Close

Jaki subwoofer do kina domowego? Ranking i opinie

Jaki subwoofer kupić? Który z dostępnych modeli, to najlepszy subwoofer? W erze technologii kinowej 4K i wszechobecnego 3D ciężko wyobrazić sobie oglądanie filmów w domowym zaciszu na słabym sprzęcie, dlatego coraz więcej ludzi inwestuje w wysokiej jakości sprzęt multimedialny. Firmy prześcigają się w coraz to większych ekranach telewizorów, w technologiach wizualnych VR i 3D.

Najlepsze subwoofery aktywne i pasywne 2019

Najlepszy subwoofer
YAMAHA NS-SW200
YAMAHA NS-SW200

Moc maksymalna

250W

Wygląd

bardzo dobry

Typ

aktywny

Zakres niskich tonów

35Hz - 120Hz

Cena

1199PLN

Jakość i moc
YAMAHA NS-SW300
YAMAHA NS-SW300

Moc maksymalna

250W

Wygląd

bardzo dobry

Typ

aktywny

Zakres niskich tonów

35Hz - 120Hz

Cena

1499PLN

Niezawodność
WILSON SUB-10 BL
WILSON SUB-10 BL

Moc

150W

Wygląd

dobry

Typ

aktywny

Zakres niskich tonów

25Hz – 150Hz

Cena

1599PLN

Najlepsza alternatywa
KLIPSCH R-120SW
KLIPSCH R-120SW

Moc maksymalna

400W

Wygląd

bardzo dobry

Typ

aktywny

Zakres niskich tonów

29Hz – 120Hz

Cena

1639PLN

Jednak nie każdy myśląc o nowym sprzęcie skupia uwagę na aspekcie audio, który obok ogromnego ekranu jest nieodzownym elementem klimatu każdej sali kinowej. No właśnie, kino. To, co „robi robotę” w wielkich multipleksach, to oprócz ogromnego ekranu – dźwięk Dolby Surround czy Atmos, czyli dźwięk przestrzenny, rozchodzący się i dochodzący z każdej strony pomieszczenia. W zaciszu domowym jesteśmy przyzwyczajeni do jednego, wąskiego strumienia dźwięku jakim jest telewizor lub komputer stojący przed nami, co bardzo zuboża wrażenia jak i emocjonalny odbiór oglądanych dzieł.

Wraz z możliwościami i adekwatnie rosnącymi wymaganiami konsumentów technologia dźwięku przestrzennego zaczęła coraz częściej zaglądać do naszych domów w postaci kina domowego. Tylko jak z odbiorcy zwykłego telewizyjnego odbiornika stać się posiadaczem własnej mini sali kinowej w salonie? Jak sprawić, aby wieczorny seans na kanapie dostarczył nam wrażeń na tak wysokim poziomie, że nie będziemy musieli przepłacać za wyjście do multipleksu? Spieszymy z pomocą i wyjaśniamy!

Subwoofer a kino domowe

Większość osób wybierając kino domowe skupia się przede wszystkim na takich parametrach jak wielkość sprzętu czy ilość samych głośników bocznych. A czy zdajesz sobie sprawę, że największa magia dzieje się za pośrednictwem urządzenia, które nazywa się subwoofer? Jeśli nie wiesz czym dokładnie jest ta obcobrzmiąca część zestawu – już spieszymy z tłumaczeniem. Głośnik typu subwoofer to głośnik subniskotonowy, którego głównym zadaniem jest obsługa dźwięków z najniższego słyszalnego pasma, najczęściej jest to przedział 20-250 Hz, czyli mówiąc po ludzku – dzięki niemu zostaje wzmocniony bas i głębia dźwięku przez nas odbieranego. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż oglądając film – to właśnie efekt basu przyprawia nas o gęsią skórkę na rękach w momentach kulminacyjnych.

jaki subwoofer
źródło: hifipolska.pl

Bez dobrych efektów basowych dźwięk wydaje się płaski i bez wyrazu, jak dźwięk z najtańszych słuchawek dousznych (zwłaszcza fani muzyki elektronicznej wiedza o czym mówię – bez basu nie ma zabawy!). Jeśli więc chcesz zainwestować w dobry zestaw kinowy, lub cenisz sobie z rana energetyczną muzykę do której nogi same się rwą – musisz koniecznie zainwestować w dobry głośnik typu subwoofer do kina domowego. Oczywiście nie każdy wie jak dobrać ten rodzaj głośnika do swoich potrzeb, jaki subwoofer do kina domowego – aktywny czy pasywny, jak dobrać subwoofer do kolumn czy jak dokonać wyboru spośród głośników których koszt potrafi dochodzić do kilkunastu tysięcy złotych. Spieszymy z pomocą! Doradzimy jaki subwoofer do kina domowego spełni oczekiwania każdego fana współczesnej filmografii, jaki sprzęt będzie najlepszy do słuchania Twojej ulubionej muzyki, i przekonamy się czy na pewno większa ilość głośników to lepsza jakość dźwięku.

Subwoofer aktywny czy pasywny – jakie są różnice?

Głośniki typu subwoofer dzielą się na 2 kategorie – aktywne i pasywne. Brzmi enigmatycznie, ale różnica pomiędzy tymi dwoma typami jest dosyć prosta. Głośniki aktywne mają wbudowany wzmacniacz, a pasywne korzystają ze wzmocnienia zewnętrznego, czyli sam nie wzmacnia sygnału dostarczanego, a wykorzystuje już wzmocniony sygnał. Co to oznacza dla nas w praktyce?

Subwoofer Aktywny
Wbudowany wzmacniacz

Jedną z najważniejszych zalet subwooferów aktywnych jest posiadanie wbudowanych wzmacniaczy.

Gotowy do użycia od zaraz

Dzięki tego, że subwoofer aktywny posiada wbudowany wzmacniacz, jedyne co należy zrobić, by rozpocząć użytkowanie, to podłączyć go do sprzętu grającego, czy kina domowego.

Wygląd

Subwoofery aktywne są najczęściej kupowane przez standardowych użytkowników, przez co wyglądają one bardzo atrakcyjnie i nowocześnie.

Przeznaczenie

Subwoofery aktywne, jak już wspomniano, są przeznaczone głównie jako wyposażenie kin domowych lub sprzędów HiFi.

Subwoofer Pasywny
Brak wbudowanego wzmacniacza

Jedną z najważniejszych cech subwooferów pasywnych, jest fakt braku wbudowanego wzmacniacza.

Użycie wymaga dodatkowego wyposażenia

Jak wspomniano, aby użyć subwoofera pasywnego, należy posiadać odpowiedni wzmacniacz

Wygląd

Subwoofery pasywne są najczęściej stosowane jako elementy systemów nagłośnieniowych sal koncertowych, wydarzeń i imprez, w związku z czym cechuje je standardowy i estradowy wygląd. Zastosowanie takiego rodzaju subwoofera w domu nie jest zatem zalecane.

Przeznaczenie

Subwoofery aktywne, jak już wspomniano, są przeznaczone głównie jako elementy składowe systemów nagłośnieniowych sal koncertowych i wydarzeń.

Subwoofer aktywny

Jest to najpopularniejszy rodzaj dodawany w zestawach. Ogólnie ujmując - samowystarczalne urządzenie gotowe do podłączenia, instalacji i użytkowania. Ze względu na wygodę dla użytkownika – może być droższy, jednak nie musimy martwić się o samodzielne dokompletowanie wzmacniaczy i takie urządzenie zajmuje dzięki temu o wiele mniej miejsca. Polecany dla osób które nie do końca znają się na sprzęcie tego typu.

Subwoofer pasywny

Jest to sprzęt dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy mają większe obeznanie techniczne w świecie sprzętów audio. Co prawda głośnik sam w sobie jest sprzętem mniejszym, jednak należy pamiętać o tym, że wymagane będzie dokupienie dopasowanego wzmacniacza zewnętrznego, co może przysporzyć kłopotu laikowi zarówno w kwestii technicznej, jak i końcowego rozstawienia i wielkości zestawu. Jest to sprzęt mniej popularny i polecany przede wszystkim melomanom, którzy cenią sobie najwyższą jakość dźwięku.

Jaki subwoofer aktywny wybrać - ranking subwooferów

Subwoofery aktywne

1. YAMAHA głośnik niskotonowy NS-SW200

Subwoofer Yamaha ns sw200 jest głośnikiem wykorzystującym najnowocześniejszą technologię Twisted Flare Port. Opracowana na bazie długich, szczegółowych badań na temat rozwoju subwooferów. Jest to ulepszony kanał Bass-Reflex. Posiada on kielichowaty kanał spiralny, rozpraszający wir powietrza powstający wokół krawędzi otworu. Dzięki temu redukuje szum i zapewnia krystalicznie czystą reprodukcję niskich tonów. Idealny do efektów specjalnych w filmach.

Subwoofer aktywny Yamaha ma wbudowany podwójny wzmacniacz cyfrowy z układem podwójnego sprzężenia zwrotnego. Moc wyjściowa 130 W charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia prądu. Ogranicza to także ilość wydzielanego ciepła, co umożliwia zrezygnowanie z cewki filtra wyjściowego, a to z kolei zmniejsza szum i zniekształcenia. Wysoka jest również szybkość transientów.

jaki subwoofer

Yamaha przeniosła sterowanie za pomocą najczęściej wykorzystywanych guzików na przedni panel (pochylony pod kątem 45 stopni C dla ułatwienia obsługi nawet w przypadku, w którym subwoofer Yamaha stoi na podłodze).

Subwoofer Yamaha posiada 20 cm głośnik oraz ma wymiary 290 x 306 x 351 mm. Głośnik basowy Yamaha posiada nowoczesny design dostępny w wielu wariantach kolorystycznych. Zaokrąglony kształt i lakierowany akcent przedniego panelu sprawiają, że może on dopasować się do reszty Twojego domowego sprzętu audio.

Subwoofer Yamaha posiada opinie świetne! Chwalony jest szczególnie na to, że jest mocny jak na sprzęt domowy.

Zalety
Moc

Subwoofer posiada moc 250W.

Dobry design

Jak przystało na firmę Yamaha, w przypadku sprzętu audio, może się ona pochwalić doskonałym wyglądem subwoofera.Z pewnością bardzo łatwo dopasować go do reszty sprzętu audio i atrakcyjnie zaaranżować w pomieszczeniu.

Wbudowany wzmacniacz

Subwoofer aktywny posiada wbudowany wzmacniacz.

Dobra cena

Subwoofer dostępny jest w bardzo dobrej cenie.

Wygodnia obsługa

Subwoofer posiada zainstalowane pod kontem 45 stopni pokrętło i przycisk, dzięki czemu obsługa jest łatwa w każdym położeniu wzmacniacza.

Wady
Zakres niskich tonów

Subwoofer posiada dość przeciętny zakres pasma przenoszenia 35Hz – 120Hz.

2. WILSON aktywny subwoofer SUB-10 BL

WILSON SUB-10 BL jest głośnikiem niskotonowym. Posiada aktywny system Bass-Reflex. Zastosowany w nim został 250 mm (10”) głośnik o długim skoku membrany. Ma wymiary  oraz moc wyjściową RMS 150 W.

WILSON aktywny subwoofer SUB-10 BL

Subwoofer Wilson ma świetne opinie. Użytkownicy cenią sobie ten głośnik, nawet o pomieszczeniach około 30m2.

Zalety
Dobre pasmo przenoszenia

Subwoofer posiada dość dobre pasmo przenoszenia niskich tonów 25Hz - 150Hz

Wbudowany wzmacniacz

Subwoofer aktywny posiada wbudowany wzmacniacz.

Dobra cena

Subwoofer dostępny jest w bardzo dobrej cenie 1599PLN.

Wady
Moc

Subwoofer posiada dość małą moc 150W.

Wygląd

Subwoofer wygląda dość staromodnie, choć może pasować do klasycznego, wiekowego i niezastąpionego sprzętu audio.

3. KLIPSCH REFERENCE R-120SW

Czas na pozycję z wyższej półki, czyli model REFERENCE R-120SW cenionej marki KLIPSCH ze sprzętem audio. Jest to jedna z pierwszych firm produkujących głośniki w Stanach Zjednoczonych, co gwarantuje dobrą jakość, ale i nie najniższą cenę. Za ten subwoofer przyjdzie nam bowiem zapłacić około 1600 złotych, dlatego też jest to sprzęt przeznaczony dla bardziej zaawansowanego użytkownika. Model R-120SW jest nowszym modelem względem R-12SW, który niestety został wycofany z produkcji.

KLIPSCH REFERENCE R-120SW

Jak na sprzęt z górnej półki przystało, model R-120SW ma sporą membranę o średnicy 12 cali, co pozwala na dobry przepływ rezonowanego powietrza. Jest to definitywnie najmocniejsze urządzenie w naszym rankingu. Moc ciągła osiąga 200W, a szczytowa moc muzyczna 400W. Oczywiście subwoofer ma wbudowany wzmacniacz cyfrowy, a także filtr dolnoprzepustowy (faza 0-180 stopni) i możliwość regulacji głośności wzmacniacza. Ponadto głośnik korzysta również z technologii Bass-Reflex przez skierowany z tyłu port, co poprawia czystość dźwięku. Sama obudowa jest wykonana z dobrej jakości płyty MDF, a jej wymiary to 41,9x35,6x48,8 cm. To, co jednak najważniejsze, to pasmo przenoszenia niskich dźwięków, które wynosi 29-120 Hz. Rewelacyjnie odda klimat nawet najmroczniejszego momentu w filmie grozy, a także zaspokoi muzyczne gusta osób słuchających gatunków, takich jak dubstep, drum’n’bass czy bassline house.

Jest to sprzęt dla bardziej wymagającego użytkownika. Balans najniższych tonów i wysoka skuteczność dźwięku powodują, iż subwoofer marki KLIPSCH jest wyjątkowym sprzętem do zadań specjalnych. Jednak jak w większości przypadków – za wysoką jakością idzie również wysoka cena i modele tej marki są tego świetnym przykładem. Jest to w sumie jedyny minus tego urządzenia, ponieważ reszta parametrów to najwyższa półka w tej klasie cenowej!

Zalety
Dość duża moc

Moc ciągła 200W i szczytowa 400W

Wbudowany wzmacniacz

Subwoofer aktywny posiada wbudowany wzmacniacz.

Dobre pasmo przenoszenia

Subwoofer Klipsch Reference R-120SW cechuje pasmo przenoszenia w zakresie 29 - 120Hz

Wady
Wysoka cena

Subwoofer jest dość drogi.

Waga

Subwoofer waży około 14,1kg.

4. TONSIL Subwoofer AKTIV 250

Głośnik niskotonowy Tonsil Aktiv 250, to najmocniejszy model domowy tego producenta. Posiada membranę celulozową. Subwoofer aktywny Tonsil Aktiv 250 posiada duży, wentylowany obwód magnetyczny oraz zawieszenie gumowe. Dzięki temu dostajemy bardzo dużą efektywność i dynamiczne, czyste brzmienie niskich tonów.

jaki subwoofer

Tranzystorowy Tonsil subwoofer Aktiv 250 posiada wbudowany 140 W (maksymalnie 300 W) wzmacniacz, który umożliwia pełne wykorzystanie jakości głośnika. Zakres odczytywania niskich tonów waha się od 35 Hz do 120 Hz. Ma wymiary 350x470x410 mm.

Tonsil Aktiv 250 ma opinie bardzo dobre. Użytkownicy są z niego bardzo zadowoleni zarówno podczas słuchania muzyki, jak i oglądania filmów. Cenią sobie wysoką jakość dźwięku i porządne wykonanie.

Zalety
Moc

Subwoofer posiada moc 130W. Moc maksymalna to nawet 300W.

Dobry design

Subwoofer wygląda dość atrakcyjnie i łatwo dopasować go do pozostałego sprzętu audio.

Wbudowany wzmacniacz

Subwoofer aktywny posiada wbudowany wzmacniacz.

Dobra cena

Subwoofer dostępny jest w atrakcyjnej cenie.

Wady
Zakres niskich tonów

Subwoofer posiada dość przeciętny zakres pasma przenoszenia 35Hz – 120Hz.

5. YAMAHA Subwoofer aktywny NS-SW300

Głośnik basowy Yamaha ns sw300, to kolejne urządzenie wykorzystujące nowoczesną technologię Twisted Flare Port. Czyli otwór Bass-Reflex z dedykowanym kanałem spiralnym opracowanym na podstawie intensywnych badań nad poprawą dźwięku wydobywającego się z subwoofera. Redukuje szum i zapewnia krystalicznie czysty dźwięk niskich tonów. Subwoofer Yamaha sw300 posiada rówież wybudowany wzmacniacz z układem podwójnego sprzężenia zwrotnego, pozwalający na brak cewki filtra wyjściowego. Zapewnia to bardzo niski szum i zniekształcenia.

YAMAHA Subwoofer aktywny NS-SW300

Subwoofer aktywny Yahama NS-SW300 korzysta również z technologii YST II. Łączy ona zasady negatywnej impedancji i prądu stałego w celu wysterowania stożka głośnika z lepszą kontrolą. Wykorzystuje obwody ANIC (Advanced Negative Impedance Converter) i optymalizuje efektywną impedencję głośnika. Daje to jeszcze stabilniejsze i dokładniejsze odwzorowanie niskich tonów łączące się również z wyższą jakością dźwięku.

Yamaha subwoofer aktywny NS-SW300 ma wbudowany głośnik 25 cm z cewką nawiniętą drutem o przekroju prostokątnym. Co to oznacza? Daje możliwość uzyskania wysokiej siły napędowej, umożliwiającą reprodukcję sprężystego i głębokiego basu, który jest wyrzucany na wprost nas.

Ten model, jak inne subwoofery Yamaha posiada przeniesione najczęściej używane głośniki na przedni panel sterowania. Dodatkowo posiada system kontrolny oraz automatyczny tryb czuwania, co powoduje niższe zużycie energii. Subwoofer aktywny Yamaha ma wymiary 350 x 366 x 420 mm.

Subwoofer Yamaha opinie ma bardzo dobre. Użytkownicy polecają nawet do pokoi o powierzchni około 50 m2.

Zalety
Moc

Subwoofer posiada moc 250W.

Wygląd

Subwoofer, jak przystało na sprzęt audio firmy Yamaha, prezentuje się znakomicie i nowocześnie.

Bardzo dobre pasmo przenoszenia

Subwoofer posiada bardzo dobre pasmo przenoszenia niskich tonów w zakresie 20Hz - 160 Hz

Wbudowany wzmacniacz

Subwoofer aktywny posiada wbudowany wzmacniacz.

Dobra cena

Subwoofer dostępny jest w bardzo dobrej cenie 1499PLN.

Wady
Trudność z wizualnym dopasowaniem do sprzętu audio

Jedną i niewielką wadą może być wygląd produktu przygotowany do dopasowania ze sprzętem Yamaha. Jeżeli chcemy połączyć produkt ze sprzętem innego producenta, może być to małym wyzwaniem.

6. Rel T5i - dla audiofili

Kolejna propozycja to as zestawienia. Najdroższy z całej listy subwoofer aktywny marki Rel to koszt ponad 2800 złotych. Przez to nie jest to sprzęt, na który zdecydowałby się każdy. Czy warto wydawać tyle na jeden głośnik? Przekonajmy się!

Seria Ti zastąpiła i tak bardzo popularną i solidną serię T marki Rel, co świadczy o ciągłym doskonaleniu produktów tej firmy. Wizualnie bardzo niepozorny, mały subwoofer o łącznych wymiarach 26,7x31,7x32,2cm i ważący zaledwie 12 kilogramów, niczym nie wyróżnia się na półce względem innych modeli. Jednak ten głośnik różni się definitywnie budową i wydajnością na tle innych. Przede wszystkim membranę z bardzo wysokiej jakości kompozytu AlloyFibre ma zamontowaną na dole urządzenia, czyli skierowana jest ona w podłogę. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania dodatkowo maskownicy. Co prawda ma ona mało imponujące wymiary, gdyż jej średnica to zaledwie 8 cali, jednak wykończenie ze stalowego kosza i odwróconej nakładki, a także ogólne wykonanie całego sprzętu nadrabia w jakości.

Sama regulacja faz została uproszczona do 2 przełączników – 0 i 180 stopni. W ramach rekompensaty otrzymujemy jednak 2 regulatory poziomu skorelowane ze specyfiką poszczególnych wejść - Hi Level Neutrik Speakon, Lo Level RCA, oraz Low.1/LFE RCA. Sama impedancja wejściowa plasuje się w przedziale 10-150kOhm i .1/LFE – 10kOhm. Dodatkowo zakres regulacji samego wzmocnienia głośnika to 80dB, co powinno zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających.

Tak więc, jeśli nie mamy określonego budżetu i szukamy sprzętu najwyższej jakości – T5i może być spełnieniem naszych melomańskich marzeń. Jeśli jednak nie czujemy się aż tak doświadczonymi i zaawansowanymi audiofilami – możemy najpierw postawić na sprzęt w trochę niższej cenie, ale ostrzegamy – wraz z zakupem lepszego jakościowo sprzętu, zawsze wzrasta głód wyższej jakości!

Zalety
Moc ciągła

Subwoofer posiada moc ciągłą 125W.

Możliwość regulacji wzocnienia

Subwoofer T5i posiada zakres regulacji wzmocnienia: 80 dB

Bardzo dobre pasmo przenoszenia

Subwoofer posiada bardzo dobre pasmo przenoszenia niskich tonów w zakresie 20Hz - 160 Hz

Wady
Mała membrana

Subwoofer T5i posiada membranę o wielkości zaledwie 8 cali.

Cena

Subwoofer T5i jest jednym z najdroższych w zestawieniu rankingowym.

7. Magnat Monitor Supreme SUB 302A

Magnat Monitor Supreme SUB 302A to kolejny w zestawieniu głośnik, który nie zrobi nam dziury w portfelu. Za niesamowicie niską cenę 690 złotych możemy otrzymać sprzęt, który według jednego z użytkowników wystawiającego ocenę na forum „przenosi szafki po pokoju”. Sama moc urządzenia nie należy do najwyższych, jednak trzyma bardzo dobry poziom. W perspektywie ciągłej utrzymuje 100W, natomiast maksymalnie osiąga 220W co jest naprawdę dobrym wynikiem jak na głośnik w tej cenie.

Magnat Monitor Supreme SUB 302A

Potwierdzeniem jakości jest sama membrana i pasmo przenoszenia. Jak już wiesz, wielkość membrany ma również odbicie w jakości dźwięku. Większość lepszych jakościowo głośników na rynku posiada tę mechaniczną błonę w średnicy co najmniej 12 cali. Tak jest również w przypadku tego modelu z linii MONITOR SUPREME. Poza słusznej wielkości membraną subwoofer wyłapuje najniższe pasmo przenoszenia z całego naszego zestawienia, czyli 16Hz – 200Hz. W praktyce oznacza to tyle, że mogą wyłapać najniższe słyszalne częstotliwości dla naszego ucha z całego naszego rankingu! Poza tym głośnik posiada budowę Bass-Reflex, która wspomaga czystość i jakość fonii. Dzięki układowi frontfire, dźwięk jest skierowany bezpośrednio w stronę słuchacza, co sprawia, że dociera on bezpośrednio do nas, nie rozchodząc się za bardzo po pomieszczeniu. Bardzo dobry system, jeśli mamy drażliwych sąsiadów (:

Jednak oczywiście nie jest to idealny sprzęt – jak wszystko ma swoje wady. Głównym zastrzeżeniem w przypadku tego sprzętu jest brak możliwości regulacji faz, co może przeszkadzać bardziej zaawansowanym użytkownikom. Jeśli jednak nie jesteś typem audiofila, to opcja ta zapewne jest Ci nawet nieznana, a jedynym minusem tego subwoofera będzie jego waga. Sprzęt do lekkich nie należy, gdyż waży 16 kilogramów. Jesteśmy jednak pewni, że cena i jakość dźwięku zrekompensuje takie drobne niedogodności!

Zalety
Moc

Subwoofer posiada moc ciągłą 100W i szczytową 220W

Duża membrana

Subwoofer posiada

Bardzo dobre pasmo przenoszenia

Subwoofer Magnat Monitor Supreme SUB 302A posiada bardzo dobre pasmo przenoszenia niskich tonów w zakresie 16 - 200 Hz

Wady
Brak regulacji

Subwoofer nie posiada możliwości regulacji faz.

8. HECO AURORA przetwornik 30A

Heco Aurora sub 30a jest niskotonowym przetwornikiem docenianym na całym świecie. Innowacją jest zastosowanie podwójnego Bass-Reflexu oraz dużego głośnika (30 cm), który zasilany jest przez wzmacniacz klasy A / B o mocy 250 W. Aurora system ma obudowę z płyty MDF, zaprojektowaną jako bardzo wytrzymałą, dzięki dodatkowemu, wewnętrznemu wzmocnieniu, która także zapobiega występowaniu zakłóceń rezonansowych.

HECO AURORA przetwornik 30A

Heco Aurora sub 30a ma opinie bardzo dobre, nawet pomimo trochę wyższej ceny niż poprzednicy.

Zalety
Moc

Subwoofer posiada moc 125W i maksymalną moc 250W, co czyni go mocnym.

Wygląd

Subwoofer prezentuje się bardzo nowocześnie, a jednocześnie posiada stylizowane na drewno wstawki, dzięki czemu dopasuje się do każdego wystroju.

Dobre pasmo przenoszenia

Subwoofer posiada bardzo dobre pasmo przenoszenia niskich tonów w zakresie 22Hz – 150 Hz

Wbudowany wzmacniacz

Subwoofer aktywny posiada wbudowany wzmacniacz.

Wady
Wysoka cena

Subwoofer kosztuje więcej niż najlepsze subwoofery z zestawienia.

9. Sonos SUB Gen 3 subwoofer

Sonos SUB Gen 3 subwoofer

Głośnik niskotonowy marki Sonos to bezprzewodowe urządzenie o wyjątkowych cechach. Jego konstrukcja z dwoma membranami pomaga tłumić drgania, poprawiając jakość brzmienia. Nie usłyszymy żadnych zniekształceń, a bas w najczystszej postaci. Dzięki tej konstrukcji urządzenie uzyskało nietypowy kształt z charakterystycznym otworem po środku. Urządzenie możemy postawić zarówno poziomo, jak i pionowo. Pasmo przenoszenia subwoofera Sonos zaczyna się już od 25Hz. SUB Gen 3 łączy się z całym systemem dźwiękowym Sonos bezprzewodowo. Wszelkie ustawienia synchronizowane są automatycznie, aby dopasować brzmienie granej muzyki. Ciekawą opcją jest możliwość dostosowania pracy urządzeń do akustyki naszego pomieszczenia za pomocą aplikacji Trueplay. Jest w niej także możliwość regulacji korektora graficznego. Urządzenie łączymy z siecią za pomocą portu Ethernet lub poprzez Wi-Fi. Decydując się na jego zakup, mamy do wyboru dwa warianty kolorystyczne: biały oraz czarny. Każdy z nich dostępny jest w cenie nieco poniżej 3,5 tysiąca złotych.

Zalety
Bezprzewodowe łączenie się z zestawem audio Sonos
Nietypowy, elegancki design
Doskonałej jakości dźwięk
Wady
Wysoka cena


TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE

KLIPSCH Subwoofer pasywny R-112SW

Głośnik Klipsch R-112SW jest superniskotonowym przetwornikiem o wysokiej efektywności. Wyposażony jest on w głośnik 30 cm, z membraną wykonaną z materiału o nazwie „ Cerametallic”. Jest to lekkie i sztywne tworzywo, umożliwiające pracę z bardzo niskimi częstotliwościami. Wylot Bass-Reflex umieszczony na froncie obudowy jest dość duży . Minimalizuje on szumy wywoływane przepływającym powietrzem. Subwoofer Klipsch posiada wbudowany wzmacniacz cyfrowy zapewniający bardzo dużą moc i wydajność (moc dynamiczna 600 W, ciągła 300 W) oraz dokładną reprodukcję dźwięku.

KLIPSCH Subwoofer pasywny R-112SW

Co ciekawe, geometria obudów głośników Klipsch jest prawnie zastrzeżona. Wykonana jest z płyty MDF i pokryta czarną szczotkowaną folią polimerową. Ustawiona jest na solidnym cokole, który pomalowany jest na czarny satynowy kolor. Całość ma wymiary 414 x 394 x 464 mm. Posiada także wbudowane opcjonalne łącze bezprzewodowe (WA-2 - Wireless Subwoofer Kit).

Klipsch subwoofer posiada opinie zazwyczaj dobre pomimo tego, że jest ot konstrukcja z 2014 roku.

Yamaha YST-SW030

Po uderzeniu cenowym, jakie zasponsorowała nam firma REL, czas na chwilę oddechu przy budżetowym subwooferze marki Yamaha. Koszt tego głośnika to zaledwie 570 złotych, co stawia go na niższej półce naszego zestawienia cenowego. Czy jednak niska cena świadczy o niskiej jakości? Czy pod względem technicznym bardzo odstaje od kolegów z wyższych półek cenowych? Wizualnie to kolejny sprzęt o skromnych wymiarach 29x36x31,1cm, a także sporej lekkości, ponieważ jego waga nie przekracza 10 kilogramów. Świetnie sprawdzi się z tego powodu w przypadku małych mieszkań lub kiedy po prostu nie mamy za wiele miejsca na sprzęty tego typu.

To, co jednak ważniejsze od kwestii wizualnych, to jakość techniczna. Zacznijmy od unikalnego systemu firmy Yamaha, jakim jest Advanced YST. Technologia ta opiera się na konwerterze ujemnej impedancji i wykorzystuje zamkniętą pętlę „Active Servo” łączącą wzmacniacz z głośnikami. Pomaga to osiągnąć najwyższy poziom wydajności, co jest jednoznaczne z udoskonaleniem jakości brzmienia. Drugim ciekawym technicznie systemem jest technologia QD-Bass (Quatre Dispersion Bass). Polega ona na skierowaniu głośników w dół i wykorzystanie płytek odbijających dźwięk w kształcie piramidy i kwadratu.

Pozwala to na rozprowadzenie dźwięku w poziomie w czterech kierunkach. Wyżej wspomniane panele mają za zadanie niwelować niekorzystny wpływ podłogi na dźwięk oraz redukcję rezonansu między falami dźwiękowymi odbitymi od podłogi i od urządzenia. Dzięki rozsyłaniu dźwięku w cztery strony, fale omijają nóżki urządzenia i trafiają w czystszej formie do nas. Sprzęt również wykorzystuje ekranowanie magnetyczne, co pozwala na korzystanie z subwoofera bez stresu i zakłóceń innych urządzeń, które znajdują się w pobliżu.

W kwestiach technicznych głośnik marki Yamaha jest jednak dosyć słabym urządzeniem w porównaniu do innych modeli w naszym zestawieniu. Minimalna moc ciągła to jedynie 75W, a maksymalna do osiągnięcia 130W. Subwoofer nadrabia jednak w kwestii pasma przenoszenia, ponieważ obsługuje dźwięki na paśmie 28-200Hz, co oznacza, iż potrafi zafundować nam bardzo niskie tonacje, jak na sprzęt w tej cenie. Podsumowując – jest to świetny sprzęt, za świetną cenę. Jeśli nie zależy Ci na mocarnym wzmacniaczu – będzie to opcja, która jakościowo da radę w każdym mniejszym mieszkanku!

Zalety
Dość dobre pasmo przenoszenia

Subwoofer posiada bardzo dobre pasmo przenoszenia niskich tonów w zakresie 28 - 200 Hz

Wady
Dość niska moc

Subwoofer posiada stosunkowo niską moc w porównaniu do pozostałych pozycji rankingowych - 75W moc ciągła i 130W moc szczytowa.

Jak dobrać subwoofer do kina domowego? Ranking subwooferów do kina domowego

Będąc pasjonatem wysokiej jakości dźwięku i posiadając większy budżet do zainwestowania, możesz zdecydować się na bardziej profesjonalny subwoofer do domu.

Subwoofery pasywne

1. DYNACORD pasywny głośnik A 118

Subwoofer Dynacord A 118 należy do znakomitej serii DYNACORD A-Line. Jest zdecydowanie najdroższym urządzeniem w naszym rankingu  Wbudowany do niego został 18” głośnik. Wykonany został z 15 mm sklejki, co zapewnia mu lekkość, a zarazem wytrzymałość. Impedancja kształtuje się na poziomie 8 Ohm oraz wysoką moc (ciągła 400 W, szczytowa 1600 W). Ten pasywny głośnik niskotonowy ma wymiary 661 x 507 x 574 mm.

jaki subwoofer

Subwoofer Dynacord pomimo nie posiadania zbyt rozległych opinii, ma świetne oceny.

Wybierasz subwoofer pasywny czy aktywny?

Aktywny subwoofer czy pasywny – który wybrać do domu?

Zastanawiasz się, jaki subwoofer do kina domowego - aktywny czy pasywny? Wybór rodzaju głośnika niskotonowego nie jest zbyt trudny. Wystarczy odpowiedzieć sobie po pierwsze na pytanie, jak bardzo zaawansowanym użytkownikiem jesteśmy. Nawet jeżeli póki co jesteś muzycznymi amatorami, możemy oczywiście aspirować do grona prawdziwych audiofilów. Powinniśmy zdać sobie sprawę jednak z tego, że będziemy musieli dość dużo przeczytać o dowiedzieć się o łączeniu, ustawieniu i obsłudze sprzętu muzycznego. Dodatkowo, tak jak pisaliśmy już wcześniej, będziesz musiał zainwestować w dodatkowy sprzęt (wzmacniacz).

Dla znacznej większości użytkowników kina domowego, wystarczający jest aktywny głośnik niskotonowy. Pomimo tego, że wydaje się być mniej profesjonalny, znacza część audiofilów jest z nich zadowolona. Może lepiej przeznaczyć czas który  poświęcilibyśmy na ustawianie sprzętu - na słuchanie muzyki?

Jak dobrać subwoofer do kolumn?

Bardzo ważnym elementem przy zakupie subwoofera jest dopasowanie go do posiadanego już sprzętu - kina domowego lub soundbar'a. Parametry muszą zgadzać się przede wszystkim z możliwościami amplitunera.

Najważniejszą cechą jest impedancja znamionowa. Wyrażana jest w omach [Ohm], a jej wartość KONIECZNIE musi znajdować się w dostępnym przedziale określonym w amplitunerze. Może ona wynosić od 2 do 16 Ohm. Jeżeli źle ją dobierzemy, nasz sprzęt może ulec znacznemu uszkodzeniu.

Drugą kwestią jest znamionowa moc wzmacniacza. Możesz znaleźć informację o mocy wzmacniacza w amplitunerze (na przykład od 40 W do 170 W). Będzie to wtedy oznaczał o możliwość wykorzystania około 100 W na jedną kolumnę. Jeżeli nie uda znaleźć Ci się tej danej, posiłkuj się mocą znamionową RMS dla każdej z kolumn. Powinna być ona większa o 10-30% od mocy Twojego amplitunera. Oznaczać to będzie na przykład przy posiadaniu 40 W / kanał, że Twoje kolumny głośnikowe, jak i subwoofer powinny posiadać moc znamionową na poziomie od 45 W do 60 W. Nawet jeżeli pokusisz się o mocniejsze przetworniki, ich moc nie zostanie wykorzystana.

Powyższe oznacza, że znaleźliśmy odpowiedź na to, jakie głośniki dobrać do siebie oraz jaki subwoofer wybrać do amplitunera.

Zobacz także: Jakie kino domowe wybrać? Ranking najlepszych.

Jaki subwoofer do muzyki? Ranking subwooferów do muzyki

Dostępne na rynku subwoofery różnią się również kierunkiem promieniowania dźwięku. Konsekwencją jest to, że różnią się one rodzajem wydawanego brzmienia. Dostępne mamy downfire, frontfire lub free air.

Down-firing

Skierowanie fali dźwiękowej w dół, czyli w stronę podłogi, pozwala na równomierne rozprowadzenie niskich tonów po pomieszczeniu. Dzieje się tak dlatego, że dolna partia obudowy wypromieniowuje brzmienie w wielu kierunkach. Ten efekt wspomaga dodatkowo odpowiednia kubatura pomieszczenia, moc samego subwoofer ’a oraz jakość przetwornika. W tego typu rozwiązaniach, najczęściej stosowane są dwa rodzaje obudów. Bass-reflex (otwarte) lub zamknięte. Mówi się, że obudowa Bass-Reflex jest bardziej skuteczna. Wszystko dlatego, że pozwala na uzyskanie głębokiego i czystego basu, zachowując niewielkie rozmiary. Lepiej sprawdzają się przy oglądaniu filmów i grania w gry.

Obudowa zamknięta pozbawiona jest otworu stratnego, czyli jest szczelnym „pudełkiem”. Dzięki temu daje więcej impulsywnego basu i możemy osiągnąć jeszcze czystszy i idealnie trafiające w punkt niskie tony. Jednak do tego konieczne jest zastosowanie już mocniejszego wzmacniacza. Zdecydowanie podłączenie tego zestaw jest polecany szczególnie dla osób preferujących słuchanie muzyki.

Front-firing

W tym przypadku membrana skierowana jest na wprost słuchacza. Powoduje to bezpośredni wyrzut dźwięku. Aby rozchodził się on równomiernie, dość często stosowaną praktyką jest kilka głośników zamontowanych jeden nad drugim.

jaki subwoofer
źródło: hifi24.pl

Free air

Jest to rozwiązanie, które wykorzystuje otoczenie jako pudła rezonansowe. O ile w pomieszczeniach nie jest to raczej stosowane, to w samochodach - jak najbardziej.

Każdy z tych systemów słychać trochę inaczej. I znów - to co wybierzemy zależy od naszych indywidualnych preferencji. Warto wybrać się nawet do sklepu w celu wsłuchania się w różnice.

Najlepszy subwoofer - na co zwrócić szczególną uwagę?

Od kupowanego sprzętu oczekujemy przede wszystkim pełnego spełnienia naszych oczekiwań. Najlepszy subwoofer to taki, którego brzmienie będzie nam odpowiadało. Jak to osiągnąć? Zwróć uwagę na to, żeby:

  • membrana subwoofer ’a miała jak największą membranę (jest to min.12 cali);
  • głośnik subwoofer powinien obsługiwać jak najniższe częstotliwości;
  • bardzo ważna jest moc wzmacniacza, do którego podpięty jest przetwornik. Musi zapewnić mu wystarczające zasilanie do rozwinięcia pełnych możliwości;
  • istotna jest również stabilna i dość duża obudowa (im większa, tym lepsza!).

Subwoofer - jaki kupić?

Zadając sobie pytanie na temat subwoofer ’a - jaki kupić, odpowiedź jest banalnie prosta. Aby kupić dobry subwoofer, przeanalizuj wszystko to, co napisaliśmy w naszym artykule. Następnie dobierz takie parametry, które będą odpowiadały przede wszystkim Twojej wrażliwości. I gotowe!

Sugerowane rankingi szczegółowe:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysiek
Krzysiek
1 miesiąc temu

Pytanie a gdzie SVS którego nie było w zestawieniu?… Wielka szkoda bo robią naprawdę cudowne subwoofery cena /jakość. Sam posiadam SVS PB1000 jest świetny i do kina i do muzy… a schodzi spokojnie do kilkunastu herców przy przetworniku 10″. Moc 300W a szczytowa 700W. Szczerze polecam…

Zamknij