Close

Jaki klimatyzator domowy wybrać? Porównanie TOP modeli

Coraz cieplejsze lata wymuszają na nas poszukiwania sposobów na schłodzenie się. Dobrym rozwiązaniem jest zakup klimatyzatora. Urządzenie to jeszcze do niedawna było uznawane za synonim luksusu. Obecnie staje się jednak coraz popularniejsze w naszych domach. Nowoczesne modele są eleganckie, wydajne, a także proste w obsłudze. Klimatyzator domowy to jedna z najlepszych metod szybkiego i efektywnego schłodzenia naszego domu. W tym artykule przedstawiamy zalety tego rozwiązania, poruszamy związanego z tymi urządzeniami zagadnienia, a także wskazujemy najlepsze modele klimatyzatorów stacjonarnych oraz przenośnych. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacja: Maj 2024

Klimatyzator domowy - co to jest? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Klimatyzatory domowe to urządzenia potrafiące ochłodzić powietrze, a w niektórych przypadkach także je ogrzać. Klimatyzator dzięki swojej zasadzie działania nie tylko schładza, ale i osusza powietrze z nadmiaru wilgoci. Klimatyzatory stacjonarne składają się zwykle z co najmniej dwóch części. Jednej zewnętrznej oraz wewnętrznych. Tych drugich musi być tyle, ile osobnych przestrzeni chcemy schłodzić. Taki system klimatyzacji zwykle jest połączony w całość za pomocą rur. Klimatyzatory przenośne zwykle występują w formie jednego elementu. Są bardziej kompaktowe, ale ich wydajność jest zwykle mniejsza. 

TYP KLIMATYZATORA
TYP KLIMATYZATORA

Do wyboru mamy klimatyzatory stacjonarne i przenośne. Te pierwsze występują w wielu różnych wariantach konstrukcyjnych m.in. kasetonowe, kanałowe, okienne itp. Łatwo podzielić je na modele składające się z jednego lub wielu modułów. Do tych pierwszych zaliczamy np. klimatyzatory okienne – czyli duże „skrzynie” montowane w otworze okiennym. Klimatyzatory wielomodułowe najczęściej występuję w formie klimatyzacji kasetonowej, zwanej „splitem”. Mamy w ich przypadku moduł zewnętrzny oraz moduł wewnętrzny. Ten pierwszy umieszczamy zwykle na ścianie zewnętrznej przy balkonie. Jednostka zewnętrzna odpowiada za odprowadzanie ciepła z rozgrzanego czynnika. Połączona jest ona przewodami z modułem wewnętrznym, który zwykle podwieszamy tuż pod sufitem. To podłużne urządzenie pobiera ciepło z naszego nagrzanego pomieszczenia i przekazuje je pod postacią rozgrzanego czynnika do modułu zewnętrznego. To niezawodny i sprawdzony typ klimatyzatora stosowany od lat. Modele przenośne to natomiast urządzenia zwykle występujące pod postacią jednego modułu o wyglądzie nieco przypominającym małą, podblatową lodówkę. Taki klimatyzator zwykle posiada specjalną rurę, która należy wystawić za okno.

MOC CHŁODZENIA (I GRZANIA)
MOC CHŁODZENIA (I GRZANIA)

Od tej wartości zależy skuteczność naszego klimatyzatora. Modele przenośne zwykle mają moc od 2 do 3kW. Wystarczy ona do skutecznego schłodzenia salonu lub małego mieszkania. Producenci zwykle deklarują, że takie modele sprawdzą się na powierzchniach do 25-35m2. Klimatyzatory stacjonarne dysponują zwykle mocą od 3,5kW. Bez trudu znajdziemy także modele mocniejsze np. o mocy 5kW czy 7kW. Te wartości będą potrzebne do ochłodzenia większych powierzchni np. 60 czy 80 m2. Jeśli zamierzamy używać naszego klimatyzatora także do ogrzewania pomieszczeń, co może się przydać jesienią (kiedy jest już chłodno, ale ogrzewanie domowe jeszcze nie działa), to sprawdźmy też funkcję grzania i jej moc. Ta zwykle wynosi minimalnie więcej niż moc chłodzenia.

FUNKCJE
FUNKCJE

Nowoczesne klimatyzatory są wyposażane w istotne i przydatne funkcje. Poza możliwością chłodzenia zwykle znajdziemy w nich też opcję włączenia samego nawiewu, grzania, a czasem nawet jonizacji powietrza. Praktycznie każdy klimatyzator jest wyposażony w filtr powietrza. Dobrze jest sprawdzić, jakiego rodzaju filtrację zastosowano w wybieranym przez nas modelu. To szczególnie ważne dla alergików. Ponadto w klimatyzacjach znajdziemy też funkcję usuwania brzydkich zapachów czy samooczyszczenia.

ŁĄCZNOŚĆ BEZPRZEWODOWA
ŁĄCZNOŚĆ BEZPRZEWODOWA

Najnowocześniejsze klimatyzatory coraz częściej są wyposażane w łączność bezprzewodową Wi-Fi. To bardzo ważne dla wszystkich posiadaczy smartfonów. Po ściągnięciu specjalnej aplikacji mobilnej na nasze urządzenie przenośne zyskujemy możliwość sterowania klimatyzatorem bez sięgania po pilota czy podchodzenia do panelu sterowania. W obecnych czasach smartfon staje się urządzeniem sterującym coraz większą ilością urządzeń. Klimatyzatory są właśnie jednym z nich.

PILOT
PILOT

Pilot to podstawowy kontroler każdego klimatyzatora stacjonarnego i wielu przenośnych. To za pomocą pilota będziemy wprowadzać wszelkie zmiany parametrów, monitorować temperaturę i stan urządzenia. Wiele pilotów dołączanych do klimatyzatorów jest wyposażanych w wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym odczytamy wszelkie informacje dot. stanu klimatyzacji domowej. Ponadto znajdują się na nim oczywiście przyciski służące do wprowadzania zmian. Na pilota warto zwrócić szczególną uwagę, gdyż będzie to urządzenie, które będzie nam służyć niemal na co dzień i przez wiele lat. Musi być on przejrzysty i prosty w obsłudze. Każdy domownik nie powinien mieć kłopotu z jego opanowaniem.

Który klimatyzator wybrać? Jakie są rodzaje klimatyzatorów? 

KLIMATYZATOR DOMOWY STACJONARNY KLIMATYZATOR DOMOWY STACJONARNY
+ wysoka wydajność
+ nie zajmuje miejsca na podłodze
+ często możliwość sterowania smartfonem
- brak możliwości łatwego przestawienia urządzenia
KLIMATYZATOR DOMOWY PRZENOŚNY KLIMATYZATOR DOMOWY PRZENOŚNY
+ łatwe przemieszczanie
+ łatwa obsługa
+ estetyczny wygląd
- mniejsza wydajność
- zajmuje powierzchnię użytkową pośród mebli

Jaki klimatyzator domowy wybrać? Klimatyzator porównanie i ranking najlepszych 

1. Eberg Rio

★★★★★
1. Eberg Rio
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Klimatyzator przenośny
MOC: 2930 W
WYDAJNOŚĆ SUSZENIA: 24 l/24 h
ZAKRES REGULACJI TEMPERATURY: Od 16 do 32°C
OPTYMALNA WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: 30 m²
Sprawdź cenę

Urządzenie 3w1

Klimatyzator Eberg Rio to wielofunkcyjne urządzenie do każdego domu, jak i biura. Jedno urządzenie osusza, chłodzi oraz wentyluje pomieszczenie. Dzięki temu zadbasz o komfort swojej rodziny podczas pracy i odpoczynku nawet podczas najbardziej upalnych i parnych miesięcy.

Wydajny i mocny

Eberg Rio to świetny wybór przede wszystkim ze względu na oferowane parametry techniczne. Przyjrzyjmy się im. Moc urządzenia wynosi prawie 3000 W, dlatego urządzenie osusza powietrze z wydajnością do 24 litrów na dobę. Co więcej, poradzi sobie również z chłodzeniem i wentylacją naprawdę sporych pomieszczeń. Według producenta możesz bez przeszkód używać go w pokojach do 30 m².

ZALETY
WADY
+ klimatyzator 3w1
+ automatyczne odprowadzanie wody i timer 24 h
+ zdalne sterowanie za pomocą pilota
+ duża wydajność i moc
- brak sterowania za pomocą aplikacji
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobry klimatyzator za rozsądne pieniądze. Zdecydowanie kupiłabym po raz drugi.” - Paulina, Katowice
“Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Bez porównania z klasycznymi wiatrakami.” - Paweł, Białystok

2. Eberg Bler

★★★★★
2. Eberg Bler
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Klimatyzator przenośny
MOC: 60 W
WYDAJNOŚĆ SUSZENIA: Brak informacji
ZAKRES REGULACJI TEMPERATURY: Brak informacji
OPTYMALNA WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: Brak informacji
Sprawdź cenę

Klimatyzator z wkładami chłodzącymi

Eberg Bler należy do jednych z najtańszych klimatyzerów do domu. Mimo to powinien poradzić sobie nawet z największymi upałami w wielkim mieście. Wszystko za sprawą dedykowanych wkładów chłodzących, które zamraża się przed użyciem. Zamrożony w ten sposób wkład możesz zanurzyć w pojemniku klimatyzatora i cieszyć się przyjemnym chłodem w domu.

Oscylacja i timer

W tym modelu nie zabrakło również udogodnień, które wpływają na wygodę używania modelu Bler. Na uwagę zasługuje funkcja oscylacji, czyli ruchu wahadłowego, który równomiernie rozprowadza zimne powietrze po pomieszczeniu. Możesz także zaprogramować czas działania urządzenia od 1 godziny do 12 godzin. Po tym czasie klimatyzator wyłączy się automatycznie.

ZALETY
WADY
+ wielofunkcyjny klimator 4w1
+ jeden z najtańszych modeli w zestawieniu
+ wbudowany wyświetlacz z dotykiem
+ funkcja oscylacji i wbudowany timer 12 h
- brak szczegółowych informacji na temat wydajności urządzenia
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Zdecydowanie polecam. Szybko chłodzi pomieszczenie, a do tego je nawilża. super na upały.” - Karolina, Poznań
“Mały, lekki i porządny. Niczego więcej nie potrzeba. Polecam.” - Dariusz, Olsztyn

3. Eberg Miru

★★★★★
3. Eberg Miru
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Klimatyzator przenośny
MOC: 2640 W
WYDAJNOŚĆ SUSZENIA: 24 l /24 h
ZAKRES REGULACJI TEMPERATURY: Od 16 do 32°C
OPTYMALNA WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: 25 m²
Sprawdź cenę

Dopasowany do potrzeb

Eberg Miru to wszechstronny klimatyzator, który w pełni dopasowuje się do Twoich potrzeb. Możesz ustawić prędkość nadmuchu, automatyczny czas wyłączenia klimatyzatora, ustawić kierunek nadmuchu za pomocą wbudowanych żaluzji, a wbudowany tryb snu pozwoli Ci cieszyć się chłodem również w nocy.

Uszczelnienie w zestawie

Oprócz klimatyzatora do domu w zestawie otrzymasz także akcesoria do uszczelnienia okien, dzięki którym urządzenie będzie pracowało efektywnie i nie zwiększy rachunków za prąd. Uszczelniacz Climalock ma długość aż 400 cm i pasuje do niemal wszystkich typów okien. Nie musisz już kupować uszczelniacza osobno.

ZALETY
WADY
+ estetyczny design
+ dość dobra wydajność jak na klimatyzator przenośny
+ programator czasowy
+ w zestawie uszczelniacz do okien
+
- tylko dwa poziomy prędkości pracy wentylatora
- regulacja kąta wentylacji jedynie w pionie
- skuteczność jedynie w pomieszczeniach do 25 m2.
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Całkiem ładny i bardzo wydajny klimatyzator. Serdecznie polecam każdemu!” - Anita, Poznań
“Jak dla mnie urządzenie 10/10. Wreszcie mamy czym oddychać w pomieszczeniu.” - Bogdan, Płock

4. Haxon Zax

★★★★☆
4. Haxon Zax
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Klimatyzator przenośny
MOC: 60 W
WYDAJNOŚĆ SUSZENIA: Brak informacji
ZAKRES REGULACJI TEMPERATURY: Brak informacji
OPTYMALNA WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: Brak informacji
Sprawdź cenę

Wygodny transport

Haxon Zax to klimatyzator o niewielkich rozmiarach, ale dość sporej wadze ponad 20 kg. Na szczęście został wyposażony w udogodnienia, które ułatwiają transport i przenoszenie urządzenia z jednego pomieszczenia do drugiego. Mowa o wbudowanych kółkach oraz poręcznym uchwycie — dzięki nim ustawisz klimatyzator tam, gdzie chcesz.

Timer i 3 poziomy prędkości

Ten model jest również nowoczesny i posiada spore możliwości regulacji. Wbudowany timer pozwala na dopasowanie czasu pracy urządzenia w zakresie od 1 do 12 godzin. Dodatkowo możesz wybrać również jedną z trzech poziomów prędkości wentylatora, a w razie potrzeby, wybrać cichy tryb snu.

ZALETY
WADY
+ 3 poziomy pracy oraz tryb snu
+ funkcja chłodzenia, oczyszczania, wentylowania i nawilżania
+ wygodny pojemnik ze wskaźnikiem wody
+ kółka i uchwyt do przenoszenia
- chłodzenie dużych pomieszczeń zajmie więcej czasu
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dla mnie strzał w dziesiątkę na upalne dni. Długo się zastanawialiśmy nad zakupem i szkoda, że nie zrobiliśmy tego wcześniej.” - Olga, Zabrze
“Zgrabny, bardzo ładny i dobry jakościowo. I wszystko za spoko cenę. Polecam.” - Dominik, Łomża

5. Haxon Rox

★★★★☆
5. Haxon Rox
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Klimatyzator przenośny
MOC: 80 W
WYDAJNOŚĆ SUSZENIA: 1000 m³/h
ZAKRES REGULACJI TEMPERATURY: Brak informacji
OPTYMALNA WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: Brak informacji
Sprawdź cenę

Wysoka wydajność

Wahasz się, czy klimatyzacja przenośna ma w ogóle sens w przypadku dużych mieszkań? Haxon Rox poradzi sobie z chłodzeniem zarówno dużych, jak i małych pomieszczeń. Jego wydajność maksymalna wynosi blisko 1000 m³/h, a moc tylko 80 W, co czyni go nie tylko wydajnym, ale i energooszczędnym.

Wiele funkcji w jednym urządzeniu

Kolejny produkt od firmy Haxon to wielofunkcyjne urządzenie, które oferuje jeszcze więcej niż tradycyjny klimatyzer. Oprócz osuszania, wentylacji i chłodzenia oferuje również funkcję jonizacji. Dzięki niej pozbędziesz się wirusów, bakterii, grzybów i roztoczy, które utrudniają funkcjonowanie na co dzień osobom chorym i alergikom. Już po pierwszym razie odczujesz lepszą jakość powietrza.

ZALETY
WADY
+ mała waga tylko 6 kg
+ cicha praca 45 dB
+ 3 poziomy prędkości
+ funkcja jonizacji i nawilżania
+ tryb nocny
+ automatyczna oscylacja żaluzji w poziomie
- brak obsługi za pomocą smartfona
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Oceniam na 10/10. Chłodzi, nie pracuje głośno, naprawdę ok.” - Dominika. Zakopane
“Bardzo wydajny i cichy i tani. Bez porównania ze zwykłym wiatrakiem.” - Wiktor, Elbląg

6. Klimatyzator Ravanson WiFi

★★★★☆
6. Klimatyzator Ravanson WiFi
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Klimatyzator przenośny
MOC: 2930 W
WYDAJNOŚĆ SUSZENIA: 24 l / 24 h
ZAKRES REGULACJI TEMPERATURY: Od 16 do 32°C
OPTYMALNA WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: Do 50 m²
Sprawdź cenę

Wygodne sterowanie

Ravanson wyróżnia się na tle konkurencji sposobami sterowania. Możesz robić to na 3 sposoby: za pomocą panelu sterowania na obudowie, pilota lub smartfona. wbudowany moduł WiFi pozwala Ci na obsługę urządzenia w całkowicie zdalny sposób. Wystarczy, że zainstalujesz odpowiednią aplikację.

Regulacja temperatury

Klimatyzator Ravanson pozwoli Ci na precyzyjne dobranie temperatury do pomieszczenia. Jeśli lubisz mocny chłód przez cały rok, możesz ustawić nawet 16°C! Z kolei maksymalny poziom temperatury wynosi do 32°C, co pozwala nawet na ogrzewanie pomieszczenia w przypadku chłodnych dni.

ZALETY
WADY
+ obsługa za pomocą pilota lub smartfona
+ dokładna regulacja temperatury
+ wysoka wydajność osuszania
+ automatyczne wyłączanie przy pełnym zbiorniku
+ nowoczesny design
- tylko 2 prędkości wentylatora
- wysoka cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Piękny klimatyzator! Godny rekomendacji również ze względu na swoje możliwości.” - Monika, Elbląg
“Zgrabna klima, która w kilka godzin potrafi super schłodzić pomieszczenie. Hit!” - Joanna, Piotrków Trybunalski

7. Haxon Mig

★★★★☆
7. Haxon Mig
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Klimatyzator przenośny
MOC: 65 W
WYDAJNOŚĆ SUSZENIA: 400 m3/h
ZAKRES REGULACJI TEMPERATURY: Brak informacji
OPTYMALNA WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: Brak informacji
Sprawdź cenę

Nawilżanie i jonizacja

Haxon Mig to budżetowy model na każdą kieszeń, który poprawia cyrkulację, oczyszcza i chłodzi powietrze w pomieszczeniu. To jednak nie wszystko! Ten model posiada również funkcję jonizacji i nawilżania powietrza, dzięki czemu staje się przyjazny dla alergików i osób z chorobami układu oddechowego — sezonowymi lub przewlekłymi.

Funkcja oscylacji

Klimatyzator Haxon Mig wypuszcza chłodne powietrza spomiędzy wbudowanych żaluzji. Dużą zaletą tego modelu jest, że wspomniane żaluzje mają funkcję oscylacji, a to zwiększa zasięg chłodzenia i przyspiesza cały proces niezależnie od temperatury panującej w pomieszczeniu.

ZALETY
WADY
+ funkcja chłodzenia, wentylacji, nawilżania, jonizacji i oczyszczania
+ 3 poziomy pracy urządzenia
+ pilot do zdalnego sterowania w zestawie
+ tryb snu o cichej głośności
- krótki timer do 7,5 h
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Poleca. Nasz pierwszy klimator i od razu trafiony zakup.” - Michał, Olsztyn
“Tani, a bardzo dobry. Zdecydowanie polecam osobom, które nie mają kasy na pełnoprawną klimatyzację.” - Robert, Gdańsk

8. Klimatyzator mini na USB

★★★★☆
8. Klimatyzator mini na USB
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Klimatyzator przenośny
MOC: 6 W
WYDAJNOŚĆ SUSZENIA: Brak informacji
ZAKRES REGULACJI TEMPERATURY: Brak informacji
OPTYMALNA WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: Brak informacji
Sprawdź cenę

Lekki i mały

Największą zaletą tego modelu są jego niewielkie rozmiary. Urządzenie waży mniej niż kilogram, jego szerokość wynosi 14,5 cm, a wysokość — 16 cm. Dzięki temu to idealny wybór do biura, sypialni, a nawet do samochodu. Możesz zabrać go ze sobą naprawdę wszędzie.

Bez podłączenia do prądu

Ten model nie wymaga standardowego podłączenia do elektrycznego gniazdka. Wystarczy, że masz pod ręką wejście USB od jakiegokolwiek urządzenia. Już to wystarczy, abyś mógł cieszyć się chłodem w każdym pomieszczeniu domu lub biura, w samochodzie lub na kempingu.

ZALETY
WADY
+ małe wymiary i niska waga
+ zasilany za pomocą USB
+ możesz zabrać go ze sobą wszędzie
+ proste czyszczenie filtra
- mała moc’niska wydajność
- nie nadaje się do chłodzenia całych pomieszczeń
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Kupiliśmy z myślą o domku letniskowym. Sprawdza się zaskakująco dobrze!” - Karol, Opole
“Mały, ale chłodzi. Bardzo dobry do biura jak kogoś nie stać na duży klimator.” - Gosia, Kraków

9. AUX Freedom 3,5 kW AUX-12FH

★★★☆☆
9. AUX Freedom 3,5 kW AUX-12FH
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Klimatyzator ścienny
MOC: 3500 W
WYDAJNOŚĆ SUSZENIA: 560 m³/h
ZAKRES REGULACJI TEMPERATURY: Od 17°C do 30°C
OPTYMALNA WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: 35 m²
Sprawdź cenę

Wydajny i wszechstronny model do domu

Rewelacyjna propozycja dla fanów klimatyzatorów stacjonarnych. AUX to bardzo łatwy w obsłudze, estetyczny i skuteczny klimatyzator. Moc 3,5kW tego klimatyzatora w pełni wystarczy do ochłodzenia dużego salonu lub całego mniejszego mieszkania. Producent gwarantuje skuteczność na powierzchni do 40 m2.

Wygodna obsługa za pomocą WiFi

Urządzenie przyda się poza chłodzeniem do ogrzewania, osuszania i wentylacji pomieszczenia. Wszystkim możemy sterować z poziomu naszego smartfona – łączność Wi-Fi umożliwia bezproblemowe połączenie z aplikacją mobilną przygotowaną przez producenta. Kolejną zaletą jest przygotowanie klimatyzatora na długie działanie – aż 60% elementów konstrukcji jest łatwo dostępnych do zakupu.

ZALETY
WADY
+ wysoka moc 3,5 kW
+ sterowanie za pomocą pilota lub smartfona
+ wbudowany tryb czuwania
+ funkcja jonizacji i dedykowany tryb cichej pracy
- wysoka cena
- czasochłonny montaż
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jesteśmy bardzo zadowoleni z zakupu! Świetny produkt, jakość bez zarzutu, podobnie jak wydajność. Polecam.” - Arkadiusz, Białystok
“Montaż nie był aż tak trudny, a komfort używania nieporównywalny w porównaniu ze zwykłymi wiatrakami. Polecam!” - Bartłomiej, Pruszcz Gdański

10. LG Standard Wi-Fi 3,5 Kw

★★★☆☆
10. LG Standard Wi-Fi 3,5 Kw
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Klimatyzator ścienny
MOC: 3500 W
WYDAJNOŚĆ SUSZENIA: Brak informacji
ZAKRES REGULACJI TEMPERATURY: Od 17°C do 30°C
OPTYMALNA WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA: 40 m²
Sprawdź cenę

Optymalne parametry

Klimatyzator inwerterowy stacjonarny LG standard to sprawdzony produkt o dobrych parametrach. Jego średnia wydajność chłodzenia i grzania to odpowiednio 3,5 oraz 4 kW. Średni pobór mocy elektrycznej to niewiele powyżej 1000 W. Wszystko to zapewnia świetną klimatyzację w domu lub w biurze.

Super sterowanie

Sterowanie odbywa się za pomocą pilota z czytelnym wyświetlaczem, na którym wskazywane są informacje o temperaturze, prędkości wentylatora, godzinie oraz trybie pracy. Istnieje możliwość dokupienia modułu Wi-Fi, który umożliwi sterowanie klimatyzatorem za pomocą aplikacji mobilnej.

ZALETY
WADY
+ dobre parametry w tym wysoka moc
+ 10 lat gwarancji
+ automatyczne oczyszczanie
+ sterowanie za pomocą pilota lub WiFi
- komunikacja Wi-Fi dopiero po dokupieniu odpowiedniego modułu
- niezbyt elegancki design jednostki wewnętrznej
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Produkt oceniam na 10. Nie mam żadnych zarzutów, chociaż żona narzeka, że jest brzydki.” - Wojciech, Zielona Góra
“Jak najbardziej ok. Solidny i mocny. Polecam.” - Paulina, Warszawa

1. Klimatyzator ścienny Kaisai FLY Wi Fi 3,5kW

Klimatyzator ścienny Kaisai FLY Wi Fi 3,5kW

Ten klimatyzator ścienny ze sprężarką inwerterową to wydajny i sprawdzony zestaw doskonale nadający się do schłodzenia mieszkania. Średnia moc chłodnicza wynosi 3,5kW, a średnia moc grzewcza to 3,8kW. Obsługa urządzenia odbywa się za pomocą wygodnego pilota lub z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie. Istotnymi funkcjami są tryb Silence, który szybko przestawia oba moduły klimatyzacji w tryb cichy, a także ciepły start. Ta funkcja po wykryciu niskiej temperatury zewnętrznej nagrzewa sprężarkę klimatyzatora przed jej uruchomieniem. To znacznie podwyższa żywotność systemu. Cena zestawu wynosi poniżej 2000zł.

Zalety
łączność Wi-Fi
tryb cichy
dobre parametry i rozsądna cena
Wady
przeciętna estetyka urządzenia

Klimatyzator przenośny Cronos JON 12l

Klimatyzator przenośny Cronos JON 12l

Ten klimatyzer przenośny ewaporacyjny firmy Cronos oferuje możliwość chłodzenia, oczyszczania, nawilżania i jonizowania powietrza. To wszystko za niewielką cenę wynoszącą ok. 500zł. Zbiornik mieszający na dużą pojemność 12L, a wentylator może pracować z 3 prędkościami obrotowymi: wysoką, średnią i niską. Na obudowie znalazł się niewielki wyświetlacz informujący o aktualnej temperaturze. Istotną funkcją jest możliwość regulacji kąta strumienia powietrza o 120 stopni w pionie i poziomie. To dobra klimatyzacja domowa do pomieszczeń o powierzchni max 25m2.

Zalety
dobra cena
obudowa na kółkach ułatwia przemieszczanie
wygodny pilot sterujący
Wady
przeciętna jakość wykonania obudowy
skuteczność jedynie w pomieszczeniach do 25m2

Klimatyzator przenośny QUBO 4,1kW

Klimatyzator przenośny QUBO

Klimatyzator domowy pokojowy przenośny Eberg Qubo to model z wysokiej półki tego producenta. Moc chłodnicza oraz grzewcza wynosi aż 4,1kW. To wynik zbliżony do tych osiąganych przez klimatyzatory stacjonarne wielomodułowe. Urządzenie to sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości do 50m2. 3 zakresy pracy wentylatora oraz przepływ powietrza do 450m3/h to dobre parametry. Ten klimatyzator przenośny jest bardzo ciężki, jego waga to 31kg – to kilka razy więcej niż mniej wydajne produkty konkurencyjne. Wysoka jest także cena – blisko 2500zł. Maksymalny pobór mocy w trybach chłodzenia i grzania wynosi odpowiednio 1700 oraz 1500W.

Zalety
wysoka wydajność
dodatkowe rury do pracy jako spotcooler
sprawdzi się w większych pomieszczeniach
Wady
wysoka cena
Wysoka waga
brak łączności Wi-Fi do sterowania ze smartfona

Klimatyzator przenośny Warmtec Morso KP53W do 60m2 

Klimatyzator przenośny Warmtec Morso KP53W

Klimatyzator przenośny domowy Warmtec to urządzenie o wyjątkowo dobrych parametrach. Jego wydajność chłodnicza to aż 5,3kW, a wydajność grzewcza to 3,8kW. Z łatwością zatem zastąpi klimatyzator typu split. Istotną funkcjonalnością jest możliwość ustawienia urządzenia na zewnątrz np. na balkonie, a do wnętrza mieszkania wystarczy jedynie doprowadzić rurę. Klimatyzator nie zajmie wtedy nam żadnej przestrzeni we wnętrzu, a ponadto będzie całkowicie niesłyszalny. Oczywiście istnieje możliwość umieszczenia urządzenia wewnątrz pokoju. Cena to ok. 3200zł.

Zalety
bardzo dobre parametry
Dotykowy panel sterowania z wyświetlaczem na obudowie oraz pilot z wyświetlaczem
możliwość umieszczenia urządzenia na zewnątrz
Wady
wysoka cena
panel sterowania ułatwiający obsługę, gdy urządzenie jest na zewnątrz, jest sprzedawany oddzielnie

Klimatyzator domowy - jak działa? 

Klimatyzacja domowa działa na zasadzie odbierania energii w postaci ciepła wewnątrz pomieszczenia, a następnie przetransportowania i wydalenia jej do otoczenia zewnętrznego. Przez wszystkie moduły klimatyzatora przepływa czynnik chłodniczy, który jest odpowiedzialny za pobieranie i oddawanie energii. Ważnym elementem klimatyzacji jest sprężarka, od której działania zależy wydajność i sprawność całego systemu. Czynnik ma w niej postać gazu o wysokim ciśnieniu. Kolejno transportowany jest on do skraplacza, w którym odbierane jest ciepło, a schłodzona substancja przyjmuje formę cieczy. Przy skraplaczu znajduje się schładzający go wentylator. Energia cieplna przekazywana jest do otoczenia. Kolejnym etapem obiegu czynnika jest przejście przez zawór rozprężny, który zmniejsza ciśnienie. Czynnik w tej formie trafia do parownika w segmencie wewnętrznym klimatyzatora, w którym odbiera ciepło z otoczenia, a następnie ponownie trafia do sprężarki. Cykl powtarza się przez cały czas działania urządzenia.

Kiedy kupować klimatyzator do domu? Czyli jakie są wskazania do zakupu klimatyzatora domowego? 

Najlepszy czas na zakup klimatyzatora domowego to wczesna wiosna lub jesień. Wiosną, przed rozpoczęciem się ciepłego sezonu łatwo natrafić na zniżki. Pod koniec sezonu spada natomiast popyt na klimatyzatory, a wraz z nim maleją ceny. Latem ceny są najwyższe. Wtedy jednak najczęściej przypominamy sobie o potrzebie zakupienia tego urządzenia.

Klimatyzator do mieszkania i klimatyzator do domu - sposób na ogrzewanie i chłodzenie w jednym

Klimatyzator domowy to najlepsze urządzenie do ochłodzenia naszych pomieszczeń. Doskonale sprawdzi się on jednak również jako źródło ciepła. Nowoczesne klimatyzatory domowe są w stanie wygenerować duże ilości ciepła, wystarczające do ogrzania większych pomieszczeń. Musimy jednak dopasować możliwości urządzenia do powierzchni, na której będzie służyło.  Jeśli chcemy, aby klimatyzacja efektywnie działała w całym domu, powinniśmy wybrać zestaw multisplit, w którego skład wchodzi kilka jednostek wewnętrznych. Umieścimy je w różnych pokojach.

Klimatyzator z funkcją grzania - czy to dobry pomysł? 

Klimatyzator z funkcją grzania

Niemal wszystkie nowoczesne klimatyzatory domowe wyposażone są w funkcję grzania. Jest ona bardzo przydatka szczególnie w urządzeniach stacjonarnych, które zamontowane są w naszym domu przez cały rok. Klimatyzator z funkcją grzania przyda się nam w czasie, kiedy jeszcze nie będzie włączone ogrzewanie podstawowe – czyli jesienią. Zimne dni zdarzają się także wiosną, kiedy podstawowe ogrzewanie już jest wyłączone. Klimatyzator z funkcją ogrzewania przyjdzie nam także wtedy z pomocą.

Klimatyzator i nawilżacz w jednym - dodatkowe funkcje klimatyzatorów domowych 

Klimatyzatory dostępne w sprzedaży to skomplikowane urządzenia, które dbają o odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Do wydajnego nawilżania powietrza najlepiej jest wybrać klimatyzer. To urządzenie, które ochładza, oczyszcza i nawilża powietrze. Przy długotrwałym uruchomieniu klimatyzera powinno się jednak otworzyć okno, aby zapobiec zbyt wysokiemu natężeniu wilgotności. 

Klimatyzator z oczyszczaczem - nawilżanie, oczyszczanie. Co jeszcze potrafi klimatyzator domowy? 

Klimatyzatory domowe to świetne urządzenia dbające o temperaturę, wilgotność, a także jakość powietrza. Wbudowane w nie filtry doskonale oczyszczają powietrze, dzięki czemu są przydatne dla alergików. Nowoczesne konstrukcje zostały ponadto wyposażone w funkcjonalności takie jak samodiagnostyka,  samooczyszczanie czy usuwanie brzydkich zapachów. 

Klimatyzator domowy wiszący czy klimatyzator domowy stojący? 

Klimatyzator domowy wiszący czy klimatyzator domowy stojący

Montaż klimatyzacji split wiszącej na ścianie lub suficie musi być zwykle wykonany przez fachowca. Zaletą tych modeli jest brak zajmowanej przestrzeni użytkowej, a także dobra wydajność. Klimatyzatory stojące to natomiast najczęściej jednostki przenośne. Ich wydajność jest zazwyczaj mniejsza, a do tego zajmują one bardziej istotną część przestrzeni. Niektóre modele możemy jednak wystawić np. na balkon, a do wnętrza doprowadzić jedynie rurę wentylacyjną. 

Klimatyzator domowy przenośny - jakie są zalety mobilnych klimatyzatorów? 

Klimatyzatory przenośne stają się coraz popularniejsze. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż posiadają wiele zalet. Przede wszystkim nie wymagają dość trudnego montażu, do którego potrzebny jest fachowiec. Najnowocześniejsze modele mogą pochwalić się całkiem niezłą wydajnością oraz energooszczędnością. Bez problemu przeniesiemy je do innego pomieszczenia lub całkiem schowany na czas, kiedy nie będą przez nas użytkowane, a także zwykle zapłacimy za nie mniej niż za większe klimatyzatory typu split. 

Klimatyzator domowy zewnętrzny - z czym wiąże się ten rodzaj klimatyzatorów domowych? 

Klimatyzator domowy zewnętrzny to określenie często kierowane wobec urządzeń typu split. Oznacza to, że część maszyny umieszczana jest na zewnątrz budynku. Moduł zewnętrzny posiada duży wentylator oraz skraplacz, które zapewniają dobrą wydajność pracy urządzenia. Umieszczenie części klimatyzatora domowego z zewnątrz poprawia zatem wydajność, zmniejsza hałas, a także gabaryty maszyny znajdującej się w mieszkaniu.

Gdzie klimatyzator domowy powinien być zamontowany? Czy są ścisłe wskazania? 

jaki klimatyzator do domu

Klimatyzator domowy pokojowy możemy zamontować w dowolnym miejscu pomieszczenia. Popularne jednostki wewnętrzne modeli split powinny się znajdować na ścianie, w miejscu w którym możliwa będzie swobodna cyrkulacja powietrza. Nie osłaniajmy ich meblami ani firanami. Urządzenia te wydają niewielki hałas, więc najlepiej odsunąć je od miejsc siedzących lub leżących, dzięki czemu nie zakłócą naszego odpoczynku i pracy. Warto zawiesić je możliwie wysoko. Wtedy ich działanie będzie najefektywniejsze, gdyż dostające się do klimatyzatora powietrze będzie miało najwyższą możliwą temperaturę (to za sprawą konwekcji – zjawiska unoszenia się ciepłego powietrza ponad chłodne). Wydostające się, schłodzone powietrze, opadnie do niższych partii pomieszczenia. Z czasem, gdy będzie się nagrzewało, ponownie powróci na górę. Proces ten powtarza się.

Przegląd klimatyzacji i serwis klimatyzacji - jak często należy serwisować klimatyzator domowy i dlaczego to bardzo ważne? 

Regularny przegląd klimatyzacji zadba o utrzymanie jej wysokiej wydajności, a także czystość powietrza i naszego zdrowia. Filtr znajdujący się w klimatyzatorze warto zmieniać raz na 3 miesiące. Dzięki temu nie dopuścimy do jego nadmiernego zabrudzenia i znacznego pogorszenia przepustowości. Cały panel modułu wewnętrznego oraz taca skroplin powinny być czyste. Ten drugi element najlepiej czyścić z dodatkiem środków bakteriobójczych. Miejsca bliskie wlotowi i wylotowi powietrza czyścimy jedynie suchą ściereczką – inaczej narazilibyśmy urządzenie na problemy z działaniem. Elementy znajdujące się wewnątrz systemu klimatyzacji powinni czyścić specjaliści. Warto wykonywać tę czynność co najmniej raz w roku, a przy częstym i całorocznym korzystaniu z klimatyzatora – nawet co 6 miesięcy.

Klimatyzator gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną oraz jednostkę wewnętrzną? 

Obie jednostki klimatyzatora powinny znajdować się w miejscach, w których będzie możliwa dobra cyrkulacja powietrza. Aby ograniczyć długość przewodów biegnących pomiędzy modułami, warto umieścić je możliwie blisko siebie. Gdy jednostka zewnętrzna znajdzie się na balkonie, moduł wewnętrzny warto zawiesić nad drzwiami balkonowymi.

Montaż klimatyzacji - samodzielny czy potrzeba pomocy? 

Montaż klimatyzacji domowej składającej się z modułu zewnętrznego oraz wewnętrznego nie należy do zadań najłatwiejszych. Najlepiej jest pozostawić tę prace fachowcowi. Zwykle wraz z usługą profesjonalnego montażu otrzymujemy gwarancję, dzięki której możemy liczyć na darmową pomoc w razie wystąpienia problemów. Jeśli jednak jesteśmy majsterkowiczami, to być może uda nam się poprawnie wykonać to zadanie. Pamiętajmy o dobrym rozplanowaniu miejsc obu modułów klimatyzacji, a także przewodów ich łączących. Mocowanie klimatyzacji multisplit to już bardzo trudne wyzwanie i zdecydowanie polecamy wybranie usługi wykonanej przez fachowca.  

Klimatyzator domowy czy warto? Wady i zalety klimatyzatorów 

Klimatyzatory domowe to bardzo przydatne urządzenia w naszych domach. Nie tylko ochłodzą lub ogrzeją powietrze w mieszkaniu czy domu, ale i oczyszczą je i wyregulują jego wilgotność. Są łatwe w obsłudze i większość z nich pozwala na odpowiednie zaprogramowanie działania. Ich ceny stają się coraz atrakcyjniejsze, a dodatkowe funkcjonalności takie jak łączność Wi-Fi pozwalają na kontrolę będąc poza domem. Należy jednak pamiętać, że to duże urządzenia, które pobierają znaczne ilości prądu. Natomiast montaż modeli typu split jest dość trudny i może wymagać dodatkowo płatnej usługi montażowej.

Zalety
ochładzają, ogrzewają, oczyszczają i regulują wilgotność powietrza
łatwe w obsłudze
możliwość zaprogramowania harmonogramu pracy
ceny stają się coraz atrakcyjniejsze
dodatkowe funkcje np. Wi-Fi umożliwiają sterowanie z dowolnego miejsca
Wady
duże wymiary
pobierają znaczne ilości prądu
trudny montaż modeli split

W jaki sposób klimatyzacja osusza powietrze i jaki ma to wpływ na zdrowie? 

Osuszanie powietrza następuje w wyniku wykroplenia się wilgoci. Jej ilość uzależniona jest od różnicy temperatur: chłodnicy oraz punktu rosy. Wraz ze spadkiem temperatury, wzrasta wilgotność względna. Gdy osiągnie 100%, rozpoczyna się wykraplanie, które skutkuje zmniejszeniem się ilości wilgoci w powietrzu. Ta cecha klimatyzacji jest bardzo pożądana, gdyż zazwyczaj w naszych domach panuje zbyt wysoka wilgotność. Pamiętajmy jednak o regularnym wentylowaniu pomieszczeń, gdyż zbyt niski poziom wilgoci jest również szkodliwy. 

Klimatyzator okienny - bardzo ciekawe rozwiązanie, ale czy jest praktyczne? 

Klimatyzator okienny łączy zalety klimatyzatora przenośnego oraz stacjonarnego. Są nimi odpowiednio: jednobryłowa konstrukcja oraz dobra wydajność. Dzięki jednej obudowie montaż takiej klimatyzacji jest łatwy i może go wykonać każdy z nas. Pamiętajmy jednak, że umieszczając go w oknie, ograniczamy sobie w ten sposób ilość wpadającego do naszego wnętrza światła dziennego. 

jaki klimatyzator wybrac

Klimatyzacja kasetonowa - bardzo popularne rozwiązanie 

Klimatyzator kasetonowy umożliwia nam posiadanie wysokiej wydajności systemu klimatyzacji w naszym domu bez zakłócania estetyki naszych pomieszczeń. To świetne rozwiązanie, które wymaga jednakże wcześniejszego zamontowania sufitu podwieszanego, w którym umieścimy system rur oraz jednostkę wewnętrzną. 

Klimatyzator kanałowy do domu i mieszkania? Nie tylko rozwiązanie hotelowe! 

Klimatyzatory kanałowe to rozwiązania o wysokiej wydajności oraz niewpływające znacznie na estetykę pomieszczeń. Zwykle spotykamy je w hotelach, jednakże możemy je umieścić także w naszym domu, jeśli tylko podejmiemy tę decyzję jeszcze przed wybudowaniem domu. System kanałowy przechodzi przez niemal całą strukturę budynku, więc późniejsze jego dodanie jest bardzo trudne i kosztowne. 

Gdzie klimatyzator w sypialni i pokoju? Pomysły aranżacyjne na klimatyzator domowy 

Umieszczając klimatyzator pokojowy w miejscach, w których dużo odpoczywamy, musimy mieć na uwadze rozmieszczenie miejsc siedzących i leżących w tych pomieszczeniach. System klimatyzacji podczas swojej pracy wydaje pewien poziom hałasu, zależący od prędkości obrotowej wentylatora. Musimy zatem umieścić jednostkę wewnętrzną w miejscu, przy którym nie znajduje się sofa lub fotel. Ważne jest także, aby klimatyzator miał zapewnioną dobrą cyrkulację powietrza. Nie możemy go zatem zakrywać meblami czy zasłonami. Dobrym pomysłem jest umieszczenie go nad drzwiami balkonowymi, skąd łatwo poprowadzimy przewody do jednostki zewnętrznej.

Jaki klimatyzator domowy będzie najlepszy? Podsumowanie 

Klimatyzator to nasz największy przyjaciel podczas upalnych dni spędzonych w domu. Dobierając urządzenie o parametrach odpowiednich do powierzchni naszego pomieszczenia, z pewnością będziemy zadowoleni z zakupu. Nie warto czekać, aż nadejdą najcieplejsze dni, lepiej przygotować się na nie już teraz!

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adam
adam
3 lat temu

mam klimatyzator ścienny kaisai fly i bardzo polecam
dobrze chłodzi i pobiera mało prądu

montik
montik
3 lat temu
Reply to  adam

o to fajnie, to jets ważne, zeby pobierał mało produ. Ja zobacze po rachunkach, bo mam od niedawna, klimafest montowali mi, taka ekipa to skarb 😀 klimatyzator również

Adrian
Adrian
3 lat temu
Reply to  montik

Zgadzam się, ze dobra ekipa to skarb, warto jets zainwestowac i zlecić to fachowcom

Zamknij