Close

Wzmacniacz WiFi czy router? Co kupić do domu? Ranking

Bezprzewodowy internet to obecnie standard niemal w każdym domu. To najwygodniejszy rodzaj łącza, który pozwala na dostęp z każdego miejsca w mieszkaniu bez konieczności podłączania plączących się kabli. WiFi coraz częściej jest także w stanie zapewnić wysoką przepustowość łącza, dzięki czemu w efekcie nie rozróżnimy działania internetu pomiędzy połączeniem przewodowym i bezprzewodowym. W większych mieszkaniach, domach lub lokalach usługowych sieć WiFi generowana przez nasz router może okazać się zbyt słaba, aby zagwarantować dobre działanie internetu na całej powierzchni lokalu. W takim wypadku wcale nie jesteśmy zmuszeni na zakup drogiego, mocnego routera zdolnego do wygenerowania bardzo silnego sygnału. Do zwiększenia zasięgu i poprawienia działania naszej sieci zwykle wystarczy repeater – czyli wzmacniacz WiFi.

Który wzmacniacz WiFi wybrać? Na co zwrócić uwagę? 

Zanim przystąpimy do poszukiwania najlepszego dla nas wzmacniacza WiFi, musimy zapoznać się ze specyfikacja naszego routera. Istnieje kilka standardów sieci, takich jak 802.11 b,g,n,ac czy ax. Różnią się one prędkością przesyłu, a także częstotliwością pasma, na którym działają. Starsze rozwiązania (b,g) działają w paśmie 2,4GHz. Nowsze (n, ac, ax) wykorzystują pasmo 5GHz, a niektóre z nich są kompatybilne wstecznie i mogą być używane w ustawieniu 2,4GHz. To bardzo istotne parametry, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze wzmacniacza, gdyż najlepiej, aby ten cechował się podobnymi danymi jak nasz router. Najdroższy i najlepszy wzmacniacz WiFi nie sprawi, że łącze stanie się szybkie i responsywne, jeśli nasz router jest wolny. Ograniczenie wystąpi także w przeciwnym wypadku, gdy do bardzo szybkiego routera dobierzemy słaby wzmacniacz. W najlepszym przypadku nie wykorzystamy pełnego potencjału łącza, a w najgorszym w ogóle nie skonfigurujemy urządzenia (np. z powodu różnej częstotliwości pasm). 

Jaki wzmacniacz WiFi będzie najlepszy? Ranking wzmacniaczy WiFi 

1.Wzmacniacz WiFi TP-Link TL-WA854RE 300Mb/s 

Wzmacniacz WiFi TP-Link TL-WA854RE 300Mb/s

Ten wzmacniacz sygnału WiFi współpracuje z routerami działającymi w standardzie 802.11 b/g/n w paśmie o częstotliwości 2,4GHz. Wzmacniacz internetu podłączamy do gniazdka elektrycznego i konfigurujemy poprzez naciśnięcie jednego przycisku na jego obudowie oraz przycisku WPS na naszym routerze. Połączenie zostanie nawiązane automatycznie. WiFi wzmacniacz posiada na froncie wskaźnik siły sygnału sieci bezprzewodowej. Kolejnym atutem jest niska cena – ok. 60zł. To bardzo dobry wzmacniacz WiFi w niskiej cenie.

Zalety
niska cena
łatwa konfiguracja
wskaźnik siły sygnału
Wady
kompatybilność jedynie ze starszymi standardami b/g/n
brak złącza przewodowego

2. Wzmacniacz WiFi TP-LINK TL-WA850RE 300Mb/s 

Wzmacniacz WiFi TP-LINK TL-WA850RE 300Mb/s

Ten wzmacniacz zasięgu  WiFi to podobny model do poprzednio omawianego urządzenia Tp-Link, jednak posiada nieco rozszerzoną funkcjonalność. Wzmacniacz WiFi TL-WA850RE posiada jedno złącze Ethernet, dzięki któremu możemy podłączyć komputer, konsolę lub inne urządzenie nie posiadające łączności bezprzewodowej lub wymagające jak najbardziej responsywnego łącza. Podłączenie Ethernet pozwoli zminimalizować opóźnienie, co może być kluczowe dla graczy.  Wzmacniacz WiFi działa w technologii b/g/n – do prędkości 300Mbps. Cena to również ok. 60zł.

Zalety
wbudowany port Ethernet
niska cena
Wady
niebieska barwa diod może przeszkadzać w nocy
kompatybilność jedynie ze standardami b/g/n

3. Wzmacniacz WiFi TP-LINK RE450 1750 Mb/s AC

Wzmacniacz WiFi TP-LINK RE450 1750 Mb/s AC

Ten WiFi wzmacniacz działa w dwóch pasmach: 2,4 oraz 5Ghz. Dzięki temu jest kompatybilny ze starszymi standardami b/g/n oraz nowszym ac. Wzmacniacz zasięgu WiFi pozwala na przesyłanie danych z wysoką prędkością aż do 1750Mbps. Na wyposażeniu znalazł się też port Ethernet oraz wskaźnik mocy sygnału. Jeżeli dioda świeci się w kolorze niebieskim, to połączenie ma wystarczający sygnał. Czerwony kolor informuje natomiast o zbyt dużej odległości od routera.

Zalety
kompatybilność ze starszymi oraz nowszymi technologiami
port Ethernet
Wady
wymiary mogłyby być nieco mniejsze

4. Wzmacniacz WiFi TP-LINK WA860RE 

Wzmacniacz WiFi TP-LINK WA860RE

Wzmacniacz sygnału WiFi WA860RE działa w standardach b/g/n, przez co jego maksymalna przepustowość to 300Mbps. Istotną jego cechą jest dodatkowe gniazdko elektryczne na jego obudowie, dzięki temu możemy podłączyć kolejne urządzenie. Na spodzie wyprowadzono również port Ethernet. Wzmacniacz zasięgu WiFi jest prosty w podłączeniu i posiada diodowy wskaźnik siły sygnału. Zaletą jest także niewielka obudowa. Cena jest dość wysoka jak na wzmacniacz WiFi 2,4Ghz – wynosi ok. 100zł.

Zalety
dodatkowe gniazdko elektryczne
port Ethernet
małe wymiary
Wady
niekompatybilny ze standardem ac

4. Wzmacniacz sygnału WiFi – FRITZ!WLAN Repeater 310 

Wzmacniacz sygnału WiFi - FRITZ!WLAN Repeater 310

Ten WiFi repeater Fritz cechuje się bardzo niewielkimi wymiarami i wagą. Rozszerza on zasięg sieci w paśmie 2,4Ghz o prędkości do 300Mbps. Zużycie energii to tylko 3W, a konfiguracja tradycyjnie odbywa się za pomocą naciśnięcia jednego przycisku na wzmacniaczu i routerze. Wskaźnik wzmocnienia sygnału to 5 diod LED o zielonym kolorze. Wzmacniacz internetu nie posiada natomiast złącza Ethernet. Połączenie z nim ustanowimy więc tylko bezprzewodowo. Cechą charakterystyczną urządzeń marki Fritz jest częściowo czerwona obudowa, która może być dla niektórych nieatrakcyjna. Cena wynosi nieco ponad 100zł.

Zalety
małe wymiary
czytelny wskaźnik siły sygnału
5 lat gwarancji
Wady
kompatybilność tylko z sieciami b/g/n
brak złącza Ethernet

5.Wzmacniacz sygnału sieci WiFi EASYBOX Vodafone 802 LTE 300MB/s

Wzmacniacz sygnału sieci WiFi EASYBOX 802 LTE 300MB/s

Ten przedłużacz sygnału WiFi może się pochwalić bardzo rozszerzoną funkcjonalnością. Poza rozgłaszaniem WiFi b/g/n oferuje on współdzielenie łącza LTE 4G (po podłączeniu oddzielnego modemu USB) oraz LAN, funkcję serwera wydruków oraz udostępniania plików z podłączonych urządzeń USB. Ten wzmacniacz sygnału internetu może nawiązać połączenie z siecią przewodowo, poprzez kabel Ethernet. Znajdzie on zatem zastosowanie także np. w hotelach. Cena jest bardzo niska – ok. 40zł. Wadą są większe wymiary, waga i obecność zewnętrznego zasilacza.

Zalety
funkcja serwera wydruku oraz plików
rozgłaszanie sieci z modemu 4G LTE USB, kabla Ethernet oraz WiFi
Wady
brak pracy w standardzie WiFi ac
dość duże wymiary
zewnętrzny zasilacz

6.Wzmacniacz WiFi ASUS RP-N12 N300 Extender Repeater 

Wzmacniacz WiFi ASUS RP-N12 N300 Extender Repeater

WiFi repeater firmy Asus wyróżnia się eleganckim wyglądem, głównie za sprawą ciekawej, przypominającej kryształ fakturze frontu obudowy. Urządzenie pochwalić się może bardzo małymi wymiarami. Wsparcie jest tylko dla standardów WiFi b/g/n, co oznacza maksymalną prędkość przesyłu 300Mbps. Na obudowie znalazły się 3 przyciski: WPS (do nawiązywania połączenia), power i restart. Jest także port Ethernet umożliwiający przewodowe połączenie. Niestety maksymalna jego szybkość to 100 Mbps. Wzmacniacz WiFi posiada 3 tryby pracy: repeater, punkt dostępowy oraz media bridge. Cena to ok. 100zł.

Zalety
3 tryby operacyjne
elegancki wygląd
Wady
brak współpracy z sieciami 5Ghz

7. Wzmacniacz WiFi D-LINK DAP-1610 DB DualBand AC1200 

D-LINK DAP-1610 DB DualBand AC1200

Ten mocny wzmacniacz sygnału WiFi Dlink oferuje współpracę z sieciami 2,4Ghz oraz 5Ghz, dzięki czemu może osiągnąć przepustowość nawet 1200Mbps. Wzmocnienie sygnału WiFi reprezentowane jest za pomocą diod LED. Wzmacniacz zasięgu WiFi posiada także port Ethernet, który pozwala podłączyć urządzenie kablem lub utworzyć bezprzewodowy Hot-Spot. Antena wzmacniająca sygnał WiFi znajduje się po bokach i możliwe jest jej złożenie, aby nie zajmowała dodatkowego miejsca. Cena to ok. 150zł.

Zalety
dobra cena jak na wzmacniacz WiFi dwupasmowy
port Ethernet
Wady
nabywcy raportują niestabilną pracę urządzenia
prędkość portu Ethernet tylko do 100Mbps

8. Wzmacniacz WiFi XIAOMI Mi WiFi Repeater 2 USB

Wzmacniacz WiFi XIAOMI Mi WiFi Repeater 2 USB

WiFi wzmacniacz marki Xiaomi to bardzo nietypowe urządzenie. Wyróżnia się przede wszystkim niebywałą mobilnością oraz brakiem wystających elementów. Antena wzmacniająca sygnał WiFi została zintegrowana z obudową produktu. Zasilanie nie jest pobierane bezpośrednio z gniazdka elektrycznego, a poprzez złącze USB. Oznacza to, że wzmacniacz WiFi można podłączyć do komputera, powerbanka lub huba USB na monitorze. W razie potrzeby można także podłączyć do ładowarki  USB, a następnie do gniazdka elektrycznego. Rozwiązanie to pozwoliło zmniejszyć wymiary i wagę. Wzmocnienie sygnału WiFi kompatybilne jest tylko z technologiami b/g/n działającymi w paśmie 2,4Ghz. Cena to ok. 40zł

Zalety
niska cena
mobilność
zasilanie USB umożliwia podłączenie wzmacniacza do różnych urządzeń
Wady
do podłączenia do gniazdka elektrycznego konieczne jest użycie dodatkowego adaptera AC, którego nie ma w zestawie
brak wsparcia dla sieci 5Ghz

Co daje wzmacniacz WiFi?  

Wzmacniacz sygnału WiFi pozwala na zwiększenie zasięgu domowej sieci bezprzewodowej. Jeżeli nasz router nie wystarcza do zapewnienia wysokiej jakości połączenia w całej powierzchni domu, to wzmacniacz w łatwy sposób pomoże nam rozwiązać ten problem. Wystarczy go włączyć i jednym przyciskiem połączyć z routerem. Dzięki niemu nie ma potrzeby wymieniania routera na mocniejszy, droższy model. 

Jak działa wzmacniacz WiFi?  

Przedłużacz sygnału WiFi domyślnie odbiera sygnał sieci bezprzewodowej z naszego routera, a następnie nadaje sygnał identyczny o większej mocy, niż ta w miejscu, w którym repeater się znajduje. 

Jeżeli wzmacniacz WiFi posiada tryb Access Point, to możliwe jest także połączenie go z routerem przewodowo (kabel Ethernet), a repeater będzie działał jako bezprzewodowy punkt dostępowy dla tego przewodowego portu routera. 

Jak podłączyć wzmacniacz WiFi do obecnego routera? 

Domyślny sposób podłączenia wzmacniacza jest bardzo prosty. Zdecydowana większość routerów WiFi posiada przycisk WPS. Umożliwia on szybkie podłączenie zewnętrznych urządzeń do sieci bezprzewodowej bez podawania hasła. Aby połączyć wzmacniacz zasięgu WiFi, najpierw musimy oba urządzenia podłączyć do zasilania, a następnie uruchomić. Kolejno przyciskamy przycisk WPS na routerze oraz w ciągu następnych kilku sekund ten sam przycisk na wzmacniaczu. Połączenie powinno nastąpić automatycznie. 

Wzmacniacz WiFi czy to działa? Czy zakup repeatera WiFi ma sens? 

Jeżeli w niektórych miejscach naszego mieszkania lub domu poziom sygnału WiFi generowanego przez router jest słaby, przez co połączenie jest zrywane lub oglądanie filmów wymaga częstego ich buforowania, to repeater WiFi zdecydowanie ma sens. Urządzenie to umieszczone to w odpowiednim miejscu z łatwością zwiększy zasięg sieci o kilka, kilkanaście metrów, co może mieć kluczowy wpływ na komfort korzystania z internetu. Rozwiązanie to działa bardzo dobrze, co może być potwierdzone dużą ilością pozytywnych opinii wystawionych tym urządzeniom.

Gdzie umieścić wzmacniacz WiFi aby działał najskuteczniej? 

Wzmacniacze WiFi działają najlepiej umieszczone w miejscach jak najbardziej oddalonych od routera, ale jednocześnie z wystarczającym poziomem sygnału sieci bezprzewodowej. Zbyt dalekie umieszczenie repeatera spowoduje zrywanie połączenia, co będzie bardzo frustrujące dla użytkownika. Umieszczenia wzmacniacza zbyt blisko routera może rozszerzyć zasięg o zbyt niewielką odległość, przez co połączenie z internetem w całym domu nadal nie będzie szybkie i stabilne. Nie ma stałej reguły, w jakiej odległości wzmacniacz powinien się znajdować od routera. Wpływa na to grubość ścian w naszym domu, a także rozmieszczenie mebli czy urządzeń. W określeniu odpowiedniego miejsca pomogą nam wskaźniki sygnału, w które wyposażona jest większość wzmacniaczy. 

Wzmacniacz WiFi czy router? W co lepiej zainwestować? 

Mówi się, że dobry router to taki, o którym nie pamiętamy. I rzeczywiście, jeżeli router nie sprawia żadnych problemów, a internet zawsze działa, to zwykle nie kontrolujemy stanu i działania routera. Przypominamy sobie o tym dopiero, gdy następuje awaria. Jeżeli nasz router jest sprawny i nie sprawia kłopotów, a także jego parametry są dla nas wystarczające, to nie warto go wymieniać. Tańszym i prostszym rozwiązaniem będzie wzmacniacz WiFi. Jego podłączenie zajmie kilka sekund, a wydatek będzie wielokrotnie mniejszy niż w przypadku nowego routera o dużym zasięgu.

Wzmacniacz WiFi czy warto – wady i zalety 

Wzmacniacz WiFi to urządzenie bardzo przydatne, jeżeli nasz router nie wytwarza wystarczająco silnego sygnału WiFi. Montaż repeatera jest banalny, a ustawienie zajmuje najczęściej kilka sekund. To także urządzenia bardzo małe, zwykle tanie i energooszczędne – zużywają do kilku wat energii. Są one jednak dodatkowym urządzeniem, stanowiącym infrastrukturę sieci. W przypadku awarii, diagnostyka może być trudniejsza (określenie czy problem jest po stronie routera, urządzenia końcowego czy repeatera). Wzmacniacze współpracujące z najnowszymi standardami sieci czasem bywają drogie, a większość urządzeń nie posiada dodatkowych funkcjonalności.

Zalety
rozszerzanie zasięgu sieci
proste w obsłudze i ustawianiu
niewielkie
energooszczędne
Wady
dodatkowy element infrastruktury sieci, który może utrudnić diagnostykę w razie awarii
zwykle pozbawione dodatkowych funkcjonalności

Który wzmacniacz WiFi wybrać? Podsumowanie

Wybór wzmacniacza WiFi nie należy do najtrudniejszych, jeśli znamy parametry naszego routera. Wiedząc, jakiego rodzaju siec WiFi znajduje się w naszym domu, od razu rozpocząć można poszukiwania repeatera. Jeżeli jedyne, czego od tego urządzenia oczekujemy, to zwiększanie zasięgu sieci WiFi, to możemy wybrać prostsze i tańsze urządzenie. Osoby, które potrzebują także dodatkowych funkcji takich jak serwer plików lub utworzenie dodatkowej sieci 4G LTE powinny natomiast rozważyć zakup większego i bardziej skomplikowanego w obsłudze urządzenia takiego jak znajdujący się w zestawieniu Easybox.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
borek
borek
6 miesięcy temu

router bez wps to żenada
opcja ta powinna się już znajdować w każdym modelu

Zamknij