Aktualizacja: Listopad 2024
- Ryżowar - co to jest i jakie ma zastosowanie?
- Ryżowar jaki wybrać? Jakie są rodzaje?
- Ryżowar - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Jaki ryżowar wybrać? Ranking ryżowarów
- Ryżowar jak działa? Odkrywamy tajemnice
- Ryżowar czy warto? Jakie są zalety i wady ryżowarów?
- Jak długo gotuje się ryż w ryżowarze?
Ryżowar - co to jest i jakie ma zastosowanie?
Ryżowar jest urządzeniem przypominającym garnek, które służy do przygotowywania ryżu. W jego konstrukcji znalazła się grzałka, której pracą sterujemy za pomocą pokręteł lub przycisków umieszczonych na froncie. Ryż wkładamy od góry, zalewamy go wodą, a następnie przykrywamy go pokrywką – jak w typowym garnku. Gotowanie jest bardzo proste i wygodne, gdyż nie musimy obawiać się o przypalenie lub niedogotowanie ryżu. Nie odmierzamy także czasu gotowania. Parametry te ustawiamy na panelu kontrolnym lub wybierane są automatycznie przez urządzenie. Gdy danie będzie gotowe, ryżowar poinformuje nas o tym za pomocą specjalnej lampki.
Ryżowar jaki wybrać? Jakie są rodzaje?
Ryżowar prosty
To najtańszy wariant urządzenia. Użytkownik po podłączeniu naczynia do prądu nie ma wpływu na parametry pracy takie jak czas czy temperatura. Na obudowie znajduje się zwykle jedynie włącznik i dioda informująca o stanie pracy.
Ryżowar elektroniczny (wielofunkcyjny)
Nieco droższe i bardziej zaawansowane ryżowary posiadają elektroniczne układy monitorujące pracę. Dzięki nim mamy możliwość wprowadzenia zmian parametrów działania grzałki. Niektóre modele wyposażono również w dodatkowe funkcje takie jak czasomierz, utrzymywanie ciepła czy różne programy dostosowane do innych produktów spożywczych.
Ryżowar z regulacją temperatury
Różne odmiany ryżu najlepiej gotują się w nieco innych temperaturach. Dla idealnego efektu końcowego, najlepsze modele ryżowarów wyposażono w specjalne tryby dostosowane do konkretnych potraw lub w ręczną regulację temperatury. Dzięki temu zabezpieczymy się np. przed sklejeniem ziaren ryżu lub kaszy.
Ryżowar - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Ten parametr wpływa na maksymalną ilość ryżu, jaką możemy włożyć do ryżowaru. Urządzenia o większej objętości są oczywiście większe. W sprzedaży znajdziemy modele, w których przygotujemy ilość żywności odpowiednią dla jednej osoby lub nawet całej rodziny. Przedział zawiera się od 0,5l do nawet 5l.
Im wyższa moc, tym ryżowar szybciej się nagrzeje. Dzięki mocnej grzałce możliwe jest także osiągnięcie wyższych temperatur niż w modelach o niskiej mocy grzałki. Jeśli planujemy gotować duże ilości ryżu, a także zależy nam na szybkim jego przyrządzeniu, zdecydujmy się na zakup droższego, mocniejszego modelu ryżowaru.
Nowoczesna urządzenia dysponują dodatkowymi, ułatwiającymi życie funkcjami. Podstawowe z nich to zabezpieczenia przeciw przegrzaniem oraz przed wykipieniem. Użyteczne i zwykle spotykane jest automatyczne wyłączanie po określonym czasie. Czasomierz daje możliwość wybrania czasu pracy ryżowaru. Timer umożliwia natomiast zaplanowanie pracy w najbliższych godzinach. Automatyczne programy gotowania ułatwiają dobranie parametrów do konkretnego rodzaju ryżu, a tryb podtrzymywania ciepła utrzyma natomiast temperaturę ryżu po jego ugotowaniu na określonym poziomie.
Ta funkcja pozwala zamienić nasz ryżowar w parowar. Dzięki niej gotowanie może odbywać się wyłącznie przy użyciu pary. Potrzebne są do tego dwa pojemniki. Do dolnego wlewamy wodę, która jest ogrzewana do temperatury wrzenia. Powstała w ten sposób para wodna przedostaje się specjalnymi otworami do komory górnej, w której ogrzewa i gotuje znajdujące się tam dania.
Elektronicznie sterowana grzałka może dostosować swoją pracę w taki sposób, aby po ugotowaniu posiłku utrzymać go przez długi czas ciepłym. Możesz wiec ugotować ryż wiele godzin wcześniej przed podaniem na stół.
Ten dodatek daje nam możliwość wprowadzenia pożądanego czasu, przez który ma działać urządzenie. Czasomierz programowany jest zwykle za pomocą pokrętła lub przycisków na panelu frontowym.
Dostosowanie wartości temperatury do aktualnie gotowanego rodzaju ryżu pozwoli nam wydobyć w potrawy maksymalną ilość smaku, a także odpowiednie jej walory estetyczne. Dokładnie dostosowana temperatura zabezpiecza nasz ryż przed posklejaniem się.
Ryżowar jest urządzeniem kupowanym przez nas na lata. Istotna jest zatem jego jakość wykonania. Tworzywo użyte do budowy jego konstrukcji musi być wytrzymałe, a jednocześnie odporne na ścieranie, zarysowania i upadki. Omawiane urządzenia są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego.
Jaki ryżowar wybrać? Ranking ryżowarów
Adler AD 6406 – elektryczny garnek do gotowania ryżu
Intuicyjna obsługa
Użytkownik ma do dyspozycji jedynie włącznik na panelu sterowania. Ryżowar jednak automatycznie decyduje o odpowiednim w danym momencie trybie pracy. Sprawdzi się więc świetnie dla osób, które lubią mieć w kuchni proste i intuicyjne w obsłudze urządzenia.
Funkcja podtrzymywania temperatury
Model AD 6406 pozwala przede wszystkim na szybkie ugotowanie ryżu o idealnej twardości. Co więcej po ugotowaniu ryżu urządzenie utrzymuje optymalną temperaturę ciepła.dzięki czemu w każdym momencie po wyjęciu z garnka danie jest idealnie ciepłe i gotowe do zjedzenia.
Russell Hobbs RH 19750 – pojemny ryżowar
Elegancki design
Ryżowar Russell Hobbs to przede wszystkich wysoka jakość komponentów i elegancki design. Do jego produkcji użyto wysokiej jakości stali nierdzewnej. Dodatkowe szczotkowanie nadaje garnkowi unikalny wygląd i zwiększa jego odporność na uszkodzenia i zarysowania.
Nie tylko do ryżu
W zestawie z ryżowarem Russell Hobbs znajdziesz także specjalną tackę do gotowania na parze. Z jej pomocą przygotujesz w urządzeniu nie tylko idealnie ugotowany ryż. Ugotujesz także warzywa lub inne składniki według swoich preferencji.
Sencor SRM 0600WH – niewielki ryżowar do kuchni
Bezpieczne gotowanie
Producent wyposażył ten model ryżowaru także w pełny zestaw zabezpieczeń, które chronią go przed przegrzaniem czy wygotowaniem wody. Urządzenie automatycznie wyłącza się po zakończonym dogotowywaniu ryżu.
Tryb podtrzymywania ciepła
Ciekawą funkcją jest zautomatyzowane przełączanie trybu pracy. Po ugotowaniu ryżu ryżowar podtrzymuje ciepło w swoim wnętrzu nawet do 6 godzin. O aktualnie wykonywanym działaniu informują nas dwie kontrolki na froncie urządzenia.
Kinghoff KH-1273 – klasyczny wkład do gotowania ryżu
Bez dostępu do prądu
Ten ryżowar nie wymaga podłączenia do prądu, a więc jego użycie nie zużywa energii elektrycznej. Jest energooszczędny i tańszy w użyciu. Co więcej, możemy bez problemu zabrać go ze sobą na biwak.
Gadżet 2w1
Ryżowar Kinghoff na pierwszy rzut oka nie wydaje się wielofunkcyjny. Jednak oprócz możliwości gotowania ryżu, warzyw i mięsa, pełni rolę cedzaka do składników. Niewielkie otwory pozwalają na pozbycie się nadmiaru wody bez wypłukiwania ryżu czy kaszy.
Concept RE2020 – wielofunkcyjny ryżowar do gotowania
Nieprzywierająca powłoka
Nie wszystkie modele mają ochronę przed przypalaniem i przywieraniem ryżu. To jednak nie ryżowar Concept. To urządzenie zostało wyposażone w odpowiednią, nieprzywierającą powłokę, która chroni urządzenie przed powstawaniem trudnych do usunięcia zabrudzeń.
Kubek z miarką
Idealna proporcja wody do nasion ryżu to klucz do idealnie ugotowanego ryżu. W zestawie znajdziesz kubek wyposażony w miarkę, która pozwala Ci dokładnie dobrać odpowiednią ilość każdego ze składników.
Tefal Classic 2 RK103811 – elegancki garnek do gotowania ryżu
Idealny dla dużej rodziny
Ryżowar od marki Tefal wyróżnia się bardzo dużą pojemnością, która wynosi aż 5 l. Jedno uruchomienie urządzenia pozwala na ugotowanie aż do 1,5 kg ryżu. Jego pojemność sprawia, że ryżowar Tefal to idealny wybór dla dużych rodzin, a nawet do małych gastronomii.
Mycie w zmywarce
Model Classic 2 jest bardzo łatwy w czyszczeniu. W każdej chwili możesz wyjąć część komponentów i umieścić je w zmywarce, jeśli to jest dla Ciebie najwygodniejszy sposób na utrzymanie urządzenia w czystości.
Severin RK 2425 – ryżowar z możliwością gotowania na parze
Prosta obsługa
Obsługa tego modelu jest niezwykle prosta. Na obudowie znajduje się włącznik, przełącznik funkcji oraz przycisk do otwierania pokrywy. Wystarczy, że wybierzesz umieścisz wewnątrz pojemnik z ryżem w środku, zalejesz go wodą, zamkniesz pokrywę i uruchomisz urządzenie.
Podtrzymywanie ciepła
Jak przystało na nowoczesne urządzenie kuchenne, ryżowar Severin automatycznie przełącza się w tryb podtrzymywania temperatury po wykryciu wyparowania wody. Pozwala to na utrzymanie optymalnej temperatury ugotowanego ryżu, a także chroni przed przypaleniem jedzenia.
Tristar RK-6127 – budżetowy ryżowar o dużej pojemności
Łatwa obsługa
Producent chwali się bardzo prostą obsługą. Wystarczy, że wlejesz wodę do urządzenia, wsypiesz odpowiednią ilość ryżu, a następnie uruchomisz urządzenie. Ryżowar wykona całą pracę za Ciebie. Po zakończonym działaniu automatycznie się wyłącza.
Dodatkowe zabezpieczenia
Znajdziemy tu również oczywiście zabezpieczenie chroniące przed przegrzaniem. Dodatkową ochronę zapewnia nieprzywierająca powłoka. Dzięki niej nie musisz martwić się o przypalenie ryżu.
Ryżowar jak działa? Odkrywamy tajemnice
Działanie ryżowaru jest banalnie proste i swoją zasadą przypomina prace wielu innych urządzeń elektrycznych. W podstawie garnka znajduje się grzałka elektryczna, która przemienia energię elektryczną w ciepło. Z tego też powodu ryżowar musi być przez cały czas pracy podłączony do prądu. Wytworzone przez grzałkę ciepło roznosi się po podstawie, a następnie ogrzewa wodę, w której zanurzony jest ryż. Woda wrze i paruje, dzięki czemu możliwe jest realizowanie gotowania na parze, które znajdziemy w droższych modelach ryżowarów.
Ryżowar prosty czy elektroniczny? Porównanie
Praktycznie każdy sprzedawany obecnie ryżowar posiada w sobie odrobinę elektroniki. Wyróżniamy jednak różne warianty tych urządzeń. Najprostsze, nowoczesne ryżowary ogrzewają potrawę, a następnie przechodzą w tryb podtrzymywania temperatury. Użytkownik nie ma możliwości wyboru czasu gotowania czy temperatury. Nieco droższe modele posiadają jednak dodatkowe funkcje, które nie tylko umożliwiają dokładniejszy dobór parametrów, ale i wygodniejszą obsługę. Możemy znaleźć urządzenia wyposażone w timer, który pozwala zaplanować działanie ryżowaru w przyszłości. Przydatne okazują się także automatyczne programy. Za ich pomocą, jednym naciśnięciem przycisku, aktywujemy działanie ryżowaru z ustawionymi wszystkimi parametrami.
Do czego może przydać się ryżowar w domu?
Przyrządzanie ryżu to częsta czynność w kuchni. Ryżowar pomoże nam to sprawnie wykonać. Przyda się on jednak również w innych zastosowaniach, zwłaszcza jeśli posiada możliwość gotowania na parze.
Ryżowar nie tylko do ryżu - czyli o innych zastosowaniach
Poza przyrządzaniem ryżu często wykonujemy także inne prace w kuchni. Z pewnością nie raz mierzyliśmy się z gotowaniem kaszy czy roślin strączkowych. Jak się okazuje, w tych czynnościach może zastąpić nas ryżowar. Najlepiej, aby nasz model był wtedy wyposażony w automatyczne programy specjalnie do tych czynności. Najlepiej jest natomiast, gdy zakupiliśmy model ryżowaru z funkcją gotowania na parze. Dzięki specjalnym koszom z łatwością przyrządzimy niskokaloryczne mięso, ryby, warzywa czy owoce.
Ryżowar czy warto? Jakie są zalety i wady ryżowarów?
Z pewnością docenimy nasz ryżowar dzięki jego prostocie obsługi. Urządzenie to pozwala nam zapomnieć o konieczności kontroli gotowania ryżu czy innych potraw, dzięki czemu my możemy zając się innymi czynnościami. W sprzedaży znajdziemy wiele modeli ryżowarów różniących się parametrami i cenami. Dzięki temu każdy powinien dobrać odpowiedni model dla siebie. Należy jednak zwrócić uwagę, że najtańsze modele są ubogie w funkcjonalności. Droższe, elektroniczne produkty oferują więcej funkcji, a także mają więcej zastosowań. Do zalet zaliczymy jeszcze atrakcyjne ceny tych produktów. Wadą będą natomiast ich dość duże wymiary, które utrudniają późniejsze przechowywanie.
Jak użytkować ryżowar? Podstawowe wskazówki dla nowych użytkowników
Ryżowar jest jednym z najprostszych w obsłudze urządzeń kuchennych. Na początku otwieramy jego pokrywę. Przesypujemy ryż do odpowiedniego pojemnika, który wstawiamy do wnętrza naczynia. Zalewamy go wodą i przykrywamy pokrywą. Uruchamiamy ryżowar. Działanie urządzenia jest sygnalizowane za pomocą odpowiednich lampek kontrolnych. Naczynie automatycznie ugotuje nasz ryż, a następnie przejdzie w tryb podtrzymywania temperatury. Wtedy ryż nie jest już gotowany, a jedynie pozostaje przy swojej wysokiej temperaturze. Dzięki temu w dowolnym momencie możemy przełożyć go na talerze i rozpocząć konsumpcję. Pamiętajmy o wyczyszczeniu naszego urządzenia po każdym jego użyciu.
Jak długo gotuje się ryż w ryżowarze?
Czas gotowania zależy od ilości włożonego ryżu oraz od mocy grzałki. Im mocniejsza grzałka i mniej ryżu – tym szybciej. Zwykle przyjmuje się jednak, że czas potrzebny na ugotowanie ryżu to ok. 15-20 minut. W przypadku ryżowaru nie bójmy się go jednak przedłużyć. Urządzenie dostosowuje ten czas automatycznie i po jego upływie grzałka przechodzi w tryb podtrzymywania temperatury.
ZOBACZ TEŻ: Jak zaprojektować kuchnię na wymiar?
Czy ryż z ryżowaru jest zdrowy? Obiektywna ocena
Ryż ma bardzo zdrowe właściwości. Jest istotną częścią diety sportowców. Nie zawiera glutenu, więc jest także polecany alergikom. Czy gotowanie ryżu w ryżowarze jest jednak bezpieczne? Okazuje się, że tak. Co więcej, jest to o wiele bezpieczniejsze niż często wykonywane przez nas gotowanie tej potrawy w foliowych woreczkach. Te mogą zawierać szkodliwy Bisfenol, który uwalnia się przy wyższych temperaturach i stanowi dla nas zagrożenie. W przypadku przygotowywania potraw w ryżowarze nie musimy martwić się o pogorszenie ich wartości odżywczych, tak jak ma to miejsce w przypadku mikrofali. Ryżowar nie wpływa na te właściwości.
Ryżowar jaki wybrać? Podsumowanie
Zakup ryżowaru to świetny pomysł. Urządzenie to nie tylko zaoszczędzi nam mnóstwo czasu, ale uprzyjemni przygotowywanie dań. W sprzedaży znajdziemy jednak mnóstwo różnych modeli tych naczyń, przez co wybór jednego z nich może być trudny. Mamy jednak nadzieję, że porady zawarte w niniejszym artykule pomogą w podjęciu odpowiedniej decyzji!
Mam Sencor SRM0650SS i jestem zdziwiony, że jest tak nisko (3) w zestawieniu.
Świetne urządzenie!
Dobrego sushi bez dobrze ugotowanego ryżu nie da rady zrobić… Ryżowar to niestety mus w domowych warunkach
czy ktoś posiada tristar i może się wypowiedzieć jak z wytrzymałością urządzenia?