Close

Który orbitrek do domu wybrać? Ranking orbitreków

Czy wiesz, że w ciągu godziny spalisz na orbitreku nawet 800 kcal? Co więcej, orbitrek to idealne urządzenie do mieszkania, gdyż jest niesamowicie cichy. Poznaj wszystkie kluczowe parametry przed wyborem swojego nowego orbitreka.  Jakie parametry i cechy liczą się w przypadku orbitreka do domu? Jakie mięśnie angażuje orbitrek? W jaki sposób ćwiczyć prawidłowo i bez szkody dla stawów? Wszystkie dowiesz się poniżej.

Aktualizacja: Grudzień 2024


KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ WIĘCEJ PRODUKTÓW


Co to jest orbitrek? Poznaj mistrza w spalaniu kalorii

Orbitrek (inaczej nazywany trenażerem eliptycznym) to urządzenie do wykonywania treningu aerobowego (tlenowego) w domu lub na siłowni. Orbitrek angażuje praktycznie wszystkie mięśnie ciała od stóp do głów, oszczędzając przy tym stawy skokowe, kolanowe i nadgarstki. 

Dlaczego warto zainwestować w orbitrek?

Ćwiczenia na orbitreku to jedne z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych aktywności. Orbitrek, wbrew pozorom, wcale nie należy do najdroższych sprzętów. Pamiętaj, że ćwiczenia na orbitreku to jedne z najbardziej efektywnych treningów - 30 min pozwala spalić nawet do 500 kcal! 

Który orbitrek wybrać? Jakie są rodzaje?

Orbitrek przeznaczony do domu, jak i ten profesjonalny - przeznaczony na siłownię - występuje w wielu odmianach w zależności od zastosowanego układu oporowego (systemu hamowania) czy umiejscowienia napędu. Poznaj rodzaje orbitreków i różnice między nimi.

ORBITREK MECHANICZNY ORBITREK MECHANICZNY
+ niska cena
- niższa wytrzymałość
- szybkie zużywanie się części
- niewielka dostępność w sklepach
ORBITREK MAGNETYCZNY ORBITREK MAGNETYCZNY
+ niskie ryzyko wystąpienia awarii
+ kompaktowy rozmiar
+ dostępne już od 500 zł
+ cicha praca
+ brak konieczności podłączenia do prądu
- niektóre modele mają niewielką maksymalną wagę użytkownika
- wiele modeli do wyboru o różnej jakości
ORBITREK ELEKTROMAGNETYCZNY ORBITREK ELEKTROMAGNETYCZNY
+ nowoczesne rozwiązania technologiczne
+ możliwość połączenia z aplikacjami na smartfony
+ precyzyjne dokonywanie pomiarów
- spory rozmiar i waga urządzenia
- wysoka cena
ORBITREK PRZEDNIONAPĘDOWY ORBITREK PRZEDNIONAPĘDOWY
+ większa stabilność konstrukcji
+ wygoda i bezpieczeństwo
+ wymusza na osobie ćwiczącej naturalny ruch, dzięki czemu zmniejsza ryzyko kontuzji
- mniejsza dostępność w sklepach
- wysoka cena

Ze względu na rodzaj układu oporowego wyróżniamy:

  • Orbitrek mechaniczny - najstarszy typ urządzeń, który raczej już nie spotkasz w sklepach czy na siłowni. Ich cena jest o wiele niższa od innych rodzajów, jednak wiąże się to z małą wytrzymałości i szybkim zużywaniem się wszystkich części trenażera.
  • Orbitrek magnetyczny - nowszy rodzaj orbitreków, które bardzo chętnie wybiera się do domu. Wszystko dlatego, że są niemal bezawaryjne, nie zajmują dużo miejsca, a ich praca jest cicha i nie przeszkadza innym domownikom. Do uruchomienia nie potrzebują prądu. Dostępne już w cenie 500 złotych.
  • Orbitrek elektromagnetyczny - najnowocześniejszy typ orbitreków. które często spotkasz na siłowni. Ich cena sięga kilku tysięcy złotych, jednak oferują zdecydowanie większe możliwości takie jak precyzyjny opór wyrażany w watach, gotowe programy treningowe czy możliwość sparowania orbitreka z innymi urządzeniami elektronicznymi przez USB lub Bluetooth.

Ze względu na umiejscowienie napędu:

  • Orbitrek z przednim napędem - jeden z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych orbitreków. Umieszczenie napędu z przodu wymusza na osobie ćwiczącej o wiele naturalniejszy ruch, który zmniejsza ryzyko kontuzji i nadwyrężenia mięśni. Jak wpływa on na bezpieczeństwo? Napęd umiejscowiony z przodu sprawia, że cała konstrukcja urządzenia jest o wiele stabilniejsza. Niestety, eliptyki z napędem z przodu są rzadziej spotykane, zajmują więcej miejsca, a ich cena jest o wiele wyższa.
  • Orbitrek z tylnym napędem - najczęściej spotykane modele. Trenażery z tylnym napędem zajmują o wiele mniej miejsca i są zdecydowanie tańsze. Niestety, umieszczenie napędu z tyłu przekłada się na komfort ćwiczeń, utrzymanie prawidłowej postawy, a nawet stopień zużycia całego stelażu.
  • Orbitrek z centralnym napędem  - najrzadziej spotykany rodzaj napędu w domowych orbitrekach. W tym wypadku, napęd rozłożony jest na dwie osie, które umieszczone są po jednej i drugiej stronie trenażera. Ten zabieg pozwala na najlepsze rozłożenie ciężaru ciała podczas ćwiczeń, zachowanie naturalnej i zdrowej postawy oraz odciążenie stawów. Niestety, na użytek domowy są prawie całkowicie niedostępne.

ZOBACZ TEŻ: Jaka bieżnia do domu do biegania będzie najlepsza? Ranking


Na co zwrócić uwagę przy wyborze orbitreka?

Sprzęt do ćwiczeń musi być bezpieczny i odpowiedni dla Twojego poziomu zaawansowania. Kupowanie go bez wcześniejszego przygotowania może skończyć się tragicznie dla Twojego portfela, a nawet zdrowia. Jaki orbitrek sprawdzi się w domu najlepiej? Co wziąć pod uwagę?

SPOSÓB GENEROWANIA OPORU
SPOSÓB GENEROWANIA OPORU

Orbitreki mogą się różnić od siebie sposobem generowania oporu. Może to być opór mechaniczny, magnetyczny lub elektromagnetyczny. Jest to główny czynnik mający przełożenie na cenę, ale też głośność czy wygodę pracy na orbitreku. Dużą wartość ma tu tez przełożenie na żywotność – orbitreki mechaniczne posłużą nam zdecydowanie krócej niż elektromagnetyczne.

CIĘŻAR KOŁA ZAMACHOWEGO
CIĘŻAR KOŁA ZAMACHOWEGO

Koło jest głównym elementem regulującym pracę orbitreka, przede wszystkim poziom trudności ćwiczeń i ich płynność. Do domowych amatorskich treningów najlepiej sprawdzi się waga do 10 kg. Cięższe koła będą lepsze dla profesjonalistów.

MAKSYMALNA WAGA UŻYTKOWNIKA
MAKSYMALNA WAGA UŻYTKOWNIKA

To naprawdę ważny parametr. Nie tylko decyduje on o żywotności urządzenia, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie podczas ćwiczeń. Im maksymalna waga użytkownika jest wyższa, tym stabilniejsza i bardziej wytrzymała będzie konstrukcja urządzenia. To szczególnie ważne w przypadku osób, których waga przekracza 100 kg.

MOŻLIWOŚĆ I SPOSÓB REGULACJI OPORU
MOŻLIWOŚĆ I SPOSÓB REGULACJI OPORU

Regulacja oporu to element w zasadzie niezbędny, jeśli planujemy korzystać z urządzenia długodystansowo. Dzięki niej w miarę wzrostu naszych umiejętności i rozwoju kondycji będziemy mogli dopasować poziom trudności ćwiczeń do swoich potrzeb i możliwości. To rozwiązanie pozwala też korzystać z jednego urządzenia kilku osobom.

