Close

Jaki uchwyt do telewizora wybrać? Porady i ranking najlepszych uchwytów do telewizora

Podczas planowania zakupu nowego telewizora, wiele osób zastanawia się w jakim miejscu należałoby umieścić nowy sprzęt, aby ten nie zajmował zbyt dużej ilości miejsca, a także, aby znajdował się w położeniu, które umożliwiłoby komfortowe oglądanie ulubionych filmów i seriali. W wielu domach telewizory wciąż umieszczane są na długich komodach i szafkach, natomiast coraz więcej osób sięga po wygodniejsze i bardzo praktyczne rozwiązanie, jakim jest zakup ściennego lub sufitowego uchwytu do telewizora. Czym jest uchwyt do telewizora? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przed zakupem uchwytu ściennego lub sufitowego? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym oraz rankingu najchętniej wybieranych, dostępnych obecnie na rynku uchwytów na telewizor.

Aktualizacja: Lipiec 2024

Co to jest uchwyt do telewizora?

Uchwyt do telewizora to proste urządzenie służące do przymocowania sprzętu elektronicznego do ściany, sufitu lub innej płaskiej powierzchni. Dostępne na rynku uchwyty umożliwiają zamontowanie telewizorów o różnych wymiarach i parametrach, dzięki czemu uznawane są za niezwykle praktyczne i funkcjonalne elementy wyposażenia salonów, jadalni, sypialni oraz innych pomieszczeń.

Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność miejsca, co może okazać się szczególnie przydatne w przypadku konieczności wstawienia telewizora do niewielkiego, w pełni umeblowanego pomieszczenia, natomiast wiele osób decyduje się na zamontowanie uchwytu również w przestronnych, nowocześnie urządzonych salonach i sypialniach.

Jakie są rodzaje uchwytów do telewizora?

UCHWYTY DO TELEWIZORA ŚCIENNE UCHWYTY DO TELEWIZORA ŚCIENNE
+ uniwersalne rozwiązanie
+ uchwyty ścienne pasują do większości nowocześnie urządzonych wnętrz
+ większa ilość wolnej przestrzeni w salonie
+ ułatwiają schowanie kabli i przewodów
- nie nadają się do zamontowania na cienkich ścianach wykonanych z płyty gipsowo kartonowej
UCHWYTY DO TELEWIZORA SUFITOWE UCHWYTY DO TELEWIZORA SUFITOWE
+ alternatywa dla uchwytów ściennych
+ oszczędność miejsca w pomieszczeniu
+ nowoczesne rozwiązanie
+ możliwość regulacji ekranu pod odpowiednim kątem
- oglądanie ekranu umieszczonego zbyt wysoko może być dla niektórych osób niewygodne
UCHWYTY DO TELEWIZORA BIURKOWE UCHWYTY DO TELEWIZORA BIURKOWE
+ świetne do montażu niewielkich telewizorów
+ nie wymagają wiercenia dziur w ścianie
+ łatwy montaż
+ świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń
- nie nadają się do montowania telewizorów większych niż 27 cali
UCHWYT VESA UCHWYT VESA
+ ułatwienie w montażu
+ precyzyjnie zmierzony
+ określa, jakie otwory montażowe powinny być wykorzystane przy mocowaniu danego telewizora
+ funkcjonalne rozwiązanie
- nie wszystkie telewizory są zgodne ze standardem VESA
UCHWYT DO TELEWIZORA OBROTOWY UCHWYT DO TELEWIZORA OBROTOWY
+ możliwość obracania ekranu telewizora na różne strony
+ nie wymaga przykręcania do szafki ani wiercenia w ścianie
+ bardzo łatwy montaż
+ pasuje do telewizorów o różnych wymiarach
- mało stabilny

Jak wybrać uchwyt do telewizora? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaj i przeznaczenie
Rodzaj i przeznaczenie

Jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania zakupu uchwytu na telewizor jest jego rodzaj oraz planowane przeznaczenie. Odpowiednio dobrany uchwyt powinien być dopasowany do wielkości naszego telewizora, wymiarów konkretnego pomieszczenia, a także do wytrzymałości ścian w naszym domu lub mieszkaniu. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji, można wybierać pomiędzy uchwytami ściennymi, sufitowymi, obrotowymi oraz biurkowymi.

Wspierane standardy np. VESA
Wspierane standardy np. VESA

VESA to skrót, określający międzynarodowe standardy dotyczące odległości, w jakich znajdują się otwory służące do montażu śrub, które umieszczone są z tyłu ekranu telewizora. Uniwersalne, określone wymiary stanowią znaczne ułatwienie przy doborze odpowiedniego uchwytu. Warto podkreślić jednak, że nie wszystkie telewizory spełniają standardy VESA. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie standardowego uchwytu dopasowanego do wymiarów telewizora.

Sposób mocowania
Sposób mocowania

Dostępne na rynku uchwyty do telewizorów różnią się od siebie sposobem oraz stopniem łatwości mocowania. Niektóre z nich można bez przeszkód zamontować samodzielnie, natomiast inne, zwłaszcza te, które dedykowane są ekranom o większych rozmiarach lub są mocowane na suficie najlepiej zamontować z pomocą drugiej osoby.

Maksymalny udźwig
Maksymalny udźwig

Planując zakup uchwytu, należy wziąć pod uwagę, jaki jest jego maksymalny udźwig. Dopasowanie wagi telewizora oraz wszystkich dodatkowych elementów, które będą wraz z nim przymocowane do uchwytu jest niezbędne do zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w domu. Przykładowo, zbyt ciężki telewizor przymocowany do uchwytu dedykowanego lżejszym sprzętom, mógłby w dowolnej chwili odczepić się od uchwytu i skutkować zniszczeniem telewizora oraz wyrządzeniem krzywdy któremuś z domowników lub ich gości.

Przekątna ekranu telewizora
Przekątna ekranu telewizora

Wybierając uchwyt, musimy wziąć pod uwagę parametry naszego telewizora. Oczywistym jest, że zupełnie inny uchwyt będzie potrzebny do zamontowania ekranu 35 calowego, a inny do telewizora o przekątnej wynoszącej 55 cali. Aby uniknąć złego wyboru zakupowego, w trakcie porównywania ze sobą różnych modeli uchwytów, warto zwrócić uwagę na dołączone do nich informacje dotyczące minimalnego oraz maksymalnego rozmiaru telewizora, który może być zamocowany na konkretnym uchwycie.

Zakres regulacji kąta nachylenia
Zakres regulacji kąta nachylenia

Możliwość regulacji kąta nachylenia to funkcja, która sprawdza się przede wszystkim w uchwytach, które mocowane są do sufitów lub ścian na większych wysokościach. Gdy ekran telewizora zamontowany jest zbyt wysoko, to ułożenie go pod odpowiednim kątem jest niezbędne, aby oglądanie ulubionych filmów i seriali było dla nas w pełni wygodne i komfortowe.

Obecność i zakres regulacji skrzydła uchwytu
Obecność i zakres regulacji skrzydła uchwytu

Większość dostępnych na rynku uchwytów wyposażonych jest w funkcję regulacji w poziomie, która może okazać się bardzo przydatna w przypadku zmiany położenia kanapy lub sofy. Niektóre uchwyty wyposażone są dodatkowo w możliwość regulacji w pionie lub pod określonym kątem. Większość nich sterowana jest manualnie, natomiast niektóre nowoczesne modele wyposażone są w funkcję zdalnej, elektronicznej regulacji.

Odległość i zakres regulacji od ściany
Odległość i zakres regulacji od ściany

Ekran telewizora powinien być zamontowany w miejscu, które będzie dopasowane do sposobu zagospodarowania przestrzeni danego pomieszczenia, a także do ilości wolnego miejsca w salonie czy sypialni. W przypadku większych pomieszczeń zamontowanie uchwytu na ścianie nie powinno stanowić większego problemu, natomiast jeśli pokój ma niewielkie wymiary i jest już umeblowany, to dobrym rozwiązaniem może okazać się umieszczenie uchwytu w rogu lub na suficie.

Dodatkowe wyposażenie i udogodnienia do montażu
Dodatkowe wyposażenie i udogodnienia do montażu

Niektóre modele uchwytów na telewizor wyposażone są w dodatkowe funkcje, stanowiące znaczne ułatwienie w trakcie montażu. Obecność niektórych udogodnień może okazać się szczególnie przydatna w przypadku montażu telewizorów wyposażonych w szerokie ekrany. Aby ułatwić sobie przeprowadzenie montażu telewizora, warto wybierać pośród modeli uchwytów, które wyposażone są w akcesoria, takie jak mini poziomica, szablon do wiercenia otworów oraz inne, niezbędne akcesoria montażowe.

Ranking uchwytów do telewizora

Mocny uchwyt ścienny

★★★★★
Mocny uchwyt ścienny
SPECYFIKACJA
TYP: Uchylny
MAKSYMALNA WIELKOŚĆ TELEWIZORA: 65”
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 55 kg
ODLEGŁOŚĆ OD ŚCIANY: 70 mm
Sprawdź cenę

Regulacja kąta nachylenia

Zdecydowaną zaletą uchwytu LTC LXL CD92 jest możliwość regulacji kąta nachylenia ekranu nawet do 15 stopni. Funkcja ta może okazać się szczególnie przydatna w przypadku konieczności zamontowania ekranu telewizora powyżej linii wzroku. W takiej sytuacji możliwość dostosowania ułożenia ekranu do własnych preferencji znacznie zwiększy poczucie komfortu w trakcie oglądania ulubionych filmów.

Niewielka odległość od ściany

Uchwyt może być przymocowany bardzo blisko ściany w minimalnej odległości wynoszącej jedynie 70 mm. Dzięki takiemu ułożeniu, uchwyt będzie prawie niewidoczny, a sam telewizor może prezentować się bardzo estetycznie. Jest to również zdecydowane udogodnienie w przypadku montowania telewizora w niewielkim pomieszczeniu, w którym każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota.

ZALETY
WADY
+ idealny do montażu większych telewizorów
+ możliwość regulacji kąta nachylenia
+ niewielka odległość od ściany
+ maksymalne obciążenie uchwytu wynosi 55 kg
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Uchwyt bardzo dobrze wykonany, trwały. Wytrzyma wiele lat na ścianie, polecam.” - Sebastian, Biała Podlaska
“Super mocny uchwyt, bardzo dobra jakość wykonania.” - Krzysiek, Wrocław

Obrotowy uchwyt

★★★★★
Obrotowy uchwyt
SPECYFIKACJA
TYP: Obrotowy
MAKSYMALNA WIELKOŚĆ TELEWIZORA: 55”
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 27 kg
ODLEGŁOŚĆ OD ŚCIANY: Od 50 do 400 mm
Sprawdź cenę

Zgodny ze standardem VESA

Konstrukcja uchwytu Fiber Novelty jest zgodna z międzynarodowym standardem VESA, określającym lokalizację oraz odległość pomiędzy poszczególnymi otworami montażowymi, znajdującymi się w tylnej części telewizora. Dzięki temu dopasowanie uchwytu do TV jest szybkie, proste i bardzo intuicyjne.

Regulowana odległość od ściany

Uchwyt może być zamontowany w najbardziej optymalnej dla nas odległości od ściany. W zależności od własnych potrzeb oraz sposobu zagospodarowania przestrzeni w danym pomieszczeniu, możemy zamontować ekran w odległości od 50 do 400 mm od jej powierzchni.

ZALETY
WADY
+ komplet śrub w zestawie
+ możliwość regulacji odległości uchwytu od ściany
+ solidne wykonanie
+ uchwyt jest zgodny ze standardem VESA
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Solidny, dobry wieszak. Idealnie pasuje do telewizora. Za taką cenę zdecydowanie polecam.” - Karolina, Cedynia
“Super mocny, dobra regulacja, polecam.” - Jakub, Toruń

Uniwersalny uchwyt na telewizor

★★★★★
Uniwersalny uchwyt na telewizor
SPECYFIKACJA
TYP: Obrotowy
MAKSYMALNA WIELKOŚĆ TELEWIZORA: 55”
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 35 kg
ODLEGŁOŚĆ OD ŚCIANY: Od 57 do 367 mm
Sprawdź cenę

Regulacja ekranu

Uchwyt Ergo Solid umożliwia regulowanie położenia ekranu zarówno poziomo, pionowo, jak i pod skosem, dzięki czemu bez przeszkód dostosujemy jego ułożenie do sposobu zagospodarowania powierzchni w naszym salonie, niezależnie od jego wymiarów oraz położenia naszej kanapy.

Standard VESA

Uchwyt został zaprojektowany zgodnie z wymogami VESA, więc z łatwością można dopasować go do telewizorów, które wyposażone są w otwory montażowe wchodzące w zakres od 100x100 mm do 400x400 mm, co czyni uchwyt naprawdę funkcjonalnym i uniwersalnym wyborem.

ZALETY
WADY
+ uchwyt zgodny ze standardem VESA
+ maksymalny udźwig uchwytu wynosi 35 kg
+ nowoczesny design
+ wysoka jakość wykonania
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo solidny uchwyt z szerokim zakresem regulacji, praktycznie w każdej osi, polecam.” - Paweł, Dobrzany
“Solidny uchwyt za naprawdę dobrą cenę!” - Dariusz, Szczecin

Obrotowy uchwyt na telewizor

★★★★★
Obrotowy uchwyt na telewizor
SPECYFIKACJA
TYP: Obrotowy
MAKSYMALNA WIELKOŚĆ TELEWIZORA: 42”
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 20 kg
ODLEGŁOŚĆ OD ŚCIANY: Od 52 do 325 mm
Sprawdź cenę

Poziomowanie

Uchwyt wyposażony jest w funkcjonalne, szerokie otwory montażowe, które umożliwiają wypoziomowanie uchwytu w zakresie nieprzekraczającym trzech stopni. Funkcja ta może okazać się bardzo przydatna, w przypadku nieprecyzyjnie wykonanych otworów w ścianie, które sprawiają, że ekran telewizora jest krzywo umocowany.

System zarządzania kablami

Model ABB24 VX-211 wyposażony jest w funkcjonalny system zarządzania kablami, dzięki któremu można poprowadzić je bez przeszkód w odpowiednim kierunku. Prawidłowe ułożenie kabli zapobiega ich plątaniu się ze sobą oraz sprawia, że wyglądają znacznie bardziej estetycznie.

ZALETY
WADY
+ stabilna i wytrzymała konstrukcja
+ akcesoria montażowe w zestawie
+ możliwość regulacji obrotu i stopnia nachylenia ekranu
+ uniwersalny wybór
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Uchwyt idealnie pasuje do mojego tv, lekko chodzi i jednocześnie jest stabilny, polecam.” - Mateusz, Jastarnia
“Bardzo dobra jakość za naprawdę niską cenę, polecam.” - Beata, Katowice

Uchwyt wieszak

★★★★★
Uchwyt wieszak
SPECYFIKACJA
TYP: Uchylny
MAKSYMALNA WIELKOŚĆ TELEWIZORA: 65”
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 45 kg
ODLEGŁOŚĆ OD ŚCIANY: 53 mm
Sprawdź cenę

Niewielka odległość od ściany

Zamontowany uchwyt znajduje się jedynie 53 mm od powierzchni ściany. Dzięki temu uchwyt jest niemalże niewidoczny, a sam telewizor prezentuje się bardzo estetycznie. Takie rozwiązanie jest również bardzo funkcjonalne, zwłaszcza w przypadku konieczności zamontowania telewizora w umeblowanym, ciasnym salonie, w którym duży, odstający ekran zabierałby znaczą część wolnej powierzchni.

Uniwersalny zestaw

Wraz z zakupem uchwytu Opticum M-4 otrzymujemy akcesoria, które znacznie skrócą i ułatwią montaż ekranu na ścianie. W zestawie oprócz solidnego uchwytu znajduje się również poziomica, ułatwiająca prawidłowe rozmieszczenie ekranu na powierzchni ściany oraz uniwersalny zestaw śrub i kołków montażowych, niezbędnych do złączenia ze sobą uchwytu i ekranu telewizora.

ZALETY
WADY
+ śruby i kołki montażowe w zestawie
+ uchwyt jest zgodny ze standardem VESA
+ możliwość regulacji uchwytu pod odpowiednim kątem
+ maksymalne obciążenie uchwytu wynosi 45 kg
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Uchwyt bardzo dobrze spełnia swoją rolę, łatwy w montażu i wytrzymały, polecam.” - Maria, Konin
“Super cena, łatwy montaż i solidne wykonanie!” - Jarosław, Kalisz

Regulowany uchwyt

★★★★★
Regulowany uchwyt
SPECYFIKACJA
TYP: Obrotowy
MAKSYMALNA WIELKOŚĆ TELEWIZORA: 65”
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 35 kg
ODLEGŁOŚĆ OD ŚCIANY: Od 80 do 408 mm
Sprawdź cenę

Regulacja ekranu

Zdecydowaną zaletą uchwytu LTC LXL CD 118 jest możliwość pełnej regulacji położenia ekranu w różnych kierunkach: zarówno na boki, jak i pod skosem. Regulacji ulega również odległość ekranu od ściany, która w zależności od potrzeb może wynosić od 80 do 408 mm.

Uniwersalny wybór

Konstrukcja uchwytu została zaprojektowana zgodnie ze standardem VESA, a samo urządzenie doskonale sprawdzi się przy montażu wszystkich telewizorów LCD oraz LED, których przekątna ekranu wynosi od 23 do 65 cali. Dodatkowo wraz z zakupem uchwytu otrzymujemy wszystkie niezbędne akcesoria montażowe, takie jak: śruby, kołki montażowe oraz podkładki stabilizujące.

ZALETY
WADY
+ regulacja odległości telewizora od ściany
+ wysoka jakość wykonania
+ uchwyt pasuje do wszystkich telewizorów od 23 do 65 cali
+ akcesoria montażowe w zestawie
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Solidny, prosty w montażu, polecam.” - Karol, Mysłowice
“Świetny uchwyt za naprawdę dobrą cenę, wszystko zgodne z opisem.” - Krystian, Nowa Sól

Duży uchwyt na telewizor

★★★★★
Duży uchwyt na telewizor
SPECYFIKACJA
TYP: Obrotowy
MAKSYMALNA WIELKOŚĆ TELEWIZORA: 85’
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 60 kg
ODLEGŁOŚĆ OD ŚCIANY: Od 68 do 410 mm
Sprawdź cenę

Wysoka jakość wykonania

Uchwyt King Mount KG-104 składa się z szerokiej, solidnej podstawy montażowej oraz ze stalowych izolatorów drgań, które odpowiadają za zabezpieczenie uchwytu przed osuwaniem się. Urządzenie wyposażone jest również w dodatkowe zabezpieczenie, chroniące przed ewentualnym upadkiem lub strąceniem ekranu telewizora.

Idealny do dużych telewizorów

Jedną z głównych zalet uchwytu King Mount jest to, że bez problemu można dopasować go do ekranów o różnych wielkościach. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez producenta uchwytu, nadaje się on do montażu telewizorów od 32 do 85 cali. Natomiast maksymalne, dopuszczalne obciążenie uchwytu wynosi aż 60 kg.

ZALETY
WADY
+ nadaje się do montażu ekranów od 32 do 85 cali
+ wysoka jakość wykonania
+ dodatkowe zabezpieczenie chroniące telewizor przed upadkiem
+ akcesoria montażowe w zestawie
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Rewelacyjny uchwyt, możliwość regulacji telewizora w różnych kierunkach. Polecam” - Adrian, Opole
“Solidny i łatwy w montażu, super maskowanie przewodów, polecam.” - Wiesław, Piotrków Trybunalski

Mocny uchwyt na telewizor

★★★★☆
Mocny uchwyt na telewizor
SPECYFIKACJA
TYP: Obrotowy
MAKSYMALNA WIELKOŚĆ TELEWIZORA: 70”
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 45 kg
ODLEGŁOŚĆ OD ŚCIANY: Od 49 do 491 mm
Sprawdź cenę

Funkcjonalny wybór

Wytrzymały uchwyt na telewizor King Mount KG-1008 nadaje się do montażu ekranów od 32 do 70 cali. Maksymalny, dopuszczalny udźwig uchwytu wynosi 45, 5 kg, a sama konstrukcja urządzenia składa się aż z 12 otworów, które są gwarancją stabilności oraz chronią telewizor przed ewentualnym strąceniem czy upadkiem.

Solidne wykonanie

Uchwyt King Mount KG-108 wykonany jest ze stali o wysokiej wytrzymałości oraz dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Ramiona oraz izolatory wchodzące w skład konstrukcji uchwytu zostały dodatkowo wzmocnione w celu ochrony ekranu telewizora przed opadaniem.

ZALETY
WADY
+ solidne wykonanie
+ uchwyt posiada system rozprowadzania przewodów
+ maksymalny udźwig uchwytu wynosi 45 kg
+ akcesoria montażowe w zestawie
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Rewelacyjny uchwyt za takie pieniądze.Solidny i bardzo duża możliwość regulacji, polecam.” - Mateusz, Poznań
“Solidny uchwyt. Polecam!” - Maciej, Police

Uchwyt do 40 kg

★★★★☆
Uchwyt do 40 kg
SPECYFIKACJA
TYP: Uchylny
MAKSYMALNA WIELKOŚĆ TELEWIZORA: 75”
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 40 kg
ODLEGŁOŚĆ OD ŚCIANY: 56 mm
Sprawdź cenę

Wysoka jakość wykonania

Uchwyt LTC LXLCD89 wykonany jest z solidnego i wytrzymałego materiału, który został dodatkowo wzmocniony stopem metalu. Dzięki wysokiej jakości wykonania, urządzenie może utrzymywać obciążenie nawet do 40 kg, więc bez przeszkód można zamontować na nim wiele ekranów o przekątnej od 32 do 75 cali.

Regulacja nachylenia ekranu

Dużą zaletą uchwytu LTC jest możliwość regulacji kąta nachylenia nawet o 15 stopni. Rozwiązanie to może okazać się bardzo przydatne w przypadku, gdy ze względu na sposób zagospodarowania przestrzeni w salonie czy sypialni musimy umieścić ekran telewizora powyżej linii naszego wzroku. W takiej sytuacji możliwość ułożenia ekranu pod odpowiednim kątem znacznie zwiększy nasze poczucie komfortu w trakcie oglądania ulubionych filmów i seriali.

ZALETY
WADY
+ uchwyt wyposażony jest w poziomicę
+ akcesoria montażowe w zestawie
+ niewielka odległość ekranu od ściany
+ pasuje do telewizorów od 35 do 75 cali
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Uchwyt naprawdę mocny. Polecam w 100%” - Wiktoria, Sułkowice
“Solidny, prosty w montażu uchwyt. Śruby w komplecie. Bezpiecznie trzyma 75 calowy telewizor. Polecam śmiało” - Artur, Świebodzice

Jaki powinien być dobry uchwyt do telewizora?

Dobry uchwyt do telewizora powinien być dopasowany do rozmiaru ekranu, jego szczegółowych parametrów oraz wagi. Warto również zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów wykonany jest uchwyt, w jaki sposób się go mocuje oraz czy posiada dodatkowe funkcje, które mogłyby stanowić ułatwienie podczas montażu telewizora do ściany lub sufitu.

Przed dokonaniem zakupu, warto zastanowić się, jakie cechy oraz dodatkowe funkcje powinien posiadać uchwyt spełniający wszystkie nasze oczekiwania oraz odpowiadający na nasze potrzeby. Niektórym osobom wystarczy niewielki, łatwy w montażu uchwyt biurkowy, a w innym przypadku jedynym dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup solidnego, mocowanego do ściany uchwytu, którego konstrukcja jest zgodna ze standardami VESA.

Jakie dodatkowe funkcje ułatwiające użytkowanie i montaż mogą mieć uchwyty do telewizora?

Coraz więcej, dostępnych na rynku uchwytów sprzedawanych jest w zestawie z dodatkowymi akcesoriami, które ułatwiają codzienne użytkowanie telewizora, a także stanowią niezawodną pomoc w montażu uchwytu na ścianie czy suficie. Za najbardziej praktyczne, dodatkowe elementy, które można otrzymać wraz z zakupem uchwytu do telewizora można uznać między innymi poziomicę, szablon do precyzyjnego wiercenia otworów oraz dopasowane śruby do montażu.

Niektóre modele uchwytów wyposażone są w funkcje, które umożliwiają szeroki zakres regulacji ekranu telewizora, zarówno w pionie, poziomie, jak i pod skosem. Takie udogodnienie może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem, gdy telewizor znajduje się na większej wysokości lub pod sufitem. Najbardziej zaawansowane technologicznie uchwyty posiadają dodatkowy pilot, który umożliwia zdalne sterowanie położeniem ekranu.

Jak dopasować uchwyt do telewizora? Jakie dane będą potrzebne?

Aby dopasować uchwyt do konkretnego telewizora należy wziąć pod uwagę jego wymiary oraz wagę, rozłożenie układu mocowań z tyłu ekranu, a także jakość wykonania oraz wytrzymałość ściany, na której chcemy zamocować uchwyt. Zdecydowanie łatwiejsze zadanie mają osoby, których telewizory są zgodne ze standardem VESA, określającym rozstaw otworów montażowym w danym urządzeniu. Jeżeli jednak przy produkcji konkretnego telewizora nie został wykorzystany standard VESA, to wystarczy zanotować sobie parametry posiadanego przez nas urządzenia i zestawić je z dostępnymi w sklepach, uniwersalnymi uchwytami do TV.

Gdzie zamontować uchwyt do telewizora? Kilka porad

Uchwyt do telewizora powinien być zamontowany na solidnej, wytrzymałej ścianie lub suficie. Lepiej zrezygnować z zawieszania ekranu na cienkiej płycie działowej, zwłaszcza jeżeli do powieszenia mamy telewizor o dużej przekątnej ekranu. 

Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę jest ilość wolnego miejsca w danym pomieszczeniu. Uchwyt będzie prezentował się najlepiej na czystej ścianie, natomiast warto pamiętać, że wielu mieszkaniach nie ma zbyt dużej ilości wolnej przestrzeni, dlatego w takiej sytuacji warto zastanowić się nad powieszeniem ekranu przy suficie.

Oczywiście telewizor powinien być umieszczony w miejscu widocznym z kanapy czy fotela, na którym siedzimy najczęściej podczas oglądania ulubionych filmów i seriali. Najlepiej, aby ekran znajdował się na linii naszego wzroku i nie był umieszczony zbyt blisko kanapy czy fotela, ponieważ takie oglądanie mogłoby być nie tylko niezbyt komfortowe, ale również szkodliwe dla naszego wzroku.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Najwygodniejszym i najkorzystniejszych dla własnego komfortu rozwiązaniem jest umieszczenie ekranu telewizora w taki sposób, aby znajdował się on na wysokości linii naszego wzroku. Optymalną wysokość umieszczenia telewizora najlepiej jest sprawdzić przebywając w pozycji siedzącej na kanapie lub fotelu, z którego planujemy oglądać ulubione filmy i seriale. Warto przy tym pamiętać, aby miejsce zamontowania telewizora było dopasowane do średniego wzrostu wszystkich domowników, a nie tylko do wysokości najwyższej lub najniższej osoby w domu.

W jakiej odległości od miejsca z którego oglądany jest telewizor należy go zamontować?

Ekran telewizora z pewnością nie powinien znajdować się w bardzo bliskiej odległości od miejsca, z którego będzie najczęściej oglądany, ponieważ częsty i bardzo bliski kontakt z emitowanym przez telewizory niebieskim światłem osłabia nasz wzrok. Aby ustalić, jaka odległość od ekranu telewizora będzie najlepsza w danym przypadku, należy uwzględnić jego rozmiar, wymiary salonu lub innego pomieszczenia, w którym planujemy zamontować telewizor, a także ilość wolnej przestrzeni umożliwiającej ewentualne przemeblowanie. 

W przypadku większych pomieszczeń, zamontowanie telewizora na odległość, która nie będzie szkodziła naszym oczom nie powinna stanowić problemu. Komplikacje mogą pojawić się w przypadku ciasnych, niewielkich pomieszczeń, gdzie możliwość ewentualnego przemeblowania jest z reguły mocno ograniczona. W takiej sytuacji warto rozważyć zamontowanie ekranu telewizora przy suficie. Takie ułożenie powinno zwiększyć odległość oczu od ekranu, oraz zapewnić większą ilość wolnej przestrzeni w pomieszczeniu.

Jaki uchwyt do telewizora wybrać? Podsumowanie

Odpowiednio dobrany uchwyt do telewizora powinien być praktyczny w codziennym użytkowaniu, a także powinien prezentować się estetycznie w domu lub mieszkaniu. Przed zakupem uchwytu, warto zastanowić się, jaki rodzaj oraz wielkość urządzenia będą najlepiej dopasowane do ekranu naszego telewizora oraz ilości wolnej przestrzeni w salonie czy sypialni. Aby ułatwić dokonanie trafnego wyboru, stworzyliśmy powyższy poradnik zakupowy oraz ranking najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku uchwytów na telewizory. Znajdują się wśród nich modele w różnych cenach, odpowiadające różnorodnym potrzebom i wymaganiom.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij