Close

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Ranking oczyszczaczy

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o szkodliwych substancjach znajdujących się w powietrzu. Smog to poważny problem wielu polskich miast. Zanieczyszczenia, kurz czy pyłki, które przedostają się do mieszkań i domów przez otwarte okna mogą powodować wiele dolegliwości zdrowotnych. Dla alergików w sezonie pylenia to prawdziwa udręka. Oczyszczanie powietrza staje się więc koniecznością. Najlepszym sposobem, by poprawić jakość powietrza w swoim domu, jest inwestycja w oczyszczacz powietrza. Wybór tych urządzeń na rynku jest duży, dlatego dziś podpowiemy, czym wyróżniają się poszczególne modele. Zapraszamy na ranking oczyszczaczy powietrza.

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Jakie są rodzaje oczyszczaczy powietrza?

OCZYSZCZACZ POWIETRZA DLA ALERGIKÓW OCZYSZCZACZ POWIETRZA DLA ALERGIKÓW
+ wysoki stopień filtracji
+ idealny dla alergików czy małcyh dzieci
+ wielostopniowe systemy filtrujące
- wysoka cena
- dość drogie filtry wymienne
OCZYSZCZACZ NA SMOG OCZYSZCZACZ NA SMOG
+ przydatny w każdym domu
+ sprawdzi się w dużych miastach
+ wydajność
- potrafi być naprawdę głośny przy dużym zanieczyszczeniu
OCZYSZCZACZ Z NAWILŻACZEM OCZYSZCZACZ Z NAWILŻACZEM
+ nawilża zbyt suche powietrze
+ zapobiega przesuszeniu skóry
- nie sprawdzi się w wilgotnych pomieszczeniach
- zbyt duża wilgotność może przyspieszać rozwój pleśni
OCZYSZCZACZ Z JONIZATOREM OCZYSZCZACZ Z JONIZATOREM
+ niweluje proces rozwoju grzybów i alergenów
+ dokładnie oczyszcza powietrze
- niskiej jakości urządzenia mają bardzo niewielką wydajność
- nieskuteczny w przypadku smogu

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oczyszczacza powietrza?

WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA
WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA

Zastanawiając się, jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim kilka parametrów. Najważniejszym z nich jest wielkość pomieszczenia, które ma być oczyszczane. Każde z urządzeń ma określoną powierzchnię zasięgu, dlatego jeśli masz mniejsze mieszkanie, wybierz te o zasięgu do 30 m2.

GŁOŚNOŚĆ PRACY
GŁOŚNOŚĆ PRACY

Jeśli jest dla ciebie ważna cicha praca oczyszczacza, postaw na taki, który ma tryb snu, który wycisza urządzenie tak, aby nie przeszkadzało w codziennym życiu.

RODZAJ FILTRÓW
RODZAJ FILTRÓW

Koniecznie sprawdź ile i jakiego rodzaju filtry posiada wybrany przez Ciebie oczyszczacz. To ich jakość przekłada się na skuteczność urządzenia, a to przecież najważniejszy parametr. Sprawdź też, ile kosztują wymienne filtry oraz czy są łatwo dostępne.

DODATKOWE FUNKCJE
DODATKOWE FUNKCJE

Reszta zależy od tego, czy potrzebujesz dodatkowych funkcji, takich jak jonizacja, nawilżanie czy obsługa przez aplikację. Im więcej jednak dodatków, tym wyższa cena, zatem jeśli szukasz dobrego oczyszczacza, a ogranicza cię budżet, postaw na podstawowe wersje.

Ranking oczyszczaczy powietrza

Kwestia tego, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, zwykły, z jonizacją czy oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, nie jest prostą kwestią, gdy na rynku dostępne są produkty o różnorodnych funkcjach i wydajności. W tej części artykułu zaprezentujemy urządzenia wraz z opisami ich możliwości, tak, aby ułatwić ostateczny wybór.  W podjęciu decyzji, jaki wybrać oczyszczacz powietrza ranking może okazać się pomocny.

Nowoczesny Xiaomi Mi Air Purifier 2S 

jaki oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza Xaomi Mi Air Purifier 2S wyposażony jest w filtry HEPA, dzięki czemu nadaje się dla alergików, ponieważ zatrzymuje roztocza, bakterie i pyłki. Charakteryzuje się także wysoką wydajnością 310 m³/h, co gwarantuje czyste powietrze. Możliwe jest używanie go w pomieszczeniach o wielkości do 37 m². Xiaomi oczyszczacz powietrza Mi Air Purifier 2S posiada czterostopniową regulację mocy oczyszczania, a przy tym jest cichy i nie przeszkadza w codziennym życiu - poziom hałasu, jaki generuje sprzęt, jest na poziomie 31 dB.

Warte podkreślenia jest, że oczyszczacz pozwala na ustawienie czasu, kiedy ma się on automatycznie wyłączyć. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o jego wyłączaniu, bo sprzęt wyłączy się sam o określonej godzinie. Oczyszczacz Xiaomi Mi Air Purifier 2S jest świetnym wyborem do codziennego, domowego użytku dla osób zmagających się z alergią wziewną i tych, którym zależy na czystym powietrzu w domu. A czy jest drogi? W przypadku Xiaomi Mi Air Purifier 2 cena oscyluje w granicach 500 zł. Nie jest to duży wydatek - w tym przypadku stosunek ceny do jakości sprzętu jest zadowalający. 

Zalety
Znakomity wygląd

Ten oczyszczasz powietrza z pewnością zasługuje na miano jednego z najlepiej wyglądających oczyszczaczy powietrza na rynku.

Cicha praca

Xiaomi Mi Air Purifier 2S pracuje w trybie bardzo niskiej głośności 30dB w trybie nocnym. Produkt jest zatem jednym z najcichszych oczyszczaczy powietrza.

Synchronizacja z telefonem

Dzięki dedykowanej aplikacji Mi Home app, możemy monitorować poziom zanieczyszczenia, a także zarządzać sposobem działania i pracy oczyszczacza.

Łatwa obsługa i wymiana filtra

Dzięki wyjątkowej konstrukcji i budowie, filtra urządzenia jest bardzo łatwy do wymiany.

Łatwe monitorowanie zanieczyszczenia i zużycia filtra

Dzięki zintegrowanemu ekranowi w obudowie oczyszczacza, można na bieżąco monitorować poziom zanieczyszczenia i zużycia filtra.

Wady
Dość częsta wymiana filtra

Według zaleceń, filtry trzeba wymieniać co okres od 4 do 6 miesięcy.

Cronos Hepa II - alergia i smog

CRONOS HEPA II ALERGIA SMOG jaki oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza Cronos Hepa II to urządzenie wyposażone w filtr 4 w 1: wstępny, HEPA, węglowy oraz jonizator, co pozwala na czterostopniową filtrację powietrza. Dodatkowa funkcja jonizacji zapewnia nie tylko bardziej skuteczne oczyszczanie, ale także na generowanie jonów ujemnych. Dzięki temu jakość powietrza w pomieszczeniu znacząco się poprawia i przypomina to, którym możemy oddychać w lesie. Jonizacja pomaga w koncentracji, poprawia jakość snu i korzystnie wpływa na samopoczucie. Urządzenie zapewnia czyste powietrze pozbawione nieprzyjemnych zapachów. Jest dobrym wyborem dla osób mieszkających w większych miastach, gdzie istnieje problem smogu. Filtr oczyszczacza Cronos Hepa II pochłania najbardziej szkodliwe cząstki PM 2.5.

Cronos Hepa II wyposażony jest również w funkcję sterylizacji powietrza lampą UV, dzięki czemu staje się ono odkażone, wolne od bakterii i wirusów. To ważne szczególnie dla alergików. Urządzenie jest odpowiednie do pomieszczeń o maksymalnej wielkości 40 m², a jego wydajność to 180 m³/h. Warto zaznaczyć, że oczyszczacz można obsługiwać zdalnie za pomocą pilota, jest wyposażony również w timer określający czas pracy. W przypadku oczyszczacza Cronos Hepa II opinie użytkowników wskazują ponadto na wygodę oraz intuicyjność użytkowania sprzętu. Cena urządzenia to około 250 zł

SHARP UJ-GC20E-B - oczyszczacz powietrza z czujnikami zanieczyszczeń

SHARP UJ-GC20E-B jaki oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem SHARP UJ GC20E B to urządzenie do zastosowań domowych, do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 27 m². Technologia oczyszczania Plasmacluster Ion o dużej zawartości jonów pozwala usuwać wszelkie, nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Technologia ta polecana jest szczególnie alergikom. Sharp oczyszczacz powietrza uj gc20e b wyposażono w trzy stopnie regulacji prędkości pracy, aby jak najlepiej dopasować urządzenie do potrzeb. Co warto zauważyć, to bardzo cicha praca oczyszczacza - na poziomie 19 dB, co nie zakłóca codziennego życia ani snu. Dzięki czujnikom zanieczyszczeń oraz przykrych zapachów, sharp oczyszczacz dopasowuje pracę do stanu powietrzu w pomieszczeniu. Wydajność urządzenia to 180 m³/h.

Oczyszczacz powietrza Sharp kc g60euw opinie klientów ukazują jako idealny do codziennego, domowego użytku sprzęt. Jego cena to około 500 zł

Zalety
Kompaktowy design

Oczyszczacz powietrza jest bardzo mały i zarazem bardzo mobilny.

Wbudowana jonizacja powietrza

Oczyszczacz posiada wbudowany system jonizacji powietrza.

Cicha praca

Oczyszczacz pracuje w trybie niskiej głośności, osiągając wartość do 19dB.

Wady
Niska wydajność

Oczyszczacz choć bardzo poręczny jest mało wydajny i przeznaczony do pomieszczeń o wielkości do 27 metrów kwadratowych.

Wysoka cena

Oczyszczacz choć komfortowy w użytku, jest dość drogi jak na swoje wymiary i możliwości oczyszczania powietrza, w porównaniu do produktów konkurencyjnych.

SHARP KC-G60EU-W - cichy oczyszczacz powietrza

SHARP KC-G60EU jaki oczyszczacz powietrza

SHARP kc g60euw to urządzenie przeznaczone do większych pomieszczeń do powierzchni 40 m², a wydajność oczyszczacza to 408 m³/h. Wyposażony jest w cztery filtry: wstępny, HEPA, węglowy oraz jonizacyjny. Dzięki specjalnym programom czyszczenia, które pozwalają usunąć z powietrza pyłki i alergeny, Sharp oczyszczacz to doskonały wybór dla alergików. Czyste powietrze pozwala pozbyć się dolegliwości związanych z alergią. Sharp oczyszczacz powietrza kc g60euw wyposażono we wskaźniki, które informują o stopniu zanieczyszczenia oraz wilgotności w pomieszczeniu. Na tej podstawie oczyszczacz dopasowuje parametry działania do jakości powietrza. Efektywny nadmuch sprzętu jest mocniejszy niż standardowy, co sprawia, że filtracja odbywa się sprawnie i szybko. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że urządzenie to pracuje cicho, dzięki czemu można używać go nocą, by zapewnić sobie spokojny sen. 

https://www.youtube.com/watch?v=biE0_c6NV5M

Oczyszczacz powietrza SHARP kc g60euw opinie - użytkownicy zwracają uwagę, że przy wysokiej cenie sprzętu (a wynosi ona około 3000 zł) brakuje pilota do zdalnego sterowania. Z drugiej jednak strony, urządzenie to wyposażone jest również w opcję nawilżania powietrza oraz usuwania nieprzyjemnych zapachów. W przypadku urządzenia, jakim jest oczyszczacz sharp opinie wskazują na wysoką jakość działania oraz cichą pracę jako zalety.

Zalety
Rozbudowany system filtrowania

Oczyszczacz powietrza posiada złożony system filtrowania zawierając: filtr wstępny usuwający większe i duże zanieczyszczenia, filtr węglowy pochłaniający gazy i zapachy, filtr HEPA pozbywający się pyłków, alergenów, bakterii i wirusów, filtr nawilżacza oraz jonizator powietrza.

Wbudowana jonizacja powietrza

Oczyszczacz posiada wbudowany system jonizacji powietrza.

Dość duża wydajność

Oczyszczacz pracuje dość wydajnie filtrując około 408 metrów sześciennych powietrza na godzinę.

Wady
Monotonny wygląd

Oczyszczacz z pewnością nie jest brzydki, lecz mimo wszystko wygląda dość monotonnie, przez co nie dla wszystkich okaże się dobrym rozwiązaniem.

Wysoka cena

Oczyszczacz jest dość drogi kosztując 2999PLN i z pewnością należy do górnej półki cenowej oczyszczaczy powietrza.

Xiaomi Air Purifier Pro

Xiaomi Air Purifier Pro

Wydajny oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro to urządzenie z najwyższej półki. Ze względu na wydajność jest w stanie pracować na dużych powierzchniach, nawet do 60m2. Jego stosunkowo niska cena pozwala na zakup użytkownikom domowym, bez mocnego nadszarpnięcia budżetu domowego. Urządzenie to można zakupić już od 750 złotych, co jest dużym przeskokiem z podobnych mu urządzeń, których cena dochodzi nawet do nawet 5000 złotych! 

Oczyszczaczem powietrza sterujemy poprzez aplikację Xiaomi Smart Home w telefonie, gdzie możemy zaplanować zdalne włączenie urządzenia, a także kontrolować pomiary czystości powietrza w domu, będąc na przykład w pracy. Sam monitoring poziomu zanieczyszczeń jest również na wyświetlaczu OLED, na urządzeniu. Wyświetlacz ten obsługuje tryb uśpienia, automatyczny i innych ulubionych programów. Posiada wbudowany czujnik laserowy wykrywający nawet najmniejsze zanieczyszczenia, czujnik światła, a także temperatury i wilgotności. Co więcej, dla zatroskanych rodziców posiada blokadę bezpieczeństwa, aby nasza pociecha przypadkowo nie rozstroiła urządzenia. 

Innowacją w urządzeniu jest to, iż pobieranie pyłu i brudu odbywa się poprzez 3 dziurkowane ściany naszego oczyszczacza. Jest to pierwsza filtracja. Powietrze jest zasysane do walcowatego, trójwarstwowego filtra, który po rozłożeniu mierzy aż 7,7 metra. Jest to filtr HEPA o powierzchni 2,2 metra kwadratowego, z 330 gramami węgla aktywnego. Sam filtr HEPA E12 zatrzymuje wirusy, bakterie, zarodniki grzybów, pyłki roślin oraz główne składniki smogu, czyli PM2.5 i PM10. Ostatnim etapem filtracji jest część węglowa, która usuwa formaldehydy i inne substancje szkodliwe, a także niepożądane zapachy.Według zapewnień producenta filtr ten usuwa zanieczyszczenia z różną skutecznością, w zależności od wielkości cząsteczek. Jego skuteczność na poszczególne zanieczyszczenia to:

 • 100% duże cząstki
 • 91% formaldehydy oraz inne szkodliwe substancje
 • 99,3% cząsteczki do 0.3 μm
 • 99,99% cząsteczki do 2.5 μm

Wierząc tym wynikom, oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro to urządzenie, które w zaledwie kilka minut oczyści Twój dom z wszelkich zanieczyszczeń! Poprzez przystępną cenę, polecamy go do podstawowego użytku domowego dla osób, które mieszkając w zanieczyszczonych miastach, chcą zadbać o zdrowsze powietrze w swoim najbliższym otoczeniu.

Zalety
Wysoka wydajność

Oczyszczacz powietrza potrafi filtrować nawet 310 metrów sześciennych powietrza na godzinę i nadaje się idealnie do powierzchni nawet sięgających 60 metrów kwadratowych.

Sterowanie aplikacją

Oczyszczacz powietrza pozwala na kontrolowanie za pomocą dedykowanej aplikacji.

Skuteczność czyszczenia

Oczyszczacz posiada dokładny czujnik laserowy wyłapujący wszystkie zanieczyszczenia z powietrza.

Cena

Oczyszczacz dostępny jest w przystępnej cenie około 800 PLN.

Wady
Wysoki pobór energii

Oczyszczacz może pobierać nawet 66W na godzinę pracy.

Brak jonizacji i nawilżania

Oczyszczacz nie posiada wbudowanych filtrów jonizujących i nawilżających powietrze.

PHILIPS AC2729 - oczyszczacz i nawilżacz

Oczyszczacz nawilżacz powietrza Philips AC2729 to, podobnie jak Philips series 3000 opisywany wyżej, oczyszczacz skorelowany z aplikacją na telefon. To rozwiązanie wygodne i z pewnością zainteresuje osoby przywiązane do nowoczesnych technologii. Co jednak najważniejsze - PHILIPS AC2729 wyposażono w VitaShield IPS, technologię, dzięki której eliminowane są bardzo niewielkie cząsteczki, mniejsze niż szkodliwe PM 2.5. Sprawia to, że współczynnik dostarczania czystego powietrza jest wysoki i wynosi 250 m3/h. Philips AC2729 sprawdzi się w pomieszczeniach do 30 m². Cena urządzenia to około 2000 zł.

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza Philips wyposażono w technologię NanoCloud. Wykorzystuje ona naturalny i higieniczny proces parowania, dzięki czemu nie tylko efektywnie nawilża, ale przenosi o wiele mniej bakterii niż ultradźwiękowe nawilżacze. Philips AC2729 posiada czujnik poziomu wilgotności i automatycznie reguluje poziom nawilżenia

Urządzenie wyświetla informacje o obecności cząstek PM 2.5, stężenie alergenów i w czasie rzeczywistym ostrzega przed zagrożeniem w skali od 1 do 12. Oczyszczacz posiada trzy tryby pracy: ogólny, czuły antyalergenowy oraz cichy tryb snu. 

Jeśli chodzi o oczyszczacz powietrza philips AC2729 opinie użytkowników wskazują na to, że sterowanie za pomocą aplikacji to rewolucyjne i przydatne rozwiązanie - szczególnie dla alergików. 

SHARP KC-G40EUW

SHARP KC-G40EUW

Kolejną naszą propozycją jest energooszczędny oczyszczacz powietrza Sharp KC-G40EUW. Jest to innowacyjny produkt łączący w sobie 2 funkcje – oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, a także nawilżenie go.

Ten oczyszczacz powietrza pochwalić się może pięcioma poziomami filtracji. Pierwszym etapem filtrowania jest przepuszczenie zassanego powietrza przez tak zwany filtr wstępny. Eliminuje on zanieczyszczenia o minimalnej wielkości 24 mikrometrów. Kiedy wstępne oczyszczanie zostaje zakończone, urządzenie przechodzi do neutralizacji zapachów poprzez wyspecjalizowany filtr węglowy. Jest to świetne rozwiązanie dla osób posiadających zwierzęta domowe lub spędzających wiele godzin w kuchni.

Kolejnym krokiem jest działanie filtru głównego, czyli HEPA H13, który jest odpowiedzialny za usuwanie pyłów oraz bakterii, wirusów, a także alergenów krążących w powietrzu. To, co pozostaje na koniec to nawilżenie i jonizacja powietrza poprzez jonizator Plasmacluster.

Oczyszczacz powietrza firmy Sharp świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach, jednak nie polecamy prób oczyszczania dużych wnętrz jak lofty czy przestrzenne studia. Jego pełna wydajność będzie w pełni zauważalna w pomieszczeniach do 30m2.

Oprócz energooszczędności warto zauważyć, iż jest to bardzo ciche urządzenie, które dostosowuje się poprzez czujniki światła do pory dnia. Oprócz tego posiada czujniki wilgotności, temperatury, pyłu PM2,5 i kurzu, co pozwala mu na prace w trybie automatycznym i kontrolę nad stanem powietrza bez naszej ingerencji. 

Ten konkretny model dedykowany jest definitywnie osobom, którym zależy nie tylko na oczyszczeniu powietrza z czynników mechanicznych, ale chcą też zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, a także szukają urządzenia jonizującego, przez podatność na alergie lub problemy oddechowe. Ze względu na wysoką cenę oscylującą w okolicach 2000 złotych, dedykowany raczej do osób mieszkających na małym metrażu, ale stawiających na sprzęty energooszczędne.

Zalety
Cicha praca

Oczyszczacz pracuje w dość cichym zakresie głośności od 19dB do 46dB.

Wysoka energooszczędność

Oczyszczacz powietrza pracując w różnych trybach zużywa kolejno 6,5W, 14W, 33W, co jest doskonałym wynikiem.

Długa żywotność filtra

Według producenta filtry HEPA, filtr z aktywnym węglem i filtr nawilżający powinny wytrzymać 10 lat.

Jonizacja

Oczyszczacz posiada wbudowany system wentylatorowy z nowym generatorem Plasmacluster Ion o dużej gęstości jonów.

Wady
Wysoka cena

Oczyszczacz jest dość drogi i kosztuje około 2000 PLN.

Brak zdalnego sterowania

Oczyszczacz nie posiada możliwości zdalnego sterowania.

Który oczyszczacz powietrza wybrać?

Oczyszczacz powietrza usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia, poprawiając jakość powietrza w danym pomieszczeniu. Zależnie od zastosowań, można wybrać oczyszczacz domowy lub przemysłowy. Ten drugi stosowany jest na placach budowy, aby pochłaniać pyły i odpady powstające podczas szlifowania, frezowania czy usuwania tynku. Urządzenia domowe sprawdzają się w mieszkaniach, a także w przestrzeniach użyteczności publicznej. Doskonale radzą sobie z usuwaniem roztoczy, cząsteczek kurzu, pyłków czy brzydkich zapachów. Wiele urządzeń posiada także funkcję cichej pracy tak, aby nie zakłócać snu. Poza podstawową funkcjonalnością, niektóre z urządzeń mogą również nawilżać i jonizować powietrze. To, jaki oczyszczacz ostatecznie wybierzesz, zależy przede wszystkim od tego, jakich funkcjonalności oczekujesz.

jaki oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza - jaki wybrać do swojego domu?

Jak już wspominaliśmy, oczyszczacze powietrza mogą być przemysłowe lub do zastosowań domowych. O ile nie prowadzisz firmy budowlanej, śmiało inwestuj w oczyszczacz domowy. A jaki wybrać? Najprościej można oczyszczacze podzielić na kilka kategorii, choć wiele urządzeń może zaliczać się do kilku lub nawet każdej z nich. Podział prezentuje się następująco:

 • oczyszczacze powietrza dla alergików,
 • urządzenia antysmogowe,
 • oczyszczacze i nawilżacze powietrza,
 • urządzenia jonizujące powietrze.

Jaki oczyszczacz powietrza sprawdzi się najlepiej?

W sklepach wiele modeli o różnorodnej funkcjonalności może sprawiać, że podjęcie decyzji zakupowej będzie trudne. Urządzenia mają dodatkowe opcje, a część z nich może faktycznie poprawić jakość powietrza - na przykład jonizacja. Który oczyszczacz powietrza wybrać, aby spełniał swoje zadanie? 

jaki oczyszczacz powietrza

Kupując oczyszczacz powietrza dla siebie, warto zwracać uwagę na filtry. To one odpowiadają za to, jakie cząstki i z jaką skutecznością będą pochłaniane. Na rynku jest bardzo wiele rodzajów filtrów. Warto pamiętać, że sprzęty wyposażone w większą liczbę filtrów wcale nie muszą być bardziej skuteczne. Najlepszy oczyszczacz powinien mieć podstawowe filtry, które wyłapują szkodliwe cząsteczki i opcjonalnie jonizator czy nawilżacz. Optymalne działanie i czyste powietrze zapewniają trzy filtry:

 • wstępny, filtr który usuwa duże pyłki oraz ochrania pozostałe filtry przed zużyciem,
 • HEPA, filtr który pochłania najbardziej szkodliwe dla zdrowia pyły PM 2.5,
 • węglowy, filtr który usuwa nieprzyjemne zapachy oraz lotne związki organiczne.

Niektóre urządzenia są wyposażone w większą liczbę filtrów, nie zawsze jednak przekłada się to na bardziej skuteczne usuwanie zanieczyszczeń. Każdy sprzęt ma bowiem swoją wydajność i może przefiltrować w czasie minuty określoną ilość powietrza. Dodatkowe filtry mogą dublować się wzajemnie pod względem funkcjonalności i nie mieć realnego wpływu na skuteczność pracy urządzenia. 

Z jakimi zanieczyszczeniami radzi sobie domowy oczyszczacz powietrza?

Domowe oczyszczacze doskonale usuwają zanieczyszczenia, które znajdują się w powietrzu. Mogą się dostać przez nieszczelne lub otwarte okna i znacząco wpływać na komfort życia, szczególnie w przypadku osób cierpiących na alergię. Jakie konkretnie zanieczyszczenia usuwa domowy oczyszczacz powietrza?

 • dym papierosowy,
 • smog,
 • roztocza, bakterie, drobnoustroje, wirusy,
 • alergeny, takie jak pyłki drzew, kwiatów, krzewów,
 • zanieczyszczenia gazowe i mechaniczne,
 • nieprzyjemne zapachy.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika - czyli na co zwrócić szczególną uwagę

Alergie, jeszcze nie tak dawno rzadkie, dziś są jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Jest to w dużym uogólnieniu nieprawidłowa reakcja organizmu na określoną substancję. Jeśli chodzi o alergię wziewną, najczęstszymi objawami są: katar sienny, zapalenie spojówek, swędzenie skóry, osłabienie, kaszel oraz astma. Ze względu na to, że leczenie takiej alergii jest trudne i w wielu przypadkach nieskuteczne, najlepszym rozwiązaniem na zminimalizowanie objawów jest unikanie czynników uczulających. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ilości szkodliwych substancji w powietrzu w domu czy pracy jest korzystanie z oczyszczacza powietrza.  Jaki oczyszczacz powietrza sprawdzi się najlepiej u alergika?

Oczyszczacz co prawda nie wyleczy z tej dolegliwości, ale sprawi, że oddychanie stanie się łatwiejsze. Żeby tak się stało, musimy wybrać urządzenie o wysokiej jakości filtrze, który pochłonie pyłki i roztocza -czyli winowajców złego samopoczucia alergików. Najlepiej wybrać urządzenia wyposażone w filtr HEPA klasy minimum 13. Filtrują powietrze niemal w stu procentach i blokują nawet najmniejsze cząsteczki. Czyszczą powietrze nie tylko z drobnych pyłków, ale także papierosowego dymu, a ten także potrafi być uciążliwy dla alergików.

Ciekawym pomysłem dla alergików jest oczyszczacz, który zamiast klasycznego filtra wykorzystuje wodę. Sprawdzają się świetnie w przypadku pyłków i kurzu. Ich niewątpliwą zaletą jest ekonomiczność, ponieważ nie wymagają wymiany filtrów. Jeśli jednak masz alergię na roztocza lub zarodniki grzybów, wybierz oczyszczacz o innej technologii filtracji. W wilgotnym środowisku częściej rozwijają się grzyby, dlatego czyszczenie musi być wykonywane często i regularnie.

Jaki oczyszczacz powietrza z nawilżaczem?

W mniejszych pomieszczeniach szczególnie ważne jest, by ograniczyć liczbę urządzeń, które dodatkowo zajmują i tak niewielka już przestrzeń. Dlatego tez producenci wychodzą naprzeciw tym potrzebom i oferują sprzęty wielofunkcyjne - takie jak oczyszczacz z nawilżaczem. Czy jest to dobre rozwiązanie i na jakie urządzenie warto się zdecydować w tym wypadku? Jaki oczyszczacz powietrza z nawilżaczem wybrać?

Oczyszczacz nawilżacz powietrza ma jedna podstawową zaletę - daje możliwość jednoczesnego nawilżania oraz oczyszczania powietrza, zapewniając jego wysoką jakość. Ma to znaczenie u osób z alergiami, ale każdy docenia czyste powietrze, którym łatwo się oddycha. Urządzenia tego typu na rynku to głównie nawilżacze ewaporacyjne, w których wedle wielu producentów, filtrem jest woda. Daje to możliwość wypuszczania powietrza czystego i bogatego w wilgoć, jednak generuje potrzebę zastosowania dodatkowych, drogich rozwiązań. Efekt jest jednak lepszy niż w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych, czyli najbardziej popularnych. Wynika to z faktu, że powietrze zasilone jest w cząsteczki wody mniejsze niż te, które rozbijane są ultradźwiękowo. 

A wady?

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem ma również wady. Często nie jest możliwe odseparowanie nawilżania od oczyszczania i jeśli w mieszkaniu jest już odpowiednia wilgotnościowy, ale niezbędna jest filtracja, cząstki wody i tak zostaną wyrzucone. Sam proces nawilżania przez to, że woda jest filtrem, odbywa się w oparciu nie o czystą wodę, ale o mieszaninę substancji chemicznych i zanieczyszczeń zebranych w pomieszczeniu. Dlatego decydując się na zakup takiego urządzenia 2 w 1, trzeba pamiętać, aby wybierać sprzęty pozbawione tych wad. Zatem jaki oczyszczacz z nawilżaczem wybrać?

Dobrym wyborem są sprzęty firmy Sharp, które opisywaliśmy w rankingu. Pracują one w oparciu o autorski system  Plasmacluster. Wykorzystuje on jony, które neutralizują bakterie i zapewniają czyste powietrze. W kwestii nawilżania, system ten oferuje wszystkie zalety nawilżaczy ewaporowych, a jednocześnie wysoka wydajność. Urządzenia wyposażone w ten system automatycznie dobierają natężenie nawilżania i w przypadku osiągnięcia optymalnej wilgotności, przerywają proces.  Co ciekawe, technologia ta pozwala zadbać o optymalny poziom nawilżenia skóry, ponieważ jony tworzą na niej warstwę skóry, chroniąc przed wysychaniem.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu?

Oczyszczacz powietrza jaki wybrać, by najlepiej się sprawdzał? Zastanawiając się, jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim kilka parametrów. Najważniejszym z nich jest wielkość pomieszczenia, które ma być oczyszczane. Każde z urządzeń ma określoną powierzchnię zasięgu, dlatego jeśli masz mniejsze mieszkanie, wybierz te o zasięgu do 30 m2. Jeśli jest dla ciebie ważna cicha praca oczyszczacza, postaw na taki, który ma tryb snu, który wycisza urządzenie tak, aby nie przeszkadzało w codziennym życiu. Warto pamiętać, że każdy oczyszczacz przedstawiony w powyższym rankingu dobrze poradzi sobie z filtrowaniem powietrza dzięki trzem podstawowym filtrom. Reszta zależy od tego, czy potrzebujesz dodatkowych funkcji, takich jak jonizacja, nawilżanie czy obsługa przez aplikację. Im więcej jednak dodatków, tym wyższa cena, zatem jeśli szukasz dobrego oczyszczacza, a ogranicza cię budżet. postaw na podstawowe wersje.

Po co oczyszczacz powietrza?

Smog staje się problemem coraz częstszym. Według badań powietrze w mieszkaniu może być kilka razy bardziej zanieczyszczone, niż to na zewnątrz - w domu nie rozwieje go wiatr, a dodatkowe zanieczyszczenia takie jak sierść zwierząt czy pleśń pogarszają sytuację. Przebywanie w takim powietrzu, oddychanie nim może prowadzić do dolegliwości zdrowotnych.

Jeśli chodzi o oczyszczacz powietrza opinie użytkowników potwierdzają korzystne działanie tych urządzeń, szczególnie w przypadku alergików. Urządzenie chroni przed większością substancji, których lepiej unikać, takimi jak smog, alergeny, roztocza, kurz czy lotne związki organiczne. Dlatego oczyszczacz powietrza do domu powinien znaleźć się przede wszystkim tam, gdzie mieszkają alergicy oraz tam, gdzie istnieje problem smogu. Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania to natomiast świetny wybór do miejsc, gdzie powietrze jest suche, szczególnie w sezonie grzewczym. Sprzęt taki zadba o zdrowie oraz dobre samopoczucie wszystkich mieszkańców.  Najlepszy oczyszczacz powietrza to taki, który posiada podstawowe filtry i czyści powietrze skutecznie.

Jeśli masz zamiar kupić oczyszczacz powietrza cena nie powinna stanowić przeszkody., ponieważ domowe urządzenia można kupić za przystępną kwotę. Jaki oczyszczacz powietrza? Ranking z pewnością pomoże wybrać odpowiedni sprzęt.


TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE

PHILIPS 3000i AC3259/10 - system wykrywający jakość powietrza

PHILIPS 3000i AC3259/10 jaki oczyszczacz powietrza

Philips 3000i to kolejny oczyszczacz wyposażony w dedykowaną aplikację, która pozwala na sterowanie urządzeniem z dowolnego miejsca. AC3259 może oczyścić powierzchnię 47 m², a jego wydajność to 393 m³/h. Posiada trzy filtry: wstępny, NanoProtect HEPA oraz aktywny filtr węglowy. Filtr powietrza Philips jest dołączony do zestawu. Philips oczyszczacz powietrza ac3259 ma trzy automatyczne tryby działania oraz pięć ustawień ręcznych, a blokada rodzicielska zapobiega przypadkowym zmianom ustawień przez dziecko. Tryb cichy pozwala mieszkańcom na spokojny sen. Co ciekawe, w Philips ac 3259/10 zastosowano technologię AeraSense, która automatycznie wykrywa jakość powietrza oraz ilość zanieczyszczeń w pomieszczeniu, dobierając parametry czyszczenia. Automatyczny tryb alergenowy aktywuje się natomiast, gdy urządzenie wykryje alergeny, co jest wygodnym rozwiązaniem dla wszystkich alergików. 

Healthy Air Protecft to system, który przypomina o konieczności wymiany filtrów. Jeśli tego nie zrobisz - urządzenie przestanie działać, ponieważ nie byłoby już skuteczne. Możliwe jest również monitorowanie stężenia szkodliwych substancji w powietrzu: alergenów, pyłków, poziomu cząsteczek PM 2.5. Pozwala to na efektywne sterowanie oczyszczaniem powietrza w domu. 

Oczyszczacz powietrza Philips ac3259 opinie - użytkownicy są zadowoleni z urządzenia i wskazują aplikację jako duże udogodnienie w obsłudze. Cena tego urządzenia to około 1400 zł.

SHARP FU Y30EU - jony ujemne w natarciu 

Oczyszczacz powietrza SHARP fu y30eu w to urządzenie przeznaczone do mniejszych pomieszczeń o powierzchni maksymalnej 21 m². Jego wydajność to 180 m³/h. Wyposażono go w potrójny system filtracji, skuteczny filtr HEPA oraz system oczyszczania Plasmacluster. Urządzenie wytwarza jony, które poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu - polecane szczególnie alergikom. Obecność jonów ujemnych pozwala lepiej się skupić, a także wpływa na dobry sen.

sharp fu y30eu w

Sharp oczyszczacz powietrza wyróżnia się cichą pracą, która nie przeszkadza w codziennym życiu. Można dopasować prędkość wentylatora do własnych oczekiwań. Sharp oczyszczacz powietrza sharp fu y30eu w to rozwiązanie idealne do domowych zastosowań, cicha praca i skuteczne filtrowanie wraz z niewygórowaną ceną (około 400 zł) czynią to urządzenie wartym uwagi na tle oczyszczaczy. 

ORO-MED HOME - nawet nano cząsteczki

ORO-MED HOME jaki oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza Oromed Home to urządzenie, podobnie jak poprzednik, wyposażone w 4 filtry, co pozwala na dokładne oczyszczanie powietrza. W tym przypadku są to standardowe filtry wstępny, HEPA i węglowy oraz NANO katalizator.  Praca filtrów wspomagana jest lampą UV posiadającą właściwości antybakteryjne. Rozkłada ona toksyczne substancje oraz elementy organiczne. Ma on również funkcję jonizacji. Ciekawą funkcją jest tu automatyczne rozpoznawanie jakości powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu urządzenie samo dostosowuje parametry pracy dla jak najbardziej optymalnych efektów. Oczyszczacz zatrzymuje niemal 100 procent cząstek i substancji, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku osób borykających się z alergiami czy chorobami układu oddechowego.

Urządzeniem można sterować zdalnie za pomocą pilota. Powierzchnia pracy to 40 m², a wydajność - 230 m³/h. Cena urządzenia to około 500 zł.

GOCLEVER AIR FLOW - na pilot

jaki oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza Goclever Air Flow wyposażony jest w dedykowany 3-stopniowy system filtracji: nylonowy filtr wstępny, filtr HEPA o standardzie H11, oraz filtr węglowy. Pozwala to na dokładne oczyszczanie powietrza i usuwanie zarówno pyłów, jak i mikroorganizmów, roztoczy, bakterii czy wirusów. Poprawia samopoczucie alergików oraz oczyszcza powietrze ze smogu. Przeznaczony jest do powierzchni 30 m2, a wydajność to 240 m³/h. Urządzenie wyposażono w trzy tryby pracy oraz tryb nocny, jak również timer. Wygodne, zdalne sterowanie zapewnia dołączony do oczyszczacz powietrza Goclever Air Flow pilot. Sprzęt sprawdzi się w domach jednorodzinnych i biurach, niewielkie rozmiary pozwalają umieścić go praktycznie wszędzie. Cena urządzenia to około 300 zł.

Yoer APH01W

Yoer APH01W

Czas na propozycję dla osób, dla których zwykły oczyszczacz powietrza to za mało. To urządzenie poszczycić się może najbardziej zaawansowanym procesem filtracji wśród modeli w naszym zestawieniu. Oczyszczacz powietrza YOER Pure Home APH01W z jonizatorem, ozonatorem i lampą UV ma aż osiem poziomów filtracji, co sprawia, iż jest on najbardziej rozbudowanym urządzeniem, przy jednoczesnej przystępności cenowej. Koszt urządzenia waha się bowiem między 950 a 1000 złotych, co w porównaniu z innymi urządzeniami o podobnej funkcjonalności jest wręcz niewiarygodne. Jak to możliwe, że w tak małym urządzeniu, możliwym jest wykonanie aż 8 poziomów filtracji? Już wyjaśniamy!

Oprócz podstawowych poziomów oczyszczania, takich jak filtrowanie wstępne, filtr HEPA i węglowy, oczyszczacz powietrza marki Yoer posiada specjalny filtr fotokatalityczny. Poprzez utlenianie zawartego w nim dwutlenku tytanu, uszkadzania on błony komórkowe bakterii, co gwarantuje nam efekt dodatkowego oczyszczenia. Kolejną innowacją jest zastosowanie lampy UV, której światło działa silnie bakteriobójczo i usuwa ponad 96% drobnoustrojów w pomieszczeniu. Jeśli nadal czujemy niedosyt – urządzenie pozwala na jonizowanie i dezynfekcję, poprzez ozonowanie całego pomieszczenia w bardzo cichej atmosferze. Tyle przydatnych funkcji, a to jeszcze nie koniec! Wisienką na torcie jest zamontowany inteligentny nawilżacz ultradźwiękowy, który dzięki czujnikowi sam dopasowuje optymalny dla ludzkiego organizmu poziom wilgotności powietrza. Poza utrzymaniem nawilżenia w powietrzu możesz wykorzystać ten moduł do aromaterapii, a także utrzymania czystości powietrza, wlewając odpowiednie olejki eteryczne do zbiorniczka.

Czy może być jeszcze lepiej? Mówisz – masz! Całe urządzenie możemy sterować za pomocą pilota, nie ruszając się z kanapy. Jeśli natomiast nie mamy ochoty na ręczną regulację – wystarczy ustawić tryb automatyczny, a oczyszczacz sam dopasuje tryb do panujących w pokoju warunków. Oczywiście nie ma nic za darmo - tak zaawansowane funkcje wymagają większego poboru prądu, co owocuje zużyciem nawet do 75W. Jednak z pewnością rekompensuje nam to niska cena urządzenia. Oczyszczacz powietrza Yoer APH01W to fantastyczne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie urządzenia typu „all in one” bez wydawania niebotycznych kwot!

Sharp KC-D40EU-W

Sharp KC-D40EU-W

Ten ważący niecałe 8 kilogramów oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp KC-D40EU-W jest świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie tanią eksploatację sprzętów. Samo urządzenie plasuje się w średniej półce cenowej, gdyż można zakupić je za około 1500 złotych, co wydawać by się mogło nie najtańszym rozwiązaniem. Patrząc jednak na jego wysoką energooszczędność, jak i tanią eksploatację filtrów, sprawdzi się na pewno u osób ceniących ekonomiczne rozwiązania na dłużej. Niestety, wraz z wysokim poziomem oszczędności energetycznej, liczyć się musimy z niższą wydajnością oczyszczania, która wynosi maksymalnie 216 metrów sześciennych na godzinę. Z tego też powodu sprzęt ten nie jest polecany do pomieszczeń większych niż 26 metrów kwadratowych.

Filtracja zaczyna się na poziomie wstępnego zatrzymania większych zanieczyszczeń, jak kurz, sierść i okruchy. Następnie przechodzi do filtrowania związków lotnych węglem aktywnym. Sam filtr posiada 170 gramów węgla, co pozwala na dosyć długą pracę bez potrzeby wymiany. Po tym etapie powietrze zostaje przepuszczone przez znany wszystkim filtr HEPA H13, który pozbywa się z niego większości wirusów, zanieczyszczeń smogowych czy bakterii i zarodników grzybów. Po oczyszczeniu głównym powietrze zostaje nawilżone i zjonizowane specjalnym jonizatorem Plasmacluser. Ta pięcioetapowa filtracja pozwoli spokojnie na oczyszczenie sypialni czy pokoju dziecięcego, a nawet całej, małej kawalerki. Urządzenie odznacza się cichą pracą, a także posiada wbudowaną blokadę rodzicielską, przez co świetnie sprawdzi się w domach z małymi dziećmi czy płochliwymi zwierzętami. Jeśli nie używaliśmy wcześniej oczyszczaczy powietrza i nie wiemy, po jakim czasie powinniśmy wymienić filtry – urządzenie zakomunikuje nam to poprzez wbudowany wskaźnik konserwacji filtrów. Dzięki tym funkcjonalnościom i ekonomicznemu trybowi pracy oczyszczacz ten powinien zaspokoić wszelkie oczekiwania początkujących użytkowników.

