Aktualizacja: Wrzesień 2024
Trend ten spowodował większą dbałość o detale i wykończenie oraz wyposażenie łazienek. Sprawiło to ogromny rozrost tej branży. Aktualnie mamy dostępne najrozmaitsze modele wszelkich elementów do wyposażenia łazienki. Są nimi wszelkie meble odporne na wilgoć. Także prysznice i wanny, muszle toaletowe, umywalki i armatura.
Jakie są rodzaje umywalek nablatowych?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie umywalki?
Rodzaj umywalki nablatowej powinien być uzależniony od Twojego budżetu i miejsca w łazience. Umywalki bez baterii to dobry wybór do łazienek o ograniczonej przestrzeni. Z kolei modele z dedykowaną szafką to dobry wybór dla osób o dużym budżecie.
Umywalka nablatowa powinna być dopasowana rozmiarem do… blatu. W zależności od przestrzeni, jaką dysponujesz, możesz wybrać umywalki o szerokości od 40 do 70 cm. Im większa umywalka, tym większy komfort z jej codziennego używania.
Umywalka nablatowa musi być dopasowana do charakteru wnętrza. Wśród modeli dostępnych na rynku znajdziesz umywalki ceramiczne, szklane, drewniane, kamienne, a nawet stalowe. Każdy materiał ma swoje plusy i minusy oraz daje inny efekt we wnętrzu.
Jaka umywalka nablatowa - ranking
Rea AVILA - umywalka ceramiczna
Pierwszą propozycją jest śnieżnobiała umywalka firmy Rea. Wykonana z najwyższej jakości ceramiki. Ma wymiary 40,5 x 33,5 x 14,5 cm oraz posiada okrągły, metalowy otwór odpływowy o średnicy 4,5 cm. Jest to model niezależny od montażu baterii, więc bez otworu. Delikatny, owalny kształt samej umywalki urozmaicić możemy ekscentryczną armaturą lub pozostać w klasyce, dobierając delikatną i prostą w formie baterię.
Liniger LNG19 - kompozytowa umywalka podwójna
Modelem, który idealnie wpisze się w nowoczesne wnętrze jest propozycja od Liniger. Ta podwójna umywalka ma wymiary 120 x 46 x 13 cm. Wykonana jest z kompozytu, który zawiera aż 75% naturalnego marmuru. W związku z tym jest dość ciężka. Daje to także bardzo wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, jak również zarysowania i przebarwienia. Ma jednolitą, gładką powierzchnię łatwą w czyszczeniu. Przestronna komora zapewnia duży komfort użytkownikom.
Rea AMELIA - owalna umywalka ceramiczna
To już kolejna propozycja od firmy Rea. Ta elegancka i bardzo estetyczna, ceramiczna umywalka będzie świetnym dopełnieniem Twojej przestrzeni łazienkowej. Jej owalne kształty idealnie wpiszą się do minimalistycznych wnętrz. Nablatowa umywalka Amelia ma wymiary 48,5 x 35 x 13 cm. Nie posiada otworu na baterię. Ma kolor biały, który w bardzo łatwy sposób się czyści.
Rea SOFIA - umywalka srebrna
Wykonana z wysokogatunkowej ceramiki. Nablatowa umywalka do łazienki Sofia wyróżnia się spośród innych umywalek przede wszystkim barwą. Jej zewnętrzna powierzchnia ma srebrny kolor. Nadaje to unikalnego, bardzo eleganckiego i prestiżowego looku ’u. Można powiedzieć, że jest to powierzchnia na wzór lustra, która odbija to, co dzieje się na blacie. Dodatkowo jest do wyboru również w wersji KAMIENNEJ! Owalna, o wymiarach 40,5 x 33,5 x 14,5 cm oryginalna misa bardzo dobrze będzie pasowała jako akcent do Twojej łazienki.
Umywalka nablatowa wady i zalety
Umywalki możemy podzielić przede wszystkim ze względu na różne sposoby montażu. Mamy nablatowe, wpuszczane lub wpuszczane do połowy. Te najbardziej znane i standardowe, to umywalki wpuszczane. Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że w blacie, z którym ma być zestawiona, robi się otwór. Wkłada się w niego miskę, a na powierzchni zostaje tylko jej górna część. W taki sposób możemy uzyskać na przykład jednolitą powierzchnię, jaką stworzy umywalka z blatem.
Umywalka nablatowa z szafką
Umywalki wpuszczane w blat mają swoje zalety. Jest nimi między innymi zajmowanie mniejszej ilości miejsca. Wizualnie będziemy mieli wrażenie, że powierzchnia blatu jest większa. Świetnym pomysłem będzie umywalka z szafką. Montaż w blacie z szafką pod spodem pozwoli nam na schowanie odpływu i syfonu przed wzrokiem użytkowników i gości. Całość będzie prezentowała się bardzo estetycznie i klasycznie. Aby uzyskać bardziej ostry charakter łazienki, zdecyduj się na umieszczenie takiej formy umywalki w samym blacie. Widoczne techniczne komponenty nadadzą industrialnego look ’u. Warto wspomnieć także o tym, że dzięki wpuszczeniu umywalki w blat, chronimy go przed zniszczeniami mechanicznymi, jak również przed bezpośrednim kontaktem z wodą, co pozwolić może na znacznie dłuższy okres użytkowania jej.
Zdecydowaną wadą takiego rozwiązania jest fakt, że dzięki oszczędności miejsca na blacie, mamy go mniej w szafce. Będzie zdecydowanie mniej miejsca na swobodne zagospodarowanie szafki, a także niemożliwy będzie montaż standardowej szuflady. Jeżeli posiadamy znacznie szczerszą szafkę, dobrą opcją okazać się może wykonanie szuflady na zamówienie, w kształcie litery „U”. Pozwoli to na uzyskanie miejsca na mniejsze rzeczy, na przykład kosmetyki, szmatki czy papier toaletowy.
Nowoczesna łazienka
Umywalka nablatowa genialnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, w których coraz bardziej dbamy o wystrój i detal. Łazienka w drewnie, wyjątkowe dodatki czy egzotyczne kwiaty - tak coraz częściej wyglądają łazienki nowoczesne. Jest to rozwiązanie dość innowacyjne, dlatego prawdopodobnie bardziej odważne osoby jako pierwsze zdecydują się na ten wybór. Głównymi możliwościami jakie daje umywalka wolnostojąca jest większy wybór kształtów i materiałów. Wraz z pojawieniem się mody na umywalki nablatowe, producenci prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych formach. I tak możemy spotkać prostokątne, owalne lub w innym niestandardowym kształcie.
Coraz częściej spotykana jest także umywalka podwójna. Możliwości wykorzystania materiałów także się poszerzyły. Umywalka ceramiczna przestała już być jedynym wyjściem przy wyposażaniu łazienki. Nowe formy i rozwój technologiczny wyzwoliły większą kreatywność.
Dzięki temu umywalka stać się może akcentem oraz głównym ozdobnikiem naszego pokoju łazienkowego. Zaletami stojącej na blacie umywalki są:
- zdecydowanie wyższe ranty w umywalkach wolno stojących. Dzięki nim istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zachlapania całego blatu.
- Świetną informacją jest również to, że w szafce lub na półce znajdującej się pod umywalką - mamy więcej miejsca do przechowywania.
- Lepsza ergonomia, która wpływa na bardziej komfortowe mycie twarzy oraz golenie się.
- Możliwość większego wyboru pomiędzy umywalką z otworem na armaturę lub bez.
Jaka umywalka: nablatowa czy wpuszczana?
Umywalka nablatowa jest dość nowym trendem łazienkowym. Na to rozwiązanie decyduje się jednak coraz więcej osób. Pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Wygląda stylowo i nowocześnie. Dzięki ogromnej różnorodności materiałów i kształtów, mamy możliwość dopasowania go do każdej aranżacji. Bardzo dobrze sprawi się w nowoczesnej łazience. Przy prostych kątach i oszczędnych dekoracjach będzie ciekawym akcentem. Klasycznym wnętrzom zaś nada jeszcze większej elegancji i prestiżu. Również w przypadku niewielkiej przestrzeni oraz mebli znajdujących się w naszej łazience, lepszym wyborem będzie ta wersja. Mała umywalka nablatowa pozwoli na zaoszczędzenie większej ilości miejsca zarówno na blacie, jak i pod nim.
Z kolei umywalka wpuszczana jest pewnym łazienkowym kanonem. Zastosuj ją przede wszystkim przy klasycznych aranżacjach łazienek. Także w bardziej nowoczesnych kompozycjach dobrze się sprawdzą. W tym przypadku ważne będzie dobranie odpowiedniej szafki lub blatu oraz armatury. Pamiętajmy, że dzięki temu uzyskujemy większy ład i porządek w strefie umywalkowej, co dodaje więcej lekkości i spokoju.
Wybór odpowiadającej Tobie wersji zależy przede wszystkim od oczekiwanej funkcjonalności samej umywalki, jak również możliwościach szafki lub półki, na której będzie się ona znajdowała. Dodatkowym kryterium jest wygląd i oczekiwany charakter pokoju łazienkowego.
Umywalki nablatowe bez otworu na baterie
W ostatnim czasie rynek zdobywa jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie. Jest nim umywalka bez otworu na armaturę. W standardzie bateria zawsze montowana była na umywalce. W związku z tym nie mieliśmy do wyboru zbyt wiele ich wysokości. Wraz z nowymi trendami, pojawiła się także nowoczesna armatura. Znacznie wyższa od pierwowzorów oraz dostępna w coraz ciekawszych kształtach. Podkreślając nowoczesny design wprowadzony do pokoi łazienkowych, zastała zdemontowana z umywalek i umieszczona bezpośrednio na blacie. Pozwoliło to szczególnie umywalkom nablatowym na jeszcze swobodniejsze formy bez konieczności posiadania szerokiego rantu. Spowodowało to wysyp propozycji coraz cieńszych i delikatniejszych modeli.
Umywalka nablatowa - jak montować?
Znajdź idealne miejsce na swoją nową umywalkę.
Rozwiązaniem, które sprawi, że w pełni wykorzystasz zalety umywalki nablatowej jest dobra organizacja miejsca pod nią. Mamy możliwość wyboru jednej z dwóch opcji. Pierwszą jest prostsza wersja zamontowania umywalki na gotowej szafce. W większości przypadków mamy możliwość zakupienia jej od razu z umywalką. Mamy wtedy gwarancję przede wszystkim wytrzymałości. Oryginalną alternatywą jest wykorzystanie mebli z pozostałych, domowych pomieszczeń jako szafki łazienkowej. Coraz częściej możemy spotkać inne, kontrowersyjne rozwiązania, takie jak stary stół lub stolik po maszynie do szycia, a nawet zabytkowa komoda.
Wyjściem trochę bardziej złożonym jest instalacja umywalki na blacie. W tym przypadku możesz wybrać materiał spośród wielu opcji i dopasować go do gustu swojego oraz innych użytkowników. Dostępne mamy wszelkie płyty z laminatem (MDF i HDF)
- blaty kamienne (z naturalnego kamienia lub z kompozytu i konglomeratu)
- drewniane powierzchnie (wyglądające obłędnie, wymagające jednak regularnej konserwacji)
Zadbaj o łatwość podłączenia
Masz już swoje idealne miejsce. Bardzo ważnym elementem jeszcze na tym etapie jest dostępność do podłączenia do instalacji wodnej. Wzięcie pod uwagę tego aspektu ułatwi nam podłączenie sanitariów. Następnie zmierzmy wszystko i (o ile jest taka potrzeba) zaopatrzmy się w dodatkowy osprzęt.
Jak wysoko umywalka nablatowa?
Zastanówmy się, czy chcemy mieć umywalkę przy którejś ze ścian, czy centralnie na środku blatu? Pamiętajmy, że ustawienie jej pośrodku pozwoli nam na bardziej dowolność ruchów, jak również na swobodniejsze sprzątanie wokół.
Bardzo ważna jest także wysokość, na której umieścimy umywalkę. Optymalnym jest 85-90 cm nad poziomem podłogi. Pozwoli ona na dość wygodne użytkowanie przez dorosłych, jak i dzieci.
1. Zaczynamy - wycinamy otwory pod baterię i odpływ
2. Kolejnym krokiem, jest wycięcie otworów w blacie. Posiadając taki z płyty drewnianej, śmiało uda Ci się to wykonać za pomocą wyrzynarki lub wiertarki z otwornicą. Chcąc jednak wykonać otwory w blacie z kamienia lub konglomeratu - musisz zaopatrzyć się w specjalistyczne wiertła diamentowe.
3. Na blacie postaw umywalkę i odrysuj za pomocą ołówka miejsca, w których mają znaleźć się otwory.
Jak zamontować umywalkę do blatu?
Na wielu forach interesownych znaleźć możemy porady, przeróżne wskazówki i sposoby na przymocowanie umywalki do blatu łazienkowego. Najprostszym jest po prostu… silikon. Na początku dokładnie zaznaczamy miejsce, w którym stać ma umywalka. Następnie odwracamy ją do góry dnem i dokładnie nanosimy silikon. Odwracamy i bardzo ostrożnie stawiamy. Dociskamy, a nadmiar silikonu usuwamy za pomocą szmatki. W przypadku posiadania umywalki szklanej ta procedura trochę się różni. Mianowicie tym, że nie stawiamy szklanej umywalki bezpośrednio na blacie. Najczęściej stawiana jest na metalowym pierścieniu. Cała reszta jest taka sama jak w poprzednim przypadku. Pamiętajmy, że silikon schnie około 24 godzin. Tak więc po dociśnięciu umywalki do blatu, usunięciu nadmiaru silikonu, dajmy ma spokojnie wyschnąć.
Podłączamy instalację wodną
Zacznijmy od montażu syfonu. Następnie zainstaluj armaturę - do blatu, do ściany lub bezpośrednio do umywalki. Teraz sprawdzamy szczelność wszystkich połączeń. Jeżeli wszystko jest ok, możemy przyjąć swoją pracę za skończoną. I dalej aranżować wnętrze ustawiając różne dodatki. Pamiętaj, jak ważnym elementem jest oświetlenie w łazience - dobierz je odpowiednio. Tak, by podkreślało formę i fakturę poszczególnych powierzchni i elementów, a modna łazienka stanie się przytulną strefą w Twoim domu.
Umywalka nablatowa z baterią - jaką baterię wybrać?
Umywalki nablatowe zwykle są sprzedawane bez baterii. Musimy zatem dokupić ją osobno. Kran do umywalki nablatowej powinien charakteryzować się pasującą do naszego zlewu estetyką. Jeśli zlew posiada akcenty kolorystyczne, to warto wybrać baterię powielającą tę barwę. Kran umywalkowy mocowany na blacie musi być dość wysoki, aby jego wylewka mogła sięgnąć do naszego zlewu. Jeśli bateria ma być mocowana bezpośrednio na umywalce, to warto wybrać niewielki model, który swoim kształtem harmonicznie dopełni bryłę zlewu. Do zaczerpnięcia inspiracji oraz zapoznania się z ciekawymi modelami baterii umywalkowych zapraszamy do naszego artykułu JAKIE BATERIE ŁAZIENKOWE WYBRAĆ? PORADY PRZY WYBORZE I RANKING.
Umywalka nablatowa konglomeratowa czy ceramiczna - jakie ma to znaczenie?
Materiał, z którego wykonana została umywalka, to bardzo ważny parametr. Najpopularniejsze są umywalki ceramiczne. Niemal zawsze są one koloru białego. Zalety tego rozwiązania to łatwość w czyszczeniu, atrakcyjne ceny czy estetyczny wygląd. Są one jednak dość kruche i podatne na uszkodzenia. Umywalka kamienna nablatowa (czyli konglomeratowa) cechuje się większą wytrzymałością i niemal całkowitą odpornością na zadrapania czy wysokie temperatury. Ceny takich produktów są jednak zwykle wyższe.
Umywalka nablatowa czy warto? Wady i zalety
Umywalka nablatowa to rozwiązanie posiadające wiele zalet. Należą do nich m.in. nieprzeciętna, nowoczesna estetyka, łatwość w utrzymaniu czystości czy niewielka ilość miejsca zajmowanego pod blatem. Dzięki wysokim ściankom woda nie chlapie na blat i podłogę, a zatem my mamy mniej do sprzątania. Za ich wadę należy natomiast uznać znaczną ilość miejsca zajmowanego ponad blatem.
Umywalka nablatowa czarna - o opcjach kolorystycznych
Umywalki nablatowe możemy zakupić w różnych wersjach kolorystycznych. Modele ceramiczne najczęściej występują w barwie białej, jednak istnieją modele posiadające jedną lub obie strony w kolorze np. czarnym. Jest on obecnie bardzo modny i świetnie się prezentuje w nowoczesnych wnętrzach pełnych ciemnych detali. Zdecydowanie najciekawszą opcją są jednak modele szklane. Możemy je kupić w niemal każdym kolorze, a także różnych ich kombinacjach. Co więcej, niektóre produkty mają nieprzeciętne wzory, które zdecydowanie będą stanowiły ważny element ozdobny naszej łazienki.
nie podobają mi się umywalki nablatowe. Kojarzą mi się z miską i mam wrażeni, że będę musiała wylać wodę.
jest to na pewno ciekawe rozwiązanie i wcale się nie kojarzy z miską, a woda na pewno dobrze będzie spływać 😉 właśnie się przymierzam do zmiany umywalki więc ciekawe propozycje są jak znalazł 😀 Moja stara jest zaniedbana, musiałam wzywać nawet pogotowie kanalizacyjne do rur, więc stwierdziłam że to znak że pora na remont 😉