Close

Jaki klimatyzator domowy wybrać? Porównanie TOP modeli

Coraz cieplejsze lata wymuszają na nas poszukiwania sposobów na schłodzenie się. Dobrym rozwiązaniem jest zakup klimatyzatora. Urządzenie to jeszcze do niedawna było uznawane za synonim luksusu. Obecnie staje się jednak coraz popularniejsze w naszych domach. Nowoczesne modele są eleganckie, wydajne, a także proste w obsłudze. Klimatyzator domowy to jedna z najlepszych metod szybkiego i efektywnego schłodzenia naszego domu. W tym artykule przedstawiamy zalety tego rozwiązania, poruszamy związanego z tymi urządzeniami zagadnienia, a także wskazujemy najlepsze modele klimatyzatorów stacjonarnych oraz przenośnych. Zapraszamy do lektury!

Klimatyzator co to jest? - czym właściwie jest klimatyzator domowy? 

Klimatyzator co to jest

Klimatyzatory domowe to urządzenia potrafiące ochłodzić powietrze, a w niektórych przypadkach także je ogrzać. Klimatyzator dzięki swojej zasadzie działania nie tylko schładza, ale i osusza powietrze z nadmiaru wilgoci. Klimatyzatory stacjonarne składają się zwykle z co najmniej dwóch części. Jednej zewnętrznej oraz wewnętrznych. Tych drugich musi być tyle, ile osobnych przestrzeni chcemy schłodzić. Taki system klimatyzacji zwykle jest połączony w całość za pomocą rur. Klimatyzatory przenośne zwykle występują w formie jednego elementu. Są bardziej kompaktowe, ale ich wydajność jest zwykle mniejsza. 

Klimatyzator domowy jak działa? 

Klimatyzacja domowa działa na zasadzie odbierania energii w postaci ciepła wewnątrz pomieszczenia, a następnie przetransportowania i wydalenia jej do otoczenia zewnętrznego. Przez wszystkie moduły klimatyzatora przepływa czynnik chłodniczy, który jest odpowiedzialny za pobieranie i oddawanie energii. Ważnym elementem klimatyzacji jest sprężarka, od której działania zależy wydajność i sprawność całego systemu. Czynnik ma w niej postać gazu o wysokim ciśnieniu. Kolejno transportowany jest on do skraplacza, w którym odbierane jest ciepło, a schłodzona substancja przyjmuje formę cieczy. Przy skraplaczu znajduje się schładzający go wentylator. Energia cieplna przekazywana jest do otoczenia. Kolejnym etapem obiegu czynnika jest przejście przez zawór rozprężny, który zmniejsza ciśnienie. Czynnik w tej formie trafia do parownika w segmencie wewnętrznym klimatyzatora, w którym odbiera ciepło z otoczenia, a następnie ponownie trafia do sprężarki. Cykl powtarza się przez cały czas działania urządzenia.

Który klimatyzator wybrać? Jakie są rodzaje klimatyzatorów? 

Na rynku znajdziemy ogromny wybór wśród modeli klimatyzatorów. Występują one w różnych rodzajach konstrukcji. Najlepiej jest podzielić te urządzenia na dwie kategorie: stacjonarne oraz przenośne. 

Klimatyzator domowy stacjonarny jest określany jako:

 • klimatyzator z jednostką zewnętrzną - jest to typowy klimatyzator do mieszkania, który posiada budowę modułową tj. składa się z części zewnętrznej oraz wewnętrznej. To wydajne i energooszczędne rozwiązanie. Często nazywany klimatyzatorem typu split.
 • klimatyzator domowy wiszący - klimatyzacja do mieszkania z modułem wewnętrznym przystosowanym do zawieszenia na ścianie. Zaletą tego rozwiązania jest brak zabieranej przestrzeni użytkowej w pomieszczeniu. Często spotykany pod nazwą klimatyzator ścienny.
 • klimatyzator okienny - jeden z najprostszych rodzajów klimatyzatorów. Zaletą jest niska cena i łatwość montażu. W jego skład wchodzi tylko jeden moduł integrujący wszystkie podzespoły klimatyzacji. To idealne rozwiązanie do miejsc, w których byłaby trudność z poprowadzeniem instalacji chłodzącej.
 • klimatyzacja kasetonowa - jest to klimatyzator typu split, którego jednostka wewnętrzna przystosowana jest do stelażu podwieszanego sufitu. Dzięki temu możemy elegancko wkomponować ją w pomieszczenie, bez wprowadzania dodatkowych, dużych elementów wiszących.
 • klimatyzator podsufitowy - to rodzaj klimatyzatora do domu z modułem wewnętrznym przymocowywanym bezpośrednio do sufitu, a nie do ściany, jak w większości przypadków tych urządzeń. Jest to zatem urządzenie typu split.
 • klimatyzator inwerterowy - klimatyzator inwerterowy to urządzenie posiadające sprężarkę o płynnej regulacji mocy. Tradycyjne modele wykorzystują sprężarkę, którą przełącza się pomiędzy trybem wyłączenia i włączenia. Płynna regulacja pozwala na dokładniejszą i wydajniejsza pracę
 • klimatyzator kanałowy - klimatyzator kanałowy znajduje wykorzystanie w większych budynkach. Połączony ze skomplikowanym systemem klimatyzacyjnym świetnie sprawuje się jako klimatyzator w hotelu, hali sportowej czy w biurowcu. 
 • klimatyzator bez jednostki zewnętrznej - klimatyzator do mieszkania bez jednostki zewnętrznej nie ingeruje w elewację budynku w znacznym stopniu. Do jego funkcjonowania potrzebne są zwykle dwa otworzy w ścianie budynku. Jego wydajność jest jednak najczęściej niższa od typowego urządzenia split.

Klimatyzator domowy przenośny występuje jako:

 • klimatyzator stojący - to rodzaj klimatyzatora przenośnego, którego cała konstrukcja zawiera się w jednym module o wielkości bliskiej zmywarce. Od tego klimatyzatora musimy poprowadzić rurę na zewnątrz budynku. Możemy wystawić ją np. przez okno. To najczęściej spotykany rodzaj klimatyzacji przenośnej.
 • klimatyzator pokojowy - klimatyzatorem pokojowym nazywamy najczęściej klimatyzator przenośny, gdyż jego wydajność ogranicza nas do użycia urządzenia wyłącznie na powierzchni jednej przestrzeni. Zazwyczaj występuje on w postaci stojącej konstrukcji.
 • klimatyzator wodny - to urządzenie występuje także jako klimatyzator ewaporacyjny, klimatyzer czy klimator. Nie działa ono na zasadzie sprężania i rozprężania czynnika chłodniczego, a jedynie na odparowywaniu wody. Jest bardziej energooszczędny od typowego klimatyzatora, jednak wymaga częstego otwierania okien.
 • klimatyzator dwururowy - to rodzaj klimatyzatora przenośnego o podwyższonej wydajności. Dwie rury dają większą skuteczność chłodzenia. Jedna z nich odprowadza gorące powietrze poza budynek, a druga dostarcza świeże powietrze z zewnątrz.

Jaki klimatyzator domowy wybrać? Klimatyzator porównanie i ranking najlepszych 

1. Klimatyzator ścienny Kaisai FLY Wi Fi 3,5kW

Klimatyzator ścienny Kaisai FLY Wi Fi 3,5kW

Ten klimatyzator ścienny ze sprężarką inwerterową to wydajny i sprawdzony zestaw doskonale nadający się do schłodzenia mieszkania. Średnia moc chłodnicza wynosi 3,5kW, a średnia moc grzewcza to 3,8kW. Obsługa urządzenia odbywa się za pomocą wygodnego pilota lub z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie. Istotnymi funkcjami są tryb Silence, który szybko przestawia oba moduły klimatyzacji w tryb cichy, a także ciepły start. Ta funkcja po wykryciu niskiej temperatury zewnętrznej nagrzewa sprężarkę klimatyzatora przed jej uruchomieniem. To znacznie podwyższa żywotność systemu. Cena zestawu wynosi poniżej 2000zł.

Zalety
łączność Wi-Fi
tryb cichy
dobre parametry i rozsądna cena
Wady
przeciętna estetyka urządzenia

2. Klimatyzator przenośny Cronos JON 12l

Klimatyzator przenośny Cronos JON 12l

Ten klimatyzer przenośny ewaporacyjny firmy Cronos oferuje możliwość chłodzenia, oczyszczania, nawilżania i jonizowania powietrza. To wszystko za niewielką cenę wynoszącą ok. 500zł. Zbiornik mieszający na dużą pojemność 12L, a wentylator może pracować z 3 prędkościami obrotowymi: wysoką, średnią i niską. Na obudowie znalazł się niewielki wyświetlacz informujący o aktualnej temperaturze. Istotną funkcją jest możliwość regulacji kąta strumienia powietrza o 120 stopni w pionie i poziomie. To dobra klimatyzacja domowa do pomieszczeń o powierzchni max 25m2.

Zalety
dobra cena
obudowa na kółkach ułatwia przemieszczanie
wygodny pilot sterujący
Wady
przeciętna jakość wykonania obudowy
skuteczność jedynie w pomieszczeniach do 25m2

3. Klimatyzator przenośny EBERG MIRU 2,64kW 3w1 eco

Klimatyzator przenośny EBERG MIRU

Ten klimatyzator stojący przenośny to estetyczne i łatwe i użyciu urządzenie. Moc chłodnicza wynosi 2,64kW, a maksymalny pobór mocy w trybie chłodzenia wynosi 1010W. Poza funkcją wentylacji i chłodzenia, ten model oferuje także osuszanie powietrza. 2 poziomy pracy wentylatora pozwolą wybrać pomiędzy wydajnością, a niskim poziomem głośności. Klimatyzator pokojowy przenośny łatwo możemy przemieścić dzięki wygodnym rączkom oraz kółkom w podstawie. Cena tego urządzenia wynosi nieco ponad 1000zł. 

Zalety
estetyczny design
dość dobra wydajność jak na klimatyzator przenośny
programator czasowy
Wady
tylko dwa poziomy prędkości pracy wentylatora
regulacja kąta wentylacji jedynie w pionie
Skuteczność jedynie w pomieszczeniach do 25m2.

4. Klimatyzator przenośny QUBO 4,1kW

Klimatyzator przenośny QUBO

Klimatyzator domowy pokojowy przenośny Eberg Qubo to model z wysokiej półki tego producenta. Moc chłodnicza oraz grzewcza wynosi aż 4,1kW. To wynik zbliżony do tych osiąganych przez klimatyzatory stacjonarne wielomodułowe. Urządzenie to sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości do 50m2. 3 zakresy pracy wentylatora oraz przepływ powietrza do 450m3/h to dobre parametry. Ten klimatyzator przenośny jest bardzo ciężki, jego waga to 31kg – to kilka razy więcej niż mniej wydajne produkty konkurencyjne. Wysoka jest także cena – blisko 2500zł. Maksymalny pobór mocy w trybach chłodzenia i grzania wynosi odpowiednio 1700 oraz 1500W.

Zalety
wysoka wydajność
dodatkowe rury do pracy jako spotcooler
sprawdzi się w większych pomieszczeniach
Wady
wysoka cena
Wysoka waga
brak łączności Wi-Fi do sterowania ze smartfona

5. Klimatyzator ścienny Kaisai Fly 2,5kW 

Klimatyzator ścienny Kaisai Fly 2,5kW

Kaisai Fly o mocy chłodniczej 2,6kW to mniejszy wariant poprzednio przedstawianego produktu tej firmy. Klimatyzator ścienny zaleca się używać w pomieszczeniach o powierzchni do 30m2.  Ta klimatyzacja do domu posiada wydajność grzewczą o wartości 2,9kW, a pobór prądu niezależnie od trybu wynosi mniej niż 900W. Inwerterowa sprężarka gwarantuje płynną i wydajną pracę, a wygodny pilot z wyświetlaczem temperatury zapewnia łatwą obsługę. Sterowanie żaluzją poziomą odbywa się automatycznie, przy użyciu pilota. Żaluzję pionową regulujemy natomiast ręcznie. Klimatyzatory z serii FLY to dobre modele w niewygórowanych cenach. Ten wariant kosztuje jedynie nieco ponad 1500zł.

Zalety
rozsądna cena
wygodna obsługa
technologia inwerterowa
Wady
przeciętna wydajność
skuteczność tylko w mniejszych pomieszczeniach – do 30m2.

6. Klimatyzator LG Standard 3,5kW Samodzielny montaż

Klimatyzator LG Standard 3,5kW

Klimatyzator inwerterowy stacjonarny LG standard to sprawdzony produkt o dobrych parametrach. Jego średnia wydajność chłodzenia i grzania to odpowiednio 3,5 oraz 3,8kW. Średni pobór mocy elektrycznej to niewiele powyżej 1000W. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota z czytelnym wyświetlaczem, na którym wskazywane są informacje o temperaturze, prędkości wentylatora, godzinie oraz trybie pracy. Istnieje możliwość dokupienia modułu Wi-Fi, który umożliwi sterowanie klimatyzatorem za pomocą aplikacji mobilnej. Cena tego klimatyzatora to nieco ponad 2500zł.

Zalety
dość dobre parametry
10 lat gwarancji
automatyczne oczyszczanie
Wady
komunikacja Wi-Fi dopiero po dokupieniu odpowiedniego modułu
niezbyt elegancki design jednostki wewnętrznej

7. Klimatyzator przenośny Warmtec Morso KP53W do 60m2 

Klimatyzator przenośny Warmtec Morso KP53W

Klimatyzator przenośny domowy Warmtec to urządzenie o wyjątkowo dobrych parametrach. Jego wydajność chłodnicza to aż 5,3kW, a wydajność grzewcza to 3,8kW. Z łatwością zatem zastąpi klimatyzator typu split. Istotną funkcjonalnością jest możliwość ustawienia urządzenia na zewnątrz np. na balkonie, a do wnętrza mieszkania wystarczy jedynie doprowadzić rurę. Klimatyzator nie zajmie wtedy nam żadnej przestrzeni we wnętrzu, a ponadto będzie całkowicie niesłyszalny. Oczywiście istnieje możliwość umieszczenia urządzenia wewnątrz pokoju. Cena to ok. 3200zł.

Zalety
bardzo dobre parametry
Dotykowy panel sterowania z wyświetlaczem na obudowie oraz pilot z wyświetlaczem
możliwość umieszczenia urządzenia na zewnątrz
Wady
wysoka cena
panel sterowania ułatwiający obsługę, gdy urządzenie jest na zewnątrz, jest sprzedawany oddzielnie

Kiedy kupować klimatyzator do domu? Czyli jakie są wskazania do zakupu klimatyzatora domowego? 

Najlepszy czas na zakup klimatyzatora domowego to wczesna wiosna lub jesień. Wiosną, przed rozpoczęciem się ciepłego sezonu łatwo natrafić na zniżki. Pod koniec sezonu spada natomiast popyt na klimatyzatory, a wraz z nim maleją ceny. Latem ceny są najwyższe. Wtedy jednak najczęściej przypominamy sobie o potrzebie zakupienia tego urządzenia.

Klimatyzator do mieszkania i klimatyzator do domu - sposób na ogrzewanie i chłodzenie w jednym

Klimatyzator domowy to najlepsze urządzenie do ochłodzenia naszych pomieszczeń. Doskonale sprawdzi się on jednak również jako źródło ciepła. Nowoczesne klimatyzatory domowe są w stanie wygenerować duże ilości ciepła, wystarczające do ogrzania większych pomieszczeń. Musimy jednak dopasować możliwości urządzenia do powierzchni, na której będzie służyło.  Jeśli chcemy, aby klimatyzacja efektywnie działała w całym domu, powinniśmy wybrać zestaw multisplit, w którego skład wchodzi kilka jednostek wewnętrznych. Umieścimy je w różnych pokojach.

Klimatyzator z funkcją grzania - czy to dobry pomysł? 

Klimatyzator z funkcją grzania

Niemal wszystkie nowoczesne klimatyzatory domowe wyposażone są w funkcję grzania. Jest ona bardzo przydatka szczególnie w urządzeniach stacjonarnych, które zamontowane są w naszym domu przez cały rok. Klimatyzator z funkcją grzania przyda się nam w czasie, kiedy jeszcze nie będzie włączone ogrzewanie podstawowe – czyli jesienią. Zimne dni zdarzają się także wiosną, kiedy podstawowe ogrzewanie już jest wyłączone. Klimatyzator z funkcją ogrzewania przyjdzie nam także wtedy z pomocą.

Klimatyzator i nawilżacz w jednym - dodatkowe funkcje klimatyzatorów domowych 

Klimatyzatory dostępne w sprzedaży to skomplikowane urządzenia, które dbają o odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Do wydajnego nawilżania powietrza najlepiej jest wybrać klimatyzer. To urządzenie, które ochładza, oczyszcza i nawilża powietrze. Przy długotrwałym uruchomieniu klimatyzera powinno się jednak otworzyć okno, aby zapobiec zbyt wysokiemu natężeniu wilgotności. 

Klimatyzator z oczyszczaczem - nawilżanie, oczyszczanie. Co jeszcze potrafi klimatyzator domowy? 

Klimatyzatory domowe to świetne urządzenia dbające o temperaturę, wilgotność, a także jakość powietrza. Wbudowane w nie filtry doskonale oczyszczają powietrze, dzięki czemu są przydatne dla alergików. Nowoczesne konstrukcje zostały ponadto wyposażone w funkcjonalności takie jak samodiagnostyka,  samooczyszczanie czy usuwanie brzydkich zapachów. 

Klimatyzator domowy wiszący czy klimatyzator domowy stojący? 

Klimatyzator domowy wiszący czy klimatyzator domowy stojący

Montaż klimatyzacji split wiszącej na ścianie lub suficie musi być zwykle wykonany przez fachowca. Zaletą tych modeli jest brak zajmowanej przestrzeni użytkowej, a także dobra wydajność. Klimatyzatory stojące to natomiast najczęściej jednostki przenośne. Ich wydajność jest zazwyczaj mniejsza, a do tego zajmują one bardziej istotną część przestrzeni. Niektóre modele możemy jednak wystawić np. na balkon, a do wnętrza doprowadzić jedynie rurę wentylacyjną. 

Klimatyzator domowy przenośny - jakie są zalety mobilnych klimatyzatorów? 

Klimatyzatory przenośne stają się coraz popularniejsze. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż posiadają wiele zalet. Przede wszystkim nie wymagają dość trudnego montażu, do którego potrzebny jest fachowiec. Najnowocześniejsze modele mogą pochwalić się całkiem niezłą wydajnością oraz energooszczędnością. Bez problemu przeniesiemy je do innego pomieszczenia lub całkiem schowany na czas, kiedy nie będą przez nas użytkowane, a także zwykle zapłacimy za nie mniej niż za większe klimatyzatory typu split. 

Klimatyzator domowy zewnętrzny - z czym wiąże się ten rodzaj klimatyzatorów domowych? 

Klimatyzator domowy zewnętrzny to określenie często kierowane wobec urządzeń typu split. Oznacza to, że część maszyny umieszczana jest na zewnątrz budynku. Moduł zewnętrzny posiada duży wentylator oraz skraplacz, które zapewniają dobrą wydajność pracy urządzenia. Umieszczenie części klimatyzatora domowego z zewnątrz poprawia zatem wydajność, zmniejsza hałas, a także gabaryty maszyny znajdującej się w mieszkaniu.

Gdzie klimatyzator domowy powinien być zamontowany? Czy są ścisłe wskazania? 

jaki klimatyzator do domu

Klimatyzator domowy pokojowy możemy zamontować w dowolnym miejscu pomieszczenia. Popularne jednostki wewnętrzne modeli split powinny się znajdować na ścianie, w miejscu w którym możliwa będzie swobodna cyrkulacja powietrza. Nie osłaniajmy ich meblami ani firanami. Urządzenia te wydają niewielki hałas, więc najlepiej odsunąć je od miejsc siedzących lub leżących, dzięki czemu nie zakłócą naszego odpoczynku i pracy. Warto zawiesić je możliwie wysoko. Wtedy ich działanie będzie najefektywniejsze, gdyż dostające się do klimatyzatora powietrze będzie miało najwyższą możliwą temperaturę (to za sprawą konwekcji – zjawiska unoszenia się ciepłego powietrza ponad chłodne). Wydostające się, schłodzone powietrze, opadnie do niższych partii pomieszczenia. Z czasem, gdy będzie się nagrzewało, ponownie powróci na górę. Proces ten powtarza się.

Przegląd klimatyzacji i serwis klimatyzacji - jak często należy serwisować klimatyzator domowy i dlaczego to bardzo ważne? 

Regularny przegląd klimatyzacji zadba o utrzymanie jej wysokiej wydajności, a także czystość powietrza i naszego zdrowia. Filtr znajdujący się w klimatyzatorze warto zmieniać raz na 3 miesiące. Dzięki temu nie dopuścimy do jego nadmiernego zabrudzenia i znacznego pogorszenia przepustowości. Cały panel modułu wewnętrznego oraz taca skroplin powinny być czyste. Ten drugi element najlepiej czyścić z dodatkiem środków bakteriobójczych. Miejsca bliskie wlotowi i wylotowi powietrza czyścimy jedynie suchą ściereczką – inaczej narazilibyśmy urządzenie na problemy z działaniem. Elementy znajdujące się wewnątrz systemu klimatyzacji powinni czyścić specjaliści. Warto wykonywać tę czynność co najmniej raz w roku, a przy częstym i całorocznym korzystaniu z klimatyzatora – nawet co 6 miesięcy.

Klimatyzator gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną oraz jednostkę wewnętrzną? 

Obie jednostki klimatyzatora powinny znajdować się w miejscach, w których będzie możliwa dobra cyrkulacja powietrza. Aby ograniczyć długość przewodów biegnących pomiędzy modułami, warto umieścić je możliwie blisko siebie. Gdy jednostka zewnętrzna znajdzie się na balkonie, moduł wewnętrzny warto zawiesić nad drzwiami balkonowymi.

Montaż klimatyzacji - samodzielny czy potrzeba pomocy? 

Montaż klimatyzacji domowej składającej się z modułu zewnętrznego oraz wewnętrznego nie należy do zadań najłatwiejszych. Najlepiej jest pozostawić tę prace fachowcowi. Zwykle wraz z usługą profesjonalnego montażu otrzymujemy gwarancję, dzięki której możemy liczyć na darmową pomoc w razie wystąpienia problemów. Jeśli jednak jesteśmy majsterkowiczami, to być może uda nam się poprawnie wykonać to zadanie. Pamiętajmy o dobrym rozplanowaniu miejsc obu modułów klimatyzacji, a także przewodów ich łączących. Mocowanie klimatyzacji multisplit to już bardzo trudne wyzwanie i zdecydowanie polecamy wybranie usługi wykonanej przez fachowca.  

Klimatyzator domowy czy warto? Wady i zalety klimatyzatorów 

Klimatyzatory domowe to bardzo przydatne urządzenia w naszych domach. Nie tylko ochłodzą lub ogrzeją powietrze w mieszkaniu czy domu, ale i oczyszczą je i wyregulują jego wilgotność. Są łatwe w obsłudze i większość z nich pozwala na odpowiednie zaprogramowanie działania. Ich ceny stają się coraz atrakcyjniejsze, a dodatkowe funkcjonalności takie jak łączność Wi-Fi pozwalają na kontrolę będąc poza domem. Należy jednak pamiętać, że to duże urządzenia, które pobierają znaczne ilości prądu. Natomiast montaż modeli typu split jest dość trudny i może wymagać dodatkowo płatnej usługi montażowej.

Zalety
ochładzają, ogrzewają, oczyszczają i regulują wilgotność powietrza
łatwe w obsłudze
możliwość zaprogramowania harmonogramu pracy
ceny stają się coraz atrakcyjniejsze
dodatkowe funkcje np. Wi-Fi umożliwiają sterowanie z dowolnego miejsca
Wady
duże wymiary
pobierają znaczne ilości prądu
trudny montaż modeli split

W jaki sposób klimatyzacja osusza powietrze i jaki ma to wpływ na zdrowie? 

Osuszanie powietrza następuje w wyniku wykroplenia się wilgoci. Jej ilość uzależniona jest od różnicy temperatur: chłodnicy oraz punktu rosy. Wraz ze spadkiem temperatury, wzrasta wilgotność względna. Gdy osiągnie 100%, rozpoczyna się wykraplanie, które skutkuje zmniejszeniem się ilości wilgoci w powietrzu. Ta cecha klimatyzacji jest bardzo pożądana, gdyż zazwyczaj w naszych domach panuje zbyt wysoka wilgotność. Pamiętajmy jednak o regularnym wentylowaniu pomieszczeń, gdyż zbyt niski poziom wilgoci jest również szkodliwy. 

Klimatyzator okienny - bardzo ciekawe rozwiązanie, ale czy jest praktyczne? 

Klimatyzator okienny łączy zalety klimatyzatora przenośnego oraz stacjonarnego. Są nimi odpowiednio: jednobryłowa konstrukcja oraz dobra wydajność. Dzięki jednej obudowie montaż takiej klimatyzacji jest łatwy i może go wykonać każdy z nas. Pamiętajmy jednak, że umieszczając go w oknie, ograniczamy sobie w ten sposób ilość wpadającego do naszego wnętrza światła dziennego. 

jaki klimatyzator wybrac

Klimatyzacja kasetonowa - bardzo popularne rozwiązanie 

Klimatyzator kasetonowy umożliwia nam posiadanie wysokiej wydajności systemu klimatyzacji w naszym domu bez zakłócania estetyki naszych pomieszczeń. To świetne rozwiązanie, które wymaga jednakże wcześniejszego zamontowania sufitu podwieszanego, w którym umieścimy system rur oraz jednostkę wewnętrzną. 

Klimatyzator kanałowy do domu i mieszkania? Nie tylko rozwiązanie hotelowe! 

Klimatyzatory kanałowe to rozwiązania o wysokiej wydajności oraz niewpływające znacznie na estetykę pomieszczeń. Zwykle spotykamy je w hotelach, jednakże możemy je umieścić także w naszym domu, jeśli tylko podejmiemy tę decyzję jeszcze przed wybudowaniem domu. System kanałowy przechodzi przez niemal całą strukturę budynku, więc późniejsze jego dodanie jest bardzo trudne i kosztowne. 

Gdzie klimatyzator w sypialni i pokoju? Pomysły aranżacyjne na klimatyzator domowy 

Umieszczając klimatyzator pokojowy w miejscach, w których dużo odpoczywamy, musimy mieć na uwadze rozmieszczenie miejsc siedzących i leżących w tych pomieszczeniach. System klimatyzacji podczas swojej pracy wydaje pewien poziom hałasu, zależący od prędkości obrotowej wentylatora. Musimy zatem umieścić jednostkę wewnętrzną w miejscu, przy którym nie znajduje się sofa lub fotel. Ważne jest także, aby klimatyzator miał zapewnioną dobrą cyrkulację powietrza. Nie możemy go zatem zakrywać meblami czy zasłonami. Dobrym pomysłem jest umieszczenie go nad drzwiami balkonowymi, skąd łatwo poprowadzimy przewody do jednostki zewnętrznej.

Jaki klimatyzator domowy będzie najlepszy? Podsumowanie 

Klimatyzator to nasz największy przyjaciel podczas upalnych dni spędzonych w domu. Dobierając urządzenie o parametrach odpowiednich do powierzchni naszego pomieszczenia, z pewnością będziemy zadowoleni z zakupu. Nie warto czekać, aż nadejdą najcieplejsze dni, lepiej przygotować się na nie już teraz!

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adam
adam
8 miesięcy temu

mam klimatyzator ścienny kaisai fly i bardzo polecam
dobrze chłodzi i pobiera mało prądu

montik
montik
4 miesięcy temu
Reply to  adam

o to fajnie, to jets ważne, zeby pobierał mało produ. Ja zobacze po rachunkach, bo mam od niedawna, klimafest montowali mi, taka ekipa to skarb 😀 klimatyzator również

Adrian
Adrian
3 miesięcy temu
Reply to  montik

Zgadzam się, ze dobra ekipa to skarb, warto jets zainwestowac i zlecić to fachowcom

Zamknij