Close

Jaki subwoofer do kina domowego? Ranking i opinie

Jaki subwoofer kupić? Który z dostępnych modeli, to najlepszy subwoofer? W erze technologii kinowej 4K i wszechobecnego 3D ciężko wyobrazić sobie oglądanie filmów w domowym zaciszu na słabym sprzęcie, dlatego coraz więcej ludzi inwestuje w wysokiej jakości sprzęt multimedialny. Firmy prześcigają się w coraz to większych ekranach telewizorów, w technologiach wizualnych VR i 3D.

Jednak nie każdy myśląc o nowym sprzęcie skupia uwagę na aspekcie audio, który obok ogromnego ekranu jest nieodzownym elementem klimatu każdej sali kinowej. No właśnie, kino. To, co „robi robotę” w wielkich multipleksach, to oprócz ogromnego ekranu – dźwięk Dolby Surround czy Atmos, czyli dźwięk przestrzenny, rozchodzący się i dochodzący z każdej strony pomieszczenia. W zaciszu domowym jesteśmy przyzwyczajeni do jednego, wąskiego strumienia dźwięku jakim jest telewizor lub komputer stojący przed nami, co bardzo zuboża wrażenia jak i emocjonalny odbiór oglądanych dzieł.

Wraz z możliwościami i adekwatnie rosnącymi wymaganiami konsumentów technologia dźwięku przestrzennego zaczęła coraz częściej zaglądać do naszych domów w postaci kina domowego. Tylko jak z odbiorcy zwykłego telewizyjnego odbiornika stać się posiadaczem własnej mini sali kinowej w salonie? Jak sprawić, aby wieczorny seans na kanapie dostarczył nam wrażeń na tak wysokim poziomie, że nie będziemy musieli przepłacać za wyjście do multipleksu? Spieszymy z pomocą i wyjaśniamy!

Subwoofer a kino domowe

Większość osób wybierając kino domowe skupia się przede wszystkim na takich parametrach jak wielkość sprzętu czy ilość samych głośników bocznych. A czy zdajesz sobie sprawę, że największa magia dzieje się za pośrednictwem urządzenia, które nazywa się subwoofer? Jeśli nie wiesz czym dokładnie jest ta obcobrzmiąca część zestawu – już spieszymy z tłumaczeniem. Głośnik typu subwoofer to głośnik subniskotonowy, którego głównym zadaniem jest obsługa dźwięków z najniższego słyszalnego pasma, najczęściej jest to przedział 20-250 Hz, czyli mówiąc po ludzku – dzięki niemu zostaje wzmocniony bas i głębia dźwięku przez nas odbieranego. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż oglądając film – to właśnie efekt basu przyprawia nas o gęsią skórkę na rękach w momentach kulminacyjnych.

jaki subwoofer
źródło: hifipolska.pl

Bez dobrych efektów basowych dźwięk wydaje się płaski i bez wyrazu, jak dźwięk z najtańszych słuchawek dousznych (zwłaszcza fani muzyki elektronicznej wiedza o czym mówię – bez basu nie ma zabawy!). Jeśli więc chcesz zainwestować w dobry zestaw kinowy, lub cenisz sobie z rana energetyczną muzykę do której nogi same się rwą – musisz koniecznie zainwestować w dobry głośnik typu subwoofer do kina domowego. Oczywiście nie każdy wie jak dobrać ten rodzaj głośnika do swoich potrzeb, jaki subwoofer do kina domowego – aktywny czy pasywny, jak dobrać subwoofer do kolumn czy jak dokonać wyboru spośród głośników których koszt potrafi dochodzić do kilkunastu tysięcy złotych. Spieszymy z pomocą! Doradzimy jaki subwoofer do kina domowego spełni oczekiwania każdego fana współczesnej filmografii, jaki sprzęt będzie najlepszy do słuchania Twojej ulubionej muzyki, i przekonamy się czy na pewno większa ilość głośników to lepsza jakość dźwięku.

Subwoofer aktywny czy pasywny – jakie są różnice?

Głośniki typu subwoofer dzielą się na 2 kategorie – aktywne i pasywne. Brzmi enigmatycznie, ale różnica pomiędzy tymi dwoma typami jest dosyć prosta. Głośniki aktywne mają wbudowany wzmacniacz, a pasywne korzystają ze wzmocnienia zewnętrznego, czyli sam nie wzmacnia sygnału dostarczanego, a wykorzystuje już wzmocniony sygnał. Co to oznacza dla nas w praktyce?

Subwoofer aktywny

Jest to najpopularniejszy rodzaj dodawany w zestawach. Ogólnie ujmując – samowystarczalne urządzenie gotowe do podłączenia, instalacji i użytkowania. Ze względu na wygodę dla użytkownika – może być droższy, jednak nie musimy martwić się o samodzielne dokompletowanie wzmacniaczy i takie urządzenie zajmuje dzięki temu o wiele mniej miejsca. Polecany dla osób które nie do końca znają się na sprzęcie tego typu.

Subwoofer pasywny

Jest to sprzęt dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy mają większe obeznanie techniczne w świecie sprzętów audio. Co prawda głośnik sam w sobie jest sprzętem mniejszym, jednak należy pamiętać o tym, że wymagane będzie dokupienie dopasowanego wzmacniacza zewnętrznego, co może przysporzyć kłopotu laikowi zarówno w kwestii technicznej, jak i końcowego rozstawienia i wielkości zestawu. Jest to sprzęt mniej popularny i polecany przede wszystkim melomanom, którzy cenią sobie najwyższą jakość dźwięku.

Jaki subwoofer aktywny wybrać – ranking subwooferów

Subwoofery aktywne

1. TONSIL Subwoofer AKTIV 250

Głośnik niskotonowy Tonsil Aktiv 250, to najmocniejszy model domowy tego producenta. Posiada membranę celulozową. Subwoofer aktywny Tonsil Aktiv 250 posiada duży, wentylowany obwód magnetyczny oraz zawieszenie gumowe. Dzięki temu dostajemy bardzo dużą efektywność i dynamiczne, czyste brzmienie niskich tonów.

jaki subwoofer

Tranzystorowy Tonsil subwoofer Aktiv 250 posiada wbudowany 140 W (maksymalnie 300 W) wzmacniacz, który umożliwia pełne wykorzystanie jakości głośnika. Zakres odczytywania niskich tonów waha się od 35 Hz do 120 Hz. Ma wymiary 350x470x410 mm.

Tonsil Aktiv 250 ma opinie bardzo dobre. Użytkownicy są z niego bardzo zadowoleni zarówno podczas słuchania muzyki, jak i oglądania filmów. Cenią sobie wysoką jakość dźwięku i porządne wykonanie.

2. YAMAHA głośnik niskotonowy NS-SW200

Subwoofer Yamaha ns sw200 jest głośnikiem wykorzystującym najnowocześniejszą technologię Twisted Flare Port. Opracowana na bazie długich, szczegółowych badań na temat rozwoju subwooferów. Jest to ulepszony kanał BassReflex. Posiada on kielichowaty kanał spiralny, rozpraszający wir powietrza powstający wokół krawędzi otworu. Dzięki temu redukuje szum i zapewnia krystalicznie czystą reprodukcję niskich tonów. Idealny do efektów specjalnych w filmach.

Subwoofer aktywny Yamaha ma wbudowany podwójny wzmacniacz cyfrowy z układem podwójnego sprzężenia zwrotnego. Moc wyjściowa 130 W charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia prądu. Ogranicza to także ilość wydzielanego ciepła, co umożliwia zrezygnowanie z cewki filtra wyjściowego, a to z kolei zmniejsza szum i zniekształcenia. Wysoka jest również szybkość transientów.

jaki subwoofer

Yamaha przeniosła sterowanie za pomocą najczęściej wykorzystywanych guzików na przedni panel (pochylony pod kątem 45 stopni C dla ułatwienia obsługi nawet w przypadku, w którym subwoofer Yamaha stoi na podłodze).

Subwoofer Yamaha posiada 20 cm głośnik oraz ma wymiary 290 x 306 x 351 mm. Głośnik basowy Yamaha posiada nowoczesny design dostępny w wielu wariantach kolorystycznych. Zaokrąglony kształt i lakierowany akcent przedniego panelu sprawiają, że może on dopasować się do reszty Twojego domowego sprzętu audio.

Subwoofer Yamaha posiada opinie świetne! Chwalony jest szczególnie na to, że jest mocny jak na sprzęt domowy.

3. WILSON aktywny subwoofer SUB-10 BL

WILSON SUB-10 BL jest głośnikiem niskotonowym. Posiada aktywny system BassReflex. Zastosowany w nim został 250 mm (10”) głośnik o długim skoku membrany. Ma wymiary  oraz moc wyjściową RMS 150 W.

WILSON aktywny subwoofer SUB-10 BL

Subwoofer Wilson ma świetne opinie. Użytkownicy cenią sobie ten głośnik, nawet o pomieszczeniach około 30m2.

4. HECO AURORA przetwornik 30A

Heco Aurora sub 30a jest niskotonowym przetwornikiem docenianym na całym świecie. Innowacją jest zastosowanie podwójnego BassReflexu oraz dużego głośnika (30 cm), który zasilany jest przez wzmacniacz klasy A / B o mocy 250 W. Aurora system ma obudowę z płyty MDF, zaprojektowaną jako bardzo wytrzymałą, dzięki dodatkowemu, wewnętrznemu wzmocnieniu, która także zapobiega występowaniu zakłóceń rezonansowych.

HECO AURORA przetwornik 30A

Heco Aurora sub 30a ma opinie bardzo dobre, nawet pomimo trochę wyższej ceny niż poprzednicy.

5. YAMAHA Subwoofer aktywny NS-SW300

Głośnik basowy Yamaha ns sw300, to kolejne urządzenie wykorzystujące nowoczesną technologię Twisted Flare Port. Czyli otwór BassReflex z dedykowanym kanałem spiralnym opracowanym na podstawie intensywnych badań nad poprawą dźwięku wydobywającego się z subwoofera. Redukuje szum i zapewnia krystalicznie czysty dźwięk niskich tonów. Subwoofer Yamaha sw300 posiada rówież wybudowany wzmacniacz z układem podwójnego sprzężenia zwrotnego, pozwalający na brak cewki filtra wyjściowego. Zapewnia to bardzo niski szum i zniekształcenia.

YAMAHA Subwoofer aktywny NS-SW300

Subwoofer aktywny Yahama NS-SW300 korzysta również z technologii YST II. Łączy ona zasady negatywnej impedancji i prądu stałego w celu wysterowania stożka głośnika z lepszą kontrolą. Wykorzystuje obwody ANIC (Advanced Negative Impedance Converter) i optymalizuje efektywną impedencję głośnika. Daje to jeszcze stabilniejsze i dokładniejsze odwzorowanie niskich tonów łączące się również z wyższą jakością dźwięku.

Yamaha subwoofer aktywny NS-SW300 ma wbudowany głośnik 25 cm z cewką nawiniętą drutem o przekroju prostokątnym. Co to oznacza? Daje możliwość uzyskania wysokiej siły napędowej, umożliwiającą reprodukcję sprężystego i głębokiego basu, który jest wyrzucany na wprost nas.

Ten model, jak inne subwoofery Yamaha posiada przeniesione najczęściej używane głośniki na przedni panel sterowania. Dodatkowo posiada system kontrolny oraz automatyczny tryb czuwania, co powoduje niższe zużycie energii. Subwoofer aktywny Yamaha ma wymiary 350 x 366 x 420 mm.

Subwoofer Yamaha opinie ma bardzo dobre. Użytkownicy polecają nawet do pokoi o powierzchni około 50 m2.

Jak dobrać subwoofer do kina domowego? Ranking subwooferów do kina domowego

Będąc pasjonatem wysokiej jakości dźwięku i posiadając większy budżet do zainwestowania, możesz zdecydować się na bardziej profesjonalny subwoofer do domu.

Subwoofery pasywne

1. KLIPSCH Subwoofer pasywny R-112SW

Głośnik Klipsch R-112SW jest superniskotonowym przetwornikiem o wysokiej efektywności. Wyposażony jest on w głośnik 30 cm, z membraną wykonaną z materiału o nazwie „ Cerametallic”. Jest to lekkie i sztywne tworzywo, umożliwiające pracę z bardzo niskimi częstotliwościami. Wylot BassReflex umieszczony na froncie obudowy jest dość duży . Minimalizuje on szumy wywoływane przepływającym powietrzem. Subwoofer Klipsch posiada wbudowany wzmacniacz cyfrowy zapewniający bardzo dużą moc i wydajność (moc dynamiczna 600 W, ciągła 300 W) oraz dokładną reprodukcję dźwięku.

KLIPSCH Subwoofer pasywny R-112SW

Co ciekawe, geometria obudów głośników Klipsch jest prawnie zastrzeżona. Wykonana jest z płyty MDF i pokryta czarną szczotkowaną folią polimerową. Ustawiona jest na solidnym cokole, który pomalowany jest na czarny satynowy kolor. Całość ma wymiary 414 x 394 x 464 mm. Posiada także wbudowane opcjonalne łącze bezprzewodowe (WA-2 – Wireless Subwoofer Kit).

Klipsch subwoofer posiada opinie zazwyczaj dobre pomimo tego, że jest ot konstrukcja z 2014 roku.

2. DYNACORD pasywny głośnik A 118

Subwoofer Dynacord A 118 należy do znakomitej serii DYNACORD A-Line. Jest zdecydowanie najdroższym urządzeniem w naszym rankingu  Wbudowany do niego został 18” głośnik. Wykonany został z 15 mm sklejki, co zapewnia mu lekkość, a zarazem wytrzymałość. Impedancja kształtuje się na poziomie 8 Ohm oraz wysoką moc (ciągła 400 W, szczytowa 1600 W). Ten pasywny głośnik niskotonowy ma wymiary 661 x 507 x 574 mm.

jaki subwoofer

Subwoofer Dynacord pomimo nie posiadania zbyt rozległych opinii, ma świetne oceny.

Wybierasz subwoofer pasywny czy aktywny?

Aktywny subwoofer czy pasywny – który wybrać do domu?

Zastanawiasz się, jaki subwoofer do kina domowego – aktywny czy pasywny? Wybór rodzaju głośnika niskotonowego nie jest zbyt trudny. Wystarczy odpowiedzieć sobie po pierwsze na pytanie, jak bardzo zaawansowanym użytkownikiem jesteśmy. Nawet jeżeli póki co jesteś muzycznymi amatorami, możemy oczywiście aspirować do grona prawdziwych audiofilów. Powinniśmy zdać sobie sprawę jednak z tego, że będziemy musieli dość dużo przeczytać o dowiedzieć się o łączeniu, ustawieniu i obsłudze sprzętu muzycznego. Dodatkowo, tak jak pisaliśmy już wcześniej, będziesz musiał zainwestować w dodatkowy sprzęt (wzmacniacz).

Dla znacznej większości użytkowników kina domowego, wystarczający jest aktywny głośnik niskotonowy. Pomimo tego, że wydaje się być mniej profesjonalny, znacza część audiofilów jest z nich zadowolona. Może lepiej przeznaczyć czas który  poświęcilibyśmy na ustawianie sprzętu – na słuchanie muzyki?

Jak dobrać subwoofer do kolumn?

Bardzo ważnym elementem przy zakupie subwoofera jest dopasowanie go do posiadanego już sprzętu – kina domowego lub soundbar‘a. Parametry muszą zgadzać się przede wszystkim z możliwościami amplitunera.

Najważniejszą cechą jest impedancja znamionowa. Wyrażana jest w omach [Ohm], a jej wartość KONIECZNIE musi znajdować się w dostępnym przedziale określonym w amplitunerze. Może ona wynosić od 2 do 16 Ohm. Jeżeli źle ją dobierzemy, nasz sprzęt może ulec znacznemu uszkodzeniu.

Drugą kwestią jest znamionowa moc wzmacniacza. Możesz znaleźć informację o mocy wzmacniacza w amplitunerze (na przykład od 40 W do 170 W). Będzie to wtedy oznaczał o możliwość wykorzystania około 100 W na jedną kolumnę. Jeżeli nie uda znaleźć Ci się tej danej, posiłkuj się mocą znamionową RMS dla każdej z kolumn. Powinna być ona większa o 10-30% od mocy Twojego amplitunera. Oznaczać to będzie na przykład przy posiadaniu 40 W / kanał, że Twoje kolumny głośnikowe, jak i subwoofer powinny posiadać moc znamionową na poziomie od 45 W do 60 W. Nawet jeżeli pokusisz się o mocniejsze przetworniki, ich moc nie zostanie wykorzystana.

Powyższe oznacza, że znaleźliśmy odpowiedź na to, jakie głośniki dobrać do siebie oraz jaki subwoofer wybrać do amplitunera.


Zobacz także: Jakie kino domowe wybrać? Ranking najlepszych.

Jaki subwoofer do muzyki? Ranking subwooferów do muzyki

Dostępne na rynku subwoofery różnią się również kierunkiem promieniowania dźwięku. Konsekwencją jest to, że różnią się one rodzajem wydawanego brzmienia. Dostępne mamy downfire, frontfire lub free air.

Down-firing

Skierowanie fali dźwiękowej w dół, czyli w stronę podłogi, pozwala na równomierne rozprowadzenie niskich tonów po pomieszczeniu. Dzieje się tak dlatego, że dolna partia obudowy wypromieniowuje brzmienie w wielu kierunkach. Ten efekt wspomaga dodatkowo odpowiednia kubatura pomieszczenia, moc samego subwoofer ’a oraz jakość przetwornika. W tego typu rozwiązaniach, najczęściej stosowane są dwa rodzaje obudów. Bassreflex (otwarte) lub zamknięte. Mówi się, że obudowa Bass-Reflex jest bardziej skuteczna. Wszystko dlatego, że pozwala na uzyskanie głębokiego i czystego basu, zachowując niewielkie rozmiary. Lepiej sprawdzają się przy oglądaniu filmów i grania w gry.

Obudowa zamknięta pozbawiona jest otworu stratnego, czyli jest szczelnym „pudełkiem”. Dzięki temu daje więcej impulsywnego basu i możemy osiągnąć jeszcze czystszy i idealnie trafiające w punkt niskie tony. Jednak do tego konieczne jest zastosowanie już mocniejszego wzmacniacza. Zdecydowanie podłączenie tego zestaw jest polecany szczególnie dla osób preferujących słuchanie muzyki.

Front-firing

W tym przypadku membrana skierowana jest na wprost słuchacza. Powoduje to bezpośredni wyrzut dźwięku. Aby rozchodził się on równomiernie, dość często stosowaną praktyką jest kilka głośników zamontowanych jeden nad drugim.

jaki subwoofer
źródło: hifi24.pl

Free air

Jest to rozwiązanie, które wykorzystuje otoczenie jako pudła rezonansowe. O ile w pomieszczeniach nie jest to raczej stosowane, to w samochodach – jak najbardziej.

Każdy z tych systemów słychać trochę inaczej. I znów – to co wybierzemy zależy od naszych indywidualnych preferencji. Warto wybrać się nawet do sklepu w celu wsłuchania się w różnice.

Najlepszy subwoofer – na co zwrócić szczególną uwagę?

Od kupowanego sprzętu oczekujemy przede wszystkim pełnego spełnienia naszych oczekiwań. Najlepszy subwoofer to taki, którego brzmienie będzie nam odpowiadało. Jak to osiągnąć? Zwróć uwagę na to, żeby:

  • membrana subwoofer ’a miała jak największą membranę (jest to min.12 cali);
  • głośnik subwoofer powinien obsługiwać jak najniższe częstotliwości;
  • bardzo ważna jest moc wzmacniacza, do którego podpięty jest przetwornik. Musi zapewnić mu wystarczające zasilanie do rozwinięcia pełnych możliwości;
  • istotna jest również stabilna i dość duża obudowa (im większa, tym lepsza!).

Subwoofer – jaki kupić?

Zadając sobie pytanie na temat subwoofer ’a – jaki kupić, odpowiedź jest banalnie prosta. Aby kupić dobry subwoofer, przeanalizuj wszystko to, co napisaliśmy w naszym artykule. Następnie dobierz takie parametry, które będą odpowiadały przede wszystkim Twojej wrażliwości. I gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close