Close

Jak zaprojektować kuchnię na wymiar? Poradnik i wskazówki

Jak zaprojektować kuchnię na wymiar? To pytanie zadaje sobie każdy, kto kupi swoje pierwsze mieszkanie. Także Ci, którzy przeprowadzają remont często zastanawiają się nad tym, jak urządzić kuchnię, by była lepsza od poprzedniej. Oznacza to lepszą funkcjonalność, bardziej ergonomiczny układ, ciekawszą aranżację.

Projektu kuchni nie da się wymyślić w jeden dzień. Nawet jeżeli widzieliśmy kiedyś taką, która przypadła nam do gustu, z pewnością będziemy musieli dostosować ją do naszego pomieszczenia. Jednak dzięki wielu inspiracjom, które mamy na wyciągnięcie ręki - w Internecie - bardzo szybko możemy "złożyć" naszą idealną kuchnię.

kuchnia na wymiar z różowymi frontami i zielonym półwyspem
źródło: admexico.mx

Przy chęci aranżacji pomieszczeń wg własnego pomysłu skorzystać możemy z kilku rozwiązań. Pierwszym z nich jest zakup gotowych mebli w jednym z marketów. Innym jest projekt kuchni IKEA. Jest to coraz lepsza alternatywa dla kuchni na wymiar, ponieważ mamy dużo możliwości manewrowania układem i doborem materiałów zarówno na front, jak i blat.

Jak zaprojektować kuchnię na wymiar? Wybierz odpowiedni styl dla siebie!

W dzisiejszych czasach modna kuchnia charakteryzują się przede wszystkim świetną funkcjonalnością i dopasowaniem do potrzeb domowników.

Ta pierwsza cecha to przede wszystkim ergonomia i swoboda w użytkowaniu pomieszczenia. Jest to także zbiór podstawowych oraz dodatkowych urządzeń, które umożliwiają zaspokojenie określonych potrzeb. Najprościej jest to zrobić określając, jakie czynności wykonujemy najczęściej oraz które z nich wymagają jakiej ilości przestrzeni. 

czerwono-różowa kuchnia
źródło: coachdecor.com

W drugiej kolejności jest dopiero ważny jest wybór materiałów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pomimo wykończenia postawionego na drugim miejscu, wybór jakości i rodzaju materiałów jest bardzo ważny. Skąd to się wzięło? Przede wszystkim z dostępności. Wciąż poszerzająca się oferta materiałów oraz możliwości ich zastosowania i zabezpieczenia (na przykład drewna) dają bardzo szerokie pole do popisu. Nie musisz jednak wybierać tych bardziej wyszukanych materiałów. Chcąc utrzymać relatywnie niską cenę - skup się na tych najbardziej popularnych. Więc jak zaprojektować kuchnię, by zawierała te wszystkie potrzeby i wskazówki?

Idealna kuchnia - projekt potrzebny od zaraz!

Jak zaprojektować kuchnię na wymiar? Chcąc mieć kuchnię na wymiar, pierwszym tematem z jakim się spotykamy jest PROJEKT. I już tutaj mamy do wyboru wykonanie go we własnym zakresie. Wiąże się to z koniecznością dokładnego zmierzenia pomieszczenia. Ważna jest też znajomość konstrukcji mebli i materiałów. W tym przypadku naszym kosztem będzie nasz czas. Ten etap możemy jednak zlecić profesjonalnemu architektowi wnętrz. Tego typu wsparcie będzie nas kosztowało 100-250 zł / m2.

różowa kuchnia na wymiar z jasnoniebieskimi krzesłami w jadalni
źródło: hi-specdesign.com

Niezależnie od naszego wyboru co do głównego projektanta, pierwszym pytaniem na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć jest takie, jaki rodzaj kuchni chcemy zaaranżować. 

Oddzielne pomieszczenie, czy aneks kuchenny otwarty na salon? Pamiętajmy, że kuchnia jest centralnym miejscem każdego domu. Od nas zależy, w jaki sposób to pomieszczenie będzie funkcjonowało w codziennym życiu domowników. Już na etapie projektowania mieszkania warto zwrócić uwagę na jego położenie i układ.

Otwarta kuchnia spowoduje większą integrację pomieszczeń i stworzenie wspólnej, dziennej przestrzeni. Oddzielne pomieszczenie zaaranżować możesz jako kuchnia z jadalnią, gdzie wspólnie będzie można celebrować starannie przygotowane posiłki oraz spędzać wyjątkowy czas wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.

Plusy zabudowy kuchennej na wymiar:

 • najlepsze zagospodarowanie przestrzeni,
 • idealne dopasowanie zabudowy do przestrzeni,
 • większą swobodę w projektowaniu,
 • stworzenie kuchni dopasowanej do naszych preferencji,
 • zastosowanie wyselekcjonowanych rozwiązań,
 • zaaranżowanie przestrzeni marzeń,
 • mała kuchnia w bloku już nie będzie stanowić problemu - ciekawe projekty.
kuchnia z beżowymi szafkami
źródło: centeredbydesign.com

Jak zrobić kuchnię - samemu czy zlecić?

Odpowiedź na to pytanie zależy od dwóch głównych czynników. Pierwszym jest to, czy w przypadku chęci własnego projektu mamy umiejętność widzenia przestrzennego. Na tyle, żeby móc dobrze zaplanować przestrzeń. Drugi, to czynnik czysto finansowy. Zlecając projekt architektowi musimy liczyć się z dodatkowym wydaniem kilku tysięcy złotych.

jak umeblować kuchnie
źródło: fieltro.net

Mając już wiedzę jak zaprojektować kuchnię na wymiar, przejdźmy do praktyki. Wybraliśmy samodzielny projekt. Skup się przede wszystkim na poszukiwaniu i stosowaniu ciekawych, dobrych i funkcjonalnych rozwiązań.

To podstawa. Skup się na codziennych potrzebach, nie zapomnij jednak o spotkaniach z rodziną lub przyjaciółmi. Zaprojektuj swoją nową kuchnię na wymiar, krok po kroku (: Pamiętaj, że pomieszczenie takie, jak kuchnia na wymiar zazwyczaj jest robiona raz na dość długi okres. Warto więc poświęcić jej uwagę i zainwestować w taki sposób, by wszystko nam w niej odpowiadało. Rozpoczynając już od projektu. A przy jego wykonaniu pomocny z pewnością będzie jeden z darmowych programów do projektowania. Autodesk HomeStyler, Sketchup Make, Sweet Home 3d - to tylko niektóre z nich, które warto sprawdzić.

ceglana ściana w kuchni
źródło: ladnydom.pl


Zobacz także: Rodzaje kieliszków - lekcja savoir vivre. Jak serwować alkohole?

Jak DOBRZE zaprojektować kuchnię na wymiar?

Dobry projekt rozpoczyna się od poznania plusów i minusów pomieszczenia

Projektowanie każdego pomieszczenia musimy zacząć od dokładnego zwymiarowania. Dokładne oznacza szczegółowe rozpisanie i oznaczenie budowy naszego wnętrza. Ważne jest wszystko. Zwróć szczególną uwagę na to, czy nasza przestrzeń ma kształt regularnego prostokąta lub kwadratu. Jeżeli posiada jednak wystające elementy budowlane, jak komin lub inne wnęki - koniecznie nanieś to na rzut. Bardzo istotne jest także zaznaczenie wielkości otworów okiennych oraz drzwiowych. Nie zapomnij o oznaczeniu miejsc, w których znajdują się wszelkie podłączenia: wodne i elektryczne.

oświetlenie do kuchni
źródło: theultralinx.com

Poza nakreśleniem rzutu z góry, który pokaże nam kształt kuchni, warto stworzyć także rzuty z boku. Pozwoli to nam na naniesienie wysokości poszczególnych składowych wnętrza. Bardzo istotną kwestią jest tutaj wysokość parapetów. Dość często zdarza się, że o tym zapominamy, a później mamy problem z tym, by zmieścić pod nim zabudowę lub stół.

Meble kuchenne na wymiar, to dowolny układ zabudowy

Kuchnia w zabudowie może okazać się wyzwaniem, dlatego poszperajmy trochę w Internecie i znajdźmy inspiracje, projekty architektów wnętrz i fotografie wykonanych już realizacji. Pomoże to nam na dobór takich rozwiązań, które najbardziej będą nam odpowiadały. Przy rozpoczęciu projektowania kuchni naszych marzeń, zastanówmy się nad możliwościami i zestawmy je z naszymi preferencjami co do układu zabudowy. Do wyboru mamy: 

Układ jednorzędowy, charakteryzujący się jednolitym rzędem szafek stojących oraz wiszących. Świetnie sprawdza się w niewielkich kuchniach otwartych na salon.

jak zaprojektować kuchnię na wymiar czarną
źródło: roundecor.com

Układ dwurzędowy, polegający na ustawieniu dwóch rzędów szafek stojących oraz wiszących naprzeciwko siebie. Idealnie pasować będzie przy krótkich i szerokich pomieszczeniach kuchennych. 

jak zaprojektować kuchnię na wymiar z betonem
źródło: froggypic.com

Układ w literę "L" pasujący do długich lub szerokich przestrzeni.

jak zaprojektować kuchnię na wymiar w kolorze szarym
źródło: elroystores.com

Układ w literę "U" lub "G" sprawdzający się przede wszystkim w przypadkach dużej powierzchni przestrzeni kuchennej. 

jak zaprojektować kuchnię na wymiar w domku
źródło: homespecially.com

Możliwy jest także każdy z powyższych układów z dodatkową wyspą. Wyspa kuchenna służyć może po prostu jako dodatkowy blat roboczy. Nowoczesna kuchnia z wyspą pozwala także na zorganizowanie oddzielnej strefy gorącej, czyli gotowania i pieczenia. Masz możliwość także zaaranżowania wyspy jako miejsce spotkań z przyjaciółmi - ustaw przy niej hooker 'y, a przestrzeń pod blatem przygotuj do przechowywania szkła (m.in. szklanki, kieliszki, miseczki). Pamiętaj, by nad wyspą powiesić okap (w przypadku strefy gotowania), a także design 'erskiej lampy nadającej odpowiedniego nastroju podczas spotkań. Przy tym może pomóc Ci poradnik doboru barwy światła.

Jak zaprojektować kuchnię na wymiar? Ważne są strefy!

Jeżeli nasz kuchnia ma wybraną już odpowiednią konfigurację, a meble kuchenne pod zabudowę są w stanie wpasować się w nasz pomysł, przejdźmy do dopracowywania projektu. Zacznijmy od podziału dostępnej przestrzeni na strefy

 1. Przechowywanie żywności
 2. Zmywanie
 3. Gotowanie i pieczenie
 4. Przygotowywanie posiłków
 5. Przechowywanie naczyń
kuchnia z czarnymi blatami
źródło: kitchenpin.martimm.com

Każda z nich jest ważna, a najważniejsza jest ich relacja i układ względem siebie. W codziennym funkcjonowaniu najważniejsze jest ustawienie trzech z nich w odpowiednim układzie. Są to strefa przechowywania żywności, gotowanie i pieczenia oraz zmywanie. Każda z nich powinna znajdować się od następnej 1-2 metrów. W praktyce przekłada się to na ułatwione gotowanie i szybsze sprzątanie po nich. Wyobraź sobie, że praktycznie stojąc w miejscu możesz wyciągnąć żywność, wstawić do gotowania lub pieczenia i od razu zbędne naczynia i sztućce wstawić do zlewu lub zmywarki. Dopiero po wykonaniu tych czynności zostajesz na dłużej w strefie gotowania / pieczenia. Czy nie brzmi to przyjemnie? Możliwość swobodnego lawirowania tego typu rozwiązaniami jest argumentem zdecydowanie przemawiającym za zaaranżowaniem kuchni na wymiar.

kuchnia na wymiar biała w bloku
źródło: mamalla.pl

A co z pozostałymi strefami? Miejsce do przygotowywania posiłków może znajdować się w ciut dalszej odległości, jednak warto by było, aby znajdowało się po stronie strefy gotowania. Natomiast przechowywanie naczyń może być już zupełnie odrębnie umiejscowione. Naczynia, które będą się w niej znajdowały, nie będą wcale lub rzadko angażowane w pozostałe czynności. Potrzebna będzie jednak możliwość, na przykład, do nieskrępowanego innymi osobami krzątającymi się po kuchni - nakrycia stołu do posiłku.

jak zaprojektować kuchnię na wymiar w kształcie litery u
źródło: casinhacolorida-simone.blogspot.pt

Jak zaprojektować kuchnię na wymiar? Rozplanuj z głową!

Kolejnym krokiem jest oszacowanie ile miejsca w danej strefie potrzebujemy. Zależy to od naszego trybu życia i wykonywanych czynności. Jak zaprojektować kuchnię na wymiar, jeżeli lubimy gotować i robimy to codziennie lub prawie codziennie? Powinniśmy zadbać o wygodę podczas wykonywania tego. Ilość miejsca, które zajmowane będą przez poszczególne strefy zależna, jest również od sprzętów, które mamy lub chcemy przechowywać. Posiadacze na przykład sokowirówki mogą chcieć ustawić ją w widocznym miejscu na blacie - warto więc pomyśleć o przedłużeniu go. Dostosowanie wielkości do potrzeb uzależnione jest również od tego, czy mieszkamy sami, z partnerem, czy całą rodziną. Trzeba liczyć się z tym, że więcej osób w domu powodować będzie zapotrzebowanie na większą ilość miejsca.

W opozycji do zapotrzebowania na miejsce, w tym miejscu zastanówmy się nad funkcjonalnymi rozwiązaniami, które spowodują maksymalne wykorzystanie przestrzeni bez marnowania jej. Zorganizowanie przechowywania środków czystości, kosze cargo wewnątrz szafki - to wszystko elementy ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

jak zaprojektować kuchnię na wymiar w czerni
źródło: homespecially.com

Jak zrobić kuchnię na lata? Dobierz dobrej jakości materiały!

Jak zaprojektować kuchnię na wymiar? Dobry projekt kuchni, wymyślne aranżacje, ciekawe dodatki. To wszystko jest ważne podczas tworzenia własnego wnętrza. Jednak nic po tym, jeżeli do jej realizacji nie zastosujemy dobrej jakości materiałów. Na rynku dostępna jest bardzo duża ich ilość. Różnią się między sobą właściwościami, trwałością oraz oczywiście ceną. Najbardziej podstawowym materiałem, z którego wykonuje się zabudowę kuchenną jest płyta wiórowa. Jej trwałość jest dyskusyjna, dlatego bardziej bardziej popularne są te wykonane z płyty MDF. Tą ostatnią możemy wykończyć na wiele różnych sposobów. Jest to między innymi oklejenie laminatem lub forniremlakierowanie, a także pokrycie akrylem. Ponadczasowym, a jednocześnie luksusowym materiałem, z jakiego wykonać można kuchnię jest drewno. Drewniana zabudowa jest droga, więc niewielu z nas się na nią decyduje.

jak zaprojektować kuchnię na wymiar
źródło: earth-rhythms.com

Poza wykonaniem samej podstawy zabudowy bardzo ważny jest wybór blatu. W wersji ekonomicznej wykonany jest on z płyty wiórowej laminowanej. Możesz także wykonać go z drewna bądź akrylu. Najnowsze technologie pozwalają już na bardzo dobre zabezpieczenie powierzchni drewnianych, co powoduje coraz częstsze wykorzystanie tego materiału jako blatu kuchennego. Akryl natomiast jest powłoką, która jest bardzo trwała, a dodatkowo w prosty sposób można poprawić ewentualne ryski. Największą popularnością okazują się jednak blaty kamienne, lastryko lub z kompozytu. Pomimo tego, że są one dość drogie, bardzo często są wybierane. Niezaprzeczalnymi zaletami ich jest trwałość i maksymalna odporność na uszkodzenia mechaniczne. Mówiąc krótko - są one praktycznie niezniszczalne.

Projekt - kuchnia! NIE ZAPOMNIJ

 • Rekomendowana wysokość blatu kuchennego, to około 90-100 cm.
 • Aby praca w kuchni była komfortowa, blaty powinny mieć długość max. 200 cm.
 • Wysokość barku, to 115-120 cm.
 • Lodówka nie powinna być w bezpośrednim sąsiedztwie z piekarnikiem.
 • Przy zabudowie dwurzędowej zwróć uwagę na odległość między rzędami. Powinna ona wynosić min. 120 cm.
 • Optymalna odległość pomiędzy blatem, a szafką wiszącą, to 60-65 cm.
 • Okap warto umieścić około 75 cm nad płytą grzewczą.
jak zaprojektować kuchnię na wymiar
źródło: trumtin.com


Zobacz także: Panele podłogowe do kuchni - jakie wybrać?

Kuchnie galeria:

Drewno w kuchni - ponadczasowy materiał.

Jak zaprojektować kuchnię na wymiar
źródło: aacmm.com

Jak zaprojektować kuchnię na wymiar? Odpowiednie akcesoria i dodatki zgodne ze stylem i kolorystyką danej kuchni są bardzo ważne. Dzięki nim każde wnętrze, bez większego wysiłku, stanie się o wiele ciekawsze. Przemyśl jednak swój wybór tak, aby wszystkie razem tworzyły zgraną całość i jednolitą kompozycję.

kuchnia z cegłą, czarnymi frontami i cegłą
źródło: decoratio.co

Różnokolorowe blaty mogą nadać oryginalnego charakteru Twojej kuchni!

kuchnia z czerwonym blatem
źródło: apartmenttherapy.com

Nie obawiaj się betonowych frontów. Przy odpowiedniej aranżacji całego pomieszczenia będą świetnie wyglądały!

betonowa kuchnia
źródło: atlas-kuchnie.com.pl

Jak zaprojektować kuchnię na wymiar ze spiżarnią? Zastosuj drzwi przesuwne w spiżarni, a szybko ukryjesz niezbyt dobrze wyglądające zapasy tuż przy swojej kuchni.

spiżarnia z przesuwanymi drzwiami
źródło: homeofpondo.com
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
4 lat temu

Bardzo przydatny artykuł! Dziękuję!

remontowa
remontowa
3 lat temu

jak projektowanie kuchni to tylko od dobrego specjalisty 🙂
w innym przypadku nie polecam

Zamknij