DODATKOWE UDOGODNIENIA
DODATKOWE UDOGODNIENIA

Wielu producentów oferuje w swoich orbitrekach nie tylko nowoczesne rozwiązania, jak różne metody pomiarowe czy coraz to nowsze wyświetlacze, ale także całkiem proste rozwiązania. Wśród nich znajdziesz takie propozycje jak uchwyt na bidon, stojak na smartfona czy kółka ułatwiające transport sprzętu.

Przeznaczenie

Orbitrek profesjonalny, orbitrek półprofesjonalny, orbitrek amatorski. Pierwszym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest właśnie przeznaczenie orbitreka. Przeznaczenie bezpośrednio przekłada się na funkcjonalność, rodzj systemu hamowania, cenę oraz jakość wykonania.

  • Orbitrek amatorski będzie najtańszym wyborem. Nie zmienia to jednak faktu, że sprawdzi się świetnie do zrzucenia zbędnych kilogramów bez konieczności chodzenia na siłownię.
  • Orbitrek półprofesjonalny to strzał w dziesiątkę dla osób z przeszłością na siłowni i prowadzących aktywny tryb życia. Jest droższy, ale stabilniejszy, wyposażony w więcej funkcji lub koło zamachowe o większym obciążeniu, a więc i stawiające większe wyzwanie.
  • Orbitrek profesjonalny - najdroższy model wyposażony w elektromagnetyczny system hamowania, zaawansowany komputer z profesjonalnymi programami treningowymi i możliwością dostosowywania wysokości urządzenia do swoich wymiarów. Idealny sprzęt do domowej siłowni dla profesjonalistów.

Umiejscowienie napędu

Napęd może być umiejscowiony z przodu, z tyłu lub w centralnej części urządzenia. Najczęściej spotykanym typem orbitreków są tylnonapędowe, natomiast nieco rzadziej spotkasz orbitreki przednionapędowe. To, jaki wybierzesz, zależy tak naprawdę od kwoty, jaką dysponujesz. Najtańsze i najpopularniejsze pozostają niezmiennie orbitreki z napędem z tyłu, natomiast te z napędem z przodu są o wiele droższe, ale bardziej profesjonalne.

Stabilność konstrukcji i maksymalne obciążenie

Ćwiczenia na orbitreku są dość dynamiczne. Zwróć uwagę, czy orbitrek jest trwały, starannie wykonany, a jego konstrukcja jest stabilna. Dobrze więc, gdy masz możliwość przetestować sprzęt na sobie. Świetnym punktem orientacyjnym maksymalne obciążenie danego urządzenia. Określona jest ona w kilogramach i mówi, jaka jest maksymalna dopuszczalna waga ćwiczącego. Im wyższa - tym lepiej, szczególnie jeśli Twoja waga przekracza 100 kg.

Który orbitrek wybrać? Ranking orbitreków

1. Orbitrek magnetyczny Zipro Shox RS

Orbitrek magnetyczny Zipro Shox RS

Model Shox RS od Zipro to idealne połączenie nowej technologii z ceną poniżej 800 złotych. Podstawą tego modelu jest magnetyczny układ oporowy, który gwarantuje niesamowicie płynną i niemal bezdźwięczną pracę. Shox RS posiada także regulację oporu (manualną), szereg czujników pulsu oraz osiem poziomów obciążenia do wyboru. Wymiary całego urządzenia to 108 x 65 x 151 cm, natomiast jego waga nie przekracza 30 kg. Z kolei maksymalna waga osoby ćwiczącej nie może przekraczać 120 kg.

Zalety
posiada magnetyczny system oporu
8 poziomów obciążenia do wyboru
wyposażony w czytelny ekran LCD, który rejestruje wszystkie dane i wyświetla kluczowe parametry na temat Twojego treningu
wyposażony w kółka, które ułatwiają przemieszczanie urządzenia po domu
Wady
maksymalne obciążenie Shox RS to 120 kg

2. Zipro Hulk RS - magnetyczny orbitrek do ćwiczeń w domu

orbitrek Zipro Hulk RS

Obok tego modelu od Zipro również nie można przejść obojętnie! Hulk RS to model z wyższej półki cenowej - jego cena przekracza 1000 złotych.

Zipro Hulk RS to świetny wybór dla osób, których waga przekracza 100 kg, gdyż maksymalne dopuszczalne obciążenie tego modelu to aż 150 kg. Waga urządzenia wynosi natomiast niecałe 40 kg, czyli zdecydowanie więcej od swojego poprzednika. W przypadku regulacji oporu możesz wybierać spośród 8 poziomów. Obecność dotykowych czujników pozwala na monitorowanie tętna podczas ćwiczeń. Wymiary całego urządzenia to 133 x 74 x 160 cm - jest o wiele większy od modelu Shox RS.

Zalety
wyposażony w ośmiostopniową regulację oporu
szerokie stabilizatory odpowiadają za wysoką stabilność podczas ćwiczeń
odpowiedni dla osób do aż 150 kg wagi
posiada ekran LCD, który monitoruje postępy i informuje Cię o nich na bieżąco
obecność systemu magnetycznego pozwala na cichą, płynną i bezawaryjną pracę
Wady
wyższa cena od innych modeli
zajmuje więcej miejsca w pomieszczeniu od tańszego modelu Shox RS

3. Elektromagnetyczny orbitrek dla zawodowców - Zipro iConsole+ Dunk

orbitrek Zipro iConsole+ Dunk

Nowoczesny orbitrek do trenowania w domu. Zipro iConsole+ Dunk to urządzenie, które działa w oparciu o elektromagnetyczny system oporowy. Dzięki temu możliwa jest elektroniczna regulacja oporu od 10 do 350 W. Komfort ćwiczeń podnosi regulowana rękojeść, kąt nachylenia kierownicy lub podstaw pod stopy. Urządzenie Zipro na pewno spodoba się fanom ćwiczenia na siłowni gdyż posiada podobne gotowe programy treningowe, możliwość podłączenia urządzeń poprzez USB, Bluetooth, a także specjalną aplikację iConsole+. 

Zalety
precyzyjna, elektroniczna regulacja oporu
możliwość regulacji wysokości uchwytów, kąta nachylenia kierownicy i innych elementów orbitreka
koło zamachowe waży aż 12 kg, co daje duże możliwości treningowe
dostępnych 5 programów treningowych
orbitrek możesz podłączyć do urządzeń mobilnych lub komputera z systemem iOS/Android. maksymalna waga ćwiczącego wynosi 150 kg
Wady
cena przekraczająca 2000 złotych
urządzenie waży ponad 50 kg

4. Trenażer eliptyczny fitness Gymtek XC1050

orbitrek Gymtek XC1000

Podstawowy model z serii Gymtek, idealny do amatorskiego użytku domowego. Orbitrek magnetyczny XC1000 to model o ośmiostopniowej regulacji oporu oraz kole zamachowym o standardowej wadze 7 kg. Podobnie jak inne modele, urządzenie posiada czujniki, które mierzą puls. Natomiast komputer z ekranem LCD wyświetla podstawowe parametry takie jak przebyty dystans, czas, spalone kalorie i więcej. Waga urządzenia to lekko ponad 30 kg, zaś jego wymiary to 99 x 51 x 152 cm.

Zalety
stosunkowo niska cena
8 poziomów regulacji oporu
opór na poziomie maksymalnie 7 kg
urządzenie nie waży dużo i jest łatwe w przemieszczaniu
Wady
spora odległość między pedałami zmniejsza naturalność ruchu podczas ćwiczeń
użytkownicy narzekają na stabilność całej konstrukcji

5. Magnetyczny orbitrek bez zasilania Sapphire Pulsar

Magnetyczny orbitrek bez zasilania Sapphire Pulsar

Sapphire SG-920E Pulsar to idealny model do domu - zajmuje mało miejsca i nie jest drogi. Zastosowany opór magnetyczny rzadko ulega awariom, a jego praca jest niezwykle cicha. Koło zamachowe tego modelu waży 7 kg. Natomiast sam opór możesz regulować za pomocą pokrętła - dostępne  jest 8 poziomów oporu. Wymiary tego modelu 151 x 95 x 65 cm przy wadze

Zalety
maksymalna waga ćwiczącego do 150 kg
posiada 8 stopni regulacji oporu
zajmuje mało miejsca w pokoju
Wady
krótka długość kroku sprawia, że jest niewygodny dla wysokich osób
koło zamachowe o wadze jedynie 7 kg

Który orbitrek lepszy magnetyczny czy mechaniczny?

Orbitreki mechaniczne kuszą niską ceną. Jednak czy warto inwestować w przestarzałą technologię tylko ze względu na atrakcyjną cenę? Poznaj wady i zalety obydwu rodzajów orbitreków - magnetycznych i mechanicznych - a decyzja stanie się bardzo prosta i oczywista.

Wady i zalety orbitreków magnetycznych

Zalety
zdecydowanie mniej awaryjne od trenażerów mechanicznych, a więc i o wiele żywotniejsze
pracują cicho, dlatego nie przeszkadzają innym domownikom lub sąsiadom
większość modeli nie wymaga podłączenia do prądu
zaawansowane modele sterowane komputerowo pozwalają na podłączenie innych urządzeń z orbitrekiem (tak jak w przypadku orbitreków elektromagnetycznych).
Wady
wyższa cena w porównaniu do orbitreków mechanicznych
orbitreki magnetyczne sterowane za pomocą komputera wymagają podłączenia do prądu

Wady i zalety orbitreków mechanicznych

Zalety
dostępne w niskiej cenie
działają bez dostępu do prądu
Wady
ten rodzaj urządzeń ma o wiele niższą żywotność
nie posiadają gotowych programów treningowych
pracują o wiele głośniej niż modele magnetyczne

Dlaczego orbitrek do domu i mieszkania to doskonały pomysł?

Największą popularnością w przypadku urządzeń do domowych treningów cieszą się rowerki stacjonarne. Nic dziwnego - wszyscy dobrze je znamy. I choć są łatwe w obsłudze i ciche, to trening na nich jest nieco męczący i… nudny. 

Inaczej sprawa wygląda z orbitrekami. Ćwiczenia na orbitrekach są przyjemne, szybko się nie nudzą, a ich efektywność jest niesamowicie wysoka, bo angażują niemal całe ciało!

Orbitreki, wbrew pozorom, nie zajmują aż tyle miejsca. Modele do domu są mniejsze od profesjonalnych orbitreków na siłownię. Nie musisz być posiadaczem willi z własną siłownią, aby sobie na niego pozwolić!

Ogromnym plusem posiadania orbitreków (szczególnie magnetycznych lub elektromagnetycznych) jest niemal niesłyszalna praca. Nie będą przeszkadzały innym domownikom podczas odrabiania lekcji, oglądania telewizji lub odpoczynku. Najmłodszych także nie wybudzą!


ZOBACZ TEŻ: Domowa siłownia – jak zrobić i jaki sprzęt kupić?


Jakimi funkcjami dysponują orbitreki?

Orbitreki, oprócz umożliwienia wykonywania ćwiczeń, posiadają także szereg specjalnych funkcji. Zależnie od zaawansowania modelu, orbitrek może zapisywać takie dane jak:.

  • przebyty dystans
  • czas ćwiczeń
  • prędkość
  • ilość spalonych kalorii
  • poziom pulsu

Najnowocześniejsze modele z górnej półki posiadają takie funkcje jak:

  • Body Fat - czyli wbudowaną funkcję pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.
  • Pulse Recovery - monitorowanie postępów wydolności Twojego organizmu.
  • IPN Coaching - czyli inteligentne narzędzie dla uzyskania najlepszych wyników podczas spalania tkanki tłuszczowej.
  • Programy treningowe - gotowe, wbudowane programy treningowe ułatwiają osiągnięcie konkretnych rezultatów.

Jak orbitrek wpływa na sylwetkę i organizm? Efekty treningu w domu

Aktywacja konkretnych grup mięśni i spalanie tłuszczu to nie jedyna zaleta sumiennego ćwiczenia na orbitreku eliptycznym. Regularne ćwiczenia to idealny sposób na wzmocnienie ścięgien i stawów. Orbitrek daje fantastyczne efekty w przypadku wydolności organizmu, a więc i całego układu krwionośnego. Nic dziwnego, że polecany jest osobom, które marzą o zrzuceniu wielu kilogramów (w szczególności tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha) i zyskaniu świetnej kondycji.

Orbitrek - jak ćwiczyć? Porady dla początkujących

Orbitrek - jak ćwiczyć? Porady dla początkujących

Ćwiczenia na rowerze eliptycznym należą do jednych z najprostszych. Jednak jak każde ćwiczenia muszą być wykonywane dokładnie i z użyciem prawidłowej techniki. W ten sposób unikniesz kontuzji, a Twój trening stanie się efektywny.

Jak prawidłowo ćwiczyć na orbitreku?

  1. Utrzymuj prawidłową postawę ciała - łopatki powinny być ściągnięte do tyłu i nieznacznie w dół, plecy wyprostowane a mięśnie tułowia lekko spięte.
  2. Utrzymuj ręce w zgięciu pod kątem 90 stopni.
  3. Stopy unoś tylko w momencie podnoszenia się pedałów - staraj się, aby ruch był naturalny i niewymuszony.
  4. Podczas ćwiczeń patrz przed siebie - nie na stopy. :)

Orbitrek do ćwiczeń w domu - jakie ćwiczenia warto znać?

Zapewne już orientujesz się, jak wyglądają ćwiczenia na orbitreku. Przyjrzyjmy się jednak różnym rodzajom treningu, które możesz na tej fantastycznej maszynie wykonywać.

Trening nóg na orbitreku

Pierwszym rodzajem bardzo popularnych ćwiczeń są te skoncentrowane całkowicie na mięśniach łydek, ud i pośladków. W tym wypadku, umieść ręce na nieruchomych uchwytach crosstrainera i skup się na płynnym ruchu nóg, uważają na nadmierną rotację bioder.

Trening całego ciała na orbitreku

Ćwiczenia całego ciała na orbitreku są świetne na przykład na odchudzanie. W tym wypadku możesz mniej lub bardziej zaangażować mięśnie rąk. Pasywne użycie rąk (luźny uchwyt ruchomych drążków) zmniejsza udział mięśni rąk w treningu. Aktywne użycie rąk (mocny uchwyt i dynamiczny ruch) aktywują niemal wszystkie mięśnie przedramion, ramion, a także pleców.

Orbitrek, które mięśnie pracują? Co ćwiczy trenażer eliptyczny?

Crosstrainer (czyli nasz ukochany orbitrek) to wielofunkcyjne urządzenie. Wyćwiczysz z nim zarówno dolną, jak i górną partię ciała. Jakie mięśnie uaktywnisz ćwicząc na orbitreku?

  • Dolna partia ciała Trenażer eliptyczny pozytywnie wpłynie na pośladki, mięśnie ud (np. czworogłowe), a także na łydki (chociaż w mniejszym stopniu).
  • Górna partia ciała Ruchome rączki pozwalają na zaangażowanie zarówno brzucha,jak i całych rąk czy nawet pleców. 

Który orbitrek do domu wybrać? Podsumowanie

Orbitrek eliptyczny to bardzo niedoceniane urządzenie, które kojarzy się tylko z siłowniami. Jednak to także świetny wybór do domu. I wcale nie musi zajmować dużo więcej miejsca od rowerka stacjonarnego! Jego wpływ na ciało, układ krążenia i niezwykle efektywne spalanie kalorii sprawia, że to idealny wybór dla osób walczących o piękną sylwetkę! Wówczas waga łazienkowa z pewnością pokaże mniejszą liczbę. A Wy? Jesteście fanami orbitreków - czy też trenażerów eliptycznych? Chcemy poznać waszą opinię.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij