Close

Jaki ozonator wybrać? Jak działa ozonator?

Dbanie o czystość w naszym domu nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście z pomocą przychodzą liczne nowoczesne urządzenia, które dbają o czystość podłóg czy powietrza automatycznie. W przypadku tych drugich szczególnie popularny jest ozonator. Urządzenie to znajduje szereg zastosowań w środowisku domowym i nie tylko. Do czego się przydaje, jak działa i jaki model generatora ozonu będzie dla nas najlepszy? Na te pytania odpowiadamy właśnie w tym artykule. Zapraszamy do lektury! 

Aktualizacja: Lipiec 2024

Ozonator - co to jest. Czyli jakie jest zastosowanie ozonatorów?

Ozonator jest urządzeniem, które generuje ozon. Jest to gaz o właściwościach dezynfekujących, które znacznie przewyższają skutecznością dobrze znany chlor. Generatory ozonu pomogą nam więc oczyścić powietrze w domu. Używa się ich także do dezynfekcji wody, sterylizacji przyrządów medycznych, zwalczania zakażeń, konserwacji produktów spożywczych, a także całkowitej  dezynfekcji pomieszczeń i zewnętrznych przestrzeni. Ozonatory znajdują więc zastosowanie w wielu różnych branżach przemysłowych i usługowych. Stąd też różne rodzaje i warianty tych urządzeń.

Który ozonator wybrać? Jakie są rodzaje?

OZONATOR DOMOWY OZONATOR DOMOWY
+ uniwersalny
+ zwykle małe wymiary
+ estetyczna obudowa
- niezbyt duża wydajność
OZONTAOR PRZEMYSŁOWY OZONTAOR PRZEMYSŁOWY
+ wysoka wydajność
+ poradzi sobie z dużymi przestrzeniami
+ sprawdzi się także w ozonowaniu wody
- większe gabaryty
- niezbyt estetyczny
OZONATORY MEDYCZNE OZONATORY MEDYCZNE
+ wysoka wydajność
+ idealne do bardzo sprecyzowanych zastosowań medycznych
+ wysoka niezawodność
- możliwe duże gabaryty
GENERATOZ OZONU DO ŻYWNOŚCI GENERATOZ OZONU DO ŻYWNOŚCI
+ najlepszy do ozonowania posiłków
+ przenośny
+ prosty w obsłudze
- nie nadaje się do ozonowania większych przestrzeni

Jak wybrać ozonator? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

PRZEZNACZENIE
PRZEZNACZENIE

Do wyboru mamy ozonator domowy, przemysłowy, samochodowy czy medyczny. Zasada działania tych urządzeń jest taka sama. Warianty te różnią się jednak swoimi wymiarami, funkcjami oraz parametrami pracy np. wydajność czy głośność.

JAKOŚĆ WYKONANIA
JAKOŚĆ WYKONANIA

To szczególnie istotny parametr w przypadku ozonatorów domowych. Urządzenia te towarzyszą nam w codziennym życiu przez cały rok. Muszą być więc możliwie odporne na uderzenia, odpryski i zarysowania. To szczególnie istotny parametr w przypadku ozonatorów domowych. Urządzenia te towarzyszą nam w codziennym życiu przez cały rok. Muszą być więc możliwie odporne na uderzenia, odpryski i zarysowania.

ATESTY BEZPIECZEŃSTWA
ATESTY BEZPIECZEŃSTWA

Ozonatory, szczególnie w przypadku modeli przemysłowych, podlegają pewnej certyfikacji. Warto zatem zapoznać się ze spełnianymi przez dany model atestami dotyczącymi bezpieczeństwa używania, a także spełnianymi normami pod względem skuteczności oczyszczania powietrza.

STEROWANIE
STEROWANIE

Obsługa ozonatora jest zwykle bardzo prosta. Nie zawsze jednak jest ona wygodna. Warto zatem wyposażyć się w generator ozonu posiadający dotykowy panel sterowania. Obsługa stanie się szybsza i łatwiejsza, a obecność panelu dotykowego świadczy zazwyczaj o dodatkowych funkcjach urządzenia takich jak jonizacja.

WYDAJNOŚĆ URZĄDZENIA
WYDAJNOŚĆ URZĄDZENIA

To szczególnie ważna kwestia w przypadku działania ozonatora w większym pomieszczeniu. Wydajność podawana jest w formie ilości uwolnionego ozonu w gramach na godzinę. Wydajne modele lepiej spiszą się w większych salach czy korytarzach, w których małe modele o słabej wydajności sobie nie poradzą.

OFEROWANE FUNKCJE
OFEROWANE FUNKCJE

Ozonatory domowe mogą posiadać dodatkowe, przydatne funkcje. Mogą być to np. timer, który umożliwi zaprogramowanie działania urządzenia w ciągu najbliższych kilku godzin. Zdarzają się także modele posiadające możliwość jonizacji powietrza. Sprawia ona, że wszelkie zanieczyszczenia spadają na podłoże.

Jaki ozonator wybrać? Ranking i porównanie najlepszych ozonatorów

DexXer Generator Ozonu O3

DexXer Generator Ozonu O3

Ozonatory domowe marki DexXer to niewielkie, proste w użyciu i stosunkowo niedrogie urządzenia. Model O3 oferuje wydajność na poziomie 0,6g/h. Oznacza to, że dobrze sprawdzi się on przy czyszczeniu wody, ubrań czy wnętrz mebli. Ten generator ozonu jest niewielki – jego wymiary to jedynie 27x19x7,5cm, a waga to 1,75kg. Bez trudu możemy zatem go przenieść i ustawić w dowolnym miejscu. Dołączona do zestawu rurka oraz końcówki filtrujące przydadzą się do odkażania wody oraz powietrza. Rurę bez trudu włożymy do trudno dostępnych miejsc, nawet takich jak system klimatyzacji. Na froncie obudowy znalazł się timer, którym ustawimy czas pracy ozonatora. Cena urządzenia to jedynie ok. 60zł.

Zalety
niskie zużycie energii
niewielka, lekka obudowa
w zestawie rurka do czyszczenia trudno dostępnych miejsc
niska cena
Wady
przeciętna wydajność
przeciętna jakość wykonania

Ozonator Gertz GL-3189A

Ozonator Gertz GL-3189A

Ozonator marki Gertz to kolejne niewielkie urządzenie stworzone z myślą o użytku domowym. Model ten posiada obudowę bardzo podobną do poprzednio przedstawianego modelu. Znajdziemy więc na niej timer, diodę informująca o pracy oraz przycisk włącz/wyłącz. Generatory ozonu domowe Gertz świetnie sprawdza się w dezynfekcji wody, żywności czy niewielkich przestrzeni. Ten model nie poradzi sobie jednak z pełnym czyszczeniem np. dużego salonu. Producent także w tym przypadku dołączył do zestawu rurkę, która przyda się nam do czyszczenia systemu klimatyzacji w domu czy wody wraz z zanurzonymi w niej owocami i warzywami. Wydajność ozonatora domowego to 0,6g/h. Timer pozwala nam natomiast na wybór czasu pracy w zakresie 1-60 minut. Cena to ok. 65zł.

Zalety
niewielki pobór prądu
niska cena
małe wymiary
prostota obsługi
wielofunkcyjność
Wady
przeciętna wydajność
przeciętna jakość wykonania

Ozonator z jonizatorem Malatec 10700

Ozonator z jonizatorem Malatec 10700

Ten model ozonatora firmy Malatec może pochwalić się dodatkową funkcjonalnością w postaci możliwości jonizacji powietrza. Urządzenie wyróżnia się elegancką obudową, na której znalazł się wyświetlacz oraz panel dotykowy. Przy pomocy kilku przycisków możemy wybrać odpowiedni czas pracy lub funkcję, którą ma pełnić urządzenie. W zestawie dołączona jest rurka z dwoma dyfuzorami. Te przydadzą się do optymalnego rozprowadzania ozonu w ciężej dostępnych miejscach. Możemy wybrać pomiędzy większą powierzchnią rozprowadzania, a mniejszymi wymiarami końcówki. Ozonator wyceniono na 75zł. To bardzo atrakcyjna kwota biorąc pod uwagę dodatkową funkcjonalność urządzenia. 

Zalety
całkiem niezła jakość w niskiej cenie
dwa wężyki i dyfuzory w zestawie
dotykowy panel kontrolny
Wady
przeciętna wydajność

Ozonator z jonizatorem Zontex G-1000

Ozonator z jonizatorem Zontex G-1000

Ozonator z jonizatorem Zontex G-1000 to eleganckie, wolnostojące stworzone z myślą o użytku domowym, na dużych przestrzeniach, a nawet na terenie otwartym takim jak ogródek. Wydajność na poziomie 1g/h zauważalnie przekracza często spotykane u konkurencji 0,6g/h. Generator ozonu Zontex lepiej sprawdzi się więc w oczyszczaniu powietrza małych pomieszczeń, Wszelkie parametry pracy dostosujemy na czytelnym wyświetlaczu. Zmiany wprowadzamy za pomocą wyraźnych przycisków pod ekranem. Ozonator z jonizatorem umożliwia uruchomienie timera na czas od 1 do 60min. Producent także w tym przypadku dodał rurki silikonowe. Cena tego generatora ozonu to ok. 300zł.

Zalety
elegancki design
prosta obsługa
czytelny wyświetlacz i przyciski
Wady
dość wysoka cena

Ozonator ceramiczny AZ-15G-C

Ozonator ceramiczny AZ-15G-C

Ten ozonator cechuje się bardzo wysoką wydajnością uwalniania ozonu do powietrza na poziomie 15g/h. Produkt ten działa na bardzo wysokim napięciu powyżej 3kV i pobiera ok. 100W mocy. Duży pobór energii przekłada się jednak na rewelacyjną wydajność. Ze względu na parametry pracy, podczas działania urządzenia nie wolno nikomu się do niego zbliżać. To świetny produkt do dezynfekcji dużych przestrzeni w domach lub obiektach usługowych. Szybko eliminuje brzydkie zapachy i poprawia jakość powietrza. Generator ozonu nie posiada jednak panelu sterowania ani timera. Jego prace musimy zatem kontrolować poprzez dostarczanie lub odłączanie zasilania. Cena wynosi ok. 150zł.

Zalety
bardzo dobra wydajność
stosunek wydajność/cena
Wady
brak obudowy i intuicyjnego panelu sterowania
konieczność opuszczania pomieszczenia w trakcie działania ozonatora

Ozonator Viaken przemysłowy

 Ozonator Viaken przemysłowy

To urządzenie o podwyższonej odporności na uszkodzenia oraz wysokiej wydajności. Producent chwali się uwalnianiem aż 10g ozonu na godzinę. Przepływ powietrza to natomiast aż 260 metrów sześciennych na godzinę. Parametry te jednak wiążą się z wysokim hałasem, który określono na poziomie 56dB. Na froncie metalowej obudowy umieszczono jeszcze pokrętło wydajności. Jest także dioda informująca o stanie ozonatora. Wymiary to natomiast 303x204x184mm. Ozonator Vario wyceniono na ok. 500zł. 

Zalety
świetna wydajność
wytrzymała obudowa
Wady
wysoka cena
wysoki hałas
niezbyt ciekawy design obudowy

Ozonator przemysłowy Cronos 10G

Ozonator przemysłowy Cronos 10G

Ten profesjonalny ozonator firmy Cronos posiada podłużną obudowę. Na jej górze znajduje się duża i w wygodną rączka do przenoszenia. Z boku umieszczono natomiast pokrętło ustawień timera, a na froncie znalazło się miejsce dla dużego wentylatora. Wydajność określono na 10g/h, a przepływ powietrza to aż 200 metrów sześciennych na godzinę. Wirujący z prędkością 2600obr/min wentylator nie pomoże nam jednak w spokojnym spędzeniu wieczoru. Generator Ozonu możemy zaprogramować nawet 2 godziny przed czasem. Producent kieruje ten model generatora ozonu do dezynfekcji pomieszczeń oraz układów klimatyzacji samochodowej. Ten ozonator Cronos kosztuje nieco ponad 400zł.

Zalety
solidna, wytrzymała obudowa
dobra wydajność
rączka do przenoszenia
Wady
niezbyt estetyczny wygląd (patrząc na zastosowanie domowe)
dość wysoka cena

Ozonatory jak działają? Czyli na czym polega ich działanie?

Ozonator działa na zasadzie wyładowań niezupełnych tlenu. Podobne zjawisko znajdujemy w naturze podczas burzy. Uzyskany wówczas ozon uwalniany jest na zewnątrz urządzenia dzięki wentylatorowi. Najprostsze i najmniejsze modele ozonatorów generują zaledwie kilka gram ozonu na godzinę. Używa się ich do dezynfekcji pojedynczych mebli czy urządzeń AGD np. lodówki. Większe, nieco bardziej popularne modele cechują się wydajnością ok. 10 do kilkunastu gram. Znajdują one zastosowanie w oczyszczaniu całych pomieszczeń.

Jakie są właściwości ozonu?

Najważniejszą, a zarazem najbardziej docenianą właściwością ozonu jest jego dezynfekcyjna charakterystyka. Przykładowo ozonowana woda usuwa niebezpieczne wirusy A/H1N1. Niszczone są także HV1, HV2, Polio i retrowirusy. Ozon czyści powierzchnie także z bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Co ciekawe, ozon wykorzystywany jest także w leczeniu. Ozonoterapia pozytywnie wpływa na leczenie ran, utlenianie tkanek, aktywuje komórki układu odpornościowego czy metabolizm czerwonych krwinek.

Do czego ozonator może przydać się w domu?

Ozonator przyda się w domach, w których chcemy usunąć drobnoustroje znajdujące się w powietrzu. Bardzo docenią go alergicy, gdyż gaz ten niszczy także alergeny. Ozonowanie usunie nieprzyjemne zapachy po zalaniu czy pożarze, a także zredukuje zapach sierści. Proces ten przyda się również po przebytej przez nas chorobie. Ozonatory dobrze sprawdzają się w domowych siłowniach, gdyż skutecznie neutralizują zapach potu. Do tego wszystkiego warto także dodać możliwość czyszczenia żywności w warunkach domowych. 

Domowy ozonator - jaki powinien być?

Decydując się na zakup ozonatora do domu, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego przeznaczenie, a także w jakich celach głównie chcemy z niego korzystać. Uzależniona jest od tego skuteczność działania w naszym domu. Dezynfekcja jedzenia czy ubrań w szafie nie wymaga wysokiej wydajności i z pewnością wystarczy nam generator ozonu uwalniający do powietrza już 1g ozonu na godzinę. Do oczyszczania powietrza w całym pomieszczeniu potrzebny będzie natomiast generator ozonu o wydajności ok. 10g/h. Mile widziana będzie funkcja dodatkowego jonizowania powietrza. Ozonatory domowe często są także wyposażane w timer – to przydatny dodatek. Warto sprawdzić, czy jest on na wyposażeniu interesującego nas modelu.  

Ozonator - czy warto? Zalety i wady rozwiązania

Ozonatorowi nie można odmówić wielu zalet. To niezwykle pożyteczne urządzenie, które przyda się w wielu domowych zastosowaniach. Jego użytkowanie jest stosunkowo niedrogie, gdyż urządzenie pobiera niewielkie ilości energii. Ozonatory domowe wyposażono w przydatne funkcje takie jak timer, a także estetyczne obudowy. Dzięki temu generator ozonu może stać się elementem wystroju naszego wnętrza na cały rok. Pamiętajmy jednak o zwracaniu uwagi na kilka wspomnianych wcześniej w tym artykule parametrów. Najtańsze modele generatorów ozonu zapewne będą miały słaba wydajność. Najwydajniejsze urządzenia mogą za to być stosunkowo głośne. 

Zalety
wiele zastosowań w środowisku domowym
niedrogie w używaniu
posiadają dodatkowe funkcje
estetyczny wygląd
Wady
słaba wydajność małych modeli
głośna praca przy wysokiej wydajności

Gdzie ozonator znajduje szczególne zastosowanie?

Szczególnym zastosowaniem ozonatorów jest oczyszczanie pomieszczeń oraz przedmiotów z bakterii i drobnoustrojów. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku miejsc, w których przebywają alergicy oraz urządzeń związanych z przetwarzaniem powietrza w pomieszczeniu. Ozonujemy więc klimatyzacje – te w pomieszczeniach, jak i w pojazdach. Zapobiegnie to rozwojowi chorób oraz podrażnień układu oddechowego wielu osób. 

Ozonator czy jonizator? Które urządzenie będzie lepsze?

Zarówno ozonator, jak i jonizator to urządzenia stworzone do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Oba przypadki są bardzo doceniane przez użytkowników i okazują się być skuteczne w walce z zanieczyszczeniami. 

Jonizator pozytywnie wpływa na samopoczucie osób przebywających w pobliżu działającego urządzenia. Ujemna jonizacja skutecznie zmniejsza w powietrzu ilość kurzu, bakterii, grzybów i wirusów. W trakcie jonizacji możemy bezpiecznie przebywać w pomieszczeniu. 

Ozonator znajduje zastosowaniu w oczyszczaniu powietrza, żywności i wody. Neutralizowane są nieprzyjemne zapachy, opary, drobnoustroje i bakterie. Ozonowana woda staje się zdatna do picia, a produkty spożywcze dłużej utrzymują swoją świeżość. W trakcie działania urządzenia nie powinniśmy jednak przebywać w tym samym pomieszczeniu. Po zakończeniu pracy przestrzeń warto natomiast przewietrzyć.

Ozonator a jonizator - jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami

Ozonator generuje ozon, który ma właściwości utleniające i antyseptyczne. Jonizator natomiast generuje jony ujemne. Urządzenie to występuje w wersji klasycznej – wolnostojącej, a także jako wariant mini, który czerpie zasilanie np. z portu USB w komputerze. Wprawdzie oba urządzenia dobrze radzą sobie z oczyszczaniem powietrza, jednak inna jest ich zasada działania. Ozonator uwalnia do przestrzeni zwykle kilka gramów ozonu w ciągu godziny. Ozon następnie skutecznie czyści powietrze czy wodę. Jonizator wprowadza natomiast do powietrza ujemne jony, które neutralizują jony dodatnie. Wszelkie zanieczyszczenia w powietrzu opadają na podłogę, a nam przynajmniej się oddycha. 

Jaki ozonator wybrać? Podsumowanie

Zakup generatora ozonu z pewnością przyczyni się do poprawy jakości życia w naszym domu. Świeże powietrze zostanie docenione przez każdą osobę, a zakup ten nie odbije się zbyt mocno na naszych finansach. Generator ozonu to doskonała inwestycja w utrzymanie nas w zdrowiu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij