Aktualizacja: Październik 2024
Jaki wentylator stojący będzie najlepszy? Jakie są rodzaje?
Jak wybrać wentylator stojący? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wentylator stojący może oferować moc od 50 do 70 W. Im wyższa moc, tym większa wydajność urządzenia podczas pracy. Zachęcamy do wybrania wentylatora o jak najwyższej mocy, gdyż taki model będzie o wiele bardziej funkcjonalny, jego czas pracy będzie dłuższy i poradzi sobie nawet z wentylacją dużych pomieszczeń.
Stojak wiatraka stojącego jest dostępny w różnej wysokości, która z reguły nie przekracza jednak 140 cm wysokości. Możliwość regulacji wysokości wiatraka jest ważna, gdyż pozwala na precyzyjne skierowanie nadmuchu powietrza.
Wiatraki stojące oferują różną liczbę prędkości nawiewu, a im większa regulacja prędkości, tym bardziej uniwersalny wiatrak. Wszystko dlatego, że nie każdy dzień jest tak samo upalny czy wilgotny. Dzięki regulacji prędkości nawiewu możesz ustawić tylko delikatny lub bardzo mocny podmuch.
To kolejny parametr, który ma wpływ na efektywność pracy wiatraka. Regulacja kąta nachylenia pozwala dokładnie skierować głowicę wiatraka, dzięki czemu chłodne powietrze będzie koncentrowało się na jednym miejscu w pomieszczeniu np. biurku czy łóżku.
Sterowanie wentylatorem za pomocą pilota to niesamowita wygoda. Nie musisz co chwilę fatygować się na drugi koniec pomieszczenia, aby zmniejszyć lub zwiększyć moc urządzenia - wystarczy Ci do tego jeden, mały pilot. Zdecydowanie warto rozważyć tę opcję.
Inaczej nazywany trybem snu - to funkcja, która pozwala na niezmącony sen nawet podczas pracy wentylatora w sypialni. Ta funkcją będzie świetnym wyborem, jeśli łatwo się wybudzasz w nocy bądź masz w domu małe dziecko, które jest wrażliwe na wszelkie hałasy.
Wentylatory stojące nie muszą pełnić tylko funkcji wiatraków. Nowoczesne modele są wzbogacone w takie opcje jak np. nawilżanie powietrza. Suche powietrze przysparza wiele problemów osobom z wrażliwą śluzówką nosa, alergikom czy chorym na astmę - nawilżacz powietrza w wiatraku stojącym pomoże to zniwelować.
Jaki wentylator stojący wybrać? Ranking wentylatorów stojących
1. Esperanza Hurricane EHF001WW
Regulacja nachylenia i wysokości
Esperanza Hurricane to jeden z tańszych wentylatorów, który oferuje szeroki zakres regulacji. Specjalna konstrukcja pozwala na dopasowanie kierunku ustawienia głowicy w jednej z czterech pozycji. Z kolei teleskopowa nóżka umożliwia dobranie najlepszej wysokości, przy czym maksymalnie może wynosić ona 125 cm.
Prosta obsługa
Wentylator Hurricane to świetny model dla osób, które nie są biegłe w obsłudze nowoczesnych urządzeń. Panel sterowania jest minimalistyczny i intuicyjny, ponieważ znajdziesz na nim kilka przycisków do włączania urządzenia, zablokowania funkcji oscylacji czy ustawienia odpowiedniej prędkości. Poradzi sobie z nim każdy — także starsze osoby.
2. Haxon Dax
Wydajniejsze chłodzenie
Haxon Dax to ceniony model za swoją wydajność chłodzenia — sprawdzi się nie tylko w małych, ale i w dużych pomieszczeniach. Wszystko za sprawą wirnika z pięcioma łopatkami, które gwarantują mocniejszy podmuch w porównaniu z modelami wyposażonymi tylko w trzy łopatki. Dodatkowo możesz wybrać jeden z trzech poziomów mocy nawiewu.
Na noc i na dzień
Stojący wentylator Haxon Dax sprawdzi się zarówno za dnia, jak i w nocy. Urządzenie jest wyposażone w trzy tryby pracy: standardowy, naturalny oraz snu. Naturalny tryb imituje podmuchy wiatru, a standardowy zapewnia jednostajny podmuch powietrza. Tryb snu to najlepszy wybór na noc, bo wówczas wentylator pracuje z niskim poziomem głośności.
3. Sternhoff SDH302
Dopasowany do Twoich potrzeb
Sternhoff SDH302 możesz regulować na wiele sposobów. Wiatrak osadzony jest na teleskopowej nóżce, której wysokość możesz dopasować do swoich potrzeb (maksymalnie do 125 cm). Co więcej, kąt nachylenia łopatek wentylatora jest również regulowany — masz do wyboru 3 kierunki dmuchania wentylatora. Oczywiście, w tym modelu nie mogło zabraknąć również regulowanej mocy nawiewu (3 prędkości do wyboru).
Bezpieczny i wygodny
Wiatrak stojący Sternhoff został tak zaprojektowany, aby był w pełni bezpieczny — również dla zwierząt i dzieci. Warto zwrócić uwagę na osłonę wentylatora z bardzo drobną siateczką, która chroni przed dziecięcymi rączkami. Również sama konstrukcja wentylatora jest również przemyślana. Podstawa wiatraka jest dociążona kompozytowym wypełnieniem, dlatego nie ma ryzyka, że zwierzak lub dziecko przypadkiem przewróci wentylator.
4. Platinet PSF1616W
Z oscylacją czy bez?
Stojący wentylator Platinet został wyposażony w funkcję automatycznej oscylacji, która zapewnia równomierne rozprowadzenie chłodnego powietrza na boki. Oscylacja zwiększa również zasięg podmuchów, dzięki czemu sprawdza się w pomieszczeniach o różnej wielkości. W razie potrzeby możesz ją zablokować — wówczas wiatrak będzie dmuchał tylko w jednym kierunku.
Regulowana moc podmuchu
Platinet PSF1616W umożliwia wybór jednej z trzech prędkości mocy nawiewu. W połączeniu z trzema łopatkami oraz mocą 40 W wiatrak pozwala na dość szybkie ochłodzenie mieszkania, a więc błyskawicznie zwiększa komfort przebywania w każdym pomieszczeniu w czasie upałów.
5. Adler AD 7301
Idealny do biura i mieszkania
Adler AD7301 sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebujesz niewielkiego, ale skutecznego wiatraka podczas upałów. Jego wysokość wynosi tylko 15 cm, a szerokość — 20 cm. Zajmuje bardzo mało miejsca, dlatego zmieści się na biurku, stoliku kawowym lub stoliku nocnym w sypialni.
Spory zasięg nawiewu
Wentylator biurkowy Adler jest naprawdę niewielki, a mimo to skutecznie pomaga w walce z upałem. Wszystko za sprawą wiatraka z trzema łopatkami oraz dwóch poziomów mocy. Głowicę wiatraka możesz w prosty sposób skierować w pożądanym kierunku, ponieważ jest ruchoma. Poza tym wentylator jest na tyle kompaktowy, że możesz przestawić go też ręcznie.
6. EBERG Ron
Zdalne sterowanie
Wiatrak od firmy Eberg jest niesamowicie wygodny w obsłudze. W zestawie otrzymasz pilot do zdalnego sterowania, za pomocą którego ustawisz odpowiedni tryb pracy, moc podmuchu, włączy/wyłączysz funkcję oscylacji lub ustawisz, kiedy urządzenie ma się wyłączyć. Wszystko to zrobisz również za pomocą panelu sterowania na obudowie, ale pilot jest zdecydowanie wygodniejszy.
Idealnie dopasowany do potrzeb
To Ty masz całkowita kontrole nad wszystkimi parametrami wiatraka Eberg Ron. Za pomocą pilota lub panelu sterowania ustawisz odpowiedni tryb pracy (standardowy, naturalny lub snu) bądź dobierzesz moc podmuchu (trzy poziomy do wyboru). Możesz także zaprogramować czas pracy wiatraka, włączyć/wyłączyć podświetlenie i sterować funkcją swing. Nie zapomnij również o regulowanej głowicy czy wysokości.
7. Yoer Breeze
Urządzenie 5w1
Yoer Breeze to wielofunkcyjny wiatrak, który pełni o wiele więcej funkcji niż tylko chłodzenie powietrza. Model ten został wyposażony także w opcję jonizowania powietrza, odstraszania komarów oraz nawilżania powietrza za pomocą przyjemnej mgiełki. Świetnie usuwa kurz i roztocza z powietrza, a dodatkowo chroni Cię w nocy przed natrętnymi owadami.
Nowoczesne sterowanie
Yoer Breeze wyróżnia się bardzo dużym i niesamowicie nowoczesnym panelem sterowania, który jest zlokalizowany pod głowicą wiatraka. Na wyświetlaczu znajduje się szereg oznaczeń, informujących o pracy urządzenia. Zbiornik na wodę jest również podświetlany, dlatego zawsze widzisz, czy poziom wody jest odpowiedni do nawilżania powietrza.
8. King AG226A
Lekki i kompaktowy
Wiatrak od firmy King to idealny wybór do małych pomieszczeń w domu lub w biurze. Wysokość tego modelu wynosi 125 cm, a maksymalna średnica głowicy — 40 cm. Urządzenie nie zajmuje zatem dużo miejsca, pomimo że to model stojący. Dodatkowo jest również lekki, bo waży tylko 3 kg, dlatego możesz zabrać go ze sobą wszędzie np. na kemping lub do domku letniskowego.
3 tryby pracy i nie tylko
King AG226A to budżetowy model, który posiada wszystkie najważniejsze funkcje, jakie powinien mieć każdy wiatrak. Oferuje trzy poziomy mocy nadmuchu oraz automatyczne poruszanie się na boki, czyli funkcję oscylacji z możliwością jej zatrzymania. Wybierz najlepsze ustawienia i ciesz się chłodem w domu.
9. HomeLife FS-40
Estetyczny model do domu
Wiatrak HomeLife FS-40 to minimalistyczny model, który wpasuje się w każde wnętrze. Dlaczego? Wentylator posiada piękną białą obudowę, dlatego prezentuje się estetycznie i elegancko, i nie zaburza wystroju pomieszczenia. Niestety, nie jest dostępny w czarnej wersji kolorystycznej.
Regulacja wysokości i nachylenia
Wentylator jest nie tylko estetyczny, ale również bardzo praktyczny. Przemyślana konstrukcja pozwala na regulację takich parametrów jak wysokość czy kąt nachylenia wirnika. W połączeniu z trybem oscylacji i trzem poziomami dmuchania wiatrak staje się uniwersalnym dodatkiem do każdego mieszkania.
10. AIG FS-40R
Niesamowicie lekki
AIG FS-40R to bardzo lekki i poręczny wiatrak do ustawienia na podłodze w każdym pomieszczeniu. Całkowita waga urządzenia wynosi niecałe 2,5 kg, dlatego bez problemu zmienisz jego lokalizację, gdy zajdzie taka potrzeby. Niestety ma to też swoje wady, ponieważ na najwyższych obrotach wiatrak może stać się niestabilny.
Wygodne sterowanie na dwa sposoby
W zestawie wraz z wentylatorem otrzymasz pilot do zdalnego sterowania. Dzięki temu ustawisz odpowiednią moc nadmuchu, moment wyłączenia urządzenia lub odpowiedni tryb pracy. Jeśli wolisz, możesz oczywiście skorzystać z panelu sterowania zamontowanego na obudowie wiatraka.
Wentylator stojący VOLTENO OXIGEN wyposażony w pilot
Podłogowy, stojący wentylator z trzema łopatami i regulowaną wysokością do 125 cm. Ten model oferuje moc na poziomie 40 W i trzy poziomy prędkości. Dzięki regulacji kąta nachylenia, pozwala na precyzyjny nadmuch powietrza w danym kierunku. Natomiast obecność wyłącznika czasowego daje możliwość wyłączenia urządzenia po przepływie określonego czasu i większą oszczędność energii.
Smuve Airo Pro - wentylator stojący z funkcją oscylacji
Airo Pro to urządzenie o mocy 45 W, dzięki czemu jest nie tylko cichy, ale także wydajny. Posiada regulowany stojak, którego maksymalna wysokość wynosi 130 cm. Wentylator posiada także regulowany kąt nachylenia głowicy oraz trzystopniową regulację nadmuchu. W zestawie znajdziesz pilot, za pomocą którego możesz sterować urządzeniem z dowolnego miejsca w pomieszczeniu.
Smuve Airo Basic - tani wentylator stojący
Wentylator z silnikiem o mocy 45 W i trzema łopatkami - podobnie jak inne modele. Model Airo Basic posiada trzystopniową regulację siły nawiewu, a także regulację wysokości (do 130 cm) i kąta nachylenia. Wentylator jest dostępny w niskiej cenie, jednak nie posiada pilota do zdalnego sterowania.
Eberg Flo - nowoczesny wentylator stojący z mocnym silnikiem
Wentylator Eberg Flo to wydajne i nowocześnie zaprojektowane urządzenie. Jest wyposażony w mocny silnik o mocy 60 W i aż 5 łopatek, które gwarantują efektywne chłodzenie pomieszczenia. Model sterowany jest za pomocą pilota bądź nowoczesnego panelu LED. Wentylator oferuje trzystopniową regulację nawiewu, a także regulowaną wysokość.
Co to jest wentylator stojący i jakie jest jego zastosowanie?
Wentylator stojący, czyli inaczej wiatrak stojący, to urządzenie do zasysania i schładzania powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie działa to tak samo jak inne wentylatory, różni się jednak wysokością. Tak jak sama nazwa już podpowiada, wentylator stojący to model, który możesz ustawić na podłodze w wybranym miejscu w pomieszczeniu.
Wszystkie wentylatory, te stojące także, mają za zadanie wprawić w ruch powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczenia. Robią to za pomocą łopatek, które po podłączeniu do źródła zasilania, zaczynają obracać się z dużą prędkością. Wiatrak powoduje więc ruch powietrza, które my odbieramy jako chłodzącą bryz i wydaje nam się, że w pomieszczeniu temperatura spadła o kilka, a nawet kilkanaście, stopni.
Dobry wentylator stojący - jaki powinien być?
Najlepszy wentylator to taki model, który spełnia swoją rolę podczas największych upałów, czyli efektywnie wprawia w ruch powietrze w pomieszczeniu, dając efekt ochłodzenia. Ponadto, dobry wentylator stojący musi być stabilny, szczególnie jeśli w domu masz małe dzieci lub zwierzęta. Powinien być także cichy, aby nie przeszkadzał podczas codziennych obowiązków, pracy lub nie wybudził śpiącego w domu dziecka.
Gdzie umieścić wentylator stojący w domu lub mieszkaniu?
Umieszczenie wentylatora w mieszkaniu może nie być tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. W tym wypadku nie przykładaj uwagi do wystroju - chociaż może to być kuszące. Najważniejsza w przypadku wentylatorów stojących jest efektywność ich pracy i minimalizacja wszelkich strat energii.
Gdzie więc umieścić wentylator w pomieszczeniu? Postaw go blisko miejsca, w którym najczęściej przebywasz - przy biurku, obok wyspy kuchennej, niedaleko kanapy czy łóżka. Dostosuj odpowiednio wysokość i kąt nachylenia wirnika, aby w miarę precyzyjnie nakierować strumień powietrza. Dzięki temu zyskasz nie tylko wydajne chłodzenie podczas upałów, ale także oszczędność energii elektrycznej, która do najtańszych nie należy.
Czy wentylator stojący jest skutecznym sposobem na ochłodzenie wnętrza w upalne dni?
Zastanawiasz się czy stojący wentylator faktycznie sprawdzi się podczas upałów? Odpowiedź może być tylko jedna - zdecydowanie tak!
Wentylatory stojące to fantastyczny sposób na wprowadzenie przyjemnego chłodu do mieszkania podczas upalnych i dusznych dni. Ciekawostką jednak jest, że stojący wentylator nie ochładza bezpośrednio powietrza, a wprawia je w ruch, dzięki czemu odczuwasz przyjemny podmuch i szybciej schładzasz swój organizm.
Jakie są zalety i wady wentylatora stojącego?
Nadal zastanawiasz się, czy to dobry wybór do Twojego mieszkania? Poznaj kluczowe wady i zalety posiadania wentylatora i podejmij wybór.
Wentylator stojący z nawilżaczem - powiew chłodnego i wilgotnego powietrza
Stojący wentylator powietrza to nie tylko efektywne chłodzenie powietrza. Wybierz model z nawilżaczem, a będzie miał pewność, że pozbędziesz się suchego powietrza podczas największych upałów. Suche powietrze może podrażniać drogi oddechowe, co jest prostą drogą do nabawienia się infekcji w przyszłości. Powietrze o zbyt niskiej wilgotności w mieszkaniu może też nasilać całoroczne alergie na roztocza, gdyż w suchym otoczeniu wdychasz o wiele więcej kurzu.
Dbanie o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu jest więc szczególnie ważne u osób z chorobami układu oddechowego, alergików czy małych dzieci. Wentylator stojący z nawilżaczem zapewni Ci więc większa funkcjonalność, dzięki czemu nie musisz nabywać dwóch oddzielnych urządzeń.
Wentylator stojący z pilotem lub sterowaniem za pomocą aplikacji. Dlaczego warto?
Kupując wentylator, warto rozważyć model stojący zdalnie sterowany za pomocą pilota bądź mobilnej aplikacji na smartfona. Oczywiście, tego typu modele mogą być droższe od swoich prostszych odpowiedników. Są jednak o wiele wygodniejsze w obsłudze, szczególnie jeśli masz zamiar postawić wentylator w dużym pokoju bądź w biurze.
Parę kliknięć pozwoli Ci na uruchomienie wiatraka, ustawienie odpowiedniej prędkości czy zaprogramowanie czasu automatycznego wyłączenia.
Wentylator stojący czy kolumnowy - który będzie lepszym wyborem?
Najczęstszym dylematem podczas kupowania wentylatora do domu jest wybór pomiędzy wentylatorem stojącym, a wentylatorem kolumnowym. Wentylatory typu stojącego są z reguły o wiele tańsze, gdyż ich obsługa, design i budowa jest o wiele mniej skomplikowana. W dalszym ciągu fantastycznie spełniają swoją funkcję, czyli przynoszą ulgę w najbardziej upalne i duszne dni.
Z drugiej strony mamy wentylatory kolumnowe, które są o wiele nowocześniejsze w designie, posiadają więcej funkcji, a więc są o wiele droższe. Jeśli interesują Cię tego typu urządzenia i chcesz wiedzieć, jakie funkcje mają do zaoferowania - sprawd0ź nasz ranking wentylatorów kolumnowych.
Jaki wentylator stojący wybrać? Podsumowanie
Wentylatory stojące to najtańszy wybór do domu, jeśli szukasz szybkiej i efektywnej ochłody latem. Możesz wybierać spośród wielu modeli, które są zdalnie sterowane, posiadają wbudowany timer czy funkcję nawilżania powietrza.
Radzicie sobie bez wentylatorów czy nie wyobrażacie sobie bez nich życia latem? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!