Close

Grzejnik elektryczny czy olejowy? Ranking i opinie

Grzejnik elektryczny konwektorowy w polskim klimacie jest popularnym gadżetem. W sezonie grzewczym uruchamiane są urządzenia, które docieplają domy i sprawiają, że nawet mroźną zimą można czuć się w nich komfortowo. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest coraz bardziej popularny grzejnik elektryczny z termostatem lub bez. Urządzenie takie można ustawić w niemal każdym miejscu w domu. Jaki grzejnik wybrać do swojego wnętrza? Ten poradnik z pewnością pomoże podjąć odpowiednią decyzję.

Jak działa grzejnik elektryczny konwektorowy?

Grzejnik elektryczny działa na dwa sposoby - poprzez promieniowanie lub poprzez konwekcję. Te sposoby różnią się nie tylko sposobem ogrzewania, ale również konstrukcją urządzeń. Grzejnik konwektorowy ociepla powietrze krążące w pomieszczeniu, a od niego ciepło pobierają ściany i meble. Ciepłe powietrze unosi się w górę, ponieważ jest lżejsze niż chłodne. Zimne zasysane jest dołem, a ciepłe wydostaje się górą grzejnika. Promieniowanie zaś polega na tym, że ciała ciepłe emitują fale elektromagnetyczne. Im element jest cieplejszy, tym więcej energii wytwarza. Grzejniki, które wypromieniowują duże ilości ciepła, ogrzewają nawet większe pomieszczenia. Nawet mały grzejnik elektryczny może zapewnić przyjemną temperaturę zimą.

grzejnik elektryczny konwektorowy
źródło: womanadvice.pl

Który grzejnik elektryczny wybrać?

Ze względu na kilka rodzajów urządzeń, pojawia się oczywiste pytanie - jaki grzejnik elektryczny wybrać, by działał jak najbardziej efektywnie. Obecnie najbardziej popularne są następujące modele:

  • grzejnik elektryczny konwektorowy,
  • elektryczny ceramiczny,
  • grzejnik elektryczny olejowy.

Konwektory są najchętniej kupowanymi grzejnikami, przede wszystkim ze względu na efektywność, mobilność i lekkość, dzięki czemu można ustawiać je w dowolnych miejscach. Te kaloryfery pozwalają szybko nagrzać całe pomieszczenie, ale po wyłączeniu szybko stygną. Grzejnik ceramiczny w środku ma ceramiczny wkład, który po podłączeniu do prądu urządzenia nagrzewa się. Dzięki temu, że ceramika nagrzewa się szybko i długo stygnie, takie urządzenie zapewnia ciepło także po odłączeniu z prądu. Grzejnik olejowy nagrzewa się wolniej niż pozostałe dwa typy, a w jego wnętrzu znajduje się olej. Wkład ten oddaje ciepło jeszcze przez pewien czas. To, który grzejnik wybrać uzależnione jest od oczekiwań - każdy typ ma swoje wady i zalet, ale również każdy pozwoli dobrze ogrzać pomieszczenie.

Grzejnik elektryczny konwektorowy - ranking

Jaki grzejnik wybrać? Oto ranking, który pomoże ci zdecydować i dokonać zakupu.

1) Thermoval T17

grzejnik elektryczny konwektorowy thermoval

Konwektorowy grzejnik elektryczny wyposażony w grzałkę niskotemperaturową. Można łatwo zamontować go w łazience, jest także możliwość montażu ściennego. Średnia wydajność cieplna do 10m2.

2) Transa Electronics 2000W

grzejnik elektryczny konwektorowy transa electronics

Poręczny, przenośny grzejnik konwektorowy, ma trzy stopnie regulacji grzewczej i termostat, dzięki czemu łatwo można dopasować temperaturę do swoich upodobań. Podwójne zabezpieczenie termiczne ochrania przed przegrzaniem.

3) Warmtec EGW-20B 2 kW z WiFi

grzejnik elektryczny konwektorowy warmtec

Ścienny, przenośny grzejnik konwektorowy, z możliwością montażu nóżek. Ogrzewa 28 metrów kwadratowych. Grzałka niskotemperaturowa Keel-Shaped, której zastosowano radiator płytkowy, pozwala maksymalnie zwiększyć powierzchnię odprowadzania ciepła.

4) N'oveen CH 9000 2000W

grzejnik elektryczny konwektorowy n'oveen

Ten grzejnik z termostatem i możliwością montażu na ścianie sprawdzi się w biurze i w domu, a dzięki opcji Turbo nawiew wyjątkowo szybko ogrzeje pomieszczenie. Posiada trzy stopnie regulacji mocy oraz timer, co pozwala łatwo dopasować temperaturę, a zabezpieczenie przed przegrzaniem to dodatkowa ochrona.

5) WARMTEC 2000W

grzejnik elektryczny konwektorowy warmtec

Zastosowana w tym urządzeniu wysokotemperaturowa grzałka grzebieniowa pozwala wyjątkowo szybko ogrzać pomieszczenie. Wyposażony jest w funkcję zdalnego sterowania za pomocą smartfonu lub tabletu z systemem Android lub iOS. EWR to profesjonalna seria grzejników konwektorowych firmy Warmtec idealnie nadających się do ogrzewania zarówno powierzchni biurowych, jak i mieszkalnych. Podwyższony stopień ochrony IPX4 pozwala na zastosowanie grzejnika również w łazienkach.

Termostat zapewnia płynną regulację temperatury od 8 °C do 35 °C. W urządzeniu zaimplementowano tryb pracy mrozoochronnej, który pracuje w temperaturze ok 8°C, a także oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem, dzięki czemu grzejnik wyłączy się. w przypadku jego zasłonięcia.

Gdzie ustawić grzejnik elektryczny konwektorowy?

Grzejnik elektryczny przenośny ma ogromną zaletę - możliwe jest ustawienie go praktycznie wszędzie, a grzejnik elektryczny konwektorowy ścienny można także umieścić w łazience Aby urządzenie jak najlepiej spełniało swoje funkcje, trzeba pamiętać o kilku kwestiach: 

  • grzejnik powinien stać na równej powierzchni,
  • najlepiej ustawić urządzenie na środku pokoju, aby ciepło rozchodziło się równomiernie,
  • grzejnika nie należy stawiać obok mebli czy przedmiotów, które mogłyby się stopić pod wpływem temperatury,
  • urządzenie powinno stać co najmniej pół metra od innych przedmiotów - po bokach i od góry.

Jaki grzejnik elektryczny do łazienki?

Nowoczesny grzejnik elektryczny łazienkowy może być ekonomicznym rozwiązaniem, jak również prezentować się elegancko w łazience. W sytuacji, kiedy potrzebne jest dogrzanie tylko w łazience na czas kąpieli lub suszenia ręczników, nie ma potrzeby rozpalania całego kotła, a jedynie uruchomienie grzejnika. A jakie urządzenie sprawdzi się w tym pomieszczeniu? Warto postawić na grzejnik drabinkowy elektryczny, która poza dogrzaniem łazienki może służyć jako suszarka na ręczniki po kąpieli. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Jaki rodzaj zużywa najmniej prądu?

Każdy elektryczny grzejnik pozwala oszczędzać energię. Należy jedynie dobrać sprzęt do pomieszczenia - w tych mniejszych sprawdzi się olejowy, w większych (ale nie bardzo wysokich) - konwektorowy. Warto także zwracać uwagę na takie opcje jak timer, które pozwalają łatwo zarządzać zużyciem energii i wyłączać ogrzewanie, gdy nie jest potrzebne. Oszczędny grzejnik elektryczny nie będzie jednak prawdziwie energooszczędny, jeśli w pomieszczeniu ustawione zostanie kilka urządzeń. 

Jaki grzejnik do garażu?

Grzejnik konwektorowy elektryczny doskonale sprawdzi się w garażu. Nie trzeba inwestować w dodatkowe ogrzewanie w tym miejscu - warto postawić na grzejnik konwekcyjny elektryczny, którym łatwo można dogrzać się dokładnie wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Grzejnik elektryczny czy olejowy?

To, czy wybrać grzejnik elektryczny olejowy czy konwektorowy, zależy przede wszystkim od osobistych preferencji, jak również od wielkości pomieszczenia, które ma być ogrzewane. Urządzenie konwektorowe sprawdzi się w większych pomieszczeniach, jednak nie w tych, które są wysokie - wtedy ciepło nie będzie wykorzystywane w całości i nawet grzejnik elektryczny energooszczędny nie zapewni odpowiednio ekonomicznego zużycia prądu. Grzejniki olejowe elektryczne doskonale ogrzeją mniejsze pomieszczenia i będzie ogrzewać jeszcze przez pewien czas po jego wyłączeniu. Grzejnik konwektorowy nagrzewa się szybciej, ale również szybciej ostyga. 

źródło: odetchnij.com.pl

Jaki grzejnik elektryczny do domku letniskowego?

Do domku letniskowego nie ma potrzeby doprowadzać ogrzewania, ale trzeba pamiętać, że lata bywają chłodne. Na takie zimniejsze dni idealny będzie grzejnik elektryczny przenośny. Pozwoli on gościom ogrzać się, gdy zaskoczy ich letni chłód, a właścicielom domków nie wygeneruje wysokich, stałych kosztów. Mini grzejnik elektryczny łatwo umieścić nawet w niewielkim domku, a dzięki temu, że swobodnie można go przenosić, łatwo ogrzać pomieszczenie, które tego akurat potrzebuje, na przykład łazienkę. Dobrze pamiętać, by taki grzejnik charakteryzował się mocą powyżej 100 W/m², szczególnie jeśli jest to domek murowany. 


Zobacz także: Najlepszy okap kominowy - Ranking 2019.

Gdzie kupić?

Grzejnik elektryczny mały czy duży najlepiej kupować w sprawdzonych źródłach, takich jak sklepy z elektroniką, z materiałami budowlanymi, wyposażeniem domowym, czy te internetowe na Allegro. Decydując się na zakup trzeba pamiętać, że sklepy online powinny budzić zaufanie. Jeśli masz wątpliwości - powinieneś mieć możliwość zapytać o każdą kwestię związaną z produktem oraz jego użytkowaniem. Warto sprawdzić przed zakupem, jak oceniają dany grzejnik elektryczny opinie użytkowników. Jeśli chodzi o grzejnik elektryczny, cena kształtuje się na poziomie 200, 300 zł, a modele nowoczesne, z dodatkowymi opcjami czy o wyższej mocy są zwykle droższe. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij