Aktualizacja: Wrzesień 2024
Oświetlenie ogrodowe to doskonały pomysł aby dodać ogrodowi piękna i użyteczności
Odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie ogrodowe wprowadzi do naszego ogrodu niepowtarzalną atmosferę, a także znacznie ułatwi nam poruszanie się po nim wieczorem oraz w nocy. Lampy poprowadzone wzdłuż alejek zwiększą komfort i swobodę poruszania się, a oświetlone korony drzew delikatnie i miękko odbiją światło, tworząc idealny nastrój do wieczornych zabaw.
Jakie oświetlenie ogrodowe będzie najlepsze? Rodzaje
Oświetlenie do ogrodu możemy skomponować z różnych rodzajów lamp. Bardzo popularne jest oświetlenie ogrodowe punktowe. Są to często tanie lampy ogrodowe, które dają ciekawy efekt. Znajdziemy wśród nich np. lampy solarne do ogrodu lub lampki ogrodowe na baterie. Bardzo praktycznym i nastrojowym rozwiązaniem jest oświetlenie ogrodowe do altany. Stworzymy je wykorzystując lampy ogrodowe wiszące, lampy ogrodowe dekoracyjne, a także np. oświetlenie ogrodowe z czujnikiem ruchu. Lampy ogrodowe stojące będą idealnym wyborem do rozjaśnienia stanowiska do grillowania, a lampy ogrodowe do ziemi rozmieszczone w równych odległościach, tworząc regularny wzór zdecydowanie wyróżnią nasz teren z daleka. Istnieją również ciekawe rozwiązania oświetlania fasady oraz wejść do domów. Tam, gdzie łatwo możemy doprowadzić przewód zasilający, warto wykorzystać lampy ogrodowe elektryczne typu kinkiet zewnętrzny. Do nowoczesnych ogrodów warto natomiast wybrać lampy ogrodowe typu słupek, które doskonale wpasują się w nowoczesną, minimalistyczną stylistykę naszego terenu. Jak widać, ilość rodzajów oświetlenia jest ogromna, lampy są rozwiązaniami praktycznymi i nadającymi charakteru. Co więcej, lampa ogrodowa LED jest bardzo energooszczędna.
Jak sprawić, aby oświetlenie ogrodowe nadało mu piękna i użyteczności?
Ważne jest, aby lampy ogrodowe dopasować designem to ogólnego wystroju naszego ogrodu Pamiętajmy o równomiernym rozłożeniu punktów światła z największym jego natężeniem wzdłuż alejek oraz przy wejściu. To nada naszemu ogrodowi elegancji, a przy tym zapewni nam wygodę. W tym rozdziale przedstawiamy Wam możliwości aranżacyjne oraz najciekawsze modele lamp ogrodowych kategorii.
Jakie oświetlenie ogrodowe punktowe? Najlepsze pomysły i produkty
Lampki ogrodowe punktowe cieszą się dużą popularnością. Zajmują niewiele miejsca, a przy tym zdolne są do wygenerowania dużej ilości światła, którą łatwo skierujemy w pożądanym kierunku. Ciekawym rozwiązaniem może być lampa zamocowana na rynnie, ścianie lub w altanie. Wśród dostępnych modeli znajdziemy produkty o przeróżnym designie, pasujące do nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych ogrodów.
1. Lampa ogrodowa na rynnę LED
Najważniejszą cechą tego modelu lampki do ogrodu jest podstawa umożliwiająca łatwy montaż do rynny. Ruchome ramię umożliwia łatwe i stabilne regulowanie kierunkiem światła. Oprawa posiada dodatkowy uchwyt, który można wykorzystać do powieszenia np. doniczki z kwiatami. Cena wynosi ok. 150zł.
2. Lampa ogrodowa LED ścienna punktowa kinkiet
Ta lampa punktowa ma formę kinkietu wiszącego, który mocujemy do ściany. Wytrzymała, metalowa obudowa zapewnia szczelność o klasie IP54. Strumień świetlny generowany jest w dwie przeciwne strony, dzięki czemu ten kinkiet zewnętrzny to rewelacyjny wybór do oświetlenia fasady domu. Cena to niewiele ponad 200zł.
Jakie lampy solarne do ogrodu sprawdzą się najlepiej? Porady i ranking
Lampy do ogrodu solarne posiadają wiele zalet, takich jak brak konieczności prowadzenia przewodów czy wymiany baterii. Są to też zwykle lampy niedrogie. Możemy je umieścić wzdłuż alejki, a także w trudno dostępnych i oddalonych od gniazdek elektrycznych miejscach. Lampy do ogrodu solarne uruchamiają się automatycznie i emitują delikatne światło. To bardzo wygodne rozwiązania.
1. Lampa ogrodowa solarna wbijana 4szt
Ten zestaw składa się z 4 sztuk klasycznych solarnych lampek wbijanych w ziemię. Emitują one światło o strumieniu 1,5 lumena i chłodnej temperaturze 6500K. Z powodzeniem delikatnie podświetlą rośliny, przy których się znajdują. Czas ładowania w słonecznym dniu wynosi 5 godzin, a czas świecenia to 8 godzin. Cena zestawu to 40zł.
2. Lampa solarna biała kula
Lampki zewnętrzne ogrodowe w kształcie kuli to dość nietypowe rozwiązanie. Panel fotowoltaiczny został w nich ukryty pod kloszem, dzięki czemu z pozoru wydają się być one tradycyjnymi lampami. W rzeczywistości to jednak bezobsługowe, estetyczne lampy solarne. Wysokość lampy po wbiciu w ziemię wynosi ok. 25cm. Maksymalny czas świecenia to 8 godzin. Doskonale będą wyglądać umieszczone wśród krzewów. Cena jednej sztuki wynosi mniej niż 8zł.
Jakie lampy ogrodowe stojące będą najlepsze?
Lampy zewnętrzne stojące cechują się dużą uniwersalnością. Możemy je umieścić np. w altanie, w okolicy grilla, a także przymocować np. do stołu ogrodowego lub grubszych słupków ogrodzenia. Inne modele dobrze sprawdzą się umieszczone bezpośrednio na trawniku lub żwirku, stanowiąc element estetyki ogrodu.
1. Lampa ogrodowa stojąca FOX Black E27
Ta lampa do ogrodu to uniwersalne rozwiązanie do rozświetlenia altany, grilla czy tarasu. Niewielka obudowa chroni przed deszczem, a także posiada dwa otwory montażowe pozwalające na trwałe zamocowanie lampy np. do stołu. Źródłem światła jest żarówka wkręcana o gwincie E27. Możemy zatem dobrać i temperaturę światła do naszych preferencji. Cena to nieco ponad 60zł.
2. Lampa kula świetlna stojąca ogrodowa 45cm
To bardzo interesująca pod względem designu propozycja. Lampa w całości przypomina kulę o średnicy 45cm. Wewnątrz oprawy wykonanej z polietylenu znajdziemy gwint E27 na żarówkę LED. Lampę możemy wbić do ziemi dzięki 4 małym nóżkom. Długość przewodu wynosi 3 metry. Lampy ogrodowe nowoczesne to doskonałe uzupełnienie minimalistycznego ogrodu. Cena tego modelu wynosi ok. 200zł.
Lampy ogrodowe wiszące - doskonałe rozwiązanie na tarasy ogrodowe i do altanek
Lampy ogrodowe wiszące szczególnie przydają się wewnątrz altan i wiat, w których są głównym źródłem światła podczas nocnych zabaw. Ponadto nadają niebywałej atmosfery i klimatu. W sprzedaży znajdziemy lampy stworzone z naciskiem na najefektywniejsze rozświetlanie przestrzeni lub modele bardziej ozdobne. Są jednak i takie, które łączą praktyczność z ciekawym designem.
1. Lampa ogrodowa wisząca zewnętrzna E27 czarna szkło
Lampa ogrodowa wisząca marki Polux to idealny wybór. Czarna oprawa o klasycznym kształcie posiada duże, szklane szyby. Dzięki nim strumień światła jest rozpraszany pod szerokim kątem i nie jest blokowany. Przy maksymalnie rozwiniętym przewodzie, lampa może zwisać 92cm poniżej powierzchni sufitu. Wzdłuż przewodu umieszczono dekoracyjny łańcuch, dzięki czego wygląd tej lampy jest spójny. Źródłem światła jest żarówka o gwincie e27. Cena to jedynie 34zł.
2. Solarna girlanda ogrodowa ozdobne kuleczki
Lampy wiszące do ogrodu mogą stanowić bardzo ciekawy element wystroju. Idealnym przykładem jest ten produkt, który łączy estetykę z praktycznością. Girlanda zasilana jest energią świetlną, a panel fotowoltaiczny znajduje się na niewielkim słupku, który najlepiej jest wbić w ziemię. 10 lampek znajduje się na przewodzie o długości blisko 4m, dzięki czemu łatwo możemy go umieścić na ścianie altany, owiązać wokół słupa wiaty czy wkomponować w aranżację ogrodu. Delikatne, ciepłe światło nie razi. Jest to bardziej element dekoracyjny niż oświetleniowy. Cena wynosi 40zł.
Lampy ogrodowe typu słupek - bardzo popularne i powszechne rozwiązanie na oświetlenie ogrodowe
Jednymi z bardziej nowoczesnych i praktycznych rozwiązań są lampy zewnętrzne stojące typu słupek. Dzięki stabilnej podstawie możemy je ustawić i przymocować do wielu powierzchni. To najlepsze rozwiązanie do każdego ogrodu urządzonego w stylu nowoczesnym. Nowoczesne lampy ogrodowe typu słupek najlepiej prezentują się ustawione wzdłuż chodnika oraz wjazdu. Do niektórych modeli możemy dobrać lampy montowane do elewacji budynku o pasującej estetyce.
1. Lampa ogrodowa słupek stojąca zewnętrzna 60cm
Lampy ogrodowe stojące typu słupek o wysokości 60cm idealnie rozprowadzają światło, tworząc przyjemną atmosferę w naszym ogrodzie. Nawiercone otwory w podstawie pozwalają na przykręcenie do betonowego lub ziemnego podłoża. Wewnątrz klosza znajdziemy złącze e27 do wkręcenia żarówki o maksymalnej średnicy 6cm. Cena to ok. 170zł.
2. Lampa słupek ogrodowy LED 8W zewnętrzny
Nietypowa lampa ogrodowa – słupek o nowoczesnym designie to bardzo ciekawy produkt. Jej obudowa ma kształt ramki, w której od wewnątrz poprowadzono diody LED. Solidne wykonanie z aluminium i strumień światła 180lm świadczą o wysokiej jakości produktu, który wyraźnie oświetli powierzchnię znajdującą się wokół niego. Wysokość to 49,5 cm, a cena to ok. 160zł.
Najlepsze oświetlenie ogrodowe do altany? Jakie wybrać?
Oświetlenie ogrodowe do altany powinno cechować się przede wszystkim praktycznością. Odpowiednie rozświetlenie przestrzeni to podstawa. Dobrze by było, gdyby taka lampa dodawała także przyjemnego nastroju. Warto więc dopasować jej design do estetyki naszej wiaty lub altany. Typowe rozwiązania aranżacyjne to umieszczenie jednego, mocnego źródła światła w centrum pomieszczenia lub kilku słabszych w równych odległościach.
1. Lampa wisząca pod altanę na balkon e27
Prosta w użyciu, klasyczna, niewielka i z wymiennymi źródłami światła – to cechy tego produktu. Wiszące lampy ogrodowe na prąd takie jak ta świetnie sprawdzą się w altanie czy na balkonie. Maksymalna moc żarówki wynosi 60W. Mamy zatem niemal pełną dowolność przy wyborze barwy oraz jasności oświetlenia. Obudowa została wykonana z aluminium, które jest odporne na korozję. Duży, szklany klosz zapewnia szerokie kąty rozprowadzenia światła. Cena wynosi nieco ponad 80zł.
2. Lampa drewniana koło ster do altany działka
Ta lampa to idealne rozwiązanie, jeśli poszukujemy możliwie jasnego źródła światła, które umieścimy w centrum altany. Kształt przypominający ster, szklane, zdobione klosze oraz 3 łańcuszki, na których zwisa lampa będą stanowić idealne połączenie z drewnianą wiatą lub altaną. Lampy tarasowe wiszące tego typu dostępne są w 3 kolorach: dąb, jasny dąb oraz orzech. Źródłami światła są 3 żarówki o maksymalnej mocy 60 watów. To zdecydowanie jedna z najjaśniejszych lamp w sprzedaży. Cena to ok. 170zł.
Lampy ogrodowe przeciw komarom - czy istnieje coś co uchroni nas przed komarami w ogrodzie?
Komary potrafią uprzykrzyć każdy wypoczynek na świeżym powietrzu. Warto się zatem wyposażyć w narzędzia zabezpieczające przeciwko owadom. Mogą być to np. lampy owadobójcze. To niewielkie i lekkie urządzenia, które możemy umieścić np. na stole, przy którym siedzimy. Lampy ogrodowe przeciw komarom generują światło UV, które przyciąga insekty, a następnie unieszkodliwiają je na różne sposoby.
1. Lampa owadobójcza Bros na komary muchy owady ćmy
Niewielka i poręczna lampka firmy Bros zabezpiecza przed muchami, komarami, ćmami, meszkami czy nawet osami. Jest to produkt bezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych. Warto ją używać w sezonie podwyższonej aktywności owadów latających. Lampa ogrodowa owadobójcza ma moc 3W. Unieszkodliwianie owadów przebiega dzięki zastosowaniu siatki rażącej o napięciu 600V. Cena to niewiele ponad 40zł.
2. LAMPA OWADOBÓJCZA UV 400NM KOMARY MUCHY
Ta lampa ogrodowa owadobójcza wykorzystuje bardzo ciekawy system unieszkodliwiania owadów. Światło LED UV przyciąga owady, a gdy te znajdą się wystarczająco blisko lampki, są zasysane przez wentylator do wewnętrznej komory lampy. Urządzenie jest przy tym ciche i energooszczędne. Zasilanie odbywa się poprzez port USB. Lampki możemy użyć zatem w każdym miejscu, dostarczając jej energię np. z powerbanka.
Jak zaplanować i podłączyć oświetlenie ogrodowe?
Podłączanie oświetlenia ogrodowego wiąże się z koniecznością kopania rowu wzdłuż drogi, którą chcemy oświetlić. Musimy zatem wyposażyć się w łopatę i kilka prostych narzędzi takich jak ściągacz do izolacji z przewodów. Oświetlenie ogrodowe najlepiej podłączyć pod osobną rozdzielnice prądu z wyłącznikami nadmiarowoprądowymi dla każdego obwodu. Gniazdka instalowane w ogrodzie powinny mieć certyfikację o poziomie co najmniej IP44, która świadczy o ich odporności na wodę, kurz i pył. Do sterowania oświetleniem najlepiej jest wyposażyć się w czujniki zmierzchu czy ruchu lub wyposażyć się w sterowanie czasowe. Jeżeli chcemy uniknąć prowadzenia przewodów i przekopywania ogrodu, warto wybrać oświetlenie zasilane energią słoneczną.
Oświetlenie ogrodowe do ziemi - o czym należy pamiętać?
Decydując się na oświetlenie do ziemi warto zaplanować system niezależnego uruchamiania go na pewnym obszarze. Przykładowo ciekawym rozwiązaniem byłoby uruchomienie wszystkich świateł wieczorem, a pozostawieniem na noc tylko kilku, najbardziej granicznych z nich. To zminimalizowałoby zużycie prądu. Jeżeli chodzi o aspekty techniczne, warto zdecydować się na zainstalowanie transformatora obniżającego napięcie do 12V. Jest to wartość napięcia odpowiednia do zasilenia lamp LED, na które jest obecnie największy popyt. Szczegółowe informacje dotyczące podłączenia lampy znajdziemy w instrukcjach tych urządzeń.
Lampy ogrodowe na prąd czy solarne? Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego?
Wybierając dla siebie oświetlenie ogrodowe z pewnością stajemy przed wyborem: oświetlenie zasilane z sieci elektrycznej czy solarnie. Rozwiązania te mają swoje wady i zalety.
Lampy ogrodowe na prąd z sieci wymagają wcześniejszego przygotowania instalacji, co jest procesem czasochłonnym. Mogą wymagać wyposażenia się w odpowiedni transformator obniżający napięcie. Są jednak niezawodne i szansa na ich awarię jest niewielka. Najczęstszym powodem awarii takiego oświetlenia jest przerwa w dostawie prądu. Nie musimy się martwić o ich czas i natężenie świecenia. Lampy ogrodowe solarne są natomiast bardzo proste w montażu. Po wyjęciu z pudełka wystarczy włożyć je na odpowiednią głębokość do ziemi. I już. Oświetlenie ogrodowe solarne ładuje swój akumulator zawsze, kiedy dostarczane jest mu światło. Po zapadnięciu zmroku lampa automatycznie zacznie świecić. Częściej jednak zdarzają się egzemplarze, które świeca słabiej niż powinny, co wygląda niekorzystnie gdy ustawimy kilka identycznych lamp w rzędzie. Czas świecenia często także różni się od tego, który zapewnia producent. Lampy te wytrzymają najpewniej w pełni jedynie letnie, krótkie noce.
Zalety i wady lamp na prąd
Zalety i wady lamp solarnych
Lampy ogrodowe stojące czy wiszące? Jak zdecydować?
Wybór pomiędzy oświetleniem ogrodowym wiszącym, a stojącym może nie być łatwy. Każde z nich sprawdzi się jednak doskonale w swoich docelowych warunkach. Lampy stojące najlepiej zamontować bezpośrednio na betonowym podłożu, ziemi lub tarasie. Można jest bardzo stabilnie przykręcić, a zasilanie doprowadzimy przewodem ukrytym pod ziemią lub posadzką. Wymagają one jednak dodatkowej ilości miejsca, a przestrzeń wokół nich powinna być możliwie wolna, aby pozwolić na dobre rozprzestrzenienie się światła. Zatem w przypadku niewielkich powierzchni lepszym wyborem są lampy wiszące. Nie zajmują one żadnej praktycznie żadnej użytkowej powierzchni, a umieszczone centralnie ponad przestrzenią doprowadza światło w każdy jej zakamarek.
Nowoczesne oświetlenie ogrodu- o czym jeszcze warto pamiętać?
Przy projektowaniu układu nowoczesnego oświetlenia ogrodowego musimy pamiętać o idei przyświecającej nam podczas planowania samego ogrodu. Nowoczesne ogrody charakteryzują się zwykle interesującymi kształtami ścieżek, specyficzną roślinnością i barwami. Zwykle nawiązują także w pewien sposób do elewacji domu. Dodając do naszego ogrodu oświetlenie warto podkreślić najważniejsze kształty i elementy ogrodu, ustawiając lampy wzdłuż określonych linii. Wzbogacenie elewacji domu o lampy nawiązujące barwą i natężeniem światła, a także designem obudowy do lamp ogrodowych poprawi harmonię i sprawi, że ogród połączy się w jednolity motyw.
Nowoczesne oświetlenie ogrodowe - czy warto inwestować w oświetlenie ogrodowe?
Lampy ogrodowe dostępne są w różnych wersjach, kształtach oraz przedziałach cenowych. To także bardzo konfigurowalne udogodnienie, które dopasujemy w sam raz do naszego ogrodu i możliwości finansowych. Biorąc pod uwagę zalety oświetlenia ogrodowego, jest to jedna z najbardziej wartych uwagi opcji podczas udoskonalania ogrodu.
Jakie oświetlenie ogrodowe będzie najlepsze? Podsumowanie
Oświetlenie ogrodowe wyróżni i poprawi estetykę naszego terenu każdego wieczora. Poprawi także komfort poruszania się po nim oraz umożliwi nam spędzanie w nim czasu po zmierzchu, dobrze się bawiąc. Podświetlenie ogrodu to zatem jedno z najlepszych rozwiązań poprawiających funkcjonalność i wygląd naszego terenu. Zdecydowanie warto się w nie wyposażyć!
Oświetlenie ogrodowe to tylko na eko – na energię słoneczną :)))