Close

Jaka suszarka na pranie pionowa sprawdzi się najlepiej? Ranking pionowych suszarek na pranie

Stojąca suszarka do ubrań to niezbędny element wyposażenia każdego domu i mieszkania, dzięki któremu możemy powiesić pranie niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Na rynku dostępne są różnorodne modele pionowych suszarek, które różnią się od siebie rodzajem, wielkością, ilością poziomów oraz jakością wykonania. Aby ułatwić podjęcie trafnej decyzji zakupowej, stworzyliśmy poniższy poradnik oraz ranking najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku suszarek pionowych. Wśród nich znajdują się zarówno suszarki standardowe, jak i elektryczne, dzięki czemu każdy powinien znaleźć wśród nich model dopasowany do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Co to jest pionowa suszarka na pranie?

Pionowa suszarka na pranie to nic innego jak stabilna, najczęściej metalowa konstrukcja, na której można powiesić pranie zarówno w warunkach domowych, na balkonie, jak i w ogrodzie. Tego typu suszarki najczęściej są wielopoziomowe, dzięki czemu na stosunkowo niewielkiej powierzchni są w stanie pomieścić spore ilości ubrań i innych tekstyliów. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje pionowych suszarek: standardowe oraz elektryczne. Różnią się one od siebie między innymi komfortem użytkowania, ilością dodatkowych funkcji, rodzajem sterowania oraz ceną. Aby zdecydować się na odpowiedni model suszarki, warto dowiedzieć się wcześniej, na jakie cechy warto zwrócić uwagę przed zakupem tego typu sprzętu oraz jakie wady i zalety cechują poszczególne modele suszarek stojących.

Suszarka na pranie pionowa - jakie są rodzaje?

SUSZARKA NA PRANIE PIONOWA STANDARDOWA SUSZARKA NA PRANIE PIONOWA STANDARDOWA
+ niska cena
+ praktyczne rozwiązanie
+ nie zużywa prądu
+ można postawić ją w dowolnym miejscu
- dłuższy czas suszenia
SUSZARKA NA PRANIE PIONOWA ELEKTRYCZNA SUSZARKA NA PRANIE PIONOWA ELEKTRYCZNA
+ szybki czas suszenia
+ efektywne działanie
+ niskie zużycie energii elektrycznej
+ temperatura jest bezpieczna dla ubrań i innych tkanin
- wyższa cena

Jak wybrać pionową suszarkę na pranie?

Rodzaj
Rodzaj

W zależności od własnych potrzeb oraz kwoty, jaką planujemy przeznaczyć na zakup suszarki pionowej, możemy dokonać wyboru pomiędzy standardowymi suszarkami stojącymi oraz suszarkami elektrycznymi. Pierwsze z nich są dostępne do zakupu w bardziej przystępnych cenach oraz nie wymagają podłączenia do gniazdka. Z kolei suszarki elektryczne są w stanie wysuszyć pranie w znacznie krótszym czasie niż te standardowe, ale wpływa to na ich większą cenę, więc można uznać, że każde z tych rozwiązań będzie miało swoje wady i zalety.

Wymiary
Wymiary

Suszarka pionowa powinna być dopasowana do wielkości naszego mieszkania lub domu. Jeżeli wiemy, że będziemy rozkładać ją najczęściej w ciasnym pokoju lub na balkonie, to warto dokładnie zmierzyć wymiary tego miejsca, aby uniknąć zakupu zbyt dużego sprzętu, który będzie zajmował znaczną ilość naszej wolnej przestrzeni. Natomiast jeśli nie musimy martwić się o to, czy suszarka zmieści się w konkretnym pomieszczeniu i planujemy rozkładać ją w różnych miejscach, to warto rozważyć zakup bardziej rozbudowanego sprzętu, który umożliwi nam jednoczesne suszenie większej ilości ubrań i innych tekstyliów.

Ilość poziomów
Ilość poziomów

Większość dostępnych w sklepach suszarek pionowych zostało skonstruowanych w taki sposób, aby zmieścić jak największą liczbę ubrań i tekstyliów na jak najmniejszej powierzchni. Z tego względu wiele suszarek składa się z kilku poziomów, na których można porozwieszać ubrania, bieliznę i większe tekstylia, takie jak ręczniki czy pościel. Przed zakupem warto rozważyć, jaka ilość poziomów będzie dla nas odpowiednia i czy konkretny model będzie w stanie zmieścić tyle ubrań, ile z reguły jednocześnie pierzemy.

Możliwość składania
Możliwość składania

Jedną z kluczowych zalet suszarek pionowych jest to, że po wysuszeniu ubrań można je złożyć w taki sposób, aby nie zajmowały dużej ilości wolnej przestrzeni i nie rzucały się w oczy. Dostępne na rynku modele bardzo często wyposażone są również w rozkładane skrzydła, które umożliwiają rozwieszenie większej ilości ubrań w razie potrzeby. Aby uniknąć problemu ze schowaniem lub rozłożeniem sprzętu w danym pomieszczeniu, przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób składa i rozkłada się konkretna suszarka.

Moc
Moc

Moc suszarki elektrycznej powinna być na takim poziomie, aby urządzenie faktycznie przyspieszało proces suszenia prania, a jednocześnie aby nie pobierało zbyt dużej ilości energii elektrycznej. Za uniwersalne suszarki elektryczne uznawane są modele, których moc wynosi około 300 W. Sprzęt o niższej mocy może nie być zbyt wydajny. Z kolei suszarki o wyższej mocy są mniej ekonomicznym rozwiązaniem, natomiast cechują się większą wydajnością i krótszym czasem suszenia prania.

Jakość wykonania
Jakość wykonania

Suszarka na pranie to stosunkowo niedrogie urządzenie, które może posłużyć nam na lata. Jednak aby zakupiony sprzęt działał przed dłuższy okres czasu, powinien być wykonany z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Ze względu na to, że suszarka będzie miała bardzo częsty kontakt z mokrymi ubraniami, powinna być pokryta warstwą chroniącą przed schodzeniem farby oraz rdzewieniem.

Ranking najlepszych pionowych suszarek na pranie

Suszarka pionowa

★★★★★
Suszarka pionowa
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Standardowa
LICZBA POZIOMÓW: 3
LICZBA RAMION: 8
KÓŁKA: Tak
Sprawdź cenę

Praktyczny wybór

Pionowa suszarka Omna to doskonałe rozwiązanie dla osób, które ze względu na ograniczoną powierzchnię w domu lub mieszkaniu nie są w stanie pomieścić suszarki na pranie o standardowych wymiarach. Poza uniwersalnymi segmentami do wieszania prania, suszarka wyposażona jest również w dodatkowe uchwyty do suszenia bielizny oraz uchwyty na których można zawiesić wieszaki, co może okazać się bardzo przydatne w przypadku ubrań wykonanych z delikatniejszych lub łatwo gniotących się materiałów.

Trzy poziomy

Zdecydowaną zaletą suszarki Omna jest jej wielopoziomowość, dzięki której na niewielkiej powierzchni jesteśmy w stanie powiesić sporą ilość bielizny, ubrań, a także większych tkanin, takich jak kurtki czy pościel. Każdy z poziomów można dowolnie rozłożyć, dzięki czemu suszarka po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca i bez przeszkód można schować ją do szafy lub w inne ukryte miejsce.

ZALETY
WADY
+ wbudowane kółka
+ regulacja szerokości
+ dodatkowy uchwyt do suszenia bielizny
+ niska cena
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Suszarka rewelacyjna dobrze wykonana, jeździ po podłodze nie rysuje paneli. Duże możliwości rozwieszania prania.” - Anita, Olsztyn
“Bardzo dobry produkt. Polecam” - Magdalena, Gubin

Suszarka Vileda

★★★★★
Suszarka Vileda
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Standardowa
LICZBA POZIOMÓW: 3
LICZBA RAMION: 6
KÓŁKA: Tak
Sprawdź cenę

Zajmuje mało miejsca

Pionowa suszarka Vileda to świetny wybór dla osób mieszkających w bloku. Wymiary rozłożonej suszarki wynoszą 71x71x133 cm, natomiast po złożeniu szerokość suszarki wynosi jedynie 5 cm. Dzięki temu złożony stelaż można umieścić w dowolnym pomieszczeniu, bez konieczności trzymania sprzętu w widocznym miejscu.

Praktyczne rozwiązanie

Dzięki temu, że suszarka wyposażona jest w sześć, niezależnych od siebie skrzydeł, to jej wielkość oraz szerokość można z łatwością dopasować do wielkości prania oraz wymiarów poszczególnych ubrań i tekstyliów. W przypadku wieszania bielizny, warto rozłożyć wszystkie ramiona, natomiast jeśli mamy do powieszenia pościel to lepiej złożyć dolne poziomy, a rozłożyć te górne i to na nich powiesić kołdrę, prześcieradło lub inną, większą tkaninę.

ZALETY
WADY
+ trzypoziomowa
+ wbudowane kółka
+ funkcjonalna
+ wysoka jakość wykonania
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Suszarka przydatna do mieszkania w bloku. Łatwo można ją przestawić z jednego pomieszczenia do drugiego, polecam.” - Kacper, Wrocław
“Super produkt, zajmuje mało miejsca i nadaje się do wieszania pościeli.” - Katarzyna, Jelenia Góra

Suszarka na pranie

★★★★★
Suszarka na pranie
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Standardowa
LICZBA POZIOMÓW: 3
LICZBA RAMION: 6
KÓŁKA: Nie
Sprawdź cenę

Solidne wykonanie

Suszarka na pranie marki Sepio wykonana jest ze stali oraz trwałego tworzywa sztucznego, które zostały pomalowane metodą proszkową na biały i fioletowy kolor. Aby uniknąć nagłego złożenia suszarki, sprzęt został wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia, które znajdują się bezpośrednio pod najniższym poziomem.

Funkcjonalny wybór

Mimo niewielkich wymiarów, suszarka pionowa Sepio jest w stanie pomieścić stosunkowo dużą ilość ubrań i innych tekstyliów. Sprzęt cieszy się bardzo dobrymi opiniami zadowolonych klientów, którzy wśród kluczowych zalet tego modelu wymieniają jego pojemność oraz dużą ilość miejsca do powieszenia drobnych ubrań oraz bielizny.

ZALETY
WADY
+ lekka
+ tania
+ funkcjonalna
+ zajmuje mało miejsca
- brak wbudowanych kółek
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Suszarka jest stabilna oraz łatwa w składaniu i rozkładaniu, polecam.” - Monika, Częstochowa
“Super sprzęt, lekki i solidnie wykonany.” - Aleksandra, Pyrzyce

Suszarka Meliconi

★★★★★
Suszarka Meliconi
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Standardowa
LICZBA POZIOMÓW: 4
LICZBA RAMION: 8
KÓŁKA: Tak
Sprawdź cenę

Dużo miejsca

Suszarka Meliconi posiada aż 45 metrów rurek, na których można zawiesić wyprane ubrania oraz inne tkaniny. Producent podkreśla, że sprzęt jest w stanie pomieścić ubrania z trzech, wypełnionych pralek, co może okazać się znacznym ułatwieniem dla większych rodzin oraz dla osób, które ze względu na tryb życia muszą prać większą ilość ubrań z mniejszą częstotliwością.

Wysoka jakość wykonania

Wolnostojąca suszarka Meliconi została wykonana z aluminium, które w przeciwieństwie do stali oraz innych tworzyw sztucznych wyróżnia się wysoką odpornością na rdzewienie. Aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko pojawienia się rdzy, producent zastosował dodatkową ochronę aluminiowych rurek i pokrył je żywicą, dzięki czemu suszarka może posłużyć bez rdzy przez naprawdę wiele lat.

ZALETY
WADY
+ 45 metrów długości rurek
+ pojemna
+ funkcjonalna
+ idealna dla większej rodziny
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Suszarka bardzo dobrej jakości. Mieści 4-5 prań, naprawdę warto.” - Weronika, Police
“Produkt dobrej jakości, złożony zajmuje niewiele miejsca, polecam.” - Tomasz, Kamień Pomorski

Suszarka trzypoziomowa

★★★★★
Suszarka trzypoziomowa
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Standardowa
LICZBA POZIOMÓW: 3
LICZBA RAMION: 6
KÓŁKA: Tak
Sprawdź cenę

Kompaktowe wymiary

Suszarki typu wieża charakteryzują się niewielkimi wymiarami zarówno po złożeniu, jak i po rozłożeniu sprzętu. Dzięki temu rozłożona suszarka jest w stanie zmieścić się zarówno w ciasnym pomieszczeniu, na strychu, jak i w niewielkiej kabinie prysznicowej, co może okazać się znacznym ułatwieniem, zwłaszcza w przypadku osób, które ze względu na niewielki metraż mieszkania nie mogą pozwolić sobie na swobodne umieszczenie suszarki w łazience czy pokoju.

Wbudowane kółka

Zdecydowaną zaletą modelu Vileda Mixer 3 są cztery wbudowane kółka, dzięki którym przeniesienie suszarki do innego pomieszczenia jest znacznie łatwiejsze i wygodniejsze. Obecność kółek i stabilnego stelażu sprawia, że w przypadku konieczności przeniesienia rozłożonej suszarki, nie musimy obawiać się o jej nagłe złożenie i wypadnięcie rozwieszonych na niej ubrań.

ZALETY
WADY
+ wbudowane kółka
+ dodatkowy uchwyt do suszenia bielizny
+ lekki stelaż
+ zajmuje mało miejsca
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Solidna, wygodna suszarka, polecam serdecznie.” - Natalia, Wrocław
“Suszarka jest lekka, łatwo się rozkłada i zajmuje mało miejsca, dobry wybór.” - Karolina, Poznań

Suszarka balkonowa

★★★★☆
Suszarka balkonowa
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Standardowa
LICZBA POZIOMÓW: 3
LICZBA RAMION: 6
KÓŁKA: Tak
Sprawdź cenę

Pojemna

Stojąca suszarka Promis Verona składa się z trzech poziomów, na których łącznie znajduje się 21 wytrzymałych prętów. Na trzech poziomach znajduje się 6 rozkładanych skrzydeł, których rozłożenie można dopasować do wielkości prania oraz wymiarów poszczególnych ubrań i innych tekstyliów.

Mobilna

Model Promis Verona jest wyposażony w cztery kółka, dzięki którym przeniesienie suszarki na balkon lub do innego pomieszczenia jest znacznie łatwiejsze. Warto dodać również, że na wysokości kółek znajduje się praktyczna półka, na której można umieścić suszące się buty lub inne rzeczy, których nie da się powiesić na wyższych poziomach.

ZALETY
WADY
+ dodatkowy uchwyt na wieszaki
+ wbudowane kółka
+ atrakcyjna cena
+ blokada kółek
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super suszarka, bardzo pojemna, stabilna i porządnie wykonana a do tego zajmuje niewiele miejsca.” - Ewa, Sopot
“Wygodny w użyciu, niedrogi sprzęt, polecam serdecznie.” - Adam, Ełk

Suszarka elektryczna

★★★★☆
Suszarka elektryczna
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Elektryczna
LICZBA POZIOMÓW: 3
LICZBA RAMION: 6
KÓŁKA: Nie
Sprawdź cenę

Krótszy czas suszenia

Wolnostojąca suszarka Lakeland to model elektryczny, działający z mocą 300 W. Mimo tego, że urządzenie zużywa niewielkie ilości energii elektrycznej, to czas suszenia prania w porównaniu do standardowych suszarek pionowych jest znacznie krótszy. Warto dodać również, że rurki, które przeznaczone są do suszenia prania nagrzewają się do optymalnej temperatury, która jest bezpieczna nawet dla najdelikatniejszych materiałów.

Kompaktowe wymiary

Suszarka zarówno po złożeniu, jak i po rozłożeniu zajmuje niewiele miejsca. Warto dodać, że urządzenie można rozłożyć na różne sposoby, zarówno poprzez regulację rozkładanych skrzydeł, jak i poprzez skorzystanie z możliwości rozłożenia suszarki na pół. Dodatkowo wraz z zakupem suszarki w zestawie otrzymujemy również funkcjonalny, estetycznie wykonany pokrowiec, w którym można przechowywać lub przewozić urządzenie.

ZALETY
WADY
+ krótki czas suszenia
+ niewielkie wymiary
+ łatwa do rozłożenia
+ pokrowiec w zestawie
- wyższa cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super sprzęt, montaż banalny. Pręty nagrzewają się szybko. Polecam” - Maria, Piaseczno
“Bardzo praktyczna rzecz, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy na dworze ciągle deszcz, polecam.” - Kinga, Białystok

Suszarka Svanton

★★★★☆
Suszarka Svanton
SPECYFIKACJA
RODZAJ: Standardowa
LICZBA POZIOMÓW: 4
LICZBA RAMION: 8
KÓŁKA: Nie
Sprawdź cenę

Uniwersalny wybór

Wolnostojąca, drewniana suszarka marki Svanton to świetny wybór dla osób, które poszukują taniej, solidnie wykonanej suszarki do łazienki lub pokoju. Suszarka została wykonana z solidnego drewna bukowego, dzięki któremu prezentuje się bardzo estetycznie i może stanowić stały element wyposażenia mieszkania lub domu.

Dodatkowa ochrona

Pionowa suszarka Swanton jest wykonana z drewna, które samo w sobie nie jest zbyt odporne na działanie wilgoci. Jednak aby zapobiec powstawaniu uszkodzeń i przebarwień na powierzchni suszarki, producent zastosował dodatkową ochronę w postaci elementów wykonanych z tworzywa sztucznego, które charakteryzuje się znacznie większą odpornością na działanie wilgoci i innych czynników zewnętrznych.

ZALETY
WADY
+ prosta konstrukcja
+ niska cena
+ lekka
+ idealna do łazienki
- brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Suszarka jest super, wygodna w użyciu i zajmuje mało miejsca.” - Wiktor, Cedynia
“Dobry, tani sprzęt, polecam.” - Ernest, Kostrzyn

Pionowa suszarka na pranie czy standardowa? Która sprawdzi się lepiej?

Planując zakup suszarki na pranie, możemy mieć wątpliwości czy lepiej zdecydować się na model o standardowych wymiarach, czy może lepiej zakupić nieco mniejszy model pionowy. Warto pamiętać, że suszarki pionowe i standardowe różnią się one od siebie przede wszystkim wielkością oraz ilością zajmowanego miejsca. 

W przypadku osób, które potrzebują suszarki do niewielkiego mieszkania czy na balkon, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup suszarki pionowej. Modele pionowe zajmują znacznie mniejszą ilość wolnej przestrzeni i z reguły są wielopoziomowe, dzięki czemu na małej powierzchni są w stanie pomieścić spore ilości ubrań i innych tkanin. Natomiast jeśli nie mamy większych ograniczeń jeśli chodzi o przestrzeń, to dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup standardowej suszarki. Modele o uniwersalnych wymiarach zajmują z reguły więcej miejsca niż modele pionowe, ale dzięki temu rozwieszone ubrania są umieszczone w większych odległościach od siebie i szybciej schną.

Suszarka na pranie pionowa - oszczędność miejsca i nie tylko

Czynnikiem przez który wiele osób decyduje się na zakup pionowej suszarki do prania jest to, że w przeciwieństwie do suszarki o standardowych wymiarach zajmuje ona znacznie mniejszą ilość wolnego miejsca. Dzięki temu, suszarka stojąca świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które mają ograniczoną ilość wolnej przestrzeni w domu czy mieszkaniu. Warto dodać również, że wieszanie prania na suszarce jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż rozwieszanie tkanin na kaloryferze czy grzejniku. Taki sposób suszenia jest znacznie bardziej estetyczny, a dodatkowo nie trzeba obawiać się, że zbyt wysoka temperatura zniszczy nasze ubrania.

Z jakich materiałów mogą być wykonane pionowe suszarki na pranie?

Dostępne na rynku suszarki pionowe wykonane są z różnorodnych materiałów, które wpływają na końcową jakość oraz cenę produktu. Największą popularnością cieszą się suszarki wykonane z aluminium, natomiast w sklepach dostępne są także modele wykonane z innych metali i tworzyw sztucznych. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj suszarki się zdecydujemy, to warto wziąć pod uwagę, czy tworzywo z którego wykonana została suszarka zostało dodatkowo pokryte preparatem, chroniącym urządzenie przed przedwczesnym rdzewieniem.

Wady i zalety pionowej suszarki na pranie

Zakup pionowej suszarki do prania to rozwiązanie, które ma znacznie więcej zalet niż wad. Wśród opinii negatywnych, najczęściej wymieniane są ewentualne problemy ze złożeniem i stabilnością tego typu sprzętu, natomiast do najczęściej wymienianych zalet posiadania pionowej suszarki stojącej można zaliczyć:

  • możliwość rozwieszenia prania bez względu na panujące warunki atmosferyczne,
  • zajmowanie mniejszej ilości miejsca niż w przypadku standardowych suszarek stojących,
  • możliwość umieszczenia jej na balkonie,
  • możliwość rozmieszczenia jej w mniejszych mieszkaniach i ciasnych pomieszczeniach.

Jaką suszarkę na pranie pionową wybrać? Podsumowanie

Przed zakupem pionowej suszarki na pranie warto zastanowić się, jakie powinna mieć wymiary, z ilu poziomów powinna się składać oraz na obecności jakich dodatkowych funkcji nam zależy. W zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań, można zdecydować się na zakup standardowej suszarki pionowej lub suszarki elektronicznej, cechującej się znacznie krótszym czasem suszenia ubrań. W celu ułatwienia podjęcia trafnej decyzji zakupowej, zachęcamy do zapoznania się z powyższym poradnikiem oraz rankingiem najchętniej wybieranych, dostępnych obecnie na rynku suszarek pionowych. W zestawieniu znajdują się modele o różnorodnych wymiarach i parametrach, które powinny odpowiadać na potrzeby osób o różnych wymaganiach i możliwościach finansowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij