścić opiekacz do kanapek? Wskazówki przy czyszczeniu opiekaczy

Nie należy zapominać, że aby cieszyć się doskonałym smakiem sandwichy i uniknąć ryzyka zatrucia pokarmowego, opiekacz należy regularnie czyścić. Problem w tym, że w przypadku urządzeń zasilanych elektrycznie, nie jest to takie łatwe.

Jak czyścić opiekacz? Na szczęście okazuje się, że dzięki powłoce zapobiegającej przywieraniu, nie jest to takie trudne. Przede wszystkim należy pamiętać, że sandwich można czyścić dopiero, gdy płyty grzewcze są zimne. Resztki jedzenia usuwamy drewnianą łopatką, a powierzchnie czyścimy wilgotną ściereczką (nie należy tego robić gąbką ani szorstkimi myjkami). Nie używamy detergentów! Na koniec, płyty osuszamy papierowym ręcznikiem. 

Opiekacz czy warto kupić? Podsumowanie – zalety i wady opiekaczy do kanapek

Opiekacz – czy warto kupić takie urządzenie? Przecież zajmuje sporo miejsca na blacie, a w trosce o zdrowie, z pewnością nie będzie używany codziennie. Cóż, nie można przeczyć faktom, jednak istnieje sporo argumentów, które jednak przemawiają za zakupem opiekacza. Po pierwsze, warto od czasu do czasu urozmaicać śniadanie, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci, które szybko nudzą się kanapkami na zimno. Po drugie, dobry opiekacz to uniwersalne urządzenie, spełniające wiele funkcji, więc na pewno znajdziemy dla niego zastosowanie. Po trzecie, problem zajmowanego blatu niweluje system przechowywania w pionie, oferowany przez wiele modeli. Odpowiadając na postawione wcześniej pytanie – oczywiście, że warto. 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adamczyk
adamczyk
7 miesięcy temu

mam opiekacz 3w1 – do kanapek, gofrów i grill i jest to najlepsza opcja
oszczędność pieniędzy oraz miejsca w kuchennych szafkach 😀

Zamknij