Aktualizacja: Listopad 2024
"Jestem niesamowicie zadowolona z zakupu i polecam każdemu. Świetnie radzi sobie nawet z nawilżaniem powietrza w ogromnym salonie.”
"Mam ogromne problemy z alergią i ten nawilżacz pozwala mi wreszcie spokojnie przespać noc. Polecam!”
"Zwykłe nawilżacze wydawały mi się takie toporne i ogromne... Ten jest idealnie kompaktowy. Polecam!”
"Żaden nawilżacz mi się nie podobał, ale wreszcie znalazłam Retoo. Jest naprawdę subtelny i nie widać go na tle mebli. Polecam!”
"Od razu przypadł mi do gustu jego kształt! I kompletnie się nie zawiodłam. Świetny jest i bardzo wydajny.”
"Długo się zastanawiałam nad wyborem czegoś do sypialnii i wreszcie kupiłam nawilżacz Hanks-Air. Niepozorny, ale bardzo skuteczny :)”
- Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Jakie są rodzaje?
- Jak wybrać nawilżacz powietrza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Ranking nawilżaczy
- Kiedy stosować nawilżacz powietrza? Jakie są wskazania?
- Nawilżacz powietrza z jonizatorem - czy warto?
- Nawilżacz czy oczyszczacz powietrza - które urządzenie jest lepsze?
Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Jakie są rodzaje?
Jak wybrać nawilżacz powietrza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
W przypadku nawilżaczy powietrza moc zwykle przekłada się na wydajność. Przykładowo w przypadku nawilżaczy parowych wysoka moc zapewni szybkie podgrzanie dużej ilości wody, a tym samym znacznie szybsze nawilżenie pomieszczenia.
Parametr ten informuje o ilości wody, jaka może zostać uwolniona do powietrza w danym czasie. Zwykle jest to podawane w mililitrach na godzinę (ml/h). Więcej uwolnionej do powietrza wody przekłada się na skuteczniejsze nawilżenie.
Duży zbiornik wystarczy na wiele godzin nieprzerwanej pracy. 3-4 litry wody przy wydajności nawilżania ok. 300ml/h wystarczą na cały dzień pracy. Warto zatem zwrócić uwagę na ten parametr, jeśli nie chcemy co kilka godzin napełniać zbiornika w naszym urządzeniu.
Nawilżacz pozostaje włączony w naszym domu przez wiele godzin. Jego praca musi być zatem maksymalnie cicha, aby nie przeszkadzać nam w codziennych czynnościach. Dobre nawilżacze powietrza charakteryzują się poziomem generowanego hałasu do 35dB.
Nawilżacze powietrza mogą przy okazji oczyszczać powietrze. Wielofunkcyjne urządzenia mogą posiada bardzo skuteczne filtry Hepa, które usuwają 99,9 niechcianych cząstek w powietrzu. Znaleźć możemy także filtry węglowe usuwające nieprzyjemne zapachy czy filtry ceramiczne, regulujące niekorzystne działanie zakamienionej wody.
Nowoczesne nawilżacze są wyposażone m.in. z higrometr, który sprawdza wilgotność powietrza. Często znajdziemy także termometr. Na podstawie pomiarów dokonywanych przez czujniki, nawilżacz automatycznie dostosowuje parametry swojej pracy. Dodatkowym usprawnieniem jest dodanie także funkcji timera, który pozwala zaprogramować czas działania nawilżacza.
Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Ranking nawilżaczy
1. Welltec HDO300
Welltec HDO300 to kolejny model, który oferuje topowe parametry. W tym modelu znajdziesz zbiornik na wodę o pojemności 3,5 l, dzięki czemu nie musisz go często uzupełniać — jednie dwa razy w ciągu doby. Wydajność Welltec HDO300 to aż 300 ml/h, co pozwala szybko uzyskać odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu o powierzchni ok. 45 m². Oczywiście, ten model również posiada inne funkcje tj. jonizacja powietrza i rozpylanie olejków do aromaterapii.
Jedną z najciekawszych opcji dostępnym w tym modelu jest bezprzewodowe sterowanie przy pomocy WiFi. Oprócz zdalnego pilota i panelu sterowania na obudowie, masz również możliwość połączenia nawilżacza z innymi urządzeniami (np. smartfonem), dzięki czemu wygodnie sterujesz nawilżaczem z telefonu, który masz zawsze przy sobie.
2. Carruzzo ULTRASONIC-JS1802
Carruzzo ULTRASONIC-JS1802 to przede wszystkim bardzo wydajny nawilżacz — nawilża z wydajnością 300 ml/h. Co więcej, posiada również bardzo pojemny zbiornik, który pomieści do 4 l wody. Takie połączenie zapewnia Ci optymalną wilgotność w pomieszczeniach nawet o powierzchni 100 m², a ponadto wystarczy, że napełnisz zbiornik nawet raz na 48 godzin — w zależności od tego, jak długo urządzenie pracuje w ciągu dnia.
Jakie funkcje oferuje Carruzzo? Takie, które powinien mieć każdy nawilżacz. Oprócz nawilżania ultradźwiękowego zapewnia jonizację powietrza, rozpylanie olejków do aromaterapii, funkcję spania z wyłączonym ekranem LCD oraz utrzymywanie stałej wilgotności. Oczywiście jest wyposażony także w termometr, higrostat i timer, a także możliwość precyzyjnego ustawienia pożądanej wilgotności z dokładnością do 5 RH%.
3. Humidifier XXCB
Nowoczesny design i trzy uniwersalne kolory do wyboru sprawiają, że ten nawilżacz prezentuje się świetnie w każdym pomieszczeniu. Humidifier XXCB jest również bardzo kompaktowy, ponieważ posiada zbiorniczek o pojemności ok. 300 ml. Co prawda wpływa to, ile razy dziennie musisz go uzupełnić, ale w zupełności wystarczy do małych pomieszczeń bez zajmowania zbyt dużej ilości miejsca na biurku lub szafce nocnej.
Humidifier XXCB to nawilżacz ultradźwiękowy z funkcją aromaterapii. Delikatna mgiełka świetnie nawilża powietrze, a dodatek olejów do aromaterapii pomoże Ci się zrelaksować. Takie połączenie pomaga również zmniejszyć suchy kaszel czy ból gardła u dzieci i dorosłych. Na koniec nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej ciekawe funkcji. Ten model ma wbudowane oświetlenie LED, które emituje białe lub kolorowe światło. Sprawdzi się także jako lampka nocna do pokoju dziecięcego.
4. Retoo E135
Tani, poręczny i stylowy — jeśli takiego nawilżacza właśnie szukasz, model Retoo jest dla Ciebie. Nawilżacz jest zamknięty w okrągłej obudowie, a jego powierzchnia imituje jasne drewno. Zdecydowanie nie wygląda jak zwykły nawilżacz, bardziej przypomina dekorację. Na szczycie urządzenia znajduje się dodatkowe oświetlenie LED, co nadaje mu bardziej nowoczesnego charakteru.
Ze względu na swój rozmiar, Retoo posiada również mniejszy zbiornik na wodę oraz zdecydowanie mniejszą wydajność. Jeśli szukasz urządzenia do nawilżania całego pomieszczenia, ten model może się nie sprawdzić. Jeśli jednak masz zamiar używać go strefowo — to bardzo dobry wybór. Urządzenie nawilża do 20 m², a jego maksymalna wydajność wynosi do 20 ml/h. Co więcej, zasilanie USB sprawia, że możesz go podłączyć do laptopa lub komputera. To idealny model do biura, sypialni i małych pomieszczeń.
5. Deerma LD220
Deerma LD220 to zgrabny i nowoczesny nawilżacz powietrza, który możesz ustawić na podłodze w pomieszczeniu. Wąska konstrukcja sprawia, że ten model nie zajmuje dużo miejsca nawet na małej przestrzeni, dzięki czemu nie rzuca się w oczy i nadaje się świetnie również do małych biur, sypialni czy pokojów dziecięcych. Na uwagę zasługuje również design — jest bardzo schludny, minimalistyczny i pozbawiony zbędnych przycisków. Z pewnością wkomponuje się w każde pomieszczenie niezależnie od jego wystroju.
Wygląd to jednak nie wszystko. Deerma LD220 to świetny wybór również ze względu na przystępną cenę, dużą pojemność i praktyczne funkcje. Cena tego modelu wynosi niewiele ponad 100 zł, dlatego zdecydowanie nie nadwyręży Twojego budżetu. Wewnątrz obudowy znajduje się bardzo pojemny zbiornik (aż 4 litry!), więc nie musisz zawracać sobie głowy częstym uzupełnianiem wody. Z kolei dwa tryby pracy (automatyczny i ręczny) umożliwiają automatyczne dopasowanie ilości pary wodnej do otoczenia lub ustawienie optymalnego nawilżenia własnoręcznie.
6. Hanks-Air nawilżacz powietrza z opcją jonizacji i aromaterapii — zbiornik 3.2l
Niedrogi nawilżacz powietrza ultradźwiękowy z jonizatorem to idealny wybór na gorące, suche dni. Urządzenie wyposażono w duży, 3,2-litrowy zbiornik wody, który wystarcza na 9 h ciągłej pracy. Nawilżacz może pochwalić się dobrą wydajnością rozprowadzania do 300 ml wody na godzinę. Jest przy tym bardzo cichy – jego poziom hałasu wynosi do 35 dB. Zalecany obszar działania urządzenia wynosi do 50 m2. Producent chwali się niskim zużyciem energii, długą żywotnością produktu, a także zastosowaniem nietypowego systemu aromaterapii. Ostatnia funkcja polega na wbudowaniu w urządzenie dyfuzora na olejki eteryczne. Wkład nasączamy dowolnym olejkiem, a nawilżacz automatycznie rozprowadzi zapach po całym pomieszczeniu. Cena to jedyne 60 zł.
7. Automatyczny nawilżacz powietrza OMNA Ultrasonic
Nawilżacz automatyczny OMNA Ultrasonic to eleganckie, ciekawe i proste w obsłudze urządzenie, które jest w dodatku niedrogie. Za ok. 100zł możemy wyposażyć się w ciche i wydajne narzędzie, które będzie automatycznie utrzymywać wilgoć za zadanym przez nas poziomie. Znajdziemy tu ponadto funkcję jonizacji powietrza, a także aromaterapii. Możemy zatem w łatwy sposób nadać naszemu pomieszczeniu ulubionego zapachu. Wiele osób doceni obecność funkcji automatycznego wyłączania po 1,2,4 lub 8 godzinach, a także higrometr i termometr. Przyrządy te mierzą odpowiednio wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu i dostosowują pracę nawilżacza do warunków. Wśród dodatków jest także funkcja nocnej lampki. 3,5-litrowy zbiornik wystarcza do zapewnienia pracy na nawet 10 godzin. Wydajność maksymalna wynosi 300ml/h, a producent zaleca używania nawilżacza w pomieszczeniach do 50m2.
8. Nawilżacz powietrza Webber AP9405 HEPA
Nawilżacz i oczyszczacz powietrza marki Webber z filtrem Hepa zapewnia skuteczność oczyszczania na poziomie 99,9%. Urządzenie wyposażono w inteligentny sensor zanieczyszczeń, który dostosowuje parametry pracy urządzenia tak, by jak najszybciej zapewnić perfekcyjną czystość powietrza w domu. Na obudowie znalazła się specjalna kontrolka, która wskazuje aktualną jakość powietrza. Ponad nią jest wyświetlacz, który wskazuje dokładniejsze ustawienia. Webber AP9405, poza funkcją oczyszczania, oczywiście umożliwia nawilżanie oraz jonizowanie powietrza. Wydajność nawilżania może być regulowana w 3 stopniach. Najwyższa wydajność wynosi 220m3/h. Zalecana maksymalna wielkość pomieszczenia to 40m2. Nawilżanie odbywa się po ustawieniu urządzenia w tryb Mist. Cena to ok. 750zł.
9. Aeri 4.0
Lubisz produkty, które cechuje maksymalna jakość i świetna wydajność? Taki jest właśnie nawilżacz powietrza Aeri 4.0. To produkt dla wymagających, charakteryzujący się sporym, bo aż 6,5 litrowym zbiornikiem na wodę. Sprawdzi się w Twoim domu i zapobiegnie problemom z przesuszonymi błonami śluzowymi, schorzeniami gardła czy też problemom ze skórą. Posiada m.in. funkcję jonizacji. Jest dość lekki i bardzo designerski z wyglądu, co spodoba się miłośnikom nowoczesnych gadżetów. Gwarantuje także cichą pracę, co potwierdza możliwość przełączenia urządzenia na tryb nocny. Jest energooszczędny i w prosty sposób pomoże Ci utrzymać odpowiednią wilgotność w mieszkaniu. Warto zapoznać się z nim bliżej!
10. Nawilżacz powietrza Duux – jonizator powietrza dla dzieci i miłośników aromaterapii
Osobom, które cenią wygodę oraz użyteczność, spodoba się także nawilżacz powietrza aka jonizator powietrza – Duux. Jest inteligentnym urządzeniem, świetnie sprawdzającym się w każdym domu. Polubisz go m.in. za designerski wygląd, funkcjonalność, prostotę w obsłudze czy duży, zbiornik na wodę. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, iż urządzenie to można używać do aromaterapii. Wystarczy, że dodasz olejki eteryczne. Zaowocuje to pięknym zapachem rozprowadzanym po całym domu! Jest także energooszczędny, wydajny, trwały i funkcjonalny. Ponadto, ma nowoczesny design wraz z funkcją lampki nocnej.
11. YOER APH01W Pure Home – Twój inteligentny jonizator powietrza
Ranking 2019 otwiera jonizator powietrza YOER APH01W Pure Home. To niezwykle inteligentne, nowoczesne urządzenie, dzięki któremu zanieczyszczone powietrze nie będzie już problemem w Twoim domu. Dzięki mnogości funkcji możesz go dopasować do własnych potrzeb. Posiada także m.in. możliwość sterowania za pomocą smartfona, trzy poziomy pracy, osiem poziomów filtracji czy czujniki cząstek i zapachu. Jest urządzeniem wielofunkcyjnym, który zadba kompleksowo o Twoje zdrowie.
Zawiera jonizator klasyczny, funkcję nawilżania i potrafi generować tlen, likwidując nieprzyjemne zapachy. Świetnie zadba o dobre samopoczucie Twoje i Twoich domowników. Na dużym, wygodnym wyświetlaczu podejrzysz m.in. wskaźnik pyłów PM2,5, wskaźnik wilgotności powietrza czy wskaźnik bieżącej temperatury otoczenia. Jeśli nawilżacz powietrza i jonizator powietrza w jednym jest Twoim celem, zapoznaj się z tym produktem!
Który z nawilżaczy powietrza sprawdzi się najlepiej w domu?
Każdy z wyżej wymienionych rodzajów nawilżaczy może dobrze się sprawdzić w domu. Musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów i cech. Jeśli w domu znajdują się zwierzęta lub małe dzieci, zalecamy odrzucić nawilżacz ultradźwiękowy. Nawilżacz parowy docenimy natomiast, jeśli chcielibyśmy móc zwiększyć nieco temperaturę pomieszczenia, w którym działa urządzenie. Wadą tego rozwiązania będzie natomiast wyższe zużycie energii. Ponadto wydobywająca się, gorąca para wodna może poparzyć nieświadome zagrożenia dziecko. Najbezpieczniejszy ze wszystkich rodzajów uznajemy zatem nawilżacz ewaporacyjny.
Kiedy stosować nawilżacz powietrza? Jakie są wskazania?
Nawilżacz powinniśmy używać w okresach obniżonej wilgotności powietrza. Czas ten rozpoznamy po podrażnionych drogach oddechowych naszego organizmu. Nie musimy jednak przeciwdziałać, a możemy zapobiegać. Poziom wilgotności sprawdzimy za pomocą higrometru, czyli urządzenia mierzącego zawartość wody w powietrzu. Nowoczesne nawilżacze posiadają zwykle wbudowany miernik wilgotności i uruchamiają się automatycznie.
Jak działa nawilżacz powietrza i co daje?
Nawilżacz wprowadza do powietrza, którym oddychamy, cząsteczki wody. Zapobiega to podrażnieniom naszego układu oddechowego takim jak suchość w gardle, trudnościom w oddychaniu, wysuszeniom błon śluzowych i skóry, a w ostateczności także występowaniu infekcji. Nawilżacz rozprowadza wodę do powietrza na kilka sposobów. Proces ten może polegać na podgrzewaniu pewnych porcji wody ze zbiornika, co powoduje jej odparowanie. Inna metoda polega na przeprowadzaniu strumienia powietrza przez nasączona matę. Jeszcze inne urządzenia wykorzystują ultradźwięki do rozbijania cząstek wody w powietrzu. Każda z tych metod jest skuteczna, jednak wszystkie mają też swoje wady.
Nawilżacz powietrza za i przeciw - jakie są wady i zalety rozwiązania?
Nawilżacz powietrza to proste w obsłudze urządzenie. W sprzedaży znajdziemy różne rozwiązania konstrukcyjne, które są dostępne w szerokim zakresie cenowym. Nawilżacze są skuteczne i wydajne, a często wyposażone są także w dodatkowe funkcjonalności. Modele ewaporacyjne i ultradźwiękowe są tanie w eksploatacji. Nieco więcej energii zużywają nawilżacze parowe. Należy także pamiętać o drażniących dla zwierząt skutkach używania nawilżaczy ultradźwiękowych.
Nawilżacz powietrza z jonizatorem - czy warto?
Nawilżacze z jonizatorami tworzą ujemne jony, które neutralizują jony dodatnie. Te mogą doprowadzić do niedotlenienia organizmu. Jonizacja jest zatem bardzo pożyteczną funkcją, która ponadto oczyszcza powietrze. Wybierając nawilżacz z jonizatorem, wyposażamy się z jedno urządzenie zastępujące dwa. To dobra inwestycja, gdyż nasz zakup częściej okaże się przydatny.
Nawilżacz czy oczyszczacz powietrza - które urządzenie jest lepsze?
Oczyszczacz powietrze to urządzenie, które z pewnością przemknie nam przed oczami podczas poszukiwań nawilżacza. Oczyszczanie powietrza to przydatna funkcjonalność. Usuwa przykre zapachy, neutralizuje drobnoustroje i mikroorganizmy, a także zbiera wszelki pył i kurz. Na szczęście nie musimy wybierać pomiędzy tymi dwoma opcjami. Bardzo łatwo znaleźć w sprzedaży nawilżacze powietrza wraz z oczyszczaczami. Musimy jednak przygotować się na nieco większy wydatek oraz na wyznaczenie nieco większej ilości miejsca na nasze urządzenie niż w przypadku typowego nawilżacza. Chętnych zgłębienia wiedzy na temat oczyszczaczy powietrza zapraszamy do naszego artykułu poświęconemu tym urządzeniom LINK.
Podsumowanie
Nawilżacz powietrza to doskonały pomysł na poprawienie jakości powietrza w najważniejszym dla nas miejscu – domu. Wyposażając się w omawiane urządzenie, poprawimy swoje samopoczucie oraz stan zdrowia. Nawilżacz nie przeszkadza w pracy, a dzięki prostocie obsługi, każdy z nas poradzi sobie z ustawieniem tego urządzenia. Nawet jeśli nie mierzyliśmy się z zamiarem zakupu nawilżacza, warto rozważyć jego zalety i możliwy wpływ na nasze życie.
TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE
AERI MEDI TECH 6L – nowoczesny nawilżacz powietrza
Do rankingu dołącza także nawilżacz powietrza AERI MEDI TECH 6.0. Wyróżnia go nowoczesny wygląd, szereg przydatnych funkcji, cicha praca czy zbiornik o pojemności 6l. Nie obawiaj się o kontrolę ilości wody – nawilżacz powietrza sam się tym zajmie! Dodatkowo posiada m.in. lampkę nocną, która stworzy przyjemny nastrój. Łatwy w obsłudze, nowoczesny i skutecznie oczyszczający powietrze w Twoim domu.
Philips HU4803/01 seria 2000 – zgrabny i wydajny
Trzecie miejsce na podium należy się bez wątpienia nawilżaczowi powietrza Philips HU4803/01 seria 2000. Śmiało można go nazwać maleńkim i zgrabnym urządzeniem, które nie zajmie sporo miejsca w Twoim mieszkaniu. Jednocześnie ma sporo funkcji, dzięki którym zyskasz skuteczny filtr powietrza do domu. Główną jego zaletą jest umiejętność równomiernego rozprowadzania nawilżonego powietrza po całym pomieszczeniu.Ponadto jest inteligentnym urządzeniem z równie inteligentną technologią parowania i automatyczną kontrolą. Do wyboru masz aż trzy opcje nawilżania: cichego, standardowego czy automatycznego. Jeśli doceniasz nowoczesne urządzenia i stawiasz na niezawodność, ten model z pewnością sprawdzi się w Twoim domu. Ten nawilżacz ewaporacyjny będzie sprzymierzeńcem odpowiedniego powietrza!
Nawilżacz powietrza Transa Electronics NT-315
Nawilżacz powietrza marki Transa Electronics to bardzo estetyczne i warte uwagi urządzenie. Jego zaletą jest niewielka waga wynosząca zaledwie ok. 1kg. Elegancka obudowa skrywa w sobie wbudowany higrometr i termometr, wyświetlacz LCD, dotykowy panel sterowania, podświetlenie LED służące jako lampka nocna, a także komponenty służące do aromaterapii i jonizacji. Zbiornik na wodę ma pojemność aż 4,5l. Wystarczy to na kilkanaście godzin pracy. Przydatna zatem jest możliwość zaprogramowania pracy od 1 do 12 godzin dzięki zintegrowanemu timerowi. W przypadku, gdyby woda została szybciej zużyta, nawilżacz automatycznie przerwie pracę. W zestawie znajdziemy także pilota, dzięki któremu sterowanie urządzeniem stanie się bezproblemowe i niewymagające od nas wstawania. Do zalet zaliczymy ponadto energooszczędność – zużycie prądu nie powinno przekroczyć 25W, a także bardzo niewielki poziom generowanego hałasu – 35dB.
nawilżacz powietrza to super sprawa. każde polskie, ogrzewane w zimie mieszkanie powinno taki mieć
pozdrawiam