Close

Jaki projektor do domu wybrać? Porady i Ranking

Projektor multimedialny zwykle kojarzy nam się z urządzeniem wykorzystywanym na spotkaniach biznesowych oraz w szkołach. W ostatnim czasie projektor domowy zyskuje popularność i coraz częściej gości w salonach oraz innych domowych pomieszczeniach, w których z powodzeniem zastępuje telewizor. Powodem, dzięki któremu projektory cieszą się coraz większą popularnością, jest oferowanie obrazu o dużej przekątnej i dobrej jakości w rozsądnej cenie. W tym artykule przyjrzymy się kilku ciekawym projektorom do domu dostępnym na rynku, wybranym ich cechom, a także odpowiemy na najczęściej zadawane w tej dziedzinie pytania.  Zapraszamy do lektury!

Jak wybrać projektor do domu? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? 

Dostępne w sprzedaży modele różnią się między sobą wieloma cechami oraz parametrami. Oto kilka najważniejszych z nich, na które warto zwrócić uwagę:

  • Wielkość obrazu i możliwość jej regulacji - to jeden z najważniejszych parametrów projektora, gdyż w tym leży jego przewaga nad telewizorami i właśnie z tego powodu często decydujemy się na zakup rzutnika. Projektor do domu w cenie kilku tysięcy złotych może wyświetlić żywy obraz o przekątnej nawet 100 cali. To o wiele więcej, niż telewizory w podobnym przedziale cenowym. Możliwość regulacji wielkości obrazu pozwoli nam na wyświetlenie go na każdej, mniejszej lub większej ścianie.
  • Dostępne złącza - często w naszych salonach posiadamy wiele różnych źródeł obrazu. Są to np. odtwarzacz DVD lub Blu-Ray, konsola do gier czy dekoder telewizji naziemnej. Wybierając odpowiedni projektor domowy, musimy zatem zwrócić uwagę na dostępne w nim porty. Najlepiej byłoby, gdybyśmy byli w stanie podłączyć wszystkie nasze sprzęty naraz i przełączać się między nimi za pomocą pilota. Wiele modeli posiada także łączność bezprzewodową, która pozwala na łatwe wyświetlanie obrazu z urządzeń mobilnych oraz komputerów.
  • Jasność i kontrast - do komfortowego wyświetlania obrazu z projektora najlepiej jest posiadać salon z możliwością zaciemnienia. Bez tego obraz będzie słabiej widoczny i wyblakły. Pomóc nam może w tym projektor o wysokiej wartości jasności i kontrastu, które pozwolą wyświetlić wyraźny obraz w nieidealnych warunkach.
  • Rozdzielczość obrazu - im wyższa, tym więcej szczegółów zostanie wyświetlonych. Do komfortowego oglądania wystarczy rozdzielczość FullHD – 1920 x 1080 pikseli. Projektory do domu z wyższej półki oferują także rozdzielczość 4K – 3840 x 2160 pikseli. 

Ranking projektorów do domu. Jaki projektor wybrać? 

1.Projektor LED 5500lm Q9 DIAMOND Full HD WIFI ANDROID 8.0 3D 4K 

Projektor LED 5500lm Q9 DIAMOND Full HD WIFI ANDROID 8.0 3D 4K

Ten projektor do domu oferuje szeroki zakres funkcji za stosunkowo niewygórowaną cenę – ok. 1500zł. Obraz prezentowany jest w rozdzielczości Full HD oraz ma jasność do 5500 lumenów. Wartość kontrastu to 4000:1.Łączność Wi-Fi oraz Bluetooth, a także działanie pod systemem Android pozwolą na bezprzewodowe łączenie się z urządzeniami zewnętrznymi. Zainstalowane aplikacje do obsługi Netflixa oraz Youtube’a pozwolą na oglądanie filmów znajdujących się w internecie. Rzutnik do domu posiada porty HDMI, USB, VGA oraz LAN.

Zalety
duża ilość funkcji
rozdzielczość Full HD
niewygórowana cena
Wady
nieco głośny wentylator

2. Projektor LED FULL HD 1080P ANDROID

Ten projektor domowy także może się pochwalić mnogością funkcji w bardzo dobrej cenie – ok. 1100zł. Rozdzielczość obrazu to Full HD, a odległość, z jakiej może odbywać się projekcja zawiera się w zakresie od 1,90 do 4 metrów. Maksymalna jasność lampy to 3500 lumenów, a kontrast to 4000:1. Dobrą funkcjonalność gwarantuje system Android wraz z łącznością bezprzewodową Wi-Fi oraz Bluetooth. Możliwe jest bezprzewodowe wyświetlanie obrazu z komputera i smartfona za pomocą technologii Miracast. Łączność przewodową zapewniają 2 wejścia HDMI, 2 USB, VGA, LAN oraz wejście i wyjście audio.

Zalety
niska cena
dobra funkcjonalność
Wady
przeciętnej jakości obudowa

3. Rzutnik Optoma UHD300X

Rzutnik Optoma UHD300X

Projektor 4K Optoma to jeden z najtańszych modeli rzutników o tej rozdzielczości na rynku. W cenie nieco ponad 4000zł otrzymujemy urządzenie o dość wysokiej żywotności lampy. W normalnym trybie to ok. 4000 godzin, a w trybie Eco wzrasta aż do 10 000 godzin. Jej jasność nie może na najwyższym poziomie, gdyż wynosi 2200 lumen, ale generowany obraz ma bardzo dobry kontrast o wartości 250000:1. Wielkość obrazu może wynosić od 343 do aż 302 cali. Zaletą jest wsparcie dla HDR, a wadą – brak 3D. Nie znajdziemy także technologii łączności bezprzewodowej. Mimo tych wad, to jedna z najlepszych propozycji dla osób poszukujących ostrego i wyrazistego obrazu w niewygórowanej cenie.

Zalety
rozdzielczość 4K w rozsądnej cenie
wsparcie HDR
dobry współczynnik kontrastu
Wady
brak łączności bezprzewodowej

4. Projektor multimedialny BenQ W2000 Wi-Fi Full HD 

Projektor multimedialny BenQ W2000 Wi-Fi Full HD

BenQ to firma ciesząca się dużym uznaniem na rynku projektorów. Ten projektor filmowy jest przykładem dobrej jakości, jaką oferuje producent. Obraz o rozdzielczości Full HD może mieć przekątną nawet do 300 cali. Lampa o mocy 240W zapewnia jasność na poziomie 2000 ANSI lumenów, a kontrast ma bardzo wysoką wartość 15000:1. Bezprzewodowa łączność Wi-Fi pozwoli na łatwe wyświetlanie obrazu z komputerów i urządzeń mobilnych. Wbudowane głośniki stereo o mocy 10W każdy wystarczą do zapewnienia wyrazistego dźwięku, jednak do pełni szczęścia warto będzie zakupić zestaw kina domowego. Wśród portów komunikacji przewodowej wyróżnić należy obecność aż 3 HDMI oraz 2 wejść audio. Ten zestaw powinien wystarczyć do każdego salonu. BenQ rzutnik multimedialny kosztuje ok. 3000zł. 

Zalety
wysoki kontrast
duża ilość złącz
Wady
niezbyt wysoka jasność

5. Projektor OPTOMA HD27e DLP Full HD 

Projektor OPTOMA HD27e DLP Full HD

Projektor multimedialny Optoma to produkt łączący dobre parametry obrazu z rozsądną ceną. Wyświetlanie zawartości odbywa się w rozdzielczości Full HD i o jasności do 3400lm. Kontrast to wysokie 25000:1. Dwa porty HDMI oraz jedno USB pozwolą na podłączenie najważniejszych źródeł obrazu. Wadą jest brak łączności bezprzewodowej w standardzie. Do tego potrzebny jest dodatkowy moduł WHD200, który umożliwi przesyłanie obrazu bezprzewodowo z większości urządzeń.

Zalety
dobre parametry obrazu
rozsądna cena
Wady
brak łączności bezprzewodowej

6. Projektor Epson EH-TW5650

Projektor Epson EH-TW5650

Ten rzutnik multimedialny firmy Epson to uniwersalne urządzenie w przedziale cenowym do 3500zł. Model ten wyświetla obraz Full HD o bardzo wysokim kontraście do 60000:1. Jasność to maksymalnie 2500 lumenów. Nie jest to wartość rewelacyjna, ale pochwalić należy wysokie zrównoważenie natężenia światła o różnych barwach. Projektor domowy posiada istotną cechę, którą jest możliwość regulacji kąta ustawienia obiektywu – to ułatwi jego ustawienie. Komunikację bezprzewodową zapewnia obsługa Wi-Fi z Miracast, a przewodową 2 złącza HDMI, USB, VGA, LAN i audio-jack.

Zalety
możliwość regulacji kąta obiektywu
wysoki kontrast
Wady
niezbyt wysoka jasność
słyszalny wentylator

7. Projektor OVERMAX Multipic 2.3

Projektor OVERMAX Multipic 2.3

To bardzo ciekawy mini projektor za wyjątkowo niską cenę. Zaletami są małe gabaryty oraz waga wynosząca jedynie 1 kilogram. Dodatkową zaletą jest łączność Wi-Fi – można zatem bezprzewodowo wyświetlać obraz ze smartfona czy laptopa. W parze z niską ceną idą jednak przeciętne parametry. Rozdzielczość obrazu to jedynie 800x480, jego kontrast to 800:1, a jasność to maksymalnie 1200 nitów. Ten mini projektor nie nadaje się zatem do seansów filmowych w salonie na co dzień, ale z powodzeniem jednak można go zabrać w podróż, w której sprawdzi się wyśmienicie. Oglądanie filmów przy jego użyciu z pewnością będzie przyjemniejsze niż na ekranie smartfona czy laptopa. 

Zalety
mobilność
niska cena
łączność Wi-Fi
Wady
słaba jakość obrazu
głośny wentylator
nienajwyższa jakość wykonania

8. Rzutnik JVC DLA-X9500B - projektor 4K 

Rzutnik JVC DLA-X9500B - projektor 4K

Projektor 4k firmy JVC wyświetli obraz z ogromną ilością szczegółów. Niebywały jest także kontrast na poziomie 160000:1, dzięki czemu projektor jest zgodny ze standardem HDR10. Pozwoli to na wyświetlenie obrazu o wysokiej rozpiętości tonalnej w żywy i rzeczywisty sposób. To rzadko spotykana funkcja wśród projektorów. Lampa ma moc 265W, jest ona w stanie wygenerować obraz o jasności do 2000lm – to wartość wystarczająca, ale nie rewelacyjna. Projektor 4k posiada tryb „Low Latency”, który doskonale sprawca się w grach, zapewniając niskie opóźnienie obrazu. Niestety projektory 4k wraz ze świetnymi parametrami mają bardzo wysoką cenę. Ten model kosztuje ponad 30 tysięcy zł.

Zalety
rozdzielność 4k
wsparcie HDR
Wady
bardzo wysoka cena
obraz 3D tylko w Full HD

9. Projektor laserowy SONY VPL-FHZ700L 3LCD

Projektor laserowy SONY VPL-FHZ700L 3LCD

To jedyny projektor laserowy w naszym zestawieniu. Projektor filmowy Sony dzięki laserowemu źródłu światła jest w stanie ekstremalnie żywy obraz o jasności nawet do 7000 lumenów. Kolejne zalety tej technologii to wydłużony czas pracy do ok. 20000 godzin oraz brak czekania na rozgrzanie czy chłodzenie lamp. Projektor laserowy można zamontować pod dowolnym kątem, dzięki czemu jest to świetne urządzenie do audytorium, sali konferencyjnej, przestrzeni handlowej czy ogromnego salonu. Rozdzielczość WUXGA idealnie nada się do wyświetlania ostrego obrazu z komputera, a także w pełni odda szczegółowość filmu Full HD. Ten projektor laserowy do największych przestrzeni kosztuje jednak o wiele więcej niż inne, typowe projektory. Jego cena sięga aż 50 tysięcy zł!

Zalety
wybitnie jasny obraz
długa żywotność
brak oczekiwania na rozgrzanie lampy
Wady
bardzo wysoka cena
brak wsparcia dla 4K

Czy i jak wybrać projektor do domu? 

Wybór projektora wcale nie musi być trudny. Powinien on zależeć od tego, do czego i w jaki sposób będzie nasz rzutnik do domu używany. Jeżeli zamierzamy oglądać filmy czy telewizję głównie w nocy lub przy zaciemnionych oknach, to projektor o każdej jasności nam wystarczy. Jeżeli chcielibyśmy oglądać także za dnia, to musimy wybrać model o wysokiej jasności lampy np. 3000 lumenów. Ponadto sprawdzić należy czy satysfakcjonuje nas ilość złącz do podłączenia źródeł obrazu i dźwięku. Bardzo przydatną funkcją jest również możliwość wyświetlania obrazu ze smartfona bezprzewodowo. Projektory do telefonu oferują tę opcję, jeśli posiadają Wi-Fi i np. Miracast. Jeszcze rzut okiem na rozdzielczość (powinna wynosić co najmniej 1920x1080) i już wiemy, że mamy do czynienia z urządzeniem nadającym się do naszego salonu.

Projektor do domu czy telewizor? Co lepsze?

Jeżeli lubimy oglądać filmy na wielkim ekranie, to projektor do naszego salonu będzie idealnym wyborem. Pozwoli on uzyskać kinowy efekt za dość niewielkie pieniądze. Ceny dobrych telewizorów o dużej przekątnej (np. 70 cali) wciąż są wysokie. Tymczasem większość projektorów pozwoli nam z łatwością uzyskać obraz o takiej, a nawet większej wielkości. Z drugiej strony, jeżeli pozostawiamy włączony odbiornik przez cały czas, kiedy jesteśmy w domu, to projektor szybko będzie wymagał serwisu (np. wymiany lampy, gdyż ta z czasem się zużywa). Na tym polu wygrywa zatem telewizor, który będzie dawał obraz o dobrych parametrach przez wiele lat. Jeżeli natomiast chcemy korzystać z naszego urządzenia maksymalnie po kilka godzin dziennie, to rzutnik także będzie nam służył latami. 

ranking najlepszych projektorów

Projektor do domu do filmów - jak zapewnić sobie niezapomniane przeżycia? 

Zakup projektora to dopiero początek tworzenia „domowej sali kinowej”. Do zapewnienia możliwie dobrej jakości obrazu powinniśmy posiadać neutralnie białą ścianę. Wprawdzie większość rzutników ma możliwość dostrojenia barw do koloru ściany, jednak wtedy nie uzyskamy możliwie najrówniejszego natężenia barw, na czym powinno nam zależeć. Jeżeli natomiast nie posiadamy ścian o odpowiednim kolorze lub powiesiliśmy już na nich obrazy, to dobrym rozwiązaniem jest ekran do projektora. To cienka, biała płachta z możliwością szybkiego rozwinięcia i zwinięcia. Taki ekran do projektora może wysuwać się ręcznie poprzez pociągnięcie lub automatycznie – poprzez naciśnięcie przycisku na pilocie. Ponadto warto zadbać o wysokiej przepustowości łącze internetowe do oglądania filmów np. na Netflix’ie, a także o odpowiedni sprzęt audio, o którym więcej w kolejnym rozdziale. 

Projektor do kina domowego – czyli jak wykorzystać potencjał rzutnika i kina domowego 

Aby w pełni cieszyć się z naszego kina domowego, warto poświęcić kilka chwil na dokonanie podstawowych ustawień. Obraz możemy regulować poprzez dostosowanie jego jasności, kontrastu i temperatury barw. Każdy ma swoje upodobania i parametry te najlepiej dopasować do własnego gustu. Warto także dodać, że ustawienie trybu energooszczędnego przedłuży żywotność lampy i delikatnie zmniejszy jasność obrazu. Warto z tej opcji skorzystać, jeśli z urządzenia nie korzystamy w pokoju słonecznym. Na kino domowe nie składa się jednak sam obraz. Bardzo ważnym aspektem wpływającym na jakość rozrywki jest dźwięk. Zdecydowanie warto pokusić się o zakup kina domowego z dźwiękiem przestrzennym. Tego sprzętu nie zastąpi w pełni żaden mniejszy system audio. Do wyboru są także soundbary oraz mikrowieże. Każdy z nich dostarczy o wiele lepszy dźwięk niż taki, który wydobywa się z głośników projektora czy telewizora. Podobnie jak obraz, dźwięk można dostosować do swoich preferencji np. poprzez zmianę ilości tonów wysokich lub basów.

jaki projektor wybrać

Projektor do domu czy warto - zalety i wady

Projektory do domu to świetny pomysł dla fanów kina. Film wyświetlany za ich pomocą sprawia wrażenie przebywania na sali kinowej. Obraz jest większy niż taki, który dałby nam telewizor z podobnej półki cenowej, a w razie potrzeby istnieje możliwość regulacji jego rozmiarów. Projektor filmowy to urządzenie znacznie mniejsze niż telewizor, więc łatwiej zabrać je w podróż. Nie są to jednak urządzenia pozbawione wad. Przede wszystkim zużywają więcej prądu, niż zwykle robią to telewizory. Ponadto wymagają serwisowania, a mianowicie wymiany lampy co kilkaset-kilka tysięcy godzin używania. Powinny one pracować w czystym otoczeniu, a do tego wentylator w niektórych modelach może być uciążliwy. Dochodzi też konieczność przygotowania ściany lub wyposażenia się w ekran do projektora.

Zalety
wielki obraz
możliwość regulacji wielkości, a w niektórych modelach także położenia obrazu
mobilność
kinowy klimat seansów
większość modeli obsługuje tryb 3D, czego w telewizorach już zwykle nie ma
Wady
wymagają białej, czystej ściany lub odpowiedniego ekranu
w niektórych modelach hałasujący wentylator
konieczność serwisowania

Projektor 4k, FULL HD i HD - jakie ma to znaczenie w przypadku rzutników do domu? 

Nazwy wymienione w tytule tego rozdziału odnoszą się do standardów rozdzielczości. HD oznacza, że obraz składa się z 1280 punktów w poziomie oraz 720 w pionie. Full HD to 1920x1080 – punktów jest zatem ponad dwa razy więcej. 4K to już 3840x2160, a zatem kolejne 4 razy więcej. Im większa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy i ostry obraz. Większość filmów znajdujących się w internecie lub na płytach Blu-Ray nagrana jest w rozdzielczości Full HD lub 4K. Warto zatem odpuścić sobie projektory o podstawowej rozdzielczości HD, aby nie tracić zbyt jakości oglądanych materiałów. Dla większości użytkowników Full HD powinno okazać się wystarczające, odpowiednio ustawiony rzutnik do domu Full HD da nam ostry i wyraźny obraz z odpowiedniej odległości. Projektory 4K są jak na razie wyraźnie droższym sprzętem od modeli Full HD, choć ich ceny cały czas spadają. Być może już niedługo projektory 4K będą stawiane w porównaniach razem z modelami Full HD z tej samej półki cenowej.

Projektor do domu - podsumowanie 

Projektor to rewelacyjny wybór dla kinomaniaków oraz podróżników. Nada on niezastąpionego klimatu seansom, którego nie uzyskalibyśmy oglądając filmy na tradycyjnym telewizorze. Najważniejszą cechą tego urządzenia bez wątpienia jest duża wielkość obrazu w porównaniu z telewizorami w podobnych cenach. To w połączeniu z oferowaną przez projektory mobilnością sprawia, że urządzenia te nie mają żadnej konkurencji na rynku sprzętu RTV.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ramzam
Ramzam
9 miesięcy temu

Do użytku domowego, do komfortowego oglądania filmów, polecam projektor tylko w rozdzielczości 4K

Zamknij