Close

Jaki subwoofer do kina domowego? Ranking i opinie

Jaki subwoofer kupić? Który z dostępnych modeli, to najlepszy subwoofer? W erze technologii kinowej 4K i wszechobecnego 3D ciężko wyobrazić sobie oglądanie filmów w domowym zaciszu na słabym sprzęcie, dlatego coraz więcej ludzi inwestuje w wysokiej jakości sprzęt multimedialny. Firmy prześcigają się w coraz to większych ekranach telewizorów, w technologiach wizualnych VR i 3D.

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Jakie są rodzaje subwooferów?

SUBWOOFER AKTYWNY SUBWOOFER AKTYWNY
+ nie wymaga wzmacniacza
+ często posiada opcję automatycznego wyłączania
+ możliwość kontroli brzmienia
- w tanich modelach zintegrowany wzmacniacz może okazać się słaby
SUBWOOFER PASYWNY SUBWOOFER PASYWNY
+ proste podłączenie
+ konfiguracja brzmienia dokonywana w jednym miejscu – na wzmacniaczu
- wymaga zewnętrznego wzmacniacza
- brak automatycznego wyłączania
- ograniczenia konfiguracji do możliwości wzmacniacza

Na co zwrócić uwagę przy zakupie subwoofera?

TYP SUBWOOFERA
TYP SUBWOOFERA

Do wyboru mamy subwoofery aktywne i pasywne. Te pierwsze występują w sprzedaży znacznie częściej. W ogólnym rozrachunku mają one więcej zalet niż wad i są polecane osobom, które nie mają ogromnej wiedzy w dziedzinie audio. Subwoofer aktywny to taki, który posiada wbudowany wzmacniacz. Konieczne jest zatem podłączenie takiego głośnika osobno do zasilania. Mamy jednak dzięki temu większe możliwości kontroli brzmienia głośnika. Subwoofer pasywny wymaga użycia osobnego wzmacniacza. Musimy więc wyposażyć się w taki model, który dostarczy energii zarówno do kolumn, jak i subwoofera (czyli wzmacniacz 2.1, 5.1, 7.1, 7.2 itp.). Wtedy wszelkie ustawienia dokonujemy poprzez zmiany parametrów naszego wzmacniacza.

PASMO PRZENOSZENIA
PASMO PRZENOSZENIA

To zakres, w którym subwoofer odtwarza dźwięki. Zwykle wynosi on od ok. 20-40 do ok. 150-300Hz. Im niższa jest dolna granica, tym niższy i głębszy bas usłyszymy. Górna granica to natomiast wyższe brzmienie. Jeśli wybierzemy subwoofer aktywny, to prawdopodobnie będziemy mogli kontrolować górną granicę zwaną pasmem odcięcia. To istotna cecha, która pozwala dostosować barwę brzmienia do naszych upodobań. Wyeliminujemy nieprzyjemne dla naszych uszu dudnienie i pozostawimy jedynie dobrze brzmiący, głęboki bas.

MOC I SYSTEM BASS REFLEX
MOC I SYSTEM BASS REFLEX

Naturalnie im moc jest wyższa, tym lepiej. Moc to parametr odnoszący się do zintegrowanego w subwoofer wzmacniacza. Zwykle przenosi się ona na maksymalne natężenie dźwięku, jakie wygeneruje nasz głośnik basowy. Wpływ na to ma jednak jeszcze kilka innych parametrów m.in. obecność systemu Bass-Reflex. Głosniki basowe w niego wyposażone zwykle generują mocniejszy bas, stąd są polecane dla fanów filmów i gier. Melomani mogą natomiast bardziej docenić konstrukcje szczelnie zamknięte, które nieco bardziej kontrolują brzeminie kosztem wymagania mocniejszego wzmacniacza. Mniejsze i tańsze subwoofery mają moc od ok. 40WW, modele ze średniej półki na poziomie 100-200W, a duże i najdroższe konstrukcje przekraczają 300W RMS.

ESTETYKA
ESTETYKA

Głośnik basowy będzie oczywiście istotnym elementem wystroju naszego salonu lub pokoju do odsłuchu muzyki. Warto więc wybrać taki model, który będzie dobrze pasował estetyką do innych sprzętów (zwłaszcza kolumn) znajdujących się w tym pokoju. W sprzedaży znajdziemy setki różnych modeli subwooferów, które są zwykle wykonane z drewna lub jego pochodnej. Królują proste designy i barwy, ale możliwy jest zakup także urządzeń wyróżniających się swoim wzornictwem, którym przyciągają wzrok. Nietypowa estetyka może czasem nieść ze sobą interesujące rozwiązania poprawiające jakość dźwięku czy jego rozprowadzania. Mowa tu o ułożeniu membrany głośnika pod pewnym kątem czy stworzeniu konstrukcji mieszczącej kilka membran działających w parze (np. SONOS SUB).

MOŻLIWOŚCI KONFIGURACJI BRZMIENIA
MOŻLIWOŚCI KONFIGURACJI BRZMIENIA

Większość subwooferów aktywnych posiada na swoim tyle panel kontrolny. Znajdizemy tam pewne pokrętła i przełączniki. Niemal zawsze jest tam potencjometr regulujący natężenie, czyli siłę dźwięku. Bardzo istotna jest także możliwość regulacji częstotliwości odcięcia. To ustalanie wartości górnego pasma przenoszenia, powyżej której subwoofer nie będzie już odtwarzał dźwięków. Często spotkamy też możliwość odwrócenia fazy (wyjątkowo przydatne, gdy korzystamy z kilku głośników basowych), a także opcję włączenia i wyłączenia automatycznego przechodzenia w tryb czuwania. To bardzo przydatne rozwiązanie, które całkiem wyłącza wzmacniacz głośnika, gdy nie przychodzą do niego żadne wyraźne sygnały. Usuwa to wszelkie szumy i zdarzające się ciche buczenie.

Jaki subwoofer wybrać - ranking subwooferów

Będąc pasjonatem wysokiej jakości dźwięku i posiadając większy budżet do zainwestowania, możesz zdecydować się na bardziej profesjonalny subwoofer do domu.

Jamo SUB 210

★★★★★
Jamo SUB 210
SPECYFIKACJA
TYP: Aktywny, bass-reflex
MOC: 100W RMS
PASMO PRZENOSZENIA: 38-200Hz
Sprawdź cenę

Poczuj mocne uderzenie.

Subwoofer Jamo SUB 210 to model z niższej półki cenowej. Za kilkaset złotych nabywany niepozornie wyglądający głośnik, który skrywa zadziwiająco dobre podzespoły. Składa się na nie wzmacniacz o zadziwiającej mocy 200W. To bardzo duża moc, która poruszy 200-milimetrową membraną głośnika tak, by wydobyć z niej mocny i soczysty bas. Wspiera to także konstrukcja bass-reflex, podbijając dodatkowo siłę brzmienia. To wszystko zaprojektowano tak, by wygląd subwoofera z każdej strony był taki sam – zarówno membrana, jak i otwór bass-reflex znalazły się na spodniej ściance. To więc idealny wybór dla minimalistów estetycznych.

Pełna kontrola nad brzmieniem.

Jak przystało na subwoofer aktywny, znalazły się tu pokrętła i przełącznik do dostosowania parametrów urządzenia. Mamy tu potencjometr zmieniający siłę brzmienia, pokrętło regulujące częstotliwość pasma odcięcia oraz regulację fazy w zakresie od 0 do 180 stopni. Jamo dodało też opcję automatycznego przechodzenia wzmacniacza w tryb STANDBY. Tę funkcję można dodatkowo wyłączyć. To zatem pełny zestaw regulacji wszelkich niezbędnych parametrów głośnika, co nie jest zbyt często spotykane w tym przedziale cenowym.

ZALETY
WADY
+ duża moc
+ dobry stosunek jakość/cena
+ automatyczne przechodzenie w STANDBY
+ wiele wariantów kolorystycznych
- brak reprodukcji częstotliwości z zakresu 20-38Hz
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“W tej cenie jest na pewno warty polecenia. Dźwięk jest bardzo na plus, do tego jest spora ilość możliwości zmiany parametrów. Estetyka neutralna, każdy powinien dobrać wersję do swojego wystroju.” - Marian, Warszawa
“Subwoofer zdecydowanie daje radę. Po poświęceniu chwili na ustawienie wszystkich opcji uzyskałem przyjemny, głęboki i soczysty basik. Dźwięk świetnie zgrał się z kolumnami i to jest najważniejsze. Mały, elegancki i niedrogi sub do wielu setupów.” - Anatol, Białystok

Klipsch R-12SW

★★★★★
Klipsch R-12SW
SPECYFIKACJA
TYP: Aktywny, bass-reflex
MOC: 200W RMS
PASMO PRZENOSZENIA: 29-120Hz
Sprawdź cenę

Wyższa półka brzmienia

Głośnik basowy Klipsch ma aż 400W mocy muzycznej ( i 200W RMS). W połączeniu z ogromną, 12-calową membraną zapewniają potężne uderzenia basu i wypełnienie dźwiękiem każdego, nawet największego salonu. Głosnik poradzi sobie z odtworzeniem częstotliwości już od 29Hz i doskonale wprowadzi klimat mrocznych scen czy wypełni przestrzeń mocnymi brzeminaimi hip-hopu, dubstepu czy muzyki drum’n’bass. Głośnik oczywiście dostosujemy także do naszych upodobań. Na tylnym panelu znalazły się pokrętła kontrolujące wzmocnienie dźwięku, częstotliwość odcięcia czy przełącznik funkcji automatycznego przechodzenia w tryb uśpienia.

Nie da się go pomylić.

Głośniki firmy Klipsch wyposażone są w charakterystyczne dla marki membrany w kolorze miedzi. Połączenie tej barwy z ciemnym grafitem obudowy zapewnia wyjątkową, rozpoznawalną i bardzo atrakcyjną estetykę. Dzięki niej produkty firmy Klipsch nie tylko uzupełniają estetykę pomieszczenia, ale nadają jej w dużej mierze powiewu świeżości i klasy. Warto jeszcze nadmienić wyjątkowo wysoką jakość wykonania wszystkich głośników marki Klipsch. Grube ścianki z MDF-u są pokryte szczotkowaną okleiną nadającą produktowi charakteru sprzętu z wysokiej półki.

ZALETY
WADY
+ duża moc
+ efektowny wygląd
+ świetne brzmienie
- brak odłączanego przewodu zasilającego
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Wahałem się nad kilkoma rozwiązaniami w kwestii subwoofera. Zdecydowałem jednak nie stawiać na półśrodki i zakupiłem właśnie ten głośnik firmy Klipsch. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Brzmienie jest na najwyższym poziomie, dźwięk bardzo dynamiczny i głęboki. Subwoofer warty swej ceny.” - Marek, Tropy Elbląskie
“Kupiłem ten model z polecenia i zdecydowanie nie żałuję. Subwoofer jest nieziemski i wprowadził całkowicie nowe brzmienie do mojego salonu. Różnica względem samego zestawu kolumn stereo jest bardzo wyraźna. Szczególna różnica jest odczuwalna podczas seansów filmowych.” - Arek, Zakopane

Magnat Supreme II Sub 202A

★★★★★
Magnat Supreme II Sub 202A
SPECYFIKACJA
TYP: Aktywny, bass-reflex
MOC: 80W RMS
PASMO PRZENOSZENIA: 20-200Hz
Sprawdź cenę

Eleganckie uzupełnienie zestawu kolumn

Magnat Supreme II Sub to model łączący w sobie zarówno świetne brzmienie, jak i elegancką stylistykę i niewygórowaną cenę. Spora, 200 milimetrowa membrana głośnika połączona jest z mocnym, 80-watowym wzmacniaczem (moc muzyczna 160W). Głośnik został umieszczony na frontowej ściance kolumny, dzięki czemu dochodzący z niej do nas dźwięk jest bezpośredni i intensywny. To zatem rewelacyjne uzupełnienie zestawu dwóch kolumn stereo, w których może nam nieco brakować intensywnego uderzenia.

Pełna kontrola w całym zakresie

Magnat Supereme II Sub posiada na swojej tylnej ściance pełen zestaw regulatorów. Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że odtwarzane przez głośnik pasmo zaczyna się już od 20Hz, czyli od uśrednionej dolnej granicy ludzkiego słuchu. Możemy więc ustawić brzmienie wyłącznie w ultra niskim paśmie, dzięki czemu zachowamy naturalne brzmienie naszych kolumn w przedziale np. od 80Hz, dodając jedynie mocne najniższe uderzenia, które poruszą nami podczas scen akcji. Magnat oferuje oczywiście ponadto funkcję automatycznego wyłączania i regulację natężenia dźwięku.

ZALETY
WADY
+ elegancki wygląd
+ dobry stosunek jakości do ceny
+ brzmienie już od 20Hz
- nieidealne rozchodzenie się dźwięku po pomieszczeniu
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jak na sprzęt za relatywnie niewielkie pieniądze, ten subwoofer Magnat okazuje się być naprawdę dobry. Bas jest głęboki i przestrzenny, a także poprawieni kontrolowany. Z racji ustawienia membrany na froncie głośnika musimy trochę pokombinować z idealnym ukierunkowaniem sprzętu, ale ta chwila pracy jest dobrze wynagrodzona w postaci znacznej poprawy brzmienia.” - Jan, Kartuzy
“Magnat przyzwyczaił mnie do dobrego stosunku jakości produktów do ich ceny. Jak dotąd zawsze jestem zadowolony – tak jest również w tym przypadku. Głośnik elegancko wpisuje się estetycznie w wystrój mojego salonu oraz doskonale dopasowuje się swoim brzmieniem do dźwięku kolumn tej samej firmy. ” - Anna, Elbląg

Yamaha NS-SW100

★★★★★
Yamaha NS-SW100
SPECYFIKACJA
TYP: Aktywny, bass-reflex
MOC: 50W RMS
PASMO PRZENOSZENIA: 25-180Hz
Sprawdź cenę

Idealny do filmów i muzyki

Ten model proponowany przez świetną firmę Yamaha to produkt stworzony z myślą o fanach kina akcji oraz muzyki nowoczesnej. NS-SW100 posiada 250-milimetrowy przetwornik zdolny wyprodukować bardzo głęboki, soczysty i dynamiczny bas. W połączeniu ze 100-watowym wzmacniaczem (moc muzyczna) , głośnik ten oferuje brzmienie zdolne wypełnić powierzchnię do ok. 20m2 (średniej wielkości salonu). To wszystko przy zachowaniu klasycznego, eleganckiego designu i niewielkich wymiarów.

Czysty bas pozbawiony szumu

Nie moc, a niespotykana jakość brzmienia jest cechą wyróżniającą ten model spośród produktów konkurencji. Subwoofer Yamaha NS-SW100 został wyposażony w tzw. Twisted Flare Port. Jest to kielichowaty i lekko skręcony kształt konstrukcji kanału, która optymalizuje pod względem akustyki przepływ powietrza. Twisted Flare Port minimalizuje występowanie wszelkich szumów, które zwykle mogą powstawać w typowych konstrukcjach subwooferów. Zwiększona jest płynność ruchu, co rozprasza wir powietrza. Dźwięk zachowuje zatem najwyższą precyzję.

ZALETY
WADY
+ rewelacyjna precyzja brzmienia
+ świetny wygląd
+ atrakcyjna cena
- brak funkcji automatycznego wyłączania
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Yamaha jak zwykle dostarczyła sprzęt najwyższej klasy. Nawet pomimo niskiej ceny, jest to głośnik brzmiący na poziomie konstrukcji wyraźnie droższych. Bas jest czysty, precyzyjny i głęboki. Nie ma oczywiście mowy o jakimkolwiek dudnieniu. Podsumowując – polecam z czystym sumieniem.” - Jerzy, Szczecin
“Nie spodziewałam się aż takiej różnicy po jego dodaniu! Subwoofer robi świetną robotę. Brzmienie jest bardzo głębokie i je „czuć”. Pięknie roznosi się po pomieszczeniu. Nie ma żadnego szumu, dudnienia czy innych nieprzyjemnych efektów. Świetny subwoofer za niewielkie pieniądze.” - Michał, Poznań

SVS SB-1000 PRO

★★★★☆
SVS SB-1000 PRO
SPECYFIKACJA
TYP: Aktywny, szczelny
MOC: 325W RMS
PASMO PRZENOSZENIA: 20-270Hz
Sprawdź cenę

Bez kompromisów

Ten subwoofer marki SVS wyróżnia się od razu swoją ogromną membraną. Zajmujący całą powierzchnię ścianki frontowej głośnik ma średnicę 12 cali (ponad 30cm). To wartość robiąca wrażenie. Jeszcze większe wrażenie robi jednak moc podłączonego wzmacniacza. Wynosi ona niewyobrażalne 325W RMS! Moc szczytowa to natomiast aż 820W! Te wartości są jednak jak najbardziej potrzebne do umożliwienia odtwarzania mocnego brzmienia. To z powodu zamkniętej konstrukcji subwoofera. Nie mamy tutaj otworu bass-reflex, jaki zwykle znajdziemy w większości tego typu urządzeń.

Wyjątkowy panel sterujący

Brak otworu bass-reflex to nie jedyna wyróżniająca ten sprzęt cecha. Subwoofer SVS przyciąga uwagę nawet za sprawą nietypowego wyglądu ścianki tylnej. Znajdziemy na niej zestaw przycisków oraz…wyświetlacz składający się z 11 diod. Zastępuje on skalę potencjometrów, które zwykle mają kształt pokręteł o ograniczonym obrocie. Tutaj zmiany częstotliwości odcięcia oraz przesunięcia fazowego regulujemy przyciskami. Na wyświetlaczu wskazywana jest natomiast wybierana wartość skali. To rozwiązanie zabezpiecza nas przed przypadkowym przekręceniem potencjometru podczas przesuwania głośnika, a także przed jego uszkodzeniem w dalszej przyszłości (co jest niestety popularną usterką).

ZALETY
WADY
+ wybitna kontrola basu
+ świetny panel kontrolny
+ niewielkie wymiary
- wysoka cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Powiedzieć, że ten sprzęt jest dobry to tak, jakby nie powiedzieć nic. Subwoofer ma wspaniałą charakterystykę brzmienia. Bas jest ekstremalnie czysty i wspaniale kontrolowany przez wzmacniacz. To zapewne zasługa zamkniętej konstrukcji. Do tego sprzęt jest niewielki i cieszy oko. ” - Adam, Wejherowo
“Jeśli poszukujesz subwoofera bez kompromisów i w dużym budżecie, to ten JEST DOSKONAŁY! Sprzęt gra nieziemsko, ogromnie wpłynął na charakter brzmienia zestawu kina w domu. Bas jest piękny, jednak słowa go nie opiszą. Trzeba go po prostu posłuchać.” - Magda, Warszawa

EDIFIER T5 70W

★★★★☆
EDIFIER T5 70W
SPECYFIKACJA
TYP: Aktywny, bass-reflex
MOC: 70W RMS
PASMO PRZENOSZENIA: 25-180Hz
Sprawdź cenę

Dobra jakość w niskiej cenie

Edifier przygotował model T5 z myślą o klientach, którzy chcą uzyskać maksymalnie dobrą jakość brzmienia przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny produktu. Ten głośnik niskotonowy wyposażono we wzmacniacz o mocy 70W RMS oraz membranę o średnicy 8 cali. Ścianki wykonano natomiast z MDF-u o grubości 2,1cm. To rodzaj i grubość materiału stosowane w znacznie, nawet kilkukrotnie droższych modelach subwooferów. To zatem świetny wybór do wsparcia naszego zestawu kolumn stereo.

Elegancja w każdym calu

Subwoofer Edifier nie tylko świetnie brzmi, ale i doskonale wygląda. Ważąca 13kg konstrukcja została oklejona elegancką okleiną, a dbałość o szczegóły widać w każdym detalu. Nawet pokrętła potencjometrów znajdujące się na tylnej ściance wykonano z pieczołowitością. Skoro już o nich mowa, to warto wspomnieć, że w głośniku możemy regulować natężenie dźwięku oraz jego górne pasmo odcięcia. Znalazł się też przełącznik odwracania fazy oraz – nietypowo – zarówno wejścia jak i wyjścia sygnałowe cinch. To przydatne rozwiązanie dla mniej konwencjonalnych zestawów audio.

ZALETY
WADY
+ atrakcyjna cena
+ elegancki wygląd
+ dodatkowe wyjścia sygnałowe
- nieidealne kontrola brzmienia
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Edifier T5 okazał się świetnym zakupem. Subwoofer dał solidne wzmocnienie basu, który jednocześnie nie przytłacza innych dźwięków. Brzmienie jest całkiem czyste i świetnie zgrywa się z parą głośników tej samej firmy. W tej cenie na pewno warto.” - Joanna, Gdynia
“Jak na niewielki wariant subwoofera, to muszę go bardzo pochwalić. Sprzęt wyciska wszystkie soki z każdej powierzchni membrany. Mogłoby się wydawać, że 8 cali to rozmiar głośnika do mniejszego salonu, ale u mnie na 20 metrach kwadratowych radzi sobie z dużym zapasem. ” - Wojciech, Bydgoszcz

WHARFEDALE WH-D8

★★★★☆
WHARFEDALE WH-D8
SPECYFIKACJA
TYP: Aktywny, bass-reflex
MOC: 70W RMS
PASMO PRZENOSZENIA: 40-120Hz
Sprawdź cenę

Legendarna jakość dla każdego

Subwoofer Wharfedale Wh-D8 to poważny sprzęt. Świadczy o tym już na pierwszy rzut oka masywny radiator umieszczony na tylnej ściance. Jego zadaniem jest chłodzenie podzespołów wzmacniacza subwoofera. Ten ma moc 70 W i zasila 8-calowy przetwornik dźwięku. Całość idealnie współgra i zapewnia soczyste, mocne brzmienie głośnika. Wharfedale WH-D8 to konstrukcja z technologią bass-reflex. Znalazły się w niej także inne nowoczesne rozwiązania umożliwiające regulację parametrów dźwięku znaną z wielu innych nowoczesnych subwooferów.

Dopasuj do swojego stylu

Model WH-D8 dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnej i białej. Możemy go więc dopasować do posiadanego już przez nas zestawu kolumn. Czarny wariant subwoofera wygląda klasycznie i stonowanie. Biała wersja posiada natomiast kontrastującą, czarną membranę umieszczoną na frontowej ściance. Daje to efekt, który przyciąga wzrok, a wygląd świetnie się wkomponuje do nowoczesnych wystrojów salonów. Niezależnie od wersji kolorystycznej, głośnik jest wykonany z najwyższa dbałością o detale.

ZALETY
WADY
+ świetny wygląd
+ bardzo dobre brzmienie
+ automatyczne wyłączanie
- w tej cenie moc mogłaby być wyższa
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jestem fanem marki od lat. To chyba jedna z niewielu firm, której jakość produktów jest od lat utrzymywana na wysokim poziomie. Nie czuć w nich cięcia kosztów, a wręcz projektowanie elementów „na wyrost”. Przykładem jest duży radiator. Poza bardzo dobrym brzmieniem mamy tu przywiązanie uwagi do każdego detalu.” - Ryszard, Olsztyn
“Subwoofer gra tak, jak wygląda. Czyli według mnie REWELACYJNIE. Oczywiście jak to w przypadku sprzętu audio, najlepiej przesłuchać go przed zakupem i ocenić według własnego gustu. Nie sądzę jednak, żeby znalazł się ktoś niezadowolony z tego produktu. ” - Krzysztof, Elbląg

TAGA Harmony TSW-90

★★★☆☆
TAGA Harmony TSW-90
SPECYFIKACJA
TYP: Aktywny z opcją działania pasywnego, bass-reflex
MOC: 95W RMS
PASMO PRZENOSZENIA: 30-150Hz
Sprawdź cenę

Wysoka moc, solidny dźwięk

Taga Harmony TSW-90 to sprzęt o większym przetworniku. Jego średnica wynosi już 10 cali, czyli nieco ponad 25cm. Jak na przedział cenowy poniżej 1000zł, to wartość ta jest wręcz niespotykana. Królują tu głównie modele z membranami 8-calowymi. Zaletą jest również całkiem spora moc. 95W RMS oraz aż 260W mocy szczytowej świadczą o solidnym wykonaniu oraz o dobrych komponentach wzmacniacza. Sprzęt przenosi ponadto dźwięk o częstotliwości już od 30Hz. Górną granice możemy regulować natomiast w zakresie od 35 do 150Hz. To szeroki zakres ustawień pozwalający znacząco wpłynąć na brzmienie głośnika.

Dwa rodzaje podłączeń

Jako jeden z nielicznych subwooferów, ten model firmy Taga Harmony posiada dwa zestawy wejść sygnałowych. Pierwszy zestaw służy do podłączenia kabli Cinch, którymi prześlemy informację bez wzmocnienia. Używamy wtedy wbudowanego w subwoofer wzmacniacza. Drugi zestaw złącz używany jest natomiast wtedy, gdy dźwięk będzie pochodził z zewnętrznego wzmacniacza i nie będziemy chcieli korzystać ze wzmacniacza wbudowanego w subwoofer. Ten głośnik niskotonowy będzie więc działał jako aktywny lub pasywny.

ZALETY
WADY
+ dobry stosunek jakości brzmienia do ceny
+ możliwość używania jako subwoofera pasywnego
+ duża średnica membrany
- niezbyt elegancki wygląd
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jeśli najważniejsza jest dla Ciebie jakość dźwięku, moc brzmienia czy funkcjonalność, to ten subwoofer jest w pełni godny polecenia. To bardzo sensowny głośnik za niewielkie pieniądze (jak na model 10-calowy), który zawstydzi niejeden znacznie droższy sprzęt.” - Adrian, Ełk
“Moc tego suba jest naprawdę duża. Dla eksperymentu polecam przekręcić potencjometr na maksimum. Uzyskamy w ten sposób małe trzęsienie wszystkiego w pokoju. Sprzęt gra naprawdę pierwszorzędnie, co jest chyba najważniejsze. Widać, że dla producenta wygląd jest kwestią drugorzędną, ale to nic złego, bo oszczędzamy na tym my – konsumenci. ” - Bartosz, Kartuzy

Jamo Concert II C912

★★★☆☆
Jamo Concert II C912
SPECYFIKACJA
TYP: Aktywny, bass-reflex
MOC: 200W RMS
PASMO PRZENOSZENIA: 29-125Hz
Sprawdź cenę

Poczuj brzmienie klasy ciężkiej

Jak przystało na subwoofer z dużym przetwornikiem, nie musimy się obawiać o zbyt małe ilości głębokiego basu podczas seansów filmowych. 12-calowa membrana poruszy każdym słuchem w każdym pokoju. Bezpośrednie jej ustawienie na frontowej ściance zapewnia natomiast świetną propagację dźwięku w otwartej przestrzeni. Interesująco wpływa to także na stylistykę. Membrana ma kolor biały, dzięki czemu świetnie kontrastuje z pozostałą powierzchnią kolumny. Warto jeszcze dodać, że urządzenie wyposażono w mamuci wzmacniacz o mocy 200W RMS oraz 400W mocy muzycznej.

Łączność bezprzewodowa

Jamo C912 to jeden z niewielu subwooferów dostępnych na rynku, który oferuje możliwość bezprzewodowego połączenia się ze źródłem dźwięku. To zawsze miły dodatek, który może okazać się naprawdę przydatny. Dzięki temu głośnik możemy ustawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Ułatwia to również układanie kabli i niweluje ograniczenia, które wynikają z ich korzystania. Producent Jamo zapewnia ponadto, że zintegrowany moduł Bluetooth nie pogarsza jakości brzmienia utworów.

ZALETY
WADY
+ świetne brzmienie
+ bardzo wysoka moc
+ łączność bezprzewodowa
- dość duże wymiary
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Po dużym i tak masywnym subwooferze spodziewałbym się tylko najlepszego i najgłębszego basu…i taki właśnie dostałem! Ten sub Jamo jest naprawdę potworkiem, ma solidne komponenty i przy tym jest całkiem akceptowalny cenowo. Polecam.” - Adam, Katowice
“Wg mnie w przedziale do 2000zł jest to jeden z najlepszych subwooferów dostępnych w sprzedaży. Ten Jamo ma bardzo dużo mocy, gra bardzo nisko i czysto, a przy tym kosztuje rozsądną kwotę. Trudno jest mi znaleźć jakąkolwiek jego wadę. Ode mnie leci pełne 10/10.” - Michał, Opole

Wilson SUB 9

★★★☆☆
Wilson SUB 9
SPECYFIKACJA
TYP: Aktywny, bass-reflex
MOC: 150W RMS
PASMO PRZENOSZENIA: 25-150Hz
Sprawdź cenę

Świetny zestaw złącz

Na tylnej ściance tego subwoofera marki Wilson znajdziemy wyjątkową dużą ilość portów. Są oczywiście wejścia w formie wtyków Cinch, potencjometr regulujący głośność, drugi zmieniający częstotliwość odcięcia oraz dwa przełączniki zmieniające funkcje automatycznego wyłączania oraz przesunięcie fazowe (do wyboru standardowe 0 lub 180 stopni). Poniżej znalazł się ogromny radiator, którego zadaniem jest odprowadzanie ciepła z wzmacniacza. Zapewne będzie w tym skuteczny. Jeszcze niżej umieszczono natomiast przełącznik POWER, wtyk przewodu zasilającego oraz aż 8 gniazd na przewody do głośników stereo. Dzięki nim możemy zastosować bardziej wymyślne ustawienie elementów naszego systemu audio, umieszczając przy tym amplituner w trudniej dostępnym miejscu.

Wielka moc, niska cena

Wilson SUB 9 charakteryzuje się bardzo dużą mocą w swoim przedziale cenowym. Mowa tu o 150 watach RMS. W połączeniu z dużą, 8-calową membraną uzyskujemy sprzęt zdolny zadowolić niemal każdego melomana i fana kina domowego. Brzmienie schodzi bardzo nisko, aż do wartości 25Hz. TO naprawdę głęboki, mocny bas. Górna granica może być natomiast regulowana w zakresie od 50 do 150Hz. Daje nam to pełną kontrolę nad charakterystyką dźwięku, a solidna i mocna konstrukcja dodatkowo zabezpiecza przed wystąpieniem jakiegokolwiek niechcianego dudnienia, rezonansu czy pogłosu.

ZALETY
WADY
+ duża moc
+ nienaganna estetyka
+ dodatkowe wyprowadzenia złącz dla kolumnla siebie.
- niezbyt efektowna membrana
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo dobry sprzęt. Subwoofer idealnie uzupełnia zestaw 5 kolumn w pokoju i dodaje to „coś” filmom czy muzyce (zwłaszcza koncertom). Dźwięk nie tylko się słyszy, ale i czuje. Zdecydowanie warto było go kupić. Do tego jest w nim sporo opcji regulacji parametrów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. ” - Joanna, Kraków
“Świetny sub. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się takiej jakości po sprzęcie wycenionym tak nisko. Wilson zdecydowanie postarał się w przypadku tego modelu i dostarczył naprawdę solidne urządzenie za niewielkie pieniądze. Polecam każdemu. Ograniczeniem nie powinny być nawet wymiary, bo i te są całkiem małe. ” - Andrzej, Grudziądz

Wybierasz subwoofer pasywny czy aktywny?

Aktywny subwoofer czy pasywny – który wybrać do domu?

Zastanawiasz się, jaki subwoofer do kina domowego - aktywny czy pasywny? Wybór rodzaju głośnika niskotonowego nie jest zbyt trudny. Wystarczy odpowiedzieć sobie po pierwsze na pytanie, jak bardzo zaawansowanym użytkownikiem jesteśmy. Nawet jeżeli póki co jesteś muzycznymi amatorami, możemy oczywiście aspirować do grona prawdziwych audiofilów. Powinniśmy zdać sobie sprawę jednak z tego, że będziemy musieli dość dużo przeczytać o dowiedzieć się o łączeniu, ustawieniu i obsłudze sprzętu muzycznego. Dodatkowo, tak jak pisaliśmy już wcześniej, będziesz musiał zainwestować w dodatkowy sprzęt (wzmacniacz).

Dla znacznej większości użytkowników kina domowego, wystarczający jest aktywny głośnik niskotonowy. Pomimo tego, że wydaje się być mniej profesjonalny, znacza część audiofilów jest z nich zadowolona. Może lepiej przeznaczyć czas który  poświęcilibyśmy na ustawianie sprzętu - na słuchanie muzyki?

Jednak nie każdy myśląc o nowym sprzęcie skupia uwagę na aspekcie audio, który obok ogromnego ekranu jest nieodzownym elementem klimatu każdej sali kinowej. No właśnie, kino. To, co „robi robotę” w wielkich multipleksach, to oprócz ogromnego ekranu – dźwięk Dolby Surround czy Atmos, czyli dźwięk przestrzenny, rozchodzący się i dochodzący z każdej strony pomieszczenia. W zaciszu domowym jesteśmy przyzwyczajeni do jednego, wąskiego strumienia dźwięku jakim jest telewizor lub komputer stojący przed nami, co bardzo zuboża wrażenia jak i emocjonalny odbiór oglądanych dzieł.

Wraz z możliwościami i adekwatnie rosnącymi wymaganiami konsumentów technologia dźwięku przestrzennego zaczęła coraz częściej zaglądać do naszych domów w postaci kina domowego. Tylko jak z odbiorcy zwykłego telewizyjnego odbiornika stać się posiadaczem własnej mini sali kinowej w salonie? Jak sprawić, aby wieczorny seans na kanapie dostarczył nam wrażeń na tak wysokim poziomie, że nie będziemy musieli przepłacać za wyjście do multipleksu? Spieszymy z pomocą i wyjaśniamy!

Subwoofer a kino domowe

Większość osób wybierając kino domowe skupia się przede wszystkim na takich parametrach jak wielkość sprzętu czy ilość samych głośników bocznych. A czy zdajesz sobie sprawę, że największa magia dzieje się za pośrednictwem urządzenia, które nazywa się subwoofer? Jeśli nie wiesz czym dokładnie jest ta obcobrzmiąca część zestawu – już spieszymy z tłumaczeniem. Głośnik typu subwoofer to głośnik subniskotonowy, którego głównym zadaniem jest obsługa dźwięków z najniższego słyszalnego pasma, najczęściej jest to przedział 20-250 Hz, czyli mówiąc po ludzku – dzięki niemu zostaje wzmocniony bas i głębia dźwięku przez nas odbieranego. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż oglądając film – to właśnie efekt basu przyprawia nas o gęsią skórkę na rękach w momentach kulminacyjnych.

jaki subwoofer
źródło: hifipolska.pl

Bez dobrych efektów basowych dźwięk wydaje się płaski i bez wyrazu, jak dźwięk z najtańszych słuchawek dousznych (zwłaszcza fani muzyki elektronicznej wiedza o czym mówię – bez basu nie ma zabawy!). Jeśli więc chcesz zainwestować w dobry zestaw kinowy, lub cenisz sobie z rana energetyczną muzykę do której nogi same się rwą – musisz koniecznie zainwestować w dobry głośnik typu subwoofer do kina domowego. Oczywiście nie każdy wie jak dobrać ten rodzaj głośnika do swoich potrzeb, jaki subwoofer do kina domowego – aktywny czy pasywny, jak dobrać subwoofer do kolumn czy jak dokonać wyboru spośród głośników których koszt potrafi dochodzić do kilkunastu tysięcy złotych. Spieszymy z pomocą! Doradzimy jaki subwoofer do kina domowego spełni oczekiwania każdego fana współczesnej filmografii, jaki sprzęt będzie najlepszy do słuchania Twojej ulubionej muzyki, i przekonamy się czy na pewno większa ilość głośników to lepsza jakość dźwięku.

Subwoofer aktywny czy pasywny – jakie są różnice?

Głośniki typu subwoofer dzielą się na 2 kategorie – aktywne i pasywne. Brzmi enigmatycznie, ale różnica pomiędzy tymi dwoma typami jest dosyć prosta. Głośniki aktywne mają wbudowany wzmacniacz, a pasywne korzystają ze wzmocnienia zewnętrznego, czyli sam nie wzmacnia sygnału dostarczanego, a wykorzystuje już wzmocniony sygnał. Co to oznacza dla nas w praktyce?

Subwoofer Aktywny
Wbudowany wzmacniacz

Jedną z najważniejszych zalet subwooferów aktywnych jest posiadanie wbudowanych wzmacniaczy.

Gotowy do użycia od zaraz

Dzięki tego, że subwoofer aktywny posiada wbudowany wzmacniacz, jedyne co należy zrobić, by rozpocząć użytkowanie, to podłączyć go do sprzętu grającego, czy kina domowego.

Wygląd

Subwoofery aktywne są najczęściej kupowane przez standardowych użytkowników, przez co wyglądają one bardzo atrakcyjnie i nowocześnie.

Przeznaczenie

Subwoofery aktywne, jak już wspomniano, są przeznaczone głównie jako wyposażenie kin domowych lub sprzędów HiFi.

Subwoofer Pasywny
Brak wbudowanego wzmacniacza

Jedną z najważniejszych cech subwooferów pasywnych, jest fakt braku wbudowanego wzmacniacza.

Użycie wymaga dodatkowego wyposażenia

Jak wspomniano, aby użyć subwoofera pasywnego, należy posiadać odpowiedni wzmacniacz

Wygląd

Subwoofery pasywne są najczęściej stosowane jako elementy systemów nagłośnieniowych sal koncertowych, wydarzeń i imprez, w związku z czym cechuje je standardowy i estradowy wygląd. Zastosowanie takiego rodzaju subwoofera w domu nie jest zatem zalecane.

Przeznaczenie

Subwoofery aktywne, jak już wspomniano, są przeznaczone głównie jako elementy składowe systemów nagłośnieniowych sal koncertowych i wydarzeń.

Subwoofer aktywny

Jest to najpopularniejszy rodzaj dodawany w zestawach. Ogólnie ujmując - samowystarczalne urządzenie gotowe do podłączenia, instalacji i użytkowania. Ze względu na wygodę dla użytkownika – może być droższy, jednak nie musimy martwić się o samodzielne dokompletowanie wzmacniaczy i takie urządzenie zajmuje dzięki temu o wiele mniej miejsca. Polecany dla osób które nie do końca znają się na sprzęcie tego typu.

Subwoofer pasywny

Jest to sprzęt dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy mają większe obeznanie techniczne w świecie sprzętów audio. Co prawda głośnik sam w sobie jest sprzętem mniejszym, jednak należy pamiętać o tym, że wymagane będzie dokupienie dopasowanego wzmacniacza zewnętrznego, co może przysporzyć kłopotu laikowi zarówno w kwestii technicznej, jak i końcowego rozstawienia i wielkości zestawu. Jest to sprzęt mniej popularny i polecany przede wszystkim melomanom, którzy cenią sobie najwyższą jakość dźwięku.

Jak dobrać subwoofer do kolumn?

Bardzo ważnym elementem przy zakupie subwoofera jest dopasowanie go do posiadanego już sprzętu - kina domowego lub soundbar'a. Parametry muszą zgadzać się przede wszystkim z możliwościami amplitunera.

Najważniejszą cechą jest impedancja znamionowa. Wyrażana jest w omach [Ohm], a jej wartość KONIECZNIE musi znajdować się w dostępnym przedziale określonym w amplitunerze. Może ona wynosić od 2 do 16 Ohm. Jeżeli źle ją dobierzemy, nasz sprzęt może ulec znacznemu uszkodzeniu.

Drugą kwestią jest znamionowa moc wzmacniacza. Możesz znaleźć informację o mocy wzmacniacza w amplitunerze (na przykład od 40 W do 170 W). Będzie to wtedy oznaczał o możliwość wykorzystania około 100 W na jedną kolumnę. Jeżeli nie uda znaleźć Ci się tej danej, posiłkuj się mocą znamionową RMS dla każdej z kolumn. Powinna być ona większa o 10-30% od mocy Twojego amplitunera. Oznaczać to będzie na przykład przy posiadaniu 40 W / kanał, że Twoje kolumny głośnikowe, jak i subwoofer powinny posiadać moc znamionową na poziomie od 45 W do 60 W. Nawet jeżeli pokusisz się o mocniejsze przetworniki, ich moc nie zostanie wykorzystana.

Powyższe oznacza, że znaleźliśmy odpowiedź na to, jakie głośniki dobrać do siebie oraz jaki subwoofer wybrać do amplitunera.

Zobacz także: Jakie kino domowe wybrać? Ranking najlepszych.

Jaki subwoofer do muzyki? Ranking subwooferów do muzyki

Dostępne na rynku subwoofery różnią się również kierunkiem promieniowania dźwięku. Konsekwencją jest to, że różnią się one rodzajem wydawanego brzmienia. Dostępne mamy downfire, frontfire lub free air.

Down-firing

Skierowanie fali dźwiękowej w dół, czyli w stronę podłogi, pozwala na równomierne rozprowadzenie niskich tonów po pomieszczeniu. Dzieje się tak dlatego, że dolna partia obudowy wypromieniowuje brzmienie w wielu kierunkach. Ten efekt wspomaga dodatkowo odpowiednia kubatura pomieszczenia, moc samego subwoofer ’a oraz jakość przetwornika. W tego typu rozwiązaniach, najczęściej stosowane są dwa rodzaje obudów. Bass-reflex (otwarte) lub zamknięte. Mówi się, że obudowa Bass-Reflex jest bardziej skuteczna. Wszystko dlatego, że pozwala na uzyskanie głębokiego i czystego basu, zachowując niewielkie rozmiary. Lepiej sprawdzają się przy oglądaniu filmów i grania w gry.

Obudowa zamknięta pozbawiona jest otworu stratnego, czyli jest szczelnym „pudełkiem”. Dzięki temu daje więcej impulsywnego basu i możemy osiągnąć jeszcze czystszy i idealnie trafiające w punkt niskie tony. Jednak do tego konieczne jest zastosowanie już mocniejszego wzmacniacza. Zdecydowanie podłączenie tego zestaw jest polecany szczególnie dla osób preferujących słuchanie muzyki.

Front-firing

W tym przypadku membrana skierowana jest na wprost słuchacza. Powoduje to bezpośredni wyrzut dźwięku. Aby rozchodził się on równomiernie, dość często stosowaną praktyką jest kilka głośników zamontowanych jeden nad drugim.

jaki subwoofer
źródło: hifi24.pl

Free air

Jest to rozwiązanie, które wykorzystuje otoczenie jako pudła rezonansowe. O ile w pomieszczeniach nie jest to raczej stosowane, to w samochodach - jak najbardziej.

Każdy z tych systemów słychać trochę inaczej. I znów - to co wybierzemy zależy od naszych indywidualnych preferencji. Warto wybrać się nawet do sklepu w celu wsłuchania się w różnice.

Najlepszy subwoofer - na co zwrócić szczególną uwagę?

Od kupowanego sprzętu oczekujemy przede wszystkim pełnego spełnienia naszych oczekiwań. Najlepszy subwoofer to taki, którego brzmienie będzie nam odpowiadało. Jak to osiągnąć? Zwróć uwagę na to, żeby:

  • membrana subwoofer ’a miała jak największą membranę (jest to min.12 cali);
  • głośnik subwoofer powinien obsługiwać jak najniższe częstotliwości;
  • bardzo ważna jest moc wzmacniacza, do którego podpięty jest przetwornik. Musi zapewnić mu wystarczające zasilanie do rozwinięcia pełnych możliwości;
  • istotna jest również stabilna i dość duża obudowa (im większa, tym lepsza!).

Subwoofer - jaki kupić?

Zadając sobie pytanie na temat subwoofer ’a - jaki kupić, odpowiedź jest banalnie prosta. Aby kupić dobry subwoofer, przeanalizuj wszystko to, co napisaliśmy w naszym artykule. Następnie dobierz takie parametry, które będą odpowiadały przede wszystkim Twojej wrażliwości. I gotowe!

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysiek
Krzysiek
3 lat temu

Pytanie a gdzie SVS którego nie było w zestawieniu?… Wielka szkoda bo robią naprawdę cudowne subwoofery cena /jakość. Sam posiadam SVS PB1000 jest świetny i do kina i do muzy… a schodzi spokojnie do kilkunastu herców przy przetworniku 10″. Moc 300W a szczytowa 700W. Szczerze polecam…

Zamknij