Close

Ranking baterii AAA – jakie małe paluszki wybrać?

Baterie AAA to jedno z najpopularniejszym źródeł energii dla urządzeń przenośnych. Znajdziemy je w pilotach, latarkach, odtwarzaczach MP3 czy zabawkach. Zwykle są to produkty o niewielkich wymiarach, które charakteryzują się niewielkim poborem energii. Przy tym istotne jest, aby mogły one jak najdłużej działać  bez wymiany źródła zasilania. Cele te mogą zostać spełniane właśnie dzięki bateriom AAA. W sprzedaży znajdziemy jednak setki różnych produktów o innych parametrach. Wybór tego najlepszego może okazać się trudny. Właśnie dlatego w tym artykule zamieściliśmy listę najistotniejszych porad oraz wskazówek przy kupowaniu baterii AAA. Wskazujemy także najbardziej opłacalne produkty. 

Aktualizacja: Maj 2024

Co oznacza bateria AAA? Na co zwrócić uwagę?

Określenie baterii AAA przypisujemy ogniwom galwanicznym, które mają kształt walca. Ich długość to ok. 44,5mm, średnica to nieco ponad 10mm a masa wynosi 11-12 gramów. Baterie te mają zwykle pojemność ok. 1000mAh oraz generują napięcie na poziomie ok. 1,5V. W przypadku akumulatorów, które możemy ponownie ładować, mamy do czynienia z napięciem ok. 1,2V.

Ogniwa AAA to rozwiązanie bliźniacze do modeli AA. Te pierwsze charakteryzują się zauważalnie mniejszymi wymiarami i masą. Wiąże się to jednakże z mniejszą ich pojemnością. Nie wszystkie urządzenia potrzebują jednak dużych zapasów energii. W tych mniej wymagających z powodzeniem poradzą sobie baterie AAA, umożliwiając tym samym zmniejszenie wymiarów i masy całego urządzenia. 

RODZAJ OGNIWA
RODZAJ OGNIWA

Obecnie w sprzedaży wybieramy głównie pomiędzy ogniwami alkalicznymi, a akumulatorkami. Na korzyść tych pierwszych przemawia cena (choć jedynie o kilkanaście złotych w przypadku kompletu kilku sztuk), a także minimalnie większa pojemność maksymalna. W przypadku najlepszych modeli alkalicznych wynosi ona ok. 1200-1300mAh. Akumulatory dysponują zwykle pojemnością do ok. 1000mAh, ale możemy je wielokrotnie ładować. Technologia ta nadal powoli się rozwija i wskutek tego nowoczesne akumulatorki mogą się pochwalić powolnym efektem samorozładowania. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu po roku przechowywania takie ogniwa wymagały ponownego ładowania. Obecnie zmierzymy się w takim przypadku jedynie z utratą kilkunastu-kilkudziesięciu procent ich ładunku.

MARKA
MARKA

Baterie znajdujące się na półkach sklepowych pochodzą od różnych producentów. Wśród nich znajdziemy popularne marki takie jak GP, Duracell, Varta czy Energizer. Są to produkty wysokiej jakości i o niskim ryzyku wylania. Zwykle mogą się pochwalić niezłymi parametrami takimi jak pojemność czy długi okres przydatności. Pod tym kątem nieźle wypadają także produkty nowych, mniej znanych marek takich jak Green Cell czy EverActive. Są jednak także propozycje od producentów z dalekiego wschodu, które kusza nas wyjątkowo niską ceną. Nie zawsze wiadomo jednak wszystko o kontroli jakości tego typu sprzętu. Pozostaje więc zadać sobie pytanie: czy warto ryzykować uszkodzeniem naszego drogocennego sprzętu elektronicznego (w przypadku wylania baterii) dla zaoszczędzenia kilkudziesięciu groszy?

POJEMNOŚĆ
POJEMNOŚĆ

Najlepsze baterie alkaliczne AAA mają ok. 1200-1300mAh pojemności. To bardzo dużo jak na tak niewielkie ogniwo. Tańsze produkty dysponują pojemnościami rzędu 900-1000mAh, co wciąż powinno wystarczyć do wielu zastosowań. Nieco inaczej jest w przypadku akumulatorów. Te z reguły mają odrobinę mniejsza pojemność w stosunku do ogniw alkalicznych. Tak więc dobrej klasy akumulatorki AAA będą dysponować pojemnością do ok. 1000mAh, podczas gdy tańsze modele pochwalą się wartościami rzędu 800-900mAh. Nieco mniejsza pojemność może jednak się opłacić, jeśli zależy nam na długotrwałym, ale nie ciągłym używaniu ogniw.

ŻYWOTNOŚĆ
ŻYWOTNOŚĆ

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, gdy w sklepach można było znaleźć wiele baterii węglowo-cynkowych, żywotność ogniw wynosiła zwykle 2-3 lata. Po upływie tego czasu baterie miały już niewiele energii, a do tego wzrastała szansa na ich wylanie. Na szczęście w znacznym stopniu technologia ta została wyparta przez baterie alkaliczne. Mogą się one pochwalić przydatnością nawet do 10 lat, co uzyskano dzięki minimalizacji efektu samorozładowania. Tyle też wynosi gwarantowany okres niewylania baterii. Proces samorozładowania dosięga także akumulatorów wielorazowego użytku. Zwykle w ciągu roku przechowywania takiego ogniwa ubywa z niego od kilkunastu, do kilkudziesięciu procent energii.

Jakie baterie AAA wybrać? Jakie są rodzaje małych paluszków?

BATERIE WĘGLOWO-CYNKOWE BATERIE WĘGLOWO-CYNKOWE
+ niedrogie
+ dobre do podstawowych zastosowań
- krótki okres przydatności
- szybkie samorozładowanie
- nie można ich ładować
BATERIE ALKALICZNE BATERIE ALKALICZNE
+ większa pojemność
+ mniejsze ryzyko wylania
+ wolno postępujące samorozładowanie
- nie można ich ładować
AKUMULATORKI AKUMULATORKI
+ możliwość ładowania
+ dość powolny efekt samorozładowania
+ niskie ryzyko wylania
- wyższa cena
- pojemność mniejsza niż najlepsze modele alkaliczne

Jakie baterie AAA kupić? Ranking baterii AAA

Baterie alkaliczne Energizer Industrial LR03 AAA

Baterie alkaliczne Energizer Industrial LR03 AAA

Baterie alkaliczne Energizer industrial to produkty wysokiej jakości dostępne w atrakcyjnej cenie. Zestaw dziesięciu baterii nabędziemy już za ok. 11zł, co daje nam w przeliczeniu koszt jednego ogniwa na poziomie 1,10zł. Ogniwa z serii Industrial cechują się wysoką niezawodnością i dużą pojemnością. Ich termin ważności to 10 lat, co świadczy o ekstremalnie niewielkim efekcie samorozładowania. Baterie alkaliczne AAA Energizer są dobrym wyborem do urządzeń, od których wymagamy niezawodności działania przy temperaturze od 18 do 55 stopni Celsjusza. Dodatkową informacją, którą warto wiedzieć, jest brak dodatku rtęci w tych produktach. 

Zalety
wysoka niezawodność
długa data ważności
dobry stosunek jakość/cena
Wady
-

Bateria alkaliczna Duracell LR03 AAA

Bateria alkaliczna Duracell LR03 AAA

Baterie firmy Duracell charakteryzują się rewelacyjną wytrzymałością oraz trwałością. Pozbawiona rtęci i ołowiu konstrukcja ma dużą, jak na tę klasę ogniw pojemność, a przy tym jej termin ważności wynosi co najmniej 10 lat. Te baterie alkaliczne sprawdzą się dobrze w sprzęcie o podwyższonym zapotrzebowaniu na energię takim jak odtwarzacze MP3 czy zabawki dla dzieci. Za opakowanie zawierające 12 sztuk AAA baterii zapłacimy nieco ponad 20zł. Daje to więc cenę jednego ogniwa na poziomie ok. 2zł. Ten produkt należy więc uznać za nieco droższy, jednak o lepszych parametrach.

Zalety
świetna wytrzymałość
długi termin ważności
działają w temperaturze do -20 st.C. (mogą być zatem zastosowane w różnych urządzeniach elektronicznych nawet zimą)
Wady
-

Akumulatorki Energizer POWER PLUS R3 AAA 700mAh

Akumulatorki Energizer POWER PLUS R3 AAA 700mAh

AAA akumulatory Accu Recharge Power Plus marki Energizer cechują dużą wytrzymałością. Możemy je ładować nawet do 1000 razy. Efekt samorozładowania jest bardzo niski. W pełni naładowane ogniwa po upływie roku bez użytkowania zachowują do 80% pierwotnie zgromadzonej energii. Dobrze sprawdzą się zatem w urządzeniach, których nie używamy na co dzień. Może być to np. latarka lub kamera. Pojemność każdego z akumulatorów wynosi 700mAh. Nie jest to może wartość najwyższa w klasie, jednak biorąc pod uwagę cenę zestawu 4 ogniw wynoszącą mniej niż 20zł, parametr ten jest zupełnie do przyjęcia. Dodatkową zaletą jest ich wstępne naładowanie przez producenta. Możemy ich więc używać od razu po wyjęciu z pudełka. 

Zalety
naładowane przez producenta i od razu gotowe do użycia
niska cena
dobry wskaźnik samorozładowania
Wady
niezbyt duża pojemność

Baterie alkaliczne LR3 AAA VARTA Industrial (typ 4003)

Baterie alkaliczne LR3 AAA VARTA Industrial (typ 4003)

Duży zestaw baterii niemieckiej firmy Varta to ekonomiczne rozwiązanie. Już za ok. 40zł zakupimy 40 sztuk ogniw alkalicznych, które świetnie sprawdzą się w zastosowaniach przemysłowych i profesjonalnych. Seria Industrial charakteryzuje się bardzo wysoką pojemnością na poziomie 1300-1400mAh. To wartość praktycznie niespotykana w produktach konkurencyjnych. Nie gorzej wypada także praca w trudnych warunkach temperaturowych. Te AAA baterie Varta bez trudu mogą działać już przy -20 stopniach Celsjusza, a także w gorącym środowisku o temperaturze ok. +50st.C. Termin ważności baterii to ok. 9 lat. 

Zalety
duża pojemność
akceptowalna cena
długi termin ważności
Wady
-

Akumulatory Green Cell R03/AAA 950mAh

Akumulatory Green Cell R03/AAA 950mAh

Akumulatory marki Green Cell cechują się jednym z najlepszych stosunków jakości do ceny w tej kategorii sprzętu. 4 sztuki ogniw o dobrej pojemności 950mAh zakupimy za niecałe 20zł. To doskonałe połączenie wysokiej wydajności i atrakcyjnej ceny sprawia, że wszystkie produkty marki Green Cell błyskawicznie zyskują na popularności. Akumulatory AAA dobrze sprawdzą się również w długotrwałym użytkowaniu.

Producent zapewnia, że sprawdzą się one w pracy pod dużym obciążeniem nawet przez 3 lata. W przypadku dłuższego nieużywania sprzętu, ogniwa te bardzo powoli tracą swój ładunek. Po upływie 12 miesięcy pozostanie w nich ok. 85% przechowywanej energii. Ich działanie jest zapewnione w temperaturach od -20 do aż +60 stopni Celsjusza. To więc bardzo uniwersalny i wielozadaniowy produkt, który jest kompatybilny z każdą ładowarką sieciową do akumulatorów AAA.

Zalety
świetny stosunek jakość/cena
całkiem dobra pojemność
naładowane przez producenta i gotowe do użycia
Wady
-

Bateria Energizer Alkaline Power LR03 AAA 1,5V

Bateria Energizer Alkaline Power LR03 AAA 1,5V

Zestaw 24 baterii alkalicznych Energizer to dobry pomysł, aby zabezpieczyć się w duży zapas energii do wszystkich domowych urządzeń. Dzięki dużej uniwersalności oraz dobrym parametrom ogniwa Energizer Alkaline Power idealnie sprawdza się jako źródło zasilania dla latarek, zabawek, myszy, klawiatur czy pilotów. Wszystkie tego typu sprzęty otrzymają zasilanie na długi czas. Dzięki cenie wynoszącej ok. 1zł za pojedynczą baterię, to świetne rozwiązanie problemu częstego dokupowania ogniw. AAA baterie Alkaline Power posiadają ok. 10 lat okresu ważności, dzięki czemu po włożeniu do rzadko używanych sprzętów nie tracą swojej mocy. Produkt objęto 12-miesięcznym okresem gwarancji.

Zalety
duża wytrzymałość
dobry stosunek jakość/cena
wysoka odporność na wylewania
Wady
przeciętna pojemność

Baterie AAA vs AA? Do czego najlepiej sprawdzi się bateria AAA?

Baterie AAA są mniejszymi odpowiednikami najbardziej popularnych ogniw AA. Cechują się one zauważalnie mniejszymi wymiarami. Ich objętość jest nawet 3-krotnie mniejsza, co oczywiście pociąga za sobą mniejszą pojemność. Ta w bateriach AAA wynosi zwykle od 700 do 1300mAh. Wartość ta waha się od jakości oraz technologii wykonania produktu. Większe baterie AA dysponują natomiast zwykle pojemnością w okolicach od 2000 do 3000mAh.

Nie zawsze jednak taki zapas energii będzie nam potrzebny. W przypadku urządzeń pobierających minimalne ilości prądu takich jak piloty zdalnego sterowania czy niektóre klawiatury i myszy komputerowe, mniejsza pojemność baterii AAA okazuje się w pełni wystarczająca. Dzięki wykorzystaniu tego typu źródła zasilania urządzenia elektroniczne mogą być zdecydowanie mniejsze i lżejsze. To bardzo pożądane cechy w przypadku komputerowych myszy, odtwarzaczy MP3 czy pilotów. 

Kiedy bateria AAA jest rozładowana? Jak sprawdzić?

Typowe napięcie baterii AAA wynosi ok. 1,5V. Jeśli mamy do czynienia z akumulatorem wielokrotnego użytku wartość ta oscyluje w pobliżu 1,2V. Wraz z wyczerpywaniem się ogniwa, napięcie robocze spada. Dzięki temu wiele mobilnych urządzeń jest w stanie wykryć niski poziom naładowania baterii i poinformować nas o tym za pomocą specjalnej diody czy informacji na wyświetlaczu. W ten sposób nie dowiemy się jednak o dokładnej wartości napięcia na baterii.

Jeśli koniecznie chcemy poznać tę informację, musimy sięgnąć po miernik napięcia, który znajdziemy w popularnych multimetrach. Urządzenia te kupimy już za kilkanaście złotych. Wartość napięcia może być także wyświetlana w specjalistycznych ładowarkach takich jak popularna i polecana od lat seria BC firmy Technoline. 

Baterie AAA akumulatorki czy zwykłe?

Wybór pomiędzy bateriami a akumulatorami musimy uzależnić od kilku czynników. Baterie są prawie zawsze tańszym rozwiązaniem, ale jednorazowym. Akumulatory nie dość, że są droższe, to konieczny będzie do nich zakup ładowarki. Są to jednak produkty wielorazowego użytku, które wystarczą na kilkaset ładowań. Opłacalność pomiędzy zakupem akumulatorów i baterii zależy więc od rodzaju urządzenia, w którym będziemy ich używać. Nieobojętne pozostaje także nasz sposób używania tego sprzętu. Jeśli poszukujemy źródła zasilania do aparatu cyfrowego, którego często używamy, to zdecydowanie bardziej opłacalny będzie zakup akumulatorów.

Zwykłe baterie musielibyśmy wymieniać co kilka dni, a w efekcie co roku kupowaliśmy ich nawet kilkadziesiąt kompletów. Wyższy jednorazowy koszt akumulatorów szybko by się więc zwrócił. Jeśli potrzebne nam są ogniwa np. do pilota zdalnego sterowania, który zużywa minimalną ilość energii, to sytuacja będzie odwrotna. Wymiana baterii konieczna będzie co kilka lat. Koszt akumulatorów i ładowarki nie dość, że by się nie zwrócił, to wraz z upływem czasu akumulatory także traciłyby swoje parametry i wymagały wymiany.  

Jakie baterie AAA kupić? Podsumowanie

Zakup baterii lub akumulatorów AAA to zgoła proste zadanie. W rzeczywistości każdy produkt dostępny na rynku będzie w stanie zapewnić naszemu sprzętowi zasilanie przez pewien czas. Warto jest jednak nieco zgłębić temat i wybrać przemyślane rozwiązanie. Wybierając dobry zestaw ogniw AAA do naszego urządzenia, zapewnimy sobie wygodę, długotrwałe działanie, a także zaoszczędzimy maksymalną ilość pieniędzy w długoterminowej perspektywie. 

Sugerowane rankingi szczegółowe:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij