Aktualizacja: Październik 2024
Jak wybrać projektor do domu? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Czyli zakres odległości, w jakich projektor może rzucać obraz na ścianę lub ekran. Zanim rozpoczniemy poszukiwanie odpowiedniego dla nas projektora, musimy zmierzyć tę odległość w naszym pokoju. Następnie dobieramy urządzenie spełniające te kryterium. Od odległości projekcji zależy rozmiar przekątnej rzucanego na ścianę obrazu. Warto więc wziąć także to pod uwagę. Zazwyczaj wartość ta wynosi od nieco ponad 1 do ok. 5-8 metrów. To jedynie orientacyjne wartości, każde urządzenie posiada nieco inny zakres, który koniecznie należy sprawdzić przed zakupem.
Od jasności zależy widoczność obrazu w trakcie dnia. Projektory miniaturowe, przenośne są w stanie wygenerować obraz o jasności do kilkuset lumenów. Przykładem jest tu DexXer 1 SD10 z maksymalną jasnością wynoszącą 600 lumenów. Większe konstrukcje przeznaczone domyślnie do użytku domowego przekraczają tę wartość kilkukrotnie. Nierzadko spotkamy modele zdolne wygenerować obraz o jasności 3, a nawet 4 tysięcy lumenów. To bardzo ważne, jeśli planujemy używać projektora przy świetle dziennym. Niezależnie od tego, najlepsze efekty i tak uzyskamy po zasłonięciu zasłon okiennych.
Czyli wartość przekątnej dla największego możliwego wyświetlanego obrazu. Typowe rzutniki domowe potrafią wygenerować obraz o przekątnej do 120-150 cali. Są jednak modele zdolne „rzucić” obraz o przekątnej 250 cali (np. Leisure 470 z naszego rankingu). Nie oznacza to jednak, że będzie to obraz pozbawiony wad. Wraz ze zwiększaniem się powierzchni obrazowania spada jasność, a wraz z nią kontrast i ogólna jakość obrazu. W tej kwestii nie da się oszukać fizyki i panuje zasada „duży może więcej”. Małe projektory mobilne pozwolą nam na wyświetlenie obrazu o przekątnej kilkudziesięciu cali, standardowe modele domowe – do ok. 100 cali, a większe modele do sal konferencyjnych – do ok. 200 cali.
Kontrast ma duży wpływ na ogólną jakość obrazu. Im większy kontrast, tym prezentowane sceny filmowe wydają się być „bardziej żywe”. Na kontrast wpływa maksymalna jasność lampy oraz technologia projektora. Lepszy kontrast gwarantują modele DLP (w stosunku do LCD). Wartość kontrastu jest określana poprzez otwartą skalę stosunku maksymalnej i minimalnej jasności wyświetlanych punktów w tym samym czasie. Tanie projektory zagwarantują kontrast na poziomie np. 600:1 czy 800:1. Lepsze modele pochwalą się wartościami zauważalnie wyższymi np. 2000:1, a najlepsze i najdroższe produkty są w stanie wygenerować piksele o różnicy jasności na poziomie nawet 30000:1.
Ten parametr mówi nam o szczegółowości wyświetlanego przez projektor obrazu. Wiele rzutników obsługuje rozdzielczości HD 720p i Full HD 1080p, ale często ta druga jest rozdzielczością maksymalną, a nie natywną. Co to znaczy? Oznacza to, że obraz o rozdzielczości większej niż natywna będzie zmniejszany przez układ elektroniczny projektora do rozdzielczości natywnej. Efektywna ilość szczegółów będzie więc taka, jak w przypadku obrazu od razu wygenerowanego przez źródło w niższej rozdzielczości. Czy warto dopłacać do rzutników o natywnej rozdzielczości Full HD lub nawet 4k? Naszym zdaniem tak. Bardziej szczegółowy obraz będzie przyjemniejszy dla oka, zwłaszcza gdy będzie miał dużą przekątną, którą często uzyskujemy podczas korzystania z projektorów.
Jakie są rodzaje projektorów?
Ranking projektorów do domu. Jaki projektor wybrać?
DexXer SD150
Kompaktowy, a o wielkich możliwościach
Dexxer 150 to rzutnik domowy o stosunkowo niewielkich wymiarach. jego obudowa ma 22cm szerokości, 16cm głębokości i 6cm wysokości. W takiej bryle zamknięto bardzo zaawansowaną elektronikę i optykę. Lampa LED jest w stanie zapewnić jasność do 2500 lumenów, a wyświetlany obraz może pochodzić zarówno z tradycyjnego źródła takiego jak odtwarzacz płyt czy komputer, jak i bezpośrednio z nośnika pamięci masowej lub dysku twardego. Obsługiwane są wszystkie popularne formaty filmów, zdjęć i utworów muzycznych. Do odtwarzania tych ostatnich posłuży nam wbudowany głośnik.
Chwalony za parametry i niezawodność
Ten projektor należy do klasy urządzeń budżetowych. Możemy zakupić go za kilkaset złotych, co jest prawdziwą okazją. Rzutnik Dexxer oferuje nam w zamian naprawdę niezłą jakość obrazu oraz dobrą funkcjonalność. Poza wspomnianymi powyżej możliwościami warto wyróżnić także dużą ilość dostępnych złącz (HDMI, USB, VGA, AV, JACK), niezłą wartość maksymalną kontrastu 1000:1, obsługiwanie rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli czy świetną żywotność lampy. Ta powinna wytrzymać nawet 35 tysięcy godzin, co zawdzięczamy technologii LED.
Overmax Multipic 3.5
Centrum rozrywki w małym urządzeniu
Ten niewielki projektor firmy Overmax jest nie tyko urządzeniem wyświetlającym obraz, ale i zintegrowanym systemem multimedialnym. Wśród licznym opcji dostępnych w menu projektora znajdziemy m.in. aplikację YouTube oferującą dostęp do platformy z milionami filmików. Do tego rzutnik wyposażono także w łączność Wi-Fi, dzięki której bezprzewodowo wyświetlimy obraz z naszego smartfona. TO otwiera możliwości do nieskończonej ilości godzin rozrywki!
Małe wymiary, pełna wygoda
Rzutnik Overmax jest naprawdę niewielki. Jego obudowa ma 21,5cm szerokości, 18,5cm głębokości i niespełna 9cm wysokości. Zamknięto w niej jednak komponenty zdolne wyświetlić ogromny obraz o przekątnej nawet 150 cali. Wszystkim sterujemy za pomocą wygodnego pilota dołączonego do zestawu. A jest czym sterować, bo do rzutnika podłączymy kilka urządzeń przewodowych (dwa gniazda HDMI, jedno VGA i USB) oraz dodatkowo bezprzewodowo nawiążemy kontakt z laptopem czy smartfonem.
DexXer 1 SD10
Zabierz go wszędzie ze sobą!
Ten mini rzutnik marki Dexxer zmieści się w niemal każdej kieszeni! To maleństwo ma wymiary aparatu kompaktowego, a kryje w sobie naprawdę solidne komponenty pozwalające stworzyć idealne warunki do oglądania filmów w dowolnym miejscu! Mająca zaledwie 12cm szerokości i kilka centymetrów wysokości i głębokości obudowa skrywa lampę o jasności 600 lumenów. Nie jest to wartość równie wysoka, co w poprzednio omawianych modelach, ale tu mamy do czynienia z całkowicie inną klasą produktu. 600 lumenów w pełni wystarczy do wyświetlenia obrazu o przekątnej do ok. 60 cali – to więcej niż wystarczająco w warunkach wakacyjnych.
Wygoda i kompatybilność
Malutki rzutnik nie musi być trudny w obsłudze. W tym przypadku jest wręcz przeciwnie! Urządzenie może być sterowane za pomocą pilota zdalnego sterowania, który jest dostarczany w zestawie. Za jego pomocą wybierzemy np. źródło odtwarzanego obrazu. Tych mamy natomiast do wybory kilka. To dzięki sporej ilości złącz dostępnych na obudowie rzutnika. Jest tu HDMI (kompatybilne z komputerami, konsolami, odtwarzaczami Blu-Ray itp.), USB (do podłączenia pen-drive’a lub dysku twardego czy port AV. Jest też złącze Jack, do którego podłączymy głośniki lub słuchawki.
DREAM S3
Świetna jakość obrazu w niskiej cenie
Dream S3 posiada bardzo mocną lampę o maksymalnej jasności 3800lm. To wartość na tyle duża, że bez większego problemu będziemy mogli oglądać ulubione seriale i filmy nawet w jasnych pomieszczeniach. Do tego warto odnotować niezły maksymalny kontrast wynoszący 2000:1 oraz maksymalną wielkość obrazu o wartości przekątnej 120 cali. Te wszystkie parametry sprawiają, że rzutnik Dream S3 jest godny polecenia do niemal każdego zastosowania. Odtwarzany obraz będzie szczegółowy i wierny rzeczywistemu. Każdy odbiorca będzie więc w pełni zadowolony!
Pełnia możliwości w dobrej cenie
Na urządzenie znalazło się wiele portów. Wśród nich znajdziemy port HDMi, 2 złącza USB, AV, czytnik kart Micro SD oraz wyjście słuchawkowe. Do rzutnika przyłączymy zatem komputer czy konsolę do gier, a nawet dekoder cyfrowej telewizji naziemnej. Możemy również podłączyć dysk zewnętrzny bądź pen-drivea. Wyjątkowo przydatny będzie też czytnik kart pamięci. Na tych nośnikach danych możemy przechowywać pełne sezony ulubionych seriali, które zapisaliśmy za pomocą smartfona. Złącze Jack przyda się natomiast do podłączenia zestawu głośników. Z tym rzutnikiem za niewielkie pieniądze możemy więc stworzyć prawdziwą salę rozrywki!
Kruger&Matz V-LED50
Wielki obraz z małego ekranu
Firma Kruger&Matz wyposażyła swój projektor V-LED 50 w bezprzewodową łączność Wi-Fi. Dzięki niej mamy otwarte wielkie możliwości, jakie niesie ze sobą przeniesienie obrazu z małego ekranu smartfona na wielką powierzchnię ściany. To bardzo wygodne rozwiązanie do dzielenia się ulubionymi treściami z bliskimi. Projektor jest przy tym stosunkowo niewielki. Bez problemu zabierzemy go ze sobą na wakacje i uatrakcyjnimy w ten sposób nasze wieczory poza domem.
Duża wygoda i trwałość
Do małego projektora Kruger&Matz dołączony jest odpowiednio niewielki pilot. Obsługa urządzenia będzie zatem całkiem wygodna i be\problemowa bez względu na ustawienie rzutnika. Kruger&Matz ponadto wyposażyło ten model w niezwykle trwałą lampę LED, której żywotność jest szacowana na nawet 50 tysięcy godzin! Nie musimy się zatem martwić o szybkie pogorszenie się parametrów wyświetlanego obrazu czy przyszłą konieczność wymiany lampy. Rzutnik V-LED 50 jest zakupem na wiele lat.
VANKYO LEISURE 470
Ogromne możliwości
Ten projektor marki VANYO może pochwalić się naprawdę nieprzeciętnymi parametrami. Jego lampa może zapewnić bardzo wysoką jasność na poziomie nawet 4000 lumenów, co przełoży się także na świetny kontrast wynoszący 3500:1. Te parametry świadczą o możliwości wyświetlania obrazu na większej niż zwykle powierzchni. Według producenta granicą wielkości jest aż 250 cali! Tak ogromny obraz uzyskamy, ustawiając projektor w odległości ok. 8 metrów od powierzchni ściany. Vankyo Leisure 470 to zatem nieprzeciętne urządzenie!
Kompatybilny z każdym źródłem
Urządzenie zostało wyposażone w bogatą ilość złącz przewodowych oraz Wi-Fi, czyli łączność bezprzewodową. Mamy więc szereg opcji podłączenia urządzeń źródłowych. Projektor bez trudu połączymy z konsolą, komputerem czy odtwarzaczem płyt, a także ze smartfonem i laptopem, z których obraz będzie przesyłany bezprzewodowo. W zestawie nawet znajdziemy dołączone kable HDMI oraz AV. Jest też torba i pilot.
Czy i jak wybrać projektor do domu?
Wybór projektora wcale nie musi być trudny. Powinien on zależeć od tego, do czego i w jaki sposób będzie nasz rzutnik do domu używany. Jeżeli zamierzamy oglądać filmy czy telewizję głównie w nocy lub przy zaciemnionych oknach, to projektor o każdej jasności nam wystarczy. Jeżeli chcielibyśmy oglądać także za dnia, to musimy wybrać model o wysokiej jasności lampy np. 3000 lumenów. Ponadto sprawdzić należy czy satysfakcjonuje nas ilość złącz do podłączenia źródeł obrazu i dźwięku. Bardzo przydatną funkcją jest również możliwość wyświetlania obrazu ze smartfona bezprzewodowo. Projektory do telefonu oferują tę opcję, jeśli posiadają Wi-Fi i np. Miracast. Jeszcze rzut okiem na rozdzielczość (powinna wynosić co najmniej 1920x1080) i już wiemy, że mamy do czynienia z urządzeniem nadającym się do naszego salonu.
Projektor do domu czy telewizor? Co lepsze?
Jeżeli lubimy oglądać filmy na wielkim ekranie, to projektor do naszego salonu będzie idealnym wyborem. Pozwoli on uzyskać kinowy efekt za dość niewielkie pieniądze. Ceny dobrych telewizorów o dużej przekątnej (np. 70 cali) wciąż są wysokie. Tymczasem większość projektorów pozwoli nam z łatwością uzyskać obraz o takiej, a nawet większej wielkości. Z drugiej strony, jeżeli pozostawiamy włączony odbiornik przez cały czas, kiedy jesteśmy w domu, to projektor szybko będzie wymagał serwisu (np. wymiany lampy, gdyż ta z czasem się zużywa). Na tym polu wygrywa zatem telewizor, który będzie dawał obraz o dobrych parametrach przez wiele lat. Jeżeli natomiast chcemy korzystać z naszego urządzenia maksymalnie po kilka godzin dziennie, to rzutnik także będzie nam służył latami.
Projektor do domu do filmów - jak zapewnić sobie niezapomniane przeżycia?
Zakup projektora to dopiero początek tworzenia „domowej sali kinowej”. Do zapewnienia możliwie dobrej jakości obrazu powinniśmy posiadać neutralnie białą ścianę. Wprawdzie większość rzutników ma możliwość dostrojenia barw do koloru ściany, jednak wtedy nie uzyskamy możliwie najrówniejszego natężenia barw, na czym powinno nam zależeć. Jeżeli natomiast nie posiadamy ścian o odpowiednim kolorze lub powiesiliśmy już na nich obrazy, to dobrym rozwiązaniem jest ekran do projektora. To cienka, biała płachta z możliwością szybkiego rozwinięcia i zwinięcia. Taki ekran do projektora może wysuwać się ręcznie poprzez pociągnięcie lub automatycznie – poprzez naciśnięcie przycisku na pilocie. Ponadto warto zadbać o wysokiej przepustowości łącze internetowe do oglądania filmów np. na Netflix’ie, a także o odpowiedni sprzęt audio, o którym więcej w kolejnym rozdziale.
Projektor do kina domowego – czyli jak wykorzystać potencjał rzutnika i kina domowego
Aby w pełni cieszyć się z naszego kina domowego, warto poświęcić kilka chwil na dokonanie podstawowych ustawień. Obraz możemy regulować poprzez dostosowanie jego jasności, kontrastu i temperatury barw. Każdy ma swoje upodobania i parametry te najlepiej dopasować do własnego gustu. Warto także dodać, że ustawienie trybu energooszczędnego przedłuży żywotność lampy i delikatnie zmniejszy jasność obrazu. Warto z tej opcji skorzystać, jeśli z urządzenia nie korzystamy w pokoju słonecznym. Na kino domowe nie składa się jednak sam obraz. Bardzo ważnym aspektem wpływającym na jakość rozrywki jest dźwięk. Zdecydowanie warto pokusić się o zakup kina domowego z dźwiękiem przestrzennym. Tego sprzętu nie zastąpi w pełni żaden mniejszy system audio. Do wyboru są także soundbary oraz mikrowieże. Każdy z nich dostarczy o wiele lepszy dźwięk niż taki, który wydobywa się z głośników projektora czy telewizora. Podobnie jak obraz, dźwięk można dostosować do swoich preferencji np. poprzez zmianę ilości tonów wysokich lub basów.
Projektor do domu czy warto - zalety i wady
Projektory do domu to świetny pomysł dla fanów kina. Film wyświetlany za ich pomocą sprawia wrażenie przebywania na sali kinowej. Obraz jest większy niż taki, który dałby nam telewizor z podobnej półki cenowej, a w razie potrzeby istnieje możliwość regulacji jego rozmiarów. Projektor filmowy to urządzenie znacznie mniejsze niż telewizor, więc łatwiej zabrać je w podróż. Nie są to jednak urządzenia pozbawione wad. Przede wszystkim zużywają więcej prądu, niż zwykle robią to telewizory. Ponadto wymagają serwisowania, a mianowicie wymiany lampy co kilkaset-kilka tysięcy godzin używania. Powinny one pracować w czystym otoczeniu, a do tego wentylator w niektórych modelach może być uciążliwy. Dochodzi też konieczność przygotowania ściany lub wyposażenia się w ekran do projektora.
Projektor 4k, FULL HD i HD - jakie ma to znaczenie w przypadku rzutników do domu?
Nazwy wymienione w tytule tego rozdziału odnoszą się do standardów rozdzielczości. HD oznacza, że obraz składa się z 1280 punktów w poziomie oraz 720 w pionie. Full HD to 1920x1080 – punktów jest zatem ponad dwa razy więcej. 4K to już 3840x2160, a zatem kolejne 4 razy więcej. Im większa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy i ostry obraz. Większość filmów znajdujących się w internecie lub na płytach Blu-Ray nagrana jest w rozdzielczości Full HD lub 4K. Warto zatem odpuścić sobie projektory o podstawowej rozdzielczości HD, aby nie tracić zbyt jakości oglądanych materiałów. Dla większości użytkowników Full HD powinno okazać się wystarczające, odpowiednio ustawiony rzutnik do domu Full HD da nam ostry i wyraźny obraz z odpowiedniej odległości. Projektory 4K są jak na razie wyraźnie droższym sprzętem od modeli Full HD, choć ich ceny cały czas spadają. Być może już niedługo projektory 4K będą stawiane w porównaniach razem z modelami Full HD z tej samej półki cenowej.
Projektor do domu - podsumowanie
Projektor to rewelacyjny wybór dla kinomaniaków oraz podróżników. Nada on niezastąpionego klimatu seansom, którego nie uzyskalibyśmy oglądając filmy na tradycyjnym telewizorze. Najważniejszą cechą tego urządzenia bez wątpienia jest duża wielkość obrazu w porównaniu z telewizorami w podobnych cenach. To w połączeniu z oferowaną przez projektory mobilnością sprawia, że urządzenia te nie mają żadnej konkurencji na rynku sprzętu RTV.
Do użytku domowego, do komfortowego oglądania filmów, polecam projektor tylko w rozdzielczości 4K