Close

Nawilżacz powietrza – Ranking i poradnik zakupowy

Nawilżacz powietrza w zimę to must have. Warto zadbać o zdrowie swojej skóry, układu oddechowego i jak najszybciej oddychać nawilżonym, czystym i wolnym od zanieczyszczeń powietrzem. Pierwszym krokiem ku poprawie funkcjonowania organizmu jest nawilżacz powietrza. Jesteś na etapie kupna tego urządzenia? Zobacz ranking nawilżaczy powietrza i przekonaj się, że jakość ma znaczenie!

Aktualizacja: Wrzesień 2022

#1
Deerma LD220 – podłogowy nawilżacz powietrza z pilotem
Deerma LD220 – podłogowy nawilżacz powietrza z pilotem

Model LD220 od firmy Deerma do ultradźwiękowy nawilżacz powietrza do postawienia na podłodze. Urządzenie wyróżnia się pojemnym zbiornikiem mieszczącym do 4 litrów wody. Jego obsługa jest niesamowicie wygodna. W zestawie znajdziesz dodatkowy pilot, który pozwala na sterowanie nawilżaczem z każdego miejsca w pomieszczeniu.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Nawilżacz na 10. Czuć różnicę w powietrzu. Polecam!”

Sprawdź cenę
#2
Dexxer – nawilżacz powietrza z funkcją aromaterapii
Dexxer – nawilżacz powietrza z funkcją aromaterapii

Nawilżacz powietrza od firmy Dexxer to funkcjonalny i stylowy dodatek do mieszkania. Wbudowany zbiornik na wodę pomieści do 200 ml wody, dlatego ten model sprawdzi się na biurku i w małych pomieszczeniach. Nawilżacz powietrza ma także wbudowane podświetlenie RGB, dlatego pełni funkcję małej lampki nocnej.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Poręczny, mały i w świetnej cenie. Serdecznie polecam!”

Sprawdź cenę
#3
Hanks-Air – nawilżacz powietrza z opcją jonizacji i aromaterapii
Hanks-Air – nawilżacz powietrza z opcją jonizacji i aromaterapii

Nawilżacz powietrza Hanks-Air łączy w sobie funkcję nawilżania, jonizacji oraz aromaterapii. Urządzenie jest wyposażone w zbiornik o pojemności 3 l, co pozwala na nieustanną pracę do 9 godzin bez przerwy. Nawilżacz to świetny wybór dla osób cierpiących na alergię oraz astmatyków. Wbudowany jonizator chroni przed toksycznymi zarodnikami i roztoczami.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Nawilżacz pracuje od dwóch tygodni. Działa bez zarzutu!”

Sprawdź cenę
#4
Transa Electronics NT-315 – nawilżacz powietrza z higrometrem
Transa Electronics NT-315 – nawilżacz powietrza z higrometrem

Model od firmy Transa Electronics wyróżnia się bardzo pojemnym zbiornikiem na wodę, który pomieści do 4 litrów wody. Urządzenie jest sterowane za pomocą wygodnego pilota oraz czytelnego wyświetlacza LCD. Wbudowany higrostat pozwala ustawić pożądaną wilgotność powietrza. Natomiast wbudowane oświetlenie pozwala używać nawilżacza jako lampki nocnej.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Bardzo wydajny i prosty w obsłudze nawilżacz. Zdecydowanie polecam.”

Sprawdź cenę
#5
OMNA Ultrasonic – nawilżacz z ruchomą dyszą
OMNA Ultrasonic – nawilżacz z ruchomą dyszą

Nawilżacz Ultrasonic to model do małych i średnich pomieszczeń o powierzchni do 50 m². Nawilżacz został wyposażony w funkcję jonizacji, aromaterapii, a wbudowany termometr pozwala kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Na uwagę zasługuje także obrotowa dysza, która pozwala na rozpylanie mgiełki w więcej niż jednym kierunku.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Nawilżacz świetnie działa, a do tego prezentuje się bardzo nowocześnie.”

Sprawdź cenę
#6
Esperanza Cool Vapor EHA005 – nawilżacz powietrza na biurko
Esperanza Cool Vapor EHA005 – nawilżacz powietrza na biurko

Szukasz małego nawilżacza, który dodatkowo pełni funkcję lampki nocnej? Wybierz model Cool Vapor. Prosty design wraz ze wbudowanym oświetleniem LED sprawdzi się na biurku lub na stoliku nocnym. Optymalna pojemność zbiornika 2,6 l gwarantuje nieustanną pracę do 8,5 godzin. Po opróżnieniu zbiornika na wodę, urządzenie automatycznie się wyłącza. Jest zatem praktyczny i bezpieczny.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

"Stosunek ceny do jakości na duży plus. Pracuje cichutko.”

Sprawdź cenę

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Jakie są rodzaje?

NAWILŻACZ POWIETRZA EWAPORACYJNY NAWILŻACZ POWIETRZA EWAPORACYJNY
+ zasysa powietrze z pomieszczenia, nawilża je i wypuszcza w postaci chłodnej mgiełki
+ ochładza powietrze w pomieszczeniu
+ jest energooszczędny
- ryzyko częstej wymiany filtrów
- wysoka cena
NAWILŻACZ POWIETRZA ULTRADŹWIĘKOWY NAWILŻACZ POWIETRZA ULTRADŹWIĘKOWY
+ niskie zużycie prądu
+ pracuje bardzo cicho
+ ma wbudowane dodatkowe funkcje tj. higrostat
- zaleca się używanie wody destylowanej
- filtry są wrażliwe na zanieczyszczenia
- powinny być umieszczane wysoko w pomieszczeniu
NAWILŻACZ POWIETRZA PAROWY NAWILŻACZ POWIETRZA PAROWY
+ najniższa cena spośród nawilżaczy
+ większa higiena w trakcie używania
+ odpowiedni do aromaterapii
- ryzyko częstej wymiany filtrów
- wysoka cena

Jak wybrać nawilżacz powietrza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Moc nawilżacza
Moc nawilżacza

W przypadku nawilżaczy powietrza moc zwykle przekłada się na wydajność. Przykładowo w przypadku nawilżaczy parowych wysoka moc zapewni szybkie podgrzanie dużej ilości wody, a tym samym znacznie szybsze nawilżenie pomieszczenia.

Wydajność nawilżania
Wydajność nawilżania

Parametr ten informuje o ilości wody, jaka może zostać uwolniona do powietrza w danym czasie. Zwykle jest to podawane w mililitrach na godzinę (ml/h). Więcej uwolnionej do powietrza wody przekłada się na skuteczniejsze nawilżenie.

Pojemność zbiornika wody
Pojemność zbiornika wody

Duży zbiornik wystarczy na wiele godzin nieprzerwanej pracy. 3-4 litry wody przy wydajności nawilżania ok. 300ml/h wystarczą na cały dzień pracy. Warto zatem zwrócić uwagę na ten parametr, jeśli nie chcemy co kilka godzin napełniać zbiornika w naszym urządzeniu.

Poziom głośności pracy
Poziom głośności pracy

Nawilżacz pozostaje włączony w naszym domu przez wiele godzin. Jego praca musi być zatem maksymalnie cicha, aby nie przeszkadzać nam w codziennych czynnościach. Dobre nawilżacze powietrza charakteryzują się poziomem generowanego hałasu do 35dB.

Filtry
Filtry

Nawilżacze powietrza mogą przy okazji oczyszczać powietrze. Wielofunkcyjne urządzenia mogą posiada bardzo skuteczne filtry Hepa, które usuwają 99,9 niechcianych cząstek w powietrzu. Znaleźć możemy także filtry węglowe usuwające nieprzyjemne zapachy czy filtry ceramiczne, regulujące niekorzystne działanie zakamienionej wody.

Dodatkowe funkcje
Dodatkowe funkcje

Nowoczesne nawilżacze są wyposażone m.in. z higrometr, który sprawdza wilgotność powietrza. Często znajdziemy także termometr. Na podstawie pomiarów dokonywanych przez czujniki, nawilżacz automatycznie dostosowuje parametry swojej pracy. Dodatkowym usprawnieniem jest dodanie także funkcji timera, który pozwala zaprogramować czas działania nawilżacza.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Ranking nawilżaczy

Nawilżacz powietrza Transa Electronics NT-315

Nawilżacz powietrza Transa Electronics NT-315

Nawilżacz powietrza marki Transa Electronics to bardzo estetyczne i warte uwagi urządzenie. Jego zaletą jest niewielka waga wynosząca zaledwie ok. 1kg. Elegancka obudowa skrywa w sobie wbudowany higrometr i termometr, wyświetlacz LCD, dotykowy panel sterowania, podświetlenie LED służące jako lampka nocna, a także komponenty służące do aromaterapii i jonizacji. Zbiornik na wodę ma pojemność aż 4,5l. Wystarczy to na kilkanaście godzin pracy. Przydatna zatem jest możliwość zaprogramowania pracy od 1 do 12 godzin dzięki zintegrowanemu timerowi. W przypadku, gdyby woda została szybciej zużyta, nawilżacz automatycznie przerwie pracę. W zestawie znajdziemy także pilota, dzięki któremu sterowanie urządzeniem stanie się bezproblemowe i niewymagające od nas wstawania. Do zalet zaliczymy ponadto energooszczędność – zużycie prądu nie powinno przekroczyć 25W, a także bardzo niewielki poziom generowanego hałasu – 35dB. 

Zalety
dobre parametry
pilot zdalnego sterowania w zestawie
elegancki wygląd
Wady
maksymalna zalecana wielkość pomieszczenia tylko 25m2.

Automatyczny nawilżacz powietrza OMNA Ultrasonic

Automatyczny nawilżacz powietrza OMNA Ultrasonic

Nawilżacz automatyczny OMNA Ultrasonic to eleganckie, ciekawe i proste w obsłudze urządzenie, które jest w dodatku niedrogie. Za ok. 100zł możemy wyposażyć się w ciche i wydajne narzędzie, które będzie automatycznie utrzymywać wilgoć za zadanym przez nas poziomie. Znajdziemy tu ponadto funkcję jonizacji powietrza, a także aromaterapii. Możemy zatem w łatwy sposób nadać naszemu pomieszczeniu ulubionego zapachu. Wiele osób doceni obecność funkcji automatycznego wyłączania po 1,2,4 lub 8 godzinach, a także higrometr i termometr. Przyrządy te mierzą odpowiednio wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu i dostosowują pracę nawilżacza do warunków. Wśród dodatków jest także funkcja nocnej lampki. 3,5-litrowy zbiornik wystarcza do zapewnienia pracy na nawet 10 godzin. Wydajność maksymalna wynosi 300ml/h, a producent zaleca używania nawilżacza w pomieszczeniach do 50m2.

Zalety
niska cena
funkcja aromaterapii, jonizacji i oczyszczania
duży zbiornik wody i dobra wydajność
Wady
design nie przypadnie każdemu do gustu

Nawilżacz powietrza Webber AP9405 HEPA

Nawilżacz powietrza Webber AP9405 HEPA

Nawilżacz i oczyszczacz powietrza marki Webber z filtrem Hepa zapewnia skuteczność oczyszczania na poziomie 99,9%. Urządzenie wyposażono w inteligentny sensor zanieczyszczeń, który dostosowuje parametry pracy urządzenia tak, by jak najszybciej zapewnić perfekcyjną czystość powietrza w domu. Na obudowie znalazła się specjalna kontrolka, która wskazuje aktualną jakość powietrza. Ponad nią jest wyświetlacz, który wskazuje dokładniejsze ustawienia. Webber AP9405, poza funkcją oczyszczania, oczywiście umożliwia nawilżanie oraz jonizowanie powietrza. Wydajność nawilżania może być regulowana w 3 stopniach. Najwyższa wydajność wynosi 220m3/h. Zalecana maksymalna wielkość pomieszczenia to 40m2. Nawilżanie odbywa się po ustawieniu urządzenia w tryb Mist. Cena to ok. 750zł.

Zalety
funkcjonalność oczyszczacza, jonizatora i nawilżacza
wskaźnik jakości powietrza
3 tryby pracy nawilżacza
Wady
wysoka cena

Nawilżacz powietrza z opcją jonizacji i aromaterapia - zbiornik 3.2l

Niedrogi nawilżacz powietrza ultradźwiękowy z jonizatorem to idealny wybór na gorące, suche dni. Urządzenie wyposażono w duży, 3,2-litrowy zbiornik wody, który wystarcza na 9h ciągłej pracy. Nawilżacz może pochwalić się dobrą wydajnością rozprowadzania do 300ml wody na godzinę. Jest przy tym bardzo cichy – jego poziom hałasu wynosi do 35dB. Zalecany obszar działania urządzenia wynosi do 50m2. Producent chwali się niskim zużyciem energii, długą żywotnością produktu, a także zastosowaniem nietypowego systemu aromaterapii. Ostatnia funkcja polega na wbudowaniu w urządzenie dyfuzora na olejki eteryczne. Wkład nasączamy dowolnym olejkiem, a nawilżacz automatycznie rozprowadzi zapach po całym pomieszczeniu. Cena to jedyne 60zł.

Zalety
filtr ceramiczny neutralizujący negatywne skutki używania twardej wody
niska cena
funkcja aromaterapii
Wady
przeciętna jakość wykonania


Aeri 4.0

nawilżacz powietrza biały Aeri 4.0

Lubisz produkty, które cechuje maksymalna jakość i świetna wydajność? Taki jest właśnie nawilżacz powietrza Aeri 4.0. To produkt dla wymagających, charakteryzujący się sporym, bo aż 6,5 litrowym zbiornikiem na wodę. Sprawdzi się w Twoim domu i zapobiegnie problemom z przesuszonymi błonami śluzowymi, schorzeniami gardła czy też problemom ze skórą. Posiada m.in. funkcję jonizacji. Jest dość lekki i bardzo designerski z wyglądu, co spodoba się miłośnikom nowoczesnych gadżetów. Gwarantuje także cichą pracę, co potwierdza możliwość przełączenia urządzenia na tryb nocny. Jest energooszczędny i w prosty sposób pomoże Ci utrzymać odpowiednią wilgotność w mieszkaniu. Warto zapoznać się z nim bliżej!

Zalety
elegancki design
nadaje się do dużych pomieszczeń
funkcja jonizacji
mały pobór prądu
funkcja lampki nocnej
Wady
niezbyt czytelny wyświetlacz


Nawilżacz powietrza Duux – jonizator powietrza dla dzieci i miłośników aromaterapii

Nawilżacz powietrza Duux

Osobom, które cenią wygodę oraz użyteczność, spodoba się także nawilżacz powietrza aka jonizator powietrza – Duux. Jest inteligentnym urządzeniem, świetnie sprawdzającym się w każdym domu. Polubisz go m.in. za designerski wygląd, funkcjonalność, prostotę w obsłudze czy duży, zbiornik na wodę. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, iż urządzenie to można używać do aromaterapii. Wystarczy, że dodasz olejki eteryczne. Zaowocuje to pięknym zapachem rozprowadzanym po całym domu! Jest także energooszczędny, wydajny, trwały i funkcjonalny. Ponadto, ma nowoczesny design wraz z funkcją lampki nocnej.

Zalety
niewielkie wymiary
nowoczesny i piękny design
bardzo dokładny filtr HEPA
niski poziom generowanego hałasu
Wady
nadaje się tylko do mniejszych pomieszczeń

YOER APH01W Pure Home – Twój inteligentny jonizator powietrza

YOER APH01W Pure Home jonizator powietrza

Ranking 2019 otwiera jonizator powietrza YOER APH01W Pure Home. To niezwykle inteligentne, nowoczesne urządzenie, dzięki któremu zanieczyszczone powietrze nie będzie już problemem w Twoim domu. Dzięki mnogości funkcji możesz go dopasować do własnych potrzeb. Posiada także m.in. możliwość sterowania za pomocą smartfona, trzy poziomy pracy, osiem poziomów filtracji czy czujniki cząstek i zapachu. Jest urządzeniem wielofunkcyjnym, który zadba kompleksowo o Twoje zdrowie.

Zawiera jonizator klasyczny, funkcję nawilżania i potrafi generować tlen, likwidując nieprzyjemne zapachy. Świetnie zadba o dobre samopoczucie Twoje i Twoich domowników. Na dużym, wygodnym wyświetlaczu podejrzysz m.in. wskaźnik pyłów PM2,5, wskaźnik wilgotności powietrza czy wskaźnik bieżącej temperatury otoczenia. Jeśli nawilżacz powietrza i jonizator powietrza w jednym jest Twoim celem, zapoznaj się z tym produktem!

Zalety
wysoka wydajność
nadaje się do dużych pomieszczeń
możliwość zdalnego sterownia
skuteczne filtry
Wady
duże zużycie prądu przy maksymalnej wydajności
duże wymiary

Który z nawilżaczy powietrza sprawdzi się najlepiej w domu?

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów nawilżaczy może dobrze się sprawdzić w domu. Musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów i cech. Jeśli w domu znajdują się zwierzęta lub małe dzieci, zalecamy odrzucić nawilżacz ultradźwiękowy. Nawilżacz parowy docenimy natomiast, jeśli chcielibyśmy móc zwiększyć nieco temperaturę pomieszczenia, w którym działa urządzenie. Wadą tego rozwiązania będzie natomiast wyższe zużycie energii. Ponadto wydobywająca się, gorąca para wodna może poparzyć nieświadome zagrożenia dziecko.  Najbezpieczniejszy ze wszystkich rodzajów uznajemy zatem nawilżacz ewaporacyjny.  

Kiedy stosować nawilżacz powietrza? Jakie są wskazania?

Nawilżacz powinniśmy używać w okresach obniżonej wilgotności powietrza. Czas ten rozpoznamy po podrażnionych drogach oddechowych naszego organizmu. Nie musimy jednak przeciwdziałać, a możemy zapobiegać. Poziom wilgotności sprawdzimy za pomocą higrometru, czyli urządzenia mierzącego zawartość wody w powietrzu. Nowoczesne nawilżacze posiadają zwykle wbudowany miernik wilgotności i uruchamiają się automatycznie.

Jak działa nawilżacz powietrza i co daje?

Nawilżacz wprowadza do powietrza, którym oddychamy, cząsteczki wody. Zapobiega to podrażnieniom naszego układu oddechowego takim jak suchość w gardle, trudnościom w oddychaniu, wysuszeniom błon śluzowych i skóry, a w ostateczności także występowaniu infekcji. Nawilżacz rozprowadza wodę do powietrza na kilka sposobów. Proces ten może polegać na podgrzewaniu pewnych porcji wody ze zbiornika, co powoduje jej odparowanie. Inna metoda polega na przeprowadzaniu strumienia powietrza przez nasączona matę. Jeszcze inne urządzenia wykorzystują ultradźwięki do rozbijania cząstek wody w powietrzu. Każda z tych metod jest skuteczna, jednak wszystkie mają też swoje wady. 

Nawilżacz powietrza za i przeciw - jakie są wady i zalety rozwiązania?

Nawilżacz powietrza to proste w obsłudze urządzenie. W sprzedaży znajdziemy różne rozwiązania konstrukcyjne, które są dostępne w szerokim zakresie cenowym. Nawilżacze  są skuteczne i wydajne, a często wyposażone są także w dodatkowe funkcjonalności. Modele ewaporacyjne i ultradźwiękowe są tanie w eksploatacji. Nieco więcej energii zużywają nawilżacze parowe. Należy także pamiętać o drażniących dla zwierząt skutkach używania nawilżaczy ultradźwiękowych. 

Zalety
proste w obsłudze
dostępne różne rodzaje konstrukcji
dobra wydajność i skuteczność
często spotykane dodatkowe funkcjonalności
nawilżacze ewaporacyjne i ultradźwiękowe są tanie w eksploatacji
Wady
zauważalne zużycie energii przez modele parowe
drażniące dla zwierząt i dzieci działanie nawilżaczy ultradźwiękowych

Nawilżacz powietrza z jonizatorem - czy warto?

Nawilżacze z jonizatorami tworzą ujemne jony, które neutralizują jony dodatnie. Te mogą doprowadzić do niedotlenienia organizmu. Jonizacja jest zatem bardzo pożyteczną funkcją, która ponadto oczyszcza powietrze. Wybierając nawilżacz z jonizatorem, wyposażamy się z jedno urządzenie zastępujące dwa. To dobra inwestycja, gdyż nasz zakup częściej okaże się przydatny. 

Nawilżacz czy oczyszczacz powietrza - które urządzenie jest lepsze?

Oczyszczacz powietrze to urządzenie, które z pewnością przemknie nam przed oczami podczas poszukiwań nawilżacza. Oczyszczanie powietrza to przydatna funkcjonalność. Usuwa przykre zapachy, neutralizuje drobnoustroje i mikroorganizmy, a także zbiera wszelki pył i kurz. Na szczęście nie musimy wybierać pomiędzy tymi dwoma opcjami. Bardzo łatwo znaleźć w sprzedaży nawilżacze powietrza wraz z oczyszczaczami. Musimy jednak przygotować się na nieco większy wydatek oraz na wyznaczenie nieco większej ilości miejsca na nasze urządzenie niż w przypadku typowego nawilżacza. Chętnych zgłębienia wiedzy na temat oczyszczaczy powietrza zapraszamy do naszego artykułu poświęconemu tym urządzeniom LINK. 

Podsumowanie

Nawilżacz powietrza to doskonały pomysł na poprawienie jakości powietrza w najważniejszym dla nas miejscu – domu. Wyposażając się w omawiane urządzenie, poprawimy swoje samopoczucie oraz stan zdrowia. Nawilżacz nie przeszkadza w pracy, a dzięki prostocie obsługi, każdy z nas poradzi sobie z ustawieniem tego urządzenia. Nawet jeśli nie mierzyliśmy się z zamiarem zakupu nawilżacza, warto rozważyć jego zalety i możliwy wpływ na nasze życie. 


TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE


AERI MEDI TECH 6L – nowoczesny nawilżacz powietrza

Do rankingu dołącza także nawilżacz powietrza AERI MEDI TECH 6.0. Wyróżnia go nowoczesny wygląd, szereg przydatnych funkcji, cicha praca czy zbiornik o pojemności 6l. Nie obawiaj się o kontrolę ilości wody – nawilżacz powietrza sam się tym zajmie! Dodatkowo posiada m.in. lampkę nocną, która stworzy przyjemny nastrój. Łatwy w obsłudze, nowoczesny i skutecznie oczyszczający powietrze w Twoim domu.

Philips HU4803/01 seria 2000 – zgrabny i wydajny

Trzecie miejsce na podium należy się bez wątpienia nawilżaczowi powietrza Philips HU4803/01 seria 2000. Śmiało można go nazwać maleńkim i zgrabnym urządzeniem, które nie zajmie sporo miejsca w Twoim mieszkaniu. Jednocześnie ma sporo funkcji, dzięki którym zyskasz skuteczny filtr powietrza do domu. Główną jego zaletą jest umiejętność równomiernego rozprowadzania nawilżonego powietrza po całym pomieszczeniu.Ponadto jest inteligentnym urządzeniem z równie inteligentną technologią parowania i automatyczną kontrolą. Do wyboru masz aż trzy opcje nawilżania: cichego, standardowego czy automatycznego. Jeśli doceniasz nowoczesne urządzenia i stawiasz na niezawodność, ten model z pewnością sprawdzi się w Twoim domu. Ten nawilżacz ewaporacyjny będzie sprzymierzeńcem odpowiedniego powietrza!

Zalety
ciekawy wygląd
możliwość ustawienia zegara na 1,4 lub 8 godzin pracy
czytelny wyświetlacz
Wady
brak pilota w komplecie
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
teodor
teodor
3 lat temu

nawilżacz powietrza to super sprawa. każde polskie, ogrzewane w zimie mieszkanie powinno taki mieć
pozdrawiam

Zamknij