SHARP KC-G50EU-W

SHARP KC-G50EU-W

Ostatni na liście oczyszczacz powietrza również pochodzi z rodziny Sharp-ów. Jest to najdroższy model w naszym zestawieniu, gdyż koszt maszyny plasuje się między 2100, a nawet 3000 złotych. Podobnie do poprzednika, odznacza się przede wszystkim wyjątkową energooszczędnością i ekonomią utrzymania filtrów wymiennych, które w tym modelu są jedynie dwa. Filtr wstępny został zamieniony na niewymienny, a do jego utrzymania w czystości wystarczy okresowe odkurzenie. Rekompensuje to przy dłuższym stosowaniu cenę samego oczyszczacza. W Sharp KC-G50EU-W/KCG50EUW została przede wszystkim poprawiona wydajność, która wzrosła do 306 metrów sześciennych na godzinę. Mimo podniesienia tego parametru praca urządzenia nadal nie zakłóca miru domowego, emitując hałas na bardzo niskim poziomie 19 decybeli przy najniższych obrotach, wchodząc na maksymalnie 52 decybele przy intensywniejszej pracy.

Największą innowacją wprowadzoną do tego modelu jest unowocześniony filtr węglowy z żelem krzemionkowym SiO2. Pozwala on na skuteczniejsze pozbycie się niepożądanych zapachów zwierząt czy dymu papierosowego z naszego wnętrza, ale przede wszystkim jest w stanie wyłapać tlenki azotu (NOx) oraz siarki (SOx). Są one często znaczącym źródłem zanieczyszczeń mechanicznych w dużych miastach. Dzięki użyciu żelu krzemionkowego osiągnięto trzykrotnie wyższy wynik absorbcji tego rodzaju zanieczyszczeń. 

Oczyszczacz powietrza marki Sharp posiada wbudowany jonizator Plasmacluster wraz z funkcją Clean Ion Shower, która skupia się na 60-minutowej, intensywnej jonizacji całego pomieszczenia. Jeśli o funkcjach intensyfikujących mowa – nie możemy zapomnieć o trybie pyłków. Jest to funkcja intensywnego, 10-minutowego oczyszczania powietrza. Dlatego też ten oczyszczacz powietrza sprawdzi się świetnie u osób zabieganych, potrzebujących efektu tu i teraz. Funkcja pollen wykrywa i usuwa roślinne pyłki z powietrza, przez co model polecany jest również gorąco osobom cierpiącym na wszelkie alergie wiosenne.

Philips 5000i AC5659/1 - dalekie zasięgi

jaki oczyszczacz powietrza

Philips AC5659/1 to oczyszczacz niezwykle funkcjonalny, skuteczny i profesjonalny. Jest to zasługa przede wszystkim technologii podwójnej filtracji. W tym urządzeniu zastosowano dwa filtry wstępne, dwa filtry NanoProtect HEPA oraz dwa filtry węglowe dla bardziej skutecznego oczyszczania. Dzięki temu urządzenie może usuwać aż do 99,97% szkodliwych cząstek z powietrza. Filtr powietrza Philips zastosowany w oczyszczaczu wyłapuje nie tylko cząstki PM 2.5, ale także mniejsze, niebezpieczne dla zdrowia. Zasięg działania urządzenia to aż 60 m², a wydajność - 500 m³/h. Philips AC565910 sprawdzi się zatem w większych mieszkaniach czy w biurach.

Oczyszczacz powietrza Philips AC5659 wyposażony jest w trzy tryby pracy automatycznej - ogólny (sam dostosowuje odpowiednie ustawienia), antyalergenowy (uaktywnia się, gdy w powietrzu pojawią się nawet drobniejsze alergeny) oraz bakterie i wirusy (pozwala usuwać drobnoustroje chorobotwórcze, np wirusy grypy). Co więcej, do urządzenia Philips oczyszczacz powietrza AC5659 stworzono dedykowaną aplikację, która pozwala nie tylko kontrolować jego pracę, ale i sprawdzać poszczególne parametry jakości powietrza. Aplikacja wskazuje poziom szkodliwych cząsteczek PM 2.5, poziom alergenów, stężenie pyłków oraz ogólny poziom zanieczyszczenia powietrza. Z poziomu programu można ustawić oczyszczanie nawet będąc poza domem. 

Jeśli chodzi o oczyszczacz powietrza Philips AC5659 opinie użytkowników pozwalają wysnuć przypuszczenie, że doceniają go szczególnie alergicy. Z pewnością osoby cierpiące na alergie wziewne powinny przyjrzeć się temu urządzeniu ze względu na podwójną filtrację oraz system wykrywania nawet najmniejszych zanieczyszczeń.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
4 lat temu

Super artykuł, w końcu jakieś rzetelne porównania a nie sponsorowane które wynoszą na podium produkty głównie jednego producenta oraz ukrywając wady. Dojdzie do tego, że za jakiś czas w rubryce na plus znajdzie się np hałas powyżej 80dB gdyż, daje nam znać że urządzenie wciąż działa, odstrasza złodziei itd:) Pozdrawiam i życzę Wam i sobie udanych artykułów.

Miś
Miś
3 lat temu

Mam Yoera, chodzi bez przerwy od 6 miesięcy, jedyna obsługa, to nalewanie wody do nawilżacza.

Asia
Asia
2 lat temu

Syn alergik więc mamy oczyszczacz powietrza u niego w pokoju firmy Mateko (Aria). Prosty model ale dobrze filtruje. Widać też że mało choruje ma mniej infekcji od kiedy mamy oczyszczacz. Albo przypadek albo i nie 😉

Zamknij