Close

Jaki wentylator stojący wybrać? Ranking i porady przy wyborze

Wentylator stojący to prawdziwy bohater podczas upalnych dni czy dusznych nocy. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, jaki wentylator stojący będzie najlepszym wyborem, stworzyliśmy niniejszy artykuł. Dowiesz się w nim, na jakie parametry musisz zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy model, poznasz rodzaje wentylatorów stojących. Jeśli wahasz się pomiędzy wiatrakiem stojącym a kolumnowym - zaznajomisz się z kluczowymi różnicami, które ułatwią Ci podjęcie najlepszej decyzji. 

Ranking wentylatorów stojących

Najlepszy wentylator stojący
Drugi wybór
Cichy i mocny
Najlepsza alternatywa

Co to jest wentylator stojący i jakie jest jego zastosowanie?

Wentylator stojący, czyli inaczej wiatrak stojący, to urządzenie do zasysania i schładzania powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie działa to tak samo jak inne wentylatory, różni się jednak wysokością. Tak jak sama nazwa już podpowiada, wentylator stojący to model, który możesz ustawić na podłodze w wybranym miejscu w pomieszczeniu.

Wszystkie wentylatory, te stojące także, mają za zadanie wprawić w ruch powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczenia. Robią to za pomocą łopatek, które po podłączeniu do źródła zasilania, zaczynają obracać się z dużą prędkością. Wiatrak powoduje więc ruch powietrza, które my odbieramy jako chłodzącą bryz i wydaje nam się, że w pomieszczeniu temperatura spadła o kilka, a nawet kilkanaście, stopni. 

Jaki wentylator stojący będzie najlepszy? Jakie są rodzaje?

Wybór wentylatora stojącego nie jest łatwy, gdyż modele stojące stanowią największe odsetek dostępnych urządzeń. Zacznijmy od rodzajów wentylatorów, które możesz znaleźć w sklepach. Jaki wentylator sprosta Twoim wymaganiom?

Wentylator stojący standardowy

Funkcjonalny wentylator dostępny w cenie nawet do 200 złotych. Standardowy wiatrak stojący to model posiadający do trzech stopni prędkości, regulowaną wysokość, a nawet kąt nachylenia. Klasyczny stojący wentylator może posiadać u podstawy kółka, które ułatwiają jego transport i zmianę ustawienia urządzenia w pomieszczeniu.

Wentylator stojący z nawilżaczem

Stojące wentylatory mogą posiadać dodatkową opcję nawilżania powietrza. Pozwala to nie tylko schłodzić powietrze w pomieszczeniu, ale także zniwelować uczucie suchego powietrza. Funkcja dodatkowego nawilżania sprawdzi się szczególnie w suche, upalne dni, podnosząc komfort chociażby snu.

Wentylator stojący z pilotem

Stojące wentylatory mogą być sterowane mechanicznie lub za pomocą pilota. Mechaniczne sterowanie to nic innego jak wciśnięcie odpowiedniego przycisku, aby uruchomić wiatrak. Z kolei zdalny pilot pozwala na włączenie i wyłączenie urządzenia nawet z drugiego końca pomieszczenia. Dzięki temu nie musisz za każdym razem fatygować się do wiatraka - w spokoju możesz zajmować się pracą bez konieczności odrywania się od najważniejszych zadań.


ZOBACZ TEŻ: Jaki wentylator kolumnowy kupić? Opinie, ranking, porady


Jak wybrać wentylator stojący? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Nie możesz podjąć najlepszego wyboru wentylatora bez zapoznania się z kluczowymi parametrami. Na co musisz zwrócić uwagę, kupując stojący wentylator do domu?

Moc

Wentylator stojący może oferować moc od 50 do 70 W. Im wyższa moc, tym większa wydajność urządzenia podczas pracy. Zachęcamy do wybrania wentylatora o jak najwyższej mocy, gdyż taki model będzie o wiele bardziej funkcjonalny, jego czas pracy będzie dłuższy i poradzi sobie nawet z wentylacją dużych pomieszczeń.

Wysokość i możliwość jej regulacji

Stojak wiatraka stojącego jest dostępny w różnej wysokości, która z reguły nie przekracza jednak 140 cm wysokości. Możliwość regulacji wysokości wiatraka jest ważna, gdyż pozwala na precyzyjne skierowanie nadmuchu powietrza.

Ilość poziomów prędkości nawiewu

Wiatraki stojące oferują różną liczbę prędkości nawiewu, a im większa regulacja prędkości, tym bardziej uniwersalny wiatrak. Wszystko dlatego, że nie każdy dzień jest tak samo upalny czy wilgotny. Dzięki regulacji prędkości nawiewu możesz ustawić tylko delikatny lub bardzo mocny podmuch.

Regulacja kąta nachylenia

To kolejny parametr, który ma wpływ na efektywność pracy wiatraka. Regulacja kąta nachylenia pozwala dokładnie skierować głowicę wiatraka, dzięki czemu chłodne powietrze będzie koncentrowało się na jednym miejscu w pomieszczeniu np. biurku czy łóżku.

Zdalne sterowanie pilotem lub za pomocą aplikacji

Sterowanie wentylatorem za pomocą pilota to niesamowita wygoda. Nie musisz co chwilę fatygować się na drugi koniec pomieszczenia, aby zmniejszyć lub zwiększyć moc urządzenia - wystarczy Ci do tego jeden, mały pilot. Zdecydowanie warto rozważyć tę opcję.

Cichy tryb nocny

Inaczej nazywany trybem snu - to funkcja, która pozwala na niezmącony sen nawet podczas pracy wentylatora w sypialni. Ta funkcją będzie świetnym wyborem, jeśli łatwo się wybudzasz w nocy bądź masz w domu małe dziecko, które jest wrażliwe na wszelkie hałasy.

Wbudowany nawilżacz powietrza

Wentylatory stojące nie muszą pełnić tylko funkcji wiatraków. Nowoczesne modele są wzbogacone w takie opcje jak np. nawilżanie powietrza. Suche powietrze przysparza wiele problemów osobom z wrażliwą śluzówką nosa, alergikom czy chorym na astmę - nawilżacz powietrza w wiatraku stojącym pomoże to zniwelować.

Jaki wentylator stojący wybrać? Ranking wentylatorów stojących

1. Wentylator stojący VOLTENO OXIGEN wyposażony w pilot

Wentylator stojący VOLTENO wyposażony w pilot

Podłogowy, stojący wentylator z trzema łopatami i regulowaną wysokością do 125 cm. Ten model oferuje moc na poziomie 40 W i trzy poziomy prędkości. Dzięki regulacji kąta nachylenia, pozwala na precyzyjny nadmuch powietrza w danym kierunku. Natomiast obecność wyłącznika czasowego daje możliwość wyłączenia urządzenia po przepływie określonego czasu i większą oszczędność energii.

Zalety
świetna cena w stosunku do oferowanej jakości
posiada regulację prędkości
wyposażony w wyłącznik czasowy
możliwość sterowania za pomocą pilota
głowica wiatraka pozwala na regulację jej kąta nachylenia
Wady
stosunkowo niska moc urządzenia

2. Smuve Airo Pro - wentylator stojący z funkcją oscylacji

Smuve Airo Pro - wentylator stojący z funkcją oscylacji

Airo Pro to urządzenie o mocy 45 W, dzięki czemu jest nie tylko cichy, ale także wydajny. Posiada regulowany stojak, którego maksymalna wysokość wynosi 130 cm. Wentylator posiada także regulowany kąt nachylenia głowicy oraz trzystopniową regulację nadmuchu. W zestawie znajdziesz pilot, za pomocą którego możesz sterować urządzeniem z dowolnego miejsca w pomieszczeniu.

Zalety
posiada pilot w zestawie
możliwość regulowania zarówno wysokości, jak i kąta nachylenia
pracuje cicho
posiada funkcję wyłączania po upływie czasu
Wady
oferowana moc urządzenia może nie być wystarczająca do wentylacji dużych pomieszczeń

3. Smuve Airo Basic - tani wentylator stojący

Smuve Airo Basic - tani wentylator stojący

Wentylator z silnikiem o mocy 45 W i trzema łopatkami - podobnie jak inne modele. Model Airo Basic posiada trzystopniową regulację siły nawiewu, a także regulację wysokości (do 130 cm) i kąta nachylenia. Wentylator jest dostępny w niskiej cenie, jednak nie posiada pilota do zdalnego sterowania.

Zalety
jest lekki i cichy
posiada trzystopniową siłę nawiewu
dostępny w niskiej cenie
wyposażony w regulację zarówno wysokości, jak i kąta nachylenia głowicy
Wady
sterowanie mechaniczne
brak wyłącznika czasowego
ten model może nie sprostać wentylacji dużych pomieszczeń

4. Wentylator stojący AIG FS-40 z cichym trybem snu

Wentylator stojący AIG FS-40 z cichym trybem snu

Stojący wentylator o mocy 40 W. W zestawie znajdziesz pilot do zdalnego sterowania urządzenia i regulowania nadmuchu na trzech poziomach. Wentylator posiada wyłącznik czasowy, który umożliwia automatyczne wyłączenie maksymalnie po 4 godzinach. Ten model posiada również regulowaną wysokość (do maksymalnie 125 cm) i regulowany kąt nachylenia wirnika.

Zalety
możliwość zdalnego sterowania za pomocą pilota
wyposażony w programator czasowy
trzystopniowa regulacja prędkości, w tym tryb snu
regulowana wysokość oraz kąt nachylenia
Wady
stosunkowo niska moc wentylatora sprawia, że przeznaczony jest do małych pomieszczeń

5. Wentylator stojący duży

Wentylator stojący duży

Wentylator do domu o mocy 40 W i trzystopniowej regulacji siły nadmuchu. Posiada regulowaną wysokość, która może maksymalnie wynosić aż 125 cm. Dzięki składanej konstrukcji, wentylator jest łatwy w przechowywaniu.

Zalety
posiada trzystopniową regulację nadmuchu
możliwa regulacja wysokości wentylatora
niska moc silnika zapewnia bardzo cichą pracę
Wady
brak pilota do zdalnego sterowania
brak programatora czasowego

6. Wentylator stojący YOER Breeze z nawilżaczem powietrza i jonizatorem

Wentylator stojący YOER Breeze z nawilżaczem powietrza i jonizatorem

Jeśli poszukuje wielofunkcyjnego wentylatora - wybierz ten model z nawilżaczem powietrza. Yoer Breeze BFH01S to wentylator z silnikiem o mocy aż 120 W i regulacją takich parametrów jak wysokość czy kąt nachylenia. Wentylator, oprócz funkcji wentylacji i nawilżania powietrza, wyposażony został także w opcję jonizowania powietrza oraz odstraszania komarów. Urządzenie możesz kontrolować za pomocą panelu lub pilota.

Zalety
posiada funkcję nawilżania i oczyszczania powietrza z bakterii, a także odstraszania komarów
pracuje bardzo cicho
posiada trzystopniową regulację nawiewu, w tym tryb nocny
możliwość regulowania wysokości i kąta nachylenia powietrza
wyposażony w kółka do łatwiejszego przemieszczania
Wady
produkt z wyższej półki cenowej
zajmuje dużo miejsca w pokoju

7. Eberg Flo - nowoczesny wentylator stojący z mocnym silnikiem

Eberg Flo - nowoczesny wentylator stojący z mocnym silnikiem

Wentylator Eberg Flo to wydajne i nowocześnie zaprojektowane urządzenie. Jest wyposażony w mocny silnik o mocy 60 W i aż 5 łopatek, które gwarantują efektywne chłodzenie pomieszczenia. Model sterowany jest za pomocą pilota bądź nowoczesnego panelu LED. Wentylator oferuje trzystopniową regulację nawiewu, a także regulowaną wysokość. 

Zalety
posiada trzystopniową regulację nadmuchu, w tym tryb snu
wyposażony w programator czasowy
mocny silnik gwarantuje dłuższą pracę i efektywniejsze chłodzenie
możliwość sterowania za pomocą pilota lub nowoczesnego panelu LED
posiada regulowaną wysokość
Wady
brak regulacji nachylenia wirnika
wentylator waży 7 kg

Dobry wentylator stojący - jaki powinien być?

Najlepszy wentylator to taki model, który spełnia swoją rolę podczas największych upałów, czyli efektywnie wprawia w ruch powietrze w pomieszczeniu, dając efekt ochłodzenia. Ponadto, dobry wentylator stojący musi być stabilny, szczególnie jeśli w domu masz małe dzieci lub zwierzęta. Powinien być także cichy, aby nie przeszkadzał podczas codziennych obowiązków, pracy lub nie wybudził śpiącego w domu dziecka.

Gdzie umieścić wentylator stojący w domu lub mieszkaniu?

Umieszczenie wentylatora w mieszkaniu może nie być tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. W tym wypadku nie przykładaj uwagi do wystroju - chociaż może to być kuszące. Najważniejsza w przypadku wentylatorów stojących jest efektywność ich pracy i minimalizacja wszelkich strat energii.

Gdzie więc umieścić wentylator w pomieszczeniu? Postaw go blisko miejsca, w którym najczęściej przebywasz - przy biurku, obok wyspy kuchennej, niedaleko kanapy czy łóżka. Dostosuj odpowiednio wysokość i kąt nachylenia wirnika, aby w miarę precyzyjnie nakierować strumień powietrza. Dzięki temu zyskasz nie tylko wydajne chłodzenie podczas upałów, ale także oszczędność energii elektrycznej, która do najtańszych nie należy.


ZOBACZ TEŻ: Wentylator – stojący, biurkowy, podłogowy i inne. Ranking


Czy wentylator stojący jest skutecznym sposobem na ochłodzenie wnętrza w upalne dni?

Zastanawiasz się czy stojący wentylator faktycznie sprawdzi się podczas upałów? Odpowiedź może być tylko jedna - zdecydowanie tak! 

Wentylatory stojące to fantastyczny sposób na wprowadzenie przyjemnego chłodu do mieszkania podczas upalnych i dusznych dni. Ciekawostką jednak jest, że stojący wentylator nie ochładza bezpośrednio powietrza, a wprawia je w ruch, dzięki czemu odczuwasz przyjemny podmuch i szybciej schładzasz swój organizm. 

Jakie są zalety i wady wentylatora stojącego?

Nadal zastanawiasz się, czy to dobry wybór do Twojego mieszkania? Poznaj kluczowe wady i zalety posiadania wentylatora i podejmij wybór.

Zalety
wentylator stojący świetnie niweluje uczucie gorąca i wysokiej wilgotności podczas upałów
te urządzenia są tanie przy zakupie i niedrogie podczas codziennego używania
wielu producentów oferuje nowoczesne wentylatory wyposażone w takie funkcje jak nawilżanie powietrza, jonizację czy program odstraszający komary
wentylator stojący często posiada tryb nocny, a to oznacza ciche chłodzenie, które nie zakłóca snu
Wady
wentylator stojący to urządzenie, która do działania potrzebuje energii elektrycznej, dlatego musi stać zawsze w pobliżu kontaktu
jeśli posiadasz małe dziecko lub zwierzaka w domu, wentylatorowi może grozić przewrócenie, jeśli nie jest wystarczająco stabilny

Wentylator stojący z nawilżaczem - powiew chłodnego i wilgotnego powietrza

Stojący wentylator powietrza to nie tylko efektywne chłodzenie powietrza. Wybierz model z nawilżaczem, a będzie miał pewność, że pozbędziesz się suchego powietrza podczas największych upałów. Suche powietrze może podrażniać drogi oddechowe, co jest prostą drogą do nabawienia się infekcji w przyszłości. Powietrze o zbyt niskiej wilgotności w mieszkaniu może też nasilać całoroczne alergie na roztocza, gdyż w suchym otoczeniu wdychasz o wiele więcej kurzu. 

Dbanie o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu jest więc szczególnie ważne u osób z chorobami układu oddechowego, alergików czy małych dzieci. Wentylator stojący z nawilżaczem zapewni Ci więc większa funkcjonalność, dzięki czemu nie musisz nabywać dwóch oddzielnych urządzeń. 

Wentylator stojący z pilotem lub sterowaniem za pomocą aplikacji. Dlaczego warto?

Kupując wentylator, warto rozważyć model stojący zdalnie sterowany za pomocą pilota bądź mobilnej aplikacji na smartfona. Oczywiście, tego typu modele mogą być droższe od swoich prostszych odpowiedników. Są jednak o wiele wygodniejsze w obsłudze, szczególnie jeśli masz zamiar postawić wentylator w dużym pokoju bądź w biurze.

Parę kliknięć pozwoli Ci na uruchomienie wiatraka, ustawienie odpowiedniej prędkości czy zaprogramowanie czasu automatycznego wyłączenia. 

Wentylator stojący czy kolumnowy - który będzie lepszym wyborem?

Najczęstszym dylematem podczas kupowania wentylatora do domu jest wybór pomiędzy wentylatorem stojącym, a wentylatorem kolumnowym. Wentylatory typu stojącego są z reguły o wiele tańsze, gdyż ich obsługa, design i budowa jest o wiele mniej skomplikowana. W dalszym ciągu fantastycznie spełniają swoją funkcję, czyli przynoszą ulgę w najbardziej upalne i duszne dni. 

Z drugiej strony mamy wentylatory kolumnowe, które są o wiele nowocześniejsze w designie, posiadają więcej funkcji, a więc są o wiele droższe. Jeśli interesują Cię tego typu urządzenia i chcesz wiedzieć, jakie funkcje mają do zaoferowania - sprawd0ź nasz ranking wentylatorów kolumnowych.

Jaki wentylator stojący wybrać? Podsumowanie

Wentylatory stojące to najtańszy wybór do domu, jeśli szukasz szybkiej i efektywnej ochłody latem. Możesz wybierać spośród wielu modeli, które są zdalnie sterowane, posiadają wbudowany timer czy funkcję nawilżania powietrza. 

Radzicie sobie bez wentylatorów czy nie wyobrażacie sobie bez nich życia latem? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij